nema veze. u brzini mi je pobjegao upitnik, a trebala je biti tocka.ina33 prvotno napisa
kompliment je.![]()
mada, nisam te trebala po imenu spominjati.
nema veze. u brzini mi je pobjegao upitnik, a trebala je biti tocka.ina33 prvotno napisa
kompliment je.![]()
mada, nisam te trebala po imenu spominjati.
ja bih iksala kory.koryanshea prvotno napisa
i samo da se nadovežem dok još stignem
na ovo (a bila je riječ o osjećaju odgovornosti u primalje ako nešto krene po zlu):
već dva dana razmišljam o tome i ne kužim. to je argument za što? ili da velim - protiv čega?Da, jednako tako kao što je osjećaju liječnici kad zbog njihovog krivog postupka beba bude oštećenog zdavlja, ili se rodilji raspala rana od epi ili od carskog.
- da pitam isto što i jedna pametnica: "ne kužim, pa zar se zlo zlim pravda ?!?! ehej, halo?!?!"
Raspadnuta rana od carskog nema baš tako veliku poveznicu s problemima na porodu i ndB onim od čega svi koji pišemo ovdje retke strahujemo a to je pitanje djetetova (i majčinog) života.
Meni se rana tj rez nakon drugog carskog maltene raspao, rastvorio se na 5 mjesta ali definitivno nisam za to krivila liječnika. A i da jesam posljedice su nikakve, stvar se kućnom njegom ispravila za 2 tjedna. Tako da mi usporedba ne zvuči nimalo prihvatljivo.
Ja nisam uspjela ulovit konkretno na ovoj temi, al jel me netko moze uputiti zasto je ilegalno da babica iz Austrije ili bilo tko drugi dode zeni u Hrvatskoj na porod i asistira?
Koliko sam do sad skuzila, danas u Hrvatskoj nije ilegalno za zenu da rodi doma, zar ne? Odnosno, ako zena rodi doma, ne moze je se krivicno ganjati zbog toga, zar ne? Ili moze?
S pretpostavkom da sam to dobro razumjela (ako nisam onda ovo sto slijedi ne drzi vodu), ako je s tom zenom netko dok ona rada, pruza joj podrsku i sl (isto kao sto bi i muz pruzio podrsku loveci dijete, npr, u kupaoni stana jer se dijete pozurilo), jel taj moze biti krivicno gonjen?
Npr., ako moja frendica odluci roditi doma i zamoli me za podrsku tijekom poroda (tipa doula), ili se eto dogodi da dok kafenisemo njoj porod krene, i ja se zatekla tamo i pomognem joj, jel to ilegalno i za koga?
Sto ako ona odluci mene platiti za uslugu podrske tijekom poroda kojeg je odlucila odraditi doma? Jel to ilegalno kao cin? Ili bi mozda bilo tek ilegalno da ja taj novac ne prijavim u poreznu kao prihod? Jel to uopce je prihod i kao takav oporeziv? (Da dam frendici lovu sto me docekala na zeljeznickom kolodvoru i odvezla doma, jel bi to ona trebala prijavit kao prihod? Ako dam instrukcije iz matematike susjedinom malom, jel je to oporeziv prihod?)
Ja ne znam. Jel netko zna?
Pa ako zena iz Austrije dode zeni na porod u Hrvatsku kako bi joj pomogla u porodu, i za to dobije novce, jel to ilegalno u Hrvatskoj? Mozda je to ilegalno u Austriji u kontekstu oporezivog prihoda (nemam pojma, ne poznajem njihovu poreznu regulativu), mozda i u kontekstu njenog austrijskog profesionalnog ugovora, al jel to ilegalno u Hrvatskoj? Kako se ona razlikuje od neke druge zene koju je trudnica u Hrvatskoj mogla odabrati da joj pomogne i bude podrska tijekom poroda kojeg je, sasvim legalno (ako je to legalno) odlucila odraditi kod kuce?
Ne provociram, sve su to pitanja koja me bockaju i zanima me jel ima netko odgovor na njih? A u nedostatku konkretnih odgovora, misljenje?
Pa nije niti protuzakonito da si ja sama ličim stan/postavljam pločice/zidam garažu, ali ako sam za to zvala u pomoć gospodina Nazifa iz BiH i to mu PLATILA, onda je to protuzakonito, jer je on stranac koji radi na crno i bez radne dozvole.
