Američki znanstvenici iz Južne Karoline predstavili su rezultate značajnog istraživanja koje je pokazalo kako je hormon progesteron uspješno spriječio prijevremeni porođaj kod iznenađujuće velikog broja visokorizičnih trudnoća.
"Pokazatelji efektivnosti tretmana bili su toliko dramatični da je istraživanje završilo ranije od predviđenog", izjavio je glavni istražitelj, dr. Paul Meis sa Sveučilišta Wake Forest.
Progesteron je prirodni produkt jajnika i posteljice. Svojom povećanom koncentracijom u trudnoći potiče sekrecijske promjene u sluzi maternice i tako je priprema za implantaciju oplođenog jajašca.
Kod 306 žena s visokorizičnim trudnoćama, koliko ih je sudjelovalo u istraživanju, primanje jedne hormonske injekcije tjedno smanjilo je šanse od prijevremenog porođaja za 34 posto. Dodatne 153 trudnice primale su injekciju placeba. Sve trudnice uključene u istraživanje već su imale barem jedno dijete rođeno prije 37. tjedna trudnoće. Istraživanju su pristupile između 16. i 20. tjedna, a tretman je trajao do 36. tjedna.
Studija je obuhvatila 19 centara koji čine mrežu jedinica za perinatalnu medicinu unutar Nacionalnog instituta za dječje zdravlje i ljudski razvoj. Meis je rezultate istraživanja, baziranog na lijeku nazvanom 17P - sintetičkom obliku hormona, objavio na godišnjem skupu Društva za perinatalnu medicinu u San Franciscu.
"Rezultati su iznenađujuće dobri", izjavio je dr. Frederic Frigoletto, voditelj Odjela obstetike Opće bolnice u Bostonu. "Niti jedna intervencija koju smo dosad primijenili nije dala značajne rezultate. Ovo je vrlo dobra vijest."
U pokušajima sprečavanja prijevremenih porođaja koji su se dogodili za vrijeme istraživanja, liječnici uključeni u studiju mogli su koristiti metode koje inače osobno preferiraju. Meis objašnjava kako je lijek Tocolytic, kojemu je funkcija zaustavljanje kontrakcija maternice, pokazao razočaravajuće rezultate, dok je metoda odmaranja "strahovito neefikasna."
Progesteron u obliku lijeka 17P generički je lijek već dokazan u liječenju protiv neplodnosti. "Vrlo pomno smo ispitali pozadinu i literaturu o tom lijeku", objašnjava Meis te dodaje kako su istražitelji slobodno mogli reći sudionicima istraživanja da 17P ne uzrokuje nikakve defekte pri porođaju.
Meis je izjavio kako je progesteron već uziman u obzir kao sredstvo u spriječavanju prijevremenih porođaja 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća, ali o tome nitko nije napravio ozbiljnu studiju.
Dr. Emile Papiernik, francuski opstetičar, vodio je malo, ali obećavajuće istraživanje o progesteronu 1970. godine. Međutim, tada nije mogao zainteresirati farmaceutske kompanije ili vladine agencije koje bi financirale opsežnije istraživanje.
"Ovo otkriće sjedi na farmaceutskim policama već više od 30 godina", izjavio je Papiernik.
Da je riječ o ozbiljnom problemu govore i ovi podaci: 2001. godine u Sjedinjenim Državama bilo je 476.000 prijevremeno rođene djece – što je od 1981. godine porast od 27 posto. Prošle godine, jedna od osam beba rođena je prije 37. tjedna trudnoće.
Prijevremeno rođene bebe imaju povećani rizik od neuroloških i slušnih problema te problema u ponašanju.