Žene koje počinju trudnoću s izrazitim manjkom kilograma, trebaju pokušati dobiti dostatnu težinu tijekom prvog trimestra trudnoće, tako da bi s drugim trimestrom dostigle idealnu težinu. Tijekom drugog i trećeg trimestra trudnoće bi potom trebale dobiti potrebnih 11 - 15 kg povrh toga. Žene koje započinju trudnoću s težinom koja je za 10 - 20% iznad idealnih vrijednosti, mogu bez veće opasnosti po bebu dobiti nešto manje na težini od prosjeka, ali uvijek uz pomoć najkvalitetnije hrane i ozbiljnog nadzora liječnika. Trudnoća nikada nije vrijeme za održavanje ili gubitak na težini jer se pravilan razvitak ploda ne može temeljiti na pričuvama majčine masti, budući da one pružaju samo kalorije, ali ne i hranjive tvari.
Trudnice koje nose više od jedne bebe dobivaju više na težini. Ovaj prirast nije proporcionalan, ne udvostručuje se kod dvojki, niti se utrostručuje kod trojki, ali doista značajno raste i iznosi kod dvojki od 17 - 22 kg, i više kod većeg broja plodova.
Prosječan dobitak na težini iznosi otprilike 0 - 2 kilograma tijekom prvog trimestra. Ovaj prirast se nastavlja s oko 300 - 500 grama tjedno tijekom drugog i tijekom većeg dijela trećeg trimestra. Idealan mjesečni dobitak na težini tijekom ovog perioda iznosi 1.200 - 1.500 grama. Tijekom zadnjih četiri tjedna dobitak na težini pada na oko jedan ili čak nijedan kilogram. Rijetko koja trudnica može održati dobitak na težini prema ovom idealnom modelu. Ali bi cilj svake trudnice trebao biti održati dobivanje na težini postojanim koliko god je to moguće. Crvena lampica bi se trebala upaliti:
ako ne dobivate ništa na težini tijekom četvtog do osmog mjeseca (16. - 32. tjedan trudnoće)
ako dobijate više od 2 kilograma u bilo kojem tjednu drugog trimestra ili
ako dobijete više od kilograma u bilo kojem tjednu trećeg tromjesječja, osobito ako vam se čini da to nema veze s prekomjernim uzimanjem hrane.
Provjerite i ako ne dobivate ništa na težini više od dva tjedna zaredom.
Ukoliko otkrijete da je prirast vaše težine značajno veći ili manji od onog što ste planirali, poduzmite akciju da biste vidjeli da li se vraća na normalnu krivulju, ali ne pokušavajte zaustaviti njen rast. Držite na umu kako vaša beba treba svakodnevno svoju količinu hranjivih tvari tijekom cijele trudnoće. Nikada ne držite dijetu, ali strogo pazite na svoju prehranu. Svoju težinu pratite od početka i nikada nećete morati svoju bebu staviti na "gladovanje" da biste izbjegli dobitak neugodnih masnih naslaga.