Kome je protuzakonito? Za sto sve treba radna dozvola i kako se nabavlja? Jel znas koji se zakoni i pravilnici odnose na ovu tematiku, jel me mozes uputiti?
Prvo pitanje ne razumijem, kako misliš kome, nešto je ili zakonito ili protuzakonito... :?Ancica prvotno napisa
Radna dozvola je potrebna svakom strancu koji radi u Hrvatskoj (i ne samo u Hrvatskoj) i izdaju ih mislim u MUP-u, ali to ne ide baš jednostavno, ne znam da li treba dokazati da traženog kadra nema na Zavodu za zapošljavanje i sl.
E sada, čak i da dobije radnu dozvolu, trebala bi otvoriti obrt/poduzeće koje se bavi tom djelatnošću, da bi mogla uslugu legalno naplatiti i izdati račun. Koliko sam ja shvatila, tu naši zakoni nisu još usklađeni pa treba vidjeti da li se takav obrt uopće može otvoriti...
Meni to sve skupa izgleda jako komplicirano, ali i najteži put započinje prvim korakom.![]()
Zaista ne znam koji se sve zakoni odnose na ovu tematiku, možda najbolje da upitaš mammu san.
VII. RAD STRANACA
Članak 114.
Stranac može raditi u Republici Hrvatskoj na temelju radne ili poslovne dozvole, ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
Stranac iz stavka 1. ovoga članka ne može započeti s radom prije nego što mu je odobren privremeni boravak, ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
Radom se, u smislu ovoga Zakona, smatra i volonterski rad kako je uređen općim propisima o radu.
Radom se, u smislu ovoga Zakona, ne smatra obavljanje prethodnih radnji za osnivanje i registraciju trgovačkog društva, registraciju obrta ili slobodnog zanimanja.
Nemam sad vremena provjeravat, ai mislim da je Z. o strancima još uvijek na snazi.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/298908.html
Ancica, imaš puno pitanja.
Ovako: rad stranaca ne može se poistovijetiti s radom zdravstvenih djelatnika jer:
- zdravstveni djelatnik mora za obavljanje svog posla imati odgovarajuću naobrazbu i licencu za rad. Pod naobrazbom se misli stečena stručna sprema. Kod nas nema primalja kvalificiranih za porod u kući tako da naše otpadaju u startu. Uvozne nemaju nostrificiranu svjedodžbu ili diplomu u RH niti valjanu licencu za rad koju zdravstveni djelatnici moraju obnavljati. Drugim riječima-ako primalja obavlja porod ona ga obavlja kao laik te time ako prouzroči nehajem ili na neki drugi način bilo kakvu štetu odgovara zbog nadriliječništva te bi se tako mogla i kazniti. Ako porod obavlja naša primalja onda se ona kao zdravstveni djelatnik može kazniti zbog nesavijesnog liječenja.
- ako ti tvoja prijateljica pomaže prilikom poroda koji nije hitan niti je pozvana medicinska pomoć u vidu hitne ili na neki drugi način ona također može biti gonjena zbog nadriliječništva.
- ako je osoba koja pomaže prilikom poroda za to plaćena-mora platiti porez. Ne može to napraviti jer nema prijavljenu takvu vrstu djelatnosti (niti je u RH može imati) pa opet može odgovarati pred zakonom.
- za austrijske primalje nisam sigurna mogu li biti kažnjene i po austrijskom zakonu, ali zbog neplaćanja poreza itekako mogu-u svakoj državi.
Uglavnom, svaki asistirani porod u kući u RH osim ako nije hitne prirode kažnjiv je za one koji ga obavljaju, za one koji tome pomažu ili prešućuju ga. Rodilja može biti kažnjena samo ako je platila porod bez računa. Ilegale koliko hoćeš! I razloga za raznorazne tužbe.
Jel ima negdje u zakonu ili pravilnicima da se govori o nadrilijecnistvu? Naime, ja nisam sigurna da razumijem sto se pod tim podrazumijeva.
mim ga je već bila zalijepila samo joj je post moderiranAncica prvotno napisa
Kazneni zakon
Nadriliječništvo
Članak 244.
(1) Tko, nemajući propisanu stručnu spremu, drugoga liječi ili mu pruži medicinsku pomoć, kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.
(2) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini uz nagradu ili radi zarade, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
Možda bi čak i mogla dobiti nostrifikaciju diplome, ali bi svakako morala polagati stručni ispit... :/
Tako je napravila naša pedijatrica koja je strankinja.
izvor: Uvod u medicinuNedopuštena liječnička aktivnost osoba koje nemaju potrebne školske naobrazbe i stručne kvalifikacije naziva se nadriliječništvo. Nadriliječnici mogu biti osobe bez ikakve stručne naobrazbe (npr.seoske babe), s niskom naobrazbom (npr.brijači), ili s višom školskom spremom drugog smjera, ali isto tako i zdravstveni radnici s nedovoljnom ili inadekvatnom stručnom spremom.
Tako je na primjer nardrilječništvo aktivnost primalja, ako prelazi okvire njihove profesionalne aktivnosti. Zubni tehničar koji bi vršio stomatološke operacije, mogao bi odgovarati za kazneno djelo nadriliječništva.
Nadriliječenje je kažnjivo bez obzira na stručnu ispravnost i korisnost terapijskog savjeta ili postupka. Treba razlikovati pojam nadriliječnika od pojma šarlatana. Prvi pojam se odnosi samo na formalne stručne kvalifikacije stručne osobe,a drugi na bit aktivnosti. I liječnik može postupiti šarlatanski, a nadriliječnik medicinski ispravno.
U Hrvatskoj su prema postojećoj pravnoj regulaciji u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti iz 2003. godine jasno definirani sadržaj i organizacijski oblici zdravstvene djelatnosti (čl. 34) i tko su zdravstveni djelatnici (čl. 120). Prema našoj pravnoj regulaciji mogu se, dakle, liječenjem, tj. terapijskom djelatnošću, baviti isključivo liječnici, a zdravstveni tehničari, fizioterapeuti i primalje to mogu raditi samo pod nadzorom liječnika (čl. 141).
Za svakog zdravstvenog djelatnika važi isto: polaganje razlike ispita, stažiranje i stručni ispit-neovisno o tome koliko i kakvog staža imaju u matičnoj državi.piplica prvotno napisa
Drugim riječima, primalja iz Austrije može kod nas nostrificirati svoju diplomu/svjedodžbu i raditi kasnije kao primalja u bolnici, ali ne može imati otvorenu privatnu praksu u RH jer zakonski takva mogućnost ne postoji. Sve osim legalnog rada u bolnici je kažnjivo.
Imga, hvala.
Mali dodatak citiranom dijelu jer tu nije kraj:
Članak 249.
(1) Ako je kaznenim djelom iz članka 238. stavka 1. i 2., članka 240. stavka 1. i 2., članka 241. stavka 1. i 2., članka 242. stavka 1. i 3., članka 243., članka 244. stavka 1. i 2., članka 246. stavka 1., članka 247. stavka 1. i članka 248. stavka 1. ovoga Zakona prouzročena teška tjelesna ozlijeda neke osobe ili joj je zdravlje teško narušeno ili postojeća bolest znatno pogoršana, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.
(2) Ako je kaznenim djelima navedenim u stavku 1. ovoga članka prouzročena smrt jedne ili više osoba, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri do deset godina.
(3) Ako je kaznenim djelom iz članka 238. stavka 3., članka 240. stavka 3., članka 245. stavka 2., članka 246. stavka 2., članka 247. stavka 2. i članka 248. stavka 2. ovoga Zakona prouzročena teška tjelesna ozljeda neke osobe, ili joj je zdravlje teško narušeno, ili postojeća bolest znatno pogoršana, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(4) Ako je kaznenim djelima navedenim u stavku 3. ovoga članka prouzročena smrt jedne li više osoba, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.
Pomoć počinitelju nakon počinjenja kaznenog djela
Članak 301.
(1) Tko krije počinitelja težeg kaznenog djela ili mu prikrivanjem sredstava kojima je kazneno djelo počinjeno, tragova kaznenog djela ili predmeta nastalih ili pribavljenih kaznenim djelom ili na drugi način pomaže da ne bude otkriven, a radi se o kaznenom djelu za koje je zakonom propisana kazna zatvora od pet godina ili teža kazna,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
Članak 316.
(2) Tko uporabi liječničku odnosno veterinarsku svjedodžbu, iako zna da je neistinita, kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.
Hvala puno i mim i flo i imga i piplica. Jasno mi je sad. Bar u kontekstu u kojem pricamo (sto se primalja tice).
Nego, dokle doseze nadrilijecnistvo, jel mogu ja recimo u "lijecenju" mog djeteta kajjaznam limunadom kod respiratorne bolesti biti kaznjena za nadrlijecnistvo? Odnosno, di je granica, ili je nema?
Mislim da samo možeš biti kažnjena za nemar-ne za nadriliječništvo. No, ako netko drugi liječi tvoje dijete na taj način na njega bi se to također moglo odnositi. Pogotovo ako to liječenje platiš.Ancica prvotno napisa
Jel' to sad po svemu ispada da je u Hrvatskoj legalnije (tj. manje kažnjivo) imati neasistirani kućni porod :?
to je legalno skroz na skrozargenta prvotno napisa
samo ne i sigurno :/
Da li bi netko od vas pozvao policiju da znate da vam susjeda upravo rađa uz uvezenu primalju?
Funny you should ask, moja je susjeda nedavno baš to napravilaFidji prvotno napisa
i ne, nisam je prijavila![]()
ne branim ja ženama da rađaju kako hoće, remember, ja sam za slobodni izbor
ali evo pitanja za tebe:
bi li muž prijavio primalju da mu u porodu strada žena i/ili dijete primaljinom greškom?
bi li, polulud od tuge, tužio i one koji su joj "glavu napunili" kućnim porodom?
smatra li udruga samu sebe barem malo odgovornom u takvom hipotetskom slučaju da nastrada neka do tada aktivna forumašica koja se odlučila na kućni porod uz primalju čiji je broj dobila od također aktivne forumašice?
Ovoj raspravi nije mjesto na ovom podforumu podrske.
Molim moderatorice da topik premjeste na Porod.
Ja također lijepo i pristojno molim moderatorice da topic ostave ovdje.
Pričamo o našoj stvarnosti kućnog poroda i mislim da bi ga trebale čitati baš one koje su se odlučile na njega.
Ali zašto, saradadevii, rasprava je krenula u smjeru mogućih modusa legalizacije asistiranih kućnih poroda? :?Saradadevii prvotno napisa
Pa ne možemo valjda javno podržavati nezakonite radnje...
Djeca i žene umiru i u bolnicama liječničkom greškom.Imga prvotno napisa
Iz tvojih pitanja se nazire da ipak smatraš da je asistirani porod kod kuće ipak rizičniji po ženu i dijete.
Jel dobro mislim?
Znanstvena istraživanja ipak govore suprotno.
Nekako mi ideja da žene pročitaju na forumu postove o porodu kod kuće i bezglavo se upuštaju u to vrijeđanje sveopćenite "svemirske" ženske inteligencije.
A pomalo i muške, jer da mi žena na kraju i proživjela takav porod mora imati jasnu podršku muža.
Da li bi ti pozvala policiju da znaš da ti susjedi upravo doma radi abortus medicinski radnik koji nema dozvolu za rad u RH?Fidji prvotno napisa
Ovo definitivno nije mjesto za ovakvu raspravu.
Što se tiče legaliziranja imamo prva tri koraka:
- visoka primaljska škola u Rijeci, najavljuje se i dogodine u Zagrebu
- zakon o primaljstvu koji primaljamo prvostupnicama (to su ove visokoobrazovane s licencom) omogućuje privatnu praksu
- primaljska komora koja je zainteresirana ići u ovom smjeru
Ono što fali je usklađivanje ostalih općenitijih zakona npr. pretpostavljam da je u pitanju zakon o zdravstvenoj zaštiti u kojem se primalje niti ne spominju, a koji regulira otvaranje privatne prakse
Ne ide u prilog izrazito mala zainteresiranost žena za porod kod kuće (to nije samo u Hrvatskoj), tj. jedino se na našem forumu diskutira o tome.
Primalje nemaju iskustva u samostalnom praćenju poroda, pa će proći dosta vremena da stvar krene.
Možda nas spase neka usklađenja sa zakonima EU i recesija, tj. to što je porod uz primalju puno jeftiniji za naše zdravstvo.
Ovo je forum podrske koje zene pruzaju jedna drugoj u "prirodnom pristupu".piplica prvotno napisa
Rasprava o tome je li legalno ili opasno ili rizicno treba se voditi na drugom podforumu.
Inace se svaka rasprava na ovom podforumu podrske moze pretvoriti u raspravu je li opasno, rizicno, legalno nesto raditi ili neraditi.
Uz takve rasprave, forum podrske gubi svoj smisao.
Da li je to stvarno realno moguće ili isto hipotetski?aleksandra70vanja prvotno napisa
jako, jako, realno moguće![]()
ali nije to važno
i znam da je moje pitanje bezveze
kao i, oprosti, tvoje
nije važno dal bi mi zvali policiju
već da se ovdje propagira nešto što se kosi sa hrvatskim zakonima
a zakoni se nama mogu svidjeti ili ne
i meni se mnogi ne sviđaju
ali dok su na snazi, moramo ih poštovati
i pronalaziti načine da ih mjenjamo
ali ne ih kršiti
i još to propagirati
A da hrvatski zakoni zabranjuju pobačaj, da li bi tada zvala policiju da znaš da ti susjedi upravo radi pobačaj medicinski radnik? Ja recimo ne bih, jer se ne bih slagala sa takvim zakonom.
Rado bi čula sve prijedloge kako mi kao žene, ne nužno članice bilo koje udruge možemo mijenjati zakone bez senzibiliziranja javnosti o problemu.
Ne, ne misliš dobro.Fidji prvotno napisa
Smatram da svaki porod može postati rizičan.
Jedino, ako doktor napravi pogrešku (a ima još i primalje i nadslužbu kraj sebe) - odgovarati će, prvo pred etičkim povjerenstvom, a onda i pred zakonodavstvom. Ili kakav je već postupnik
Primalja iz Austrije, koja ovdje radi nezakonito, će odgovarati kome?
Ili će se okrenuti na peti i nestati?
Zanimljivo kako mi uporno želiš imputirati da sam protiv kućnog poroda.
Nisam, po ne znam koji put to moram naglasiti.
Smatram da je ženino pravo izabrati kućni porod kad on postane legalna opcija i kad će se moći roditi asistirano s hrv. primaljom koja ima licencu za samostalan rad.
Isto sam tako i za MRS, kad on postane legalna opcija.
Ali to ti nije bitno.
Ne, ne mislim da si protiv kućnog poroda, samo sam pitala da li ga smatraš baš toliko rizičnijim od bolničkog da inzistiraš na crnim scenarijima.
Porod kod kuće nosi i toliko prekrasnih stvari, prvenstveno snage da ti promijeni život, a zatim nježnosti prema tek rođenom djetetu.
ne inzistiram, nego navodim primjer gdje bi se, po mom mišljenju, javila potreba pozvati policiju - a to si pitala u prvom postu večerasFidji prvotno napisa
ili bi mogla opet odgovoriti protupitanjem: zašto se u raspravama o carskom također inzistira na crnim ishodima, nanesenim štetama i rizicima, a jako je veliki broj života njime spašen
zbog argumenta da se ipak netko zamisli nad odlukom i shvati da baš nije sve sjajno-bajno i risk-free, jel tako?
i nemojmo se, molim te, hvatati za carski - ti si u priču uplela bolničke porode i liječnike, pričali smo o stranim primaljama i kućnim porodima
te o njihovoj (i)legalnosti
ne želim niti usvojiti činjenicu da bi možda svojim postom mogla implicirati da bolnički porodi nemaju snagu da ti promjene život i da mame u bolnici ne pružaju nježnost svom tek rođenom djetetu
sigurna sam da to nije ono što si htjela reći![]()
Dobar argument, Imga, to je ono što i, vjerujem, dosta cura muči.Imga prvotno napisa
Misim da forumske rasprave jako, jako dobro oslikavaju kako je porod izrazito emotivno nabijen, kako je lako posegnuti za najcrnjim pričama da bi branili do zadnjeg daha svoju opciju.
Tako su carski i kućni porod kao neki možda najkontraverzniji slučajevi oni koji izazivaju najžućnije rasparave i izvlače ono najgore iz nas.
Imga, ja obožavam porode i njihovu snagu bez obzira gdje su se dogodili.Imga prvotno napisa
A što se tiče nježnosti prema djetetu mislila sam isključivo na nježan "doček" netom izašle bebe i to od strane pomagača, ne majke.
Znači bez agresivnih stvari po tek rođenu bebu poput pranja pod pipom i to deterđentom, ranog podvezivanja pupkovine, kapanja očiju, injekcije k-vitamina i slično.
Znam da nije sigurno. Samo sam se pitala, što onda da u Hr učini žena koja istodobno želi porod kod svoje kuće i držati se zakona? Ispada da je ova (najnesigurnija) opcija zakonski gledano najbolja. To mi je maloImga prvotno napisa
![]()
E pa upravo to želimo postići - da asistirani kući porod postane legalan.argenta prvotno napisa
Kužim, al' što do tada? Stisnuti?Poslid prvotno napisa
![]()
Problem je u tome što se ta opcija neće pojaviti sama od sebe. Zakonodavstvo neće uvesti promjene bez poticanja od aktivista. Kritična mase se neće pojaviti bez senzibiliziranja javnosti, bez priča o kućnim porodima, bez ukazivanja na sigurnost kućnog poroda....
I... eto nas u sivoj zoni.
Nadam se da ne misliš na ovu raspravu. Ovdje nema posezanja za najcrnjim pričama. Ako primjedbe i propitkivanja žena koje žele porod kod kuće ne spadaju na pdf podrške prirodnom porodu, onda ne znam za koga je taj pdf.Fidji prvotno napisa
Ne razumijem sasvim onu primjedbu o senzibiliziranju javnosti šutnjom. Može se pričati o porodima doma u državama gdje je to omogućeno. Može se pričati o željama naših žena da im to bude omogućeno.
Može se dati primjer malih rodilišta, kao što je Sinjsko u kojem sam ja rodila, a koje nije bolnica. To je primjer gdje naš zdravstveni sustav omogućava ženi da rodi izvan bolnice, udaljena od bolnice 30 minuta vožnje, i time priznaje porod kao događaj u kojem moguće komplikacije nisu takve da o životu odlučuju sekunde, nego takve da ih kompetentna stručna osoba na vrijeme može prepoznati i da se može obaviti transport koji ne mora biti hitan.
Pitanje legalnosti koje se ovdje poteže stoji, ali o tome neka vodi brigu udruga, što se mene tiče. Mene zabrinjava olako pristupanje pretvaranju asistiranog poroda u neasistirani.
sinjsko, malo s. Tek tako da vidite da znam.
Kužim ovu logiku.Poslid prvotno napisa
Ja sam za onu da je svak za sebe odgovoran, tj. za izbore koje napravi i da su odrasli ljudi to u stanju napraviti, a stvari da se bezpogvorno vjerujem nečemu zato jer je na televiziji, internetu, novinama, jer je to napravila celebrity ova ili jer su rekli na Dnevniku - teško mi je u tim kategorijama onda micati odgovornost s osobe koja je odlučila ovo ili ono, ako je poslovno sposobna, naravno. Vjerujem da su odrasle osobe zdrave pameti dijelom i razumska bića, sposobna odlučivati čemu će stremiti i da su, samim time, sposobna na sebe preuzeti rizike odluka, bio to porod doma, carski, odlazak u bolnicu, konzultiranje liječnika ili konzultiranje fellow-forumašica ili susjeda i sl., pa nadalje. Gledam kako ide proces kod mene - za AS ću držati relevantnom ADAC+ Rodu, za porod (carski), svoje dr-ove, za dojenje Rodu i iskustva žena oko sebe (iako tu imam nadopunu na ono da svaka majka može dojiti - može, ali nekoj će to bit muka Isusova, ekstremni herojski napor pri čemu će biti tisuću kolateralnih žrtava (iz objektivnih razloga), nekoj će to biti milina, pravi užitak). Nemam niti jednog izvora kojem apsolutno vjerujem na sve teme, biram ono što meni paše i što vidim da kod mene pali, pa onda, samim time, ne mogu kritizirat ovoga ili onoga ako će napravit ovo ili ono jer je (samo) čitala na Rodi. Odgovornost je na osobi koja odlučuje, ako je punoljetna i ubrojiva.
I, ako vidi samo jednu stranu priče i odluči po tome, i to je OK ako to želi, s tim da to nije moj ideal informiranog izbora, jer treba vidit i pozitivno i negativno i teško mi je razumjeti ono kad se pita za nešto, a ne želi uzeti u obzir moguće negativne posljedice u postotnim omjerima, ali ako je netko emotivnija i intuitivnija osoba od, npr., mene - pa zašto da joj ja sudim. Ako to netko ne ne želi - ne želi i on je odgovoran za to. Negativnosti uznemiruju, ali ništa na ovome svijetu nije isključivi "bed of roses" i muka ili sloboda izbora, kako tko uzme, postoji još iz Biblijskih vremena. Mogu samo osobno reći da ću teško vjerovati izvoru koji ne navodi i moguće rizike neke odluke, pa makar i male, mora tu biti neki waiverić, ako se mene pita.