Razumijem te.lucij@ prvotno napisa
Prije par mjeseci sam negdje čitala da se najviše štedi na onom što se na engleskom zove lifestyle choices, znači, na stvarima koje nam nisu potrebne, ali ih kupujemo više zbog stila života nego zbog nužde.
Naravno, članak je bio namijenjen štednji u trulom kapitalizmu, pa uglavnom predlaže stvari kojih su se naši ljudi već odavno odrekli, a neke nikad ni nisu imali, ali neke stvari i nisu tako nerealne za naše uvjete. Recimo, međunarodna istraživanja pokazuju da je voda iz vodovoda češće bolja od flaširane (i strože kontrolirana), tako da je kupovina flaširane vode recimo jedan takav lifestyle choice na kojem se može uštedjeti prilična svota. Zatim, posjedovanje dva auta u obitelji - ili čak jednog ako se taj auto koristi isključivo za gradske vožnje. Kad se usporedi cijena registracije, osiguranja, tehničkog pregleda i amortizacija s cijenom godišnje karte za javni prijevoz, razlika je i više nego očita. Pa posjedovanje prevelikog auta (skupa registracija + velika potrošnja) u usporedbi s manjim. Zatim su u članku predložili odustajanje od peciva i kupovinu kruha - kad se izračuna jedinična cijena, ispada da kila peciva košta petnaest-dvadeset puta više od kile kruha. Općenito treba paziti na jediničnu cijenu: znači, ne kupiti tri mala jogurta, nego jedan veliki. Puding ne kupovati gotovi, nego kupiti prašak, mlijeko i sam ga napraviti. I tak, u tom stilu.
Eh, da ti ne zaboravim odgovoriti u vezi mm-a i uređaja. On inače nije ni najmanje rastrošan, dapače, obavezno kupuje štedne žarulje, pazi na dosta toga, vodi tablice potrošnje, ali negašenje telke i kompjutora mu je slaba točka.![]()