Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Elektivni mutizam

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    6

    Početno Elektivni mutizam

    Trebam pomoć... :? Imam curicu od 7 god (14.1.) prošle jeseni krenula u prvi razred. Tada joj je dijagnosticiran elektivni mutizam, jednostavnije objašnjenje: priča s kim hoće i kad hoće. Bili smo kod psihologa, defektologa, psihijatra... E sad u ćemu je drama?! U školi nije progovorila s učiteljicom, ne želi čitati na glas, niti izaći na ploču. Psihologinja (van škole) smatra da je ne treba forsirati, da će sve sjesti na svoje mjesto s vremenom, pedagoginja smatra da joj treba individualizirani program... A ja? Tražim bilo koju stručnu osobu da mi objasni sve vezano za pojam "elektivni mutizam", kako dolazi do tog poremećaja, kako da pokrenem dijete, (nju to strašno pati što NE MOŽE pričati sa svima), kako da joj pomognem? Bila sam kratka jel želim što prije čuti nečiji odgovor...

  2. #2
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Joj, ubi me neznam jesam li na RODI procitala dobar clanak ili se cak vodila tema o s. m.

    Neznam jesi li dobra sa engl. ionako evo ti clanak/link...

    http://www.selectivemutismfoundation.org/about.shtml

  3. #3
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mogu samo zamisliti koliko to muci tebe a tek nju.
    rekla si da ste islu svugdje - samo na procjenu ili na terapiju?
    kako je bilo u vrticu?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    6

    Početno

    Sorry nisam stigla prije. Hvala što ste mi se javile, jer smo do sada u ovoj temi bili potpuno sami...
    "Problem u komunikaciji" sam uočila oko njezine 3 god. pri susretanju nepoznatih ljudi, mislila sam sramežljivost, pa sam je upisala u igraonicu 3 puta tjedno, to baš nije puno pomoglo u socijalizaciji pa je nakon godinu dana krenula u vrtić. U manjoj skupini je bilo "relativno" dobro i prihvatila je tetu, no ona je otišla na porodiljno, a moja cura u stariju skupinu gdje se totalno pogubila. U međuvremenu smo otišli kod psihologa (preventivno) :? Žena je zaključila da je s djetetom sve OK i da će nadoći. I tako je došla škola. Tražili (školski pedagog i psiholog) su odgodu, ali ona je bila spremna za školu (godinu dana pripreme u vrtiću, svi kupuju torbe, pribor) a dijete mi je bilo potpuno frustrirano time da neće moći u školu zato što "ne priča". Međutim u školi sve obveze riješava bez problema, ide sama u školu i kući, i u ova 3 mjeseca komunicira s par prijateljica bez problema.
    Izostavila sam posjet psihijatrici koja je zaključila da joj treba "sirup" da joj malo razveže jezik, ja sam pri samom spomenu lijekova poludila i prekinula te posjete. Dakle djete nije na nikakvim terapijama, sad više ne znam da li je to pametno ili ne.
    Meni ne smetaju prijatelji i obitelj, psiholozi, pedagozi ect. koji je gledaju kao svjetsko čudo, već to što ne znam i ne mogu prodrijeti u njezin mali mozak i dokazati joj da MOŽE pričati sa svim ostalim ljudima bez straha od neke pogreške. Eto to je to. Ako vam nešto nije jasno ili sam štogod izostavila slobodno pitajte, ja bih o mojoj curici mogla pisati i pričati satima, jer je toliko posebna i drugačija.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Teerycaa, jesi probala kontaktirati nekog liječnika koji se bavi homeopatijom? Neki od njih dobro rješavaju psihološke probleme.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Nisam bas upucena u temu selektivnog mutizma. Jedini slucaj za kojeg znam je moj kolega s posla koji mi je pricao da nije progovorio van kuce do 7 godine, te da je naglo progovorio nakon prvog roditeljskog kad ga je mama zgrabila i rekla "Sutra ides u skolu i pricat ces. Ako cujem da nisi pricao, namlatiti cu te ko vola!" sto ce, covjek progovorio :/

    Naravno, ne preporucam ovakav postupak, niposto.
    Ako ste vec isli okolo na preglede, probaj ici kod djecjeg psihijatra ili psihologa koji radi terapije s djecom. Ali ne na dijagnostiku, vec kontinuirano.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    6

    Početno

    A šta mislite da nisam pokušala terapiju šoka, tipa "MORAŠ" propričati s učiteljicom jel češ dobiti jedinicu, dobit ćeš zabranu na kompjuter... Ali samo pogoršavam stvar. Izostavljam da se ona JAKO trudi pričati i kad neuspije tek onda bude razoćarana. Inaće ona je dijete koje ne hvata na buku... do sada smo sve konflikte riješavali (i mogli riješiti) isključivo razgovorom, pa mi je i zbog toga ovaj njezin problem neshvatljiv.
    Ona sama po sebi napreduje u socijalizaciji, ali za školu to su jako mali pomaci.

  8. #8
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    vjerujem da ste probali sve, to tako nekako i ide u opis rod. posla - sve sto bi moglo upaliti probamo
    ja sam isto za posjet nekom dj. psihologu/psihijatru, samo se ona/on i tvoja cura moraju naci na istim vibrama - znaci netko tko se njoj svidja inace ce i dalje sutiti 8)
    jedna od stvari koju bi ja probala je reci joj da je tebi ok da ona prica i ne prica da je to na njoj i smanjila svu ovu halabuku oko njenog izbora. moguce je da propirca tad, jako je dobar znak da ipak razgovara s nekim prijateljicama, nisam uhvatila kako ide kom. s uciteljicom.
    i da ne mislis da si sama - ima toga ja znam jednu koja je 4 vrticke god. saptala samo jednoj djevojcici koja je to dalje prenosila, pa je zadnju vrticku god. postala totalni harambasa i vrlo glasna, a znam jednu koja je bome odsutila sa svima sve vrticke god. i jako smo se svi brinuli kako ce u skoli, kad tamo glavni glas skolskog zbora i vodi priredbe

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    6

    Početno

    Flower, nemaš pojma kako je dobro pročitati da postoje i druga djeca s ovakvim problemom, te da su ga uspjela svladati. Mislim da je i moja curica blizu rješenja, ali joj treba malo više vremena. Što se tiče mene same, ja sam joj puno puta rekla i dala do znanja da je volim takvu kakva je pričala ili ne pričala,ali koliko god imala volje i živaca okolinu, bake , djedove, poznanike je teško mjenjati...
    Trebam samo još jedan odgovor - da li trebam pristati na individualiziran nastavni program?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Poznavala sam i ja jednog dječaka koji je imao isti problem. Ne znam kako je bilo s školom jer su baš na kraju vrtića odselili. Maleni ispočetka nije pričao nikako, a zatim kad je valjda stekao povjerenje sa nekom djecom jest. Nisam sigurna za tete( nije bio u našoj grupi) ali kad bi došao kod prijatelja s kojim se u vrtiću igrao pred njegovima nije uopće govorio, valjda samo kad su sami dečki u sobi.
    Puno sreće!

  11. #11
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

  12. #12
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    da li trebam pristati na individualiziran nastavni program
    tko to predlaze i sto bi on nosio?
    nisi mi rekla kako ide s uciteljicom?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    6

    Početno

    S učiteljicom naravno ne razgovara, ali ne želi čitati tekst iz udžbenika na glas niti izači na ploču riješiti neki zadatak iz matematike. Učiteljica se strašno trudi oko nje, ali su još uvijek na klimanju glavom, ona je ne proziva direktno na ploču ili čitati nego idu redom po razredu, znači i tu se pokušava izbječi stres kod prozivanja, ali...
    Iz vrtića je došla s dijagnozom s.m. tako da su u školi odmah je stavili na opservaciju, koja je završetkom polugodišta završila, i sad se traži riješenje (šk. pedagog) u individualiziranom programu. :? Što on nosi? Ja mislim da na to pitanje ne zna odgovor ni sam Primorac.Po meni (prosvjetar po struci) redovni školski program prilagođen mojoj curici, a u praksi (kako to kod nas ide ) sve ovisi o učiteljici i njezinoj mogućnosti transformacije i prilagođavanju djetetu s ovakvom poteškoćom.
    Linkovi su izuzetno korisni, premda ne baratam baš tako dobro engleskim, ali sam uspjela pohvatati smisao i naučiti o s.m. više u ova dva dana nego u zadnje 2 godine. Hvala.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Individualizirani program je namijenjen djeci sa specifičnim teškoćama koja su normalne inteligencije. To označava prilagođavanje tehnika poučavanja i ocjenjivanja potrebama djeteta, bez zadiranja u sadržaj ili količinu gradiva. Za razliku od toga prilagođeni program može značiti i smanjivanje količine ili manje promjene u sadržajima, dok je posabni program namjenjen djeci s sniženim intelektualnim funkcioniranjem.

    Individualizirani program se najčešće koristi kod djece s ADHD-om, disleksijom ili nekim drugim specifičnim teškoćama tako da bi i njoj mogao koristiti. Individualizacija znači primjeniti tehnike primjerene potrebama djeteta, u njenom slučaju-pismeno ispitivanje (ako piše dovoljno da tako odgovara) ili pitanja s višestrukim izborom na karticama i sl. Može koristiti, a ako ona propriča zatražite promjenu programa i vratite je na staro.

  15. #15
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    hvala tanja
    ovo sto tanja pise djeluje mi ok - vazno bi bilo smanjiti napetost u skoli, a pismeno ispit. je jedino sto ostaje kad vec ne prica.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    6

    Početno

    Tete hvala na odazivu. Puno ste mi pomogle.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj tanjads prvotno napisa
    Individualizirani program je namijenjen djeci sa specifičnim teškoćama koja su normalne inteligencije. To označava prilagođavanje tehnika poučavanja i ocjenjivanja potrebama djeteta, bez zadiranja u sadržaj ili količinu gradiva. Za razliku od toga prilagođeni program može značiti i smanjivanje količine ili manje promjene u sadržajima, dok je posabni program namjenjen djeci s sniženim intelektualnim funkcioniranjem.

    Individualizirani program se najčešće koristi kod djece s ADHD-om, disleksijom ili nekim drugim specifičnim teškoćama tako da bi i njoj mogao koristiti. Individualizacija znači primjeniti tehnike primjerene potrebama djeteta, u njenom slučaju-pismeno ispitivanje (ako piše dovoljno da tako odgovara) ili pitanja s višestrukim izborom na karticama i sl. Može koristiti, a ako ona propriča zatražite promjenu programa i vratite je na staro.
    Nisam ovo vidjela prije... a imam iskustva s tim.

    Ovako - moj sin ima Rješenje o posebnom obliku školovanja (individualizirani PRISTUP učeniku, to nije promjena programa - dijete treba savladati sve gradivo). Dobio je rješenje zbog usporenog razvoja motorike. On nema problema s hiperaktivnošću, ali je u ranom djetinjstvu imao problema sa sluhom (i govorom) koje smo riješili u Suvagu. Međutim, dijagnostika je pokazala da dijete sporo piše i ima neke druge smetnje koje ga sprečavaju da, npr. na vrijeme završi zadaću ili da piše od crte do crte.

    U Rješenju je navedena UPUTA UČITELJU kako treba raditi baš s takvim djetetom. To je individualizacija! METODE poučavanja ( i ispitivanja gradiva) prilagođene su baš tom određenom djetetu s problemom, a organizirane su tako da ga se potiče da s vremenom dostigne vršnjake u onome što mu slabije ide.

    Prema mom iskustvu, učitelj/učiteljica je ključna osoba za provođenje ovog pristupa - u rješenju npr. piše da djetetu treba omogućiti dulje vrijeme za rješavanje testa ili preferirati usmeno ispitivanje (tako je to za moje dijete). Za dijete sa dijagnozom selektivnog mutizma vjerojatno će biti preporuka da se ne inzistira na čitanju naglas ili usmenom odgovaranju, već da se razumijevanje teksta provjerava na drugi način (listić za dopunjavanje i sl. - da se ne petljam previše u struku).

    Stručni tim (školski liječnik s jedne, a dijagnostika s druge strane: logoped, psiholog, po potrebi i drugi) će preporučiti najbolji pristup, skrojen baš za to dijete prema njegovim potrebama.

    Nakon godinu i pol, vidim da moj sin više ne treba poseban pristup, iako rješenje još postoji (vrijedi do opoziva - mislim da unutra piše da se ponovno testiranje provodi na kraju 4. razreda, nisam se time opterećivala, važno mi je da moje dijete piše "relativno čitko" i da mu to više nije takva tlaka kao prošle godine).

    Individualizacija u nastavi sačuvala mu je samopouzdanje i omogućila da nauči sve što je moglo na prikladan način. Rješenje vrijedi "do opoziva" tj. učiteljica ili roditelj može predložiti ponovno testiranje, ako smatra da je to u najboljem interesu djeteta.

    Ne bojte se individualizacije - to je zaista velika prednost koju dijete sa nekakvom smetnjom može dobiti, a u većini slučajeva upravo je takav pristup pravi put za rješavanje problema. Sretno!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    19

    Početno

    Uh! selektivni mutizam i mene mu
    ci! Evo, bas smo danas bili na razgovoru tj. cutanju kod pedagoga u skoli, zbog polaska u prvi razred.
    U vrtic je krenula sa dve godine, brzo se adaptirala, nije nikada negodovala odlazak tamo ili bila nesretna boravkom, ali je odmah pokazala izrazitu sramezljivost. Za cetiri godine nije niti rec progovorila sa tetama niti sa ostalom decom. Normalno se sa njima igrala, bila ukljucena u sve aktivnosti ali cutke. Desavalo se da sa pojedinom decom i to uglavnom decacima , iz grupe prica u parku ali u vrticu ni da zine. Odmah sam videla da nesto nije ok pa sam trazila pomoc psihologa ali niko nije znao odgovor i svi su poput baba a ne strucnjaka govorili da je sve stvar vremena i da nema mesta za brigu. A ona, sto joj je neko vise posvecivao pozornost i njunjkao tipa "buci buci, a zasto ti neces da govoris" to je ona vise propadala i zatvarala se pred tim osobama. Jedna teta je nedavno kriknula od odusevljenja kad je cula da govori na ulici. Zapravo, svi su je negde smatrali neinteligentnom ili detetom koje jednostravno ne ume da godori pa su mi se i cudili kad kazem da kod kuce normalno funkcionira.
    Srecom pre nekoliko meseci smo naisli na tim stvarno strucnjaka, koji je odmah postavio dijagnozu i zapoceo tretman. Vidimo vidni pomak, sa tetama u vrticu sada komunicira pismeno i jako je zbog toga ponosna. Ipak, u skoli su nam priznali da o tom poremecaju nemaju pojma i da su prvi put za to culi!!!!! ali da misle da bi bilo bolje da odgodimo polazak u skolu. Nismo bas misljenja da bi se za godinu dana nesto bitno desilo i da bi psihicka zrelost donela poboljsanje ili resenje problema. Sutra razgovaramo sa psihologinjom kod koje ide na tretman.

  19. #19
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,599

    Početno

    Moj sin je imao u vrtićkoj grupi djevojčicu koja u vrtiću nije govorila. U dvije godine koliko su bili zajedno u grupi ona je šutjela, nikome to nije bilo posebno čudno, ni djeci ni tetama. Sjećam se dobro kako se on strašno iznenadio kad smo je jednom sreli s mamom u gradu pa je čuo da priča , nije mogao vjerovati. Kasnije su je ispisali iz vrtića (ne zbog negovora ili barem ne samo zbog toga, baka otišla u mirovinu a imala je i mlađeg bracu pa su oboje ostali na čuvanju), ne znam što je bilo poslije. Vrtićke tete su mi rekle da to uopće nije rijetka pojava, da imaju barem jedno takvo dijete u svakoj generaciji.

    Sin moje frendice iz djetinjstva također je većinu vrtića proveo u tišini, propričao je u zadnjoj predškolskoj grupi. Oni žive u Njemačkoj, također se nisu puno zabrinjavali oko te pojave.

    Vjerujem da taj selektivni mutizam i nije baš tako rijedak i čini mi se da ga djeca "prerastu" u nekom trenutku, netko ranije a netko kasnije.

  20. #20
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Citiraj tanjads prvotno napisa
    Individualizirani program je namijenjen djeci sa specifičnim teškoćama koja su normalne inteligencije. To označava prilagođavanje tehnika poučavanja i ocjenjivanja potrebama djeteta, bez zadiranja u sadržaj ili količinu gradiva. Za razliku od toga prilagođeni program može značiti i smanjivanje količine ili manje promjene u sadržajima, dok je posabni program namjenjen djeci s sniženim intelektualnim funkcioniranjem.

    Individualizirani program se najčešće koristi kod djece s ADHD-om, disleksijom ili nekim drugim specifičnim teškoćama tako da bi i njoj mogao koristiti. Individualizacija znači primjeniti tehnike primjerene potrebama djeteta, u njenom slučaju-pismeno ispitivanje (ako piše dovoljno da tako odgovara) ili pitanja s višestrukim izborom na karticama i sl. Može koristiti, a ako ona propriča zatražite promjenu programa i vratite je na staro.
    Nisam ovo vidjela prije... a imam iskustva s tim.

    Ovako - moj sin ima Rješenje o posebnom obliku školovanja (individualizirani PRISTUP učeniku, to nije promjena programa - dijete treba savladati sve gradivo). Dobio je rješenje zbog usporenog razvoja motorike. On nema problema s hiperaktivnošću, ali je u ranom djetinjstvu imao problema sa sluhom (i govorom) koje smo riješili u Suvagu. Međutim, dijagnostika je pokazala da dijete sporo piše i ima neke druge smetnje koje ga sprečavaju da, npr. na vrijeme završi zadaću ili da piše od crte do crte.

    U Rješenju je navedena UPUTA UČITELJU kako treba raditi baš s takvim djetetom. To je individualizacija! METODE poučavanja ( i ispitivanja gradiva) prilagođene su baš tom određenom djetetu s problemom, a organizirane su tako da ga se potiče da s vremenom dostigne vršnjake u onome što mu slabije ide.

    Prema mom iskustvu, učitelj/učiteljica je ključna osoba za provođenje ovog pristupa - u rješenju npr. piše da djetetu treba omogućiti dulje vrijeme za rješavanje testa ili preferirati usmeno ispitivanje (tako je to za moje dijete). Za dijete sa dijagnozom selektivnog mutizma vjerojatno će biti preporuka da se ne inzistira na čitanju naglas ili usmenom odgovaranju, već da se razumijevanje teksta provjerava na drugi način (listić za dopunjavanje i sl. - da se ne petljam previše u struku).

    Stručni tim (školski liječnik s jedne, a dijagnostika s druge strane: logoped, psiholog, po potrebi i drugi) će preporučiti najbolji pristup, skrojen baš za to dijete prema njegovim potrebama.

    Nakon godinu i pol, vidim da moj sin više ne treba poseban pristup, iako rješenje još postoji (vrijedi do opoziva - mislim da unutra piše da se ponovno testiranje provodi na kraju 4. razreda, nisam se time opterećivala, važno mi je da moje dijete piše "relativno čitko" i da mu to više nije takva tlaka kao prošle godine).

    Individualizacija u nastavi sačuvala mu je samopouzdanje i omogućila da nauči sve što je moglo na prikladan način. Rješenje vrijedi "do opoziva" tj. učiteljica ili roditelj može predložiti ponovno testiranje, ako smatra da je to u najboljem interesu djeteta.

    Ne bojte se individualizacije - to je zaista velika prednost koju dijete sa nekakvom smetnjom može dobiti, a u većini slučajeva upravo je takav pristup pravi put za rješavanje problema. Sretno!
    Kako ja svaki dan predlažem i provodim primjerene oblike školovanja moram debelo potpisti ova dva posta.

    sve je lijepo i dobro objašnjeno. NE BOJTE se INDIVIDUALIZIRANOG pristupa.to znači da će učiteljica i škola prilagoditi svoje metode i pristup potrebama djeteta.Individualizirani nije prilagođeni program.
    puno puta u radu naiđem na kočnicu kod roditelja a dijetetu bi se znatno život olakšao.
    Naravno individualizirani pristup puno zavisi od sposobnosti i entuzijazma učitelja.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1

    Početno xxxxxxxxxxxxxxxx

    mislim da moja curica ima potpuno isti problem kao vaša, sada ide u prvi razred i ne komunicira s nikim, inaće je tako... što se dogodilo u vašem slučaju, imate li kakav dobar savjet??? inaće je oduvjek bila povučena ispred drugih ljudi, a doma komunicira normalno...ima 7 godina i ljudi je još nisu čuli kako govori...idemo kod dj. psihologa već godinu dana ali sve je isto... ona kaže da se boji pričati s ljudima........................
    H E L P

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Što kaže djetetov pedijatar?

    Jeste li bili na kakvom testiranju?

    Prvo što bih ja učinila je razgovor s učiteljicom koja je stalno s djetetom i prva osoba koja može pomoći. Ako je dijete upisano u prvi razred, znači da je prošlo testiranje spremnosti za polazak u školu. Eh, sad, drugo je pitanje kako pomoći djetetu. Ako u školi ima kvalitetna stručna služba (pedagog, psiholog, logoped) možeš krenuti od toga ako dijete samo ne riješi problem npr. do Božića, kad bi se dijete već trebalo prilagoditi školi...ali s druge strane, to su samo dodatne strane osobe. Ne znam...

    Nadam se da će dijete tu sredinu prihvatiti kao svoju, polako naći prijatelje, početi smatrati učiteljicu osobom od povjerenja i progovoriti. Sretno...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Nisam uspjela da procitam sve odgovore i diskusiju, ali zelim samo da kazem da razumijem tvoju curicu, i da mi je jako zao sto ima SM. Strucnih osoba gotovo da nema, jer je SM jako nepoznata problematika. Jedno je sigurno: tvoja curica i te kako zeli da prica, ali u pojedinim, po njoj, opasnim situacijama, glas izostane. Ona zeli da stavi svima na znanja da ona zaista zna odgovor i zeli da odgovori, ali u momentu straha njen glas izostane. Jako je pozeljno da dijete ide na terapije, ali samo kod strucnjaka koji nece primjenjivati pristup "moras pricati". Najbolje je da objasnis curici koji "izazov" stoji pred njom (ne moras koristiti rijec "problem"). Takodje je vazno reci djetetu da ga rauzmijes i podrzavas, te da ce jednoga lijepoga dana sve biti u redu, i da ce biti u stanju da prica sa svima. Vazno je objasniti u razredu o cemu se radi, i reci djeci da ne odustaju postavljati pitanje, da ce tvoja curica jednoga dana sigurno odgovoriti na pitanje. Curica moze takodje nacrtati jednog ili vise super-heroja koje moze prizivati u situaciji kada ne moze da odgovori na pitanje. To moze biti neka pouzdana tinejdzerka, kojoj moze dati neko super ime! Njen super-heroj ce joj pomoci u teskim situacijama, i tvoja curica ce znati da nije sama dok je u skoli i dok ti nisi uz nju. Veoma je vazno da se ovakva djeca razumiju i ozbiljno shvate, da se stanje ne bi pogorsalo. Takodje je vazno ici na terapije da se SM ne bi razvio u socijalnu fobiju. Na youtube.com pogledaj iskustva drugih roditelja sa djecom koja imaju SM.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Nisam uspjela da procitam sve odgovore i diskusiju, ali zelim samo da kazem da razumijem tvoju curicu, i da mi je jako zao sto ima SM. Strucnih osoba gotovo da nema, jer je SM jako nepoznata problematika. Jedno je sigurno: tvoja curica i te kako zeli da prica, ali u pojedinim, po njoj, opasnim situacijama, glas izostane. Ona zeli da stavi svima na znanja da ona zaista zna odgovor i zeli da odgovori, ali u momentu straha njen glas izostane. Jako je pozeljno da dijete ide na terapije, ali samo kod strucnjaka koji nece primjenjivati pristup "moras pricati". Najbolje je da objasnis curici koji "izazov" stoji pred njom (ne moras koristiti rijec "problem"). Takodje je vazno reci djetetu da ga rauzmijes i podrzavas, te da ce jednoga lijepoga dana sve biti u redu, i da ce biti u stanju da prica sa svima. Vazno je objasniti u razredu o cemu se radi, i reci djeci da ne odustaju postavljati pitanje, da ce tvoja curica jednoga dana sigurno odgovoriti na pitanje. Curica moze takodje nacrtati jednog ili vise super-heroja koje moze prizivati u situaciji kada ne moze da odgovori na pitanje. To moze biti neka pouzdana tinejdzerka, kojoj moze dati neko super ime! Njen super-heroj ce joj pomoci u teskim situacijama, i tvoja curica ce znati da nije sama dok je u skoli i dok ti nisi uz nju. Veoma je vazno da se ovakva djeca razumiju i ozbiljno shvate, da se stanje ne bi pogorsalo. Takodje je vazno ici na terapije da se SM ne bi razvio u socijalnu fobiju. Na youtube.com pogledaj iskustva drugih roditelja sa djecom koja imaju SM.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1

    Početno

    Imam isti problem sa svojom djevojčicom...također joj je dijagnosticiran elektivni mutizam. U školi ne govori niti riječ, osim sa bratom blizancem s kojim sjedi u klupi. Sa učitejicom komunicira klimanjem glave...
    Ide u prvi razred, a problem traje već duže vrijeme, ali smo to pripisivali sramežljivosti.
    Teerycaa - zanima me kakva je situacija sada kod vas, kako je napredovala vaša djevojčica?

  26. #26

    Početno Pozzz svima , moja kćer ima sel.mut...

    Ima li pomaka prilikom odrastanja ? Pripričaju li takva djeca s vremenom ?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •