Citiraj Luana000 prvotno napisa Vidi poruku
Ciao ljudi! evo ja cu se samo nadovezati na ovu temu kad je i moja situacija jako slicna. Roditi trebam u 11 mj. Zavrsila sam faks prosle godine i nisam se nikada prijavila na HZZ jer na pocetku nisam trazila posao(radila sam sezonski sve do kraja 10 mj. 2010) Onda nisam bila u HR par mjeseci pa nisam ni mogla traziti posao i onda sam ostala trudna! Tako da mene sada zanima..imam zdrastveno osiguranje..da li ja imam pravo na porodiljnu naknadu? Evo po ovom zakonu ja nikako ne mogu biti prijavljena na HZZ 12 mjeseci jer ako se i sad prijavim biti cu 6 mj. a to nema smisla jer niti ne trazim posao niti bi ga dobila trudna pa zasto bi se sad prijavljivala?

- ako imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust
-ako su zdravstveno osigurane u Zavodu
-ako se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porodu djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili su se prijavile u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti

Hvala vam unaprijed!
Luana000, imaš pravo na rodiljnu i roditeljsku brigu (za RODITELJE IZVAN SUSTAVA RADA!) u iznosu od 1663 kune / mjesečno do djetetovog 1. rođendana ako:
- imaš HR državaljanstvo ili status stranca s odobrenim stalnim boravkom
- imaš neprekidno prebivalište ili stalni boravak u RH hr zadnjih 5 godina
- si zdravstveno osgiurana u HZZO (zdravstveno osgiuranje).