he,he super tuzna i to je nesto,zivimo u nadi da ce se cim prije otvorit saljem ti
Florijan svaka cast rijetki su decki koji su nam se pridruzili,zato budi ponosan na sebe a i tvoja zenica treba bit![]()
Ima nas muških, istina malo, ali mi se nosimo sa svojom karmomPozdrav svima!!!
Neka,neka ,svaka cast deckima,kad vec nazalost smo svi u istom sosu ,pa nek nas ima i jednih i drugih .pozz svima
ovako....davno smo saznali da se imamo za boriti sa azoo, i krenuli smo u tu borbu.tri smo godine odlazili u zg na vv, pili čajeve, koristili bioastine i slične stvari. rezultati su svaki put sve gori. onda je došao novi zakon, i to nas je natjeralo da razmislimo i o drugim opcijama. tako smo donijeli odluku da odemo pokušati u prag. jednostavno, kod nas nitko više ništa ne može, dok se zakon ne promijeni, a vrijeme prolazi.lanjski pokušaj odlaska u prag je propao jer mi hormoni nisu bili najuredniji (poklopilo se sa vrlo kompliciranom situacijom na poslu). 4.1.2012. mirna mi je javila da imamo termin, poslala mi protokol i to je bio početak. dobila sam kratki protokol 7 d (menopuri i cetrotide). i tu sve nije išlo glatko. prvo nismo imali dovoljno folikula, pa nisu raslli dobro, do zadnjeg dana nismo znali hoćemo li uopće ući u postupak. dr. je produžila stimulaciju za 3 dana i na kraju je ipak bila naša odluka i otišli smo. od 11 folikla 5 je dobiveno, a od toga 4 js, s time da su samo 3 oplodili jer se 1 prestala razvijati. od 3 oplođene samo su se 2 embrija razvijala i oni su vraćeni mami svojoj. danas je 7dpt, luda sam, peru me kojekakve emocije - malo plačem, malo se smijem, a beta je tek 26.3. do tada ja sam trudnica i dok se ne dokaže suprotno neka svi šuteveć sam prije pisala da odluka o donoru nije pala s neba, o njoj se dugo promišljalo i na kraju je bitno jedino to da nas dvoje imamo jako puno ljubavi za dati tom malom mirišljavom smotuljku i da uopće nije bitno kako će ono pronaći put do nas. mi smo tu i čekamo, ovako ili onako. čak i ako se ovaj put ne ostvari ono što dr govori, pokušati ćemo opet. puno sreće svima
Romi draga,natjeras mi suze na oci,prekrasan post.Sigurno da niste preko noci odlucili se za ovu opciju,ali bitno da ste sada sigurni da je to pravi put za vas i da vas ceka vasa srecica tu (jedna,dvije),.da draga ti si trudnica od dana transfera nosis bebice,ako Bog dragi da bit ce sve dobro.Nemoj sad razmisljat o iducem pokusaju,tebi to nece trebati.,ti si trudna vec i samo miruj i probaj da se ne sekiras i mislis samo pozitivno da tvoje mrve ostanu stobom. Draga
![]()
dali je necij muz probao suve smokve u maslinovom ulju za visok fsh. citala sam da je pomaze kod zenea sa visokim fsh
rominka sretno da nas obradujes uskoro.
edinas neznam al neko je pisao na predhodnoj strani da nije pametno spustati tsh, i tu ima neke logike. meni je neki dan dr rekao da sad kad moj muz zavrsi sa menopurom tj kad prestane primati taj fsh njemu ce se on spustiti ponovo na istu vrijednost i prestace proizvodnja spermatozoida tj. koliko samga skontala fsh potice proizvodnju i kad se spusti ona prestaje. tsh je ustvari samo informacija iz mozga koja govori testisima da moraju proizvoditi sto manje ima te informacije iz mozga to manje i proizvodnje. otprilike tako nesto je meni moj dr rekao . tako kao sto je neko na predhodnoj strani napisao da nema smisla skidati tsh jer tim se postice samo kontraefekat.
Boss ,ja sam pisala o tome,je dobro kazes fsh,se nesmije nasilu terapijama spustiti jel se na taj nacin nece nikad pocet proizvodit spermici,jedino da se sam spusti onda znaci da se nesto pocelo desavati.Tako su nama 4.doktora rekla a vidim da i ti imas istu informaciju.tocno da mozak salje informaciju da nema proizvodnje spermica u testisima ,te je zato fsh visok,dok je visok znaci potice na proizvodnju.Ima mojih dosta postova o tome,nadam se da sam vam bar malo pomogla.pozz svima i ugodan vikend
nadam se da ce nam doktor reci neke dobre vijesti sledece sedmice. testastron se dobro podigao ali je fsh isti pa se nadam da je se bar nekoliko sprmica pojavilo.
edinas a koju terapiju je imao tvoj muz?i mm ima nizak testosteron a visok fsh i predlozili su nam pregnil ali prvo da pitamo lekare gde budemo radili mikro tese ako oni dozvole,stvarno vise nisam pametna.
pronasla sam jos jednu kliniku koja radi mikro tese a to je klinika embryolab u grckoj,na njihovom sajtu pise da rade mikro tese(mikrohirursko izdvajanje sperme iz testisa)ja ih nisam jos kontaktirala ali eto htela sam vam reci ono sto sam nasla na njihovom sajtu.
Evo da se javim sa vijestima (lošim) i novim pitanjima.
MM je prošle sedmice radio punkciju i nije pronađen niti jedan spermatozoid. S obzirom na visok FSh nisam puno ni očekivala, ali ne može proći bez razočarenja i suza.
Doktor je rekao da je sledeća opcija biopsija, on bi dao preporuku za Prag ili Maribor (da možemo ići preko fonda). Sad mene interesuje ako ima neka od djevojaka sa iskustvom iz Praga ili Maribora da mi otprilike opiše kako izgleda postupak biopsije tamo. Interesuje me koliko se ostaje u bolnici, koliko se moramo zadržati tamo (nebitno Prag ili Maribor), da li ste se odmah pripremale i vi ili ste čekale ishod biopsije vm? Ma, sve me interesuje. Najviše me interesuje koliko su vm morali biti odsutni s posla, jer mm je to najveći problem.
Sos zao mi je ali gurajte naprijed. Jeste napravili y- mikrodelecije i inhibin? Nama je konkretno dr u Pragu rekla da oni uopće ne bi radili biopsiju već se eventualno, ovisno ova dva nalaza, radi Microtese zbog invazivnosti. Dobro se raspitaj. I uopće ne kuzim zašto nm šalju na biopsiju? A nisam sigurna da li u slo možete zalediti u slučaju da nesto nadju....
Rominka,
Inhibin b smo radili, tačnije izvadio je krv, nalaz bi trebao biti gotov sledeće sedmice, a kariogram i mikrodelecije će valjda odraditi sledeće sedmice, ne znam koliko ćemo to čekati. Rade li microtese u Pragu? Je li tvoj muž to radio? Ja sam mislila da sad sačekamo te nalaze i nalaze hormona štitne,pa da vidimo šta dalje. Naš doktor nam predlaže ili Prag ili Maribor, a za Sarajevo bi morali sami plaćati. Ma ne znam ni sama šta da radimo. MM je najveći problem izostanak s posla, a mene to onda još više nervira, kao da ova siutacija nije dovoljno loša. Zato me i interesuje koliko to sve traje.
sos15 kod nas u Hrvatskoj ti još nitko ne radi bijopsiju (Tese) sa pohranom eventualno pronađenog materijala (samo dijagnostički znači i ako nađu nešto nema zamrzavanja za što ne vidim nikakvu svrhu pošto je to dosta invazivna metoda), trebali bi početi na Rebru "uskoro" a o to uskoro njima traje od 9mj prošle godine.
U Sarajevu ima jedna klinika istanbulska klinika "Jinemed" ali ne znam da li rade MicroTese, a Bacheci klinika također iz Istanbula na koju će dolaziti dr Emre B. raditi MicroTese bi se trebala otvoriti isto u BiH uskoro (poslao im email u petak i jučer mi odgovorili da će uskoro, papirologija)
Pozdrav
mm pise u histopatoloskom da su nadjene spermatocite prvog reda i da su prisutne leydigove celije u uobicajenom broju,e sad mene buni ovo spermatocite prvog reda ima neko da mu je slicno pisalo u histopatoloskom nalazu?
evo maila Jinemed klinike (istanbul),koja ce raditi(ja mislila vec radi) na Cengic Vili u Sarajevu:
"Poštovanje ,
Želimo da Vas obavijestimo da naša klinika počinje sa radom u prvoj sedmici APRILA!
Ukoliko želite da se informišete ili zakažete termin, možete nas kontaktirati na br:
387 61 906 209 ( Ebru Basara )
387 61 553 411 (Berina Hurlov )
Srdačan pozdrav!"
oni su rekli meni u mailu,izricito sam pitala,rade microTESE i oni(cak je neko napisao da su skloni probati i neku terapiju prije micro...bahceci nije u tom folu).
po ovom pitanje,evo naseg iskustva:....on bi dao preporuku za Prag ili Maribor ....
MARIBOR: rade TESE, kostalo nekad prije 5 godina oko 500 e sa zamrzavanjem(ako nema nicega,onda je oko 350e.) bili smo svega 4 dana(jedan prije zahvata,dan zahvata i mozda jos 2 dana-kod prijatelja so boravili,pa smo mogli) mm se osjecao relativnod obro,malo vrucice i to je to. dobijes PH nalaz-i danas to smatram najvaznijim nalazom koji imamo.
PRAG: PRONATAL-rade meki mesa/Tese zahvat.ni dan danas ne znam staj eto,ali microtese nije milion posto.
razlika toga i biopsije u MB-u je sto nema PH nalaza, sto odmah kazu ima/nema psermija i rez je preko cijelih testisa,a u MB je bio samo mali,par cenata sirok rez. osim toga,oni naplate oko 900e, bez obzira ima li sta z azalediti ili ne(sto mi je od svega najveci apsurd)
Ne znam da li ova druga klinika(dr Lazarovska) radi MICRO?to jos nisam cula.
i Jinemed i Bahceci u Sarajevu ce raditi microTESE,pitala sam-ne bi nam valjda lagali...
![]()
Mi se spremamo u Postojnu na biopsiju, ali običnu: košta 200 eura, radi se u lokalnoj
anesteziji, a eventualno pronađeni materijal se zamrzne. Može se napraviti svaki dan!
edinas kod mm u decembru je fsh bio 14 ali mu je inhibin bio jako nizak 11,e sad lekar zbog testosterona mu je predlozio pregnil od 5000 da prima sest nedelja ali mi se jos nismo usudili da prima tu terapiju plasimo se zbog FSH da nam on jos vise ne skoci.
mi smo biopsiju radili u jevremovoj o svom trosku i mm je istog dana dosao kuci,intervencija je trajala pola sata sa pripremama,a histopatoloski smo cekali sedam dana.
e samo da se pohvalim da smo danas krenuli sa menopurom i za 14 dana punkcija, pa cemo da vidimo hoce li se ista naci, mada sam sigurna da ce biti nesto.
Edinas~~~~ za pozitivne vijesti,super da se nije poremetio fsh,uz terapiju ,a pomoglo testosteronu
Lina2 sretno na biopsiji draga~~~~
Boss ma mora bit plivaca ~~~~
Sos15 sretno za dalje
Tuzna i ostali borci pozdrav![]()
Bok svima! Nova sam na ovom forumu, već sam dosta pročitala na ovoj temi..naime mm isto ima azoo, doduše nije mu još postavljena dijagnoza, ali na prvom sg sve 0, na drugom sve 0 dolje piše nađen vrlo rijedak nepokretni spermatozoid, uzv testisa uredu, hormoni FSH 14,3, E2 300, Testosteron 28,32, Slobodni Testosteron 42,07.. E sad će nas urolog naručiti tek negdje u 4.mj, a mi smo naravno već ludi od svih tih šokova..jel ima netko iskustva s tim estradiolom, zašto je on tako visok? I jel ovaj nalaz upućuje na neop.azoospermiju?
Inače u braku smo 2,5 godine, samnom je sve u redu, desni jajnik mi je policističan ali imam ovulacije redovno. Ja 23g, mm 30g.m Između prvog i drugog sg pio je vitamine i jeo medd s orasima i sezamom, malo mu se popravila fruktoza, cink i citrati, iako je i na prvom bilo u granicama, pri donjoj.
nadam se da ce biti nekog pomaka od ove terapije. vrijedi pokusati
Jutro svima!Evo već sam i jučer poslala post al administrator ga nije stavio. Dugo vas već čitam..
MM također ima azoospermiju, doduše nije mu postavljena dijagnoza još, al na prvom sg bile same nule, na drugom isto, samo je dolje pisalo nađen vrlo rijedak nepokretni spermatozoid, uzv testisa u redu, hormoni FSH 14,3, E2 300, TESTO 28,32, Slobodni TESTO 42,07..sad čekamo da nas naruče kod urologa pa ćemo vidjeti šta dalje..Zanima me jel ovi hormoni ukazuju da je u pitanju neopstruktivna azoo., i ako je nije mi jasno kako je pronađen taj jedan u ejakulatu. Inače, ja imam 23, mm 30, u braku smo 2,5 god, saznali smo da imamo ovaj problem prije 3 mj. Hvala unaprijed! Sretno svima!
e sad je stavio oba posta, nema veze..odgovorite ako ima netko takvu situaciju s hormonima..
Pozdrav!!
Dobro dosla u ovu tugu i jad,nadam se da ces sto prije imati pozitivne rezultate.Gle po vasim hormonima meni to ide na onu bolju verziju opstruktivnu,s obzirom i da je naden nepok.spermatoid.Sto prije napravite punkciju koja ce vam pokazat sto se desava unutra,a tad ce vam i reci o kojoj se azoo radi.Moglo bi bit da kod vas su unutra a da imaju prekid pa nemogu izaci u ejakulatu.,al to nema veze bilo bi super mogli biste ici cim prije u postupak.Rece vam urolog,vjerovatno cete morat napravit i ostale nalaze kariogram,microdelecy,inhibin,a mozete i cim prije na punkciju pa ako nadu netrebate vadit ostale nalaze.Pozdrav i sretno
Postoji nada hvala na odgovoru, ulila si mi tračak nade, trebali bi u 4.mj biti naručeni kod urologa pa ćemo vidjeti šta će reći..zvala sam jučer kaže ona nazovite sljedeći tj tad ćemo naručivati za 4.mj, ma bravo!j.. se njima za nas..
Je,tako je to nazalost cini mi se svuda,pogotovo kad je azoo u pitanju,zaista ovaj problem ih uopce nezanima,svi smo puno vise saznali na ovom forumu vec od njih,bas kad smo toliko bili uporni i dosadni tad su nam znali neke stavri objasnit al sve u svemu to je nula.Hvala Bogu na ovom divnom forumu i svima koji su odlucili podjeliti svoja iskustva jedni s drugima.
Sretno u dobru i zlu ,samo naprijed,mislim da je kod vas bolja situacija ,borite se.
Rominka cekamo betu,bit ce dobro draga nadam se bar jednoj mrvi da nas obradujes za koji dan![]()
dobro je sto su nasli taj nepokretni znaci da ima nade , sad sto prije vidite da idete na punkciju i na ICSI dok jos ima ih pa makar i nepokretnih. i da to ti je neopstruktivna azoojer je fsh visok, al opet nemojte ocajavati imate srece da su nasli bar jedan imate sa cim ici na vto.
Drage moje, nije bajno kod mene. Ja sam vam u pon popodne nekakbo krvarenje dobila, slicno menstruaciji, samo slabije. Umjesto u ponedjeljak ici cu vaditi u sub, ali mirim se s tim da nismo uspjeli i pocinjem s novim planovima.
rominka nemora nista da znaci , dok ne izvadis betu i dok ti beta ne pokaze suprotno ti si jos uvjek trudna. koliko ima zena da krvare a trudne pa mozda si i ti jedna od njih.
Oh, boss, iz tvojih prstica u bozje u usi i moj trbuscicvoljela bih, ali realno, kolike su sanse da iz prvog puta uspije!?
Romi draga nije kraj,ipak ne krvaris vise,dobro kaze boss ima zena koje krvare malo na pocetku trudnoce zbog bebi koja si trazi mjesto,a opet mozda te jedna napustila mrva ali druga neDrzi nam se ,stobom smo u mislima i cekamo pozitivnu betu
Boss,mislis da je neopstruktivna zbog hormona?, nemam pojma nama su rekli ako postoji jedan bilo kakav u ejakulatu da nije neost.azoo??,da je to super jel ih ima sigurno u testisima.,sad ako grijesim ispricavam se onda i nasoj novoj prijateljici u dobru i zlu.,mada sam sad zbunjena nama rekose tak.Tko ce ih znat nekom ,nekako kazu.pozz borci
Potpuno ste u pravu kad kažete da nikoga nije briga za nas. Mi smo danas bili u genetskom savjetovalištu, kao imali termin da mm uradi kariogram i mikrodelecije. Kad smo došli tamo, shvatili smo da smo zapravo dobili termin za razgovor sa doktoricom koja tek treba da utvrdi trebau li nam ti nalazi. Nakon ispitivanja, shvatila je da nam trebaju nalazi, čak kariogram za oboje. Međutim, nismo mogli odraditi te nalaze odmah, već se tek sad možemo naručiti za kariogram, a kad on bude gotov, onda će vidjeti za mikrodelecije, koje se inače ne rade kod nas, već u Beogradu. Šlag na tortu je bio kad su nam rekli da je prvi termin za kariogram početkom maja, ali to nije sve, inače se nalaz čeka 30 dana (za djecu), ali pošto nama nije hitno, čekaćemo 45 dana. Znači rezultate bi mogli dobiti krajem juna, a tek onda bi mogli dobiti uputnicu za mikrodelecije, koje bi opet vjerovatno čekali još tri mjeseca. Sad vi meni recite ko je tu lud. Ja više stvarno ne znam šta da radim. Da li možemo bez tih nalaza u Prag na biposiju (mesa/tesa, šta god da je)? Ima li ko iskustva?
Imam još jedno dilemu, nadam se da ćete mi pomoći. Čini mi se da u Pragu imaju dvije klinike: Prenatal i PFC (ako sam dobro upućena). Sad mene interesuje koja je bolja i šta je uticalo da se odlučite za jednu od tih?
Mi smo se odlucili na PFC zbog nekoliko razloga. Nema dugog cekanja, prvi su mi odgovorili na mail, dosta su jeftiniji, nisu zahtijevali da za konzultacije dodjemo u Prag. A u konacnici, mislim da nema velike razlike.
Pa, i to puno znači.Koliko samo uštediš kad ne ideš dva puta do Praga. Je li tm kod njih radio biopsiju? Kako s njima kontaktiraš na engleskom ili na našem jeziku? Kod kog doktora ste bili?
Kontak je mirna - super zenskica i sve je na hrvatskom/srpskom. Vodila me dr. Lazarovska koja je isto odlicna. Na potp u ceskoj na prvoj str imas kontakt podatke. Nismo radili biopsiju, ici cemo na microtese ako bude imalo smisla. Svako mjesto koje zarezu unisteno je nepovratno, tako da sam misljenja da je to besmisleno raditi ako se ne zna moze li se nesto naci, i nakon biopsije ukoliko nisu nista nasli salju na microtese, pa mi bi onda direktno na to. No to smo mi![]()
Još kad bih znala da li oni stvarno rade Microtese u Pragu. Nama je problem što nam doktor neće dati uputnicu za Sarajevo, već samo za Prag ili Maribor. Nekako mi onda Prag djeluje primamljivije. Poslaću im mail ovih dana (čekam nalaz inhibina b, trebao bi biti sutra) da vidim šta će oni reći.
Sos15.u Pragu i Mariboru nerade micro,vec obicnu biopsiju.Micro-tese ce raditi u Sarajevu klinika Bahceci,a rade vec godinama u Istanbulu i N.Y-Cornell.(vidi ovdje na forumu ima puno postova o tome,na ovoj temi azostatistika),to moras ic privatno ,ne preko uputnice.Ako hocete obicnu biopsiju onda se raspitaj kod doktora gdje mozete ici preko osiguranja.I kod vas je znaci cekanje termina i nalaza kao i svuda nazalost nasu.Sretno