Ove godine pri prijavi nije potrebna potvrda pedijatra da je dijete zdravo kao što je to bilo prošle godine - sada je potrebno donijeti tu potvrdu tek ako se dijete upiše u vrtić.

S druge strane, mogu vam reći na temelju upitnika za dva vrtića u koje ćemo predati zahtjev, količina informacija koju pojedini vrtić traži kod prijave značajno se razlikuju. Moj je dojam da sastavljanje tog upitnika ostaje u potpunosti na volju pojedinom vrtiću. Naime, prvi vrtić za koji smo zainteresirani uz pitanja koja imaju svi vrtići (onaj generalni zahtjev koji se može skinuti s weba) ima još samo jedno dodatno pitanje vezano za posebne programe koji se u tom vrtiću nude. Za drugi vrtić je uz generalni zahtjev potrebno popuniti i upitnik na ČETIRI STRANE uključujući pitanja da li posjedujemo svoju kuću/stan, da li živimo u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, da li je trudnoća bila rizična, kakv je bio porod, brojna pitanja o motoričkom razvoju djeteta i navikama djeteta itd - uz napomenu da je "obavezno priložiti svu medicinsku i drugu potrebnu dokumentaciju o djetetu".

Inače meni ni sa ni bez intervjua nije jasno prema kojim se kriterijima slaže lista kod upisa u vrtić - na primjer, suprug i ja smo oboje zaposleni, a ostale "prednosti" za upis nemamo (samohrani roditelj i slično) - takva je situacija pretpostavljam kod većine roditelja koji predaju zahtjev - i sad, tko i kako odlučuje koje će od te djece s istim formalnim uvjetima za upis biti upisano odmah ili će biti prvo ili stoto na listi čekanja? Zar je, bez obzira na to da li je bilo intervjua ili nije, moguće dobiti obrazloženje zašto je vaše dijete "bolje" ili "lošije" od ostale djece na listi (mislim na djecu s istim formalnim uvjetima za upis)?