Stranica 33 od 33 PrviPrvi ... 23313233
Pokazuje rezultate 1,601 do 1,648 od 1648

Tema: Radovi u vrtu

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo mi stižu lukovice tulipana iz Nizozemske, jel kasno da ih odmah posadim u zemlju, hoće li proklijati odmah ovog proljeća?
    Ostali tulipani u vrtu su već 10 cm iznad zemlje...
    Nisam probala, ali susjeda ima taktiku da takve lukovice stavi na par dana u frižider u odjeljak za povrće, da biljke "pomisle" da je prošla zima. Nakon toga je veća šansa da procvatu kad ih posadi u zemlju. To je govorila za narcise i zumbule. Možda vrijedi i za tulipane.

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,300

    Početno

    Nije kasno.
    Procvast će i sada posađeni tulipani.

    Odustala sam od tulipana. Ovi novi hibridi cvatu samo prvu godinu, druge godine eventualno puste list, jedan. Naravno da su lijepi, ali mi se čini previse novaca i previse truda da budu samo jednogodišnje cvijeće.
    Nekome je dovoljno i toliko.
    Mozda opet u jesen kupim koju lukovicu, tko zna

  3. #3
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,936

    Početno

    ajme susjeda je genijalna

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    ajme susjeda je genijalna
    Evo malo tuđe pameti:

    https://www.pressreader.com/croatia/...kik-yTcgcqpG4Q

    https://yukkaplants.com/pospjesivanj...-bulb-forcing/

  5. #5
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Lidl je stavio keramičke tegle, ali nemaju rupica, na slikama začinsko bilje, ali koja je poanta keramičke tegle ako nema otvor za drenažu pa moram stavljati još jednu plastičnu? Gdje bi bilo tegli od keramike ili terakote s rupicama?

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Lidl je stavio keramičke tegle, ali nemaju rupica, na slikama začinsko bilje, ali koja je poanta keramičke tegle ako nema otvor za drenažu pa moram stavljati još jednu plastičnu? Gdje bi bilo tegli od keramike ili terakote s rupicama?
    Pevex

  7. #7
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,535

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje bi bilo tegli od keramike ili terakote s rupicama?
    po vrtnim centrima, npr na Žitnjaku

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    2,073

    Početno

    Pogledaj u Bauhausu na Žitnjaku. Ima i nekih plastičnih koje izgledaju kao imitacija keramičkih.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Ima ih i u Ikei

  10. #10
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,936

    Početno

    Za vikend obrezali živice, malo orezala ruže i lavandu, prekopali gredice.... ima li netko ideju s čim malo pognojiti trešnju da bolje rodi?

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Za vikend obrezali živice, malo orezala ruže i lavandu, prekopali gredice.... ima li netko ideju s čim malo pognojiti trešnju da bolje rodi?
    Kompost, kore od banane, a dobro je i baciti pepeo (od roštilja i slično). Evo malo tuđe pameti: https://gospodarski.hr/rubrike/gnoji...snje-i-visnje/

  12. #12
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Dobro, kad je vrijeme za sijanje sjemenki? Mogu već sad početi? Mislila sam u posudice od jogurta, ali hoće li biti teško odvojiti flance kad porastu?

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, kad je vrijeme za sijanje sjemenki? Mogu već sad početi? Mislila sam u posudice od jogurta, ali hoće li biti teško odvojiti flance kad porastu?
    Još je rano, ali to zapravo ovisi o izboru biljaka i njihovoj namjeni. Koje biljke imaš na umu?

    Ako kupuješ već pripremljeno sjeme, na svakoj vrećici (straga) imaš upute za sadnju i sijanje na otvorenom i zatvorenom. Vidi ovdje primjer: https://www.eurogarden.eu/hr/Sjeme-p...KRASTAVAC-5gr/

    Što se tiče sijanja i sadnje na otvorenom, moja kolegica uvijek je govorila da se u zemlju može sijati i saditi tek kad možeš na zemlji sjediti, a da te ne zebe za zadnjicu (najranije travanj, osim jesenskih kultura).

  14. #14
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,300

    Početno

    Neće biti tesko odvojiti. Razrezat ćes čašicu ako ne ide drugačije. Ali, ići će.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Meni se za sada dobro drže mladi crni ribizli i josta (pelcani u jesen, sad imaju pupove, ali iz iskustva znam da trebaju preživjeti prvo ljeto - ako ih suša ne uništi, opstat će). Crveni ribizli su mi šugavi (imam grmove stare 20 godina i već su se izrodili iako sam orezivala stare grane, ali nisam ih lani stavila "u školicu" pa možda dokupim koju sadnicu da malo obnovimo i taj segment). Mlada dunja je dobro prezimila jer ima cilindar od žice, ali mladu jabuku bez cilindra su nam ogulili srndaći pa vjerojatno neće opstati. Sadit ćemo novo... Trešnje i šljive pupaju, ali još nisu krenule. I bolje, moglo bi biti još hladnih dana, a ako smrzne ili jako zahladi u periodu cvatnje, od voća bude friška figa.

    Imam još starih grmova (kupina, malina, aronija) pa tu nije bilo novosti. Na vrtu imam samo luk i češnjak na jednoj gredici i nije bogznakaj, ali taman bude do Uskrsa
    U subotu smo sastavili još jednu novu lasagna gredicu, ovako nešto https://rtanjskivrt.rs/2021/01/uzdignute-gredice/ i postavili novi okvir za kompostište, ali radovi su tek počeli.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.03.2025. at 11:06

  16. #16
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Posijali smo karanfile, kadife i paprike. Jučer sam u konzumu vidjela neke zvonaste paprike, al su bile divovske. Za takvo što vjrv nije dovoljna teglica.

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Kad se siju suncokret i kukuruz? Mala je dobila neke sjemenke još prošle g, a sad bi to posijale, nadam se da ćemo dobit gradski vrt. Držite palce.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kad se siju suncokret i kukuruz? Mala je dobila neke sjemenke još prošle g, a sad bi to posijale, nadam se da ćemo dobit gradski vrt. Držite palce.
    Kukuruz u proljeće. Kad temperatura bude 12 stupnjeva i prođe ovaj period noćnih hladnoća. Obično to bude druga polovica travnja.

    Za suncokret ne znam iz glave, ali mislim da je isto tu negdje.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Ovdje piše da se može suncokret sijati i prije kukuruza, kad temperatura vani ne pada ispod 8 stupnjeva: https://pinova.hr/sjetva-suncokreta/

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

  21. #21
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    kaj će se dogodit ovim sjemenkama koje smo posijali ovaj tjedan sad kad opet nema sunca, hoće li to istrunuti? očekivala sam lijepo vrijeme, da sam znala da će oblaci, pričekala bih još tjedan

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    33,153

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    kaj će se dogodit ovim sjemenkama koje smo posijali ovaj tjedan sad kad opet nema sunca, hoće li to istrunuti? očekivala sam lijepo vrijeme, da sam znala da će oblaci, pričekala bih još tjedan
    Budu one krenule, ali obično zakržljaju ako su posijane dok je prehladno.

  23. #23
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    vidim u dućanima dosta isklijalih češnjaka ako jedan sad ubacim u zemlju hoće to bit to do jeseni?

  24. #24
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Jedino klinčići kliju.

    Nego jel iko shvaća zašto se koriste baš izrazi bio i organski? Mislila sam da je zbog toga jer ne koriste anorganske tvari za zaštitu od insekata, mada mi ne pada na pamet koje bi to bile. Haha, sve mi se izmiješalo. Quora mi daje beskorisne odgovore da zbog tog što su agencije tako odlučile.

    Jučer je bila tuča, malecka, ali ipak. Prežive li to biljkice tipa 20-30 cm?

  25. #25
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24,974

    Početno

    Opet chat.gpt


    Izraz "bio" (biološki) i "organski" koriste se u kontekstu prehrambenih namirnica, ali postoje razlike u značenju, ovisno o zakonodavstvu i standardima u različitim zemljama. Evo glavnih razlika:

    Bio:


    • Bio je skraćenica od biološki i često se koristi u mnogim europskim zemljama (npr. u Njemačkoj, Austriji, Francuskoj) kao sinonim za organski uzgoj, iako se može koristiti u širem smislu.
    • Namirnice označene kao "bio" moraju biti proizvedene u skladu sa specifičnim ekološkim standardima, bez upotrebe sintetičkih pesticida, herbicida i genetski modificiranih organizama (GMO).
    • U nekim slučajevima, izraz bio može se koristiti i u kontekstu proizvoda koji nisu nužno u potpunosti organski, ali se pridržavaju određenih ekoloških standarda, iako je to specifično za određene zakonske okvire.


    Organski:


    • Organski se odnosi na proizvodnju koja se temelji na ekološkim metodama, bez upotrebe kemijskih pesticida, sintetičkih gnojiva, antibiotika i hormona rasta.
    • U mnogim zemljama (kao što su SAD, EU, itd.) organski proizvodi moraju biti certificirani prema strogim pravilnicima i standardima koje postavljaju relevantne institucije.
    • U Europskoj uniji, proizvodi označeni kao "organski" moraju imati certifikat koji potvrđuje da su uzgajani i prerađeni u skladu s ekološkim standardima.


    Zaključak:
    U praksi, u mnogim zemljama, bio i organski su vrlo slični i koriste se kao sinonimi. Međutim, ako želite biti sigurni u specifične razlike, važno je provjeriti zakonodavne smjernice ili standarde koji se primjenjuju u vašoj regiji.

  26. #26
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Moram se pohvalit uspjela sam dobit parcelu gradskog vrta, malo kasnije, ali ipak i sad tako raduckamo. Ima još nedodijeljenih i vidjela sam u jednoj zapuštenoj lavandu grm, u cvijetu. Pretpostavljam da sad nije vrijeme za presadnju odnosno uzimanje pelcera, ali kad onda mogu?

  27. #27
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24,974

    Početno

    Bravooo za gradski vrt zuta!!!

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Da, daaaa sretna sam kak mala beba...

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    35,390

    Početno

    Žuta kolko ti je daleko vrt ?

  30. #30
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Blizu je. Zakaj?

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    35,390

    Početno

    Možda ćeš onda češće moći i svratitirano ujutro ili predveče da zaliješ
    Ali pričekaj da malo splasnu temp pa presadi lavandu
    Ili ako imaš volje presadi je u tegli d je držiš na balkonu, pa možda naknadno o podijeliti na par grmića

  32. #32
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24,974

    Početno

    Osusit ce se na balkonu koliko god zalijevala osim ako nije bas sjever.

  33. #33
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Najradije bih cijelu je iskopala skupa s korijenom baš je velika meni do pasa, ali kažem, u cvatu.

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    35,390

    Početno

    Nemoj , napose ak je tak velika
    Radije je kad bude u cvatu malo po malo šišaj kad prođeš pored nje i posuši, a kad malo zahladi i iskopaju i presadi

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    2,073

    Početno

    A zašto bi ju uopće selila? Pusti ju tamo gdje je, a ti uzmi pelcere. Ja obično stavim mladu grančicu u vodu da pusti korjenčiće i onda ju presadim u zemlju. (Ali nisam pokušavala s lavandom). Postoji i neki hormon u koji se umoči vrh grančice pa se brže zakorijeni. I onda ju presadiš tamo kad se već primi.

  36. #36
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Jer će trajati godinama da naraste na tu veličinu.

  37. #37
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24,974

    Početno

    Lavanda strasno brzo raste i treba se podrezat svaku sezonu u onaj njen oblik da ne ode samo onako bezveze u sirinu ko divlja haha
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.06.2025. at 15:14

  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Jel se bordoška juha smatra prihvatljivom u organskom brtu? Silvija Kolar na fejsu u grupi kaže da ona to nikad ne bi u svoj vrt, a internet kaže da je još uvijek prihvatljivo u organskim vrtovima.

  39. #39
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    Možete li mi ovdje javit gdje vidite lučice češnjaka u trgovinama. Ovdje ih nema.

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    35,390

    Početno

    Češnjak se sadi tak da kupiš neki krupni , i da uzmeš ćešanj po češanj i tak ga sadiš
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 28.09.2025. at 22:35

  41. #41
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    12,066

    Početno

    To nije točno može se iz lučica, uzela u bauhausu...

  42. #42
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    35,390

    Početno

    9naravno da može i iz njih, ali ja ih nikad nisam vidla, mislim možeš i svoje lučice raditi, to je među korak u proizvodnji, ali ih malo ljudi radi, radi se iz sjemena

Stranica 33 od 33 PrviPrvi ... 23313233

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •