Ja skuham jaje "utvrdo", onda izvadim žumanjak i zgnječim ga s malo maslinovog ulja.
Ja skuham jaje "utvrdo", onda izvadim žumanjak i zgnječim ga s malo maslinovog ulja.
A kako "upakirati" žumanjak/jaje ako ga bebo baš i neće papati ?
I molila bih za još jedan savjet - kako znati da li bebi dobija dovoljno željeza kroz hranu?
Pogotovo ako jaaako slabo jede meso-povrće-jaja kombinacije, doslovno 5-10 žličica max... u bilo kakvoj kombinaciji, gustoći ili teksturi...
Voće i žitarce pojede, u kombinacijama sa sirom i vrnjem ili same kašice ili voćni desert (npr. smiksana breskva ili nektarina ili kruška, kako već imam ili pak gotovi voćni desert bez šećera kad mene nema doma)...
Kruh voli jesti, ali na kruhu dolazi u obzir jedino maslac, nikakvo povrće niti zblendano meso-povrće...
Ne voli ni palentu pa da bih u nju ukuhala nešto povrtno...
I sad se već bojim da mu neće ponestati željeza u ovoj intenzivnoj razvojnoj fazi....
Dakle, skuhala sam zobene pahuljice... Eno ih u kuhinji, u šalici, čekaju... Gledam ja njih, gledaju one mene... I nikako skupiti dovoljno hrabrosti da ih ponudim bubici... :/
Naime, imali smo problema s povracanjem. Desilo se već 5 puta. Otprilike 2 sata nakon obroka, povraćanje u 6-7 navrata, nakon toga klone, zaspe... Da ne dužim puno - krivac je riza! U svim mogućim kombinacijama i oblicima. Da li se ovo s rizom nekome događalo? Da li je prošlo? I kada, ako je?
I da, moje pitanje bi bilo - da li se nakon lošeg iskustva s rizom, trebam pribojavati i ostalih žitarica?
Jer grč u želucu i strah od toga da ću je opet morati gledati kako se onako malena pati je jako velik.
Inače, prošla je 8 mjeseci, glavna hrana joj je sika, a osim sike u neograničenim kolicinama, u ova 2 mj Probala je tek krusku, breskvu, bananu, tikvicu, mrkvu, brokulu, i od neki dan,
krompir...
Svaki savjet ili iskustvo je dobrodošlo![]()
pa daj joj samo pola žličice, neka proba
pa joj sutra skuhaj žgance u koje ćeš staviti malo zobenih
pa prekosutra tikvicu koju ćeš zagustiti sa malo zobenih
pa sa bananom ili kruškom (moji su tu kombinaciju obožavali)
onda tek pokušaj sa čistim zobenim, ali ne odjednom cijelu zdjelicu
prvi dan žličicu
drugi dan žličicu i pol...
polako...
pa ćeš vidjeti smeta li joj ili joj se samo ne sviđa
Posljednje uređivanje od apricot : 18.09.2011. at 10:51
Hvala ti. Pokušat ćemo tako.
Nego, što se tiče riže - ne smeta njoj tekstura ili okus. Pojede ona nju uvijek slatko i s gustom. Ali kasnije se mali stomacic pobuni i počinje povraćanje... Nije bitno bila to riza u zrnu, skuhana, raskuhana, brašno... nažalost, isti scenarij uvijek.
Po svim tablicama i iskustvima drugih mama, riza je ono najbezazlenije što se može ponuditi i s čime se uglavnom starta. Međutim, kod nas je nije ispalo tako i to je razlog zbog kojeg se bojim i ostalih žitarica... Alergija na rižu mi zvuči kao znanstvena fantastika, ali eto, možda i je... Ne znam, zbunjena sam skroz.
Krenula sam s dohranom s takvim veseljem, ali kad te ovako nešto odmah na početku zadesi, nije mi svejedno. Nadam se da razumiješ što želim reći... Ovo bi nam trebali biti veseli, razigrani trenuci puni smijeha, a nažalost nisu.
Sutra ću probati sa zobenima, danas ipak nisam imala niti hrabrosti niti srca kvariti nam ovaj lijepi nedjeljni dan.
Posljednje uređivanje od SarahB : 18.09.2011. at 17:47
D. isto ne ljubi baš žumanjak, ali zato obožava kruh, pa onda komadiće nekako upakiram sa pupicom.
Željezo češ najbolje provjeriti tako da izvadite krv
Kod nas su često faze da neće baš ništa na žlicu, ali zato gotovo sve jede sama, dakle komad mesa/povrća/voća/kruha u ruku i uživa!!
Nikad nisam ništa miksala niti pasirala.
Za bolju apsorpciju željeza iz hrane, potrebno je uz obrok konzumirati i vitamin C, tj. namirnice bogate vitaminom C.
...probali smo danas zobene. Nije dobro prošlo, opet povraćanje...
Dala sam joj stvarno malo, tek na vrh zlicice, toliko malo da se ne može nazvati zalogajem.
Svidjelo joj se i spremno je otvorila ustasca za još, ali nisam joj dala.
Dva sata od jela nam je kritično i kada je tih dva sata prošlo, odahnula sam i uzela svoju, sada već gladnu i pospanu curicu, legla s njom i dala joj siku...
Prošlo je još nekih pola sata i san nam prekida - povracanje! Srce moje malo. Prerano sam se poveselila.
Povratila je u pet navrata. Nije bilo toliko strašno kao zadnja epizoda s rizom, kada je povracala 9 puta. Vjerovatno zato jer je pojela zaista malo. Srećom. Ali meni kao majci je grozno gledati kako se pati... i suznim okicama traži moju utjehu i pomoć...
Tužna sam. I jadna. I ljuta. I zbunjena.
Što to riza i zob imaju zajedničko? A da joj može smetati.
Nakon malo istraživanja po netu, naletila sam na članak o FPIES-u. Simptomi odgovaraju. Da li se koja od vas susrela s ovime?
sarahB - baš mi je žao što morate prolaziti kroz takvo nešto... nisam do sad nikad čula za FPIES, išla sam sad malo googlati... probaj to pitanje postaviti na topicu "zdravlje djece", ovdje se priča uglavnom o dohrani, a tamo će ti možda neko znati nešto više...
saraH hajde se ti dogovori za posjet gastrički
moj mis ima 8 mjeseci, napokon je poceo prihvacat dohranu, dosad smo svaku namirnicu uvodili 3-5 dana (u pocetku 5, sad smo na 3). e sad, sljedeci tjedan cu dobit frisku bijelu ribu, al nekako mi je blesavo 3 dana za redom kuhat mu ribu ( a iskreno zelim zamrznut dio da imam i za poslije jer nemam bas iskustva s kupovanjem ribe u zg), kako ide sad s tim namirnicama koje se bas ne jedu svaki dan s isprobavanjem? da dva dana poslije mu dajem samo vec poznate namirnice? ili bas trebam ribu 3 dana? dosad nije imao nikakvu reakciju na nista ( a ni ja ni mm ni nitko u obitelji nije alergican na hranu). hvala!
hatatila, zašo ti je normalnije kuhati korabu 3 dana, a ribu ne?
pa kad bolje promislim, ustvari si u pravu! i ja bi radje jela 3 dana finu ribunego korabu (za koju sam btw tek s dohranom saznala sto je). ma ustvari bi htjela napravit malu riblju zalihu u frizeru pa da imamo za bar jednom tjedno, do sljedece posiljke. morat cu maknut tu predrasudu, al stvarno se jos nisam sazivila sa zg ribarnicama.
al pustimo sada ribu, al kad recimo krene zumanjak, jel se i on daje zaredom? cini mi se da sam negdje procitala da nije preporucljivo bas jako cesto. ustvari je pitanje vise opcenito, kad je ok prestat s tim visednevnim isprobavanjem novoga?
dok ne isproba veliki broj namirnica
iako je na vidim u čemu je problem
jedan dan riba s tikvicom
drugi dan s mrkvom i palentom
treći dan s korabom i rižom
četvrti dan sama riba
i peti dan s krumpirom
npr.
isto i žutanjak
apri, u teoriji mi je to skroz super i jasno, problem mi je u nabavci ribe, al to je druga tema. al kad smo se vec dotakli ribe, jesto imali losih iskustava sa ribarnicom na dolcu/tresnjevci? meni su se zamjerili jedni skampi (a oni s vrha su jos bili skakali dok sam ih birala) i odonda ih nekako zaobilazim (ribarnice, ne skampe). nista, morat cu tatu za rukav kad mi bude u zg i na tecaj prepoznavanja svjeze ribe.
sad imaš svježu ribu.
pa nareži na male zalogajčiće (koliko dijete može pojesti, znači cca 3x3 cm) i zamrzni
i svaki dan samo ubaci u vodu
a može i u hladnjaku stajati tri dana, misliš da mi koji smo u ribarnici kupovali dobijemo svježiju.
bit će bolja tvoja koju ti tata donese pa je držiš u hladnjaku nego moja koju kuham direktno splaca
samo da prijavim da je grdobina super prosla, a zahvaljujuci vasim savjetima ima je i sutra na meniju- umjesto korabice!
odbijači smo uglavnom svega, voće nam zasad najbolje ide, ali ni to nije ništa spektakularno, uglavnom smo za ručak na povrću i piletini, ribi (probali i janjetinu i malo teletine u par navrata), ali ono što me ustvari najviše muči su žitarice, ja jednostavno ne znam kako da joj ih uvedem, na žlicu ne želi ništa osim voćne kašice (ovo povrće jedva uvaljam 10-tak žličica), kako da dajem npr. zobene pahuljice, ječam, proso, puru, rižine pahuljice s čim da ih kombiniram, ustvari kako ih kombinirati sa AD-om (btw. izgleda da imamo neku intoleranciju ili šta već na laktozu pa smo na AD-u bez laktoze). Kruh obožava, posebno pupu kada je s nama za stolom za ručkom stalno urliče za kruhom, stavim joj sitan komadić da se s njim igra (finger food) i onda uspijem uvaljati povrće i piletinu ili ribu, možda pestam gluposti, ali zanima me mogu li joj što namazati na tanku feticu kruha (i što bi to bilo) i davati komadiće da mi barem to pojede kad ga već voli. Onda drugi problem imam, ja naime obožavam petite beure (valjda se tako piše) kekse, ona kad me vidi poludi za njim (ja jedem onaj bez šećera Leibniz) pa mi pada na pamet mogu li joj koji onaj normalni petit stavit u mlijeko i probati dati ako bi htjela. Ajde iskusne popljujte me znam da sam puno sr..a napisala, ali u zbunjozi sam![]()
a zašto bi te netko pljuvao?
ja joj još ne bih davala kekse, bez obzira što ih silno želi. ima vremena.
u keksu ipak ima šećera.
pogotovo joj ne bih davala u mlijeko jer to je tako (iako fina) - bezvezna hrana koja pumpa obraščiće, pravi šlaufiće na ručicama i nožicama, ali je zapravo beskorisna.
meni se čini da je sve što radiš, dobro.
žitarice ne moraš kombinirati sa mlijekom, neka ona svoje AD pije kao samostalan obrok, jer ono to i jet - hrana.
prosenu kašu, zobene pahuljice, ječmene pahuljice, palentu, rižu... sve što ti padne pod ruku, kombiniraj s voćem ili povrćem, sirovim ili kuhanim.
naribaš tikvicu, prokuhaš, ubaciš malo zobenih i poklopiš. taman dok se ohladi, dovoljno će i omekšati.
i sve na tu foru, nema neke velike mudrosti.
skuhaš palentu narijetko i unutra naribaš jabuku, krušku, tikvicu, korabu... što već imaš.
isto i sa rižom.
moji su obožavali rižu s kruškom: samo skuhaš rižu na mekano, zgnječiš je vilicom i gore naribaš voćku.
Posljednje uređivanje od apricot : 20.10.2011. at 06:43
zar i petit nema u sebi mlijeko,putar ima , to moja nikad nije smjela jest ,
Blekonja nama je proso sa kruškom i jabukom ( prvo naribanom, a poslije isjeckanom na kockice i dodatom pred kraj kuhanja) dugo bio favorit.
Apri hvala, pomogla si puno!
evo da se pohvalimo malo.... danas skuhala proso i dodala kruškicu i moja M. prvi put da je sama tražila "mam mam" da joj dam još (to radi jedino s kruhom),
prvi pokušaj na samom početku dohrane završio je neuspjehom (doduše proso+jabuka) pa sam brzo odustala,
a sad sam baš sam happy i molim Boga da potraje
MMK bravo, vi ste već veeeeeeliki sigurno papate naveliko
još ću ja pilat, samo polako![]()
Drage mame, evo smo se napokon malo pomakli s dohranom, pa smo na 2 obroka (imamo 8 i pol mjeseci), jedan voce-zitarice, obicno nakon 1. dnevnog spavanja (oko 11) i jedan povrtno-mesno/riblji/zitaricni, nakon drugog spavanja i malo igre (oko 16). Nekad pojede oba oko 120g, nekad vocni malo vise (160g max), a povrtni malo manje (tipa oko 80g). Dojimo. Danas sam ostala u soku jer sam skuzila da je imao samo jedan podoj prije drugog spavanja i uopce cijeli dan nije trazio. Ok, po noci je sisao 2-3 puta (zadnji put u 6 ujutro). Kako on sise, ja nemam pojma koliko dobije po podoju. Inace ipak dan prodje s malo vise podoja, ali danas je bio nesto cijeli zaigran, bili smo uokolo, a kako inace mu ne moram nudit jer sam trazi, ja skroz zaboravilaE sad, ono sto me zanima, koliko uz dva obroka je potrebno podoja? Nikako ne zelim da se jos vise budi po noci nego sto je sad zato sto mu je po danu nezanimljivo dojit pa da nadoknadjuje po noci... Iskreno, ne znam ni di bih stavila, a da ne budu preblizu dohrani? I ako se netko zna osvrnut o ovim kolicinama papica? Nigdje nac sto se moze bas smatrat obrokom...
kolicine obroka su individualne... eto moj ima 16 mj i rijetko kad je pojeo vise od 100 gr u jednom obroku... al zato trazi cesce manjih obroka...
Posljednje uređivanje od S2000 : 02.11.2011. at 22:01
Mi ćemo krajem mjeseca polako krenuti s dohranom. E sad, s hranom nemam nedoumica ali imam s tekućinom.
Prva dvojica su bila na AD i jednostavno su dobivali vodu/čaj bočicom do kraja prve godine a onda su počeli piti na čašu.
M samo doji pa ne znam kako davati dodatnu tekućinu kad bude potrebno. Jasno mi je da će on dojiti kad uvedemo dohranu i bude žedan, ali kad krenem na posao morat će piti - kako ste vi uvodili tekućinu (vodu)? Žličicom, običnom čašom, čašom s kljunićem? Kada ste počeli s tim?
ma baš i ja danas nešto slično razmišljam ja nikako da se složim sama sa sobom, sad kad je počela neloše papati dohranu (voće iza prvog spavanja, a povrće/meso/žitarice isto nakon drugog spavanja), nikako da poredamo obroke mlijeka, sve smo nešto zbrčkani, još jede noć (doduše zadnja tri jutra je to u 6 ujutro pa nastavi spavati do 7,45-8,00)... buni me sljedeće da li nakon tog obroka mlijeka u 6,00 dati odmah mlijeko čim se probudi (meni se čini prerano), ja nekako nikad nisam sigurna koliko po obroku (dohrane) pojede, ne miksamo uglavnom više ništa pa ne mogu izmjeriti, kako vi to mjerite, kako znate npr. da vam je pojelo 100 grama, 80 grama i sl. (mislim na DOhranu, ne AD) Jedino da kad ono što joj mislim dati izmjerim u onu mjericu od miksera, jer imam osjećaj da joj prerano turam mlijeko i možda i prečesto jer mi zna od nekih 210 ml, popit npr. samo 130-140......nadam se da nisam previše zbrčkala oprostitetako bi htjela konačno uvesti neki red... mislim da već možemo to M. ima 10 mj. i na AD-u je od 8 mj. života, do tada dojena!
Hvala unaprijed![]()
Posljednje uređivanje od Blekonja : 02.11.2011. at 23:39
Sa 6 mj smo uveli vodu... Vrlo brzo je savladao pijenje iz case... I slamku isto.
Vidjet ces sto bebi odgovara (metodom pokusaja i pogresaka)
A sto se tice kako izmjerim koliko pojede dohrane- ponekad na digitalnoj kuhinjskoj vagi izvazem jelo. To sam prije radila, sad vise znam i od oka haha
e da vidiš, tup-tupto mi nije ni palo na pamet.... hvala
Blekonja, pa što bi mjerila?
Napraviš obrok koji ti se vizualno čini ok količinski za tvoje dijete.
Onda dijete jede. Pojede 1.) ili ništa, 2.) ili dvije tri žličice, 3.) ili skoro sve, 4.) ili sve, 5.) ili traži još.
Kod nas je uvijek bio slučaj 1. i 2., onda kukaš i nerviraš se, ako je slučaj 3.), misliš si super, ako je 4.) a možda sam trebala malo više napraviti, ako je 5.) onda si zabrinuta da će dijete biti debelo.![]()
aha, vidim...
pa što te briga koliko pojede!
dijete lijepo jede dok se ne najede; danas je to ovoliko, sutra onoliko, prekosutra duplo od ovoliko, a u nedjelju trećinu od onoliko... potpuno svejedno.
gledaj u dijete i kasd kaže da je dosta, dosta je.
kao da dijete i njegovc organizam zna što su grami i ostale mjerne jedinice.
važeš li sebi obroke?
pituljice, ja sam sa oba djeteta dala malu bočicu sa sportskim čepom i to je prihvaćeno od prvoga dana.
a i meni je bilo najpraktičnije.
apri, a ja nikako da se naucim ne nervirati , kad pojede "trecinu od onoliko" i odmah premotavam filmove upala grla itd (trauma od prvorodjene , ta je jela kao vrabac i na treci gric bi se ispovracala redovno, ma uh...13.godina i jos joj nisam zaboravila )...moram to savladati![]()
Posljednje uređivanje od a72 : 03.11.2011. at 08:11
Pojede koliko pojede, ja isto pokusam da mu dan koju zlicu vise kad odustane, trceci za njim po kuci. Najcesce upali pa pojede jos koju zlicicu.
Strah me da opet ne izgubi kilazu i obecala sam sebi prosli put kad je bio u bolnici da cu biti malo upornija u hranjenju.
kad sa 7 mjeseci nije jeo skoro nista, pocela sam tu i tamo vagat na digitalnoj vagi, cisto da znam koliko je to nista, sad mi ostala nekako navika. ionako pojede koliko pojede. nego, koliko podoja vasi u ovoj dobi (8 i pol mj) imaju dnevno?
moj pije jako malo vode. nikako da nadjemo nacin na koji mu odgovara. imamo par onih kljunasica, nijedna mu ne odgovara. zasad to rjesavam tako da mu u papicu stavim malo vise vode u kojoj se kuhalo al moramo naciti piti.
Posljednje uređivanje od hatatitla : 03.11.2011. at 09:00
pa sa sedam mjeseci i ne treba očekivati da jedu "nešto"
koliko podoja?
nema ti tu pravila; zaklela bih se da mi je kći u toj dobi imala barem 20, a sin možda 4 (noć ne računam, to je posebna priča i nema veze s hranjenjem ni obrocima).
ona je dojila po sat vremena, a on nikad dulje od 2-3 minute.
ona dobivala na granici minimuma, on premašivao maksimume (do određene dobi, onda je stao)
stvarno nema pravila
ma znam da nema pravila, ali me jucer zbunilo sto je tijekom dana bio samo jedan. to mi se ipak cini premalo.
Mi smo se tek s nekih 10-11 mj. uobročili, prije toga je sve bilo zbrda-zdola i baš mi je smetala nekako ta zbrka i ne-red u obrocima, dojenju..... I eto samo od sebe se sve posložilo. Imamo 4 dnevna dojenja ( o noćnima ovdje nije mjesto...) i tri obroka dohrane. Prije tjedan dana sam počela raditi, pa jedan podoj bude zamjenjen sa nekakvom voćnom užinom, jogurtom ili sl.
Nikad nisam mjerila obroke, nije me ni zanimalo ionako to varira iz dana u dan, nikad nije isto raspoložena za hranu. Za većeru bi smazala sve što joj daš, a za doručak tako-tako. Trudim se uopće ne zamarati time, ja joj nudim a koliko će ona uzeti to je na njoj.
Vodu je počela piti sa 6 mj. i to odmah iz šalice male od kave. Naravno, ispočetka je bilo smotano i vode na sve strane, ali brzo oni to sve savladaju!! Imali smo i dvije kljunašice, ali ništa od toga...
Samo polako i smireno, sve će doći na svoje!!![]()
danas smo igrom slucaja dosad bili doma pa sam ga uspavljivala dojeci (vani inace naravno zaspe u kolicima, a kuci meni jedino dojeci), tako da smo otkad smo se probudili sisali dva puta, uz dva obroka. Planiram ga jos kasnije malo podojit. On je odnedavno jako zaigran, poceo je puzati, pa mislim da mu je dojenje "gubitak vremena". Stvarno ga ne zelim zakinut za bitne sastojke iz mlijeka, znam da je dohrana upravo DOhrana. Nego mi je neobicno da ga ja moram nudit, dosad je imao svaki dan bar neku "grintavu" fazu koju sam rjesavala dojeci, a zadnjih je dana tako super raspolozen (da se ne ureknemo), da cijeli dan ne zakmekne pa izostane to tjesece dojenje.
ti si još dobra; moj se ne bi sjetio jesti, a bome ni ja ponuditi...
tek kad me netko pita: a što je danas jeo... ja se sjetim da nije ništa
LOOOOOL
apri, kad si počela nuditi vodu? Mora li se nuditi kad krene dohrana, tu mislim kad počne jesti jedan cijeli obrok dohrane.
prvi dan dohrane
s tim da mala nikada nije voljela piti (sva putovanja u inozemstvo su nam se svodila na traželje što "izazovnijih" čaša kojom bismo je privoljeli da popije koji gutljaj), a mali je odmah počeo piti "ko veliki"
vodu sam davala i nakon obroka i između obroka, da stvore naviku uzimanja tekućine
i uvijek i isključivo samo voda
nisu to neke količine, u početku možda mala žličica, pa onda sve više (govorim o sinu)
...ako slučajno koga zanima rasplet događaja s našim povraćanjem...
Provele smo desetak dana u Klaićevoj na gastroenterologiji i dobile dijagnozu - fpies, odnosno enterokoliticni sindrom - vrsta alergije na proteine iz hrane. Rizične grupe namirnica su žitarice, mahunarke i perad.
Najčešći krivac je riža, kao i u našem slučaju. Tako da je izbjegavamo u širokom luku i pažljivo čitamo deklaracije jer rizinog brašna ima skrivenog u puno stvari.
Ali, mogu ponosno reći da napokon uživamo u papanju! I ja i Bubica!
Griz, zganci i piletina su dobro prošli na testiranju u bolnici pa nam se jelovnik itekako obogatio. Uz dosad isprobano voće i povrće, kombinacija je i više nego dovoljno!
A stajanje uz štednjak i mudrovanje "šta ćemo danas kuhati" nikad nije bilo uzbudljivije i ljepše!![]()
uh...
ali, dobro je, sada barem znate u čemu je problem.
hoće li se s vremenom razviti tolerancija na te namirnice ili je to zauvijek?
je je.... ja opet pilam, obećano - ispunjeno
ma ne opterećujem se ja baš toliko oko te gramaže, mene više zbunjuje kada dati sljedeći obrok (mlijeko) nakon što pojede DOhranu, odnosno za koliko vremena joj je ta količina koju je pojela dovoljna i kako to sve skupa nekako dovesti donekle u red, ne treba biti to sad strogo robotski, nisam ono neki freak - iako tako djeluje, htjela bi neke približne ure, već smo mislim dovoljno veliki za to, ali tješi me Lotta blizu smo njenog iskustva
![]()
ni ja nikada nisam vagala
uvijek se vodim time da je želudac veličine šake (naravno, neki se rastežu i preko mjere, ali o tom, po tom) pa onda pogledam obrok u tanjuru pa njezinu šakicu
ajme, kad se sjeitm koliko sam živaca izgubila u tih prvim mjeseci dohrane, ali eto, sve dođe na svoje i sad mi dijete, pa, mogu reći, savršeno jede (iako, s 2,3 godine ima jedva 11 kg)