Pokazuje rezultate 1 do 49 od 49

Tema: Putopis sa obiteljske zapadnoevropske turneje

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Putopis sa obiteljske zapadnoevropske turneje

    OBITELJSKA ZAPADNOEVROPSKA TURNEJA:
    ZG-Slovenija-Italija-Švicarska-Francuska-Belgija-Nizozemska-Njemačka-Austrija-Slovenija-ZG,
    u 19 dana i sa 4099 km


    (ili: ZG-Brescia-Aosta-Geneve-Lyon-Bourges-Bauge-Gresillon-Paris-Bruxelles-Rijen-Delft-Den Haag-Scheveningen-Dordrecht-Rotterdam-Aschaffenburg-Nuernberg-Wels-ZG)


    Preduvod

    Znam da će vas zgroziti dužina ovog teksta, više od 30 stranica, i da ga mnogi od vas zbog toga neće pročitati ... no isto tako znam da ja ne mogu i ne želim komprimirati utiske sa naših 19 dana putovanja, 8 zemalja i 18 gradova u 2 ili 3 stranice. Stoga, vi hrabri navalite na tekst ovakav kakav jest, a vi ostali ... izvin'te, ali tako je, spremite tekst na sigurno mjesto i isprintajte si ga za neki ležerniji vikend ili božićne praznike. ;o)


    Uvod

    Za početak, mislim da bi bilo zgodno napisati ponešto o tome kako smo uopće krenuli na put.

    Početkom godine smo saznali da će se REF (obiteljski esperantski susret koji se svake godine održava na drugom mjestu negdje u Europi, a na kojem uvijek rado sudjelujemo) održati u dvorcu Gresillon u Francuskoj. „Zanimljivo“, rekosmo mi, „ali je to predaleko za nas.“, smatrali smo da Zrinka još ne može izdržati tako dugačak put. No, tokom proljeća smo vidjeli da ona puno bolje izdržava vožnju u autu nego prije pa smo u travnju ponovo počeli razmišljati o putovanju, a zaključili smo i da bi ga bilo zgodno povezati sa posjetom mojoj sestri u Nizozemskoj. U svibnju smo ozbiljno zagrizli i krenuli sa podrobnijim planiranjem, odabirom rute (dijelom pomoću web routera Via Michelin, ali ipak najviše pomoću klasičnih auto karata) i mjesta za stajanje.

    Odabrali smo princip razbijanja pojedinih dnevnih etapa vožnje sa samo jednom, ali dužom pauzom (nekoliko sati) i to se pokazalo odličnim principom koji je u praksi jako dobro funkcionirao (nakon pauze sredinom dana su klinci obično zaspali sat-dva u autu izmoreni šetnjom i igrom, što je nama roditeljima omogućavalo malo mira). Isto tako, nismo se opterećivali detaljnim planiranjem boravka u pojedinim gradovima, već smo si samo odredili 2-3 glavna cilja u svakom gradu i sve ostalo prepustili odlučivanju na licu mjesta, prema raspoloženju i vremenu. Preko weba (turističkih zajednica pojedinih gradova) rezervirao sam potrebne hotele (Aosta, Lyon, Fuerth) i s time nije bilo problema – dobili smo vrlo dobre hotele po za mene neočekivano niskim cijenama. Isto tako, zamolio sam turističke urede da nam pošalju poštom turističke materijale i odaziv je bio više nego dobar, varirao je između dijelom upotrebljivih prospekata sa nekakvim generalnim planom grada (Geneve – zanimljivo, bilo je problema sa komunikacijom na engleskom) do odličnih materijala sa korisnim dodatnim informacijama i solidnim planovima (Brescia, Fuerth, Novarra – tamo na kraju nismo išli).

    Puno informacija sam našao na internetu, ponajviše što se tiče javnog prijevoza i parkirališta u pojedinim gradovima, a tako se i rodila ideja o pješačkom izletu u Švicarsku – nakon puno vožnje u autu vožnja javnim prijevozom je bio bogomdani odmor i za njih i za mene, a i zgodan način za razgledavanje grada kad smo se umorili od šetnje. Nakon dugo razmišljanja ponijeli smo i kolica za Zrinku i to se pokazalo kao dobar potez – tek ponegdje u metroima (uglavnom Pariz, manje Bruxelles) je to bio problem.

    Ono čega smo se najviše pribojavali je bilo kako će klinci (prije svega Zrinka) podnijeti dugu vožnju, no tu su nas oni ugodno iznenadili, bilo je OK uz tek pokoji ispad (najviše na povratku kad je već zavladao umor). Bojali smo se i lošeg vremena, no nekako smo uletjeli u relativno suh period u Francuskoj i Nizozemskoj sa tek pokojim kraćim pljuskom i dva puta po nekoliko sati kiše (prije i poslije našeg dolaska tamo su vladale temperature od +15-20stupnjeva i kiša je padala danima bez prestanka). Malo smo se pribojavali i zdravstvenih problema, prije dvije godine smo za 15 dana u Češkoj imali nekoliko manjih boljki, no sada je sve prošlo tip-top, osim nekoliko krpelja i manjih ogrebotina sve je bilo super, čak nije bilo ni jedne povišene temperature niti proljeva. Strahovali smo i od gužvi na cestama i zastoja, no planirana ruta nas je (dijelom planski, dijelom neplanirano) vodila konstantno smjerovima bez gužve (ili u suprotnom smjeru od gužve) i tokom cijelog putovanja tek smo jednom, zadnjeg dana puta, zastali na auto putu zbog neke nesreće.

    Što se financija tiče, nije baš da je bilo hiperjeftino, sve zajedno smo potrošili oko 1800 EUR (uključeni svi mogući troškovi), najviše na gorivo (trošili smo u prosjeku malko više od 6 l dizela na 100 km) i cestarine.

    Sve u svemu, za 19 dana puta i 4099 km, mislim da smo odlično prošli, dijelom dobrim planom, a dijelom i srećom ... no, zna se, sreća prati hrabre!

    (naravno, sad već razmišljamo o budućim planovima za slijedeće godine – REF 2009 u Norveškoj ili Poljskoj? Balkanska tura po Rumunjskoj, Bugarskoj i Makedoniji? Španjolska i Portugal? Vidjet ćemo ... ;o) )

    Za kraj – zašto sam sve ovo napisao? Zna se, da vam se pohvalimo kako nam je bilo lijepo i kako smo vidjeli i doživjeli puno toga zanimljivoga ;o) .... ali i zato da svima vama neodlučnima, kojima crv putovanja ne da mira, a ne odlučujete se na njih zbog djece, pokažemo da ih je moguće provesti i uživati u njima, zajedno sa djecom. Vjerujete mi, lijepih trenutaka je bilo puno više od onih drugih (bilo ih je, ali se oni brzo zaborave) i bilo je lakše sa klincima na putovanju nego na „klasičnom“ ljetovanju na moru.

    Stoga, ako imate želje za putovanjima, krenite sa planiranjem, pripremite djecu, spakirajte kofere i krenite! I ne zaboravite nakon puta napisati nekakav putopis sličan ovome, rado ih čitamo!


    ================================================== ========

    A sad, krenimo zajedno na put!

    Fotke su na:
    Italija i Švicarska (Brescia, Aosta, Geneve): http://picasaweb.google.hr/vanja1903...alijaSvicarska
    Francuska1 (Lyon, Bourges): http://picasaweb.google.hr/vanja1903...008LyonBourges
    Francuska 2 (REF, dvorac Gresillon): http://picasaweb.google.hr/vanja1903/Ljeto2008Gresillon
    Paris, Bruxelles: http://picasaweb.google.hr/vanja1903...ParisBruxelles
    Nizozemska (Rijen, Delft, Haag, Dordrecht, Rotterdam, pješčara): http://picasaweb.google.hr/vanja1903...2008Nizozemska
    Njemačka, Austrija (Aschaffenburg, Nuernberg, Wels): http://picasaweb.google.hr/vanja1903...jemaKaAustrija
    Fora fotke odasvud: http://picasaweb.google.hr/vanja1903/Ljeto2008ForaFotke

    ===============
    Srijeda, 23.07.2008.
    Zagreb-Brescia-Aosta

    ===============

    Buđenje je bilo vrrrrlo rano, u 3 sata, vani je još vladao potpuni mrak i mir. Završne pripreme su trajale nešto duže od planiranoga i tek smo u 04:50 svi sjeli u auto i krenuli – hura, krećemo!!!!

    Prvi dio puta je bila pjesmica, kroz Sloveniju smo projurili kao metak, ja sam jedini stupio nogom na slovensko tlo dok smo kupovali benzin kod N. Gorice ... trebalo je iskoristiti jeftino slovensko gorivo, sva slijedeća će biti puno skuplja!

    U Italiju smo ušli u 07:20.

    Italija – do Venecije je bilo lako, dvije trake autoputa, ne odviše prometa ... no, nakon Padove se autoput proširio na tri trake, a gustoća prometa udvostručila. Najdesnija traka je bila puna kamiona, srednja često isto krcata njima tako da se tek po krajnjoj lijevoj moglo normalno voziti, ali zato stalno sa 130 km/h. Primjetio sam da su se talijanski vozači auta dosta upristojili od posljednjih vožnji po Italiji prije desetak godina, no zato su vozači kamiona bili vrlo bezobrazni i nekoliko puta nas doveli na rub sudara svojim prelaženjem iz trake u traku bez žmigavca i svakog rezona.

    Nakon Padove smo napravili kratku pauzu na parkingu (u Italiji je benzinska svakih 15-tak km, uz obavezan Autogrill restoran) i zatim nastavili do Brescie gdje smo isplanirali prvu dužu pauzu od nekoliko sati. Vožnja je bila monotona – gužva, maksimalna koncentracija, kamioni ... ukratko, 0 bodova za uživanje u vožnji i krajoliku.

    A Bresciu smo zaista iščekivali – od svih gradova čijim turističkim uredima sam se javio, iz Brescie smo dobili najkvalitetnije materijale, mailove na najboljem engleskom, sve tražene informacije u kratkom roku ... i grad je djelovao zanimljivo prema tim materijalima iako su mu turistički vodiči posvećivali minimalno prostora. I, grad je opravdao očekivanja!

    Pronašli smo oko 10:10 nekako naš put do tvrđave na uzvisini usred grada, tamo nas je prema riječima ljudi iz turističkog ureda čekao besplatni parking, tako rijedak u Italiji. I parking je bio tamo, besplatan ... no, samo do 12 sati, kada je zbog neke manifestacije trebalo baš taj dan maknuti aute, na što nas je malo rječju, malo pantomimom upozorio ljubazni stariji gospodin – velika mu hvala!

    No, imali smo još sat i pol vremena do podneva pa smo se parkirali tamo i obišli tvrđavu. A tvrđava je bila mjesto iz snova za naša od vožnje umorna tijela i duh! Bilo je vruće, a tvrđava je nudila duboki hlad parka oko i u tvrđavi. Sa zidina je bio prekrasan pogled na čitav grad i u daljinu sve do alpskih vrhova prekrivenih snijegom. Unutar tvrđave je bilo nekoliko manjih lijepo uređenih vrtova, par muzeja, dječje igralište, česma za vodu ... i sve to čisto, besprijekorno uređeno i besplatno! Prošetali smo se uokolo, pojeli naše sendviče i oko 12h sa žaljenjem napustili tvrđavu koja nas je tako ugodno iznenadila.

    Pribojavao sam se traženja novog parkirnog mjesta, no našao sam ga odmah, u slijedećoj ulici, opet besplatno, i tako smo mogli krenuti dalje u centar grada. A centar je tipični talijanski splet užih i širih uličica bez nekog posebnog tlocrta i pravila, no primjetna je urednost, a našim kolicima u kojima je sjedila Zrinka osobito su pogodovale „trake“ širokih kamenih ploča koje su se prostirale sredinom svih uličica, inače popločanih neravnim kamenim kockama – očito se u Brescii misli na majke sa djecom i invalide. Zanimljiv je bio i pogled na velebnu novu katedralu te skromnu staru romaničku, jednu među najstarijima u toj regiji. Pogledali smo i lijepu loggiu, nekoliko ulica sa tipičnim „padovanskim“ nadsvođenim pločnicima, monumentalnu poštu iz doba fašizma ... a zanimljivo je bilo i to da smo turiste mogli nabrojati na prste jedne ruke, osjećali smo se kao dio domaće zajednice. Zamjetili smo i mnogo biciklista, ne baš tipična slika za Italiju, pojeli smo lokalni sladoled (kuglica 1,5 EUR) sjedeći na stepenicama lokalnog kazališta, malo preturali po knjižari ... i brzo je stiglo 15:45 za kada smo planirali polazak, trebalo je još stići do Aoste.

    Krenuli smo malko kasnije, a sami izlazak iz grada nas je koštao živaca. Poslovična talijanska neurednost u postavljanju putokaza je došla do punog izražaja i to još pojačana radovima u blizini autoputa, trebalo nam je pola sata da izađemo iz grada u koji smo ušli za 5 minuta, i to još na izlaz koji nam nije bio u smjeru našeg puta. Ljutili smo se, no što se tu može, imali smo samo kartu centra, a za ostatak smo se morali prepustiti putokazima koji su nas vodili od nemila do nedraga.

    A kad smo napokon izašli na autoput tamo nas je opet čekala gužva ... na sreću, samo do Milana, 50-tak km oko tog grada je bilo najdosadnije – grozna gužva (na sreću, bez zastoja, iako je bilo oko 17h), sami kamioni, oko ceste samo skladišta, tvornice, opskrbni centri ... no, s udaljavanjem od grada situacija je bila bolja svakim kilometrom. Kod skretanja na autoput za Aostu već se moglo ležerno voziti, a i krajolik je bio sve zeleniji (čak je i sam autoput imao cca 30 metara široki zeleni pojas u sredini), da bi nas priboližavanjem Aosti zahvatile sve više i više planine. Vožnja je napokon bila užitak, to je ono pravo!

    U Aostu smo došli oko 19h i nakon malo traženja pronašli naš hotel, Holiday Inn (iz lanca Express, dakle jeftinija verzija, 84 EUR za sve nas četiri). Zgrada je futurističkog tipa, izduženi slavoluk, no unutra su bili redom vrlo svjetovni prostori – trgovina građevinskim materijalom, benzinska pumpa, servis ... a i naš hotel, jednom stranom okrenut na autoput i lokalni aerodrom, sve u svemu, ne osobito „fancy“ pozicija. No, soba je bila OK (klinci su prvi put vidjeli klasičnu hotelsku sobu, sa fenom, kapama za tuširanje itd), a zvučna izolacija dobra ...

    Oko 20h otišli smo i do centra Aoste, 3 km od hotela. Pozdravio nas je veliki Augustinov slavoluk ... i veliki red pred lokalnim fast foodom ... a mi smo bili gladni. Čekali smo 15 minuta i napokon dobili pomfri za klince i pizzu i sendvič za nas velike ... bili su tak-tak. Nakon večere na malom trgiću pored slavoluka šetali smo se glavnom pješačkom ulicom, zavirivali u izloge uglavnom zatvorenih dućana, pogledali vrlo impresivne ostatke rimskih zidina (osobito su zanimljiva Pretorijska vrata koja nadvisuju glavnu pješačku ulicu u centru gradića) ... no, sveukupno nas se grad nije baš previše dojmio, nije baš odisao nekim posebnim karakterom (sigurno je puno življi za skijaške sezone), a najviše nas je razveselilo paušalno miješanje francuskih i talijanskih izraza u natpisima obzirom da je to službeno dvojezična regija, a izgleda da nema dvojezičnih natpisa već se oba jezika upotrebljavaju tko kako stigne.

    Oko 22h se vratismo već vrlo umorni u hotel, usnuli smo u trenu ...

    Rezime:
    - prijeđeno 825 km (ZG-Brescia 543 km, Brescia-Aosta 282 km)
    - autoput 32,50 EUR (5,90 EUR Venezia, 8 EUR Brescia, 5,30 EUR Milano, 13,30 EUR Aosta)
    - Hotel Holiday Inn Express (noćenje + doručak 84 EUR): http://en.venere.com/italy/hotels_ao...5394&#pictures


    ================
    Četvrtak, 24.07.2008.
    Aosta-Geneve-Lyon

    ================

    Buđenje (Vedran je prespavao uzlijetanje malog aviona na pisti koja se vidjela sa našeg prozora), talijanski doručak sa mikro pecivima, mikro šalicama za čaj i slatkim kolačićima (klinci su uglavnom glodali kruh i pahuljice, tek ih je mašina za tople napitke razbudila), spremanje ... krenusmo u 08:50h.

    Do tunela Mont Blanc očekivalo nas je još oko 45 km ceste, a skoro pola toga je bilo u tunelima, samo su se smjenjivali oni od 2, 3, 4 km ... jedva da smo uhvatili koji pogled na visoke vrhunce u okolici. I stigao je i glavni tunel, ljubazno su nas pozdravili, opalili masnu cestarinu od 32 EUR!!!, a dobili smo i letak sa upozorenjem – vozi 70 km/h, slušaj obavijesti na lokalnom radiju, isključi ventilaciju ... i krenusmo u 11 km dugačak tunel. Toliko je dugačak i onaj ispod Graza, Plabutschtunel, no nema tamo ni izbliza toliko filozofije kao ovdje ... no, u Mont Blanc tunelu se zbila ona grozna nesreća prije desetak godina i razumljiv je oprez. Tunel kao tunel, odvozismo ga i s druge strane smo već bili u Francuskoj, za mene prvi put s autom (prije 17 godina sam biciklom putovao 3 tjedna od Lyona do Pariza i još kratko posjetio Colmar autobusom prije deset godina), a ostatku familije prvi puta uopće. Stali smo na parkingu, uslikali ogromne ledenjake koji su visili nad autoputem ... i zagnjurili među potomke Gala u 09:50!

    Planirana duga pauza je bila rezervirana za Ženevu, Švicarsku. Za nju smo smislili poseban plan – parkirati ćemo (besplatno) u gradu Annemasse koji se nalazi pored francuske strane granice, granicu ćemo prijeći pješice i do centra ćemo nastaviti tramvajem čija se posljednja stanica nalazi tik uz granični prijelaz. U Annemasse smo stigli u 11h, nakon malo kruženja i nesnalaženja smo našli parking u jednoj maloj ulici s obiteljskim kućama i do granice smo imali još 15 minuta hoda. A na granici iznenađenje – umjesto velebnog ulaska uz kontrolu putovnica nitko nas nije ni pogledao – ljudi se slobodno šeću simo-tamo dok policija pregledava tek rijetke aute. Tramvajska stanica je bila zaista tik uz granični prijelaz, otprilike 2 metra od pogranične kućice, i tamo nas je dočekao automat za prodaju karata koji baš nije bio najjasniji (a nije vraćao ni ostatak novca). Na sreću, vozač tramvaja je bio iznimno ljubazan i objasnio koju kartu trebamo kupiti (3 EUR za 1-satnu vožnju bilo kuda), gdje trebamo sići, a na kraju, kad smo već izlazili iz tramvaja, doviknuo nam je da se s tom kartom možemo voziti i brodićem preko zaljeva jezera (Ženeva se nalazi na obje strane jednog zaljeva Ženevskog jezera, tamo gdje iz jezera ističe rijeka Rhone) – zaista izuzetno ljubazno!

    Vožnja tramvajem trajala je cca 20 minuta, malo kroz ušminkane vile, malo kroz suvremene betonske građevine bez ikakve ljepote, a izašli smo kod Rive. Kvart je izgleda našeg Donjeg grada, naravno uredan, sa žutim „zebrama“ i signalizacijom po ulicama (to je posljedica Švicarskog ne-članstva u EU) i sa šetalištem uz obalu jezera – red vezova za jedrilice, turističkih brodića, parkova ... Na žalost (osobito Vedranovu), čuveni vodoskok nije radio. Pričekali smo par minuta mali brodić (kapaciteta cca 30-40 ljudi) i prevezli se za 5 minuta na drugu obalu (usput smo uzeli besplatnu biciklističku kartu grada, triput bolju od one koju smo dobili poštom) ...a tamo nas je dočekala urbana vreva grada. Ono što se prvo opaža je nevjerojatna šarolikost ljudi – tamo su sve rase i sve nacionalnosti (turistički materijali, inače dosta loši, s lošim planom grada i uz popratni mail na nemuštom engleskom, kažu da je 45% stanovništva ne-švicarsko). Trgovine isto odaju tu šarolikost ... ukratko, vrlo kozmopolitanski. Ljudi jure uokolo na biciklima, ima puno mladih, puno turista ... vreva je maksimalna.

    Tada smo već bili ogladnili, klinci su htjeli jesti hot-dog, no kao za vraga nismo nalazili niti jedan kiosk sa njima i onda skrenusmo u nekakav švicarski fast food. Mi veliki uzesmo roesti (ribani krumpir u obliku pečene pogače, no veličine tek malo veće od kovanice od 25 kuna), podosta skup, a klinci su jeli, što drugo nego taj nesretni pomfri. Mi veliki smo još bili gladni pa smo uzeli još jedan kebab i nekako se najeli za sveukupno 100-tinjak kuna i krenuli smo dalje, nazad prema jezeru. Vedran se usput zalijepio za izlog dućana sa švicarskim noževima . Vidjeli smo ih u trgovini sve, i one obične i monstrume debljine 30-tak cm (ne šalim se!) i teškom mukom ga izvedosmo od tamo. Malo smo se još šetali uz jezero, do otoka, pa pješačkom stazom ispod mosta, pa uz drugu obalu (klinci su se tamo istrčali jureći golubove) i za kraj krenusmo u stari dio grada na brežuljku. Lijep je, skladan, miran, uz pokoju gostionicu, no bez vreve urbanog života ... i tad smo, već se vraćajući prema tramvaju, opazili sasvim slučajno da je vodoskok proradio!

    Pojurili smo do njega, brzinom munje, i vidjeli ga i izbliza (vjetar nam je išao na ruku, jer je puhao u suprotnom smjeru od nas). To je najveći vodoskok na svijetu, voda iz mlaznice izlazi sa 200 km/h, šprica 100 m u vis, a u svakom trenutku je u zraku 7 kubika vode! Pješice mu se može prići na samo par metara (nalazi se na kraju malog mola koji strši u jezero), a zbog već spomenutog dobrog smjera vjetra nismo se nimalo namočili.

    I, time je završio naš posjet Ženevi, vratili smo se do tramvaja, odvezli nazad do granice, pozdravili sa Švicarskom (opet bez ikakve kontrole) i onda se polako vraćali do auta u nadi da ćemo naći nekakav sladoled ... na žalost, bila je pauza za ručak i slastičarne su bile zatvorene, a u samoposlugama u Francuskoj se mogu kupiti samo paketi sa velikim pakovanjima (10 i više komada) tako da taj dan ostadosmo bez sladoleda.

    Iz Annemasse smo krenuli oko 17h, no mali nesporazum nas je koštao sat vremena vožnje. Naime, za razliku od nas, autoputevi u Francuskoj su označeni plavom bojom, a obične ceste bijelom, no postoje i zelene oznake koje označavaju smjer prema važnijim obližnjim gradovima po državnim cestama (dakle, izvan autoputa). Na nekoliko tabli su zelena i plava boja bile izmiješane i ja sam pomislio da i zelena označava smjer preko autoputa i slijedeći zelene putokaze iz Annemasse mi smo zaglibili u debelu pokrajinu umjesto da skrenemo na najbliži autoput. Grešku smo primjetili tek nakon 15-tak km i tad nam se više nije dalo vraćati već smo nastavili državnom cestom prema Bellegarde. Usput smo vidjeli i neke ruševine, kanjon rijeke Rhone, prošli dijelom nacionalnog parka Jura ... no, bili smo zlovoljni zbog greške i nismo osobito uživali u tom razgledavanju francuske pokrajine ... a zlovolju nam je povećavao i dječji nemir i svađe koje su tad kulminirale. No, nakon sat vremena vozikanja simo-tamo ipak izađosmo na autoput, kupismo benzin (bili smo već pred kraj rezervoara, u Italiji nismo uopće tankali) i stigosmo do Lyona. A tamo nas je čekala druga zamka ...

    Naime, sve karte koje smo imali pri ruci bile su one koje sam koristio za bicikliranja prije 17 godina ... a u međuvremenu su se neke stvari i promijenile, recimo izgrađeni su novi autoputevi ... i nova obilaznica Lyona. Prilikom planiranja puta koristio sam se michelinovim web routerom koji nije loš, ali ipak ne daje sasvim punu informaciju ... a francuski putokazi, iako pregledniji od talijanskih, ipak nisu na razini recimo austrijskih, i treba se snaći u šumi putokaza, kružnih tokova (ima ih SVUGDJE!), prilaza ... Kod Lyona nas je zadesilo još jedno manje lutanje, no izgubili smo svega desetak minuta i na kraju se ekspresno provezli bez zastoja pored Lyona i stigli do našeg odredišta i smještaja za dva slijedeća dana – rezidencijalnog naselja Lissieu. Rezidencijalno naselje – koji je to vrag, pitat ćete vi? To smo se i mi pitali dok smo rezervirali smještaj tamo po smiješnoj cijeni od 45 EUR za 4 osobe po noći za višesobni apartman.

    Ono što smo vidjeli po dolasku je bilo super! Naselje se sastoji od točno stotinu malih kućica i u stvari vrlo liči na neko apartmansko naselje na moru, osim što je, za razliku od tipičnih takvih naselja, vrlo skladno zamišljeno i do detalja uređeno – ni nijemci ne bi bolje! Čak smo imali na raspolaganju i mali bazenčić!
    Požurio sam do recepcije, bilo je već 20h, recepcionerka je bila vrlo ljubazna i govorila odličan engleski ... no, kad je isprintala račun, na njemu je stajala cijena od 190 EUR, a ne 95 kako je pisalo na mojoj rezervaciji. I kaj sad? Ona ima svoj cjenik, ja svoju potvrdu rezervacije ... problem je riješen tako što je žena tek tad uočila da sam ja rezervirao preko lyonskog turističkog ureda, a on ima ovlaštenje od njih da nudi i niže cijene ... a oni su iz nekog razloga stavili teški popust za te dvije noći i mi smo i ne znajući uletjeli na pravo mjesto po super cijeni. Sve je riješeno u 5 minuta, plaćena je naša cijena, a mi smo krenuli u apartman. A to znači, imali smo: parkirno mjesto, mali vrt sa verandom, veliki dnevni boravak sa kuhinjom (frižider, štednjak, čak i perilica suđa), dvije spavaće sobe na katu, spremište, kupaonu sa kadom, 2 WC-a, TV, besplatan internet, upotrebu manjeg bazena ... I sve to za tu cijenu (jedino je doručak bio izvan cijene, 7,5 EUR po glavi odraslog, 5 EUR za djecu, prvo jutro smo ga iskoristili, a drugo jutro smo se najeli u vlastitoj režij).

    Nakon svega toga smo bili preumorni da se još vozimo 15 km do Lyona radi večernje šetnje po gradu pa smo se u miru prošetali po okolici naselja (neke firme, zatim šuma, livade, par osamljenih kuća i zatim nadaleko samo oranice ...) i uživali u raskoši našeg privremenog doma.

    Rezime:
    - prijeđeno 296 km (Aosta-Annemasse 128 km, Annemasse-Lyon 168 km)
    - autoput 50,50 EUR (3,30 EUR Aosta, 32,30 EUR tunel Mont Blanc, 3,60 EUR nakon Chamonixa, 1,70 EUR izlaz Annemasse, 9,60 EUR do Lyona, 1,80 EUR tunel u Lyonu)
    - Smještaj u Lissieu pored Lyona (95 EUR 2 noćenja bez doručka): http://www.booking.com/hotel/fr/cite...issieu.en.html
    - Karta za javni prijevoz u Genevi (važi 1 sat): 3 EUR (za detalje vidi http://www.tpg.ch/fr/titres-de-transport/index.php , stranice su samo na francuskom)


    ===============
    Petak, 25.07.2008.
    Lyon

    ===============

    Dan razgledavanja i minimuma vožnje autom. Od Lissieua do Lyona je 15 km, no vožnja državnom cestom pa autoputom pa prilazima „park-and-ride“ garaži na zadnjoj stanici metroa „Port de vaise“ je trajala samo nevjerojatnih 8 minuta. Tako se zaista može lijepo uštediti na spavanju i ne spavati u skupim gradskim hotelima nego uživati u ladanjskom miru rezidencijalnog naselja, a opet za 8 minuta biti u garaži (besplatnoj, ako se kupi karta za javni prijevoz) i onda za još 15-tak minuta biti u srcu grada. Pet plus za lyonski javni prijevoz i organizaciju prometa!

    Garažu (klaustrofobičnu, no tko mari kad je besplatna) smo brzo obavili, kupnju karata malo sporije (automati ne primaju novčanice pa smo morali tražiti sitniš, dnevna karta košta 4,40 EUR), a najsporije ulazak u metro. Stanice su opremljene automatima sa automatskim vratima pa treba pogoditi kako turnuti kartu u automat, a situaciju su pogoršavala Zrinkina kolica za koja smo išli na poseban ulaz čiji automat čita kartu obrnuto od običnih ulaza. U cijeloj toj zbrci najviše nam je pomogla jedna mlađa crnkinja koja je prvo pokušala otvoriti vrata svojim pokazom, a kad nije uspjela (automat pamti zadnje prolaske) animirala je još dvije žene da nam pomognu i na kraju smo ušli uz puno dječje cike, pomagača i naše zahvalnosti.

    Metro (posebne vrste, sa gumenim kotačima uz tračnice) nas je za desetak minuta ostavio na trgu Bellecour, u centru grada, tamo je i turistički ured, odmah smo maznuli besplatni plan grada i nešto prospekata i krenuli u šetnju. Nismo imali za cilj posjetiti neku određenu znamenitost već posjetiti navodno zanimljiv kvart Croix Rousse, otići do afričkog muzeja (najstariji tog tipa u Francuskoj) i upiti atmosferu grada koliko je to već moguće u jedan dan. Ono što nam je odmah upalo u oči je velika šarolikost – puno je u gradu afrikanaca, arapa i općenito ljudi neevropske fizionomije. Velika je i šarolikost i šarenost u odijevanju – čini se kao da svi uzrasti obožavaju šarenilo i odjeću kakva se kod nas prodaje u ethno dućanima. Žene su najčešće u šarenim suknjama i haljinama, vidjeti ženu u trapericama je prava rijetkost ... no zato smo ih vidjeli valjda stotinu u dimijama (naravno, ne stare muslimanke, već urbane mlađe žene, često alternativnog usmjerenja ... jedna je bila posebno upečatljiva, azijske fizionomije, u dimijama, nosila je malog bebača u marami na leđima – vidi fotku!) . Sve u svemu, veoma veselo, a i ljudi su izgledali tako, malo je bilo namrgođenih i ozbiljnih lica.

    Centar smo prošli brzo (bili bi i još brže da Vedran nije odlučio potrošiti svoj džeparac na kupnju švicarskog nožića ... no, eto, imao je pravo potrošiti ga i neka mu), malo smo se odmorili kod Opere uz „potočić“ koji curi iz obližnje fontane (super stvar za klince, naši su odmah pohrlili na žburanje po vodi, a drugi su se i izuli i gacali po tih desetak cm vode) i krenuli uzbrdo u spomenuti Croix Rousse kvart. A to je bilo baš ono što smo željeli naći – kvart starih uskih uličica često povezanih stepenicama, malih alter dućana, lokalnih gostionica ... ukratko, dio grada koji živi svojim životom bez obzira na turiste (jako me podsjetio ma madridski radnički kvart Lavapies!). Tako šetajući se naišli smo na svakakve zanimljivosti, od esperantskog kafića za koji smo znali da postoji, ali nismo znali adresu (na žalost, bio je zatvoren zbog godišnjeg odmora), mnoštva graffitta, pa do Rue Seve (ulica Seve) na kojoj je netko dopisao „Rina“ tako da se moglo pročitati „Rue Severina“. Šetajući se tako, naišli smo i na jednu simpatičnu gostionicu prepunu cvijeća koja se tek otvorila ... bili smo već pomalo gladni, jelovnik je kazivao da je za „Plat du jour“ (dnevni meni) nešto za 8 EUR, pitah ja što je, gostioničarka mi je nekom mimikom rekla de je to riba sa krumpirom, pa rekosmo, ajmo tu kad je već ovako lijepo.

    I to je bio pun pogodak! Gostionica se napunila dupkom za pola sata, bakalar sa krumpirom i povrćem je bio IZVANREDAN (neobični začini, puno paprike i luka, navodno neki portugalski recept), vino koje smo pili uz ribu vrlo fino i jeftino, a Zrinka je uz to dobila pun tanjur gratis tjestenine (mi smo tražili prazan tanjur za nju da ubacimo koji krumpirić, a dobili smo veliku porciju tjestenine sa paradajz sosom ... koju je mala svu smlatila). Divili smo se još cvijeću, ljubaznosti gazdarice (žena srednjih godina, vrlo vesela), originalnom uređenju WC-a (ukrasi, neobično ogledalo) ... mislim da ćemo još dugo pamtiti taj ručak!
    A po završetku ručka smo još malo pričali sa lokalnim mesarom s kojim se upoznao Vedran dok je trčkarao uokolo nakon klope.

    Penjući se tako nabasali smo i na socijalni centar pored kojeg su izgrađene nove velike stepenice iz centra grada, okružene zelenilom i dječjim igralištima (naravno, odmorili smo se tamo, sprave na igralištu su drugačije od svih dosad viđenih i klincima su se jako svidjele) ... a onda smo došli i do glavnog trga tog kvarta i zaputili se glavnom ulicom čekajući kad će naići stanica trolejbusa za povratak u grad. No, prošli smo 5-6 stanica pješice jer je bilo vrlo zanimljivo tako se šetati po toj ulici, bila je to neka verzija njihove Trešnjevke, bez velikih znamenitosti, ali puna svakodnevnog života stanovnika Lyona. Na kraju nas je umor ipak savladao, uskočili smo u rashlađeni trolejbus linije 13 i spustili se opet u centar, usput razgledavajući grad sa druge strane ... zaključio sam da mi tu ne bi bilo dosadno ni nakon tjedan dana boravka.

    Nakon trolejbusa odlučismo prijeći rijeku Rhone i „pozabaviti se“ istočnim dijelom centra za koji su nam u turističkim informacijama rekli da nije zanimljiv, no prije svega željeli smo posjetiti Afrički muzej, najstariji muzej tog tipa u Francuskoj (a Francuska ima dugu povijest veza sa Afrikom). Brzo smo stigli autobusom linije 18 i pješice do muzeja, a kad tamo – zatvorena vrata. Pozvonismo i otvori nam jedan stariji gospon i pusti nas u muzej, bili smo jedini posjetioci. Sam muzej je zanimljiv, nalazi se na tri etaže i sadrži puno različitih predmeta, od upotrebnih iz svjetovnog života pa do raznih ritualnih predmeta, nakita, maski ... U muzeju smo bili oko 1 sat, a bili bi i više da klincima nije postalo dosadno (sjedalice na zadnjem katu smo upotrijebili za izležavanje, zasluženi odmor nakon razgledavanja), no bili smo i ovako zadovoljni viđenim.

    Nakon muzeja bilo je vrijeme za nešto prizemnije aktivnosti, u susjednoj samoposluzi nabavili smo nešto klope (paštetu zapečenu s kruhom, breskve ..) i otišli u susjedni park na piknik. Tamo je bilo i dječje igralište tako da su se klinci iskakali, a mi smo sjeli na klupe i odmorili već pomalo umorne noge.

    Nakon parkića sjedosmo opet na autobus (linija 23) koji nas je povezao nazad prema centru, uz nekoliko raskošnih indijskih dućana te kroz široke aleje sa drvoredima, a vidjeli smo i famozni „svemirski“ moderni tramvaj kojim se, na žalost, nismo provezli. Odlučili smo se popeti na brdo, do bazilike Fourvier, otkuda se pruža pogled na cijeli grad. Do tamo se vozi uspinjačom (postoje dvije, druga vozi do ostataka rimskog amfiteatra, no njega nismo stigli obići – naša uspinjača je vozila kroz strmi tunel, tako da nije bilo vidika iz nje), začas smo bili tamo i divili se pogledima na grad sa zaravni pored bazilike, a usput smo i popričali sa jednim norveškim parom – oni su mislili da smo mi rusi, a mi da su oni nizozemci. ;o)

    Polako se počinjalo mračiti, a skupljali su se i oblaci – što sad, na spavanje ili na još malo šetnje starim dijelom grada? Odlučili smo se za šetnju, prošli smo pored katedrale, zatim kroz nekoliko pješačkih ulica prepunih restorana i turista, prešli rijeku Saone pješačkim mostom i na kraju vrludajući se vratili do Opere tražeći polazište autobusa koji bi nas vratio do naše garaže. Autobus nam je taman zbrisao pred nosom pa smo se vratili metroom, uspješno izišli iz skoro prazne garaže i točno za izlaska iz nje počela je kiša. Na benzinskoj stanici smo kupili još par sitnica za sutrašnji doručak, stigli u naš apartman i hrk-fiju!

    Rezime:
    - Karta za javni prijevoz u Lyonu (uz besplatno parkiranje u P+R garaži): 4,40 EUR (za detalje vidi http://www.lyon.fr/vdl/sections/en/t.../transp_urbain)
    - Ručak u solidnoj gostionici (dnevni meni: bakalar na portugalski): 8 EUR
    - Afrički muzej: http://en.wikipedia.org/wiki/African_museum_of_Lyon


    ================
    Subota, 26.07.2008.
    Lyon-Bourges-Gresillon

    ================

    Po noći je padala kiša, no jutro je opet bilo dijelom sunčano, ali svježe. Doručkovali smo i pakirali stvari, a klinci su uletili u neku „žutu minutu“ i samo su jurili uokolo, naguravali se i vrištali. Ništa nije pomagalo i iz očaja je Daša uključila TV, a kad tamo na francuskom prvom programu crtići – Tom i Jerry! Začas su se klinci zalijepili za ekran i nakon četiri crtića smo bili spremni za polazak. Iz Lyona smo krenuli autoputom na sjever, do Macona, i usput sreli prethodnicu vikend turističkog vala, ta to je glavna veza Pariza i Azurne obale! No, ubrzo smo se riješili gužve skretanjem na „običnu cestu“, N79, kasnije N7 pa N2076, prema Roanne i Bourgesu. Ta obična cesta je u stvari vrlo dobra prometnica, izbjegava sva naselja, ima dosta dijelova gdje je 4-stazna, a izgleda da je nova prometna politika na takvim cestama takva da pretjecanje nije dozvoljeno nigdje osim na 4-staznim dijelovima koji su ubačeni svakih desetak kilometara. Krajolik je bio podosta pust – livade, polja, tu i tamo koja šuma, obli bregovi i valovite zaravni. Nakon cca 50 km i prelaska razvodnice između Mediterana i Atlantika (označeno tablom) krajolik je postao ravniji, uglavnom polja sa tisućama rola slame i pašnjaci sa nekim čudnim sjedilačkim kravama (zanimljivo, uz cestu nije bilo nikakvih benzinskih postaja niti gostionica). Što dalje prometa je bilo sve manje i manje i nakon 150 km, pred Neversom, smo skrenuli na još sporedniju cestu prema Bourgesu. Slijedi još manje prometa, i nadalje polja, duge blage valovite zaravni i cesta koja kilometrima slijedi ravnu liniju s malim bregovima gore-dolje, kao na američkim filmovima. Cesta je prošla i kroz dva sela, u jednom smo kupili dizel za male pare ... i bili smo spremni za Bourges.

    U grad smo ušli tiho – jedva da smo sreli koji auto na jednom od glavnih prilaza gradu. Na velikom centralnom (besplatnom) parkiralištu svega nekoliko auta, nebo je mirisalo na kišu, a Daša je rekla „Pa što ćemo ovdje raditi 4 sata, tu nema nikoga?“. Obišli smo katedralu (klinci su opet nešto zanovijetali pa smo brzo izašli van) i trebalo je naći nešto za jesti. Završili smo u nekom čudnom fast food kafiću, konobar je spremio dva hot-doga sa neobično crvenim (kao paradajz) kobasicama za klince i dva croque moniseur (topli sendvič) za nas velike. Klopa nije bila niš posebno, po tome nećemo pamtiti taj lokal, već po tome što je on posvećen junacima crtića, to smo otkrili tek odlaskom na wc gdje su nas dočekali posteri junaka iz raznih dječjih filmova.

    Krenuli smo dalje u šetnju po pustim ulicama dok nismo, više slučajno nego namjerno, pogodili jednu življu ulicu sa dućanima – H&M i sve to ... vidi, vidi, pa ovdje ima i ljudi! Nakon te ulice našli smo jednu još življu, pa još jednu ... očito smo ispočetka krenuli u krivom smjeru našom šetnjom. U centru smo naišli i na jednu odličnu strip-knjižaru koja je postala „highlight“ našeg posjeta gradu, imaju sve, od Asterixa do ozbiljnih stripova, od strip albuma do figurica, a našli smo i knjižice-slikovnice sa junacima Barbapapom i obitelji, to već jaaaako dugo nismo vidjeli! Klinci su se zaljubili u knjige tako da smo odmah kupili dvije – teme knjiga su dobre i poučne, a crtež detaljan i zanimljiv, ideja o Barbapapi i njegovoj obitelji, čudnim stvorenjima koji mogu poprimiti oblik bilo čega, je vrlo zanimljiva (oni stariji, koji su gledali crtiće u 70-tima, se mogu možda sjetiti crtića o njima na HTV-u!).

    U knjižari smo proboravili više od pola sata, nakon toga smazasmo još po sladoled (najskuplji na cijelom našem putu, 2,5 EUR za kuglicu, a nipošto nije bio najbolji) i opet put pod noge.
    Vožnja od Bourgesa do pred Gresillon, po autoputu u smjeru Toursa i Angersa, je bila jedna od najdosadnijih dionica našeg puta. Ravnica, livade, malo prometa, pumpa svakih tek možda 100 km ... odužilo se iako smo držali tempo 130 km/h (zanimljivo, francuzi su vrlo pedantni vozači i nema šanse da naiđemo na nekoga bržeg od 130 na autoputu, a drže se i ostalih propisa). No, oko 19h došli smo i do našeg izlaza, za Bauge, još samo 15-tak km po lokalnoj cesti, kroz zanimljiva sela u kojima prevladavaju siva i oker boja (krovovi su od sivog kamena, zidovi od nekakvog oker-smeđeg) ... praktično smo pred vratima Bretanje.

    Dođosmo i u Bauge, još 1 km do dvorca – da li će to zbilja biti pravi dvorac, kao iz priča? Evo i putokaza, ulazimo na makadam koji vodi kroz aleju jablanova, tu je i jezerce ... i evo i dvorca, pravi je! Parkirali smo na livadi iza dvorca, razgledavamo uokolo – tu su i gospodarske zgrade, stari sjenik, park, prostori za razne radionice, biblioteka ... dočekuju nas naši prijatelji iz esperantskog svijeta, upućuju nas u našu sobu br. 4 na prvom katu. A soba je baš zabavna, tapete sa velikim plavim ornamentima, umivaonik i bide u „ormaru“ (iza vrata kod zida), pogled na dvorište i jezerce, sve odiše mirnoćom i tišinom. Idemo na večeru, fina klopa (povrtna juha, francuska salata, sir sa orasima), vino koliko god se može popiti, blagovaonica je isto „dvorska“, sva u nekim čudnim tapetama ... Prvi dojmovi su vrlo dobri, sve je slikovito, mirno, klinci mogu juriti uokolo bez opasnosti, sobe nemaju ključeve, sve je otvoreno pa klinci idu simo-tamo .. Ukupno nas je bilo 73, 20 obitelji iz 13 država, cca 40-tak djece raznih uzrasta, većinu znamo već otprije. No, glavno nam je pitanje kako će se Vedran snaći ove godine, hoće li se služiti esperantom. Prije dvije godine, u Češkoj, je bio dosta nedruštven, malo je pričao. No, ove godine je brzo pohvatao konce i već je za pola sata jurio sa Thomasom iz Belgije, Denisom iz Hrvatske, Ivom iz Njemačke, Samuelom iz Švicarske, Jochanom iz Francuske. To je bilo pravo osvježenje za nas, vrlo nas je veselilo – i zbog toga što smo vidjeli da se ne srami zbog lica koje nije dugo vidio, a i zbog toga što smo vidjeli da solidno vlada jezikom, nešto što je u kućnom ambijentu teško vidjeti.

    Nekoliko riječi o tom susretu, naziv mu je REF („Renkontigxo de esperantistaj familioj“ – „Susret esperantskih obitelji“ u prijevodu sa esperanta) i održava se već 30 godina, svake godine u nekoj drugoj evropskoj zemlji, a cilj mu je na jednom mjestu okupiti zainteresirane obitelji u kojima se govori esperanto i pružiti roditeljima, ali i još više djeci, mogućnost korištenja jezika i izvan obiteljskog kruga. Neke obitelji ga koriste svakodnevno, neke samo na esperantskim susretima i kad im dođu esperantski gosti, no rijetko se nađu zajedno baš djeca koja govore esperanto i REF im predstavlja na neki način veliku radionicu/igraonicu na kojoj je esperanto „radni jezik“. Susret ne organizira niti jedna organizacija ili udruga već je to privatna inicijativa zainteresiranih obitelji i samo funkcioniranje je vrlo demokratsko: svi se dogovaraju oko termina susreta, mjesta održavanja, cijena (po nepisanome pravilu obitelji iz boljestojećih zemalja plaćaju višu cijenu od onih iz slabije stojećih), aktivnosti (sami roditelji predlažu koja aktivnosti mogu oni sami napraviti – od radionica origamija, sportskih aktivnosti, rješavanja zagonetki, igara traženja, plesa ...), izleta (kuda, kako, pošto) ... Naravno, do zaključaka nekad nije lako doći, no ipak zadivljuje kako se jedna takva „neinstitucionalna“ inicijativa održava već 30 godina (dakle, već se izmijenilo više generacija) i broj učesnika pokazuje iz godine u godinu lagani rast. Posljednjih godina broj učesnika varira između 60 i 120, a ove godine nas je bilo 73 iz 20 obitelji iz 13 zemalja (Francuska, Belgija, Nizozemska, V. Britanija, Švicarska, Njemačka, Hrvatska, Mađarska, Norveška, Danska, Poljska, Češka, Rusija).

    Nama je ovo bio treći REF (nakon 2001, Mađarske, te 2006, Češke), posljednjih godina se susret organizirao u Poljskoj, Srbiji, Francuskoj, Mađarskoj, Češkoj, Njemačkoj, a u Hrvatskoj je dosad gostovao triput, dvaput u Savudriji i jednom na Pagu). Naravno, neke obitelji su aktivnije i više sudjeluju u organizaciji, dok su neke uglavnom samo „korisnici“, no svi se trude dati kakav-takav doprinos održavanju ove tradicije.

    (Inače, unutar svjetske esperantske organizacije postoji udruga „Familia rondo“ koja povezuje obitelji u kojima se govori esperanto i pruža im savjete i podršku, dok se paralelno sa svjetskim esperantskim kongresima, koji se održavaju svake godine na drugom kraju svijeta i uz sudjelovanje po 2-3 tisuće sudionika, održavaju i dječji susreti, no REF nije formalno povezan sa njima iako je dio obitelji aktivan u sva tri ili samo nekima od tih krugova)

    Cijena? Mi smo za tjedan dana susreta platili 100 EUR puni pansion po odrasloj osobi (noćenje u 4-krevetnoj sobi sa tušem i WC-om na katu, 3 obroka dnevno, izleti) te 50 EUR za djecu.

    Rezime:
    - prijeđeno 537 km (Lyon-Bourges 290 km, Bourges-Gresillon 247 km)
    - autoput 20,20 EUR (4,40 EUR izlaz Macon, 11,70 EUR kod Toursa, 4,10 EUR izlaz Bauge)
    - o Barbapapi: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbapapa
    - esperantski dvorac Gresillon: http://gresillon.org/
    - Česta pitanja o Esperantu: http://www.faqs.org/faqs/esperanto/faq/part1/
    - gradić Bauge: www.france-voyage.com/towns/bauge-16915.htm


    ================
    Nedjelja, 27.07.2008.
    Gresillon

    ================

    Dan je počeo jutarnjim rastezanjem uz pjev ptica, dvorac je sa svojim velikim posjedom pružao gotovo savršen mir, tek se na trenutke čuo slab odjek prometa sa ceste. Slijedi doručak, a zatim zajedničko pjevanje na klupama u parku. To je stalni i svakodnevni dio programa već godinama, s jedne strane zabavan, a s druge i edukativan, pruža roditeljima mogućnost naučiti pjesme na esperantu (sakupljene s raznih strana svijeta i prevedene ili pak originalno napisane na esperantu) kako bi ih mogli pjevati i kod kuće.

    Nakon pjesama uslijedio je dogovor svih sudionika – kada će biti obroci, što će tko raditi i kakve radionice organizirati, izleti, praktične informacije – gdje, što, kako ... Svi su se složili da su dovoljna dva poludnevna izleta (krstarenje čamcem po rijeci Loiri uz kupanje na obližnjem jezeru te posjet starome mlinu i trogloditskim naseljima kod grada Saumura), odabrane su prostorije za igraonicu za najmanje u koju će svi staviti igračke koje su donijeli sa sobom, a navečer će nakon večere biti ispričana priča za laku noć. U jednoj prostoriji će se kuhati kava, a organizirati će se i mali „bife“ sa sladoledima, sokovima i pivom (naplata: svaka obitelj dopiše crticu uz svoje ime i ime artikla, na kraju susreta se zbrajaju troškovi i plaćaju organizatoru). Dok su roditelji tako vijećali i dogovarali se klinci su se već raspršili uokolo – najmanji kopaju po pijesku (Zrinka i slični) ili se igraju u „igraonici“, veći (među njima i Vedran) jurcaju uokolo po dvorištu i skupljaju neke grane, kamenje, što li, još veći se zabavljaju muzičkim instrumetima (ljudi su donijeli svašta sa sobom, od violina i violončela pa čak do omanje harfe), igraju stolni nogomet ili rješavaju sudoku.

    Poslije sastanka zainteresirani (među njima i Vedran i ja) odlaze pješice do susjednoga sela pogledati lokalnu znamenitost, igru bull de forte. Radi se o neobičnoj verziji boćanja - umjesto pješčanog igrališta rabi se neobično udubljeno igralište prekrivene posebnom drvenom podlogom (sliči na 20 metara dugu i cca 5 metara široku kadicu zaobljenih stranica), bulin je isti kao kod običnog boćanja, no umjesto kugli se upotrebljavaju neobični drveno-metalni asimetrični diskovi koji se kreću po podlozi neobičnim krivuljama. Uglavnom, kako je to zgodno primjetila jedna od žena iz grupe, radi se o još jednoj aktivnosti koju su smislili muškarci kako nedjeljom ne bi trebali biti kod kuće. Naravno, uz igralište (natkriveno, u maloj kućici) nalazi se i šank, zbirka osvojenih pehara, plakati koji pozivaju na lokalne turnire (prva nagrada: 200 EUR, druga: 100 EUR, treća: 50 EUR) ... Naravno, i klinci su se mogli okušati u bacanju, neki su bili odlični, a ni Vedran nije bio loš, iz drugog pokušaja je skoro pogodio bulin s tim čudnim diskom.

    Slijedi ručak, njamiii: kuhana riba s krumpirom, riža s povrćem, vrčevi sa vinom ...

    Nakon ručka siesta uz trač partiju, nakon 16h Daša ide na origami radionicu sa velikima i malima, ja se zabavljam sa Zrinkom na karimatima na livadi, valjamo se i smijemo ... a Vedran? Tko zna gdje je, i dalje se natjerava uokolo s dečkima.

    U 18h je nogometni susret „na dva mala“ na sjenovitoj livadici uz šumu. S jedne strane su norvežani, dvije sestre i njihov mlađi brat uz pomoć jednog malog nijemca, s druge strane je hrvatsko (nije Vedran, već drugi HR-dečko, Denis)-belgijsko-švicarsko-njemačka ekipa, a sudac je češki tata Vlada, koji je svoju dužnost shvatio vrlo ozbiljno i vodio je susret kao da sudi finale svjetskog prvenstva (ja sam bio pomoćnik, to je bila moja dužnost toga dana). A utakmica – nikad zanimljivija! Male norvežanke su rasturile mušku ekipu, zabile im desetak golova (s druge strane je samo Denis bio na visini zadatka) i zasluženo pobijedile.

    Slijedi večera, razni sirevi i povrće (već dugo nismo jeli toliko povrća kao tamo, baš nam je pasalo), a za vrijeme večeri stiglo je i upozorenje, mnoga djeca su pokupila puno krpelja na livadama i šumarcima oko dvorca, neki i po desetak, i treba dobro pregledati klince.

    Nakon večeri slijedi još jedna runda igara vani (Gresillon se nalazi malo preko griničkog meridijana i sunce je zalazilo tek nešto nakon 22h), priča za laku noć (koju je ispričala teta Nicky, starija gospođa koja je volontirala u kuhinji, a svojim glasom, stasom i gustom sijedom kosom je bila prava dobra bakica iz bajki), vrijeme za spavanje ... Oni koju su još imali energije su se u sumrak skupili oko „kafića“ u vrtu i pijuckali kavice i pivice, no mi smo bili preumorni za to ...


    ==================
    Ponedjeljak, 28.07.2008.
    Gresillon

    ==================

    Dan je počeo (dogovorenom) uzbunom u 08:30. Zasviralo je zvono za evakuaciju i trebali smo se za tri minute spustiti iz soba ... ne znam da li je tako zahtijevao neki francuski propis za sigurnost ili su se tako dosjetili organizatori, no uzbunu i kolektivno okupljanje pred glavnim stepeništem dvorca iskoristili smo za grupnu sliku svih sudionika. Svih? Pa, ne baš ... neki su prespavali svu tu gužvu i buku, a organizatori su (u šali ili za ozbiljno?) najavili uzbune svako jutro sve dok se ne skupimo svi na vrijeme.

    Doručak je uobičajen („švedski stol“ sa voćnom salatom, narescima, putrićima i pekmezom, povrćem ...), nakon njega slijedi pjevanje, Daša vodi radionicu izrade cvjetova od papira, Vedran opet negdje jurca uokolo sa dečkima, a Zrinka i ja idemo u „grad“, obližnji Bauge, posjetiti lokalnu samoposlugu i skupiti kartonske kutije za izradu svemirskih brodova, radionicu koju ću ja voditi za koji dan.

    Bauge sam po sebi nije baš tipični „one horse“ town, uz Gresillon ima on još jedan vrlo lijepi dvorac, u samome centru gradića, samostansku ljekarnu koja datira iz kasnog srednjeg vijeka, relativno zanimljivu crkvu, modernu vijećnicu ... no, isto tako ima samo jednu veću samoposlugu (tipa naš Super Konzum) i jednu manju, nekoliko gostionica, niti jednu knjižaru ... Ne tako daleko, na 40-tak km, se nalazi Angers, grad od cca 250 000 stanovnika, i očito se tamo obavljaju ozbiljnije kupovine.

    U samoposluzi smo našli više i nego dovoljno kutija, a uočili smo i neke zanimljivosti: regal sa vinima je dug barem 30 metara, a vina su vrlo jeftina, već za 10-20 kuna se može birati između 50-tak vrsta vina. Cidera ima bar 30-tak vrsta. Kao u svim vicevima o francuzima, ljudi zaista uzimaju kruh „francuz“ (ovdje zvan „baguette“) bez papira i nose ga tako pod miškom ili stave na paksic bicikla. Odjel sa sirevima je dug desetak metara. Hladnjak sa pripremljenim jelima (od paelle do cous cousa), paštetama (20-tak vrsta), sirevima i salamama za rezanje je bolje opremljen od bilo koje trgovine u Hrvatskoj, ali i recimo Austriji ... a radi se o trgovini u gradiću od tek desetak tisuća stanovnika. Lubenica ima malo i jadne su i skupe, ali zato dinja ima jako puno. Slatkiši: ima nešto kolača, ali je frižider najviše popunjen flanom (kolač s kremom od karamele) kojeg obožavam još od posjeta Španjolskoj, mljaccccc!

    Vraćamo se za ručak, salata od mrkve i krastavaca, kuhano meso, a kao prilog kuhana pšenica, pripremljena na način kakav još nismo jeli. (naravno, vrčevi vina su bili svaki dan na stolu ;o) ).

    Nakon ručka smo svi zajedno krenuli prema Baugeu, načuli smo da će se popodne održati akrobatska predstava neke putujuće družine, na rubu gradića je već pripremljen šator sa klupama za gostionicu, peku se kobasice, tu je štand sa sladoledom ... no, sprema se nevrijeme i taman pred početak nam kazuju da se predstava odgađa. Počinje kiša i svi se skrivamo pod šator ... nije dugo trajalo i za pola sata svi razmišljaju što dalje. Mi smo se samostalno odlučili za šetnju po nasipu nekadašnje pruge. Šetnja je zanimljiva, no nakon pola sata opet počinje pljusak, Daša se skriva sa klincima u auto servis na koji smo naišli, a ja trčim nazad po auto i vraćamo se pomalo mokri u dvorac.

    Večera: riblji štapići, riža, juha od celera, a na kraju i čak četiri torte radi nekoliko rođendana koji su padali baš na taj dan. Našim klincima se torte nisu jako svidjele (nisu imale puno čokolade, ah ...), no brzo su nestale u ustima drugih.

    Poslije je kiša prestala, klinci su slagali kockice i igrali se autićima, a pred spavanje smo otkrili i jednog krpelja na Vedranovoj nadlaktici.


    ===============
    Utorak, 29.07.2008.
    Gresillon

    ===============

    Opet jutarnja uzbuna – ovaj put je većina sišla na vrijeme, neki već budni, neki krmeljavi u pidžamama ... Prebrojavamo se i vidimo da nedostaju danac Kim sa svojim sinom, poznati spavalice. „Gdje je Kim?“, pitaju organizatori, a švicarac Mario odgovara ko iz topa „Otišao je u kupovinu u grad!“. Svi znaju da se trgovine otvaraju tek u 9h, no forma je zadovoljena i organizatori uz smiješak kažu „Aha, onda smo ispunili zadatak!“ i sirena nam više nije remetila jutra koja su nadolazila.

    Nakon doručka je uobičajeno pjevanje, a poslije njega posjećuje nas reportažna ekipa francuskog TV3 programa koja snima prilog o našem susretu. Snimaju svugdje po malo, pričaju sa ljudima, malo i sa djecom, ali baš nisu navikli radu s malenima - pitaju 6-godišnju Lindu „Zašto ti se sviđa esperanto?“, ona je zbunjena, to je dio njenog svakodnevnog života, a ne nekakav hobi. Zatim pitaju „Otkad ga govoriš?“, a ona kaže „ne znam“. Onda ju pitaju s kime priča esperanto, a ona kaže sa svima – jer esperanto govore i njeni roditelji, i bake i djedovi, i dosta njenih prijatelja ... Njena obitelj je jedna od najzanimljivijih na susretu – otac je Martin, nijemac, liječnik, također rođen u esperantskoj obitelji, a majka je Nikola, financijska savjetnica, otac joj je englez, a majka japanka, također oboje esperantisti (njena majka je također došla na susret, vodila je radionice origamija te sorobana, spravice slične abakusu). Na početku zajedničkog života su Martin i Nikola živjeli u Belgiji, a sad žive u Francuskoj, no tek koji kilometar od švicarske granice, koju prelaze svaki dan kad idu na posao u švicarsku Ženevu. A što se jezika tiče, Martin govori sa Lindom i mlađim bratom Oliverom njemački i esperanto, Nikola engleski i esperanto, dok je okolina oko njih prožeta francuskim ... a Nikola i baka tu i tamo ubace i koju riječ japanskoga. Dakle, sve zajedno su tu 4 jezika s kojima se ta djeca sreću svaki ili skoro svaki dan.

    Ručak: povrtna juha, tjestenina, riba, salata, jogurt kao desert.

    Nakon ručka spremamo se na izlet. 25 km od nas se nalazi rijeka Loire, jedna od najpoznatijih francuskih rijeka, no jedna od manje poznatih činjenica o njoj je ta da je u tom dijelu toka ona još prilično „prirodna“, neregulirana, i uglavnom čista i samo sa jedne strane ograđena nasipom. Širina korita se mijenja, obično je oko 300-tinjak metara, sa mnoštvom većih i manjih pješčanih otoka, a na njima se često viđaju jata riječnih ptica. Do rijeke smo se odvezli autima, mi smo povezli i rumunjku Auroru, koja će u dvorcu nakon našeg susreta voditi tečaj esperanta, a koja je došla malo ranije kako bi popričala sa obiteljima i odmorila se.

    Stižemo do rijeke, ukrcavamo se u brodić za stotinjak putnika, sa nama je tu i skupina vremešnih francuza. Krećemo, vodič nam priča o rijeci, organizator, Bert, sve prevodi na esperanto, ali mu taj dan baš ne ide, traži riječi, svako malo zapitkuje vodiča što je rekao. Ubrzo ga zamijenjuje Mario, Švicarac porijeklom iz Kanade, poznat kao brz na jeziku ... i tad počinje show, ne samo da je Mario preuzeo Bertovu ulogu prevodioca, već je zamijenio i samog vodiča, govoreći malo francuski malo esperanto, ubacujući viceve i zabavljajući i nas i francusku grupu. Tako je ostalo sve do kraja izleta kada je pobrao zasluženi pljesak obje strane!

    (izlet je trajao oko sat i pol, uživali smo u plovidbi dosta mirnom rijekom, gledajući pješčane otoke, ptice, pokojeg kupača i stado krava uz obalu)

    Nakon iskrcavanja odvezli smo se dvadesetak km do jednog jezerca usred polja na kojem je lokalna zajednica uredila kupalište. Jezerce je promjera tek možda 200 m, ništa veće od Bundeka, no ima pješčanu plažu, veliku livadu sa hladovinom, gostionicu ... Vedranu i Zrinki je posebno veselje predstavljao pijesak kojeg kod nas nema tako puno tako da su većinu vremena proveli kopajući po njemu i gacajući simo-tamo po plićaku.

    Ubrzo je došlo vrijeme za povratak, za večeru smo imali neobičnu finu povrtnu juhu (francuzi izgleda nisu čuli za juhe tipa naša goveđa ili kokošja juha, sve su juhe bile više ili manje kremaste), riža sa tunjevinom i slanim ribicama, rotkvice, sir i gljive.

    Poslije večere još malo igranja, „utjerivanje“ klinaca u krevet ... i nije ostalo više snage za noćne aktivnosti – to je očito rezervirano za roditelje malo veće djece koji večer dočekuju ipak nešto odmoreniji.


    ================
    Srijeda, 30.07.2008.
    Gresillon

    ================

    Hura, nema uzbune! ;o)

    Nakon doručka i pjevanja vrijeme je za moj show, vadim gomilu kutija, koture ljepljivih traka, skalpele (samo za odrasle!), škare, bojice, magnetin ... vadim i svoj ogledni svemirski brod kojeg sam napravio dan prije kako bih klincima pokazao što se i kako može napraviti od kartona, papira i ljepljive trake. Klinaca nema puno, očekivao sam više dječaka u dobi od 8-12 godina, no oni se nešto igraju u grmlju i odbijaju doći. Ok, kažem ja, moram promijeniti ciljnu grupu, radim dvorac od kartona i malo-pomalo pristižu cure, njih 5-6, uz još 2-3 manja dečka. Klinci su si zbilja dali truda, ja sam tu i tamo pomagao rezanjem skalpelom, kojom preporukom što i kako, ali su sve ideje bile njihove i rezultati su bili zbilja zanimljivi – poslije smo napravili malu izložbu na verandi dvorca.

    I tako, dočekasmo ručak uz kutije, ljepila i škare, trebalo je još samo pospremiti sav taj nered koji je vladao na stolovima ispred radionice! Klinci su pomogli svatko na svoj način, ali je još uvijek preostalo toliko komadića kartona, ostataka ljepila, štapića ...

    Nakon ručka (riba, njami!) opet malo sieste. Ja sam skoknuo do kompjuterske sobe spojiti se sa svijetom i provjeriti vremensku prognozu za nastavak puta (najavljivale su loše vrijeme za Nizozemsku) i usput popričah sa Jean-Lucom, dobrim duhom dvorca.

    Jean Luc je učitelj iz maloga gradića u središnjoj Francuskoj, u kasnim je pedesetima, a u dvorac navraća već skoro 40 godina, od svoje školske dobi kad je prvi puta baš ovdje naučio esperanto. Kaže da je u dvorcu skoro svaku godinu po tjedan-dva, obično vodi ljetne tečajeve, a tako je bilo i ove godine, ostao je nakon njih još koji dan u dvorcu radi odmora i pomoći organizatorima. Naravno, sa svim tim iskustvom dvorac i okolicu poznaje bolje od bilo koga i uvijek je bio na pomoći svakome koji je trebao kakav savjet ili pomoć. No, uz to bio je i iznimno ugodan i zanimljiv sugovornik, zračio je mirom, opuštenošću i mudrošću tako da je na svakoga ostavljao poseban dojam. Od njega sam čuo dosta zanimljivih informacija o povijesti dvorca, o kraju u kojem smo boravili, o Francuskoj i životu u njoj ... Obzirom da Francusku baš i nisam dobro poznavao taj dio priče mi je bio osobito zanimljiv. Uz njega na susretu su bile još 4 francuske obitelji, uz obitelj organizatora, pomalo kolerično-anarhičnu, koja je nekim čudom uspijevala držati sve u svojim rukama, tu je bio još jedan kompjuteraš (sa simpatičnom, ženom i tri curice, jedna drugoj do uha) iz sjeverozapadne Francuske koji je bio svojevrsni „public relations“ susreta i dogovarao posjete novinara, primanje kod gradonačelnika zadnji dan susreta itd, zatim vlasnik srednjevelike firme za prevođenje koji je davao zanimljive komentare sa poduzetničkog stajališta te jedan zaljubljenik u fotografiju, koji je, zajedno sa ženom, uglavnom bio zauzet brigom oko tek godinu dana starog sina.

    Uz te već spomenute francuze imali smo na susretu i drugih zanimljivih likova – ruski supružnici koji su stigli sa 3-godišnjim sinom čak iz Sibira, putujući dobar dio puta kroz Rusiju autostopom (njihov su dolazak sufinancirale zapadnoevropske obitelji), već spomenuti danac Kim, jedan od najpoznatijih glazbenika iz esperantskog svijeta, svirao je gitaru u jednom od bendova u 70-tima i 80-tima, norveško-madžarska glazbenička obitelj (iz najsjevernijeg evropskog grada Tromsoa) u kojoj su oboje roditelja glazbenici, a svih četvero djece sviraju razne instrumente ...

    Popodnevni sati tog dana su bili rezervirani za šetnju do nedalekog dolmena, ostatak iz prahistorijskog doba. Bio je vruć i sparan dan tako da šetnja od cca 45 minuta nije bila čisti užitak, no bilo je zanimljivo vidjeti i djelić francuske prirode. Staza nas je vodila uz polja, mali ribnjak, zatim kroz pomalo zapuštenu bagremovu šumu prepunu kupina (njemačka obitelj nas je slijedeći dan razveselila desertom od kupina koje su nabrali uz stazu) do lijepe livadice usred šume na kojoj se nalaze dvije velike kamene gromade poduprte sa manjim stijenama tako da čine nekakvu kvazi kamenu „kućicu“ kvadrature od desetak m2. Obzirom da u okolici stijena gotovo da i nema ovo je definitivno ljudska tvorevina, a slični dolmeni se nalaze i na drugim mjestima u okolici.

    Došavši do dolmena svi smo se posakrivali u hlad osim, pogodite koga, klinaca u dobi 8-12 godina. Njihovu trku kanalizirali su organizatori predvidjevši za njih potragu za sakrivenim blagom. Prvo „blago“ (kutiju sa slatkišima) vrlo brzo su pronašli manji klinci, no za drugo su se oni veći morali malo pomučiti, pri tome im je pomogao i GPS odnosno vlasnik uređaja, Alex iz Belgije. Mi ostali smo se sakrili u hlad kamenova i nakon sat-dva krenuli nazad do dvorca, usput pronašavši stazu koja vodi trasom nekadašnje pruge, koja je nekad prolazila uz rub posjeda dvorca. Na žalost, neki od susjeda dvorca su trasu zagradili tako da po njoj nije moguće krenuti na neku dužu šetnju, no već sama šetnja po dugoj ravnoj stazi (pruga je graničila sa dvorcem u dužini od oko jednog kilometra) pod krošnjama drveća je bila vrlo ugodna.

    Malo-pomalo stigla je i večera, leća sa komadićima kajgane, krumpir sa salatom te kolac od marelice kao desert. Nakon večere, do sumraka, sam pripremao još jednu svoju igru, potragu za sakrivenim slovima, a poljakinja Danka je sa muzičarima (norveška obitelj, njemačka obitelj, Alexova žena te Kim sa harmonikama) uvježbavala muziku za plesnu večer na kojoj će plesati stare francuske, poljske i njemačke narodne plesove ... na žalost, same plesove nismo uspjeli vidjeti, taman su bili na rasporedu kad i naše pripremanje klinaca za spavanac ...


    =================
    Četvrtak, 31.07.2008.
    Gresillon

    =================

    U opuštenoj i mirnoj atmosferi dvorca jedan od najvećih užitaka mi je bilo rano buđenje. Naravno, ne tako rano kao za uobičajenog radnog dana, pola 6 bi ipak bilo pretjerano, no buđenje oko 7 sati je još uvijek garantiralo dovoljno mira i tišine prije negoli se probude svi pospanci i noćne ptice. Ovo jutro sam trebao dovršiti pripreme za traženje slova – klince koji se budu javili za igru podijelit ću u tri grupe i svaka će dobiti za zadatak pronaći deset slova koja će biti sakrivena na deset mjesta unutar dvorišta dvorca označenih na provizornoj karti. Na kraju, kad slova budu pronađena, od njih trebaju sastaviti jednu riječ – tko to prvi učini taj je pobjednik. Moj jutarnji posao je bio da sakrijem slova na pogodna mjesta (u napušteni oluk, pored tegle sa cvijećem, među stare crijepove itd) i da skoknem do trgovine po prigodne nagrade. Obzirom da je tražena pobjednička riječ bila „akvomelono“ („lubenica“) nije bilo sumnje što će biti prva nagrada, dok sam za drugu odabrao dinju i za treću naranču – sve voće koje se može koliko toliko lako dijeliti da ga međusobno podijele suigrači.

    Nakon doručka i pjevanja došao je red i na moju igru. Začudo, sa samo malo reklame (krug u i oko dvorca popraćen bubnjanjem i uzvikivanjem „Počinje igra traženja!“) uspio sam mobilizirati skoro sve klince između 4 i 14 godina. Poredao sam ih u vrstu po visini, izdvojio tri ekipe, objasnio cilj i pravila i počela je potraga. Bilo je zabavno gledati ih kako premeću svaki kut dvorišta, a Vedran je sa svojom ekipom pokazao osobitu pronicljivost jer je u kratkom roku pronašao većinu slova iako mu/njima nisam pomogao ni na koji način. Trebalo im je svima oko 45 minuta da pronađu sva slova, a zatim još nekoliko minuta da ih slože u dobitnu riječ i u foto finišu su sekunde odlučivale o pobjedniku! Na kraju su svi sjeli na stepenice ispred dvorca i navalili na nagrade ...

    Uslijedio je ručak (govedina u saftu, riža, povrće, dinja kao desert), a ubrzo nakon ručka i jaki pljusak koji je dvorište nakratko pretvorio u jezero. Za sat vremena je ponovo sjalo sunce, a klinci su prekapali po pjeskovitom dvorištu svojim lopaticama – Vedran je pravio branu od pijeska, a Zrinka je radila „sladoled od pijeska“ kojim je punila čašice od jogurta. Ah, kad bi tako bilo češće (i kod kuće), mir i zabava za njih, a odmor za roditelje! Dok smo o Zrinki tokom cijelog susreta morali voditi brigu (ponekad bi se zaigrala pola sata ili sat i bez nas, no češće je željela imati nas pored sebe, a i tek povremeno je pokazivala želju igrati se sa drugom djecom), Vedran je većinu vremena bio vrlo samostalan i viđali smo ga uglavnom za obroka, ujutro i navečer, te tu i tamo u prolazu. No, posljednja 2-3 dana je čini se dobio „košaricu“ od malog belgijanca Thomasa s kojim se na početku najviše družio pa je onda ostajao češće sam sve dok se nije skompao sa Goranom, sinom nijemca i hrvatice koji žive u Berlinu. Njihova igra je bila baš zabavna, ponajviše što su isključivo komunicirali na esperantu, a niti jedan niti drugi iz nekog razloga, do posljednjeg dana, nisu skužili da onaj drugi govori i hrvatski – čuli su i razumjeli tu i tamo poneku hrvatsku izgovorenu riječ, no to su pripisivali slučajnosti, a ne znanju jezika onoga drugoga.

    Navečer je nakon večere i uspavljivanja došla na dnevni red važna rasprava – gdje će biti slijedeći REF. Ovaj put su se javila čak dva kandidata – norveška obitelj je predložila susret u malom selu u blizini njihova grada Tromsoa (dakle, na sjeveru Norveške, s

  2. #2
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,508

    Početno

    A gdje je ostatak????

    Previše za jedan post?

    Lijepi dalje, u dijelovima!!!

  3. #3
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,749

    Početno

    Zavidim vam kao pašće, a istovremeno sam sretna da ljudi i dalje uživaju u ovakvim stvarima :D

  4. #4
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno



    ostatak

  5. #5
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Pih, moram sad opet sredjivati tekst ... a nije se bunio kad sam stavio Preview!

  6. #6
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    Njihova igra je bila baš zabavna, ponajviše što su isključivo komunicirali na esperantu, a niti jedan niti drugi iz nekog razloga, do posljednjeg dana, nisu skužili da onaj drugi govori i hrvatski – čuli su i razumjeli tu i tamo poneku hrvatsku izgovorenu riječ, no to su pripisivali slučajnosti, a ne znanju jezika onoga drugoga.
    BRAVO za njih dva! prekrasno!

  7. #7
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    ===============
    Petak, 01.08.2008.
    Gresillon
    ===============


    Stigao je i posljednji dan susreta. Nakon doručka čekao nas je zajednički nastup u paviljonu u parku u Baugeu (vrlo sličan našem na Zrinjevcu), prijem kod gradonačelnika, a zatim popodnevno pakiranje, večernja oproštajna večer ...

    Nastup u parku je bio zabavan – otpjevali smo svi zajedno nekoliko pjesama, a zatim su program preuzeli muzičari iz naših redova koji su uvježbali kraći niz pjesama (sudjelovali su uglavnom klinci uz pokojeg roditelja, čak je i 6-godišnji Samuel nešto odsvirao na violončelu!). Publike nije bilo puno, no pojavili su se neki novinari koje je na sebe preuzeo već spominjani rječiti Mario.

    Mi smo zaobišli prijem kod gradonačelnika i radije smo se prošetali po mjestu (na žalost, baš u vrijeme pauze za ručak kada mjesto maltene zamre), pojeli nešto voća i kupili jeftini benzin na stanici uz samoposluživanje (zamislite da kod nas svaki veći Konzum, Getro ili Mercator ima uz sebe i benzinsku stanicu sa diskontnim cijenama!).

    Popodne smo proveli spremajući stvari, čisteći dvorac i raspremajući sobe sa igračkama, pomagalima itd jer je već sutradan dolazila slijedeća grupa polaznika tečaja esperanta (dvorac je od 50-tih godina vlasništvo francuskog esperantskog saveza i u njemu se redovno održavaju razni edukativni programi). Nakon večere uslijedila je mala proslava na kojoj smo darivali naše volontere iz kuhinje (u njoj je radilo 4 volontera, mlađih penzionera iz Francuske i Belgije, također esperantista, koji su pripremali doručak odnosno preuzimali ručak i večeru od jedne catering firme i servirali ju), a nakon toga je stigla oproštajna večer na kojoj je običaj da svatko (ili barem većina prisutnih) pripremi neki kraći program – odsvira nešto, odglumi, ispriča neki vic i slično. Nas je zastupao Vedran koji je malo zasvirao svoj didgeridoo – to mu je bio prvi javni nastup ikada i dobro se držao, pogotovo što je bio i najmlađi sudionik programa koji je imao solo točku. Nakon niza muzike, priča i sličnoga došao je još i kratki vatromet u čast švicarskog nacionalnog praznika, klince smo spremili na spavanje i ... to je bilo to od susreta za nas. Bili smo pomalo tužni što je sve gotovo, no znali smo da je pred nama nastavak puta i uzbuđenje što nam je slijedeća stanica veliki Pariz je podgrijavalo našu maštu ...



    ================
    Subota, 02.08.2008.
    Gresillon-Paris-Bruxelles
    ================


    Probudili smo se u rano sivo jutro, nedugo nakon buđenja počela je i kiša. Još prije nas su se probudili norvežani i ubrzo odjurili taksijem na rani vlak i nama ostavili uspavani dvorac. Probudili smo bunovne klince, brzo se obukli, spakirali preostale stvari i sišli na doručak kod također bunovnih „kuharica“ (mislim da je tulum te noći dugo trajao ...). Taman kad smo dovršavali doručak počeli su polako silaziti i ostali, baš na vrijeme da se ispozdravljamo s njima i zaželimo si puno sreće do slijedećeg susreta tko zna gdje u zamišljenoj esperantskoj zemlji koja obuhvaća čitav svijet.

    Krenuli smo po kiši, prvo 20-tak km do najbližeg autoputa, a zatim nas je čekalo još cca 250 km do Pariza. Sivo vrijeme, osrednji promet ... bio sam vrlo dremljiv i uopće mi se nije dalo voziti, jedva sam čekao da dođe taj Pariz. Na sreću, taman pred gradom je stala kiša (kasnije je padala tek vrlo kratko, popodne se čak i razvedrilo) i omogućila nam lijep ulazak u grad. Usprkos zlogukim prognozama o prometnoj gužvi subota i godišnji odmori su učinili svoje i ušli smo u Pariz kao nož u maslac – bez ijednog zastoja i gužve stigli smo do središnjeg ringa, „boulevard periferique“, kako ga oni zovu, našli pravi izlaz, „Port de Clignancourt“, našli garažu (vrlo klaustrofobična, sa minimalnim prostorom za auto i mnoštvom stupova, tik uz buvljak, što se odrazilo na cijenu) i ubrzo smo stajali vani, na cesti. Hej, mi smo u Parizu!!!! Bio sam tu prije 17 godina, tjedan dana na biciklu, no sad sam se osjećao kao da prvi puta dolazim u njega!

    Odmah pored garaže počinjao je buvljak, nismo željeli potrošiti puno vremena na njega, jer je trebalo ipak stići do Eiffela (Vedranova želja) i Montmartra (Dašina želja), no prošetali smo 15-tak minuta. Sve je šareno, puno crnaca, azijata, arapa, prodaju pretežno šarene krpice, nakit, suvenire ... Vedran čim je vidio male kopije Eiffelova tornja odmah se zalijepio za njih, kupili smo jedan veći njemu za 8 EUR i jedan manji za Zrinku. I, naravno da smo vidjeli iste takve na Montmartru za 5 EUR! Vidjeli smo i velike djembe (prva cijena: 100 EUR, sigurno bi se dalo spustiti bar na 80), razne torbice, kupili smo još Daši i jednu zgodnu ogrlicu od drveta ... a u međuvremenu je opet počela kiša, a i ogladnili smo, pa smo ušli u prvi iole pristojan „restoran“ – u stvari, to je bila nekakva orijentalna zalogajnica, grčkog podrijetla. Naručili smo dnevni meni (musaka, riža, salata) za nas velike, a klinci su naravno zahtijevali pomfri.

    Dok smo tako jeli vani je kišica već prestala i mogli smo spokojno odšetati se do metroa kroz grozomornu gužvu - ugođaj je bio zaista velegradski, recimo tipa Bronx, tek tu i tamo su se sretale evropske face među svim tim crncima, azijatima i latincima. U metrou red za karte, proučili smo sve vrste karata i zaključili da je bolje kupiti običnu dnevnu kartu nego turističku, ta je skuplja nekoliko EUR. Ali, vraga, kad sam ju zatražio (na engleskom), blagajnica je rekla da te karte smiju kupovati samo francuzi, ostali plaćaju skuplju kartu koja nije subvencionirana. Eh, koja diskriminacija ...

    Kupili smo te karte, ušli u metro (opet gužva), odvezli se par stanica do Gare du Nord (gužva) i tamo presjeli na bus br. 42 koji će nas odmah provesti i pored Opere, Obeliska, Champs Elisses, preko Seine ... uglavnom, služit će nam za turističko razgledavanje. Gužve u busu nema, razgledavanje je ugodno, a i vožnja nije trajala pretjerano dugo (ipak je nedjelja) ... i stigli smo do tornja.

    Naravno, svi smo impresionirani (i ja koji sam već bio tamo), redovi za gore su dugi pa odmah odustajemo već se divimo tornju odozdo, pregledavamo suvenirnice, Vedran pipka postolje i želi posjetiti sve suvenirnice, do zadnje.

    Nakon što smo sve pregledali krenusmo sa turističkom hordom na Trocadero, Vedran kupuje još jedan suvenir, nekakav kristalić sa Eiffelom – nema šanse da išta ostane od džeparca nakon Pariza!

    Gore se uslikavamo, gledamo još malo uokolo i krećemo na drugi bus (linija 30) koji će nas odvesti uz slavoluk pobjede prema Pigallu otkuda krećemo za Montmartre. Opet ugodna vožnja, uz nešto više ljudi, i stižemo za 20 minuta na Pigalle. Ima dosta ljudi, no atmosfera je opuštenija, sad se već osjećamo kao doma, nalukavamo se u nekakve ethno dućane koji su otvoreni, a zatim se penjemo do bazilike. Klinci zahtijevaju sladoled, no ne damo 3 EUR za sladoled na štapiću ... naravno, oni cendraju, a mi obećajemo sladoled čim naiđe neki po pristojnoj cijeni. Na stepenicama pred bazilikom je uobičajena gužva, malo sjedimo, grickamo nešto i gledamo Pariz pod našim nogama, razgledamo i crkvu, a zatim krećemo dalje prema sjeveru i našoj garaži, vrijeme će biti za pokret. I, vjerovali ili ne, 200 m dalje nalazimo fini sladoled za 2 EUR, sjedamo u mali parkić (sa šahovskim poljima na stolićima) i odmah smo još bolje raspoloženi. Spust do auta se malo odužio, ali bilo je zanimljivo pogledati i dio grada bez turista. Najviše su nas se dojmile mnogobrojne ograde od kovanog željeza, zaista su prekrasne i raznolikog dizajna.

    Na kraju, zadnja zagonetka je bila koliko ćemo platiti parkiranje – cijena je bila šokantna, 22 EUR, ali eto, kad smo već došli u Pariz na par sati da makar nismo trošili vrijeme na traženje parkinga.

    Izlazak iz Pariza je opet bio kao povjetarac, nigdje gužve, već za 15 minuta smo bili vani. Krajolik je i dalje bio uglavnom ravan, livade i polja, tek umjesto pšenice bilo je nešto više kukuruza, povremeno se pojavilo pokoje selo ili veliki isparivač nuklearke i to je bilo sve. Nakon 200-tinjak km vožnje došli smo i do posljednje naplatne postaje, od nje je bilo još samo 20-tak km do belgijske granice ... no, tih 20 km autoputa je bilo u lošem stanju, najlošijem od svih cesta u Francuskoj: zarđali znakovi, oštećenja na kolniku, nepodšišana trava. I, malo pomalo dođosmo mi u Belgiju, prošli smo veliko parkiralište i ograničenje brzine na granici ... i kao da smo umjesto prema sjeveru otišli na jug. Natpisi i znakovi su prekriveni mahovinom, s jedne i druge strane autoputa, ali i u sredini raste prava prašuma, gusto drveće ... autoput je osvijetljen (navodno su nakon 2. svj. Rata nijemci kao reparaciju štete osvijetlili sve tada postojeće autoputeve), ali inače izgleda dosta zapušteno. No, što smo bili bliže Bruxellesu stanje se ipak popravljalo. A trebalo je smisliti kako ući u grad i pronaći našu prijateljicu (radi u slovenskoj delegaciji pri jednoj od službi Evropske unije) kod koje ćemo ostati slijedećih dan i pol. Plan grada nismo imali, iz protesta nisam htio kupiti ga na benzinskoj za 10 EUR, no makar sam prema njemu u glavi vizualizirao mogući put. I, uspjelo je, isprve smo pronašli put do Poelaert garaže u kojoj nam je frendica savjetovala parkiranje, obzirom da živi u Hoog Straat/Rue Haute, uskoj ulici središnjeg dijela grada. Od garaže preostala nam je još samo vožnja panoramskim liftom pored zgrade suda i par desetaka metara šetnje simpatičnom uskom ulicom do njenog stana na 4. katu sa pogledom na centralne dijelove grada. Uslijedila je poduža trač partija neprekidana dječjim pitanjima i svađama obzirom da su klinci pronašli DVD sa kolekcijom crtića o Barbipapi i njegovoj Barba-obitelji. I da, odmah je uslijedilo nešto novo o Belgiji . S druge strane ulice je bio mali špeceraj koji je otvoren svaki dan (i nedjeljom) od 10 do 24h, a takvih dućanića smo vidjeli na mnogo mjesta u gradu. Kakva razlika prema recimo Nizozemskoj gdje čak i u srcu Rotterdama niti jedan dućan, velik ili mali, nije otvoren nakon 18h (izuzetak: benzinske stanice i kolodvori).

    Rezime:
    - prijeđeno 573 km (Gresillon-Paris 267 km, Paris-Bruxelles 306 km)
    - autoput 33,90 EUR (21,30 EUR do Pariza, 12,60 EUR do Belgijske granice)
    - Pariški javni prijevoz (dnevna karta za odrasle 8,50 EUR, za klince 4,25 EUR) http://www.ratp.info/touristes/index.php?langue=en


    =================
    Nedjelja, 03.08.2008.
    Bruxelles
    =================


    Probudili smo se i odmah uprli pogled u nebo, jer je prognoza bila nejasna – kiša, puno kiše, ali i sunce. Frendica nam je nato rekla „Tako vam je to ovdje, kiša pada deset puta dnevno, no začas i prestane, ja više ni ne nosim kišobran, ako zaista počne jako padati sklonim se negdje pod krov i za deset minuta je gotovo“. Tokom dana je otprilike i bilo tako – kiša je počinjala svako malo, no gotovo uvijek je i za 15-20 minuta bila gotova. A najgora kiša je okrenula navečer, kad smo već bili u stanu, i lijevalo je satima, no tad nam je već bilo svejedno.

    Nakon duuugog doručka napokon smo izašli van, frendica nas je prvo odvela na obližnji buvljak na trgu Place de la Jeu de Balle. Buvljak je pomalo kaotična mješavina našeg sajma antikviteta na Britancu nedjeljom i Hrelića – uz neke donekle vrijedne stvari ima i gomila smeća, možda tek nešto urednije složenog (i u ljepšem okruženju) od našeg ZG-Hrelića. Među ostalima vidjesmo i gomile stare obuće, kutije pune bešteka, stare šarafe ...

    Okolica buvljaka i našeg boravišta je bila puna raznoraznih second hand i sličnih dućana, a najviše nas se dojmio neobičan dućan sa suvenirima iz Afrike i Azije. Izvana je pokazivao tek jedan malo veći izlog no unutra se pokazalo da se sastoji od desetak malih prostorija na tri etaže koje su bile do vrha (ali doslovno DO VRHA) napunjene kojekakvim figurama, maskama, instrumentima, ukrasima ... Toliku količinu takvih stvari nisam još nigdje i nikada vidio!

    Nakon tog kvarta smo vrlo brzo stigli u najstroži centar gdje je uslijedilo „The best of Bruxelles“. Frendica nas je provela glavnim trgom, vidjeli smo i Manekena Pissa (kao i Janeke Piss, žensku verziju – dok smo kip pišajućeg peseka, koji se nalazi u predgrađ, ispustili iz obilaska), čuvene čokoladarnice, ulicu sa gomilom restorana gdje se jedu uglavnom dagnje sa pomfrijem, a konobari otimaju za goste. I mi smo ogladnili, no radije smo krenuli u „Kebab street“, gdje se na 100-tinjak metara ulice nalazi 7-8 grčkih i turskih restorana. Koji odabrati? Frendica je rekla da su iz njenog iskustva bolji oni slijeva, no tamo su čak 4 restorana koji izgledaju kao blizanci. Dok smo mi tako odlučivali kuda ćemo jedan od konobara je prepoznao naš jezik i pozvao nas k sebi na hrvatskom jeziku. Ispostavilo se da je makedonac, već godinama zaposlen tamo. Malo smo popričali, do sita se najeli kebaba. Naravno, klinci su se odlučili za pomfri – izračunali smo, pojeli su ih 8 tokom našeg 19-dnevnog putovanja ... Gledali smo ih sa gnušanjem, no nismo ih htjeli ograničavati tokom putovanja, em to vrlo rijetko jedu u Zagrebu, kod kuće dapače nikad, em nismo htjeli dodavati dodatnu neurozu putnim reisefieberima ...

    Mala digresija: za razliku od nama dobro poznatih srednjoevropskih gradova (vidi pod Beč, Budimpešta, Graz, Prag ...) ovi ovdje (Bruxelles, Paris ...) su imali vrlo izražene ghettoe svih vrsta. Kakve? Recimo, u dvije ulice Bruxellesa postoje praktično samo restorani za turiste – takvo što ne postoji u Beču niti Budimpešti. U nekim drugima postoje samo antikvitetni dućani. U trećem kvartu gotovo da i nema bijelaca, ljudi radije sele u 40 km udaljeni Antwerpen i dalje rade u Bruxellesu nego da unajme dobar stan tamo – jest, postoje i u Beču Favoriten i slični kvartovi, no nisu ni približno tako puni stranaca kao tamo.

    Nakon ručka došlo je vrijeme da se pozabavimo malo egzotičnijim razgledavanjem, da odemo do Kraljevskog afričkog muzeja, čiji su izlošci uglavnom sakupljeni tokom belgijske vladavine u Kongu za koju se uglavnom opisuje da je bila gora od većine drugih kolonijalnih vladavina i da stanovnicima Konga nije doniejla gotovo ništa dobra. Tamo smo naumili ići prvo metroom do stanice Montgomery, a zatim tramvajem br. 44 koji vozi nekovrsnim briselskim Mihaljevcem i Pantovčakom ... no, na putu do metroa smo „zapeli“ u trgovini Sambalou (www.sambalou.com) koja nas je privukla šarenilom odjeće u izlogu. Unutra je bilo još ljepše i šarenije (njihov motto je „100% pamuk, 200% boja“), pa smo si i kupili ponešto jer cijene nisu bile astronomske (100 kn za vrlo kvalitetnu majicu).

    Nakon pola sata kupovine, razgledavanja i uzdisanja za skupljim „krpicama“ napokon smo i krenuli: metro, tramvaj (vrlo ugodan, bez gužve, krajolik je vrlo lijep – prvo vile, zatim vožnja kroz šumu, kao posred Maksimira ... vikendom čak tom rutom voze muzejski tramvaji, no nismo naletjeli na njih u našem smjeru) i stigli smo do muzeja za cca 40 minuta vožnje. Ispred muzeja su nas dočekali drveni slonovi koje su klinci odmah okupirali i počeli se penjati po njima.

    Unutra – pomalo staromodna zbirka prepariranih životinja, ali i dosta etnografskog materijala, pored toga i posebna izložba o afričkim šumama ispričana kroz priče jednog ekologa, jednog vlasnika drvne industrije i jednog službenika neke afrička zemlje. Taj dio nije bio toliko interesantan po samoj priči koliko po zgodnim forama tipa mikroskopi sa preparatima raznih drva i golemi „ksilofon“ po kojem se moglo svirati. No, najviše nas se dojmila muzejska suvenirnica koja je bila prepuna zanimljivih stvarčica, od afričkih zviždaljki do nakita, CDova, tkanina ... Nakon suvenirnice smo još pojeli sladoled (klinci su kao „suvenir“ dobili uz sladoled i metalne čajne žličice, jer u kafiću nisu imali plastične), klinci su opet zajahali slonove te iskoristili ulaznu rampu za kolica kao klizalište (za klizanje na guzi).

    Što dalje? Nakon muzeja smo bili taman toliko umorni da si priuštimo našu uobičajenu „zabavu“ za takva popodneva – vozikanje javnim prijevozom. Pregledao sam kartu grada i smislio zanimljiv krug koji je uključivao Atomium kojeg je Vedran obavezno htio vidjeti. Vratili smo se tramvajem br. 44 do Montgomeryja i presjeli na tramvaj 23 – ovaj put to nije bio klasični travaj kao 44-ica već modernije vozilo koje vrlo liči na metro. Dok smo se tako vozikali frendica nam je ispričala još pokoju priču o gradu, a i uživali smo gledajući uokolo. Kod Atomiuma smo se zadržali vrlo kratko, tek za slikanje, jer unutra nema bog zna što zanimljivo, a ni u okolici (ako izuzmemo po zlu poznati stadion Heysel). Nazad smo se vratili metroom i tramvajem (br. 96), vozikajući se kroz kvartove u kojima su evropska lica više iznimka nego pravilo, a izgled nekakav prijevod naše zagrebačke Dubrave na belgijski način. Provezli smo se i kroz turski kvart, kroz afrički na žalost nismo (navodno je dobio ime po glavnom trgu u Kinšasi), i kad smo stigli u naš kiša je lijevala kao iz kabla. Dotrčali smo do stana, taman na vrijeme da izbjegnemo opći potop koji je zavladao i nastavio se do duboko u noć. U ugodnoj toplini doma su se klinci opet posvetili Barbapapa crtićima, a mi veliki zanimljivim temama (od života u Belgiji, priča iz Evropske zajednice pa do zdrave prehrane i sviranja didgeridua).

    Rezime:
    - Briselski javni prijevoz (grupna dnevna karta za do 5 osoba: 10 EUR) http://www.stib.be/tickets.html?l=fr (samo francuski i flamanski)
    - Kraljevski afrički muzej: http://www.africamuseum.be/museum


    ===================
    Ponedjeljak, 04.08.2008.
    Bruxelles-Rijen
    ===================


    Ponedjeljak – radni dan za sav normalan svijet, no za nas još uvijek praznik. Frendica je rano izjutra odjurila u svoj ured, a mi smo popakirali stvari i krenuli u posljednju šetnju po gradu. Odlučili smo klincima priuštiti još koju knjigu o Barbapapi pa smo se dali u potragu za knjižarama. One manje su bile još zatvorene (otvaraju se tek u 10:30), no u najvećoj u gradu, FNAC-u u velikom shopping centru, bilo je svega pa tako i Barbapape u svim tiskanim oblicima. Usput smo prošetali i glavnom shopping ulicom, više-manje bezličnom kako to već izgledaju te ulice na zapadu, pogotovo u tim Benelux zemljama – bečka Mariahilferstr ima ipak zanimljivije fasade.

    Dok smo se došetali nazad, ukrcali se u auto, platili garažu (28,60 EUR) već je bilo podne. Taman je bilo još vremena da se naslijepo provozamo već spomenutim afričkim kvartom (djeluje vrlo zanimljivo, zadržat ćemo se tamo duže za slijedećeg posjeta ;o) ) i onda izletimo van na autoput. Čekala nas je samo kratka vožnja do Rijena i moje sestre, tek malo manje od dva sata. Autoputevi na sjeveru Belgije, u flamanskom dijelu, su bili potpuno druga priča u usporedbi sa onima na jugu, u Valoniji – nema šume oko ceste, gužva je poprilična, krajolik nezanimljiv, ali su ceste dobro održavane ... i već smo bili u Nizozemskoj, skretanje kod Brede, još 10-tak km i stigli smo.

    Rijen je idilično oveće selo/omanji gradić između dva veća grada, Brede i Tilburga, mjesto koje zadržava na svojim granicama utjecaj urbanih centara te odiše ruralnim dahom. Nema tu piceka i pajceka kao na našem selu, no zato ima puno mira i zelenila, pješaci i biciklisti imaju apsolutnu prednost u cijelom mjestu, a osim manjeg shopping centra i dijela glavne ulice sa trgovinama u centru sve ostalo su obiteljske kućice u nizu zarasle u zelenilo i okružene zgodnim malim vrtovima. Naravno, i ceste i biciklističke staze (koje su svugdje, NEMA ceste izvan naselja bez njih) i pločnici, sve je prekriveno opekama i kockicama.

    Po dolasku smo opet smjestili čitav vagon naših stvari po dodijeljenim nam sobama, upoznali kuću i krenuli na šetnju po mjestu. Fasciniralo nas je mnoštvo dječjih igrališta, puno zelenila (koje ne djeluje „umjetno“ kao u parkovima u gradovima, već dosta prirodno) te već spomenuti vrtovi oko kuća – koliko god su sve kuće više-manje jednake toliko su ti mali vrtići uređeni na tisuću raznih načina odražavajući ukus stanara.

    Večer je opet pripala trač partiji sa sestrom i mužem joj, a klinci su ponovo uživali u crtićima – ovaj put je cilj bila kolekcija Toma i Jerryja na DVD-ovima iz sestrine zbirke, svaki dan smo dozirali po nekoliko pred spavanje.

    Rezime:
    - prijeđeno 120 km
    - Rijen na webu: http://en.wikipedia.org/wiki/Gilze_en_Rijen


    ===============
    Utorak, 05.08.2008.
    Rijen-Delft-Den Haag-Scheveningen-Rijen
    ===============


    Došlo je vrijeme za ozbiljni turizam po NL!

    Dugo smo vagali hoćemo li u Amsterdam ili ne i na kraju smo se odlučili da ga zamijenimo sa Delftom. Razlog? Odbila nas je gužvetina u Amsterdamu te duže vrijeme putovanja (do Delfta se stigne za 50 mminuta, do Amsterdama bi trebalo još toliko), a Delft se taman uklopio u naš plan posjećivanja manjih mjesta ne pretrpanih turistima.

    Ovaj izlet smo napravili vlakom kako bi se malo odmorili od auto sjedala, a vlak je u NL prava stvar. Iz Rijena svakih pola sata, uvijek u iste minute kroz cijeli dan i sa istog perona, kreće vlak za Bredu. Tamo se nakon 4 minute za presjedanje prelazi na brzi vlak prema Rotterdamu, Delftu i Haagu i on nas do odredišta doveze brzo, udobno ... i relativno skupo (povratna karta za odrasle 23 EUR, Vedran platio 2 EUR dnevni doplatak), no bolje je i to nego tražiti uokolo mjesto za parkiranje i opet ga skupo platiti (vidi pod Pariz i Bruxelles).

    Veze vlakovima su super funkcionirale i usput smo vidjeli sva čuda NL infrastrukture, od sve sile pruga i cesta i riječnog prometa na prilazima gradovima pa do beskrajnog niza skladišta, staklenika, dizalica ... Od prirode nema tu ni „P“, u ovom dijelu Nizozemske (zvanom „Randstadt“, koji obuhvaća sve gradove na zapadnoj obali, od Utrechta preko Amsterdama do Rotterdama) sve su ljepote koncentrirane u srcima gradova, ostatak se sa estetskog stanovišta može zaboraviti.

    Delft? Super gradić, barem centralni dio. Kanali su slikoviti kao i u Amsterdamu uz tek možda 10% njegovih turista, sve je puno cvijeća, malih kućica stisnutih jedna do druge (fascinirali su nas veliki prozori i opet ti lijepi vrtići), a našli smo i niz zanimljivih dućanića, od knjižara pa do eko i ethno trgovina, a otkrili smo i kako doskočiti nizozemskom (ali i belgijskom i francuskom) običaju da se sladoledi u trgovinama prodaju samo u obiteljskim pakovanjima – kupimo cijelo pakovanje, koje je ovdje manje nego u Francuskoj. 4 komada korneta Magnum koštaju taman kao dva komada ako se kupuju iz automata ili u kafiću.

    Delftski porculan smo zanemarili, u trgovinama smo kupili pokoji suvenir (knjige, nakit, odjeća) i došlo je vrijeme za ručak. Ja sam htio sirove haringe sa lukom i pecivom no dječji kolektiv je to odbio sa gnjušanjem i tako smo opet završili na istome – malima pomfri, velikima kebab. Ambijent je bio prvoklasan, stolić tik uz kanal, prepun zelenja i patkica, idealan za sunčanje (dan je bio lijep) i razgledavanje ljudi i okoline ... još samo da nije bilo neke #$%& pumpe koja je neprestano isisivala vodu iz obližnjeg gradilišta uz ogromnu buku.

    Nakon klope još malo šetnje i zatim – pravac Sjeverno more. Odustali smo od tramvaja Delft-Haag (kažu da nije baš slikovit i dugo vozi) pa smo sjeli na vlak i za 6 minuta bili u Haagu. Taman pored kolodvora prolazi tramvaj za Scheveningen (linija 9) i sjevernomorsku rivijeru, cilj nam je bilo umočiti prst u more s druge strane kontinenta. Vožnja tramvajem je bila zanimljiva, nema gužve, vidjeli smo čuvenu policijsku stanicu u Haagu (poznata zbog slikovitih tendi), nismo vidjeli još čuveniji međunarodni sud, no pred kraj vožnje smo uočili grozomornu betonsku arhitekturu ljetovališta Scheveningen – otprilike nešto kao one rugobe po španjolskim turističkim centrima uz more. I, tramvaj nas je ostavio na posljednjoj stanici tik uz more, još samo treba prijeći mali brežuljak i tu smo!

    I pukao je pogled na Sjeverno more, uzburkano i sivo, vjetrovito. U međuvremenu se i naoblačilo tako da je ugođaj bio potpun. Sve to nije ometalo nekoliko timova odbojkaša na pijesku, glasnu muziku, dokone šetače, njih nekoliko desetaka na kilometarskoj plaži ... kupača je isto bilo nekoliko, no mislim da tu nikad nema pravog kupanja u jadranskom smislu, eventualno samo borbe sa valovima. Mi smo se razmilili tom ogromnom pješčanom plažom (cca 100 m od ruba plaže do mora) – klinci su odmah navalili na igru u pijesku, a mi na skupljanje školjaka kojih tamo ima na MILIJUNE – ne pretjerujem, mogu se skupljati lopatom!

    Trčkarali smo uokolo, zezali se sa valovima i namakali noge, naslikavali to čudno sivo more bez mirisa i okusa (ne, nismo ga ipak degustirali!) ... i onda je počela kiša. Prvo sitna pa sve jača. Povukli smo se do tramvajske nadstrešnice, presvukli klince (naravno, pretjerali su u zabavi i bili mokri do riti ... no, na to smo i računali i ponijeli smo rezervne stvari), pojeli koji keks, taman da je kiša stala. Stigli smo još otići do malog vidikovca iznad pješčanih dina (obraslih travom) sjeverno od urbanog dijela. Kod zadnje tramvajske stanice sav taj beton naprasno prestaje i otvara prostor za sav taj pijesak, dine i široku plažu koja se gubi negdje na sjeveru ... nije to neki osobito lijep prizor, ali makar daje kakav-takav prostor prirodi usred tog urbaniziranog svijeta.

    Vratili smo se tramvajem u centar Haaga i nasumice se prošetali pustim ulicama (trgovine su se već bile zatvorile, prošlo je 18h i tek smo tu i tamo sretali ponekog dokonog šetača). Počela je opet kiša, prošli smo pored zanimljive katedrale, bilo je još nešto interesantnih starih zgrada, no što smo bili bliže kolodvoru to je bilo više modernih bezličnih građevina – čak je i kineska četvrt. (na koju nas je upozorio putokaz) bila ne osobito zanimljiva. A kiša je bila sve jača ... sjurili smo se do kolodvora, taman zakasnili na jedan vlak, zatim dočekali drugi i udobno se izvalili na naša sjedala u suvremenom vlaku na kat odmarajući umorne noge. Dalje je sve bila rutina: Breda, Rijen, kuća, večera, priča ...



    ================
    Srijeda, 06.08.2008.
    Rijen-Dongen-Loonse Duinen-Rijen
    ================


    Dan odmora. Prijepodne smo se razvlačili po kući do kasna i napokon se odlučili prošetati se do centra sela i trgovina. Sa razgledavanja trgovina najduže ćemo pamtiti ljubazne starije gospođe iz „fair trade“ dućana koje su nam samoinicijativno slagale po pultu zgodne dijelove keramike kako bi ih mogli ljepše fotkati.

    U samoposlugama (ukupno su tri u selu) nas je dočekalo malo iznenađenje – željeli smo kupiti nešto tipa topli pečeni pilić, pečena rebra itd, nešto što je uobičajeno kod nas, a, vjerovali smo, i kod njih. No, umjesto toga dočekalo nas je puno razne hrane, ali umjesto u „toploteci“ (kako to u reklamnim lecima pomalo smiješno naziva zagrebački Spar) u frižiderima. Hm, što sa time, pitali smo se mi ... naravno, kad kod kuće nemamo mikrovalnu niti smo se ikad njome služili. No, pronašli smo i upute za upotrebu na jednom pothlađenom pečenom piceku pa smo se ipak upustili u tu avanturu ;o) i u slast se najeli. Htjeli smo još pojesti i nekakvu good old goveđu ili kokošju juhu, instant porijekla, no, takve ne postoje u NL i ne jedu se, potvrdila nam je kasnije moja sestra. Postoji nešto slično, no kao varijanta konzerve u kojoj je već sve, i voda, i onda se to stavlja u mikrovalnu ... Eh, ta prehrana ...

    Popodne smo rezervirali za pješčaru 30-tak km sjeveroistočno od Rijena, no prvi cilj nam je bila ogromna trgovina biljem i vrtnim i kućnim priborom „Avri“ (http://www.avri-tuincentrum.nl/) u obližnjem gradiću Dongenu, žarko smo ju željeli usporediti sa našim ZG-vrtnim gigantima tipa MBM. Odjel sa biljkama u Avriju je zaista velik, no ne bitno veći od MBM-a – neke cijene su iste kao kod nas, neke nešto niže, jedina bitna razlika je nešto drugačiji asortiman (nije bilo puno trajnica, no zato je cvjetnica bilo vrlo puno kao i močvarnog bilja). No, zato je odjel sa potrepštinama za kuću i kojekakvim kerefekama za ukrašavanje OGROMAN, samo šetnja od ulaza do izlaza traje nekoliko minuta, a kladim se da bi pronašli i ptičjeg mlijeka da smo ga tražili. No, uz tu trgovinu vezana nam je i jedna neugodna uspomena – dan je bio vrlo topao i sparan, a u NL nigdje ne postoje klima uređaji jer su takvi dani vrlo rijetki. Ukratko, u vrtu je žarko sunce pržilo, no unutra je bilo još gore jer se zavukla sparina i jedva smo disali, dok smo došli do kraja bili smo potpuno klonuli i oporavljali smo se 15 minuta u sjeni ližući sladoled kako bi mogli nastaviti izlet.

    Daljnja vožnja je bila vrlo ugodna, po uskim lokalnim cesticama sa nebrojenim ležećim policajcima koji su onemogućavali bilo kakvu jurnjavu, dapače vožnju preko 50-60 km/h čak i izvan naselja. No, krajolik je bio zanimljiv – šumice, drvoredi, mala naselja (ne moram ni spominjati da su sva bila pici-pici uređena) ... Stigli smo i do ulaza u Loonse en Drunense Duinen nacionalni park, parkirali pored gostionice na ulazu u šumu i preostalo je još samo prošetati se desetak minuta kroz rijetku šumu izraslu na pješčanome tlu. Očekivanja nam nisu bila prevelika, zadovoljili bi se i malo većim pješčanikom ;o), no pješčara nas je ugodno iznenadila. Naime, nakon šume zinula je pred nas velika zaravan na rubovima obrasla travom, a u sredini je bio nadugo i naširoko samo pijesak i ništa drugo. Hura!!!!

    Baš smo se dobro zabavljali slijedećih cca sat i pol – klinci su se bacili na trčkaranje, kopanje, ostavljanje čudnih otisaka u sipkom pijesku... a mi smo uživali u miru i tišini (osim nas bilo je tamo svega još desetak ljudi raspršenih po toj velikoj površini), širokim pogledima, ugodnom osjećaju pod našim nogama (naravno, odmah smo skinuli naše sandale), fotografiranju ...

    Ostali smo do pred sumrak, pijesak se vrlo brzo ohladio i okolinu su napunili šetači i biciklisti, a mi smo krenuli kući noseći kutijicu sa pijeskom kao uspomenu i vrećicu suhih grančica koje je pijesak savršeno ispolirao i pripremio za bojanje.

    Rezime:
    - Prijeđeno cca 50 km
    - Nacionalni park s pješčarom: http://en.wikipedia.org/wiki/Loonse_en_Drunense_Duinen


    =================
    Četvrtak, 07.08.2008.
    Rijen-Dordrecht-Rotterdam-Rijen
    =================


    Nakon dana odmora uslijedio je ponovo veći izlet. Zašto baš Dordrecht? Prognoza je bila loša i nismo željeli gurati se sa hordom turista u Amsterdamu (o kojemu smo još razmišljali) ili Utrechtu. Sestra je preporučila Dordrecht kao zanimljiv gradić, tako je pisalo i u našem omiljenom „Lonely planet“ vodiču, a u njegovu korist govorilo je i postojanje besplatnog parkinga u neposrednoj blizini centra (o tome bi mogli samo sanjati u drugim gradovima) te mogućnost vožnje za Rotterdam rijekom Maas redovnom brodskom linijom javnog prijevoza. A što raditi u Rotterdamu? Posjetiti najveću knjižaru u Nizozemskoj koja se prostire na čak 7 etaža, tako nam ju je predstavila moja sestra!

    Dan je počeo tmurnim nebom i pred sam polazak počela je i kiša, no ubrzo je prestala. Pred Dordrechtom se čak ukazalo i sunce. Prije Dordrechta smo mislili posjetiti i park vjetrenjača u Kinderdijku, no most prema njemu je bio zatvoren za promet, a obilazak dug pa smo se odlučili prvo posjetiti sam grad. Našli smo besplatni parking (ni do pola popunjen), pa i autobusnu liniju koja za 0,5 EUR vozi u sami centar (primijenili smo taktiku „odvezi se na drugu stranu centra pa se pješice polako vraćaj“) i začas smo bili u centru zbivanja, čak i pregledali centar iz autobusa koji je prošao samim srcem grada. Grad je bio baš ono što smo tražili – mirno mjesto koje živi svojim životom (sreli smo tek nekoliko turista), a opet dosta atraktivno, sa dosta starih zgrada, nekoliko kanala puno drugačijih od Delfta, većih i punih većih čamaca i brodića, te sa gradskom jezgrom na obali rijeke Maas (široke tamo nekoliko stotina metara i sa živahnim brodskim prometom).

    Prošetali smo se glavnom pješačkom ulicom, gledali zgrade, zavirivali u trgovine (u jednoj smo pronašli poseban kamen, Speckstein, lak za obrađivanje, po cijeni višestruko nižoj nego u Austriji – kod nas ga niti nema), naslikavali se ... Taman kad smo ogladnili nebo se natmurilo i sklonili smo se u mali azijski fast food – klinci su naručili, guess what, pomfri, a mi smo se bacili na proljetne role i piletinu sa curryjem. Sjeli smo za stol pod tendom, no kiša je uskoro prerasla u opći potop, a mi i još jedna francuska obitelj za susjednim stolom smo se zgurali u 3 m2 pod tendom (u lokalu nije bilo stolova za sjedenje). Najeli smo se tako zgurani i samo čekali da kiša prestane kako bismo se mogli domoći pristaništa otkuda svakih pola sata kreće katamaran za Rotterdam. No, čekali smo i čekali, a od prestanka kiše ništa ... pa smo izvadili kabanice, Zrinki koja je bila u kolicima tutnuli kišobran u ruke i hrabro krenuli na 15-minutnu kišnu šetnju do obale rijeke. Do tamo smo stigli u različitim stupnjevima namočenosti – Zrinka je najbolje prošla u svojim natkrivenim kolicima, gotovo potpuno suha, Daša je imala samo malko mokre noge, Vedranu, iako sa najdužom kabanicom, je bilo mokro sve od bedara naniže, a ja, sa najlošijim šuškavcem, sam bio podosta mokar. Broda još nije bilo na vidiku, a i zaključili smo da Vedran i ja trebamo zamjensku odjeću (koja je čekala u autu) pa sam ostavio Dašu i klince pod nadstrešnicom u luci, uzeo kišobran i otrčao do auta. Tih desetak minuta se nebo otvorilo i poslalo na Dordrecht još jedan opći potop praćen munjama i gromovima tako da sam se vratio u pristanište mokar do kože. Na sreću, kiša je već jenjavala, katamaran je stigao i bio je dosta topao pa smo se i Vedran i ja presvukli i mogli uživati u vožnji.

    Ta linija vozi svakodnevno svakih pola sata na ruti dugačkoj oko sat i četvrt sa nekoliko međustanica, a osnovna joj je namjena privoliti ljude da ne idu u Rotterdam svojim autima već da koriste javni prijevoz - svojevrsni Park and Ride na riječni način. Sam krajolik nije osobito zanimljiv – rijeka je prljavo sivosmeđa, na obali su pretežno skladišta, tvornice, lučke instalacije, tu i tamo poneka kućica ili zgrada, no promet je dosta gust i bilo je zanimljivo gledati sve te teglenice (gotovo svaka je imala na krovu kabine auto, valjda sa namjenom da se kapetan provoza na odredištu?), specijalne brodove, brodiće i čamce. A kad smo stigli nadomak Rotterdama u oči nam je upala suvremena arhitektura, prije svega dva ultramoderna mosta, a zatim i niz nebodera futurističkog izgleda.

    Pristali smo u centru grada, a obasjalo nas je i sunce i mogli smo se ugodno prošetati do knjižare, usput vidjevši i pomorsko-lučki muzej (izgleda zanimljivo), pazeći na bezobrazne tramvajce koji nemaju milosti za pješake (svi pješački prijelazi preko pruge imaju zvonca koja zvone kao luda kad nailazi tramvaj) i upijajući atmosferu grada. Prema njoj, mogli smo biti i u New Yorku, Hong Kongu ili Sidneyju, nije tu bilo ništa nizozemskoga. No, nema veze, i to treba vidjeti, iako nam se nije toliko sviđalo kao recimo Dordrecht. Pronašli smo i knjižaru, imala je zaista 7 etaža (iako ne osobite kvadrature) i bila je solidno opskrbljena svime što nas je zanimalo, od dječjih knjiga preko hobby štiva do ozbiljnije literature. No, šok je stigao kad je razglas u 18:00 oglasio da se knjižara zatvara – što, zar se u centru Rotterdama trgovine zatvaraju u 18:00? Da, tako je, i ne samo knjižare već SVE trgovine. Kupismo sladoled u jednom špeceraju pred zatvaranjem i lizali smo naše sladolede sveudilj se čudeći tom ranom zatvaranju.

    Od grada smo još vidjeli dodatnu porciju modernih zgrada oko želj. stanice (koja je u potpunoj rekonstrukciji, sve je premješteno u hrpu kontejnera pored stare zgrade), puno bicikala oko nje (iako je biciklista tamo manje nego drugdje u NL) i opću vrevu i žurbu ... no, ipak ne kao recimo u Parizu ili Bruxellesu.

    Povratak vlakom je bio brz, u Dordrechtu smo bili za 20-tak minuta, uslijedilo je još 20 minuta šetnje do parkirališta, po ulici Singel prepunoj prekrasnih raskošnih starih kuća sa bujnim vrtovima, dok su nam za vratom jurili tmurni oblaci. No, stigli smo prije kiše, pronašli i obilazni put do vjetrenjača na Kinderdijku, taman kad se nebo počelo vedriti, a uz vjetrenjače, inače opsjednute turistima, nije bilo nikoga, bile su tu samo za nas. Super, baš je to dobro ispalo – ugođaj je bio fantastičan, vedro nebo na zapadu, blagi vjetrić i miris livade i riječnog bilja te savršen mir (ako izuzmemo ciku i viku naše drage dječice koja još ne znaju kako tišina može biti lijepa ...).

    Uslijedio je povratak nazad, klinci su pomalo kunjali, a mi protezali umorne noge ...

    Rezime:
    - Prijeđeno cca 120 km
    - Katamaran Dordrecht-Rotterdam (jedan smjer 4 EUR): http://www.waterbus.nl/
    - Kinderdijk vjetrenjače: http://www.kinderdijk.nl/


    ===============
    Petak, 08.08.2008.
    Rijen
    ===============


    Posljednji dan u Nizozemskoj i posljednji dan prije početka povratka. Svi smo to osjetili u sebi i u zraku – Zrinka je već nekoliko puta pitala kad ćemo doma, Daša svako malo spominje kako se veseli našem stanu i balkonu, Vedran ne komentira puno, ali isto češće spominje zagrebačke teme ... a ja, iako osjećam potrebu da opet dignemo sidro i promijenimo boravište, mogao bih ja još koji tjedan ostati na putu, no vidim da mi se posadi polako prazne baterije i da će uskoro u crveno – dakle, vrijeme je za kući poć ...

    Vani je padala dosadna kiša, a mi smo dan proveli uglavnom u razgovoru sa mojom sestrom, gledajući otvaranje olimpijade, pomalo pakirajući ... Razgovarali smo dosta o životu u Nizozemskoj, ona je ovdje već 13 godina pa dobro kuži okolinu. Radi 4 dana u tjednu (kao i polovica njenih kolega iz firme), ima 7 tjedana godišnjega, uživa u dobrobitima života u maloj sredini bez previše stresa (firma joj je na drugom kraju sela, na posao ide pješice ili biciklom), uz stres na poslu ne treba joj još i izvan radnog mjesta tako da uopće ne razmišlja o životu u gradu.

    Popodne prestaje kiša, idem sa klincima na igralište, Vedranu se osobito sviđa mala „žičara“ sa sajlom između dva stupa po kojoj se vozi bez prekida sat vremena pokazujući maksimalnu kreativnost u smišljanju varijanti vožnje. Za to vrijeme Zrinka radi u pijesku zoološki vrt sa bezbrojnim prostorima za životinje ... a ja u glavi prekapam sutrašnji plan vožnje.

    Navečer slijedi oproštajna večera, glavna atrakcija dana – idemo u wok restoran. To je hit u NL, ima ga sad svako veće i manje mjesto – platiš fiksnu cijenu (16,50 EUR) i jedeš jela iz woka do mile volje. U vitrinama stoje razne vrste mesa, riba, rakova, priloga (klice, razno povrće), gosti ga sami trpaju u zdjelice, što i koliko žele, odabiru i umak i zatim kuhar pred licem gosta u woku prži sastojke (vrlo impresivna slika puna vatre, šištanja, brzog miješanja – Vedran je bio očaran!). Uz to jelo na volju su u toplim vitrinama i razni prilozi (pogodite što su jeli klinci!), ima i sushija, voća, kolača, sladoleda ... uglavnom, nešto ovakvo smo željeli vidjeti cijeli život, jer smo uvijek htjeli probati sva ta azijska jela, a nismo mogli, jer su porcije (kod nas, ali i vani) prevelike pa uvijek pojedemo tek 2-3 jela. Ovako je moguće staviti na prženje 5 komadića piletine sa jednim sosom, poslije 3 račića sa drugim, pa onda klice sa trećim, pa neko četvrto ... Lokal je bio dupkom pun, čekalo se u redu pred wokovima, svi smo se dobro najeli (neki čak i prejeli), čak i klinci ... Poslije smo se još malo i prošetali, sve u cilju bolje probave, i dan je baš lijepo završio.

    Rezime:
    - Wok plaza Rijen: http://www.wokplazarijen.nl/


    ================
    Subota, 09.08.2008.
    Rijen-Aschaffenburg-Fuerth bei Nuernberg
    ================


    Rano ustajanje, vani je bistro i svježe jutro (samo +12), a mi već uigrani. Brz doručak, završno pakiranje, budimo klince, oni doručkuju, pozdravljamo se sa mojom sestrom i mužem joj i krećemo. Tilburg, Eindhoven, Venlo, za sat vremena smo već u Njemačkoj, bez ikakvih uzbuđenja. Duisburg, Koeln ... idu kilometri. Dosadnu vožnju prekida uzbuđenje – na autoputu smo prepoznali auto sa našim poznanicima iz Zagreba za koje smo znali da su negdje na putu, ali nismo znali gdje – trubimo, mašemo si i nastavljamo.

    Nema gužve i nastavljamo brzim tempom, klinci malo drijemaju, a nakon toga ih zabavljamo prepričavanjem priča sa puta, usporedbom dojmova ... Kod Frankfurta nas zabavljaju avioni koji nadlijeću autoput prije silaska na aerodrom, svakih 30 sekundi se pojavljuje po jedan avion na silasku - češće nego tramvaji na Jelačić placu!

    Taman nam je već dosta vožnje kad se približavamo prvom cilju – Aschaffenburgu. Zašto baš taj grad kao odmorište? Iz jednog vrlo praktičnog razloga – taman je negdje oko dvije trećine puta za taj dan, blizu je autoputa pa nećemo gubiti puno vremena za silazak i povratak na autoput, a i manje je mjesto pa neće biti puno muke s gužvom, parkiranjem itd, toga smo već imali dosta proteklih (tje)dana. Idemo drito u centar, parkiramo u garažu 3 minute od glavnog trga, upadamo u informacije, uzimamo plan grada i rutinski pitamo gdje su im dječja igrališta, najveća knjižara u gradu itd. Znamenitosti grada su oveći dvorac, zanimljiva crkva, zgodan park ... Na glavnog trgu je tržnica, vrlo je živahno, stižemo i do knjižara gdje provodimo više od pola sata (kupujemo zanimljivu kuharicu, jela od ostataka hrane od prijašnjih dana, za svega 5 EUR) i već smo gladni. Klinci inzistiraju na hot dogu, a mi veliki nalazimo zgodan lokal sa juhama sa svih strana svijeta i jedemo neku perzijsku juhu, fina, malo liči na rjeđi leća čušpajz. Nakon toga kidamo nalijevo prema gradskom parku i igralištu. Zgodno je uređeno, sa lijepom penjalicom i drugim spravama , no naše klince zanima samo jedna – pumpa za vodu sa 2 žlijeba kojima voda teče u pijesak. Gdje god smo išli u germanskome svijetu nailazili smo na takve pumpe i naši su klinci uvijek bili oduševljeni – kako i ne bi, to ujedinjuje pijesak i vodu, dva njihova omiljena elementa za igru. Pumpali su i prčkali po vodi i pijesku sve dok nije došlo vrijeme za polazak.

    Slijedi još dva sata vožnje do Nuernberga, točnije Furtha kod Nuernberga, nezanimljivo, jedva smo čekali da stignemo. U Nuernbergu sam već bio i donekle ga poznavao, no o Fuerthu nisam znao baš ništa, no ispalo je da je to oveliki (cca 190 000 stanovnika) „samostojeći“ grad koji se igrom sudbine našao tik do Nuernberga (tik znači da se dodiruju, na način kako se recimo dodiruju Zagreb i Sesvete ili Split i Kaštela), dijeli sa njim povijest, metro i još neke stvari, ali ima i vrlo snažan osjećaj samostalnosti koji izvire iz svake rečenice njihovih propagandnih materijala (u tom gradu je nastala tvornica Grundig, osnovan je Quelle, napravljen prvi dijalizator, u blizini je Playmobil park) .... A zašto smo baš tamo odsjeli? Jer smo našli zgodan smještaj, u Parco hotelu Primavera, web stranica je obećavala dosta za naših 60 EUR, a dobili smo zaista dobru sobu, vrlo ugodnu i svijetlu, te bogat doručak kao u solidnom business hotelu, a sve to na 10 minuta hoda od stanice U-Bahna i još desetak stanica metroom od centra Nuernberga.

    Ubacili smo stvari u našu sobu i požurili protegnuti noge do metroa (kupili smo obiteljsku kartu, super stvar, bolje od dnevne karte, mogu zajedno 2 odrasla te još do 3 djece). U centru Nuernberga je vrlo živo, sve je puno ljudi, i turista i „domorodaca“. Pronalazimo veeeliku knjižaru gdje se opet zadržavamo dugo dugo (pamtim i Zrinkino kakanje u gaćice i kako sam ju presvlačio u kutku dječje igraonice dok je cijeli dječji odjel „mirisao“ na „ono“.), na sreću, više nismo u Nizozemskoj pa ona radi sve do 20h, čak i subotom.

    Izlazimo van i šećemo centrom, gledamo neke ulične performere, a uskoro nailazimo i na eko sajam na glavnom trgu (tamo gdje se odvija i čuveni adventski sajam). Ima zgodnih stvari, ja se hranim domaćom eko paštetom i pijem eko jabučni sok, njam, mljac, na kraju pronalazimo i ljude koji prodaju nekakav pročistač vode, imaju zanimljivu demonstraciju tokom koje prelaženjem ruku preko ručki metalnog kotla sa pročišćenom vodom voda počinje vibrirati – vrlo zanimljiv efekat.

    Pomalo pada sumrak, a mi stižemo do starog grada, Burga. S njega je lijep pogled na grad, a u podnožju je nekoliko bezopasnih stijena po kojima Vedran mora obavezno ispenjati sve moguće „smjerove“. Onda i on i Zrinka moraju hitno na WC pa idem sa njima u fini restoran u podnožju sa „ne-baš-tako-finim“ WC-om, uh ...Poslije se još malo šećemo, Vedran jaše skulpturu poznatog Duerorovog zeca, naslikavamo stare zgrade i polako se vraćamo na drugu stranu. Već smo umorni, ali i začuđeni kako i tako kasno navečer ima puno ljudi na ulicama, bilo je već i 22h, a na ulicama je bila gužva kao da smo u Španjolskoj.

    No, vrijeme je za spavanje pred sutrašnju dugu vožnju – i povratak kući, naravno!

    Rezime:
    - Prijeđeno 607 km (Rijen-Ascaffenburg 428 km, Aschaffenburg-Fuerth bei Nuernberg 179 km)
    - Hotel Fuerth (noćenje i doručak: 75 EUR): http://www.hotel-primavera.de/index....d=41&Itemid=75
    - Nuernberg, javni prijevoz (dnevna karta za sve, TagesTicketPlus 6,40 EUR): http://www.vag.de/


    =================
    Nedjelja, 10.08.2008.
    Fuerth bei Nuernberg-Wels-Zagreb
    =================


    Buđenje, namjerno malo kasnije, kako bismo se odmorili, a zatim bogati doručak. Klinci isprobavaju sve i svašta, buffet je zaista krcat raznolikom hranom, kao u hotelu više klase ... e, da to vide u onom Holiday Innu u Aosti, platili smo ga 84 EUR, soba je bila lošija, a doručke ne možemo ni uspoređivati!

    Nakon utovara pravimo krug po Fuerthu i put pod noge tj. kotače. Gradovi promiču jedan za drugim – Regensburg, Passau (prije Passaua smo uletjeli u prvi zastoj na čitavome putu, sudar kod radova na cesti, no čekali smo ipak samo cca pola sata u koloni), pa kupnja austrijske vinjete, još smo korak bliže kući!

    Stižemo i u Wels, gladni i već izmoreni, vruće je. Parkiramo u centru i tražimo već poznato – klopu i dječje igralište. Pronašli smo pristojan kebab lokal (mi kebab/pizzu, oni – znate već što), a nakon toga i omanje igralište u parku lokalnog Burga. Vruće je i klinci žburaju po fontani i špricaju se, a mi kunjamo punih trbuha na klupama i nadamo se da će se dobro zabavljati i bez naše asistencije, no zovu nas svakih cca 78 sekundi da vidimo ovo ili ono ili da nas pitaju nešto.

    Na povratku slijedi obavezni sladoled (kugla po 0,90 EUR, koje osvježenje nakon francuskih cijena!), još malo šetnje i ukrcavanje – slijedeće iskrcavanje je pred kućnim pragom!

    Klinci ubrzo spavaju, Daša isto dremucka, a ja sam uključio automatski pilot ... no, spava se i meni nakon obilnog ručka pa se mučim vozeći do phyrnskog tunela gdje se ipak razbuđujem uz Dašu, dalje je sve lako. Prolazimo i St. Michael, Graz, Šentilj (klinci su već budni), Maribor, još jedno tankanje na Podlehniku i polako uklizavamo u Hrvatsku uz vesele poklike! Još samo 50-tak kilometara, neumoljivo se približavamo, prelazimo i Savu ... jeeeeeeeeee, kod kuće smo!!!!

    Rezime:
    - Prijeđeno 700 km (Fuerth-Wels 316 km, Wels-ZG 384 km)
    - Cestarine 19,70 EUR (austrijska vinjeta 7,70 EUR, tuneli Phyrntunnel 4,5 EUR, Gleinalm tunel 7,5 EUR)

  8. #8
    nina14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    222

    Početno

    Ne stigoh sve iščitati, ali sigurno hoću, zaista je uživancija
    Super putovanje i super putopis

    Jao Barbapapa, maglovito se sjećam, super crtani :D

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Tatek istinski sam uživala u vašem putovanju, još jednom hvala na trudu . Mi isto često putujemo, uvijek mi je značajan dio gušta putovanja i planiranje tako da mi sve ovo napisano još više znači, i kao iskustvo drugih a i kao sličan način razmišljanja. Žao mi je šta zbog nedostatka vremena nisam podrobnije čitala tvoje prve postove vezane uz ovo putovanje i pomogla sa par savjeta barem za Nizozemsku .

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Zaboravila sam, fotke su super !

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,704

    Početno

    Svakako ću sve pročitati...
    No odmah su mi upale u oči zabilješke o potrošenim novcima...
    Jeste li vodili svakodnevni dnevnik troškova? (možda je odgovor u tekstu, ali kao što rekoh nisam još čitala...)

  12. #12
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,641

    Početno

    odličan tekst, predobre fotke...
    putovanje za poželit...

    moram si link dobro spremit, jer mm i ja planiramo partjednu turu po zapadu u kamperu, čim mališa malo poraste

  13. #13
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa
    Svakako ću sve pročitati...
    No odmah su mi upale u oči zabilješke o potrošenim novcima...
    Jeste li vodili svakodnevni dnevnik troškova? (možda je odgovor u tekstu, ali kao što rekoh nisam još čitala...)
    Nekad sam to radio ... onda sam odustao prije desetak godina. Sad opet uvodim, ali ugrubo, ne bilježim baš sve. No, usporedbom stanja novčanika, računa, kartice sve sume se lako ustanove.

    leonessa, kaj se tiče NL-a imali smo hrpetinu informacija od moje sestre, no ona ima malko drugačiji pogled na zanimljivosti do nas (ne jako drugačiji nego malko, ali ipak) tako da svaka informacija dobro dođe, sjetit ću te se ako će mi kad opet trebati!

    (ali, to si već sigurno skužila, ja se natrpam informacijama sa svih strana i onda opet jako često napravim nekaj po svome i suprotno od svih savjeta ... )

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,316

    Početno

    dakle meni ce trebati vremena sve ovo iscitati na miru
    bacila sam samo brzinski pogled na slike i moram

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    stigla sam do pola i uzivala, danas planiram pogledati slike te procitati ostatak

    divim vam se i zavidim vam 8)

  16. #16
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa
    stigla sam do pola i uzivala, danas planiram pogledati slike te procitati ostatak

    divim vam se i zavidim vam 8)
    Uz sve ove pohvale sad se osjećam kao sam svoj spomenik 8) , zbilja je putovanje bilo impresivno, ali opet, prošlo je tako nekako opušteno i glatko, zaista užitak za sve.
    Stoga, možeš to i ti i svi vi koji sad ovo čitate i mislite si "Eh, baš bi i ja, no ne usudim se ...".

    Ovo putovanje sad ima i razne zanimljive posljedice: recimo, Vedran sad sve živo uspoređuje i kaže "E, a da znate kakva su igrališta u Lyonu .." ili "Da bar ima u Zagrebu onakav wok restoran kao u Rijenu", "E, da Zagreb ima tramvaje kao Bruxelles tada bi ..." itd itd itd, mislim da će klincima u razredu probiti uši sa svojim iskustvima.

    Isto tako, na povratku s mora gledamo putokaz i piše "Split 349 km" (ili tako nekako) pa se pogledasmo i kažemo "Šta, pa to smo vozili do ručka pred par dana, hoćemo li pozdraviti palaču pa se vratimo do večere?"

    Vrlo brzo se promijene mjerila ... Vedran sad kaže "Ja bi nagodinu na REF u Tromso i to autom", nije ga briga što do gore ima 3500 km u jednom smjeru ...

  17. #17
    faith avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    428

    Početno

    Počela čitati, peku me oči, idem isprintati, impresivno putovanje, svaka čast.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,316

    Početno

    tatek,fenomenalno

    ja mislim da si ti i najobicnije i najdosadnije mjesto u stanju tako opisati da se pozeli odma otici tamo,a kamoli tek ovo


    btw.nije valjda da ne znas da i u grazu imas taj tip restorana kao taj wok u nl
    cudi me da nisi vec isprobao

  19. #19
    faith avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    428

    Početno

    Evo sam isprintala, večeras čitam veselo putovanje po zapadnoj europi, ispalo je 23 strane 8)

  20. #20
    joy avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    183

    Početno

    Lijepo tatek,nisam sve procitala.
    Kad ste vec bili tako blizu mogli ste malo i do nas,propustili ste lijepi Köln...
    Drugi put,vazi!?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    Prekrasno

  22. #22
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Preletela sam, ali sam odusevljena...
    Svaka cast na lepim opisima i umecu uzivanja...
    Odoh sad jos da pogledam slike...

  23. #23
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,232

    Početno

    Pročitala sve odjednom. Naravno da me zanimao najviše dio iz Belgije.
    I slike su fenomenalne.

  24. #24
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,336

    Početno

    pročitala! iscrpno opisano jako lijepo putovanje.
    fantastične fotografije!

  25. #25
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,074

    Početno

    :D bravo tatek!

  26. #26
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,890

    Početno

    ja slistila sve bez daha
    vau
    uh... oh... ajme... predivno....
    jel mogu ja ko sljepi putnik sljedece godine s vama?... mozda izmisle neki napitak kojim bi se smanjila, na recimo velicinu... vinjete

    i nisam mogla odoljet da ne linkam prijateljima... mozda mi sljedece ljeto uleti koja razglednica iz Gresillona ili nekog slicnog mjesta s vaseg putovanja

    ja bi ovo sad citala do ujutro
    zakaj niste ostali bar jos 20 dana 8)

    a kaj se tice Vedrana i Zrinke - nisam uopce sumnjala u njih
    svi skupa precesto podcjenjujemo svoje klince i zabrijemo da oni nisu sposobni za nesto za sto su i te kako sposobni - samo ih treba imati hrabrosti iskusati

  27. #27
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,890

    Početno

    a sad odo gledat fotke
    s nadom da cu se ujutro uspjet probudit i da oskar nece zakasniti u skolu

  28. #28
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Dragi moji, hvala vam na pohvalama, drago mi je da sam vas na par trenutaka (haha, barem na pola sata! ) odveo na putovanje sa nama!

    Evo sad i par odgovora:
    sandra: fakat nisam znao da ga ima i u Grazu, sigurno ćemo ga posjetiti slijedeći put! Molim te adresu!

    faith: Jesi li sigurna da si isprintala sve, kod mene je bilo 34 stranice? Možda ti fali onaj dio koji sam morao naknadno dodati jer niej sve stalo u jedan post?

    joy: Rado bi mi posjetili i Koeln i druga mjesta (u Duisburgu nam baš stanuje jedna od dragih obitelji iz esperantskog svijeta), no nema vremena za sve ... Bio sam dosad dvaput u Koelnu, jednom jaaako davno (1989), kad sam sa esperantistima biciklirao od Hamburga preko Oberhausena i Koelna za Aachen pa Kerkrade u Nizozemskoj gdje je bio esperantski susret, a nakon toga smo bicilima nastavili za Amsterdam ... a bio sam i 1997, jedan vikend u posjeti.
    Od Njemačke me trenutno najviše privlače Luebeck (bio sam tamo nekoliko puta i grad me uvijek oduševio, a i frendica nam živi tamo), Hamburg (bio samo pola dana tamo) i naravno Berlin. Rado bih vidio recimo i dolinu Mosela i slično, no nekad izvan sezone ...

    Matilda: Rado bih čuo tvoje viđenje Belgije (odnosno komentare mog viđenja), ovdje ili na PP! Znam da je Belgija na razmeđi dva svijeta i poimanja života, germanskog i romanskog, i neki put mi se činilo da uzima najbolje, a neki put najgore od te kombinacije.

    Mukice: ako se pretvoriš u vinjetu odmah te uzimamo sa sobom na slijedeće putovanje!
    a ja još moram pročitati kako je prošlo vaše veliko putovanje, nisam još stigao ...

  29. #29
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    E da, nakon puta sam razgovarao jednom sa MŽ na temu koliko bismo dana proveli u nekom od posjećenih gradova da imamo vremena koliko želimo (i da smo bez klinaca ). Ja bih ovako:

    - Brescia: 2 dana
    - Aosta: 1 dan
    - Geneva: 2 dana
    - Lyon: tjedan dana minimalno
    - Bourges: nekoliko sati je bilo dovoljno
    - Pariz: tjedan dana minimalno, a sigurno ne bi bilo dosadno ni 2 tjedna
    - Bruxelles: 4-5 dana
    - Rotterdam, Haag: 2-3 dana
    - Delft: bilo je taman dovoljno ... iako bih rado još barem 1 dan samo fotkao taj tako fotogeničan gradić
    - Aschaffenburg: 1 dan
    - Nuernberg: 3-4 dana
    - Wels: 1-2 dana

    Ono što bih sigurno napravio u svakom od ovih mjesta je da bih posudio bicikl (mnogi imaju onaj "city bike" princip sa besplatnom posudbom) i voziako se uokolo, sa bicikla svako mjesto dobije neku novu dimenziju.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Tatek hvala ti na ovom virtualnom putovanju. I juce i danas uzivala sam. Sada sam si bookmarkirala topik da ga mogu jos jednom procitati.
    Super
    Ako dolazite na balkansku turu, slobodno se javite...
    :D

  31. #31
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Arkana10 prvotno napisa
    Tatek hvala ti na ovom virtualnom putovanju. I juce i danas uzivala sam. Sada sam si bookmarkirala topik da ga mogu jos jednom procitati.
    Super
    Ako dolazite na balkansku turu, slobodno se javite...
    :D
    Vrlo rado, već imamo esperantske kontakte u Prilepu, a rado bismo i ostatak zemlje upoznali kroz oči domaćih ljudi!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    super. Ja sam poreklom iz Prilepa, ali zivim u Skoplju sada. :D

  33. #33
    nina14 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    222

    Početno

    Sve sam iščitala i zaista sam uživala!

    Posebno mi je drago čitati kako djeca uživaju u putovanjima i novim avanturama - ja sam uvijek u nekim strahovima koji me (još uvijek) drže blizu kuće, na poznatom terenu

    .... ali tko zna, zaista me povukla želja da se i mi otisnemo u posjet nekim dragim ljudima....

    Hvala tatek na ovom putopisu

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    sad sam se sjetila sto mi jedino nedostaje u putopisu, crtice tipa zena i ja imali smo razlicito videnje kako stici do trenutnog cilja iliti sumovi u komunikaciji

  35. #35
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa
    sad sam se sjetila sto mi jedino nedostaje u putopisu, crtice tipa zena i ja imali smo razlicito videnje kako stici do trenutnog cilja iliti sumovi u komunikaciji
    hehehe, iskusno oko putnika uvijek ustanovi što nedostaje ...

    Kaj se tiče priprema za putovanje, to smo radili sinhrono, uglavnom ja, ali sam se konzultirao sa MŽ što se svih iole bitnijih detalja tiče. Bilo je tu varijanti tipa - količina kilometara koja nas je čekala je nešto više zabrinjavala nju nego mene, dok sam ja više strahovao zbog mogućih gužvi itd

    Tokom putovanja - ja sam isprintao za sve etape puta navođenje pomoću "Via michelina", a u rezervi sam imao skoro sve karte, no, kao što već negdje napisah, većina je bila iz ranih 90-tih kad sam bio u većini tih krajeva, a otada su se neke stvari promijenile. A ja pak nisam stigao vizualizirati sve te karte (u prijevodu: gledati u njih tokom planiranja puta) tako da ih nisam imao u glavi. I onda se tokom prva 2-3 dana desilo par puta da mi je ona iz Michelina suflirala jedno, situacija na cesti (putokazi, znakovi) pokazivala drugo, a ja sam po zdravoj pameti mislio da treba treće. Zaključak je bio "Fu&k michelin, uzmi kartu", ja sam sve dobro "snimio" pred svaku etapu, MŽ je uzela kartu u ruke i bila po potrebi "stand by" i tad je sve prosviralo kak treba.

    Kaj se tiče razgledavanja, MŽ je možda bila nešto više zainteresirana za razgledavanje znamenitosti po putu, dok sam ja bio više za upijanje dojmova mjesta samog po sebi, no tokom puta smo spontano iznjedrili dobar kompromisni pristup s kojim smo oboje bili zadovoljni. Jedino se Vedran ljutio jer je htio pregledati ama baš svaki šareni dućan, a nakon što je spiskao svoj džeparac znao je postavljati providna pitanja tipa "Jel da bi nam baš ovo trebalo, mogli bi ovo kupiti za cijelu obitelj ...".

    Ono što mi se još sviđalo je bila financijska ležernost - nismo gledali na svaki euro, kad nam se nešto sviđalo ili smo baš htjeli jesti sladoled, to smo si i priuštili, a opet nije bilo rasipanja love na bezvezarije čak i kad smo se šetali konzumerističkim carstvima velegrada.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Zaključak je bio "Fu&k michelin, uzmi kartu"
    i ja se slazem s tobom , nemrem ja putovati od tocke do tocke, a da između ne znam što je

  37. #37
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Ne mogu odoljeti da sa vama ne podijelim dva linka.
    Radi se o mjestu gdje će se možda slijedeće godine održati taj obiteljski esperantski susret kojem smo ove godine prisustvovali u Gresillonu. Radi se o malom selu (cca 100 stanovnika, od toga cca 25 djece) nedaleko grada Tromso u sjevernoj Norveškoj.

    Na prvom linku (http://www.ipernity.com/blog/sencay/78737?lg=eo) možete vidjeti to mjesto (zimi) te školu u kojoj bi bili smješteni, a na drugom jedan od izleta iz tog sela: http://www.ryggsekk.net/turer/ramnaf...mnafjellet.htm

    Pejzaži i fotke su naprosto fantastični!

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,211

    Početno

    Daj, tatek, ne vadi mast s ovakvim linkovima

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postovi
    116

    Početno

    Tatek & Co,
    Putopis i putovanje su vam prelepi.Bas sam odlutala sa vama.Uzivancija je citati te.
    Sto se tice Norveske...gledam one nestvarne predele...kao da nisu ovozemaljski...Imam utisak,kada bih otisla tamo,samo bih meditirala o smislu zivota.Taj sever u meni provocira da pogledam u zaturene delove sebe,malo me i plasi...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Bas si me nasao s ovom Norveškom, ljetos sam s MMom pricala kako bi na ljeto mogli negdje na sjever tipa Norveška umjesto na more s obzirom da mi curka sad moze na more i s bakom.

  41. #41
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa
    Bas si me nasao s ovom Norveškom, ljetos sam s MMom pricala kako bi na ljeto mogli negdje na sjever tipa Norveška umjesto na more s obzirom da mi curka sad moze na more i s bakom.
    Veličanstvenije pjzaže je teško naći (usporedivo sa najboljim trenucima Alpa), no pripremite se na PUNO vožnje i VISOKE cijene.

    Ja sam Norvešku tek "gricnuo" prije 11 godina posjetivši Oslo (solidno), Bergen (zanimljiv grad), Sognefjord (veličanstveno) te krajeve između njih autom i brodom (dionicu Flam-Bergen). Priroda za deset, ceste ok, prometa malo (cijeli kraj je dosta samotan), ljudi dosta zatvoreni, hrana loša i skupa, cijene vrlo visoke, više nego u ostatku Skandinavije.

  42. #42
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    tatek super i puno ti hvala na ovom virtualnom putovanju :D

    i da znaš da smo MM i ja počeli razmišljati o odlasku u Paris s autom
    naravno uz zastajenje na putu

  43. #43
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Arwen prvotno napisa
    tatek super i puno ti hvala na ovom virtualnom putovanju :D

    i da znaš da smo MM i ja počeli razmišljati o odlasku u Paris s autom
    naravno uz zastajenje na putu
    Molim, molim, nadam se da ćete i otići, krenite sa misli na djela!

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,316

    Početno

    ja sad iscekujem helsinki

  45. #45
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj s_a_n_d_r_a prvotno napisa
    ja sad iscekujem helsinki
    Pripremam se psihički ...
    Turistički ured je kontaktiran, materijali stigli poštom, lonely planet prolistan (nije bilo vremena za detaljno čitanje), našao neke linkove, pitao kolege s posla (vaćina baš ne dijeli moje interese pa nisma saznao puno ... ).

    Biti će.

    Ono kaj me sad još šokira je činjenica da će najviše dnevne temperature biti oko +10. :shock:
    A ja već skoro tri mjeseca jedva da sam triput čarape obukao ...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    tatek, pridružujem se pohvalama za fotke
    moj favorit su lyonski grafiti ("najveći grafit" ne kužim, što je nacrtano a što pravo?)
    pa suncokreti, benzinska pumpa, stvarno ima genijalnih detalja

    btw "žičaru" sličnu onoj iz NL sam vidjela nedavno u Gajnicama (fala Todoriću )

  47. #47
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Ailish prvotno napisa
    tatek, pridružujem se pohvalama za fotke
    moj favorit su lyonski grafiti ("najveći grafit" ne kužim, što je nacrtano a što pravo?)
    pa suncokreti, benzinska pumpa, stvarno ima genijalnih detalja

    btw "žičaru" sličnu onoj iz NL sam vidjela nedavno u Gajnicama (fala Todoriću )
    Hvala, hvala!

    Na najvećem lyonskom graffitu je sve nacrtano - cijeli zid je prazan, bez prozora i balkona.
    Imam još fotke desetak drugih graffita, ovdje sam izabrao samo najzanimljivije.

    Kaj se tiče "žičare", ima jedna vrlo lijepa i dugačka u Grazerskom Stadtparku!
    A bila je, čini mi se, i kod nas kod Boćarskog, ali tamo nismo bili 100 godina otkako su se izgradila igrališta sličnog tipa posvud po Zagrebu (eh, nekad je to bio raritet ...)

  48. #48
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno

    tatek,

    pohvale na vasem avanturistickom duhu!! putopis je super!!

    bas me zanima, osim svega lijepoga sto ste dozivjeli, sto vam je najteze palo...tj ne vama, nego klincima, na tako dugom putu?


  49. #49
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj we&baby prvotno napisa
    tatek,

    pohvale na vasem avanturistickom duhu!! putopis je super!!

    bas me zanima, osim svega lijepoga sto ste dozivjeli, sto vam je najteze palo...tj ne vama, nego klincima, na tako dugom putu?

    Što nam je (ili "im") je najteže palo?

    Zrinki definitivno najviše duge vožnje. Kad joj je bilo dosadno davali smo joj knjigice za čitanje, pjevali smo, igrali neke jednostavne igrice, slušali njenu omiljenu muziku ...
    Nije joj lako pala ni promjena prehrane, ona je dosta izbirljiva po tom pitanju. No, nosili smo nešto poznatih stvari (keksići, pahuljice, mueslići ...) što je spašavalo stvar kad je došla voda do grla.
    (uz obavezni pomfri - pih! )

    Vedran - on bi rado vidio puno više nego što smo mi stigli (recimo, uspeo bi se na Eiffelov toranj), neke stvari nismo mogli napraviti čisto zbog manjka vremena, druge su pak bile preskupe.
    Naravno, htio je potrošiti beskonačno love na kojekakve suvenire i razne gluposti - s jedne strane tu smo mu dali malo veći džeparac, sa druge smo tu i tamo izbjegavali mjesta gdje smo znali da će doći u napast žicanja love. No, nije bio jako naporan u tome.

    Nama odraslima je bilo najnapornije to što smo, osim za trajanja susreta u dvorcu, imali minimalno vremena za sebe jer smo bili vezani 100% vremena za klince, a rado bismo napravili nešto drugo što bi klincima bilo dosadno (kakav muzej i sl.).

    No, svi ti problemi blijede u usporedbi sa ukupnim dojmom, zaista je sve prošlo izuzetno dobro. :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •