Stranica 5 od 14 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 682

Tema: Separatizam (odlazak na selo i neovisan život)

  1. #201
    anita_m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    moj dom
    Postovi
    395

    Početno

    to su ti topli dobri ljudi - ništ ne zamere , dapače im je simpatično čuti druge naglaske

    a ako naletiš na neke drugačije samo ih ignoriraj

  2. #202
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Kako ste s bijega na selo došle na naglaske? Vratite se na temu, nemojte da topic ode u kupus, dobrih je savjeta bilo, šteta bi bilo ključati

  3. #203
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,984

    Početno

    Jal je puno opasniji od naglaska...

  4. #204
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,984

    Početno

    Nego jedna konstruktivna: jeste li razmišljali držati pčele? Radi se o uzgoju koji ima mrtvu sezonu (zima) i ima šanse za uspjeh u ekološki čistim krajevima. Hoće "rukostvornog" gazdu kome se sviđa prčkati s letvicama i drvenim sanducima, početna investicija je razumna, a "posao" se može proširiti po potrebi. Uz to su pčelari jako fini ljudi koji hoće iz čista mira pomoći i na neku foru su operirani od jala.
    Povrh svega je slatko i fino miriši.

  5. #205
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Nego jedna konstruktivna: jeste li razmišljali držati pčele?
    Da mm je skroz za to, ja sam lagano onako li-la jer mislim da pored svog posla neče stići još i to. Nemam pojma koliko je komplicirano, ali on je več išao učiti malo o pčelarstvu i govori da nije tako strašno kako ja mislim, frend mu je pčelar pa ga je "inicirao" u svijet pčela.

    A kako misliš "mrtva" sezona?

  6. #206
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    Kako ste s bijega na selo došle na naglaske? Vratite se na temu, nemojte da topic ode u kupus, dobrih je savjeta bilo, šteta bi bilo ključati
    Nemoj ključat, evo vratil bumo se na temu!

  7. #207
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,984

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    A kako misliš "mrtva" sezona?
    Pčele "spavaju" po zimi i sve što treba je pripremiti ih za zimu (i nadati se najboljem). Najintenzivniji dio godine kod pčelarenja je vrijeme rojenja (koje ovisi o paši, ali je obično usred sezone). Pomoću rojenja se broj društava povećava, ali ih treba kontrolirano uputiti u nove košnice i ne dopustiti da odu u majčicu Prirodu i zato im u to vrijeme treba biti blizu i vrlo spreman. Inače je to krasan i nenaporan posao za koji ne treba velika kvadratura - onako više intelektualan, gotovo meditativan. (a ekipa koja ne zna ništa o pčelama se ne usudi prići)

  8. #208
    anita_m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    moj dom
    Postovi
    395

    Početno

    baš si super objasnio

    a na kraju priče imaš med, spakiraš u male flašice sa suhim voćem i da vidiš biznisa

    (ako ne napraviš biznis pokloniš poznatima umjesto kave)

  9. #209
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,984

    Početno

    Ili medovinu 8)
    Inače upravo pišem pod grmom ružmarina u cvatu i bruje pčele. Milina. (medovina mi nije pri ruci nego jedno 130km sjeveroistočno odavde u podrumu) Jednog dana ću i ja u pčelare.

  10. #210
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Zvući stvarno super...odmah mi se otovrio apetit za ljepom fetom kruha, masla i meda
    Pa vjerujem da ćemo kroz godinu dvije i pčele imat

  11. #211
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Roza, pčele ti super idu s lavandom!

  12. #212
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    roza, mi ti mamo nešto slično onome što ti planiraš.
    s time da je naš grunt poprilično divlji i zarastao, pa sad to krčimo.
    i ne živimo tamo.

    vidim da si odlučna u tome da se preselite, pa bih dala samo par smjernica:
    - nemojte u startu sve karte staviti na poljoprivredu. radije zadržite svoje poslove i fokusirajte se na to, a poloprivredu u idućih par godina uzimajte kao drugi izvor, zapravo, više da namirite svoje potrebe. morate upoznati zemlju, kada i što uspjeva, a što ne...
    - računajte da će idućih 2 godine 1 osoba morati uvijek biti angažirana oko bebe, tako da zapravo ostaje 1 osoba koja će moći odrađivati poljoprivredne poslove (najvjerojatnije ćete se izmjenjivati). ovo nema veze sa sposobnošću organizacije, već činjenicom da tako mala beba traži 100% angažman (mislim da će se svi roditelji oko ovoga složiti )
    - prvih 2-3 godine savjetujem da nemate životinje, čisto da si date vremena uhodati se sa bebom i voćem i povrćem, pa kada uhvatite ritam, onda možete životinje
    - ne računajte puno na poticaje, naime, ne polažite planove na tome. radije računajte da se sa svojim radom možete pokriti, a ovo ako što uleti super. poticaji se, uostalom, daju vrlo namjenski, tako da bi se zapravo morali orijentirati kod proizvodnje na ono za što se daju poticaji, a pitanje da li se vi želite baviti baš tom kulturom (npr. daju se poticaji na nove nasade voćaka, monokultura, a mi imamo sve stare autohtone sorte, koje bi ako želimo ostvariti poticaje trebali srušiti, što nama ne pada na pamet)....

    i tako, malo sam odužila, ali nikako da uhvatim vremena da sve stavim na papir. nemoj ovo shvatiti kao neko popovanje, stvarno mi nije to bila namjera, već da podijelim iskustvo i ono što smo mi uočili.

    ako se još čega sjetim, javim.

  13. #213
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Master Yoda speaks only the truth! Zhang naravno da ne zamjeram, i mi svakako planiramo zadržat svoje poslove dok ne vidimo kako "zemlja diše"...ali kako radimo oboje iz doma to je znatno lakše...a ja bum svoj radila stalno, jer obožavam svoj posao.

    A za životinje vjerujem da ćemo u početku imat kokoši i kozu, mm je veoma entuzijastičan što se tiće toga, a kako imam frendicu koja je i pored tek rođene bebice muzla kozu i imala kokoši, vjerujem da čemo to uspjeti. Za kravu sam lagano uvjerena da če doći tek s vremenom, nakon godinu dana recimo, kad se več naviknemo na sve skupa.

    Uh samo nek nam se bebica rodi pa će u životu sve ići lakše, bez straha...

  14. #214
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    ma ne sumnjam da je to moguće, htjela sam skrenuti pozornost na to da se ne zaletite i zatvorite jedna vrata (svoje sadašnje poslove) prije nego vidite što vas čeka iza drugih.
    uvijek se stigne nešto novo uvesti. bolje korak po korak, nego grlom u jagode pa izvisiti.

  15. #215

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    poticaji se, uostalom, daju vrlo namjenski, tako da bi se zapravo morali orijentirati kod proizvodnje na ono za što se daju poticaji
    To je istina. Samodovoljno imanje, ili neko koje teži tome, moglo bi dobit poticaje samo kad bi bilo jako veliko - jer za poticaj treba sadit veću površinu odnosno veći broj sadnica iste vrste. Možda bi se jagode mogle ugurat, ali ostalo traži neku veću površinu da zadovolji kriterije.
    Ali za osobnu potrošnju ne treba mnogo. Mi smo ljetos s jednog stabla višnje skinuli višanja za tri runde pekmeza, tridesetak flašica, i to kroz dva kišna tjedna.

    Za pčele je i mm zainteresiran. Za sad je to odgođeno u budućnost zbog previše hitnijih poslova na kući i vrtu, ali za godinu-dvije... Jedina mi je briga što su susjedne njive pored našeg budućeg voćnjaka i pčelinjaka.
    Hoće "rukostvornog" gazdu kome se sviđa prčkati s letvicama i drvenim sanducima
    On je taj!

    Joj, pravi mi je gušt ovaj topik. Držim fige da su papiri čisti i da vam sve uspije po planu.

  16. #216
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Vlvl prvotno napisa
    Joj, pravi mi je gušt ovaj topik. Držim fige da su papiri čisti i da vam sve uspije po planu.
    A zaboravih reći da su papiri blistavo čisti - sve štima
    Hvala Vlvl ja se isto nadam da če sve krenuti bar približno kako želimo. Nama je najvažnije da se beba rodi, kupovanje zemlje mi je neki jednostavan korak za sada, i u to uopče ne sumnjam...več smo krenuli sa skupljanjem kapare, fali par tisučica Evra

    Ps: kad si rekla da treba biti veliko imanje na kojem bi se sadila određena kultura, koliko veliko si mislila? Vočnjak je velik 30000 m2 a zemlja sve skupa oko 50000 m2 plus nešto šume, pretpostavljam da to nije preveliko...ali mislili smo izgraditi 2 bungalova i ljeti nuditi radni seoski turizam.

  17. #217

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Ne znam točne brojke, ali znam da u kriterije za pojedinu kulturu ulazi minimum od kojeg se dodjeljuju poticaji. Potraži što ima na stranicama ministarstva. Provjeri i daju li i pod kojim uvjetima poticaje županija i općina ili grad gdje je zemljište.

  18. #218
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    i mi smo nesto gledali te pticaje i sjecam se da treba minimum jedan hektar pod jednom kulturom

  19. #219
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    i najvise se isplate vocke, al za to je potrebna vlika pocetna ulaganja i traje nesto godina dok ne dode urod. al ak ti vec imas vocnjak onda super

    mi smo se oko toga savjetovali s jednom agronomkom, a ima puno i na stranicama ministarstva

  20. #220
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Nisam sigurna da ima poticaja za postojeći vocnjak.
    Uglavnom kod poticaja to funkionira na način da ti odlucis posaditi jabuke na 1ha, ulozis pare, kupis sadnice, posadis i onda trazis poticaje. I nije sigurno da ćeš ih dobiti.
    Zato treba biti oprezan kada se računa na poticaje.
    Kada poljoprivrednici prosvjeduju, ima često situacija da su uložili svoje pare, digli kredite i sto čuda, očekujuci da će im država vratiti. A država iz ovih ili onih razloga nije dala poticaje (ili nije dala u onoj mjeri u kojoj su očekivali) i sada su ljudi zaista u problemima.

  21. #221
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    RG, evo jedna zgodna knjiga za inspiraciju:
    Bill Mollison i Reny Mia Slay: Uvod u permakulturu, Split 1996.

  22. #222
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,890

    Početno

    linkic da pojedincima narastu zazubice: http://earthfirst.com/7-amazing-hand...riendly-homes/

  23. #223
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Mukice, ajme divote
    Roza, evo ti još jedna odlična knjiga (a pazi cijenu!)
    http://knjizara.ekupnja.com/Zlatna-z...-pr-18108.html

  24. #224
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    linkic da pojedincima narastu zazubice: http://earthfirst.com/7-amazing-hand...riendly-homes/
    :shock: auuu
    i ja bih takvu kućicu

  25. #225
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,984

    Početno

    Nisam baš sasvim siguran da bi to papirnato prošlo kod nas :/

  26. #226
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    linkic da pojedincima narastu zazubice: http://earthfirst.com/7-amazing-hand...riendly-homes/
    Ajme!!!!!!!!!!!!! Mm i ja gledamo i samo što ne zaplačemo! Ona na drvetu i ona zemunica su mi nešto najljepše što sam ikad vidjela! Mukice "right through the heart"

    Ivy super knjiga, i mislim da ču je naručit, fakat - 19 kn :shock:

    A što se tiče poticaja, ma ne računamo mi na njih baš, ako bude nešto prikladno da se prijavimo super, ali nečenam život u nokojem smislu ovisit o njima. Ipak mi ne planiramo biti standardni poljoprivrednici, nego nam je glavno biti self-sustainable, a kad se ufuramo onda ćemo što i zaradit od svog voča i povrča koje ćemo imat. Svakako bi i zbog sebe isčupala vinograd i zasadila začinsko i ljekovito bilje, jer od toga se svašta može radit.

  27. #227
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Citiraj Mukica prvotno napisa
    linkic da pojedincima narastu zazubice: http://earthfirst.com/7-amazing-hand...riendly-homes/
    Ajme!!!!!!!!!!!!! Mm i ja gledamo i samo što ne zaplačemo! Ona na drvetu i ona zemunica su mi nešto najljepše što sam ikad vidjela! Mukice "right through the heart"
    i ja se zapalila, premda sumnjam da ću ikad ostvariti, ali čovjek može bar maštati. Tako da sam otvorila sljedeću temu http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...761&highlight=

  28. #228

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    U određenoj mjeri su meni ovom nalik kuće od kamena pokrivene ševarom ili kamenom, dakle, samo 100 g unatrag u Dalmaciji...neki su se držali tradicije više, neki manje, ima jako lijepih iznimki

  29. #229
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    u subotu sam gledala tv (što je već vijest sama za sebe ) i bila je u Euromagazinu (ako sam dobro zapamtila kako se to zove) reportaža o Veneciji, između ostalog prikazali su i otočić San Erasmo blizu Venecije, gdje ljudi žive od poljoprivrede, i jednu obitelj koja svoje proizvode prodaje direktno potrošačima. Natrpaju čamac i voze do Venecije, a kupci ih čekaju na dogovorenim punktovima uz venecijanske kanale. Rekli su da su u početku imali 3-4 narudžbe tjedno, a sada ih imaju i po 300.
    Nisam baš najbolje shvatila je li to neki bio-uzgoj, ali izgleda da ljudi vole kupiti namirnice kad mogu biti sigurni u njihovo porijeklo. Posebno su cijenjene njihove artičoke.
    Evo tako ćeš i ti RG sjesti u kamioncin i lagno đir do Zagreba a pred Mamuticom će čekati 100 ljudi na tvoje krumpire i jajca od domaćih kokica...

  30. #230
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Evo tako ćeš i ti RG sjesti u kamioncin i lagno đir do Zagreba a pred Mamuticom će čekati 100 ljudi na tvoje krumpire i jajca od domaćih kokica...
    več mogu vidjet lica onih bivših poslovnih partnera i frendova koji svi misle da smo apsolutno poludili, ja u homemade haljini sa maramom i hrpa zdrave fine hrane....e jesi me nasmijala! Ali nadam se da če tako i biti, s godinama če se sigurno ćuti za nas pa ćemo eventualno i od prodaje lijepo živit, who knows...

    Svakodnevno se susrećemo sa šokiranjima i odgovaranjima od strane obitelji i prijatelja. Svi su uvjereni da je seoski život stvar prošlosti i da je u gradu budučnost...a mi jedva čekamo da se bebulinica rodi i da zbrišemo Mm čak razmišlja da sam sa par frendova odmah prije preseljenja napravi 2-3 summer houses na imanju, slično po ovom principu eco kuća, za obitelj i prijatelje koji će nas eventualno doći posjetiti...to bi bilo super, dok još ima vremena...jer kad se skroz ufuramo u farmerski život sumnjam da ćemo moći odvojiti na tu izgradnju...u svakom slučaju, kako trbuh raste i mi se bližimo preseljenju, ja sam sve uzbuđenija i uzbuđenija

  31. #231
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Nisam baš sasvim siguran da bi to papirnato prošlo kod nas :/
    mogla bi ova sa zelenim krovom , što izgleda ka kuća od hobita

    1. - ne bi zadovoljila statiku (trrusna smo zona)
    2. 3. 4. - mogle bi proči, osim ako ti plan nije napisao: "pokrov kosog krova mora biti od mediteran crijepa "
    5. 6. ne sviđa mi se, krš

    ja nisam nešto niti fascinirana kućama od slame , niti od drveta
    to sve propada, a što propada moraš obnavljati, ulagati, a da ne spominjem zaštitu od kukaca

    cigla od gline je prirodan materijal, kamen isto

  32. #232
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    e i da
    1. - ????? pa drvo raste, miče se, to je nemoguće dobro izolirati i spriječiti pukotine
    a o mravima neću niti počet

  33. #233
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Mi smo kao ljetne kučice razmišljali o ovoj zemunici. Dalo bi se zaista dobro to napraviti, a u zemlji je uvijek lagano hladnije nego na zemlji, pa pretpostavljam da ne bi bilo ni toliko vruče. Našla sam web-site te obitelji koja gradi takve kučice, i nude apsolutno svu pomoč, planove itd. A zemlja u Zagorju je super za to...

    Na drvetu kučica mi izgleda prekrasno, ali isto mislim da bi je trebalo održavati svako par mjeseci a to je pain in the butt! Iako svakako budemo napravili jednu malenu, pa kad budemo imali klince bit će im super tamo se igrat.

  34. #234
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,890

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    e i da
    1. - ????? pa drvo raste, miče se, to je nemoguće dobro izolirati i spriječiti pukotine
    a o mravima neću niti počet
    pa zena ide zivjet u SKLADU s priodom
    znaci u skaldu i s zivotinjama iz prirode

  35. #235
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Mi smo kao ljetne kučice razmišljali o ovoj zemunici. Dalo bi se zaista dobro to napraviti, a u zemlji je uvijek lagano hladnije nego na zemlji, pa pretpostavljam da ne bi bilo ni toliko vruče. t.
    gradila bi ti suteren, to ti je pravni naziv za zemunicu
    i jednako bi ti bio izoliran od tla kao da je prizemnica
    + skuplja izolacija od vode

    mislim da ne bi puno dobila ukopavanjem, jer će ti pregrijavanje raditi krov

    ako radiš nesto sl. 2. onda ti je to obična kuća sa zelenim krovom
    ali zeleni krov je nešto fenomenalno (i skupo) štiti od sunčevog zračenja, zelenilo spriječava pregrijavanje krovne plohe .. a kisika ka blata

  36. #236
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    A Mgrubi jesi i ti partybreaker uvijek izvlačiš neke zakone
    Pa ako smijem izgradit štalu na svojoj zemlji, sigurno smijem i zemunicu od 30 kvadrata, a i kako je Mukica rekla, mislim da ćemo opčenito imat i večih izazova od mrava i buba
    Don't get me wrong, mi i ne želimo ići živjeti kao selfsustainable ljudi, a da imamo sve komoditete prosječnog stana u NZagrebu. Baš suprotno, bježimo od svih tih komoditeta i idemo na selo živjet ko seljaci....

    ADSL ne spominjite, toga se ne odricala

  37. #237
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,890

    Početno

    MGrubi moze se zivjeti u skladu s prirodom
    ljud su tako zivjeli tisucama godina, da ne velim milionima

  38. #238
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    A Mgrubi jesi i ti partybreaker uvijek izvlačiš neke zakone
    Pa ako smijem izgradit štalu na svojoj zemlji, sigurno smijem i zemunicu od 30 kvadrata, a i kako je Mukica rekla, mislim da ćemo opčenito imat i večih izazova od mrava i buba
    Don't get me wrong, mi i ne želimo ići živjeti kao selfsustainable ljudi, a da imamo sve komoditete prosječnog stana u NZagrebu. Baš suprotno, bježimo od svih tih komoditeta i idemo na selo živjet ko seljaci....

    ADSL ne spominjite, toga se ne odricala
    profesionalna deformacija

    i za štalu moraš zadovoljit pravilnike
    ne budite preveč romantične, jer sa vlagom i pljesni nema mjesti romantici

    stare zemunice su bile pune vlage, kao i kamene kuće prizemni djelovi
    sanacija takvih kuća košta ko sam vrag

  39. #239
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    MGrubi moze se zivjeti u skladu s prirodom
    ljud su tako zivjeli tisucama godina, da ne velim milionima
    Rimljani su imali podno grijanje
    a da se ugledate na njih, oni su 'stari' jedno 2000 godina

    može se živjeti u skladu (preciznije: "uz" ) prirodu
    a da se pri tome zadovolje svi higijenski uvjeti, statički (nitko ne želi iskustvo Italije sa 150 mrtvih) i toplinski , dakako

  40. #240

  41. #241

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    najljepsa mi je hobit kuca (2., cini mi se )
    ovo zadnje se ni meni ne svidja..ali ova divota s travom na krovu je mrak

  42. #242
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    http://sirovahrana.com/forum/viewtop...4bc391f4490d0e

    ima knjiga o samoodrživom, o gradnji ilovačom i slamom , samo treba potražiti

  43. #243
    Nuktemeron avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    173

    Početno Hobbit kuće - autor Simon Dale bio u Hrvatskoj

    Simon Dale koji je napravio Hobit kuću koja se svima vama svidjela, bio je održao radionicu od 9 dana o ekogradnji, u Blatuši. Bila sam samo tri dana a MM je ostao do kraja.

    Na istom mjestu se organizira radionica o stvaranju šumskih vrtova - dakle permakulturni štos kako ne pljeviti, ne štihati, ne zalijevati, ne gnojiti...
    Samo treba znati posložiti koktel vrsta! radionicu vodi Crispin , mislim da je to neki kolega od Simon Dalea ili su bili u istom projektu.

  44. #244
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno Re: Hobbit kuće - autor Simon Dale bio u Hrvatskoj

    Citiraj Nuktemeron prvotno napisa
    Na istom mjestu se organizira radionica o stvaranju šumskih vrtova - dakle permakulturni štos kako ne pljeviti, ne štihati, ne zalijevati, ne gnojiti...
    Samo treba znati posložiti koktel vrsta! radionicu vodi Crispin , mislim da je to neki kolega od Simon Dalea ili su bili u istom projektu.
    O ovome sam čitala malo i oduševila se. Jel mi možeš dat neki link gdje se održavaju radionice? Thanks!

    MGrubi samo ti drži uteg, da ne poletimo ipak previsoko
    Iako slažem se s Mukicom, ljudi su i prije živjeli u prirodi sa svim životinjama insektima vlagom hladnočom itd. A u današnje doba kad je nama toliko znanja dostupno, mislim da se lakše ipak snađemo. Zaista ne mogu vidjeti sebe za godinu-dvije-tri kako mi se život svodi na posao, stan, supermarket...nisam stvorena za takav život...u prirodi se najbolje osječam, volim iskoristiti sve što mi daje, a daje nam toliko mnogo! Po meni više nego Konzum il Mercator, ali bez komoditeta, koji nas je i ovako samo udaljio od prirode i svega onog za što smo sposobni.
    A kad mi govore, težak je život na selu...uvijek se pitam u kojem smislu težak? Puno se radi? Puno se žrtvuje? E i? Zašto bi život morao biti nekakva igra u kojoj sve bezbrižno dobijamo? (a pritom i neku fatalnu bolest, jer koliko god da je sve super, stres nas dokusuri).

    Raspisah se ko blesava ali you got the point, nije nam cilj živjet život gdje nam je sve dostupno ako imamo dovoljno novaca, mi tražimo nešto drugo, nešto što nama ima puno više smisla...(ovo zvući ko monolog u holivudskoj poljoprivrednoj limunadi )

  45. #245
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja sam ti odrasla na selu, jelte 'djevojka sa sela'

    i da me hitiš u Manhatan, ja bih u dizajnerski pitar posadila pomidoru

    sa ekipom smo znali prespavati na otoku, ono, par dana, ko Robinzoni .. lijepo je par dana .. ali živit tako: ne , hvala

  46. #246
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno Re: Hobbit kuće - autor Simon Dale bio u Hrvatskoj

    Citiraj Nuktemeron prvotno napisa
    Na istom mjestu se organizira radionica o stvaranju šumskih vrtova - dakle permakulturni štos kako ne pljeviti, ne štihati, ne zalijevati, ne gnojiti...
    Samo treba znati posložiti koktel vrsta! radionicu vodi Crispin , mislim da je to neki kolega od Simon Dalea ili su bili u istom projektu.
    to mi je fenomenalno :D
    čitala sam Revoluciju jedne slamke od M. Fukuoke i Vrt bez motike
    ali moj pokus je propao, divlje biljke su progutale moje pitome, negdi sam zeznula

    sad imam 1. generaciju mojih brokula koje su se izborile u mom ex-vrtu , jedna je narasla jaka , nju čuvam za sjeme, za 2. generaciju 'boraca'

  47. #247
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Fukuoka je pisao o voćnjaku sa minimumom rezidbe ... ali nemam pojma kako se knjiga zove, pa ako ko zna, bila bih zahvalna na info

  48. #248
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,526

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Fukuoka je pisao o voćnjaku sa minimumom rezidbe ... ali nemam pojma kako se knjiga zove, pa ako ko zna, bila bih zahvalna na info
    revolucija jedne slamke

  49. #249
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ne, tamo je pisao da je uništio voćnjak svog tate sa ne-rezidbom, i onda je shvatio da pitome voćke moraju biti orezivane , ali je našao način kako to držati na minimumu
    Revlucija .... je knjiga o uzgoju riže, raži i općenito o pristupu zemlji
    ali ništa ne detaljizira oko voćaka

  50. #250
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    ja bih kupila par hektara zemlje u istri, ali nemam toliko love
    ako netko zna za povoljno zemljiste u istri, pls javite mi!
    znaci, vi mislite da je kontinentalna hrvatska bolja za poljoprivredu? mene fasciniraju bademi, masline, limuni i ostale divote i z toplijih krajeva.
    nuktomeron, kad je ovaj trecaj u blatusi koji si spomenula? je l' oni imaju neke kanale kojima salju obavijesti zainteresiranima za dogadanja kod njih?
    rozagroza, super si i zelim ti puno srece i uspjeha! sigurno ce ti biti super! a varazdinska zupanija je toliko gusto naseljena da ne vjerujem da je moguce da cete biti usamljeni, ni vi, ni dijete; ljudi su zanimljivi i ima hrpa alternativaca. tu je negdje blizu i bernarda orehovec i njeno biodinamicko imanje.
    osim toga, zelim ti i da se preselis prije nego sto rodis i da po mogucnosti i rodis na svojoj zemlji! (preporucujem vec spomenutu "anastaziju" vladimira megrea!)

Stranica 5 od 14 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •