Nedopuštena liječnička aktivnost osoba koje nemaju potrebne školske naobrazbe i stručne kvalifikacije naziva se nadriliječništvo. Nadriliječnici mogu biti osobe bez ikakve stručne naobrazbe (npr.seoske babe), s niskom naobrazbom (npr.brijači), ili s višom školskom spremom drugog smjera, ali isto tako i zdravstveni radnici s nedovoljnom ili inadekvatnom stručnom spremom.
Tako je na primjer nardrilječništvo aktivnost primalja, ako prelazi okvire njihove profesionalne aktivnosti. Zubni tehničar koji bi vršio stomatološke operacije, mogao bi odgovarati za kazneno djelo nadriliječništva.
Nadriliječenje je kažnjivo bez obzira na stručnu ispravnost i korisnost terapijskog savjeta ili postupka. Treba razlikovati pojam nadriliječnika od pojma šarlatana. Prvi pojam se odnosi samo na formalne stručne kvalifikacije stručne osobe,a drugi na bit aktivnosti. I liječnik može postupiti šarlatanski, a nadriliječnik medicinski ispravno.
izvor: Uvod u medicinu

U Hrvatskoj su prema postojećoj pravnoj regulaciji u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti iz 2003. godine jasno definirani sadržaj i organizacijski oblici zdravstvene djelatnosti (čl. 34) i tko su zdravstveni djelatnici (čl. 120). Prema našoj pravnoj regulaciji mogu se, dakle, liječenjem, tj. terapijskom djelatnošću, baviti isključivo liječnici, a zdravstveni tehničari, fizioterapeuti i primalje to mogu raditi samo pod nadzorom liječnika (čl. 141).