Zanima me kako funkcionira kombinacija dojenja i AD, ako netko ima iskustva neka se javi na pp ako ne može ovdje.
Zanima me kako funkcionira kombinacija dojenja i AD, ako netko ima iskustva neka se javi na pp ako ne može ovdje.
Bok,
što te konkretno zanima pa da vidimo da li ti kako mogu pomoći?
Ja sam hranila starijega kombinirano (bočica navečer) u prvim tjednima života. Bio je velika beba i dok se nismo uhodali s dojenjem, on je stalno urlikao, što od gladi, što od grčeva. Trebalo mi je nekoliko tjedana da prokužim što i kako dalje... Kasnije smo ga postupno skidali s bočice (sve manje količine, pa sve rjeđe) dok nismo uspjeli, jer je prebrzo dobivao na težini.
Danas vjerujem da se ad moglo i izbjeći, ali tada nisam znala bolje.
Sorry, duplić!
Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.10.2010. at 09:19
Ja imam dva iskustva.
Prvo nije dobro zavšilo - prvo sam bebu dojila, a nakon podoja davala adaptirano na bočicu. Kad je beba skužila koliko je na bočicu lakše, nije više htjela sisati, tako da sam je dojila samo 2 mjeseca.
Drugo iskustvo je nešto bolje - isto sam mu davala bočicu nakon podoja (po preporuci pedijatra, kao i prvi put, jer beba nije dovoljno dobila na težini samo dojenjem - a to je bilo zato što sam slušala pedijatra i dojila ih svaka 3 sata, a ne na zahtjev), ali je on i dalje sisao do 8. mjeseca (prekinuli smo zbog toga što me jako grizao i nisam ga mogla "odučiti" od toga).
Ako stvarno moraš kombinirati dojku i adaptirano, predlažem ti da uvijek prvo daješ dojku, i to čim češće da beba navuče čim više mlijeka, a AD da ne daješ na bočicu, nego na žlicu ili čašu.
I svakako se posavjetu s Rodinim savjetnicama, možda uspijete prijeći samo na tvoje mlijeko.
Ne znam koji problem imate, ali ako je problem u premalom dobivanju na težini, evo možda ti pomogne moje treće iskustvo:
bebu sam stavljala na dojku kad god je tražila (u početku i svakih pola sata), zaboravili smo na sat i dobivala je na težini baš po pedijatrijskim tablicama.
Sretno!
Moje iskustvo kombinacije je indentično ovom:
Koliko sam čitala tvoje postove, imate sličan problem kakav je bio i naš.
Beba male porođajne kilaže, uspavana, koju je teško razbuditi, slabo dobivanje na kilaži (nedobivanje) i kao posljedica AD.
Nakon ovog iskustva radije bih pokušala s kompresijama prilikom podoja i dojenjem čim više i češće.
Obično kad krene kombinacija, dojenju se bliži kraj, osim ako je kombinacija "ciljana" kao kod Peterlin, ali tu moraš biti jak karakter da znaš stati na vrijeme i smanjivati količinu AD - a, a ne povečavati.
Treba istovremeno i "bildati" količinu mlijeka izdajanjem.
Imam par problema. Prvi i najvažniji jest što mi se ne da, jako mi je to naporno, s prvom sam se toliko namučila i sama sebi sam rekla da s drugom to neće tako ići. Imam stariju curku koju bi isto htjela pogledati ali ne stignem ništa od ovog malog visuljka. Po cijeli dan sam sama doma i sve je na meni, opet, tu je visuljak. U dva mjeseca bebi je narasla 5 cm i dobila 1200 g, tako da sada ima 3700/52, i tu je taj psihološki dio gdje sam stalno pod stresom da li dobiva dovoljno. Budući da tako visi na meni, imam osjećaj da je gladna stalno i da bi mogla popapati puuuno više a tako i bolje napredovati, iako pedica kaže da je po tablicama dobra. Svjesna sam da je za moju bebu to najzdravije, i imam grižnju savjesti i strah, jer sam opet sigurna da je tako ipak zaštičenija. Pa razmišljam da ponekad dam to AD, ako trebam nekud otići, izaći, podružiti se sa starijom kćeri, naspavati se i tako. Borim se sama sa/protiv sebe.
