Sin je bio odbijač dohrane, al smo službeno počeli sa 6 i pol mjeseci. Mjesecima sam mu svakodnevno kuhala obroke i bacala ih.
Malena je počela sa punih 9 mjeseci (ako ne računam dva pokušaja sa 7 i 8 mjeseci - povraćala oba puta).
Sin je bio odbijač dohrane, al smo službeno počeli sa 6 i pol mjeseci. Mjesecima sam mu svakodnevno kuhala obroke i bacala ih.
Malena je počela sa punih 9 mjeseci (ako ne računam dva pokušaja sa 7 i 8 mjeseci - povraćala oba puta).
vidim svi skoro poceli sa 6mj.
znaci imam jos oko 2mj.vremena....![]()
Mislim da ću poludit!!! Beba mi ima 4 ipo mj. Već skoro misec dana doji samo na jednu cicu.. ne pada mi na pamet još uvodit nikakvu dohranu, čaj, vodu ni slično. Ide mi na živce kako stalno svi spominju neki čaj ili bilo šta! Beba super dobiva na težini i mislim da mi to šta doji samo na jednu cicu nije razlog za krenit s dohranom. Ne želim još ništa uvodit! Jednostavno nisam imala s kim pričat pa sam morala stavit ovaj post!
Bila sam već pisala o tome na temu problemi s dojenjem nedavno. Uglavnom, imam dosta uvučenu bradavicu na toj cici i manja je, a ujedno je i bila operirana, dojili smo normalno na nju i odjednom više nije htio, sve sam moguće probala i nikako neće. Već sam se pomirila s time jer nema se više šta za napravit. Najbolje je to što nam ovako, na jednu cicu ide super i on dobiva normalno na težini!
noisita, nemaš brige... dvije cice za dvoje dice, jedna je jednom sasvim dovoljna
ako on dobro dobiva na težini, zadovoljan, zdrav... to je jedino važno, samo ti čekaj šest mjeseci, ima vremena
eh da, što se tiče tunjevine... pričam neki dan s MM o tome pa me podsjetio kako u tunjevini ima žive
http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-28886.html
Bili smo danas kod pedijatra. Sad beba ima 6450 g, 67 cm, 4 miseca i 20 dana. Porođajnu težinu smo udvostručili sa nekih 4 miseca. Pedijatar mi kaže da svako 2-3 dana probam dati par žličica sokića za dojenčad zbog isprobavanja okusa... šta da radim? Kako da mu na sljedećoj kontroli kažem da nisam, ako je on, doktor, to savjetovao!!??
Hej..
I mi smo slično prošli na kontroli. Bebač ima 4mj i 7200 g. Pedica preporučila dohranu i mi danas prvi put, ali neslavno isprobali kašicu od jabuke. Naime, nakon samo dva liza žličice mali je izbljuvao dosta mlijeka koje je pojeo jedan sat prije isprobavanja kašice. Malo mi se je nakiselio kad sam mu dala prvi put da lizne žličicu, ali sam pomislila da je to novi okus, pa ga zbunjuje i dala mu da još jednom lizne... Uff.. Svi smo bili mokri kak je bljucnuo... Kaj da radim? Da probam sutra još jednom? Koliki mora biti vremenski razmak
između mlijeka i kašice? Je to normalno da je tak bljucnuo?
apricot editirala ime proizvođača
Posljednje uređivanje od apricot : 21.10.2010. at 08:23
noisita, uvijek možeš reći da si probala, ali beba neće. Pljuje.
A što se tiče sokića, to mi nikad neće biti jasno. Ne vidim svrhe sokićima u uviđenju dohrane. Zar nije bolje isprobati okus s malo naribane jabuke nego sa sokićem u kojem je još najmanje jabuke?
potpisujem
Osim toga, što bi se ti njemu morala opravdavati! I opet, pedijatri su liječnici za dječje bolesti, nisu nutricionisti. Samo im pogledajte ordinacije, pune su reklama za ove i one dječje proizvode!
frankie 100, tržnice su sada pune jabuka, krušaka..., pronađi nešpricane i daj djetetu takvu jabuku bolje nego te vražje (oprostite na izrazu, al' stvarno, je*bali ih sokići) kupovne sokiće
Ma sve ok... Samo o tome kaj se nađe na tržnicama isto bi se dalo jaaako raspravljati. Lijepu jabuku koja je nešpricana NE možeš kupiti. Znam to jer sam i ja sa sela, i moji roditelji imaju jabuke koje su nešpricane... To dok obrežeš, ne ostane ništa, na žalost. I da... Dala sam mu kašicu od jabuke, a ne sok, probala drugi i treći dan i prošlo relativno ok. Nije da je neš oduševljen, ali to je takvo dijete (takav mu je i brat bio) koje baš ne voli papati (a i niko u familiji nije baš izjelica..). Znam da ne mogu očekivati sad dijete tipa koje otvara usta i oduševljeno jede (s obzirom na genetske predispozicije), ali taaako mi je lijepo vidjeti bebu izjelicu...
frankie 100 zašto je pedica preporučila kašice već?? Po težini vidim da bebač super napreduje! Traži stalno sisati ili?
bebač ok napreduje na adaptiranom, na žalosat,duga priča a i rođen je s 4 kg.Pedijatrica naša svima preporuča s 4 mj. jer veli da ih treba lagano uvoditi, i da su to gluposti čekati 6 mj. Ona smatra da i bebe ne mogu ne znam kaj pojesti iz početka, pa ak bi došlo do nekih alergija, ne daj bože, da se to čim prije vidi. Ja sam i svoga 13 godišnjeg sina počela s 4 mj dohranjivati (onda su svi tak radili), i bilo je sve ok. Kak da Vam velim i pedica i ja smo malo starog kova...)
Mi isprobavamo okuse tako da mu dam da lizucka i siše komad jabuke ili kruške (po ljeti i nektarine) dok ja jedem voće. Primjetila sam da jako gleda i mljacka dok mi jedemo, pa mu dam da proba - naravno ne dam njemu u ruke, već ja čvrsto držim. I inače dok jedem, dam mu da pomiriši hranu, ionako je osjet mirisa dio doživljaja hrane - pohano mu nije napeto, ali zato pravi slavonski kulen - to je to
Nemam namjeru davati mu dohranu prije 6 mjeseci, kad smo se već borili 3 mjeseca s dojenjem i grčevima prilikom jela, zašto ne bismo oboje uživali u 3 mjeseca cikenja. Naravno - svi pitaju i jedva čekaju da dijete počne jesti...
Edit: liz banane, e to je nešto za poluditi!
Posljednje uređivanje od Michifu : 20.10.2010. at 23:09
Michifu, moram te razočarati i reći da ovo što radiš JEST dohrana.
Za dijete od nekoliko mjeseci , lizuckanje je isto što bi i nama bio pun tanjur nečega.
Ako ti dijete nema 6 mjeseci, a ljeti si davala nektarine... znači li to da si počela sa cca 3 mjeseca?
Nemoj žuriti; dijete upoznaje okuse kroz tvoje mlijeko, nema potreba da sam unosi u usta.
Ima vremena za sve: ako ne proba ove godine, probat će sljedeće... ili one iza.
Preveliki su rizici da bismo se zafrkavali zbog naše znatiželje.
jel me moze netko uputiti na neki clanak ili nesto oko tih rizika. stalno to svugdje nalazim, ali nis konkretno. bas me jako zanima. nije bas da se svega sto posto drzim i isto sam krenula ranije, ali prema mojoj okolini svejedno pretjerujem. a i sama priznam da mi argument da "tablice dohrane postoje s razlogom" nije bas nesto...
Ok, onda je to dohrana. Bio je stariji od 3 mjeseca, par puta je liznuo breskvu ili nektarinu/krušku i to nakon što je sam počeo hvatati stvari i stavljati u usta. Obzirom da bebe te dobi cuclaju plastiku (grickalice i sl), eventualno neke krpice koje uspiju uvaliti u usta, svoje prste kojima diraju okolo, moja procjena je bila da mu to neće previše naštetiti...
Uz to, ja mjesecima nisam jela ništa od kravljeg mlijeka, mahunarki, jagode, agrume i sve ostalo... Tako da će se za neke okuse bome i načekati...
frankie 100 evo u avataru stablo moje jabuke, posve nešpricano i bez kemikalija u tlu. Krcate grane pune zdravih, sočnih jabuka. Naravno, sve su već pojedene. Da li je to do otporne sadnice, ne znam. Znam da ne može imati svatko vrt ispred kuće i u njemu puno vrsta voće, ali moguće je da i nešpricane jabuke lijepo izgledaju i da se mogu kupiti.
Ali, ne treba biti ni protiv uvoznog voća. Ono se prevozi u hladnjačama, vrlo brzim brodovima, sa stalnom kontrolom temperature i zraka u skladištu i brod ne smije zakasniti ni pola dana, jer su penali silno visoki. Ovo znam iz prve ruke.
Možda voće izgubi dio C-vitamina u transportu, ali svi drugi vitamini, minerali i vlakna ostanu sačuvani. U svakom slučaju bolje je jesti kupljeno, ako nemaš domaće, nego ne jesti voće i povrće.
Moja curka će za tjedan dana 4 mjeseca, i već sada jede kašicu od mrkve i jabuke ko prava... Danas je pila sok od mrkve i oduševljena je njime! Ne znam da le je to prerano ili ne...ali smatram da tih par dana do 4 mjeseca nebi smjela stvarati nekakve probleme, obzirom da smo prije imali problema sa kakicom...sada to obavlja ko velika!!! Jedino što nije najbajnije, tata ju je naučio pljuvati, pa si samo zamislite kako svi oko nje izgledamo kada se radxi oko kašice!!!!!!!!!!!!!
Ne kuzim ovaj dio par dana do 4mj. Dohrana se preporuca OD 6.mj., a ne od 4.mj. Moj bebac ima 4i pol mj. i ne vidim nikakve znakove da bih trebala poceti s dohranom, ne pije caj niti vodu niti je pio, sika mu je dovoljna. Gleda on nas sirokih ociju kad mi jedemo,tako gleda i kad npr.listam sarene novine i kad pokusava gledati tv, dakle nesto je sareno, bljeska, suska, dijete u cudu gleda.
I uzasno me smeta sto mi okolina komentira da zasto mu vec ne pocnem nesto davati jesti.
Pa, očito je da smo na Rodinom forumu i da se ovdje promoviraju stavovi Udruge Roda, a jedan od njih je isključivo dojenje do 6 mjeseci djeteta. Sigurna sam da do toga nisu došli časkajući jednog dana na kavi, već istraživanjem toga područja - pitanje je koliko su naši pedijatri uložili vremena u tako nešto. Moja pedijatrica također zastupa stav ništa prije 6 mjeseci. Isto tako zastupa stav 4 kapi vitamina D dnevno koji ja nisam davala cijelo ljeto jer smo bili na moru i svako jutro i večer u šetnji. Mi kao roditelji imamo mogućnost ali i odgovornost izabrati i odlučiti kako ćemo postupati, a rezultate ćemo vidjeti...
Da... Tak sam i ja napravila.. Nisam davala D vitamin, isto bili na moru i puno šetali... Na zadnjoj kontroli dobila sam finu dozu špotancije, jer mi je bebač bil na rubu rahitisa, tak da smo sad D vitamin pojačali s 4 na 5 kapi dnevno. Mogu Vam reći da sam se poprilično uplašila. Čim ga je pedica primila u ruke (koje su se znojile), pogledala me prijekorno i rekla: "Kaj, vi ne dajete D vitamin?". Skoro sam u nesvijest pala... Radili smo pretrage krvi i fala Bogu sve bilo ok, jedino je Alp bio povišen zbog manjka D vitamina.
Suvremene pedijatrijske preporuke su također dohrana od 6. mj. Tako da se pedijatar koji preporuča dohranu ranije ne pridržava stručnih savjeta vlastitih udruga, što baš i ne govori u prilog njegovoj/njezinoj stručnosti i informiranosti. Stavovi pedijatrijskih društava su bitno drukčiji danas nego prije 20 godina, i svaki pedijatar bi se prema tome trebao educirati, a ne ostati u vremenu svog studiranja.
A kako je sa željezom isključivo dojenih beba? Kad je i mamino ispod donje granice? Da li beba napravi depo u trudnoći? Količina Fe u majčinom mlijeku je minimalna. Ima li i o tome studije, treba li vaditi krv bebi nakon 4-5 mjeseci da se vidi, dodavati kapi ili o tome ni ne treba razmišljati? Svi AD imaju dodatak Fe, ali ja sam protiv tih mlijeka u kutijama i draže su mi kašice koje se rade s vodom i daju žličicom. Što preporučiti mladoj mami?
Već je bilo rijeći o tome...
Beba puni zalihe željeza u trudnoći, nakon poroda koncentracija hemoglobina pada jel se prazne zalihe (fetalni hemoglobin) stvorene u trudnoći. Fiziološki najniža razina kod ljudskih beba je oko 4-6 mj. kada su depoi ispražnjeni, a unos nije dostatan . Ali to je potpuno normalno i fiziološki (naravno, ako nema drugih problema). Kada krene dohrana i zalihe se ponovo počinju puniti.
Hemoglobin nastaje u stanicama koštane srži koje imaju jezgru. Po razlici u sastavu globina može se dijeliti na adultni (HbA) i fetalni (HbF) hemoglobin. Fetalni hemoglobin kod nižih koncentracija kisika ima veću sposobnost vezanja kisika.
Hemoglobin sadrži 4 atoma željeza i može na sebe vezati 8 atoma kisika, Hb4O8.
Posljednje uređivanje od sirius : 22.10.2010. at 15:12
drage mame, ja sam po preporuci pedijatra počela s dohranom s 5 mjeseci (mes.setra je htjela da počnemo još u 4 mj. !!!???). Sada nakon pročitanih desetaka tekstova vidm da sam pogriješila jer je beba sasvim dobro napredovala. Dajem joj samo jedan obrok a najradije bi i njega izbacila dok ne napunimo 6 mj.Inaće mlijeka imam sasim dovoljno, pa me zanima bi li se što dogodilo prekonemo li s tim jednim obrokom (uglavnom voća)
Kad je već riječ o vitaminima i željezu, nedavno sam otvorila topic, ali me se baš nije doživjelo. Uglavnom, pedica nam preporučila od 1. 10. pet kapi D vitamina jedan dan, odnosno multivitaminski sirup sa željezom Sanosvit drugi dan. I tako do 1. 5. 2011.
D vitam joj dajem i to svaki dan jer Sanosvit ne dajemo iako smo ga odmah kupili.
Mislim da prehranom unosi dovoljno i vitamina i minerala (svako jutro žitarice bez mlijeka koje neće omesti apsorpciju željeza, svaki dan povrće uz dva puta tjedno, nekada i tri puta meso, dva puta tjedno riba, dva puta tjedno kuhano jaje, svaki dan voće (jabuka, kruška... ovisno o sezoni), istina, ne puno, ali mislim da je za nju sasvim dovoljno).
Osim toga, pročitala sam da većina uzročnika bolesti treba željezo za svoj rast pa ljudi s povećanom razinom željeza imaju češće infekte (knjiga Oprez, ovo je zdravo).
Istina, M. je prilčno sitno dijete, ali dobro jede, živa je, vesela, zdrava (nedavno je imala začepljen nosić, ali nije dugo trajalo i rješavali smo pumpicom).
Glupo mi je trpat joj taj sirup (koji btw, navodno otvara apetit) ako jede raznoliko i zdravo oko čega se zaista trudim.
Pedica me uopće nije ni pitala što mala jede nego mi je samo rekla da kupimo taj sirup.
može meni mali savjet od iskusnijih? malac je 5,5 mj. i odlučila sam polako krenuti s dohranom... jučer sam mu izmiksala domaću jabuku, ali mu je očito bila kisela (i ja sam osjetila malo kiselkast okus) i dosta se mrštio i pojeo možda 2 žličice... danas kupila (kršitelj koda) kašicu od jabuke i išlo je puno bolje... pojeo otprilike 10 malih žličica (manje od 1/3 kašice)...moje pitanje - da li ipak opet probati i sutra s domaćom jabukom ili ipak dati tu kupovnu? čije kašice bi mi preporučile inače - alnaturine možda?
2 zlicice je dobroj vecini djece plafon dohrane prvih nekoliko mjeseci, tako da mislim da je to sasvim solidan uspjeh za prvi puta.
Nemoj zuriti, ima jos cijeli zivot da tamani hranu nemilice. Pokusaj bebici ponuditi zdravo i domace, ako imas, prava je steta da domace zamijenis kupljenim.
Apsolutno potpisujem! I za količinu i za kakvoću.
Nemoj si dopustiti da te bilo tko poljulja.
Sada ima i jabuka i krušaka i slatkih bundeva koje u kombinacijama sa žitaricama daju sjajnu klopu za mali trbušćić, a što se uopće ne može mjeriti s kupovnim kašicama.
gogica33, možda bi stvarno trebala prestati davati bebici dohranu dok ne navrši 6 mjeseci
Neće joj se ništa dogoditi jer se od voća i tako ne najede. Primjerice, u 100 grama jabuke ima 50 kalorija, a u 100 grama majčinog mlijeka oko 80 kalorija (naravno, ovisi radi li se o prvom mlijeku ili gustom, posljednjem), no dijete ti sigurno neće pojesti toliko jabuke dok će se mlijeka nasisati ohoho.
SikaPika, hvala na savjetu, i meni je neki instinkt govorio da je još rano, pogotovo što bi bebica od svakog voća osim jabuke i banane dobila proljev/skroz vodenu stolicu.Možda sam joj davala previše, mali proždrljivac pojela bi cijelu teglicu velike kašice bez problema.Uz to javila se neka sluz u nosiću bez simptoma prehlade pa me strah da nije neka alergija.
ma za sada sam uspjela samo jabuke nabaviti domaće sa sela, a za dalje mislim povremeno nabavljati od Severa, ali moram priznati da me malo i okolina "poljulja" oko odlučivanja s tim kašicama... sve me frendice uvjeravaju da je bolje krenuti s kupovnim voćnim![]()
Kupovne vocne kasice su skoro kao da djetetu dajes jesti pekmez.
hvala curke
Bebač mi sa 5,5 miseci i ne dobiva baš na težini, u tri tjedna je dobio oko 150 g. Isključivo dojimo i uvijek mislim da mu nije dovoljno, a opet dohrana valjda još nema smisla jer ionako se počinje s malom količinom jel da? Šta mi je najpametnije napravit? Za tjedan dana idemo kod pedijatra i neznam šta će reć, on mi je ionako savjetovao dohranu sa 4,5 miseca al ga nisam poslušala jer je rekao da beba normalno dobiva na težini, a da je ta dohrana samo navikavanje na okuse. Trebam li AD?
noisita, ad ti je zadnji izbor. Mislim da ti ne treba. Ja bih na tvom mjestu počela s dohranom, barem u obliku izdojenog mlijeka i žitarica (one su bogate kalorijama). Također bih pokušala češće nuditi dojku (ako neće dok je budno, onda u polusnu), i paziti da dijete do kraja prazni dojku. Ako je dijete do sada dobivalo dovoljno na težini, onda ne trebaš brinuti.
Posljednje uređivanje od martinaP : 12.11.2010. at 10:56
Šta se dojenja tiče, često je, zna zaspat na cici i tako doji pola sata, izvuče i više nego sve! Prošli misec je isto dobio manje na težini ali je pedijatar rekao da je to u redu jer je on puno prije udvostručio svoju porođajnu težinu, a i dosta je dug tako da i izgleda zbog toga mršavije. (geni?) Toliko sam htjela dočekat taj 6. mj. za dohranu, a sad mi se nekako čini da zakidam svoju bebu, da mu treba još!![]()
Koliko ti se dijete čini zadovoljno? Ja nisam nikad "patila" na vagu, i nije mi bilo bitno koliko su dobili, važno mi je kako dijete izgleda i kako se ponaša. Inače je normalno da s vremenom dobivaju manje, jer su puno aktivniji, a posebno ako su u prvim mjesecima dobivali puno.
Normalan je, zadovoljan, malo plače, puno spava, često papa, dosta se smije, rukama i nogama mlati non stop.. sve je stvarno u najboljem redu.
Molim Vas savjet... Moj maleni će uskoro 6 mjeseci. Dali mu mogu u mlijeko dodati malo rižinih pahuljica, pa da popije na flašicu?
U zadnje vrijeme dosta loše spava po noći, vrti se i nemiran je?
Unaprijed hvala![]()
I ovdje me zanimaju mišljenja... već sam pisala na drugom topiku
ako nemam mlijeka, beba ima 4-4.5 mj, uzima samo mliječnu formulu, da li je bolje samo davati formulu ili ipak ubaciti sokiće i/ili kašice??? i koje?
Meni se to čini jako rano za voće i/ili povrće.
Ako baš misliš da treba dodatnih kalorija, stavi žlicu rižinih pahuljica u mlijeko koje već dobiva. To joj možeš dati na malu žličicu, tako da joj nasloniš žličicu na donju usnicu i pustiš da sama posisa sa žličice. NE gurnuti u usta.
Tako će imati novi način hranjenja i novu zabavu.
I, valjda se nećeš naljutiti ako ti napišem, možda bi bilo bolje da ti jedeš tu finu, zdravu hranu iz vrta i odmaraš se i daješ bebi češće dojku, pa će se i količina mlijeka povećati. A tvoje mlijeko ie još uvijek ono najbolje što joj možeš pružiti.
Ja isključivo izdajam. Mlijeka nikada nije bilo dovoljno (iako je bila aktivan sisač, obožavala vuuuuući toliko da su mi bradavice skoro pa otpale), a visila je na sisi po sat i kusur i to svaka 2-3 sata. Tako da sam počela izdajati i ostala na tome. Trudim se da jedem kvalitetno i stvaaaaarno mi nije u igri da se negdje POŽURIM. Ne znam zašto svi misle da mi se žuri. Jednostavno (i očigledno) nisam dovoljno upućena o vremenu kad treba početi, a očigledno i stručni ljudi ovdje nisu. Jer SVI su mi savjetovali da s 4 mjeseca krenem polako s raznim dodacima. A svekrva i okolne tete navaljuju od početka kako su od 3. mjeseca već davale.
Ima li netko stručne literature gdje bih mogla malo pročitati više o tome, o dohrani, kada i zašto i kako. Jer smaraju me svi da krenem s tim pa bih voljela argumentirati. Do sada nisam ništa ni komentirala (ni bunila se niti se raspitivala), ali sad bih voljela saznati malo više o tome.
Prva beba- sve mi je novo što novo dolazi![]()
Hvala vam na savjetima![]()
Posljednje uređivanje od zekana : 05.09.2013. at 17:06