Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Mama, mogu li plakati?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    ČAKOVEC
    Postovi
    50

    Početno Mama, mogu li plakati?

    Olga je 3,5 godine,
    prije dva tjedna krenula prvi puta u vrtić,
    od tada plače svako ujutro prije vrtića i tamo,
    a na to teta u vrtiću reagira: ako si tužna slobodno plačeš.
    Taj period plakanja nije dug, ali,

    Olga radi slijedeće:
    kada se približava večer, i vrijeme za krevet
    (sama spava od 1. godine u svojoj sobi i krevetu),
    ona pita dal može plakati,
    a šta će drugo mama nego onda velim što i teta u vrtiću,
    i tako počinje plakati, ali nije to onaj histerični ili jaki plač, ali ipak plače,
    i tako dok ne zaspi.

    ???

  2. #2
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    nisam imala taj problem ... ali možda da joj probaš trenutke prije spavanja na neki poseban način učiniti lijepim, nikako tužnim

    imam dijete od 3,5 god i mislim da bi joj uspjela objasniti da odlazak na spavanje ne mora biti tužan, da je to nešto lijepo jer kad spavaš da rasteš i da se mora odmoriti kako bi sutrašnji dan imala snage za igru

    probajte sa nekim svojim ritualom, stavljanje mede na spavanje, čitanje, pričanje priča i neka zna da ju mama čuva i po noći dođe vidjeti

  3. #3
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Pitaj je da li se nakon plakanja osjeca bolje. Ako da, super, ako joj to pomaze izbaciti tugu...
    Ako ne predlozi joj nekaj drugo. Npr. da tebi isprica sto ju muci pa da o tome popricate.

    Prije spavanja zajedno izmislite neke lijepe price ili neka ti isprica sto bi voljela sanjati, sto joj je taj dan bilo lijepo...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    A meni se čini da dijete plače, jer ZNA, da kad se probudi, ide u vrtić . Dakle, nije samo spavanje problem već ono što slijedi ujutro. Tako mi se čini.

  5. #5
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Naravno, ali jos uvijek traje adaptacija, nije to plakanje nista neobicno.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Ja mislim da je djetetu jako važno priznati da ima pravo biti tužno i da ima pravo plakati. Puno bolje nego da tu tugu skriva, zbog čega god bila tužna. Isto kao i s odraslima, uostalom.

  7. #7
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    Citiraj Loli prvotno napisa
    Ja mislim da je djetetu jako važno priznati da ima pravo biti tužno i da ima pravo plakati. Puno bolje nego da tu tugu skriva, zbog čega god bila tužna. Isto kao i s odraslima, uostalom.
    ovo naravno potpisujem ... isto tako je pohvalno od tete u vrtiću da potiče ispoljavanje osjećaja

  8. #8
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Naravno da ima pravo biti tuzno i ima pravo plakati.
    Plakanjem mozemo izbaciti i tugu i bijes i frustracije... Pitanje je da li ce se netko zakopati u tom plakanju ili ce se nakon toga/nakon nekog vremena osjecati bolje, smiriti se i krenuti dalje.

    Ali ponavljam, traje adaptacija pa je ovo skroz normalno. I slazem se, super je kaj teta najnormalnije prihvaca to plakanje.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    I ja sam mišljenja kao i cure da ako je dijete tužnio i plače mu se da onda plače. Ne govorim "velike cure/dečki ne plaču". Možda da probaš otkriti ZAŠTO plaće prije spavanja (najvjerojatnije je to sutrašnji odlazak u vrtić). Kad idete u krevet i kad te pita "Mogu li plakati?", reci: "Naravno da možeš, ali zašto ti se plače?" I možda će ti reći da ne zna jer ne zna riječima izraziti osjećaje, a možda će i reći zašto je tužna. Da li ti ostaneš s njom u sobi dok ne zaspe ili plače sama? Možda se poklopilo više faktora. Možda više ne želi zaspati sama.
    Nisam baš prepametna, ali možeš probati razgovarati.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Najviše mi smeta kad dođu razni odrasli, a najčešće su to bake i djedovi, bar po mom iskustvu, pa svom silom hoće da djete prestane plakati, a zapravo da prestane biti tužno, pa ga tješe, a zapravo potkupljuju svim i svačim.
    Negdje sam pročitala da je najsigurniji put u depresiju, nepriznavanje osjećaja tuge i ljutnje. Moramo odtugovati svoju tugu i to je to. Nekome traje kraće, nekome dulje, ali proces se mora odraditi. Djeca kao i odrasli.
    Ja mislim da djevojčica, koja je toliko mudra da čak pita mamu smije li biti tužna, vrlo jasno daje do znanja koja joj je potreba. Mislim da je prije spavanja, kad je tako tužna, važno da joj mama ili tata ili oboje kažu da ju beskrajno vole i tužnu i veselu i da će biti uz nju, da je to njima ok što plače kad je tužna i da ako je tužna zbog vrtića, da će tamo sigurno naći neke dobre prijatelje, igračke i aktivnosti zbog kojih će njena tuga biti manja ili će skroz proći.

  11. #11
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    Olga, mi prolazimo istu stvar: adaptaciju na vrtić u dobi od tri godine i dva mjeseca. I moj se sin slično ponaša. Navečer se sjeti kako će ujutro morati u vrtić, pa krene plakanje, ponavlja da neće u vrtić, i tako on and off sve dok ne zaspe. Sve što mi možemo napraviti je razgovarati s njima, dati im do znanja da ih razumijemo, i grliti ih dok ne zaspu... Mislim da je ovo zadnje jako važno, da osjete da smo uz njih. Moj maleni, doduše, nikad nije zaspao sam, ali mislim da bi vrijedilo da malo odstupite od pravila da spava sama dok ne prođe adaptacija i da budeš uz nju, jer ovo što sada prolazi je jako teško i traumatično za nju. Držite se

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    ČAKOVEC
    Postovi
    50

    Početno

    da, istina je u svemu što kažete,
    nevjerojatno koliko je sretna tokom cijelog dana, pjeva, pleše, i kao da joj je to prošlo u rutinu kad ide spavati, i to zato jer zna da ide u vrtić kad se probudi, pa plaće.
    isprobali smo sve, razgovor, maženja, pričanje priče, ali ona jednostavno veli da želi plakati. ali to nije onaj jaki i veliki plač, nego mrckanje,
    nakon toga ja odem iz sobe, kao uvijek, ona to izvodi još 10 minuta i zaspi. ali se s tim probudi ujutro.

    ah, tješimo se da je to sve adaptacija vrtića, i da će proći.
    hvala

  13. #13
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    znam o čemu govoriš jer smo to prolazili, pa čak i sad povremeno zna biti tužna zbog vrtića. potrajat će, ali će i prestati. naša curica je već na izlasku iz vrtića bila tužna i plakala jer je znala da sutra ponovno ide u vrtić. a onda je "pronašla" prijateljice u vrtiću pa joj je bilo drago što ide. treba biti strpljiv i po 100x objašnjavati i pričati zašto ide u vrtić. pronaći nešto lijepo što joj se sviđa u vrtiću i pričati o tome. sretno!

  14. #14
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    poceli adaptaciju.
    place kad je umorna - prije popodnevnog i nocnog spavanja jer zna da ide u vrtic.
    razgovaramo o tome koliko moze.
    predlozila sam joj kada joj je dosta da kaze "ajmo sada pricati o necem drugom".
    preko dana zna reci da je tuzna jer ide u vrtic.
    drago mi je sto jasno i cisto ispoljava osjecaje.
    poticem je da se dode pomaziti kada god ima potrebu.
    zaspi u cvrstom zagrljaju i grlim ju i mazim kada se probudi.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    ČAKOVEC
    Postovi
    50

    Početno

    da, i evo nas već na početku četvrtog tjedna, a Olga još uvijek plače prije vrtića, nekoliko puta se rasplače tijekom boravka,
    te prije spavanja, jer zna da sutra ide u vrtić.

    ajme, nadam se da će proći..jer kako se približava večer, ona govori da želi plakati jer je žalosna...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    ČAKOVEC
    Postovi
    50

    Početno

    danas slavimo,
    18 je dan vrtića i Olga nije plakala..

    ))

  17. #17
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    :D

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    ČAKOVEC
    Postovi
    50

    Početno

    ja moram napisati:
    Olga ne plaće već tjedan dana..a njezina teta u vrtiću:
    kaže da Olgica ne skida osmijeh sa lica.

    hvala svima.

  19. #19
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    Citiraj OLGA prvotno napisa
    ja moram napisati:
    Olga ne plaće već tjedan dana..a njezina teta u vrtiću:
    kaže da Olgica ne skida osmijeh sa lica.

    hvala svima.
    :D

    da li je prestalo i plakanje prije spavanja?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    ČAKOVEC
    Postovi
    50

    Početno

    prije spavanja upita da li sutra ide u vrtić?
    moj odgovor je da ide, a ona a zašto,
    i 1000 x zašto, ali ne plaće.

    a danas ujutro zamislite, opet ona pita da li
    može plakati, ja joj velim da može ako je žalosna,
    a ona odgovori da će doma plakati, ali u vrtiću neće
    jer joj je tamo lijepo..
    i sada si vi mislite...)))

    naime, još uvijek je to valjda adaptacija,
    i biti će još svega, jer ne može shvatiti još da
    je pet dana u vrtiću, a dva doma,
    ali biti će sve ok...moramo tako misliti.
    mislili smo da plakanje nikada neće stati,
    a onda jedno jutro presjek...hvala bogu...

    pozdrav svima...)

  21. #21
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Citiraj OLGA prvotno napisa
    ali u vrtiću neće
    jer joj je tamo lijepo..

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Bravo za Olgicu!!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •