Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: letak za pacijente o zakonu

  1. #1
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno letak za pacijente o zakonu

    Mislim da bi svi pacijenti trebali znati sto tocno u zakonu pise i sto to znaci za pacijente, kao i osnovne popratne cinjenice.

    Zato mislim da bi morali napraviti letak koji bi o ovome informirao pacijente.

    Kao prvo, stavila bih tekst zakona u onim clancima koji se ticu pacijenata i njihovih prava i ogranicenja. Mislim da su to slijedeci:

    Izvaci iz zakona o MO: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_88_2150.html

    Članak 7.
    Bračni drugovi imaju pravo na obavijest o mogućim oblicima prirodnog planiranja obitelji, o mogućnostima liječenja neplodnosti te o drugim načinima ostvarenja roditeljstva.

    Prije provedbe svih postupaka medicinske oplodnje liječnik, biolog ili drugi ovlašteni zdravstveni stručnjak bračnim će drugovima objasniti pojedinosti postupka, izglede za uspjeh te moguće posljedice i opasnosti postupaka za ženu, muškarca i dijete.


    Članak 8.

    Prije provedbe svih postupaka medicinske oplodnje za bračne drugove obvezno je prethodno pravno te psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje.

    Magistar psihologije ili liječnik specijalist psihijatrije mora bračne drugove upoznati s mogućim psihičkim učincima postupka medicinske oplodnje. O provedenom savjetovanju magistar psihologije ili liječnik specijalist psihijatrije izdaje pisanu potvrdu.

    Magistar prava mora bračne drugove upoznati s pravnim značenjem i učincima pristanka na planirani postupak medicinske oplodnje te obiteljskopravnim učincima koji proizlaze iz određenog medicinskog postupka. O provedenom savjetovanju magistar prava izdaje pisanu potvrdu.

    Zdravstvena ustanova u kojoj se provodi medicinska oplodnja može sama osigurati provođenje pravnog i psihološkog ili psihoterapijskog savjetovanja, a ako to ne može obvezna je uputiti bračne drugove u drugu zdravstvenu ustanovu u kojoj se provode ova savjetovanja ili kod osoba ovlaštenih za psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje te kod magistra prava zbog pravnog savjetovanja.

    Članak 9.

    Postupci medicinske oplodnje uređeni ovim Zakonom provode se samo ako su bračni drugovi obaviješteni o planiranom postupku medicinske oplodnje sukladno članku 7. ovoga Zakona i savjetovani sukladno članku 8. ovoga Zakona te ako su za taj postupak dali slobodan pristanak u pisanom obliku.

    Pristanak iz stavka 1. ovoga članka daje se za svaki postupak medicinske oplodnje, posebno s obzirom na vrstu postupka oplodnje i podrijetlo spolnih stanica te nakon rođenja djeteta uz primjenu toga postupka ima pravno značenje izjave o priznanju očinstva, odnosno majčinstva.

    Bračni drugovi pojedinačno ili zajedno mogu povući pristanak i odustati od postupka medicinske oplodnje sve dok sjemene stanice ili jajne stanice ili zametak/ci nisu uneseni u tijelo žene.

    Izjavu o povlačenju pristanka zdravstvena ustanova obvezna je zabilježiti i na zahtjev žene ili muškarca o tome izdati pisanu potvrdu.

    Članak 15.

    U postupku izvantjelesne oplodnje mogu se oploditi najviše tri jajne stanice dobivene u jednom postupku.

    Broj zametaka koji se unose u tijelo žene ne može biti veći od onoga koji, u skladu s profesionalnim dostignućima i iskustvima, obećava uspješan postupak medicinske oplodnje i, koliko je moguće, ograničava rizik višeplodne trudnoće.

    U jednom postupku nije dopušteno unijeti u spolne organe žene više od tri zametka.

    Višak preostalih spolnih stanica pohranjuju se za korištenje uz uvjete propisane ovim Zakonom.
    Mozemo i izbaciti neke stavke koji se ili podrazumijevaju ili nisu toliko relevantni, ali tu bi mi trebala tudja misljenja kako skratiti.

    Zatim cini mi se da treba naglasiti o zakonu:

    - u zakonu nigdje ne pise da se zameci ne smiju baciti

    - zena ima pravo inzistirati na transferu manjeg broja zametaka (clanak 15, stavak 2) jer se bez njezinog pristanka ne moze nista sprovesti (clanak 9, stavak 3)

    - u zakonu nigdje ne pise da se zena mora izjasniti o broju stanica za oplodnju

    - zamrzavanje zametaka nije na popisu dopustenih postupaka u RH; ako ce se zamrzavati zameci, nacionalno povjerenstvo mora taj postupak uvesti kao dopusteni postupak

    - savjetovanje ne znaci komisija ili ispitivanje, nego obavjestavanje; ni pravnik ni psiholog/psihijatar nemaju pravo odbiti par za postupak

    Zatim cini mi se da treba naglasiti o odredbama zakona:

    - nijedna zemlja u Evropi osim Hrvatske nema ogranicenje od 3 j.s. za oplodnju (imala jedino Italija, Ustavni sud ukinuo)

    - u svim zemljama u Evropi osim Hrvatske dopusteno je zamrzavati OPLODJENE jajne stanice

    - odabir tri najbolje jajne stanice nije isto kao odabir tri najbolja zametka jer se na jajnim stanicama ni po cemu ne vidi koja je najbolja, dok se na zamecima/predembrijima to moze donekle (2-3 puta bolje) procijeniti (samo 50% oplodjenih j.s. dozivi 5. dan, ostale odumru zbog kromosomskih pogresaka (izvor: znanstveni clanci, mogu citirati))

    - najrestriktivnija odredba zakona nije zabrana zamrzavanja zametaka, VEC OGRANICENJE OPLODNJE na 3 j.s. - npr. prosjecno se od 8-12 js. oplodnjom svih js. dobiju tek 2 zdrava predembrija koja se niti ne moraju implantirati (izvor: knjiga o blagim stimulacijama), a tek 30% postupaka ima zametaka za zamrzavanje usprkos oplodnji svih j.s. (izvor: spanjolski IVF registar).

    - zamrzavanje jajnih stanica je financijski neisplativo pa se ide na "blage" stimulacije u kojima bi se dobile 3-5 j.s. za oplodnju - manji broj j.s. snizava sanse, posebice podgrupama pacijenata (starije zene, teski muski faktor, losa kvaliteta zametaka/predembrija), dakle povecava broj potrebnih postupaka

    Kako se pacijent moze boriti protiv zakona:

    - informiranjem i inzistiranjem na svojim (iako ogranicenim) pravima
    - apeliranjem na svog saborskog zastupnika da lobira i glasa za promjene
    - pridruzivanjem gradjanskoj inicijativi protiv ovog zakona (dodjite na kavice, dijelite letke, saljite informacije o nepravednim situacijama)
    - informiranjem svoje okoline o cinjenicama o potpomognutoj oplodnji (popratna internet stranica: jos u konstrukciji)
    - informiranjem svoje okoline o glavnom problemu u zakonu - ogranicenje oplodnje na 3, umjesto individualnog pristupa lijecenju i oplodnji onoliko koliko je potrebno


    Sto mislite o tome?

  2. #2
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    nitko nema nikakve komentare?
    kako se jos pacijenti mogu boriti protiv zakona?

  3. #3
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Odlicna ideja i odlican letak. No svi znamo koliko ce se pacijenti boriti protiv zakona :/
    Vecina ce se pokriti po usima i trpiti...
    Vec sam nekoliko puta napomenula da nas ima jako malo koji smo spremni i kadri krenuti "u boj" i obicno dobijem po prstima zbog iskrenosti jer se uvijek oni koji nisu spremni osjete prozvanima.
    Mislim da je to i uzrok sto na ovoj temi bas i nema komentara.

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,048

    Početno

    Meni je sažetak OK.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,048

    Početno

    Jedino bih maknula riječ "žena" (ono kad se govori da se ne može par prisiliti da se vrate tri zametka), nego bi stavila par.

  6. #6
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    heh tikice, jes da vecina ljudi presutno podrzava i nema volje ili vremena za akcije - ali svi ovi nacini otpora osim pridruzivanja inicijativi su nesto sto covjek moze bez nekog posebnog truda - a i pridruzivanje inicijativi ne mora biti nesto aktivisticki ak npr. dodju na kavice jednom mjesecno ili printaju koji letak s vremena na vrijeme

    - informiranje o zakonu je u njihovom interesu
    - objasnjavanje okolini se ionako dogadja, samo ako ljudi budu informiraniji sto se radi u IVFu i sami ce moci drugima lakse objasniti
    - pisanje svom saborskom zastupniku mozemo napraviti cim laksim tako da skupimo njihove kontakte i napravimo predlozak pisma

    ja ipak vjerujem da kad pocnu padati negativne bete nece bit ljudima bas svejedno jesu li im oplodili 3 ili 8, i da li je koja od onih 5 bacenih stanica mogla proizvesti trudnocu...

  7. #7
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    meni je ok

    ali čak nije važno podržava li netko i želi li se boriti, ili sudjelovati u malim načinima otpora
    važno je da ovim letkom ljudi budu upoznati sa zakonom, da znaju koja su im prava, da znaju što ih čeka kad uđu u postupak, da znaju šta se promijenilo...

    otpor je fakultativan (iako naravno dobrodošao), ali pravo na informaciju nije
    a mi želimo da ta info dođe do što većeg broja ljudi...i dati poticaj

    ja na ovaj letak tako gledam

  8. #8
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    ovo je skracena verzija citata iz zakona, koja se tice samo prava pacijenata: - meni se cini najvazniji dio letka, da bude jasno da pacijenti imaju neka prava koja im se ne mogu oduzeti.

    Izvaci iz zakona o MO: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_88_2150.html

    (Članak 7. stavak 2) Prije provedbe svih postupaka medicinske oplodnje liječnik, biolog ili drugi ovlašteni zdravstveni stručnjak bračnim će drugovima objasniti pojedinosti postupka, izglede za uspjeh te moguće posljedice i opasnosti postupaka za ženu, muškarca i dijete.


    (Članak 8. stavci 2 i 3)Magistar psihologije ili liječnik specijalist psihijatrije mora bračne drugove upoznati s mogućim psihičkim učincima postupka medicinske oplodnje. O provedenom savjetovanju magistar psihologije ili liječnik specijalist psihijatrije izdaje pisanu potvrdu.

    Magistar prava mora bračne drugove upoznati s pravnim značenjem i učincima pristanka na planirani postupak medicinske oplodnje te obiteljskopravnim učincima koji proizlaze iz određenog medicinskog postupka. O provedenom savjetovanju magistar prava izdaje pisanu potvrdu.



    (Članak 9. stavci 1 i 3) Postupci medicinske oplodnje uređeni ovim Zakonom provode se samo ako su bračni drugovi obaviješteni o planiranom postupku medicinske oplodnje sukladno članku 7. ovoga Zakona i savjetovani sukladno članku 8. ovoga Zakona te ako su za taj postupak dali slobodan pristanak u pisanom obliku.

    Bračni drugovi pojedinačno ili zajedno mogu povući pristanak i odustati od postupka medicinske oplodnje sve dok sjemene stanice ili jajne stanice ili zametak/ci nisu uneseni u tijelo žene.

    Članak 15. stavci 1 i 2

    U postupku izvantjelesne oplodnje mogu se oploditi najviše tri jajne stanice dobivene u jednom postupku.

    Broj zametaka koji se unose u tijelo žene ne može biti veći od onoga koji, u skladu s profesionalnim dostignućima i iskustvima, obećava uspješan postupak medicinske oplodnje i, koliko je moguće, ograničava rizik višeplodne trudnoće.
    a ove clanke bi maknula zato jer:

    Bračni drugovi imaju pravo na obavijest o mogućim oblicima prirodnog planiranja obitelji, o mogućnostima liječenja neplodnosti te o drugim načinima ostvarenja roditeljstva. (ovih obavijesti su vjerojatno neplodni parovi vec i svjesni inace ne bi isli na IVF)

    Prije provedbe svih postupaka medicinske oplodnje za bračne drugove obvezno je prethodno pravno te psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje. (to ce sigurno znati jer ih nece pustat na postupak bez toga)

    Zdravstvena ustanova u kojoj se provodi medicinska oplodnja može sama osigurati provođenje pravnog i psihološkog ili psihoterapijskog savjetovanja, a ako to ne može obvezna je uputiti bračne drugove u drugu zdravstvenu ustanovu u kojoj se provode ova savjetovanja ili kod osoba ovlaštenih za psihološko ili psihoterapijsko savjetovanje te kod magistra prava zbog pravnog savjetovanja. (tice se zdravstvene ustanove, a ne pacijenta)

    Pristanak iz stavka 1. ovoga članka daje se za svaki postupak medicinske oplodnje, posebno s obzirom na vrstu postupka oplodnje i podrijetlo spolnih stanica te nakon rođenja djeteta uz primjenu toga postupka ima pravno značenje izjave o priznanju očinstva, odnosno majčinstva. (nije bas previse bitno, tj. podrazumijeva se, a cini se i da se vise odnosi na donorske situacije)

    Izjavu o povlačenju pristanka zdravstvena ustanova obvezna je zabilježiti i na zahtjev žene ili muškarca o tome izdati pisanu potvrdu. (da li ovo ostaviti u citatu?)

    U jednom postupku nije dopušteno unijeti u spolne organe žene više od tri zametka. (ovo se podrazumijeva)

    Višak preostalih spolnih stanica pohranjuju se za korištenje uz uvjete propisane ovim Zakonom. (da li ovo ostaviti? zapravo sad kad citam ovu odredbu, izgleda da se visak stanica ne moze baciti?)

  9. #9
    Marchie37 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    378

    Početno

    Pino, ova mi se ideja čini odličnom. Pogotovo što velik broj pacijenata, sigurna sam, nažalost nije pročitao zakon. Osim toga, zakoni su pisani specifičnim jezikom, vrlo često neprohodnim za obične smrtnike (istina, ovaj je zakon kratak!). Čini mi se da bi ovakav letak studiozno i jasno uputio na one za pacijente najbitnije dijelove zakona! Hvala ti na idejama i trudu...

  10. #10
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Meni se sviđa ideja o letku

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •