I meni je iz Lidla bolji, ali nije baš da je često na akciji. Kad je na akciji kupim, ali po normalnoj cijeni košta isto kao ribanac.
moji malo jamraju, ali ja ribam običan sir koji bude na akciji (goudu, podravec i sl.), nije baš kao parmezan (mislim baš pravi parmezan ni ne moš kupit po normalnoj cijeni, ovaj grana padano je sličan)
Ja o siru a aleksandra o u malo ozbiljnijem tonu u medjuvremenu![]()
e da interesantno mi je kako ja vidim sta bi mogla ukinuti kod nekoga cim procitam post, ono pa ja vidim di mozes ustediti, a onda procitam svoj post i vidim ovaj 4slojni papir. no meni se cini da zapravo manje potrosim s njim, nego s nekim tanjim, manje ga motam, ali imali smo temu i o tome![]()
Inace, isto u ozbiljnijem tonu, izasao je danas u jutarnjem clanak koliko tko ima placu/mirovinu u hr i sve sto mogu komentirati je da to nije ni blizu stvarna slika primanja. Jer kad pogledam u koji postotak spadam i kad pogledam na cesti, ducanu, vrtickom parkiralistu i garderobi koliko drugi imaju novaca za trositi znam da je kolicina prihoda koji nisu kroz placu ogromna. I onda drzava tu nema ni poreza ni doprinosa pa deru sve koji imaju imalo visa primanja nemilosrdno, a i one koji imaju mizerna primanja kroz 25% pdv. I time samo poticu ljude da jos vise iznalaze nacina da to sto zaradjuju sakriju od porezne... A ostali citaju letke, ovakve teme i onaj minijaturni font kojim pise koliko je to kn za kg...
Da da naravno, to mi zovemo parmezan tako da glumimo da smo bogati
Pa kad malo razmislim, mogli bi mi i goudu početi zvati parmezan
evo, viš, te maramice ne koristim uopće. ha, nisam ni svjesna kolko sam štedljiva
al zato bez ribanca ne mogu, ne možeš gaudu na paštu i rižu nikako. znam kupiti u italiji veliki komad grane, na akciji. al isto je skupo.
Evo ponosno objavljujem da počinjem (opet) voditi sve troškove u exelici.
Sad sam upisala 11. mjesec unutraške, tako da on neće biti 100% točan, ali dalje se nadam točnosti.
Da kupim grana padano u komadu mislim da bi nestao iste večeri.
vlažne maramice kupim ali tako rijetko, i onda i zaboravim da ih imam. no onda se sjetim pa pottrosim u kuhinji za pod za cas, ali s obzirom da kupim 1-2 paketa godisnje i ne smatram to troskom, to bas u dubokoj depresiji kupim
Ribanac kupujem uglavnom onaj sirelin, mada vise volim grana padano, no zadnje vrijeme me cifra sprijeci da ga kupim.
neke stvari koje ovdje navodite da ste ih ukinuli ja nisam nikad ni kupovala, jer jednostavno nisam se navukla na njih. Papirnate ubruse kupujem, to mi je pod moram, jer kuhinjske krpe bi prala non stop da ne koristim te papirnate.
toaletni papir kupujem DM-ov 4 slojni jer taj mi je super, 5 slojni mi je postao preskup.
ne znam, kao sto sam u nekom gore postu napisala mislim da sama sebi stvaram privid da nisam siromasna, a da realno postajem. sad jos kad nam smanje placu
ne znam. svaki put MM i ja se pitamo kud nam odlaze novci. mislim da se pitamo svi. ali vec sam rekla na nekom topicu ili ovdje, jos imamo mjesta za ustedu, ali bi nam to zivot jako jako poremetilo, pa se jos suzdrzavamo od tih mjera.
ina niz:
a dobar ovaj antirecesijski topic, prsut, grana padano......... pravi bodrilacki protiv recesije
evo nasla sam kako doma napraviti wc osvjezivac
http://uspesnazena.com/korisni-savet...-pravimo-same/
meni se najgore pokazao osvježivač koji se istisne na školjku.
naime, mi smo oni koji koriste wc četkui jednostavno se svaki puta zeznem i osvježivač poberem četkom.
Na temu pilećih filea: filei i na placu i u dućanu se bezobrazno preskupi, a za 30-ak kuna na placu se kupi kilo neotkoštenih
prsa, oštar nož i evo ti filea+juha. Ili kao što je ljubilica napisala, isplativije je i cijelo pile kupiti nego file, dođe jeftinije cijelo pile nego niti kilo
filea u dućanu.
Ja nisam baš neka trošilica, ne pušim, ne idem na kave, robu slabo kupujem, imam godinama istu težinu, pa je sve upotrebljivo. Porok
su mi bademi, previše trošim na njih, i to mi je jedini luksuz. Po gradu sam s biciklom, klince peljam biciklom, ali trošak hrane me dotuče.
Gledam da jedemo kvalitetno, i tu si baš ne uskraćujemo, pa ako mi se jede grana padano, kupit ću ga..Mala je poželjela škampe,
pa ajde, kupila sam i škampe (doduše smrznute u lidlu na akciji za 80 kn), pa smo glumili bogataše za jedan ručak..ali općenito,
hrana nas dotuče..Šminka nula bodova, ista se koristi o-ho-ho, kozmetičari ništa, frizeri slabo, nisam sijeda pa se "ne trebam" farbati..
I isto sam u nekom filmu straha od smanjenja prihoda, a najviše od gladi, uvijek mislim kako srećom imam neku zemljicu, pa ću i kopati, zlu ne trebalo...
Posljednje uređivanje od Dijana : 15.11.2013. at 08:56
e tema ribanca - tu i nama odu novci. Djeca jedu samo Sirelin. ne vole niti pravi parmezan. Znala sam kupovati cijelu kilu u Metrou, a sada loviim one akcije 3+1 i tada kupim zalihu. Ali i to je preskupo. Njega jedu sammo djeca - mi volimo prave sireve, tako da ih uglavnom kupujem na placu i prefini su.
E da, i sve više kuham juhe od kosti, jer njih mi u mesnici poklone. Sada sam kupila posebne kalupe za led koje koristim samo za zamrzavanje juhe pa te kockice ubacujem u saftove, čušpajze i ostalo. i bude prefino. Juhu kuham po noći a to znači da u veliki lonac sve stavim, kada idem spavati smanjim jačinu na 2, i ujutro me doćčeka juha - šparet se sam iskopća nakon xy sati (motram pogledati točnio kada - ovisi o jačini na kojoj sam ostavila ringu uključenu)
MM je najveći potrošač čokolade - kupuueje razne vrste pakirane po 1 kg u Kanditu u Jurišićevoj ili na akciji čokolada u Lidlu.
Jogurte ne kupujemo - kupim domaće mlijeko i iskiselim ga u staklenkakma od džema. To oboje nosimo za gablec. MM uz to sendvič, a ja voće/ lješnjake, bademe , kikiriki i takve nekakve "gluposti". Sada je predovbar Lidlov kikiriki u ljusci na akciji, pa sam kupila zalihe.
prošli tjedan su lješnjaci i bademi u Lidlu bili 60/65 kn po kili.
Oraha se već na placu može naći po 50 kn/kg.
Jaj su nam trošak jer kupujem domaća pa su 2 kn komad a mi ih stvarno dosta trošimo.
Zimi , kada ne mogu dobiti tih domaćih, kupujem ona jeftinea u dućanu, ali mi nisu dobra
opet se provlači tema pile i tri ručka, već smo debatirale o tome. Ja ne kupujem piliće, mi imamo svoje domaće. Financijski mi je tu negdje kao da kupujemo najeftiniju piletinu u supermarketima. Zimi kupimo svinju, dio mesa u škrinju a većina ide u kobase, šunke i slanine. Uglavnom jedemo svoje domaće suho tako da ne kupujemo salame i koješta, ok nekad.
Pravim kiselo mlijeko pa od njega lebneh. Nastojim peći kruh...
Uglavnom sve to što ja kao štedim je zapravo više iz potrebe i želje da jedemo zdravije i domaće, da što manje kemije koristim u kući i tako.
Uglavnom vezani smo za selo, doduše imamo i svoje dvorište i vrt pa imamo domaću hranu. Doduše drugi par rukava je što smo skroz u autu na putu za selo pa na Ini ostavljamo bogatstvo. Doduše moramo negdje trošiti, moramo i mi nekog jarca u DP ubaciti.
Sillyme, samo da ti kažem da se štedi kada se ima.
Meni je jako dobra mjera - ne ići u dućan. Recimo, razmišljam što bi danas za večeru (ručak ne kuham jer djeca jedu u ustanovama, ja na poslu), i kao morala bih u dućan . A baš neću, imam sigurno doma nešto od čega mogu iskombinirati večeru i ručak sutra. Ali, ja imam tu sreću da imam svekrvu na selu pa ne kupujem jaja ni piceke.
To i ja radim, skombiniram od onog kaj imam doma. Ja imam starce i baku na selu, od hrane dobijemo nešto povrća po ljeti, kroz godinu jaja i jabuke, i vikendom smo kod bake na ručku.
Doma smo muž, ja i dvije curice, i ne potrošimo nikad više od 1500 kn na hranu, gledam da trošak ručka ne prelazi 50 kn (tj. trošak ručka rijetko dosegne 50 kn) Jedna cura je u vrtiću pa dođe doma nakon popodnevne užine, pa jede jako malo od ručka, druga ima 3 god.
Ali, mi ne jedemo parmezan, ni voćne jogurte, ni slatkiše, ne pijemo kavu. Nekad kad smo muž i ja imali dobre plaće i bili bez djece kupovali smo Barilla tjesteninu, sad nađem 400 g za 4 kn na akciju pa kupim veću količinu. Kupovali smo i neke soja umake, worchester sos, vegetu, mozzarellu i slične pizdarije, sad koristim uglavnom sol, papar i crvenu papriku, rižu kupimo najjeftiniju na akciji, palentu, krumpir je po 3 kn kila.
Neki dan smo kupili kilu papalina za 14 kn pa smo jeli još i za večeru, + malo krumpira i glavica salate. Meso kupujemo u vindiji - bijelo pileće, krilca, iznutrice, pureće mljeveno, pa to kombiniram na umake i ćušpajze s povrćem i raznim prilozima. Ponekad se zaletimo do uzgajivača pastrva gdje jedna kg košta cca 35 kn.
Jogurt kupujemo na litre + veći paket zobenih pahuljica, pa to miksam za doručak s raznim voćem. Sve kupujemo na veće količine, pogotovo kad nađemo jeftinije, npr. 5 kg brašna za 13 kn je bilo prije dva tjedna u Plodinama.
Posljednje uređivanje od Sirius Black : 15.11.2013. at 14:52
Evo u pravom štednom duhu kupili smo danas dio poklona koje trebamo za nadolazeće blagdane, rođendane u Metrou - 40% popusta na Lego asortiman i barbike od danas do 17.
Ideš! Moram dragome reći da mu nestaje kave za espresso koju u Metrou kupuje.![]()
Sram me uopće čitati ovaj topic... ne razmišljam koliko što košta, ne zato jer imam puno novaca, nego zato jer nikad nemam vremena usporediti cijene u nekoliko dućana.
A da nam cvatu ruže... ne cvatu... situacija je polako ali sigurno sve gora... i ja, kako su neki spomenuli, ponekad upadnem u paranoičnu fazu i mislim da će sve otići kvragu i da nećemo za kruh imati... i onda mantram "samo da vratimo kredite, samo da vratimo kredite"... a onda se sjetim da je bilo i gorih dana, život za vrijeme rata, pa samo isto preživjeli nekako. I tako sam na toj klackalici.
A kako štedim? Spasila sam se kad sam tu pročitala da su teta pelene super za čišćenje. Imam ih puno komada, taman za punu mašinu (nabavila na burzi), imaju svoju kantu za skupljanje prljavih... otkriće s ovog foruma mi je ocat, manje količine deterđenta, pa sam od enermnog potrošaća papirnatih ručnika došla na to da imam rolu ili dvije po pola godine... i na kraju ju potroši moja mama kad mi poha paprike (što ja nikad ne radim, a obožavam).
Mene ubija povrće... svaki vikend ostavim oko 200-250 kn na placu samo za povrće, meso malo jedemo, trudim se tad nabaviti domaće... preko gsr-a nabavim jeftnije, ali su i količine i vrste neadekvatne.
Opremu i robicu za Smjehuljicu sam više manje svu dobila.. pa trošim na igračke na burzi (to ste već svi primijetili) kao, jeftine su i pametne... pa na račun toga što smo uštedjeli na robici platim Music together koji je besramno skup.
I rado bi opet došla u fazu da sjednemo u auto i odemo u Graz, Veneciju, Beč, Split na vikend... ma bilo kud kad nam se prohtije... ali više ne ide.
anemona
lego i barbike i štedni duh zajedno![]()
sirius black, tijesto 400g za 4 kn je skupo. to je 10kn kila - a možeš naći i za 7-8 kilu. samo prati akcije
.
evo sad u kauflandu ima dosta povoljnih stvari (neko otvorenje je bilo).
ja uzmem sve letke, ispišem (po dućanima) što je povoljno od onog što inače kupujem - i onda odlučim što ću kupiti. takav popis mi je dobar - jer nekad u letku stoji "super" cijena u dućanu x - a nađem još povoljniju u dućanu y ...
Nije na nema dućana, ima i Lidl, Kaufland, Billa, Mercator, Spar, Konzum, Getro..ali mi uglavnom idemo u Plodine jer je ukupno gledano sve jeftinije. Nemam ja mogućnost hodati okolo po dućanima. Mi idemo popodne kad muž dođe doma s posla, pa idemo svi četvero, obilaziti više dućana je nemoguće.
u sparu kila tijesta kosta 7,5 kn, meni je ok
ja ga kupujem vec par godina
ali uglavnom cijelu kupovinu obavljam u sparu, nemam vremena hodati po ducanima za pojedini proizvod
osim ako se ne radi o necem skupljem, tipa 10 kg praska za ves koji je negdje na extra akciji, onda odem samo po to.
ni ja ne koristim papirnate rucnike, niti vlazne maramice.
kupatilo cistim spuzvicom za sudje.
novu supzvicu koristim za sudje nekoliko dana
a posle za kupatilo,
operem lavabo, bide, kadu, plocice, skoljku i bacim je.
za prasinu stare majice, imam ih hrpu, tetra pelene isto.
pocepane carape, e to mi je bilo otkrice na pinterestu:
muz i stariji sin cepaju carape munjevitom brzinom.
ranije sam ih samo bacala u smece,
obicno vidim da su pocepane dok kacim ves iz masine,
sad ih navucem na ruku, obrisem prasinu, prevrnem da ne ispadne prasina
i tek onda bacim.
ovo mi je naj naj za svetiljke i lustere.
u kuhinji koristim krpe,
ali najcesce da osusim radnu povrsinu i oko sudopere,
pa ih ne perem posebno, nego sa belim vesom.
svaki put ubacim par krpa
i uvek imam ciste, a ne perem posebno.
tako izbegavam papirnate rucnike.
za obrisati teglonski tiganj ili plehove za pecenje
ili nesto tako masno, sto bi ostavilo fleke na krpi
koristim obicne papirnate salvete.
od kucne hemije kupujem prasak za ves i sudje,
najobicniji sapun sa kojim se svi kupamo
i jedan sampon, koji koristim najvise ja,
decaci su kratko osisani,a muz mi je celav.
cesto menjamo cetkice za zube, obicno na mesec dana.
za kupatilo koristim one guste bele kreme, kakav je npr cif.
ne stavljam ga puno, pa traje dugo.
.
Mi ponovno koristimo papirnate ručnike (uz krpe koje perem redovno kad i bijeli veš) ali iz Lidla, onaj ogroman kolut za cca 30 kuna, traje nam više od mjesec dana.
i ja sam ovisna o papirnatim
i sve se tješim da bi jednaka potrošnja bila stalno pranje kuhinjskih krpa
X, mi jedva stignemo otići u jednu nabavku tjedno, tj. MM ode sam, stvarno nemamo kada ići po sto dućana.
sampone, regeneratore kupujem samo baleine(cijena do 10kn),zubnu pastu(kaladont 9kn)
wc papir troslojni standard(12,99)
za djecu babylove kupku(traje jako dugo a mogu ju i ja koristiti i kao umivalicu i za int.njegu)
što se tijesta tiče, tko voli lazanje i ima bar nekakvog iskustva s domaćim tijestom može ga umijesiti.
ja nisam nikada ni kupovala gotovo tijesto, ali vidim po trgovinama da dosta košta i još 1 paket nije dosta.
za veliku crnu protvu od pećnice (3 reda tijesta) treba vam pola kile brašna i 5 jaja.
umijesi se bez ikakvih problema, razvuče oklagijom bez pola muke, u kuhanju je čvrsto i ne raspada se... rezultat genijalan.
od najskupljih namirnica ovo tijesto najviše može koštati 12,5 kn.
nemam nikakav savjet
nego sam se došla požaliti
sad me nekako uhvatio strah
godinama slušam i osjećam krizu
i vidim da je gadno
i osjetim da je gadno
pogotovo zadnjih godinu dana od kada smo ostali na jednoj plaći koja je uz to i smanjena
ali danas me je u dućanu uhvatilo veliki strah
na potpuno nepotrebnoj namirnici
zimskoj salami
rijetko to kupujem, reko idem kupiti samo 5 dag za jedan doručak na tost i maslac
fuck...ng zimska salama 160 kn/kg
zadnje kad sam kupovala bila je 125 kn
mogu ja bez toga
pa i jesam bez toga, kupim je svakih par mjeseci
i možda je ovo moje zadašnjela reakcija na sve što se događa, ali danas sam se baš preznojila u dućanu