"Anđeli u mojoj kosi" od Lorne Byrne ... nedavno je pročitala ... i mislim da ću je uskoro opet čitati .... pa eto ... tko voli takve teme ... toplo preporučam
"Anđeli u mojoj kosi" od Lorne Byrne ... nedavno je pročitala ... i mislim da ću je uskoro opet čitati .... pa eto ... tko voli takve teme ... toplo preporučam
Potpis na Rat i mir - to mi je valjda najbolja knjiga koju sam ikad pročitala, a pročitala sam je barem 5 puta. Stvarno genijalno djelo.
Što se tiče dnevnika čitanja - od 2007. pišem impresije o pročitanim knjigama, ponekad samo rečenicu-dvije, ponekad imam više "štofa" pa napišem i par stranica. I zaista se nakon određenog vremena vidi koliko malo/puno čitam. Da ne govorim o nekim knjigama koje bih s vremenom potpuno zaboravila, da u bilježnicu nisam zapisala suprotno![]()
I ja obozavam Tolstoja, od svoje 14. godine mislim da mu se u prosjeku svake 2. godine vracam, pogotovo "Ratu i miru".![]()
Danas su mi iz knjiznice javili da su mi stigle Kinsellina "I love Mini-Shopping" i "Jedi, moli, voli", a kako su obje na dugackim listama cekanja, morat cu ostaviti po strani "My Cousin Rachel" i procitati prvo njih.
Dnevnik citanja vodim vrlo stur - imam dokument koji je zapravo lista svega sto bih zeljela procitati, pa na njoj oznacim sto sam procitala, sto mi je rezervirano, kratke dojmove i slicno.
Trenutno su mi na toj listi najdraze procitane knjiga u 2010. "Water for Elephants" i cjelokupni Harry Potter (kojeg citam sa E), ali moze se i to promijeniti u ova dva mjeseca do kraja godine.![]()
D. Silva: Moskovska pravila
odlican spijunski triler, izraelski spijun Gabriel Allon u akciji (prvi put citam Silvu, ali mislim da ne i zadnji)
evo ga tu http://online.konzum.hr/categories/6...7810?locale=hr
Ian McEwan: Na plazi Chesil
pravi draguljcic, malo remek djelo
Posljednje uređivanje od emily : 08.11.2010. at 20:40
dnevnik citanja - puno sam pisala u srednjoj skoli
pocela sam ponovo u zadnjih godinu-dvije, ali to su vise natuknice, da ne zaboravim o cemu se radilo i sto mi se svidjelo (ili ne). obicno par recenica
Vodim dnevnik čitanja, a upisi se jako razlikuju, ovisno o tome koliko knjiga korespondira s nekim pitanjima u meni.
Pet muškaraca koji su mi slomili srce, Susan Shapiro
odlično, humoristično, ali i emocionalno
-od ljeta sve od Borisa Akunina što ima u knjižnici (mislim da oni koji su voljeli Agathu Christie mogu guštati)
-Stieg Larsson prvi i dr. dio Milleniuma ( Muškarci koji mrze žene, Djevojka koja se igrala vatrom) i čekam na rezervaciju treći dio - odlično za ljubitelje trilera, drame i ravnopravnosti...pažnja, krvavo je - povremeno
-Eat, pray, love - nije mi se svidjelo ( nema očekivanu, bar po meni, snagu i dubinu)
-trenutno čitam Transurfing i sviđa mi se, to je kao self help ali nije klasični, poprilično inovativna knjiga (naravno, ima nastavke)
- kupila za 19,90 kn Crvendać od Jo Nesbo, piše da je "novi" Larsson pa me privuklo
potpuno se slažem s tobom u vezi načina pisanja i baš sam razočarana romanom "Povratak"... OK, doista vrijedi taj uvid u španjolski građanski rat, ali sve drugo je bez veze, naivno, nemotivirano i ispodprosječno.. Ne preporučujem..
Sada čitam "Sjajne zeznute godine" Michala Viewegha i duhovito je i šarmantno.
Andrea Zlatar, Rječnik tijela. Više od znalačkih preporuka za literaturu koja pripovijeda o tijelu i tjelesnosti, dotakle su me se intimističke ispovijedi autorice o doživljaju vlastitog tijela i tjelesnosti bližnjih. Za preporučiti!
Sophie Kinsella - "I Love Mini Shopping" (najnovija shoppingoholicarska) - veselo, zabavno, na trenutke ipak prekreces ocima, no onda se opet smijes... Za mozak na pasu - 4+
![]()
I ja isto kupila Crvendaća, vidjet ćemo jel vrijedi šta kad ga uspoređuju s Larssonom.
pocela sam citati i ja larssona. za sad sam na samom pocetku. uzela sam engl verziju, jer je neko spomenuo los prijevod, pa ipak necu procitati brzinom kojom sam planirala.
tolstoj. puno sam ga citala u srednjoj skoli. rat i mir sam samo jednom procotala. mogla bi malo poharati i knjiznicu svojih roditelja i sa tolstojem i s dostojevskim. ikao pripadaju razlicitim pravcima svaki za mene ima svoju car.
Čitam Ruta Tannenbaum M. Jergovića i uopće mi se ne sviđa.
mima ja sam procitala od njega dvori od oraha i mam leone. meni je on je ona malo naporan, iako je recimo u dvorima od oraha opisan dio bosne u kojem sam odrasla i moglo mi je to biti blisko, na zalost samo mi je bilo naporno![]()
Od Jergovićevih stvari svidjeli su mi se samo "Mama Leone" (tu mi nekako najiskrenije djeluje) i "Inšallah Madona Inšallah" (iako bi možda Bosanci imali primjedbi na tu knjigu). Svi ostali njegovi romani su mi tak-tak, a što dalje, sve mi se manje sviđaju. Onaj Freelander mi je baš bezveze knjiga, Ruta Tannenbaum - osrednje slaba, a u Dvorima od oraha me zasmetala već prva rečenica ("Gospođo, kćer sam, nisam čudovište" - otkad je to kćer u nominativu???)
Ali mislim da ću ovog novog "Oca" ipak pokušati pročitati, ako ga dobijem u knjižnici, zanima me.
Carlos Ruiz Zafon - Sjena Vjetra...tek počela i čini mi se ok
Amos Oz, Pantera u podrumu.
Baš mi se svidio, lijepi lirski romančić ispričan riječima dječaka. Malo me stilom podsjetio na "Livadu crnog labuda", a i tu knjigu jako volim.
"Staklene knjige kradljivaca snova" Gordon Dahlquist:
http://www.mvinfo.hr/najnovije-knjig....php?ppar=5732
-tema u prvi mah zvuči jako zanimljivo, i je zanimljiva, al nakon napetog i intrersantnog početka slijedi 300stranica čitanja koje bi opisala kao čekanje na odgovor, uglavnom, maaalo prerazvučeno, al u cjelini ko voli "pomaknutu" tematiku - preporučam![]()
S.Meyer-U sebi-
-Kratki drugi život Bree Tanner-
A.Dawidson-Vodoriga-
Još sam uvijek u svijetu fantazije.![]()
Bijela Massajka..
Ma iznenadila me usporedba te dvije knjige jer su, zapravo, prilično različite.
U Livadi crnog labuda glavni lik je dječak već dobro zagazio u pubertet, u fokusu romana su odnosi s vršnjacima, prve mladenačke ljubavi (tipično pubertetski prikazane, u tom smislu ta me knjiga jako podsjećala na Adriana Molea, ali s jednom dimenzijom više), vršnjačko nasilje, odnosi u obitelji...
Dok je Pantera u podrumu pisana iz vizure dječaka koji je na pragu puberteta, ali još ga zanimaju tipično dječje igre, odnos s vršnjacima je samo naznačen (i pomalo klišeiziran), odrastanje u ratnim uvjetima, odnos prema apstraktnom "neprijatelju" nasuprot odnosa s konkretnim čovjekom, prihvaćanje različitosti...
Ali i jedna i druga knjiga su jako dobre, svaka na svoj način. Da ne cjepidlačim daljeS time da je meni Ozov stil pisanja draži, bliskiji, dok je Mitchell u Livadi crnog labuda možda bliži suvremenom čitatelju.
Harlan Coben - Ne puštaj me.
Inače mi je drag Harlan, knjige su mu zanimljive i napete.. ali s ovom nikako doći do kraja.. nekako mi se čini da je samo "jedna od" iz istog žanra
Vodim dnevnik.. obično izdvojim jednu ili dvije rečenice koje su me se domile![]()
daniel tammet - rođen jednog plavog dana
zapanjujuće!
Iki-dojmovi za Vodorigu.
Jako dobra knjiga. Pročitala sam je u hipu. Još mi se nisu slegli dojmovi.Razvoj glavnog muškog lika je fascinantan.Od početka do kraja knjige postaje sasvim drugačija osoba.Knjigu su uspoređivali s Engleskim pacijentom(moj omiljeni film) jer je gl.lik žrtva opeklina.U knjizi ima jako puno informacija o životu žrtava opeklina što mi je bilo zanimljivo pročitati;kao i povijesti srednjovjekovne književnosti,crkvene arhitekture,puno mistike i jako lijepa ljubavna priča s odmakom od svakog klišeja. Glavni ženski lik (kiparica Marianne) mi je najdraži lik u knjizi. Uglavnom za preporuku.
Posljednje uređivanje od spring : 16.11.2010. at 12:25
Dosla sam do pola drugoga dijela i otprilike istog zakljucka.
Dat cu knjizi sansu do kraja jer ipak ima dijelova koji su mi bili zanimljivi i duhoviti (npr. opis komentara na nogometnoj utakmici u Rimu i cornetti alla crema) no cijeli taj meditativno-budisticki dio mi je prilicno prepotentan i dosadan, pronasla sam samu sebe kako preskacem stranice (sto inace ne radim). Ili nisam u zivotnoj fazi u kojemu se mogu sa likom poistovjetiti ili ga barem razumjeti i stoga se udubiti, no sva ta potraga za unutarnjom dubinom mi je u ovoj knjizi jednostavno - plitka.
Idem za vikend pogledati film, svejedno.![]()
počinjem čitati kći sreće
http://www.dzepna.com/allende_kci_srece.htm
OT: Film je još gori. Ili barem još plići. Jedino dobro su fotografija i pejzaži.
I mene je knjiga razočarala premda sam ju brzo pročitala i ne mogu reći da mi se neki dijelovi nisu svidjeli. Ali daleko od očekivanja. (Vjerojatno su očekivanja bila nerealna - pa ipak je to američka uspješnica (čast izuzecima).)
Waris Dirie "Pustinjski cvijet"
nije mi prvi put da čitam opis genitalnig sakaćenja, ali ovaj put mi je doslovno pozlilo i preskočila sam cijelu stranicu, jednostavno to nisam mogla pročitati bez uživljavanja
tanja, vjerojatno je onda sličnost između "P. u. p." i "L. c. l." moj subjektivni doživljaj
jer i tvoja argumentacija mi ima savršenog smisla
mene Pustinjski cvijet skroz iznenadio - imala sam predrasuda jer je to ipak pisala manekenka ... ja se natjeram takve stvari poput sakaćenja čitati (kao pokora, ako one to mogu preživjeti, ja to mogu pročitati), a mislim da je i cilj bio da šokira i izazove gađenje, jer je taj čin baš toliko brutalan i divljački.
J.K. Rowling - Harry Potter i kamen mudraca.... Odlučila sam, u skladu trenutnim ludilom, pročitati sve nastavke do izlaska drugog dijela posljednjeg nastavka ekranizacije![]()
sve ih pročitala, nekoliko puta-prekrasno, jedna od dražih saga i autorica
I ja sam pročitala sve knjige o Harry Potteru. MM me pita da kako to mogu čitati. Ne samo da mogu, nego i uživam. A i sve filmove smo pogledali.
Posljednje uređivanje od Nikina mama : 19.11.2010. at 08:53
Cipele za dodjelu Oskara, Meline Kameric jako zanimljivo
Iskusne mame starije djece, recite mi, ostavlja li odrastanje bez HP-a zaista traume?![]()
Naime, ja sam se upoznala samo s prvim dijelom i bilo je :zijev-dosada: , pa mi pada mrak na oči pri samoj pomisli da to čitam djeci na glas... I još k tome godinu-dvije.
Nekako mi se čini da kvalitetne dječje književnosti ima zaista mnogo i bez HP-a: Kušan, Kästner, Lindgren... Da ne nabrajam.
Posljednje uređivanje od Sanja : 20.11.2010. at 12:21
Moj stariji je pod utjecajem prijatelja potražio HP u knjižnici. Kad je vidio kako je to debela knjižurina, odustao je... Ništ nisam rekla. Baka im je snimila film - nije ga se dojmilo. Mlađi sin to voli pogledati, ali onak, ofrlje... Predugo je njima toliko sjediti i gledati, a pogotovo čitati. Moj stariji ionako voli kraće stvari i prizemnije teme - trenutno je dovukao doma neku knjigu o hrvatskim planinarskim domovima i to proučava (čak je i tatu ne-baš-oduševljenog čitača uvukao u to).
Ja svoje klince potaknem da pročitaju lektiru, a to završi tako da si kasnije biraju sami što žele. Raspametili su se nad knjižicom 35. svibanj (Kastner), mlađi ima u knjižnici svoju omiljenu policu (Čarobnica Lili u 1001 situaciji, valjda je već preko pola slistio).
Vjerujem da djeci u ovoj dobi treba pustiti da si traže literaturu koja im odgovara. Bitno je da steknu naviku čitanja bilo čega. Moj stariji je skakao od sreće kad je jučer stigla naručena knjiga "PC za neznalice", a mlađi je na Interliberu nanjušio neku literaturu kako napraviti svoj blog. Od književnosti zanima ih za sada samo proširivanje lektire i ja ne forsiram više. Tek su prerasli slikovnice. Kako će biti za koju godinu - ovisi o puno stvari: o njima samima, o učiteljici, o onom što vide od nas, a jako jaaako puno o društvu. AKo klapa bude čitala HP, budu i oni. Ako budu čitali Blizanke, prebacit će se na to... Trenutno su "In" knjige Sanje Polak.
I ja bih radije čitala sve ove nabrojane knjige, ali u to vrijeme nije moglo bez Harryja - po cijele dane su to glumili, a navečer jedva čekali čitanje. Bili su u krevetu u pola 9, ko' urice. Ali jednom je dosta. Sad smo ponovo uveli večernje čitanje - pročitala sam im Knjigu božićnih radosti, sad čitam grčke mitove, a čekaju nas Tri mušketira (sinak je počeo mačevati).
Pa naravno da ima!Iako mislim da su Kušanovi romani za malo veću djecu (znam da su lektira u petom razredu, ali naravno da se mogu i prije čitati)..
OnTopic, sada čitam "Pleši, pleši, pleši" Harukija Murakamija.
To je svojevrsni nastavak romana "Lov na divlju ovcu", pripovjedač je isti, pojavljuju se hotel i poneki lik iz prvog dijela.
Za one koji nisu čitali Murakamija, meni je odličan taj pripovjedač, ujedno i glavni lik, osebujna ličnost, pomalo neujednačen sa svijetom, zanimljivog razmišljanja i slobodan u smislu razmišljanja i ponašanja. Radnja pomalo izmiče čvrstoj realnosti, ali na jedan lagan i prirodan način. Meni je super!
jučer završila čitanje knjige Nevjernica, Ayaan Hirsi Ali
u Tisak mediji je sada po cijeni od 20 kn, ako nekoga zanima
knjiga me je baš prodrmala
Posljednje uređivanje od mislava : 20.11.2010. at 18:54
Pročitala sam post u kojem piše da se njenom mužu sviđa ime Petko, jer je čitao "neku" knjigu u kojoj je taj lik. Nemam ništa protiv nikoga, ali mi je čudno da netko ne zna za knjigu u kojoj se pojavljuje Petko. Ili se danas u školi više ne čita Robinson Cruso?