Ancica, imaš puno pitanja .

Ovako: rad stranaca ne može se poistovijetiti s radom zdravstvenih djelatnika jer:
- zdravstveni djelatnik mora za obavljanje svog posla imati odgovarajuću naobrazbu i licencu za rad. Pod naobrazbom se misli stečena stručna sprema. Kod nas nema primalja kvalificiranih za porod u kući tako da naše otpadaju u startu. Uvozne nemaju nostrificiranu svjedodžbu ili diplomu u RH niti valjanu licencu za rad koju zdravstveni djelatnici moraju obnavljati. Drugim riječima-ako primalja obavlja porod ona ga obavlja kao laik te time ako prouzroči nehajem ili na neki drugi način bilo kakvu štetu odgovara zbog nadriliječništva te bi se tako mogla i kazniti. Ako porod obavlja naša primalja onda se ona kao zdravstveni djelatnik može kazniti zbog nesavijesnog liječenja.

- ako ti tvoja prijateljica pomaže prilikom poroda koji nije hitan niti je pozvana medicinska pomoć u vidu hitne ili na neki drugi način ona također može biti gonjena zbog nadriliječništva.

- ako je osoba koja pomaže prilikom poroda za to plaćena-mora platiti porez. Ne može to napraviti jer nema prijavljenu takvu vrstu djelatnosti (niti je u RH može imati) pa opet može odgovarati pred zakonom.

- za austrijske primalje nisam sigurna mogu li biti kažnjene i po austrijskom zakonu, ali zbog neplaćanja poreza itekako mogu-u svakoj državi.

Uglavnom, svaki asistirani porod u kući u RH osim ako nije hitne prirode kažnjiv je za one koji ga obavljaju, za one koji tome pomažu ili prešućuju ga. Rodilja može biti kažnjena samo ako je platila porod bez računa. Ilegale koliko hoćeš! I razloga za raznorazne tužbe.