Citiraj Alyssa prvotno napisa
Mame malih vjezbaca, molim pomoc! Moja beba od 4 mj. ima lagani torticollis - dosad smo mu glavu dok spava trebali okretati na suprotnu stranu, a sad bi trebali raditi vjezbice (kaze fizioterapeutkinja "sto cesce"), okrenuti mu glavicu na suprotnu stranu i rukom zadrzavati i malo-pomalo rastezati misic. E sad, problem je u tome sto vjezbice vec tjedan dana radimo u suzama, i njegovim i mojim, a uspijemo sve skupa zbrojiti ni 5 minuta efektivnog vjezbanja na dan . On ce sam jos i drzati glavicu u tom smjeru kad ga nesto s te strane zainteresira, ali onog trena kad shvati da to mora (citaj: kad mu ja ruku priblizim glavici) krece vristati k'o da ga koljem. A vjezbanje na trbuhu isto ne dolazi u obzir jer mrzi imati spustenu glavu u tom polozaju. I inace ne voli puno prckanja po licu i glavi, a osim toga je strasno tvrdoglav. Sad se poceo okretati na bok (ali samo jedan, iako kuzim da i na drugi moze ali mu se ne da), desnom nogicom jace i cesce lupa, desnom rukicom cesce hvata i uglavnom vidim da ide linijom manjeg otpora i da je zbog orijentacije glavice na desnu stranu poceo preferirati sve sto se radi desnom stranom tijela. Jasno mi je da stvarno treba cim prije dovesti u red taj skraceni misic, ali nemam vise ideje na koji nacin da ga privolim na vjezbanje - znam da mora vjezbati i koliko god mi to bilo tesko radila bih to i na silu, ali onda bas i nema nekog efekta, jer se misic ukoci, a i ne mogu ga bas pustiti da vristi i gusi se u placu pola sata. Citajuci tudja iskustva imam dojam da sva ostala djeca vjezbanje dozivljavaju igrom, pa molim za bilo kakav savjet kako da bar malo smanjim dramu. Pokusala sam privlaciti paznju omiljenom zveckicom, smirivanjem, pjevanjem, cak i pustanjem crtica na TV-u, ali jednostavno je tvrdoglav k'o magarcic.
Mi isto vježbamo, između ostalog i vježbe za tortikolis.
Gdje vi vježbate?
Mi vježbamo kod Polovine, za vrat radimo 4 vježbe i beba je u početku urlala na svaku, međutim profesorica mi je objasnila da je mišić skraćen i da ga treba istegnut i da je to jako bolno i neugodno za bebu.
Stoga nemoj misliti da je tvoja mrvica tvrdoglava, njih to boli jako, ali moraš vježbati usprkos plaču, vjeruj mi ja sam plakala u početku zajedno sa svojim malim.
Prof. mi je također rekla da će nakon otprilike mj i po dana prestati plakati jer će se mišić istegnuti, ali i dalje će trebat vježbati dok se glava ne bude mogla u potpunosti nagnut na suprotnu stranu od tortikolisa i rotirati na stranu di postoji tortikolis. Tak je i bilo!
Mi smo super već to riješili, glavu više ne drži nagnutu, jedino ne može još rotirati glavu potpuno na stranu di je tortikolis.
Ako vježbaš na goljaku, meni su tam preporučili samo ovu vježbu koju ti radiš i nije bilo baš nekih pomaka i kad smo otišli polovini fakat smo stisli i na pragu smo riješavanja.
Mi vježbamo i drugo ali vježbe za tortikolis se ne mogu usporediti sa nijednima drugima, mrzila sam ih iz dana duše, grozne su i za mamu i za bebu.