Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 50 of 52

Thread: što,kako,kada,koliko???

  1. #1

    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Zadar
    Posts
    272

    Default što,kako,kada,koliko???

    Evo se mi već 15tak dana hranimo dohranom.Uglavnom jedemo voćne kašice jabuke,jabuke-kruške,jabuka-mrkva,breskva-riža.
    Međutim voljela bi sad već probati dati i nešto drugo.Jučer sam mu smiksala krušku-bananu.Međutim to je prilično kruto pa sam u to dodala malo adaptiranog jer nisam znala kako drukčije prorijediti. Žitne pahuljice mu ne smijem dati jer sam ja imala celijakiju.Dakle ostaje mi palenta i riža,ali na čemu ih skuhati?Nekako samo na vodi ne čini mi se dovoljno hranjivo.Može li se u tu palentu što staviti da bude punija i što,na u kojem obliku? Onda da li da mu već osim jednog uvedem i još jedan obrok?Inače ujutro jede sisu,9-10 uspavljuje se na sisi,kad se probudi dobije kašicu koju uglavnom cijelu pojede,a sisu ako oće još poslije.Oko tri na sisi se uspavljujemo i kad se probudi je dobije,eventualno ako je ostalo što kašice to dobije pa cicu i navečer cica.A noću ciki skoro cijelu noć.
    Jako sam zbunjena što se tiče te dohrane.Znam da se može svašta,ali ne znam od kuda krenuti.

  2. #2

    Join Date
    Apr 2005
    Location
    silent hill
    Posts
    1,605

    Default

    možeš mu pomiješati mlijeko u rižu i palentu, a isto tako i voće. ja sam kupila rižine pahuljice jer skuhanu rižu neće. i pomiješam ih sa jabukom, kruškom ili mrkvom. palenta mu se isto baš i ne sviđa pa u nju stavim voće.

  3. #3
    Mima's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Zagreb
    Posts
    21,865

    Default

    koka, postoje rižine i kukuruzno rižine instant pahuljice, pa možeš koristiti to, niti jedne nemaju glutena, a možeš i skuhati rižu ili palentu na vodi pa ih razrijediti svojim mlijekom, ili adaptiranim. Ali ja mislim da ako dojiš tj. ako beba jede dovoljno mlijeka nema neke potrebe da i ovaj obrok dohrane bude mliječni. No, glavno je da namirnice uvodiš pomalo, jednu po jednu, i svaku barem 3-4 dana, a počni miješati kasnije kad uvedeš par namirnica.

  4. #4
    mamma Juanita's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zagreb
    Posts
    6,285

    Default

    palenta ili riza kuhana na vodi uz koju kap ulja (po mogucnosti maslinovog) je itekako hranjiv obrok i za odrasle, a kamo li za bebu koja je tek pocela s nadohranom.
    ako dodajes ipak mlijeko, nemoj stavljati obicno kravlje, jos je za to prerano.
    mozes koristiti i rizino "mlijeko".
    a mozes poceti i sd povrcem, npr. mrkva, tikvica, koraba.
    samo polako, bez zurbe,ne vise od cca 2 nove namirnice tjedno- tako da se probava polako privikava na drugu nemlijecnu hranu, a i da mozes primijetiti eventualnu alergijsku reakciju.

  5. #5

    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Sarajevo
    Posts
    2,512

    Default

    Koka, ja sam, a i sad to radim, imala obicaj ukuhat kasiku palente u neko povrce koje mu kuham. To je isto super. Al kako kazu cure...polako.

  6. #6
    Mejra's mommy's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    MI
    Posts
    1,456

    Default

    Nama je pedijatar preporucio da prvo uvedemo povrcne kasice da se bebac navikne na 'slano' pa onda one vocne. Tako smo i uradili.

  7. #7
    Točkica's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    978

    Default

    Nama se dohrana super uhodala i imamo dva kruta obroka dnevno a i dalje cicamo pa se ne izdajam uopće u kašice.
    Lea palentu obožava i miješam je sa tikvicama, mrkvom, brokulama, isto je sa integralnom Alnaturinom rižom. Uglavnom povrće obožava, ne može dočekati žlicu i to jedemo popodne oko 5. Oko 11 ujutro jede voće ali nije pretjerano oduševljena, ipak pojede dovoljno. U voće nekad stavim corn flakes a u zadnje vrijeme proso, kekse rijetko.

  8. #8
    dijanam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zadar
    Posts
    975

    Default

    Koka, nazovi prijateljicu Kliu i pozovi je na odgovornost i dostavu jedne brosure o dohrani
    Tamo ces naci odgovore na sva svoja pitanja.

  9. #9
    Osoblje foruma apricot's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zagreb, istočno od... svega
    Posts
    32,412

    Default

    koristim priliku da kažem kako je brošura odlična.
    stvarno odlična!

  10. #10

    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Zadar
    Posts
    272

    Default

    Hvala cure na savjetima,a kliu ću obavezno nazvati već sam i mislila na to.

  11. #11

    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Sverige-Sarajevo
    Posts
    251

    Default

    Mi smo isto poceli sa slanim, tek onda sa vocnim. Moj malac je odlicno prihvatio dohranu.

  12. #12

    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Zadar
    Posts
    272

    Default

    Danas sam mu pokušala dati špinat s mrkvicom i rižinim pahuljicama,smiksano,s dodatkom malo m. ulja,ali avaj!Sve je ispljucao.Kako da mu bude ukusnije?Nakon toga je satra kašicu od breskve i riže,ali doslovno satrao.

  13. #13
    Arwen's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    1,318

    Default

    a di ima ta brošura o dohrani?

  14. #14
    dijanam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zadar
    Posts
    975

    Default

    Quote Originally Posted by apricot
    koristim priliku da kažem kako je brošura odlična.
    stvarno odlična!
    Hvala Mirelice!

    Brosuru smo napravile u Zajednici Izvor u Zadru. Sve je to kucna radinosti, u vrlo malom izdanju. Nadamo se uskoro necem boljem.
    Danas sam jedan primjerak poslala u Rodu.

  15. #15
    Osoblje foruma apricot's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zagreb, istočno od... svega
    Posts
    32,412

    Default

    Quote Originally Posted by koka
    Danas sam mu pokušala dati špinat s mrkvicom i rižinim pahuljicama,smiksano,s dodatkom malo m. ulja,ali avaj!Sve je ispljucao.Kako da mu bude ukusnije?Nakon toga je satra kašicu od breskve i riže,ali doslovno satrao.
    koka, pričekaj sa špinatom.
    pogledaj topic o špinatu na receptima.

  16. #16

    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Zadar
    Posts
    272

    Default

    Ništa bolje nije prošlo ni s blitvom.Bilo ju je posvuda.

  17. #17

    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pula
    Posts
    243

    Default

    Quote Originally Posted by Arwen
    a di ima ta brošura o dohrani?
    I ja bih to voljela znati.
    Može li se to staviti na portal?

  18. #18
    Osoblje foruma apricot's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zagreb, istočno od... svega
    Posts
    32,412

    Default

    obratite se dijanim na pp.
    ne može na Portal, ima 26 stranica

  19. #19
    Točkica's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    978

    Default

    Kome se treba obratiti, nisam skužila ....... i ja bi tu brošuru.

  20. #20
    Osoblje foruma ivarica's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    15,526

    Default

    dijanam.
    iz gornjeg posta

  21. #21
    dijanam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zadar
    Posts
    975

    Default

    Svi koji je zelite posaljite mi e-mail adresu na pp i poslati cu vam je u elektronskom obliku, mada bi nam bilo draze ovo drugo, ali je skuplje.

    Zapravo nemamo ih bas puno.

  22. #22

    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    169

    Default

    Knjizica o dohrani je suuuper!!! Bravo cure, bravo Izvor!

  23. #23

    Join Date
    Sep 2005
    Location
    vojvodina
    Posts
    44

    Default

    brošura je super, super, ali, ubiću se, šta vam je "korabica".
    naćiću valjda već slike toga na guglu.

  24. #24
    Mima's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Zagreb
    Posts
    21,865

    Default

    keleraba

  25. #25

    Join Date
    Sep 2005
    Location
    vojvodina
    Posts
    44

    Default

    jes' to je!
    znala sam, jesam!
    a našla sam usput i ovo http://roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic....0dd2b4db592d65

  26. #26
    Točkica's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    978

    Default

    dijanam, hvala na brošuri, super je!

  27. #27

    Join Date
    Apr 2005
    Location
    silent hill
    Posts
    1,605

    Default

    brošura je zakon!!

  28. #28
    dijanam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zadar
    Posts
    975

    Default

    Hvala!

    Brosura nije naka nasa genijalna umotvorina - uglavnom smo se vodile time da smo kroz ove godine sto smo ucile na svojoj djeci naucile (a zahvaljujuci i Rodi) koji su pravi izvori (uglavnom LLL) i to skupile.

    Isle smo za tim da pokusamo razbiti one nedomice koje su nas same s prvim djetetom najvise mucile. Ono o sveprisutnim mlijecnim kasicama s adaptiranim mlijekom, o zamjeni podoja krutim obrocima kao krajnjem uzvisenom cilju, o genijalnim (kršitelj koda)ovim sokicima, ima toga...

  29. #29

    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Zagreb
    Posts
    243

    Default

    Dijanam brošura je prva liga! Zahvaljujem! Ali, ako smijem pitati, vezano na masnoće i maslinovo ulje... zar nije netko na forumu raspravljao kako nikakve masnoće ne bi trebalo davati prije godine dana?
    Ili...? Po brošuri možeš već od šestog mjeseca.

  30. #30
    mamma Juanita's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zagreb
    Posts
    6,285

    Default

    vezano na masnoće i maslinovo ulje... zar nije netko na forumu raspravljao kako nikakve masnoće ne bi trebalo davati prije godine dana?
    zašto ne? možda si mislila na životinjske masnoće? par kapi maslinova ulja može se stavljati već s početkom dohrane.
    Dijana, i ja bi (elektronsku)brošuru .

  31. #31

    Join Date
    Sep 2005
    Location
    vojvodina
    Posts
    44

    Default

    meni se super svidja to sa maslinovim, i mislim da mu samo može dobro doći kap ili dve. mi ćemo baš danas isprobati to s palentom!

  32. #32

    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    135

    Default Drage mame, možda kasnim,

    no bila bih vam jako zahvalna ako bih se i ja nekako dokopala te brošure :D
    Da jednostavno pošaljem PP dijani i zamolim ju..ili?
    Lana ima 7 mjeseci i mi još uvijek dojimo barem 4-5 puta dnevno, s dohranom smo krenuli kad je navršila 5,5 mjeseci i snalazimo se kako znamo i umijemo s receptima, savjetima i sl., tako da bi nam takva brošurica bila spas.
    BTW, zar se ta brošura ne može uploadati negdje, pa da se samo link postavi?
    Imam još jedno pitanje - sigurno će neka od iskusnih Roda znati odgovor...Naime, pratim ja ovaj site i forum već dulje od godinu dana i zanima me kako se aktivno može uključiti u neke od Rodinih projekata? Tj. da li tražite volontere - mame koje bi se volonterski uključile rad Udruge?
    Sorry, znam da sam na krivom topicu za ovo pitanje, ali eto...usput mi je da priupitam
    Hvala unaprijed na pomoći!

  33. #33
    mamma Juanita's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zagreb
    Posts
    6,285

    Default Re: Drage mame, možda kasnim,

    mama73, pošalji Dijani na pp svoju mail adresu i sigurna sam da će ti ubrzo poslati brošuru na mail.
    brošura je stvarno odlična.
    Quote Originally Posted by mama73
    zanima me kako se aktivno može uključiti u neke od Rodinih projekata? Tj. da li tražite volontere - mame koje bi se volonterski uključile rad Udruge?
    Naravno , i mi smo sve redom volonterke/i, mahom (budući) roditelji.
    Ovdje možeš vidjeti sve detalje u vezi učlanjenja u Rodu http://www.roda.hr/vijesti.php?ID=240 ,no ako ti tako više odgovara, možeš nam se priključiti u akcijama i bez učlanjivanja.

  34. #34

    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    135

    Default

    mama Juanita,

    hvala za link i odgovor,a draga, draga, draga Dijana nam je već poslala brošuru!

    Ma, divne ste!

  35. #35
    kli_kli's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    3,685

    Default

    dijanam mnogo ti hvala na brosuri - zaista izgleda super.
    Ono sto je najbolje i jeste to da ste sistematizovale znanja prikupljena na adekvatnim izvorima informacija, i jos ste to uradile vrlo sarmantno.

  36. #36
    aries24's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2,089

    Default

    Evo i mene, još nismo počeli sa dohranom, ali vrijeme mi je da se pomalo informiram. Vidim da su moje Zadranke jako angažirane pa ću se i ja ogrebati za brošuricu. Šaljem mail na pp.

  37. #37
    haribo's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    deutschland
    Posts
    1,352

    Default

    dijanam poslala sam ti i ja pp, jer me interesira brosura.
    Hvala unaprijed.

  38. #38
    Honey's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    D.Resa
    Posts
    1,961

    Default

    Mi za tridesetak dana počinjemo s dohranom. Greb, greb. Može brošurica? Šaljem svoj mail.

  39. #39
    vesnare's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    1,089

    Default

    Je li netko kupio kuharicu za bebe - posebno izdanje časopisa Bebe i je li čemu?
    Ja sam kupila kuharicu veliku iz svijeta knjige, gdje ima jela do 3. godine djetetova života, ali nije baš super za početak. Više je za kasnije kada se dosta toga može miksati pa sam skroz zbunjena.

    Mogu li u svaki obrok dohrane dodati svoje mlijeko umjesto vode u kojoj se ešto kuhalo i maslaca kako recimo piše u receptu? Mislim da se o ovo,m pisalo ali ne mogu naći. Molim link

    Pročitala sam na portalu sve o znakovima i sl. Kako ću znati da nisu zubići, već da je gladan (već ima mj. dana dva zubića). Često mi jede po noći pa me strah da je gladan, a kad po danu jede manje onda sam skroz zbunjena.
    I zbunjuje me ono sa utrostručivanjem težine sa portala, jer smo mi već tu. A. se rodio sa 4150, a sad ima oko 13 kg. Gotovo svaki mj. dobije 2 kg. To bi trebao biti dobar znak ili?

  40. #40

    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Sarajevo
    Posts
    2,512

    Default

    Gladan????????
    Pa covjek nema ni 6 mjeseci, a utrostrucio se. Kao indikator razvoja, ocekuje se da se beba utrostruci sa 12 mj.

    Ne znam da li je tvoja beba iskljucivo dojena, ali mjesecni prirast od 2 kg je rekorderski. Sta kaze pedijatar?

    PS imajuci sve to u vidu, ja ne bih na tvom mjestu razmisljala o puteru i mlijeku kao dodatku u dohrani. Zapocela bih s "golim" povrcem

  41. #41
    mamma Juanita's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zagreb
    Posts
    6,285

    Default

    Potpisujem ninet .
    Moja curka, koju smatramo bucmastom, ima sa skoro 2 godine 11,5 kg.
    Meni su općenito ti "indikatori razvoja" malo upitni.
    Eto, baš recimo za ovo moje drugo dijete, nema šanse da bi netko rekao da je premršava.
    A ona se utrostručila tek sad s dvije godine.
    A zdrava je , čvrsta, rano prohodala...

  42. #42
    vesnare's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    1,089

    Default

    Pedijatrica je jedna jedina a nema pojma šta bi rekla, jer nikad nije imala slučaj da isključivo dojena beba dobija toliko na težini. Sa četiri i pol mj. smo dodali malo sokića od šljive (neće piti samu vodu) jer nije redovito kakao - prošlo bi i 7 dana, ovako kaka svaki drugi dan i to prepunu pelenu. Naravno da mu ne kljukam sok, već on sam traži, odnosno okreće glavu od sike kada želi sok ili čaj. Nastojim da to bude što manje, jer onda manje siki po danu, a po noći se budi u zadnje vrijeme svakih sat do sat i pol vremena. Jedini duži period je od tri sata prije definitivnog buđenja u 6 ili 7. Po danu isto slabo spava najčešće dva puta po 20 min. do pola sata.
    Mokrih pelena ima dovoljno i po noći mu ne mijenjam pelene da ga ne razbudim, a siki u mraku i praktički ne otvara oči, samo se javi stejanjem ili plačem i odmah traži siku.
    Pedijatrica je mislila uvesti dohranu sa 4,5 mj. jer puno dobiva na težini, ali se ipak predomislila :? I tako ja ne bih na to pristala iako je već na dohrani samom činjenicom da pije sokiće je li tako?
    Spavao mi je dobro do punih 5 mj. i od tada smo kronično umorni i on i ja.

  43. #43

    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Sarajevo
    Posts
    2,512

    Default

    Vas jos par dana dijeli od 6 mj. Nemoj prije davat dohranu jer sigurno nije gladan. Pusti znakove....pa njegova kilaza je znak da dobiva koliko mu treba. On je sad i vjerovatno u fazi rasta zubica, pa je nemirniji nocu, a sika mu je jedino utociste.
    I gledaj davat sto manje tj. nikako sokica kad pocnete dohranu. Dosta ce mu biti voda i tvoje mlijeko, a vlakna za kakicu ce dobit kroz povrce i zitarice.

  44. #44
    aries24's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2,089

    Default

    Quote Originally Posted by ninet
    ja sam, a i sad to radim, imala obicaj ukuhat kasiku palente u neko povrce koje mu kuham. To je isto super. Al kako kazu cure...polako.
    Evo mene neupućene, kako to točno napraviti? Jel palentu usuti u vodu u kojoj se kuha povrće pa sve smiksati ili kako??? Stvarno nemam pojma! Upomoć!!!

  45. #45

    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Sarajevo
    Posts
    2,512

    Default

    Ma da, kad je povrce pri kraju, a tecnost koja je ostala kljuca, ubacis kasiku palente, promijesas i ostavis da malo zgusne. I onda sve skupa miksas, ako ces miksati ili izgnjecis viljuskom.

  46. #46
    la11's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Ri
    Posts
    1,162

    Default

    Quote Originally Posted by vesnare
    Je li netko kupio kuharicu za bebe - posebno izdanje časopisa Bebe i je li čemu?
    ja sam kupila,ima 100 recepata.ima cca 10 recepata za sokove,pa posebno kašice od voća,povrća,sa mesom,mliječne,juhe,pa ima par recepata za djecu bolesne od celijaklije,piše i o prehrani djece s pov.kolesterolom.
    iza svaki recept piše energ.vrijednost,koliko ima masti i bjelančevina te od koliko mj.se može davati bebi.
    sve u svemu ok je,jedino sam ja mislila da će biti malo deblja

  47. #47
    Osoblje foruma ivarica's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    15,526

    Default

    dijana, klia, trebam hitno brosuru, a ne mogu naci mail.

  48. #48
    Arwen's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    1,318

    Default

    Ivarica je li to ona brošura okus ljubavi,o dojenju i dohrani
    tu imam pa ti mogu poslati ako ti ta treba

  49. #49
    Osoblje foruma ivarica's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    15,526

    Default

    da, tu trazim.
    hvala puno

  50. #50
    dijanam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Zadar
    Posts
    975

    Default

    a ja se pitam otkud onoliko pp-a
    Nadam se da vam pomaze brosura.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •