Stranica 53 od 60 PrviPrvi ... 3435152535455 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,601 do 2,650 od 2951

Tema: Pitanja forumašicama medicinske struke

  1. #2601
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Ne nogi nego nogu
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 31.12.2021. at 15:28

  2. #2602

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Tako moje frendice planinarke, samo sto one ipak idu sa stapovima i nizbrdo a imaju svakakvih zdravstv. problema s koljenima.

    Ako su koljena zdrava, smatram da je uvijek bolje da rade misici nogi bez pomaganja sa stapovima, a znam jako puno ljudi sa zdravim koljenima koji planinare iakljucivo i uvijek sa stapovima, time si samo uskracuju priliku misicima da rade.
    U krivu si.
    Mišići nogu itekako intenzivno rade pri usponu, a pogotovo pri silasku, a štapovi pritom smanjuju opterećenje na hrskavicu koja se pri takvim aktivnostima pojačano troši. Štapovi ne preuzimaju ulogu mišića.
    Planinarim preko 20 godina, a u planinarskom društvu s velikim brojem članova imala sam prilike vidjeti da gotovo svi dugogodišnji planinari, bez obzira na intenzitet hodanja, prije ili poslije razviju neke probleme s koljenima. Štapovi pomažu da se početak tih problema odgodi.
    Uzbrdo se još nekako i može bez štapova (iako je lakše s njima), ali nizbrdo su štapovi od nevjerojatne pomoći. Od poštede koljena, do održavanja ravnoteže.
    Ne znači da bi štapovi sad trebali biti obavezni uvijek i za svakoga (ima situacija kad ih i nije pametno koristiti), ali nema smisla uzdržavati se od njihovog korištenja ako osjećamo da pomažu. Treba ih samo znati pravilno upotrebljavati.

    Nisam iz medicinske struke, pogotovo ne ortopedske, ali kad svi pišemo iz iskustva, mogu i ja

  3. #2603
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    U krivu si.
    Mišići nogu itekako intenzivno rade pri usponu, a pogotovo pri silasku, a štapovi pritom smanjuju opterećenje na hrskavicu koja se pri takvim aktivnostima pojačano troši. Štapovi ne preuzimaju ulogu mišića.
    Planinarim preko 20 godina, a u planinarskom društvu s velikim brojem članova imala sam prilike vidjeti da gotovo svi dugogodišnji planinari, bez obzira na intenzitet hodanja, prije ili poslije razviju neke probleme s koljenima. Štapovi pomažu da se početak tih problema odgodi.
    Uzbrdo se još nekako i može bez štapova (iako je lakše s njima), ali nizbrdo su štapovi od nevjerojatne pomoći. Od poštede koljena, do održavanja ravnoteže.
    Ne znači da bi štapovi sad trebali biti obavezni uvijek i za svakoga (ima situacija kad ih i nije pametno koristiti), ali nema smisla uzdržavati se od njihovog korištenja ako osjećamo da pomažu. Treba ih samo znati pravilno upotrebljavati.

    Nisam iz medicinske struke, pogotovo ne ortopedske, ali kad svi pišemo iz iskustva, mogu i ja
    Naravno samo piši tanja_b , tu pišemo svoja il ituđa iskustva a i preporuke koje su liječnici dali nama ili nama bliskim osobama.

    Vezano uz boldano, ja bih prije rekla da se radi o zdravst.problemima koji dolaze s godinom proizvodnje odnosno sa starošću (naravno nekima ranije i radi genetike).
    Osobno nisam za nikakve kompenzacije, primjerice spominješ održavanje ravnoteže. Svi smo mi u disbalansu, ne postoji osoba koja je komplet u ravnoteži (obje strane tijela), no baš zbog toga treba omogućit tijelu da radi balans a ne mu uskraćivat tu priliku.
    Ljudi rade vježbe namjenski u tu svrhu (plaćaju za takve vježbe), pa zašto ne i u prirodnom okruženju?!
    Pričam naravno o ljudima koji nemaju konkretne dijagnoze u vezi koljena ili nečeg drugoga. Za njih naravno da ovo ne vrijedi.

    Budući da imam priliku razgovarat s vrhunskim ortopedima jer idem na svoje redovne masaže (1x mjesečno) kod fizioterapeuta u svrhu redovnog "servisa", pa ću priupitati konkretno za ovu problematiku.
    Imam još neke kolege izvrsne kineziologe i fizioterapeute, pa ću pitat i njih. Javim sve odgovore, moguće da će se i razlikovati.

    Btw moj tata je cijeli život planinario, nema di ga nije bilo, bez štapova. Ni danas s 85 god nema nikakvih problema s koljenima, kukovima i sl.
    Ja sam iz te vreće, štapovi mi strahovito smetaju, ne znam ih pravilno koristiti, a i općenito volim osjećaj da imam što manje stvari sa sobom da su mi ruke slobodne.

    Ima ljudi koji brzo hodaju po ravnom Jarunu, pa koriste štapove, njima su ok. Nisam proučavala funkciju štapova kod nordijskog hodanja, vjerojatno zbog pravilne tehnike hodanja, rada ruku, iako ljudi koriste i potpuno neprimjerene štapove za brzo hodanje (npr. za planinarenje) koji su veća šteta nego korist.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.01.2022. at 09:47

  4. #2604
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Evo tu sam na googleu prvom pretragom pronašla prednosti i nedostatke korištenja štapova i odogvori su na tragu mojih stavova o kompenzacijama: https://gojzeki.com/uporaba-stapova-za-planinarenje/

    Uvod

    Štapovi za planinarenje prije spadaju u opremu za hodanje nego u opremu za penjanje. Složivi su u tri dijela. Služe da smanje opterećenost nogu (prije svega koljena), pogotovo kada planinari prelaze dugačke dionice ili nose teške naprtnjače. Da bi štap dugo trajao,vrh mu se proizvodi od karbida. Visina štapa na koji ga morate podesiti se izračunava formulom: vaša visina x 0.7 = odgovarajuća visina štapa. Dok se ne uporabljuju štapovi se nose prikopčani za naprtnjaču s vanjske strane, obavezno sa šiljcima prema dolje, jer postoji mogućnost da ozlijedite planinara koji hoda iza vas, te na njih nataknite zaštitne kapice.

    Prednosti i nedostaci planinarskih štapova*

    Mnogi planinari i alpinisti koriste teleskopske štapove prilikom uspona i silazaka s planine, jer njihovo pravilno korištenje smanjuje opterećenje kralježnice, koljena i nožnih zglobova. Teleskopski štapovi moraju se koristiti pravilnom tehnikom: uvijek koristimo oba štapa, jednaka po visini, čvrstih ručki, konstruiranih tako da kada se potiskuje prema dolje postižu čvrst oslonac. Od presudne važnosti je koristiti oba štapa, što je više moguće u smjeru padanja tijela.

    Prednosti

    Upotrebljavani pravilnom tehnikom, posebno kad se ide nizbrdo, štapovi mogu apsorbirati više tona težine, posebno za dugih silazaka. Smanjenje opterećenja kralježnice i zglobova posebno je izraženo u sljedećim situacijama:u starijoj dobi i pri prekomjernoj težini,kad postoje kronične bolesti zglobova (artritis, spondiloza ),kad se nose veliki tereti (ekspedicije), kad se hoda snježnim padinama, vlažnim skliskim terenima, prilikom prelaska rijeka i kada se hoda po magli ili noću, odnosno u uvjetima smanjene vidljivosti.

    Nedostaci

    Nepravilna tehnika korištenja štapova: Ako je udaljenost između tijela i štapa prevelika, povećava se napor (redukcija olakšanja) i nastaje veliki rotacijski moment, što može poremetiti ravnotežu planinara.

    Smanjenje osjećaja ravnoteže: Kontinuirana uporaba štapova može smanjiti koordinacijsku sposobnost planinara, a time i njegovu stabilnost, bez obzira što on misli da je sigurniji i stabilniji. Nedostatak postaje uočljiv na teškim terenima, gdje planinari ne mogu upotrebljavati štapove (uske police i stijene). Zapravo tako nastaje najčešći tip nezgode planinara, spoticanje. Spotaknuti se, naravno, možemo i na štapove ako ih na takvom terenu pokušamo upotrijebiti.

    Smanjenje fizioloških zaštitnih mehanizama: Pritisci prilikom hodanja važni su stimulansi za prehranu hrskavice zglobova, a naprezanja i mišićni rad održavaju elastičnost mišića. Kontinuirana uporaba štapova smanjuje te stimulanse.
    Pravilna tehnika hodanja i izbjegavanje prenaprezanja: U pravilu je lakše zbog fizioloških razloga- zdravim planinarima naučiti i koristiti ne opterećujuću tehniku hodanja bez pomoći štapova nego redovito upotrebljavati štapove.

    Posve je razumljivo da će redukcija tjelesne težine i redukcija težine ruksaka te pravilna tehnika hodanja smanjiti opterećenje na zglobove.
    To znači koračati nizbrdo kratkim, elastičnim, odmjerenim koracima, izbjegavajući duge korake i trčanje. Staze koristimo upotrebljavajući zavoje, a ne prečice. Također je neobično važno da se ture određuju prema vlastitim sposobnostima. Sljedeći ove savjete, zdravi planinari neće oštetiti svoje zglobove, čak i ako intenzivno planinare godinama.


    Zaključak


    Upotreba odgovarajućih štapova kao pomoć u planinarenju, posebno prilikom silaženja, ima prednost i preporučuje se osobama starije dobi, osobama s prekomjernom tjelesnom težinom, kada se napreže bolesna kralježnica i zglobovi kad se nose teški tereti. U ostalim se situacijama ne preporučuje upotreba štapova. Posebno je opasno očekivati sigurnije hodanje teškim planinskim terenima ako se koristimo štapovima. To daje lažan osjećaj sigurnosti i može biti prvi korak ka nesreći. Prednosti i nedostaci moraju biti odmjereni u svakoj pojedinoj situaciji.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.01.2022. at 09:55

  5. #2605

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Svi smo mi u disbalansu, ne postoji osoba koja je komplet u ravnoteži (obje strane tijela), no baš zbog toga treba omogućit tijelu da radi balans a ne mu uskraćivat tu priliku.
    Ljudi rade vježbe namjenski u tu svrhu (plaćaju za takve vježbe), pa zašto ne i u prirodnom okruženju?!
    Zato što disbalans pri silasku sa strme planine može biti vrlo opasan i dovesti do potencijalno ozbiljnijih ozljeda.

    O ostalom nemam volje diskutirati. Ni ti ni ja nismo ortopedi ni kineziolozi, bez obzira na bogato vlastito iskustvo i iskustvo roditelja, prijatelja i rodbine. Svatko od nas može navoditi argumente koje smatra ispravnima, vjerojatno su i jedni i drugi u nekoj mjeri točni, ali konkretnu preporuku za neku osobu ipak bi bilo bolje da dade stručnjak, a ne forumašica.

    Kao što ti navodiš iskustva svojeg tate koji nema nikakvih problema, tako ja mogu navesti vlastito iskustvo gdje su me štapovi više puta poštedjeli ozbiljnijih padova ili zdravstvenih problema (a pritom nemam klinički izraženih problema s koljenima). Zato ću ja uvijek zdušno preporučivati štapove ali ostajem pri tome da zadnju riječ ipak treba imati ortoped kojih na ovom forumu, na žalost, nema.

  6. #2606

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Moram ipak komentirati članak s Gojzeka: to je udruga koja potiče planinarenje djece u osnovnoj školi, naravno da se neće djecu te dobi učiti da koriste štapove. Zato je članak tako i intoniran.

  7. #2607
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što disbalans pri silasku sa strme planine može biti vrlo opasan i dovesti do potencijalno ozbiljnijih ozljeda.

    O ostalom nemam volje diskutirati. Ni ti ni ja nismo ortopedi ni kineziolozi, bez obzira na bogato vlastito iskustvo i iskustvo roditelja, prijatelja i rodbine. Svatko od nas može navoditi argumente koje smatra ispravnima, vjerojatno su i jedni i drugi u nekoj mjeri točni, ali konkretnu preporuku za neku osobu ipak bi bilo bolje da dade stručnjak, a ne forumašica.

    Kao što ti navodiš iskustva svojeg tate koji nema nikakvih problema, tako ja mogu navesti vlastito iskustvo gdje su me štapovi više puta poštedjeli ozbiljnijih padova ili zdravstvenih problema (a pritom nemam klinički izraženih problema s koljenima). Zato ću ja uvijek zdušno preporučivati štapove ali ostajem pri tome da zadnju riječ ipak treba imati ortoped kojih na ovom forumu, na žalost, nema.
    Slažem se da sve ovisi o stanju pojedinca.
    Ja sam pričala o prosječnoj zdravoj osobi, za takvu osobu ću pitat preporuku ortopeda, sve ostalo je naravno neprimjereno za davanje savjeta.

    Istina štapovi mogu pomoći pri padu ali isto mogu odmoći. Frendica se na skoro ravnoj Premužićevoj zbog štapova skoro skotrljala. Zapela za neki kamen.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.01.2022. at 11:08

  8. #2608
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Moram ipak komentirati članak s Gojzeka: to je udruga koja potiče planinarenje djece u osnovnoj školi, naravno da se neće djecu te dobi učiti da koriste štapove. Zato je članak tako i intoniran.
    Našla sma to na više stranica ne sam okod njih valjda su kopirali s njihovih stranica ili obrnuto.

  9. #2609

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Istina štapovi mogu pomoći pri padu ali isto mogu odmoći. Frendica se na skoro ravnoj Premužićevoj zbog štapova skoro skotrljala. Zapela za neki kamen.
    Ali to je sad stvarno čista anegdota, pa i ja sam svojedobno zapela nogom za tramvajske tračnice i pljusnula na tlo u Frankopanskoj dok sam išla s posla i naravno da nisam nosila štapove, pa neću zbog toga tvrditi da štapove treba koristiti i po gradu zato što su nam prometnice razrovane

  10. #2610
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ali to je sad stvarno čista anegdota, pa i ja sam svojedobno zapela nogom za tramvajske tračnice i pljusnula na tlo u Frankopanskoj dok sam išla s posla i naravno da nisam nosila štapove, pa neću zbog toga tvrditi da štapove treba koristiti i po gradu zato što su nam prometnice razrovane

  11. #2611
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Uputa ortopeda za robu 50 plus: silazak je za skelet puno više opterećujući od penjanja, obavezno štapovi (konkretno MM, problem koljena). Mi smo svi 50 plus, svakog od nas bole koljena, nema osobe (sa štaopovima ili bez, s problemima koljena ili bez) da je ne bole pri silasku. Dizbalans? Nikad čula. To ko da kažeš da ne ići s psima u planinu jer će pas na povodcu uzrokovat disbalans, tako je pao onaj sad na Velebitu, povuko ga pas.

    Za djecu nitko nije savjetovao štapove, ali brijem da djeca ne čitaju ovaj topic.

    Iskreno me zanima što je to prosječna zdrava osoba?

    Osoba 50 plus može samo ne ić po drima i ne znat za svoje dijagnoze .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.01.2022. at 13:55

  12. #2612
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Također, brijem da se većina "prosječno zdravih osoba" (ako su mlade, a roditelji nisu pasionirani planinari i nisu Slovenci) ni ne bavi planinarenjem, ti trču gore-dole, idu u teretane i bave se nečim što je puno više high impact.

  13. #2613
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Uputa ortopeda za robu 50 plus: silazak je za skelet puno više opterećujući od penjanja, obavezno štapovi (konkretno MM, problem koljena). Mi smo svi 50 plus, svakog od nas bole koljena, nema osobe (sa štaopovima ili bez, s problemima koljena ili bez) da je ne bole pri silasku.Dizbalans? Nikad čula. To ko da kažeš da ne ići s psima u planinu jer će pas na povodcu uzrokovat disbalans, tako je pao onaj sad na Velebitu, povuko ga pas.
    Za djecu nitko nije savjetovao štapove, ali brijem da djeca ne čitaju ovaj topic.

    Iskreno me zanima što je to prosječna zdrava osoba?

    Osoba 50 plus može samo ne ić po drima i ne znat za svoje dijagnoze .
    Nemam 50+, pa ne mogu osobno,ali imam dosta frendica 50+

    Ovo boldano me baš zabrinjava kad ovako pročitam jer kažeš SVI, a moje frendice ne bole koljena kod spuštanja :/ možda se ja družim s ovim turbo aktivnim ekstremima (što je itekako moguće).
    Mislim da nisi shvatila što hoću reći za disbalans. S raznoraznim pomagalima i kompenzacijama zdrava osoba samo ga poveća umjesto da ga proba bar malo "poravnat" svojim vlastiim mišićima.

    Ajde reci ina33 a što drži skelet kako ti kažeš? Što jedino pomaže da skelet i u poznim godinama što duže izdrži bit u koliko toliko dobrom stanju?


    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Također, brijem da se većina "prosječno zdravih osoba" (ako su mlade, a roditelji nisu pasionirani planinari i nisu Slovenci) ni ne bavi planinarenjem, ti trču gore-dole, idu u teretane i bave se nečim što je puno više high impact.
    ovisi zaista od obitelji do obitelji.

  14. #2614

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam 50+, pa ne mogu osobno,ali imam dosta frendica 50+

    Ovo boldano me baš zabrinjava kad ovako pročitam jer kažeš SVI, a moje frendice ne bole koljena kod spuštanja :/ možda se ja družim s ovim turbo aktivnim ekstremima (što je itekako moguće).
    Ok, ali kako sa sigurnošću možeš tvrditi da nijednu tvoju frendicu ne bole koljena kod spuštanja? Možda o tome niste ni razgovarali pa ne znaš, ili neke od njih koljena ipak bole pa ne žele priznati, ili nešto treće, ili zaista nijednu tvoju frendicu nikad ne bole koljena pri spustu?

    Hoću reći, ti anegdotalni dokazi na temelju roditelja i frendica vrlo su nepouzdani. Da upotrijebim rječnik koji u zadnje dvije godine svi razumiju: velika je vjerojatnost lažno negativnih nalaza

  15. #2615
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno me zanima što je to prosječna zdrava osoba?.
    zaboravih na ovo.

    Pa osoba koja nema nikakve bolove i zdravstv.poteškoće koje zahtijevaju posjete specijalistima, nema nikakve redovne terapije i lijekove koje treba piti jer inače bez njih ne funkcionira ili ima jednu terapiju (tlak, štitnjača..), a ne njih 3-4, osoba koja je aktivna, bavi se nekom vrstom aktivnosti, ima dobru kvalitetu života u smislu da nema neka ograničenja zbog svog fizičkpg statusa.
    Ovo bi bilo recimo za ljude 20-50 god, iza 50-e kod žena obično krene menopauza i ostale poteškoće sa zglobovima i sl.

    No ovdje nismo pričali o ljudima iznad 50 god nego općenito. Ja sam gore i navela da ljudima "u godinama" bolje imat štapove. Skužaj me za ovo "u godinama", ne znam kako se izrazit, meni 50e zaista nisu nikakve godine.
    sve gore piše, samo treba čitat,a ne preletit brzinski

    Al ono ima ekipe s 20 god a hodaju nekim laganim terenom sa štapovima, e to je više štete nego koristi, neka mišići rade. Bit će teže,al i korisnije za organizam.

  16. #2616
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, ali kako sa sigurnošću možeš tvrditi da nijednu tvoju frendicu ne bole koljena kod spuštanja? Možda o tome niste ni razgovarali pa ne znaš, ili neke od njih koljena ipak bole pa ne žele priznati, ili nešto treće, ili zaista nijednu tvoju frendicu nikad ne bole koljena pri spustu?

    Hoću reći, ti anegdotalni dokazi na temelju roditelja i frendica vrlo su nepouzdani. Da upotrijebim rječnik koji u zadnje dvije godine svi razumiju: velika je vjerojatnost lažno negativnih nalaza
    Jednako anegdotalni primjeri kao i tvoji

    Ali ne, nisam rekla sve, ja imam ekipu s kojom planinarim jednom tjedno prije posla. Naravno da sve živo komentiramo i pričamo ne samo o koljenima, zdravlju, menopauzi nego puno intimnijim stvarima.
    Imaju 2 koje paze na koljena i uvijek imaju štapove i po ravnom, al one nisu ta dobna skupina koju ina spominje nego dosta mlađe,a ove starije su ok s koljenima,al su one i u vrhunskoj formi. Te ženske trče trailove od 100km (ne sve, njih par) tako da...ok te od 100km nisu baš referenca prosjeka. Svjesna sma toga

    EDIT: nadodajem na popis prosječnog zdravog čovjeka neka normalnu težinu (bez pretjeranog viška).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.01.2022. at 15:04

  17. #2617
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam 50+, pa ne mogu osobno,ali imam dosta frendica 50+

    Ovo boldano me baš zabrinjava kad ovako pročitam jer kažeš SVI, a moje frendice ne bole koljena kod spuštanja :/ možda se ja družim s ovim turbo aktivnim ekstremima (što je itekako moguće).
    Mislim da nisi shvatila što hoću reći za disbalans. S raznoraznim pomagalima i kompenzacijama zdrava osoba samo ga poveća umjesto da ga proba bar malo "poravnat" svojim vlastiim mišićima.

    Ajde reci ina33 a što drži skelet kako ti kažeš? Što jedino pomaže da skelet i u poznim godinama što duže izdrži bit u koliko toliko dobrom stanju?


    ovisi zaista od obitelji do obitelji.
    Ortoped muzu: nema tog misica koji mpze drzat bolesno koljeno dovoljno dobro da izdrzi spustanje. Eto odgovora ortopeda a godinama brije da nece stapove sve isto ko i ti jer on zeli jacat misice, ubost ce se stapom u oko itd itd., tvrdoglav je zestoko ismijavao stappve i planinarske skole A da, brijem i na lazno negativne nalaze 50 plus u tvom okruzju - il se ne usude zalit, il ih ne cujes .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.01.2022. at 15:09

  18. #2618
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Da, dosad filozofija da ce mu stapovi onemogucit da jaca misice. Wrong, kaze njemu ortoped. Ima op koljena, norm tezinu 50 plus, trcanje ne dolazi u obzor (koljena), skija s bandazama, ostalo sve sto vole 50 plus.

  19. #2619

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jednako anegdotalni primjeri kao i tvoji
    Pa i jesu, ne skrivam ja to. Samo što mislim da moje "anegdote" imaju nešto širu bazu, ne samo uži krug bliskih super fit frendica, nego sudjelovanje i vođenje velikih grupa ljudi vrlo različitih fizičkih sposobnosti. Pa sam i svoje zaključke izvukla iz nešto šireg pogleda na situaciju.
    Vidiš u čemu je problem? Svatko od nas ima neki svoj kut gledanja. Ako je ovo tema gdje se pita medicinske stručnjake (kojih, na žalost, iz ovog područja nema), onda iznošenje vlastitih iskustava nema previše smisla. Ili se možemo nastaviti prepucavati čije je iskustvo mjerodavnije

    Uostalom, što nam je cilj, dokazati da su planinarski štapovi suvišni? Pa nitko to ne proglašava obaveznom opremom kao gojzerice ili bocu vode. Ali za aktivnosti u kojima su koljena pod povećanim opterećenjem (a planinarenje to jest), većini ljudi će vjerojatno više koristiti da ih upotrebljavaju, nego da ih izbjegavaju iz uvjerenja (druga stvar je ako se netko osjeća neugodno sa štapovima, ne zna ih koristiti, smetaju mu, itd). Za potpuniju informaciju, da parafraziram reklame - upitajte svog ortopeda ili fizijatra

  20. #2620
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,424

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    N
    Budući da imam priliku razgovarat s vrhunskim ortopedima jer idem na svoje redovne masaže (1x mjesečno) kod fizioterapeuta u svrhu redovnog "servisa", pa ću priupitati konkretno za ovu problematiku.
    Imam još neke kolege izvrsne kineziologe i fizioterapeute, pa ću pitat i njih. Javim sve odgovore, moguće da će se i razlikovati.
    daj pliz pitaj svog vrhunskog ortopeda za gonartrozu i bicikl - yay or nay?

  21. #2621
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ortoped muzu: nema tog misica koji mpze drzat bolesno koljeno dovoljno dobro da izdrzi spustanje. Eto odgovora ortopeda a godinama brije da nece stapove sve isto ko i ti jer on zeli jacat misice, ubost ce se stapom u oko itd itd., tvrdoglav je zestoko ismijavao stappve i planinarske skole A da, brijem i na lazno negativne nalaze 50 plus u tvom okruzju - il se ne usude zalit, il ih ne cujes .
    ina33 zašto ti ne čitaš postove nego ih preskačeš

    Evo lijepo ti gore piše kad treba koristit štapove:
    Smanjenje opterećenja kralježnice i zglobova posebno je izraženo u sljedećim situacijama:u starijoj dobi i pri prekomjernoj težini,kad postoje kronične bolesti zglobova (artritis, spondiloza,.. ),kad se nose veliki tereti (ekspedicije), kad se hoda snježnim padinama, vlažnim skliskim terenima, prilikom prelaska rijeka i kada se hoda po magli ili noću, odnosno u uvjetima smanjene vidljivosti.

    i tu spada tvoj mužić.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.01.2022. at 15:48

  22. #2622
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    daj pliz pitaj svog vrhunskog ortopeda za gonartrozu i bicikl - yay or nay?
    Budem pa javim-poliklinika Patela

  23. #2623
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    daj pliz pitaj svog vrhunskog ortopeda za gonartrozu i bicikl - yay or nay?
    Evo odgovora: bicikl mu je super, a stapovi obavezni za nizbrdice za njegovu dijagnozu.
    Cak kaze ako ide tu na Sljeme da se radije spusta busom.

  24. #2624
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Emily sorry ja odgovaram u muskom rodu, ne znam tko mi glavu nosi jos nisam dosla sebi od proslave Nove (budna i plesala do zore).
    Uglavnom veliki yes za bajk.

    I ininom muzu za stapove.

  25. #2625
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    a stapovi obavezni za nizbrdice za njegovu dijagnozu.
    Cak kaze ako ide tu na Sljeme da se radije spusta busom.
    Da.... s tim da je i moj muž zapravo dobio apsolutnu zabranu spusta.... koju ignorira uz štapove. Dok dur dur. Mi definitivno nismo ti zdravi 50 plus (iako, ja sam negatively biased pa sumnjam da je itko, samo šuti i trpi i ne čačka), ali se pokušavamo prištedit koliko ide, a da baš nismo couch potatoes. Mislim.... glumimo SUP-surfere pri čemu on šepa dok nosi dasku jer ga uštaklo koljeno, a ja ne mogu savinut nogu jer mi se izvrnuo neki ligament na koljenu koje sam ozlijedila jednom kad je mala skakala s daske pa mi se istegnuo ligament i sad to sve nekako dengla na tom koljenu i baš se mislim koliki bi ostali doma dok se to lijepo ne smiri (na sveto nigdarjevo, tad bi nešto treće šusnulo). A izgledamo top topova - ono... na facebooku samo što nismo čili Ameri. Za planinarenje su nam štapovi spas, ja bez njih ja ne bih mogla, a objektivno sam ono... užas čitat moje magnete i rtg-ove. A kad se vidi klinička slika (ono, kad me vide u živo) - za kao zdravu osobu (ono.... LOL, ali me veseli što su ti trikovi još uvijek mogući).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.01.2022. at 19:51

  26. #2626
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Kad me dri vide u živo komentiraju nije loše. Dobro je rekla moja LOM - super je dok trikovi pomažu.

  27. #2627
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Ina33 umireem, toliko si me nasmijala ovim opisom odlaska na sup ma bas ste zakon i svaka cast na stavu tako i treba, a ne se samo prepustit kad tijelo pokaze prve znakove otkazivanja. Super za trikove!

    Tako i mojoj mami kad joj vide sve nalaze i slike, pogledaju je jos par puta i kazu pa vi gospodjo super izgledate za nekoga s ovakvim nalazima hahaha

    No ona bas ima zdravstv.smetnji i bolova, dijagnoza raznih (no i dalje vedri duh) tako da genetikom izgleda mladoliko, a iznutra je zdravstveno ko dosta starija zena.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.01.2022. at 22:21

  28. #2628
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    A muzu bi fakat taj spust bar sa Sljemena trebala "zabranit", vidis da i ovaj moj ortoped sugerira bus za spustanje dole.

    Evo ja nemam probleme takve vrste, u ned smo trcali cestom od Lagvica do Tornja, no svejedno ponijeli rezervnu majicu i spustali se busom jer inace bi se prebrzo strovalili prema dole, sto nam garantira jaču upalu bedara par dana i remeti treninge koji su u programu pocetkom tjedna. Takodjer trcanje nizbrdo cestom nema nikakav efekt kao trening, pa ga i zbog toga izbjegavamo po cesti. Po sumi je malo drugacija prica.

    Reci ti njemu ako se svi trkaci nedjeljom na Lagvic ligi (njih 90%) mogu spustat busom, onda moze i on i to nije nikakva sramota.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.01.2022. at 22:28

  29. #2629
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ok, ako je planinarenje/hodanje sa stapovima nezdravo, sto rade ljudi koji se bave nordic walkingom? Unistavaju misice ili su svi redom stari, nemocni i idu specijalistima i uzimaju terapije?

  30. #2630
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku

    Iskreno me zanima što je to prosječna zdrava osoba?
    Moje osobno mišljenje je da nema zdravih, samo nepregledanih. Svi imaju neku dijagnozu (ili više njih).

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  31. #2631

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Koga zanima objektivniji pristup korištenju štapova prilikom planinarenja, a ima volje čitati članak koji nije s Googla, evo jedan iz 2007. koji je mjerio upravo opterećenje na zglobove prilikom silaska:

    Effects of Hiking Downhill Using Trekking Poles while Carryi... : Medicine & Science in Sports & Exercise (lww.com)

    Kome se ne da sve čitati, evo zaključni odlomak:

    The strategy for using the poles seems to be twofold in that there is evidence that participants will use the poles to both reduce the loading by absorbing some of the potentially damaging forces and to help increase stability. The increase in stability would allow for participants to reduce the cocontraction of musculature around the joints in the lower extremity. These two adjustments combine to reduce the risk of injury and may help provide some information that would allow for a greater portion of population to engage in and maintain an active lifestyle. A reduction in soreness and potential for injury would allow increased adherence to the active lifestyle and possibly allow for those in an at-risk population to become more active and healthy.


    Zanimljivo je i da se ranije u tekstu spominje kako štapovi pri spuštanju smanjuju potencijalne ozljede uzrokovane "overuse at the muscular level".

    Tko ima primjedbu da je gornji rad imao premalo ispitanika
    evo jednog još novijeg s preko 1000 ispitanika:

    Survey of Musculoskeletal Injuries, Prehike Conditioning, and On-Trail Injury Prevention Strategies Self-Reported by Long-Distance Hikers on the Appalachian Trail - ScienceDirect

  32. #2632

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, ako je planinarenje/hodanje sa stapovima nezdravo, sto rade ljudi koji se bave nordic walkingom? Unistavaju misice ili su svi redom stari, nemocni i idu specijalistima i uzimaju terapije?
    Baš naprotiv.
    Nordijsko hodanje je nastalo u Finskoj kao ljetni trening za skijaško trčanje, a zatim se proširilo kao rekreativna tjelovježba za sve dobne skupine. Štapovi za nordijsko hodanje su drugačiji od planinarskih, i tehnika korištenja je drugačija. Pravilnim nordijskim hodanjem jačaju se i mišići gornjeg djela tijela (odnosno ruku i ramenog pojasa), koji uobičajeno nisu aktivni tijekom normalnog hodanja.
    https://www.plivazdravlje.hr/aktualn...lje-pluca.html
    izvadak:
    ... nordijsko hodanje ima i pozitivan utjecaj na kardiovaskularni sustav, reducirajući rizik za srčani udar, smanjuje masnoće u krvi te ima pozitivan utjecaj na psihičko zdravlje, intoleranciju glukoze i kognitivne funkcije. Isto tako može pozitivno utjecati na raspoloženje pacijenata, kao i na simptome anksioznosti i depresije...

  33. #2633
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Moje osobno mišljenje je da nema zdravih, samo nepregledanih. Svi imaju neku dijagnozu (ili više njih).

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Ery, s ovim se ne slažem nikako.
    Pa čemu služe sistematski? Zar nijedan od tih specijslista nije stručan?

    Citiraj roman972 prvotno napisa Vidi poruku
    Baš naprotiv.
    Nordijsko hodanje je nastalo u Finskoj kao ljetni trening za skijaško trčanje, a zatim se proširilo kao rekreativna tjelovježba za sve dobne skupine. Štapovi za nordijsko hodanje su drugačiji od planinarskih, i tehnika korištenja je drugačija. Pravilnim nordijskim hodanjem jačaju se i mišići gornjeg djela tijela (odnosno ruku i ramenog pojasa), koji uobičajeno nisu aktivni tijekom normalnog hodanja.
    https://www.plivazdravlje.hr/aktualn...lje-pluca.html
    izvadak:
    ... nordijsko hodanje ima i pozitivan utjecaj na kardiovaskularni sustav, reducirajući rizik za srčani udar, smanjuje masnoće u krvi te ima pozitivan utjecaj na psihičko zdravlje, intoleranciju glukoze i kognitivne funkcije. Isto tako može pozitivno utjecati na raspoloženje pacijenata, kao i na simptome anksioznosti i depresije...
    S ovim se slažem. Hodanje općenito je jako zdravo, a nordijsko još i bolje, naravno uz pravilno korištenje nord.štapova.

    Na Jarunu pola ljudi brzo hoda s planinarskim (ili skijaškim) štapovima

  34. #2634
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Koga zanima objektivniji pristup korištenju štapova prilikom planinarenja, a ima volje čitati članak koji nije s Googla, evo jedan iz 2007. koji je mjerio upravo opterećenje na zglobove prilikom silaska:

    Effects of Hiking Downhill Using Trekking Poles while Carryi... : Medicine & Science in Sports & Exercise (lww.com)

    Kome se ne da sve čitati, evo zaključni odlomak:



    Zanimljivo je i da se ranije u tekstu spominje kako štapovi pri spuštanju smanjuju potencijalne ozljede uzrokovane "overuse at the muscular level".

    Tko ima primjedbu da je gornji rad imao premalo ispitanika
    evo jednog još novijeg s preko 1000 ispitanika:

    Survey of Musculoskeletal Injuries, Prehike Conditioning, and On-Trail Injury Prevention Strategies Self-Reported by Long-Distance Hikers on the Appalachian Trail - ScienceDirect
    Linkovi su super, hvala tanja_b.
    Uvijek imamo priliku naučiti nešto novo

  35. #2635
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ery, s ovim se ne slažem nikako.
    Pa čemu služe sistematski? Zar nijedan od tih specijslista nije stručan?
    Stojim iza svoje izjave. Možda jer sam zdravstvene struke ali s kim god da pričam samo o dijagnozama slušam. I tu ne mislim na poslu, nego u parkiću, u vrtiću, na sportskim aktivnostima itd. Od ravnih stopala, krive kičme, pa do trombofilije koja se aktivira (za sada) samo u trudnoći. Svakome je nešto samo se ne nose svi jednako sa svojim stanjem i tu je golema razlika.
    Apropo sistematskih, nemam baš visoko mišljenje o njima. Možda zato što se moj vlastiti (a i od kolega u struci) svede na "dobro, pa s tim se živi", "dok ste ok ste ok, nećemo Vam zbog toga izdati zabranu rada" i tome sl.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  36. #2636
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Stojim iza svoje izjave. Možda jer sam zdravstvene struke ali s kim god da pričam samo o dijagnozama slušam. I tu ne mislim na poslu, nego u parkiću, u vrtiću, na sportskim aktivnostima itd. Od ravnih stopala, krive kičme, pa do trombofilije koja se aktivira (za sada) samo u trudnoći. Svakome je nešto samo se ne nose svi jednako sa svojim stanjem i tu je golema razlika.
    Apropo sistematskih, nemam baš visoko mišljenje o njima. Možda zato što se moj vlastiti (a i od kolega u struci) svede na "dobro, pa s tim se živi", "dok ste ok ste ok, nećemo Vam zbog toga izdati zabranu rada" i tome sl.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Istina ima svakakvih sistemastkih, al opet ne možemo ih sve u isti koš. Ljudi idu na specijalističke preglede i u klinike/bolnice.
    A ovakvih stručnjaka kao tvoj kolega se ježim.

    Evo sad moj primjer kojeg navodiš.
    Dakle ja sam imala tromboflebitis u trudnoći (ne trombofiliju), napravljene su mi sve moguće detaljne pretrage koje postoje (u Petrovoj)u vezi trombofilije i nema ničega na genetskim testovima. Ležala sam tamo par dana radi tih pretraga.
    Šta sad to znači? Da su im nalazi netočni ili da meni trudnoća izaziva trombove, što nije uopće neuobičajen slučaj? i da bi se ja trebala smatrat bolesnom osobom jer sam imala 2x trombove u trudnoći prije više od 10 god, iako nemam nikakve zdravstv. tegobe kuc-kuc
    I da sam 3.put zatrudnila, sigurna sam da bi ih opet dobila, meni trudnoća biva trigger.

    Zdrava sam ko drijen, nikakvih bolova, terapija, lijekova, doktora, sve fercera ko i prije 20 godina samo da tako ostane.

    Malo se pribojavam menopauze jer je bila kod moje mame žestoka, ali ja i mama živimo posve drugačijim lifestyleom, uvjerena sam da će meni moj ipak pomoći prebroditi te godine. Nadam se
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.01.2022. at 15:04

  37. #2637
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Ja smatram zdravom osobom i osobu koja ima neku dijagnozu i pije terapiju ali joj to stanje ne ugrožava ozbiljno kvalitetu života.

    Kad je kvaliteta života ograničena zdravstvenim stanjem, meni je tu onda ta granica.

  38. #2638
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Malo razmisljam da se ja krecem u takvom drustvu, okruzenju koje dosta odskace od hrvatskog prosjeka.

    Oko mene su osobe 50+/60+ koje trce maratone, koje zasigurno nemaju zdrav.tegobe jer da ih imaju ne bi se izlagali tako intenzivnim naporima (kojima se ne izlazu ni puno mladji), isto tako osobe te dobi koje idu u vrlo zahtjevne visednevne planinarske ture po Alpama...

    To moje mikro okruzenje definitivno nije odraz prosjecnog gradjanina, pa vjerojatno zato moja poimanja odudaraju od slike ljudi tih godina koje neke od vas imaju s tim da je vase poimanje, budimo iskreni, vjerojatno realnije i prisutnije u nasem drustvu.

    U Sloveniji je recimo posve druga prica o rekreaciji prosjecnog gradjanina, koja sigurno uz sve ostalo ima i udjela u tome kako se osjecamo i kako starimo.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.01.2022. at 15:37

  39. #2639
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Tragom posta od tanja_b, evo i moj maser/fizio kaze isto da su štapovi za planinarenje preporuka.

    Obecala sam odgovor, pa kopiram:

    "Više mišića radi kad koristimo štapove, čak 70% više muskulature tako da ih je dobro uzeti i bez Alpa "


    Sad sam i ja promijenila misljenje da je prevencija (trenutno zdravih koljena) vaznija od "navodne" kompenzacije (u mojoj glavi) Bila sam u krivu na temu kompenzacije zdravih koljena i stapova.

    Zato volim ovaj forum jer mozemo čuti argumente i druge strane/iskustva/preporuke a ako nismo tvrdi orah, promijenit i misljenje.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.01.2022. at 19:21

  40. #2640
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,588

    Početno

    Ja koja ne znam hodati sa štapovima, uzmem jedan štap koji mi služi kad ne mogu lako nešto brdovito/ strmovito riješiti

    Što kaže tvoj mase/ fizio o tom postupku?

  41. #2641
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    E sad moram pitat, ne znam.
    Zagnjavit cu ga posteno.
    Dajte vi pitanja, pa cu ja njega na masazi odjednom sve uzivo ispitat haha

    Al jelena.O ne zvuci mi da ce bit obecavajuci odgovor za takvo postupanje jer je naglasio da treba znat stapove pravilno koristiti.

    Ja to ne znam, smetaju mi, ne volim nista nosat sa sobom (osim najnuznijeg u ruksaku: voda i hrana, prva pomoc, rezervna roba), pa tako ni stapove. Probala ih na Velebitu jer su mi cure rekle da kako mislim prehodat 50km u 2 dana bez njih, ja probala seljo-beljo nope, ne mogu ja to, zivciraju me beskrajno

    A uredno sam i isla ispred njih jer mi smetaju i kad mi lamaću s njima oko/ispred nogu. Koma, a sta cu kad mi je tako...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.01.2022. at 22:30

  42. #2642
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Jelena.O mozda te netko moze nauciti kako ih koristiti, ako imas volje/zelje?

  43. #2643
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,424

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo odgovora: bicikl mu je super, a stapovi obavezni za nizbrdice za njegovu dijagnozu.
    Cak kaze ako ide tu na Sljeme da se radije spusta busom.
    Lilli, hvala što si pitala
    Posljednje uređivanje od emily : 05.01.2022. at 15:30

  44. #2644
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    Lilli, hvala što si pitala
    Nema na cemu

  45. #2645
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Molila bih da mi netko, tko se razumije, protumači nalaz.
    Otprilike ga razumijem, ali me brine ovaj dio:
    Na komparativnim snimkama šaka vidi se početna vrpčasta demineralizacija u području metakarpofalangealne i interfalangealne etaže. Znaci incipijentnih artrotskih promjena u području pojedinih interfalangealnih zglobova bez vidljivih uzura ili nepravilne koštane pregradnje. Obostrano znaci rizartroze znatno izraženije lijevo.

    Znači li to da imam osteoporozu? Kako se o liječi i može li se liječiti?
    Kakva su iskustva i prognoze?

    Znam da ovdje nema ortopeda, ali ima radiologa, možda je netko fizijatar pa da mi malo objasni kad uhvati vremena.

    Uz ovo imam problem i sa laktovima i ramenima te vratnom kralježnicom i jako sam zabrinuta.

  46. #2646
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nitko ništa?
    Ok
    Sljedeće pitanje:
    Pala sam jučer na štengama.
    Ne mogu savinuti koljeno.
    Izgleda da je meniskus otišao.
    Kak se to rješava?
    Iskustva?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  47. #2647
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,657

    Početno

    Tanci,
    ja bi za prvu pomoc ledila, a svakako bih otisla ortopedu da se snimi koljeno i vidi situacija.

    S obzirom na guzve a da je tebi hitno jer ne mozes savinuti koljeno, samo su 2 opcije: privatno ili na Hitnu.

    Zao mi je da ti se to dogodilo.
    Privatno preporucam polikliniku Patela (Bocarski).

  48. #2648
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Imaš pp.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  49. #2649
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,319

    Početno

    Gde bi se još moglo dat markere na biokemiji osim vinogradske, u povoljnije vrijeme od 7-9, jer kak dete u školu u 8, treba mi ura da se nacrtam do tamo? Merkur? Rebro?

  50. #2650
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,412

    Početno

    Pitaj na Merkuru. Rebro narucuje i prima od 6:30-8:30

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •