-
socijalna pomoć i pomoć za nabavu školskih knjiga
Ne znam više kud niti gdje otići pitati. Samohrana sam majka troje dječice.. koji se sve uvjeti moraju ispuniti da bi imala pravo na bilo kakvu pomoć czss ? ne mogu ostvariti ni pravo na povrat novca za udžbenike,rekli mi da mi je 1600 kn mj.primanja sasvim dovoljno za to . Postoji li neko mjesto di se mogu raspitati jer u mom gradu ,ja niti savjet ne mogu dobiti a kamoli nešto drugo... :?
mamma san prilagodila naslov topicu
-
pa jel primas djecji doplatak?
u kojem si gradu?
ima li tamo centar za socijalnu skrb?
-
...
-
Osoblje foruma
Sandraikikači, evo malo vadim iz propisa na što imate pravo (klikni na link):
Zakon o socijalnoj skrbi, NN 73/97
IZmjene i dopune Zakona o socijalnoj skrbi, NN 79/07
Pravilnik o odobravanju pomoći za uzdržavanje u obliku zajma, mjerila i obilježja stana potrebnog za zadovoljavanje osnovnih stambenih potreba samca ili obitelji i o odobravanju pomoći iz socijalne skrbi (NN 29/98)
Ovim se Pravilnikom utvrđuje ostvarivanje prava i to:
1. Uvjeti i način za ostvarivanje prava na pomoć za uzdržavanje u obliku zajma.
2. Mjerila i obilježja stana potrebnih za zadovoljavanje osnovnih potreba samca ili obitelji.
3. Uvjeti i način odobravanja drugih pomoći iz socijalne skrbi.
a) pomoć u prehrani,
b) pomoć za odjeću i obuću,
c) pomoć za osobne potrebe korisnika stalnog smještaja,
d) podmirenje pogrebnih troškova,
e) podmirenje troškova ogrjeva.
__________________________________________________ _____
I probaj nazvati bijeli telefon 0800 200 063.
__________________________________________________ _____
Također, na nivou grada Zagreba imaš isto mogućnost za neku vrstu socijalne pomoći (ako živiš u Zg-u).
-
Evo, malo sam pročistila Zakon o soc. skrbi i njegove izmjene i dopune.
Stalna pomoć
Članak 15.
Pravo na stalnu pomoć priznaje se samcu ili obitelji koji nemaju sredstava za uzdržavanje u visini utvrđenoj u članku 16. ovoga Zakona, a nisu ih u mogućnosti ostvariti svojim radom ili prihodima od imovine ili na drugi način.«
Članak 16.
(1) Osnovicu na temelju koje se utvrđuje visina stalne pomoći određuje Vlada Republike Hrvatske. (osnovica trenutno iznosi 500 kuna)(
2) Visina stalne pomoći utvrđuje se u postotku od osnovice iz stavka 1. ovoga članka i iznosi za:
1. samca 100% osnovice,
2. obitelj za:
- odraslu osobu 80% osnovice,
- dijete do 7 godina 80% osnovice,
- dijete od 7 do 15 godina 90% osnovice,
- dijete od 15 do 18 godina 100% osnovice odnosno do završetka redovnog školovanja
(3) Iznosi utvrđeni prema stavku 2. ovoga članka povećavaju se ako je korisnik:
- potpuno radno nesposobna odrasla
osoba koja živi sama za 50% osnovice,
- potpuno radno nesposobna odrasla
osoba koja živi u obitelji za 30% osnovice,
- trudnica nakon 12 tjedana trudnoće i
rodilja do 2 mjeseca nakon poroda za 50% osnovice,
- dijete samohranog roditelja za 25% osnovice.
(znači npr za tebe i troje djece:
- ti - 80%
- 1.dijete (ovisno o dobi 80,90 ili 100 %) recimo 80% + 25% (kao dijete samohranog roditelja)
-2. dijete recimo 80%+25%
-3. dijete 80%+25%
ukupni zbroj postotaka je 395, pomnoži se sa osnovicom (500), iznos stalne pomoći bio bi 1975 kuna. Taj je iznos i nekakav cenzus, što znači ako imaš prihod veći od toga, nemaš pravo na pomoć, a ukoliko imaš prihod od npr 900 kuna, tada dobiješ samo razliku (npr 1075 kn).
(4) Visina stalne pomoći uvećava se za iznos troškova smještaja u učeničkom domu ako je član obitelji, polaznik srednje škole i smješten u učeničkom domu.
(5) Pravo na stalnu pomoć priznaje se obitelji za člana – polaznika srednje škole smještenoga u učeničkom domu u visini troškova smještaja, pod uvjetom:
– da prosječni mjesečni prihod po članu obitelji, tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva, ne prelazi ili je jednak iznosu od 150% osnovice iz stavka 1. ovoga članka,
– ako se radi o djetetu samohranoga roditelja čiji prosječni mjesečni prihod po članu obitelji, tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva, ne prelazi ili je jednak iznosu od 200% osnovice iz stavka 1. ovoga članka,
– ako se radi o djetetu pod skrbništvom čiji vlastiti prihod ne prelazi ili je jednak iznosu od 250% osnovice iz stavka 1. ovoga članka.
(6) Iznimno, polazniku srednje škole, smještenom u učeničkom domu, koji zbog tjelesnoga ili mentalnoga oštećenja pohađa školu po posebnome programu izvan mjesta prebivališta priznaje se pravo na stalnu pomoć, neovisno o njegovim prihodima ili prihodima njegove obitelji.«
Članak 17.
Centar za socijalnu skrb može odrediti odraslu osobu koja predstavlja obitelj radi ostvarivanja prava utvrđenih ovim Zakonom.
Članak 18.
Visina stalne pomoći utvrđuje se kao razlika između iznosa sredstava za uzdržavanje utvrđenih prema članku 16. ovoga Zakona i iznosa prosječnoga mjesečnoga prihoda samca ili obitelji ostvarenog u tri mjeseca koja prethode mjesecu u kojem je podnesen zahtjev za ostvarivanje stalne pomoći, odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti.
Članak 19.
Ako samac ili obitelj u vrijeme donošenja prvostupanjske odluke o ostvarivanju prava na pomoć za uzdržavanje ostvaruje za 10% viši ili niži mjesečni prihod od iznosa utvrđenog prema članku 18. ovog Zakona, visina stalne pomoći se na temelju tog prihoda.
Članak 20.
(1) Prihodima u smislu članka 18. i 19. ovoga Zakona smatraju se sva financijska i materijalna sredstva koja samac ili obitelj ostvari po osnovi rada, mirovine, prihoda od imovine ili na neki drugi način.
(2) U prihode iz stavka 1. ovoga članka ne uračunava se pomoć za podmirenje troškova stanovanja, novčana naknada za tjelesno oštećenje, doplatak za pomoć i njegu, ortopedski dodatak, osobna invalidnina, doplatak za djecu, a iznos prihoda umanjuje se za iznos koji na temelju propisa o obiteljskim odnosima član obitelji plaća za uzdržavanje osobe koja nije član te obitelji.
Članak 21.
Pravo na stalnu pomoć nema samac niti član obitelji koji:
- može sam sebe uzdržavati,
- ne želi tražiti uzdržavanje od osobe koja ga je dužna uzdržavati na temelju propisa o obiteljskim odnosima, osim ako centar za socijalnu skrb utvrdi da zakonski obveznik uzdržavanja nije u mogućnosti davati uzdržavanje,
- ne želi ostvariti uzdržavanje na temelju sklopljenog ugovora o doživotnom uzdržavanju, a nije pokrenuo postupak za raskid tog ugovora,
- može osigurati uzdržavanje po drugoj osnovi.
– ima u vlasništvu registrirano osobno vozilo, osim ako centar za socijalnu skrb utvrdi da se vozilo koristi za potrebe prijevoza člana obitelji-korisnika prava na doplatak za pomoć i njegu ili osobne invalidnine propisane ovim Zakonom, većeg broja djece, starije teško pokretne osobe ili za zadovoljenje neke druge osnovne životne potrebe,
– ima u vlasništvu ili suvlasništvu stan, kuću ili drugi objekt koji ne služi njemu ili članu obitelji za podmirenje osnovnih stambenih potrebaČlanak 22.
(1) Smatra se da u smislu članka 21. ovoga Zakona osoba može sama sebe uzdržavati ako prihode može ostvariti prodajom imovine ili davanjem u zakup ili najam imovine koja ne služi njoj ni članovima njezine obitelji za podmirenje osnovnih životnih potreba. (2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, imovina djeteta može se izuzeti od opterećenja ili otuđenja, o čemu odlučuje centar za socijalnu skrb.
Članak 23.
Smatra se da u smislu članka 21. ovoga Zakona osoba može sama sebe uzdržavati ako je uredno prijavljena kod službe za zapošljavanje te odbije ponuđeno zaposlenje neovisno o stručnoj spremi, odnosno ako ima prilike makar privremenim, sezonskim, povremenim i sličnim poslovima ostvariti sredstva za podmirenje osnovnih životnih potreba ili ostvariti druge prihode.
Članak 24.
Odredbe iz članka 23. ovoga Zakona ne odnose se na:
- potpuno radno nesposobnu osobu,
- dijete od 15. do navršene 18. godine života, odnosno do završetka redovnog školovanja,
- trudnicu nakon 12 tjedana trudnoće i rodilju do dva mjeseca nakon poroda, te roditelja koji čuva i odgaja dijete do godinu dana života, blizance do tri godine života ili troje i više djece do 10 godina života, ili teže tjelesno ili mentalno oštećeno ili psihički bolesno dijete pod roditeljskom skrbi.
Članak 25.
Potpuno nesposobnim za rad u smislu ovoga Zakona smatra se:
- osoba starija od 65 godina,
- dijete do navršene 15. godine života,
- osoba čija je nesposobnost za rad utvrđena prema općim propisima, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
Članak 26.
Samac ili obitelj koji su ostvarili sredstva prodajom imovine ili su darovali svoju imovinu nemaju pravo na stalnu pomoć za razdoblje za koje iznos pomoći odgovara visini osnovice za plaćanje poreza na promet nekretnina.
Članak 27.
(1) Stalna pomoć iz članka 15. ovoga Zakona može se odobriti i u obliku zajma.
(2) Stalna pomoć u obliku zajma može se odobriti samcu ili obitelji koji ima u vlasništvu nekretnine i drugu imovinu ili pravo, ali ih ne može trenutačno prodati ili na drugi način od toga ostvariti prihod ili drugu korist ili nije u mogućnosti ostvariti kakvu tražbinu ili je zbog izvanrednih okolnosti ostao bez svojih redovitih prihoda.
(3) Uvjete i način za ostvarivanje prava iz stavka 1. ovoga članka propisat će ministar nadležan za poslove socijalne skrbi.
Članak 28.
Stalna pomoć može se odobriti u cijelosti ili djelomično kao pomoć u naravi kad centar za socijalnu skrb utvrdi da je to povoljnije za korisnika ili da se pomoć u novcu ne koristi ili postoji velika vjerojatnost da se neće koristiti za podmirenje osnovnih životnih potreba.
Članak 29.
Stalna pomoć isplaćuje se mjesečno, a pravo se ostvaruje od dana podnošenja zahtjeva, odnosno pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
Članak 30.
Korisnik koji prima stalnu pomoć dužan je davati točne podatke o svim svojim redovitim i drugim prihodima, nekretninama ili drugoj imovini, te mora omogućiti centru za socijalnu skrb uvid u svoje prihode i imovno stanje.
Članak 31.
(1) Samac ili odrasla osoba koja predstavlja obitelj, a stalnu pomoć dužan je u roku od osam dana prijaviti centru za socijalnu skrb svaku promjenu koja utječe na ostvarivanje ili na visinu pomoći za uzdržavanje, a korisnik pomoći za uzdržavanje koji ostvaruje prihod dužan je svaki mjesec dostaviti dokaze o visini ostvarenog prihoda.
(2) Centar za socijalnu skrb donijet će, na osnovi prijave korisnika stalne pomoći ili na osnovi podataka prikupljenih po službenoj dužnosti, novu odluku ako to zahtijevaju promijenjene okolnosti o kojima ovisi ostvarivanje i visina pomoći za uzdržavanje.
(3) Ako je utvrđena nova osnovica iz članka 16. ovoga Zakona o promjeni iznosa pomoći, korisnik se izvješćuje putem isplatnice, a rješenjem ako korisnik to traži.
»(1) Pravo na stalnu pomoć miruje za vrijeme dok se samac ili član obitelji nalazi na vojnoj obvezi, na bolničkom liječenju, u pritvoru, na izdržavanju kazne zatvora, privremenom smještaju u domu socijalne skrbi ili udomiteljskoj obitelji, te boravku u inozemstvu, u neprekidnom trajanju do 2 mjeseca.
(2) Pravo na stalnu pomoć prestaje samcu ili članu obitelji ako je na bolničkom liječenju, izdržavanju kazne zatvora, u inozemstvu, dulje od roka utvrđenog u stavku 1. ovoga članka, ako svakog mjeseca više od 15 dana boravi u inozemstvu, kao i korisniku koji je na stalnom ili tjednom smještaju u udomiteljskoj obitelji ili u domu socijalne skrbi, ili mu je u svezi sa školovanjem u cijelosti osigurano besplatno stanovanje i prehrana.«
Članak 33.
Centar za socijalnu skrb donijet će rješenje kojim se ukida pravo na stalnu pomoć samcu ili obitelji ako praćenjem materijalnih i drugih socijalnih prilika ocijeni da su te prilike znatno povoljnije od onih koje se mogu osigurati sredstvima predviđenim u članku 16. ovoga Zakona.
-
malo je ispao predugačak moj prethodni tekst, nadam se da ćeš imati strpljenja počitati ga...
A možeš pokušati dobiti savjet i na:
Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti - Uprava za obitelj Otvoreni telefon 01/6177 796 je namijenjen pitanjima građana s područja rodiljnih dopusta i naknada, doplatka za djecu, problematike jednoroditeljskih obitelji glede ostvarivanja prava na alimentaciju za djecu, socijalnog položaja višečlanih obitelji, problematike vezane uz nasilje u obitelji itd.
Gradski ured za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje Grada Zagreba Telefon: 01/6101 111, 6101 239, 6101 570
CZSS Zagreb - Ured zajedničkih poslova
Besplatni telefon o socijalnim, obiteljsko-pravnim pitanjima: 0800/200 090 (8h-15h) Telefon: 01/4550 220
-
..
hvala ! puno ste mi pomogli
-
da li netko zna kako rodilja može ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje po socijalnoj osnovi.koje uvjete treba zadovoljit
-
Osoblje foruma
Prepisujem iz današnjeg Večernjeg lista:
Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom isplaćivat će pomoć za nabavu školskih knjiga do 31.listopada, a građani koji imaju pravo na pomoć trebaju se javiti u Odjel za socijalnu skrb, Nova cesta 1 (prizemlje), radnim danom od 12 do 20 sati te subotom od 8 do 14 sati.
Pravo na novac imaju učenici osnovne škole iz obitelji koja je korisnik pomoći za podmirenje troškova stanovanja, prehrane u pučkoj kuhinji, pomoći u naravi za obitelji s troje i više maloljetne djece, djeca korisnici obiteljske mirovine te djeca korisnika prava na opskrbninu sukladno Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i člnaova njihovih obitelji. Građani koji preko svoga Centra sa socijalnu skrb ostvaruju pravo na stalnu pomoć il su primili jednokratnu pomoć za nabavu školskih udžbenika ne mogu dobiti novac.
o pomoći za nabavu školskih knjiga i na stranicama grada Zagreba
-
Osoblje foruma
a i na daljnjem linku ima nešto više o pomoćima grada Zagreba socijalno ugroženim obiteljima link
-
Ne znam koga pitati pa ću tu. Željela bih nekako pomoći u potrazi za rješenjem jednoj obitelji koja živi od 650 kn socijalne pomoći. Zar grad koji soc. ugroženoj obitelji daje soc. pomoć zaista daje novac ljudima tek kada dostave račun da su knjige za školu plaćene - krajem 9. mj.? Ako je tako, zaista im ne olakšavaju. Nije mi jasno kako neka obitelj u tom slučaju nađe taj novac. I molim vas ako imate ikakvu ideju što da im kažem, kako da pomognem. Novac im ne mogu posuditi, nažalost ni pokloniti.
-
Danas mi je jedna mama pričala da treba predat predračun u czss pa će oni platit..
Pravila pisanja postova
- Ne možete otvoriti novu temu
- Ne možete ostaviti odgovor
- Ne možete stavljati privitke
- Ne možete uređivati svoje postove
-
Pravila foruma