jel tebi ovo zvuči kao nešto što se homeopatijom može srediti?
"Kila nastaje zbog slabosti mišića prednjeg trbušnog zida. U kilnoj kesi može da se nađe crevo ili masno tkivo. U nekim slučajevima, može da se vrati nazad u trbušni zid, kod uklještene kile to nije moguće. U prvom slučaju, kila treba da se operiše, kada se pacijent odluči na to. U drugom slučaju, operacija je hitna, jer može doći do gangrene creva.
Najčešće se kila javlja u preponama,češće kod muškaraca nego kod žena. Pacijenti ponekad pokušavaju da je se reše nošenjem pojasa za bruh, ali ni na ovaj način, kao ni lekovima, kila ne može da se reši. Jedino operacijom bruh može da se izleči. Do nedavno ovaj zdravstveni problem rešavao se samo klasičnim zahvatom.
Mana ovakvog zahvata je bila što je zbog zatezanja i prišivanja mišića za ligament dolazilo do velikog postoperativnog bola. Privlačenjem mišića ligamentu slabi se deo iznad ovog mesta, pa je često dolazilo do ponovnog nastanka kile. Zato pacijenti kažu da im se bruh vratio, a u stvari se radi o novom bruhu na oslabljenom mestu. Oporavak posle klasične operacije je znatno duži u odnosu na novu tehniku sa specijalnom mrežicom.
Već nekoliko godina preponska kila se rešava zahvatom bez privlačenja i zatezanja mišića, prekrivajući otvor na kili mrežicom. Ona služi kao armatura kroz koju uraste vezivno tkivo, ojača ovaj predeo, što u velikoj meri onemogućava pojavu nove kile. Postavljanje mrežice može da se uradi laparoskopski, kada se ona postavlja sa unutrašnje strane trbušne šupljine, ili spolja - kroz rez. Najnovija generacija mrežica sačinjena je od takvog materijala koji ne izaziva odbacivanje. Kako nema postoperativnog bola, oporavak je brz, pa pacijent već sutradan posle operacije može da se vrati svakodnevnim aktivnostima. Zahvat može da se uradi i u lokalnoj anesteziji, a tada bolesnik sam ustaje sa operacionog stola i odlazi kući. Postoperativni rezultati su mnogo bolji nego kod klasične operacije, a ponovno javljanje kile je retko.. ..."