Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Mora li to tako

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    50

    Početno Mora li to tako

    Nina je izvanbračno dijete, njezin biološki otac nikad nije želio niti je imao ikakve kontakte s njom, nikad ju nije niti vidio. Službeno ju je priznao (dobrovoljno) kad je imala 11 mjeseci, a ja bih danas rekla - nažalost.

    Naime, danas sam predala papire u Centar za socijalnu skrb radi pokretanja postupka za dodjelu djeteta majci na skrb i odgoj kako ne bi ovisila o njemu ako joj želim izvaditi putovnicu i slične stvari.
    U Centru su mi rekli da ću, kad se postupak provede, dobiti rješenje u kojem piše da se određuje da Nina živi sa mnom i - to je to. I dalje joj neću moći sama izvaditi niti putovnicu, a kamoli recimo odrediti tko će joj biti skrbnik ako se meni eventualno nešto dogodi. I sad se pitam čemu onda uopće to?

    Ima i dalje, ako želim ta 'dodatna prava' ,da ih tako nazovem, moram pokrenuti postupak za oduzimanje roditeljskih prava ocu na Općinskom sudu, a u Centru su mi rekli da mi oni to ne preporučuju jer kao otac se s vremenom može početi ponašati kao otac, pa dijete ima pravo na oca pa bla,bla...)

    Btw. vrli otac je pristao otići sa mnom u Centar kako bi se dobrovoljno odrekao roditeljskih prava i prava na posjete jer ne želi imati nikakve veze s njom.

    Ako je netko prošao ovaj postupak možete li mi reći - mora li to doista ići tako kako su mi objasnili u Centru? Je li istina da se on ne može dobrovoljno u Centru odreći roditeljskih prava i prava na posjete? I naravno - pitanje za pravnice: da li da to i dalje vodim sama ili je pametnije uzeti odvjetnika? Koji god korisni savjet imate, hvala unaprijed

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,890

    Početno

    Ovak kaze zakon:

    ZAKON

    O BRAKU I PORODIČNIM ODNOSIMA

    (pročišćeni tekst)


    TREĆI DIO

    ODNOSI RODITELJA I DJECE

    I. RODITELJSKO PRAVO

    Član 67.

    Roditeljsko pravo sačinjavaju prava i dužnosti roditelja da se brinu o ličnosti, pravima i interesima svoje maloljetne djece.

    Član 68.

    (1) Roditeljsko pravo pripada majci i ocu zajedno.

    (2) Ako je jedan od roditelja umro ili nije poznat ili je lišen roditeljskog prava, roditeljsko pravo pripada drugom roditelju.

    (3) Roditelj se ne može odreći roditeljskog prava.



    1. Dužnosti i prava roditelja i djece

    Član 69.

    (1) Roditelji imaju pravo i dužnost čuvati svoju maloljetnu djecu te brinuti se o njihovu životu i zdravlju.

    (2) Radi zaštite života zdravlja djeteta roditelji ne smiju dijete do navršene šeste godine života ostaviti samu, bez nadzora odrasle osobe.

    (3) Maloljetna djeca imaju pravo živjeti zajedno sa svojim roditeljima.

    (4) Ako to opravdani interesi djece, odnosno roditelja zahtijevaju, djeca mogu živjeti odvojeno od svojih roditelja.

    (5) roditelj s kojim dijete ne živi u porodičnoj zajednici imaju pravo i dužnost održavanja osobnih odnosa sa svojim djetetom.

    Član 70.

    Roditelji imaju dužnost i pravo odgajati svoju maloljetnudjecu u duhu odanosti prema socijalističkoj domovini, razvijati kod djece radne navike te ih pripremati za samostalan život i aktivne članove socijalističke samoupravne zajednice.

    Član 71.

    (1) Roditelji imaju pravo i dužnopst brinuti se o obrazovanju svoje maloljetne djece.

    (2) Roditelji su se dukžni brinuti o redovnom osnovnom školovanju svoje djece.

    (3) roditelji imaju pravo i dužnost brinuti se prema svojim mogućnostima i o daljnjem školovanju svoje djece, vodeći računa o njihovim sposobnostima, sklonostima i željama.

    (4) Roditelji imaju pravo i dužnost redovno pohađati sastanke na koje ih poziva škola te sudjelovati u stvaranju što boljih uvjeta školovanja svoje djece.

    Član 72.

    Roditelji imaju pravo i dužnost uzdržavati svoju maloljetnu djecu.

    Član 73.



    (1) Roditelji imaju pravo i dužnost zastupati svoju maloljetnu djecu i za njih sklapari pravne poslove.

    (2) Dijete koje je navršilo petnaest godina života i nalazi se u radnom odnosu može raspolagati svojim osobnim dohotkom odnosno zaradom.

    Član 74.

    Roditelji imaju dužnost i pravo, u skladu s odredbama člana 300. do 302. ovoga zakona, do punoljetnosti upravljati imovinom svoje djece u njihovu korist.

    2. Izvršavanje roditeljskog prava

    Član 75.

    (1) Roditeljsko pravo roditelji izvršavaju ravnopravno i sporazumno.

    (2) Roditelj se ne može odreći izvršavanja roditeljskog prava.

    Član 76.

    Roditelja se može lišiti roditeljskog prava samo sudskom odlukom iz razloga i na način predviđen ovim zakonom.


    Član 77.

    (1) Ako je jedan jroditelj spriječen da izvršava roditeljsko pravo ili je lišen poslovne sposobnosti, roditeljsko pravo izvršava drugi roditelj.

    (2) Ako roditelji žive odvojeno, roditeljsko pravo izvršava onaj roditelj kojem je odlukom nadležnog organa dijete povjereno na čuvanje i odgoj.

    (3) Ako roditelji žive odvojeno, do donošenja odluke iz stava 2. ovog člana, roditeljsko pravo izvršava onaj roditelj kod kojeg se nalazi dijete.

    (4) Ako je dijete povjereno na čuvanje i odgoj drugoj osobi ili ustanovi, organ starateljstva, odnosno sud u postupcima iz člana 334. ovog zakona, odlučit će koji će od roditelja izvršavati ostale sadržaje roditeljskog prava.

    (5) Ako se roditelj, koji ne izvršava roditeljsko pravo, ne slaže s nekim postupkom ili mjerom roditelja koji to pravo izvršava, može podnijeti prigovor nadležnom organu starateljstva koji će svojom odlukom zaštititi interes djeteta.

    Član 78.

    (1) Ako to zahtijevaju interesi djeteta, roditelj odnosno roditelji mogu povjeriti dijete na čuvanje i odgoj drugoj osobi, koja ispunjava uvjete da bude staratelj.

    (2) Ako roditelji ili roditelj koji sam izvršava roditeljsko pravo, odlaze na privremeni rad u inozemstvo, dijete mogu povjeriti na čuvanje i odgoj drugoj osobi, ukoliko nadležni organ starateljstva taj smještaj prethodno odobri. Smatrat će se da je organ strateljstva odobrio smještaj djeteta kod druge osobe ako u roku trideset dana nakon podnesenog zahtjeva ne donese odluku.

    Član 79.

    (1) Roditelji koji ne žive zajedno, sporazumjet će se kod koga od njih će dijete ostati na čuvanju i odgoju.

    (2) Ako se roditelji ne sporazume o čuvanju i odgoju djeteta, ili ako njihov sporazum ne odgovara interesima djeteta, odluku donosi organ starateljstva, ako u ovom zakonu nije određeno da tu odluku donosi sud (član 334).

    (3) Organ starateljstva donijet će, na zahtjev jednog od roditelja ili po službenoj dužnosti, novu odluku o povjeravanju djeteta na čuvanje i odgoj ako to zahtijevaju promijenjene prilike, bez obzira da li je prijašnju odluku donio sud ili organ starateljstva.

    Član 80.

    (1) Organ starateljstva koji donosi odluku o povjeravanju djece na čuvanje i odgoj odlučit će, nakon što ispita sve okolnosti slučaja, da li će sva djeca biti na čuvanju i odgoju kod jednog roditelja ili će neka biti kod majke, neka kod oca.

    (2) Kad to zahtijevaju njihovi interesi, djeca se mogu povjeriti na čuvanje i odgoj drugoj osobi ili ustanovi za djecu.

    Član 81.

    (1) U slučaju smrti roditelja kome je dijete odlukom suda ili organa starateljstva povjereno na čuvanje i odgoj, kao i smrti roditelja koji je sam izvršavao roditeljsko pravo (član 77) ili je čuvanje i odgoj povjerio drugoj osobi (član 78), preživjeli roditelj ima pravo traćiti od nadležnog organa starateljstva da mu osoba, kod koje se dijete nalazi, preda dijete na čuvanje i

    odgoj.

    (2) Odredba iz stava 1. ovoga člana primjenjivat će se i u slučajevima kad roditelji zahtijevaju predaju djeteta od druge osobe koja neosnovano odbije predati dijete roditeljima.

    Član 82.

    (1) Organ starateljstva koji donosi odluku o povjeravanju djeteta na čuvanje i odgoj može, kad smatra da je to potrebno, ispitati želje djeteta ako je navršilo deset godina života. Želje djeteta će se uzeti u obzir samo ako nisu u suprotnosti s njegovim interesima.

    (2) Organ starateljstva ispitat će dijete bez prisutnossti roditelja i drugih stranaka u postupku, njihovih zastupnika i ostalih sudionika u postupku, a može ga ispitati i u domu u kome dijete živi ili na drugom mjestu koje je za to prikladno.

    Član 83.

    (1) Ako dijete ne živi u zajednici s oba roditelja, roditelji će se sporazumjeti o načinu održavanja osobnih odnosa s djetetom, (posjete i slično). Ako do takvog sporazuma ne dođe, odluku o tome donosi organ starateljstva.

    (2) Organ starateljstva koji donosi odluku o povjeravanju djece na čuvanje i odgoj, odredit će i način održavanja osobnih odnosa roditelja s djecom.

    (3) Prilikom donošenja odluke iz stava 2. ovoga člana organ starateljstva uzet će u obzir sporazum roditelja, koji odgovara interesima djeteta.

    (4) Organ starateljstva može drukčije odrediti način održavanja osobnih odnosa roditelja s djecom ako to zahtijevaju promijenjene prilike, bez obzira na to je li ranije o tome odlučivao sud ili organ starateljstva.

    (5) Održavanje osobnih odnosa roditelja s djecom može se ograničiti ili zabraniti samo radi zaštite zdravlja te drugih važnih interesa djece.

    (6) Ako je jedan od djetetovih roditelja umro, njegovi baka i djed po tom roditelju sporazumjet će se s drugim roditeljem o načinu održavanja osobnih odnosa s djetetom. Ako do takvog sporazuma ne dođe, o tome će odlučiti organ starateljstva.

    Član 84.

    U postupku koji se provodi pred organom starateljstva radi povjeravanja djece na čuvanje i odgoj ili radi određivanja osobnih odnosa roditelja s djecom, kao i u postupku izvršenja odluka donesenih u tom postupku odgovarajuće će se primjenjivati odredbe člana 336,337,379,380,382,383,384,385,386. stava 1. člana 387,388,389. i člana 393.

    3. Dužnosti i ovlaštenja organa starateljstva

    Član 85.

    (1) Organ starateljstva dužan je poduzimati potrebne mjere radi zaštite osobnih i imovinskih prava i interesa djeteta.

    (2) Na zahtjev javnog tužioca organ starateljstva dužan je pokrenuti postupak rdi poduzimanja mjera iz stava 1. ovoga člana.

    Član 86.

    Ako to zahtijevaju opravdani interesi djeteta, organ starateljstva upozorit će roditelje na nedostatke u odgoju i pomoći im kako da dijete ispravno odgajaju, a može ih uputiti da se sami, ili s djetetom, obrate savjetovalištu ili drugoj ustanovi koja im može dati potrebni savjet.

    Član 87.

    Ako to zahtijevaju opravdani interesi djeteta, organ starateljstva će odrediti stalan nadzor nad izvršavanjem roditeljskog prava, u pogledu sve djece ili u pogledu pojedinog djeteta. Za vrijeme stalnog nadzora, organ starateljstva će savjetom i na drugi način pomagati roditeljima u izvršavanju roditeljskog prava.

    Član 88.

    (1) Organ starateljstva će roditeljima oduzeti pravo na čuvanje i odgoj djeteta i povjeriti dijete na čuvanje i odgoj drugoj osobi ili ustanovi, ako su jroditelji u većoj mjeri zapustili podizanje djeteta ili su zanemarili njegov odgoj ili ako postoji ozbiljna opasnost za pravilno podizanje djeteta.

    (2) Oduzimanjem prava na čuvanje i odgoj djeteta ne prestaju ostala prava koja pripadaju roditeljima niti njihove dužnosti prema djetetu.

    Član 89.

    Organ starateljstva može sam ili na prijedlog roditelja odnosno staratelja ili druge osobe kojoj je dinete povjereno na čuvanje i odgoj ili javnog tužioca uputiti dijete, kod kojeg je došlo do poremećaja u ponašanju, u odgojnu ustanovu, ako odgoj i preodgoj djeteta nije moguće postići u porodici djeteta ili u drugoj porodici.

    Član 90.

    (1) Organ starateljstva može zahtijevati u svako doba od roditelja polaganje računa o upravljanju imovinom djeteta.

    (2) Organ starateljstva može radi zaštite imovinskih interesa djeteta zahtijevati da sud u izvanparničnom postupku odredi mjere osiguranja na imovini roditelja.

    (3) Organ starateljstva može, radi zaštite imovinskih interesa djeteta, zahtijevati da sud u izvanparničnom postupku odluči da roditelji u pogledu upravljanja dječjom imovinom imaju položaj staratelja.



    4. Produženje roditeljskog prava

    Član 91.

    (1) Na prijedlog roditelja ili organa starateljstva sud može u izvanparničnom postupku donijeti odluku da se roditeljsko pravo produži i poslije punoljetnosti djeteta, ako ono uslijed tjelesnih ili duševnih nedostataka nije sposobno da se samo brine o svojoj ličnosti, pravima i interesima.

    (2) Prijedlog za produženje roditeljskog prava mora se podnijeti prije nastupanja punoljetnosti djeteta.

    Član 92.

    Kad prestanu razlozi zbog kojih je produženo roditeljsko pravo nad punoljetnom osobom, sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog te osobe, roditelja ili organa starateljstva donijeti odluku o prestanku produženja roditeljskog prava.

    5. Lišenje roditeljskog prava

    Član 93.

    (1) Roditelj koji zloupotrebljava roditeljsko pravo ili grubo zanemaruje izvršavanje roditeljskih dužnosti lišit će se roditeljskog prava odlukom suda u izvanparničnom postupku.

    (2) Smatra se da je roditelj grubo zanemario izvršavanje roditeljskih dužnosti, kada je napustio dijete, kada je svojim ponašanjem pokazao da se dulje od 6 mjeseci ne brije o djetetu s kojim ne živi ili je potpuno zanemario brigu za osnovne životne potrebe djeteta s kojim živi.


    (3) Roditelj može biti lišen roditeljskog prava u pogledu sve djece ili pojedinog djeteta.

    Član 94.

    (1) Izvanparnični postupak radi lišenja roditeljskog prava može pokrenuti drugi roditelj ako ima roditeljsko pravo, organ starateljstva ili javni tukžilac.

    (2) Organ starateljstva dužan je pokrenuti postupak za lišenje roditeljskog prava kad sazna da su se ispunile pretpostavke iz člana 93. stava 1. ovoga zakona.

    (3) Ako organ starateljstva sazna da postoji opasnost zloupotrebe roditeljskog prava ili grubog zanemarivanja neke od roditeljskih dužnosti, dukžan je hitno poduzeti mjere za zaštitu ličnosti i drugih interesa djeteta.

    Član 95.

    Roditeljsko pravo može se odlukom suda vratiti roditelju kada prestanu razlozi zbog kojih je jlišen toga prava.

    Član 96.

    (1) Odluke o lišenju, vraćanju, produženju ili o prestanku produženja roditeljskog prava zabilježit će se u matične knjige rođenih.

    (2) Ako dijete ima neko pravo na nekretninama, odluke iz stava 1. ovoga člana zabilježit će se u zemljišne knjige.



    6. Prestanak roditeljskog prava

    Član 97.

    (1) Roditeljsko pravo prestaje kad dijete postane punoljetno, kad zaključi brakj prije punoljetnosti ili kad je usvojeno.

    (2) Dijete postaje punoljuetno kad navrši osamjaest godina života.

    (3) Nastupanjem punoljetnosti kao i zaključenjem braka prije punoljetnosti stječe se potpuna poslovna sposobnost.

    (4) Ako dijete usvoji očuh ili maćeha, roditeljsko pravo ne prestaje roditelju koji je bračni drug usvojitelja.
    nemam osobnog iskustva

    mislim da s malo upornosti i cesceg kucanja na vrata te nakon sto se uputis u zakone sve mogla sama obavit bez odvjetnika - tako je teze, al jeftinije....

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,198

    Početno

    znam jednu mamu koja je bila u slicnoj situaciji, trazila je oduzimanje roditeljskog prava, uspjela

    znam i odvjetnika koji ju je zastupao, odlican tip.

  4. #4
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    498

    Početno Re: Mora li to tako

    Citiraj NinaRea prvotno napisa
    Nina je izvanbračno dijete, njezin biološki otac nikad nije želio niti je imao ikakve kontakte s njom, nikad ju nije niti vidio. Službeno ju je priznao (dobrovoljno) kad je imala 11 mjeseci, a ja bih danas rekla - nažalost.

    Naime, danas sam predala papire u Centar za socijalnu skrb radi pokretanja postupka za dodjelu djeteta majci na skrb i odgoj kako ne bi ovisila o njemu ako joj želim izvaditi putovnicu i slične stvari.
    U Centru su mi rekli da ću, kad se postupak provede, dobiti rješenje u kojem piše da se određuje da Nina živi sa mnom i - to je to. I dalje joj neću moći sama izvaditi niti putovnicu, a kamoli recimo odrediti tko će joj biti skrbnik ako se meni eventualno nešto dogodi. I sad se pitam čemu onda uopće to?...)
    Prema mojem iskustvu ćeš, s odlukom o dodjeli djeteta tebi na skrb, bez problema sama izvaditi djetetu putovnicu. Ne znam od kuda ideja da nećeš.
    Gdje bi ti (i kako) odlučila o skrbi o djetetu ako se tebi što dogodi? Moram priznati da to nije uobičajena praksa. Takvo što ovjeri koj javnog bilježnika ili navedi u oporuci. Centar je u svakom slučaju dužan provesti postupak kako bi donio rješenje o povjeri djeteta, a ako otac s njim nikada nije kontaktirao onda ne znam zašto bi se njemu ono dodijelilo. Ispituju se sve okolnosti slučaja.
    Ima i dalje, ako želim ta 'dodatna prava' ,da ih tako nazovem, moram pokrenuti postupak za oduzimanje roditeljskih prava ocu na Općinskom sudu, a u Centru su mi rekli da mi oni to ne preporučuju jer kao otac se s vremenom može početi ponašati kao otac, pa dijete ima pravo na oca pa bla,bla...)
    Ma tko ti je to rekao???
    Za oduzimanje prava na roditeljsku skrb treba malo više od neviđanja djeteta i pasivnosti spram njemu. Da je to tako jednostavno danas bi sva djeca u domu bila podobna za posvojenje.
    Dalje, susreti i druženja se zabranjuju ili se određuju. Kako mi se čini u tvom slučaju elemenata za zabranu nema. Otac dijete ne tuče, zlostavlja, maltretira i sl. Po ovome što si navela to bi (po meni) bila klasična povjera djeteta tebi na skrb, a ocu se određuju susreti i druženja. Na temelju takvog rješenja kod suda pokreni postupak za plaćanje uzdržavanja.

    Btw. vrli otac je pristao otići sa mnom u Centar kako bi se dobrovoljno odrekao roditeljskih prava i prava na posjete jer ne želi imati nikakve veze s njom.
    Neće ići. Susreti se ili određuju ili zabranjuju. Nikakva odricanja nisu moguća, osim ako otac ne daje dijete na posvojenje npr. tvom 2. mužu. Inače on je otac i gotovo. Krajnje neodgovoran, doduše. Tko ga na kraju krajeva (uz sva rješenja ovoga svijeta) može natjerati da viđa svoje dijete ako on to ne želi!? Nažalost.

    Ako je netko prošao ovaj postupak možete li mi reći - mora li to doista ići tako kako su mi objasnili u Centru? Je li istina da se on ne može dobrovoljno u Centru odreći roditeljskih prava i prava na posjete? I naravno - pitanje za pravnice: da li da to i dalje vodim sama ili je pametnije uzeti odvjetnika? Koji god korisni savjet imate, hvala unaprijed
    Sama!!!! Odvjetnici su u Centru bespotrebni, a ljudi na žalost misle suprotno. To su isključivo osobni postupci i nijedan (uglavnom nezainteresirani) odvjetnik se neće boriti i izboriti za tvoje dijete kao ti sama.

  5. #5
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,452

    Početno

    meni je odvjetnica koja mi sredjuje alimentaciju, rekla da nema potrebe da mi ona sredjuje stvari u Centru.Ona ih je samo nazvala i priupitala što mi je činiti.
    U Centru Medveščak su rekli da samo moram doći napisati zamolbu za dodjelu djeteta na skrb i odgoj, i priložiti rodni list.
    To će mi omogućiti rješavanje sve Franove papirologije bez oca, reče moja odvjetnica, a njoj gđa u Centru.
    Eto mojih saznanja, ali to je za sad samo teorija jer nikako da odem po rodni list i sročim tu zamolbu.

  6. #6
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,452

    Početno

    kao što je JaMajka rekla, nema šanse da se otac odrekne djeteta. jedino može dozvoliti posvojenje.
    S druge strane čini mi se da u akonu piše da se dijete može odreći roditelja .

  7. #7
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,452

    Početno

    akonu=zakonu

  8. #8

    Početno

    ova situacija mi je poznata.mene i Tonceka je tata ostavio prije 3 mjeseca kad je mali imao 5 mjeseci.sve smo kao dogovorili dok me nije poceo tlaciti s odvođenjem djeteta drugoj i moje upoznavanje s njom i sl. iNo ja sam odma otisla na soc rad i predala zahtjev ta skrb. u međuvremenu sam predala papire za putovnicu malom ali ju necu ici podignuti dok ne dobijem papire- neka se gospodin sisa!!!! same se moramo boriti jer kad oni jednom odu i pocnu stvarati dom negdje drugdje, a pogotovo ako u tom domu ima neko dijete koje moraju prihvatiti - pocinju ludovati i svasta izvađati - tada drage moje samo led na glavu i misliti na svoje dijete 8)

  9. #9

    Početno

    ova situacija mi je poznata.mene i Tonceka je tata ostavio prije 3 mjeseca kad je mali imao 5 mjeseci.sve smo kao dogovorili dok me nije poceo tlaciti s odvođenjem djeteta drugoj i moje upoznavanje s njom i sl. iNo ja sam odma otisla na soc rad i predala zahtjev ta skrb. u međuvremenu sam predala papire za putovnicu malom ali ju necu ici podignuti dok ne dobijem papire- drage moje samo led na glavu i misliti na svoje dijete 8)

  10. #10

    Početno

    ova situacija mi je poznata.mene i Tonceka je tata ostavio prije 3 mjeseca kad je mali imao 5 mjeseci.sve smo kao dogovorili dok me nije poceo tlaciti s odvođenjem djeteta drugoj i moje upoznavanje s njom i sl. iNo ja sam odma otisla na soc rad i predala zahtjev ta skrb. u međuvremenu sam predala papire za putovnicu malom ali ju necu ici podignuti dok ne dobijem papire- drage moje samo led na glavu i misliti na svoje dijete 8)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    83

    Početno

    Cure koja god ima rješenje od suda ili centra o povjeravanju djeteta u kojem je napisano da drugi roditeljima ima pravo i dužnost viđanja djeteta te plaćanja alimentacije, a istoga se ne pridržava , a rješenje je pravomoćno otiđite na policiju ili državno odvjetništvo i podnesite kaznenu prijavu jer isti čini kazneno djelo. Na policiji vam ide brže jer odvjetništvi zaprimi prijavu pa je prosljedi policiji na daljnje postupanje pa je ovi vrate odvjetništvu koje dalje postupa po predmetu, a ako je zaprime u policiji odmah postupaju i prosljeđuju odvjetništvu.

  12. #12

    Početno

    gle sve ih treba ganjati do zadnje kapi.frajeri misle otisli pa gotovo kao da nije bilo- a ne ne dragi moji!!!! dakle mame sve vaditi potvrde i nabiti im slovo zakona pod nos i truditi se da dobiju prava u obliku mrvica!!!! kakice muske!!!!!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •