Predstavljena nacionalna Kampanja protiv tjelesnog kažnjavanja djece
Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor predstavila je nacionalnu Kampanju protiv tjelesnog kažnjavanja djece u Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Na današnjem predstavljanju Kampanje predstavljeni su i rezultati natječaja za izradu idejnog likovnog rješenja zaštitnog znaka, slogana, plakata, promidžbenog spota i bedža nacionalne Kampanje protiv tjelesnog kažnjavanja djece. Zaštitni znak Kampanje je dječja ruka, a slogan «Trebam ljubav».
U lipnju 2008. u Hrvatskoj je svečano predstavljena Kampanja za ukidanje tjelesnog kažnjavanja djece Vijeća Europe «Podignite ruku protiv tjelesnog kažnjavanja djece» podsjetila je potpredsjednica Vlade Kosor i kazala da je tada upućena i preporuka svim članicama Vijeća Europe za donošenje i provedbu nacionalnih kampanja za ukidanje tjelesnog kažnjavanja djece. Republika Hrvatska je jedna od 18 članica Vijeća Europe koja je i zakonom zabranila tjelesno kažnjavanje djece naglasila je potpredsjednica spomenuvši pritom Ustav RH, Obiteljski zakon, Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i Kazneni zakon kojima je to regulirano. Također spomenula je i strateške dokumente i publikacije koje je Vlada RH usvojila: Nacionalni plan aktivnosti za prava i interese djece do 2012., Program aktivnosti za sprječavanje nasilja među djecom i mladima, Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, Nacionalna strategija zaštita od nasilja u obitelji, Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji te Adresar ustanova, organizacija i ostalih institucija koje pružaju pomoć, podršku i zaštitu žrtvama nasilja u obitelji.
Potpredsjednica je iznijela statističke podatke za 2007. i 2008. koji govore da više od 20 posto žrtava nasilja su maloljetne osobe.
Govoreći o planovima nacionalne Kampanje rekla je da će se provesti znanstveno istraživanje na temu : «Obilježja obitelji u Republici Hrvatskoj i stavovi prema odgoju i korištenju represivnih metoda», objavit će se javni poziv za izradu televizijskih i radijskih emisija na temu: «Prevencija i sprječavanje tjelesnog kažnjavanja djece», priprema se publikacija o zabrani tjelesnog kažnjavanja djece, organizirat će se mnogobrojni seminari, okrugli stolovi, a veliku ulogu preuzet će i Obiteljski centri koji će organizirati radionice, predavanja namijenjena roditeljima na lokalnoj i regionalnoj razini. U kampanju će se uključiti i poznate osobe iz kulturnog, političkog i javnog života.
Misao vodilja kroz cijelu Kampanju je da: «Nikakvo nasilje nad djecom ne može se opravdati, svako nasilje nad djecom može se spriječiti», a to je ujedno i preporuka izvješća o Studiji glavnog tajnika UN –a o nasilju nad djecom.