Htjela sam još pitati, da li u tom slučaju dajete vodu/čaj i koliko, npr. ako dobiva jedan obrok AD a ostalo ciku?
Teško je, znam. Pogotovo ako beba nije od onih koje naočigled bujaju i ako je često nezadovoljna (takva je bila moja treća beba).
Ne znam, probaj izdržati (može li starija curica u vrtić na nekoliko sati?), stvarno je vrijedno napora. Naročito ako pedica kaže da je sve ok. A beba će uskoro sve manje visiti na tebi pa ćeš se moći više i starijoj posvetiti.
Možda bi starijoj mogla npr. čitati knjigu dok mala sisa ili gledati crtić s njom ili samo pričati...
Grižnja savjeti i strah je ona "strašnija" strana roditeljstva. Dojila, ne dojila uvijek su ti osjećaji u manjoj mjeri (ili u većoj, ovisi) prisutni. Također mogu biti prisutni i u nekim drugim aspektima roditeljstva i odgoja djeteta, nevezano za dojenje.
Svjest koju imaš o vrijednosti majčinog mlijeka kod tebe postoji jer da ne možda bi do sada već prestala dojiti. Također s većom količinom nadomjestka za toliko se smanjuje tvoja proizvodnja mlijeka. Dva mjeseca su premalo za neka veća odvajanja od mlađeg djeteta. Probaj još malo izdržati žonglirajući između podoja, starijeg djeteta, obaveza u kući i vlastitog sna i odmora. Visuljak želi sisati očito je. Probaj se prepustiti kad god možeš.
Teže je, naravno ishendlati situaciju u kojoj si sama veći dio dana i imaš i starije dijete. Teško je, znam. Obično to ide na uštrb tvog spavanja, znači dok mlađe dijete spava preko dana sa starijim se igraš, slažeš kockice, ručaš, razgovaraš. Majkama koje imaju jedno dijete obično kažemo: kad zaspi dijete zaspite i vi odmah s njim
Što se tiče dobitka a težini on je u redu. Ne zabrinjavaj se previše s nekim boljim napretkom, dijete će najbolje napredovati ako je zadovoljno i ako si ti zadovoljna.
ja svoju bebu dojim i nadohranjujem s ad,,ponudila sam joj par puta caj ali ga nije bas prihvatila,
,prvo je dojim ali ako vidim da je jos gladna joj nadodam ,po noci je iskljucivo dojim jer imam vise mlijeka ,,
stvarno sam se naslusla svega ali kad vidim da sisa a ne guta i place pa ne pada mi na pamet joj pjevat pjesmice dok mlijeko ne dode , to mi malo slici na mucenje bebe pa koliko god dojenje najzdravije bilo ,,,
,iako sam jako ponosna kad moja beba nakon samo mog mlijeka ljepo se napapa i bude zadovoljna onda cvatem od srece![]()
Mi smo u jednom trenutku imali nekoliko obroka u kojima sam dodavala do max 60 ml adaptiranog i nisam dodavala nikakvu tekucinu jer je svo preostalo vrijeme dojio + AD je dobivao preko SNS-a pa racunam da je i tada isisavao sve sto je mogao iz cice.
Osjecaj nesigurnosti je li sve ok, rastrganosti izmedju mladjeg i starijeg djeteta, unutarnji monolozi - prisjecam se toga, nije lako, ali proci ce. Drzi se!
(Meni se, nestrucnoj, cini da beba dobro napreduje i da bar s te strane mozes biti mirna i usmjeriti se na onaj drugi dio - uspostavljanje ritma, dijeljenje vremena na mladje i starije dijete i lovljenje trenutaka za odmor.)
Posljednje uređivanje od BusyBee : 11.12.2010. at 09:15