Stranica 14 od 17 PrviPrvi ... 41213141516 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 651 do 700 od 850

Tema: Tko je kasno propričao?

  1. #651
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Zna na hrvatskom pokazati puno zivotinja u slikovnicama: leptira, macu, psa, lava, zirafu, zeku, patkicu, krokodila, zna cvijet, zlicu, vilicu, brokulu... Al ni ne pokusa izgovoriti, niti kako se glasaju (vilica i brokula )

  2. #652
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Tang, da ima 14,5 mjeseci sad. Cekam ja 18 da vidim hocu li sto poduzeti. Imam u obitelji defektologa. Nisam nista pitala, al sram me panicariti, a nitko mi jos nije komentirao da bi trebao bolje govoriti (pristojni ljudi )

  3. #653
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,092

    Početno

    Za godinu, dvije bit će ti smiješno što si se brinula da dijete s 14 mjeseci ne priča. Kako znam? Pa tako jer sam i ja bila otvorila istu temu, hahahaha. Moja curka je s 14 mjesecu bila pantomimičarka. Već s dvije je lijepo pričala.

  4. #654
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,513

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Za godinu, dvije bit će ti smiješno što si se brinula da dijete s 14 mjeseci ne priča. Kako znam? Pa tako jer sam i ja bila otvorila istu temu, hahahaha. Moja curka je s 14 mjesecu bila pantomimičarka. Već s dvije je lijepo pričala.
    To je ona kcer o kojoj smo pricali na drugim temama, zar ne ?
    Tipicno. :D

  5. #655
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,092

    Početno

    a šta je tipično?

  6. #656
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,513

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    a šta je tipično?
    Darovita djeca znaju kasnije propricati.
    Posebno ako su sklona perfekcionizu.( " necu nista dok nije savrseno")

  7. #657
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,092

    Početno

    Ne mislim da je darovita, ali je zanimljivo da je npr. prije nego je propuzala, temeljito vježbala sklekove i kad je propuzala, propuzala je školski, savršeno. Mali je najprije krenuo gmizati, svašta je radio da bi se pokrenuo, ono, samo da se miče. Ona je tip, ili kako treba, ili nikako.

    Uglavnom, 14 mjeseci je jako malo dijete, ne treba se brinuti što ne priča ukoliko pokazuje želju za interakcijom i razumijevanje tuđeg govora.

  8. #658
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Sad sam išla pogledati Zuskine postove, nasmijala me zaljubljena curica od dvije godine i tri mjeseca

    Vidim ponekad našeg šutljivca kako miče usnama kao da nešto vježba. Doduše ne baš često.
    Čak i kad smo u autu, po gradu znatiželjno gleda kroz prozor i šuti. (Kod međugradskih mu je dosadno pa ga moram animirati.) Znam, netko bi rado da mu dijete šuti u autosjedalici, al čovjek nikad zadovoljan .

  9. #659
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Istina je.

    Isto je s djecom koja su motorički jako aktivna. Troše puno energije na fizičku aktivnost pa ne ostaje puno za govor. Ako dijete razumije, nema puno razloga za brigu.

    Ja bih ipak izbacila slikovnice na stranim jezicima dok se govor ne popravi. I ekrane svih vrsta. I

  10. #660
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    I da, na ovim se temama relativno malo piše, pa vam hvala na odgovorima. Nemam baš neku ekipu za osobni razgovor o problemima ovog tipa. A nekad mi je potrebno da i sama izartikuliram što me muči.

  11. #661
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,513

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mislim da je darovita, ali je zanimljivo da je npr. prije nego je propuzala, temeljito vježbala sklekove i kad je propuzala, propuzala je školski, savršeno. Mali je najprije krenuo gmizati, svašta je radio da bi se pokrenuo, ono, samo da se miče. Ona je tip, ili kako treba, ili nikako.

    .
    Biti cemo u toku Zuska . : kristalna kugla:

  12. #662
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Istina je.

    Isto je s djecom koja su motorički jako aktivna. Troše puno energije na fizičku aktivnost pa ne ostaje puno za govor. Ako dijete razumije, nema puno razloga za brigu.

    Ja bih ipak izbacila slikovnice na stranim jezicima dok se govor ne popravi. I ekrane svih vrsta. I
    Ajme, neki dan je greškom upalio radio, nije bila muzika, nego neki razgovor. Kako su mu zvučnici pristupačni, tako se čudio tom zvuku da sam se zabrinula da sam dijete odsjekla od civilizacije. Onda sam namjerno upalila TV, da vidim što će. Taman je bila emisija o Maroku u plavom, ocean, a on micek ide pipkati ekran (obožava vodu), malo pogleda i vrati se svojim kockama. Ne, ne gledamo TV skoro uopće. Meni se svidio crtić Sara i patka, bio je u jutarnjem programu, ciljano sam palila baš u to vrijeme, al nije ga baš zanimalo pa nisam nametala.

    Ma da, te slikovnice me muče. A baš imam dobrih i premda su u manjini, većinom njih bira. Još mi je gore što nismo više samo na pjesmicama i bojama, sad sluša cijelu priču.

  13. #663
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Ponudi mu audio priče na hrvatskom. Ima u knjižnici izdanja naklade Bulaja. Nespretno mi je stavljati link, jer sam na mobitelu.

  14. #664
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Smartphone ga ne zanima. Više ga zanima fiksna linija . Danas mi je baš donio telefon na wc. Obično ne može dokučiti, greškom je ostao pristupačan. Ne znam zašto mu se sviđa, nama je 50% vremena prazna baterija, zaboravimo na njega. Ako ga uzme ili ga baci na pod ili mi ga donese pa ga ja podignem, a on se ne buni. Ne telefoniramo baš pred njim nešto, tu i tamo nazovemo bake na mobitel i pustimo ih na spiker. Gleda, smješka se i to je to.

    Ma sad kad pišem mislim si - što je to dobro dijete Nije što je naš, nego objektivno

  15. #665
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Dobra ideja, Peterlin! Imam ja i gramofon doma, al mislim da smo i MM i ja ostali bez jugotonovih priča što smo ih svi imali davnih dana. Provjerit ću. Možda se neka zalomila.
    Posljednje uređivanje od Christine : 30.11.2016. at 11:54

  16. #666
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,513

    Početno

    Ne razumijem, ti nisi palila radio i televiziju prije nego je dijete doslo?
    Ili si ciljano promjenila navike i obicaje zbog djeteta?
    Nema to veze sa pricanjem, u toj dobi se ne ocekuje da pricaju. Pitam tek tako.

  17. #667
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,077

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno da dijete zna da je nesto na stranom jeziku!
    Osim ako nije dvojezicno, ali tada je to drugi jezik , a ne strani.
    Haha pa jasno da zna, al samp zato sto.mu je vec neko citao na stranom jeziku! Inace ne bi imalo pojma to sam htjela rec. No, nebitno.

  18. #668
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,770

    Početno

    Moj je znao koja je knjiga na stranjskom jeziku, iako mu nisam čitala na stranjskom

  19. #669
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Citiraj Christine prvotno napisa Vidi poruku
    Dobra ideja, Peterlin! Imam ja i gramofon doma, al mislim da smo i MM i ja ostali bez jugotonovih priča što smo ih svi imali davnih dana. Provjerit ću. Možda se neka zalomila.
    Evo, tu sam nešto našla - možda se može skinuti: http://www.zlatnadjeca.com/2010/09/p...venkapica.html

    Mi smo koristili ove:
    Pikove priče za igru i zabavu (te su kratke). Ne mogu naći web stranicu jer to je staro izdanje, naručila sam ga iz Svijeta knjige, ali imaš ga ovdje: http://www.njuskalo.hr/djeca-ostalo/...oglas-13622702

    I spomenuta Naklada Bulaja: http://www.bulaja.hr/downloads.htm
    (To ne posjedujemo, ali smo posuđivali iz kvartovske knjižnice njihova izdanja audio priča: kompletne Priče iz davnine, pa Grimmove bajke 1 i 2, pa Andersenove bajke... bilo je toga puno).

    Nađe se toga i na internetu (baš one stare priče koje smo mi nekad slušali) ali već se ne sjećam gdje je to bilo. Možda ima štogod na Lukinom portalu, ali vrijedi se prošetati do kvartovske knjižnice. U većini ima tih audio cd-a, pa ne moraš kupovati. Bulajina stara izdanja su često rasprodana.

  20. #670
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,077

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je znao koja je knjiga na stranjskom jeziku, iako mu nisam čitala na stranjskom
    Sta, s 14 mjeseci?

  21. #671
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,513

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Sta, s 14 mjeseci?
    http://m.24sata.hr/lifestyle/uce-jez...ternici-295914

    sa 14 mjeseci itekako razlikuju materinji jezik od nekog drugog.
    ako znaju citati u toj dobi, sigurna sam da razlikuju i knjige.
    Posljednje uređivanje od sirius : 30.11.2016. at 14:19

  22. #672
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,770

    Početno

    usto ak ga pitaš da donese slikolnicu može se desiti da će 10 dana donositi istu, a opet da će u jednom danu donesti 10 različitih, ovisi kak si to složi u glavi.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.11.2016. at 14:37

  23. #673
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,077

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    http://m.24sata.hr/lifestyle/uce-jez...ternici-295914

    sa 14 mjeseci itekako razlikuju materinji jezik od nekog drugog.
    ako znaju citati u toj dobi, sigurna sam da razlikuju i knjige.
    Jasno da razlikuju izgovorenu rijec. Al sta ces moj je naucio citat tek sa 18 mjeseci pa mi malo cudno da neko zna vec s 14

  24. #674
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,708

    Početno

    U toj dobi znaju napamet što bi onaj tko čita trebao izgovarati, zato se buni ako je na drugom jeziku. Barem ja tako mislim

    Nekako mi do 18 mj minimalno nije vrijeme za dizati paniku oko govora. Mi smo na prvu obradu s njim išli s 2 godine. Sad ima 2 god i 9 mj i od kad ide u vrtić pričanje mu samo ide. Sve ponavlja, odjednom je počeo slagati izraze i rečenice, i prilično ispravno priča. Nema uopće puno riječi koje nepravilno govori. Prije mjesec dana negdje je krenuo baš boom.

  25. #675
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,236

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Haha pa jasno da zna, al samp zato sto.mu je vec neko citao na stranom jeziku! Inace ne bi imalo pojma to sam htjela rec. No, nebitno.
    A meni nije jasno kako im nije jasno da je upravo ovako kako ti pišeš

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je znao koja je knjiga na stranjskom jeziku, iako mu nisam čitala na stranjskom
    jelena, daj pročitaj što si napisala NE može znati na kojem je jeziku ako mu netko prije nije rekao.

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Jasno da razlikuju izgovorenu rijec. Al sta ces moj je naucio citat tek sa 18 mjeseci pa mi malo cudno da neko zna vec s 14
    E, baš to

  26. #676
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,236

    Početno

    Citiraj Christine prvotno napisa Vidi poruku

    Ma da, te slikovnice me muče. A baš imam dobrih i premda su u manjini, većinom njih bira. Još mi je gore što nismo više samo na pjesmicama i bojama, sad sluša cijelu priču.
    Ne moraju te mučiti. Slobodno čitaj djetetu slikovnice i na drugim jezicima. Lijepo mu reci: sada ćemo čitati njemački, a ja ću ti prevoditi.
    Pokažeš mu sliku i pročitaš na oba jezika. Moji su uživali u takvoj zabavi. Sad, ne znam ako je to bilo sa 14 mjeseci ili ipak nešto kasnije, ali sigurno tokom druge godine kada je komunikacija uglavnom na nivou pantomime, sa riječima koje se sastoje od prvog sloga.

    Ne brini još za govor. Djeca, statistički, počnu pričati tokom druge godine života, netko prije, netko kasnije, glavno da se razumijete. A kad počnu, tada krene bujica, baš bujica koju ne možeš zaustaviti. Oko trećeg rođendana, pričaju toliko da u jednom danu nadoknade sve ovo što su šutjeli
    Sjeti se pročitati ovu temu za oko godinu i pol.

  27. #677
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem, ti nisi palila radio i televiziju prije nego je dijete doslo?
    Ili si ciljano promjenila navike i obicaje zbog djeteta?
    Nema to veze sa pricanjem, u toj dobi se ne ocekuje da pricaju. Pitam tek tako.
    Radio sam slusala do prije 10 god stalno. Al u ovom stanu mi ne lovi dobro pa smo izgubili naviku prije bebe. A internetski mi je nespretno. U autu slusam.

    TV palim ionako samo navecer, a on spava od 20 h. Palila sam povremeno ujutro kad sam bila na rodiljnom, al rijetko. Ciljano. Obicno sam gadjala crtic Sara i patka Ne volim ni ja da TV bez razloga gori kao zvucna kulisa.

    A bome smo bili i 2 god u ovom stanu bez TVa. Nije nam falilo. Pogledali bismo koji film na kompu ili neke emisije tipa Grand design, How its made, Heute Show i sl. E tada smo slusali radio preko interneta, vecinom bez TVa pa sam za neku Novu g odlucila da kupimo, MM se nije bunio. Sport ne gledamo, a od prosle Vlade ni vijesti.

  28. #678
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    On je s mjesec dana slusao cijelu jezevu kucicu. Citala sam mu djecje pjesmice prije spavanja navecer. Poslije sam mu i svoje knjige citala na glas (zbog sebe ), nije to dugo trajalo da sam mu mogla prodavat svoje pod njegove . Tako da je rano naucio prepoznati tekst slikovnice. Ne znam ja kako on to kuzi, al evo i veceras mi je izvukao 4 slikovnice na njemackom i jednu na engleskom, al uspjela sam mu "boje" prodat na hrvatskom, a na pricu o medvjedicima se skoro rasplakao kad sam pocela hrvatski citati.

    Danas sam mu na trima kockama pokazala slovo A, Be i Ce. Vjezbao me valjda 10 min koje je koje. Prsticem pokazivao, a ja uspjesno pogadjala. Bas me zanima hoce li sutra znati on pokazati. Malo sam skepticna

    Ima on i u plesnoj umjetnosti ideju na sto hoce plesati samnom, a sto mu je dosadno. Zadnje dane pucketamo beat na Louisa Primu. Smijesan je. Ocito nije neki supertalent za pogoditi ritam, al uzivamo.

  29. #679
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Cini mi se jedino da mu kockice i kule bas super idu. Ovo s citanjem, vjerojatno ide jer sam ga ja tako zabavljala, al da je s nekim drugim bio, sigurno bi necim drugim bio fasciniran.

  30. #680
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Da se i ja pridruzim...moja malena ima skoro 14mj...i iskreno se uopce ne sjecam kako su mi starije bile u toj dobi...

    Malena za sada govori samo "tata,cica,vau-vau i ne"...tu i tam izleti "mama,baba" i to je to...

    punoooko pricamo ali jednostavno nece ali sve vec skoro kuzi...

    evo danasnji primjer starijoj curki sam rekla da mi doda maramicu koja je bila blize malenoj curki ona uzela maramicu orije starije i donjela mi...ostala sam u soku..mznaci kuzi ...ali pricati nece...

    dal je to normalno?
    Posljednje uređivanje od lidać2 : 30.11.2016. at 20:48

  31. #681
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    I da, cure puno hvala na novootvorenom poglavlju s audio pričama. Proucit cu preko vikenda.
    Lidać, tu smo negdje, iako pretpostavljam da tvoja vise brblja tokom dana. Moj je veceras bas bio brbljav, al to je ili iznimka ili (nadam se) novi pocetak.

    Cak je mojoj mami na telefon rekao haj (ponovio zamnom) i otpjevao joj aj aj aj aj.
    Posljednje uređivanje od Christine : 30.11.2016. at 21:08

  32. #682
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Eh da, al ja se ne sjecam da je moj dva razlicita samoglasnika izgovorio zaredom tipa cica. A vi ste skoro mjesec dana mladji (mi 14.5).

    Moj zna pokazati svoje uho, zube, ponekad i jezik, a nos pokazuje od osobe koja ga pita gdje je nos. Pokazuje oci od plisanaca i u slikovnicama, svoje ne zna.

  33. #683
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    moja zna pokazati da je velikaaaa,nos,uho,jezik,glavu...zna nac svoju "cicu"....

  34. #684
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,077

    Početno

    Christine i Lidac, meni to sve zvuci sasvim normalno.

  35. #685
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    moja zna pokazati da je velikaaaa,nos,uho,jezik,glavu...zna nac svoju "cicu"....
    Lidać, jesi li sigurna da tvoje malo dijete kraj dvije sestre uopće može doći do riječi, hehehe ???

  36. #686
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Peterlin-ooooo da ju samo vidis kako se tako mala vec bori za sebe i to opako...toliko da joj seke ni do njenih malih koljena nisu...

    ps-danas je cak par outa izgovorila "mama" i zna po novom pokazati di joj je prst....
    Posljednje uređivanje od lidać2 : 01.12.2016. at 19:17

  37. #687
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    Maca22, moja je kao tvoja otprilike. Osim što pokazuje prstom, ali ugl u nedefiniranom smjeru i bez nekog očitog razloga. Očekivala sam da će je pedica naručiti za ovaj mj pa da ću je pitati, ali idemo tek krajem slj, a ja ne mogu dočekati. Zanima me što vam je neuropedica rekla na kraju. Čitala sam na netu dosta i pronašla da se uobičajenom razdoblju za prvu riječ treba dodati još 6 mj. To se tolerira. To bi onda bilo 18 mj + 6 mj. Do dvije godine da kaže nešto makar. Ovo što su rekli kontakt očima - on je važan kao marker za autizam, kad ga nema, jel.

  38. #688

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    17

    Početno

    Zutaminuta, neuropedica nije vidjela neke veće probleme, rekla je da bi joj dala još do dvije godine. Kad sam je pitala za pokaznu gestu, rekla je da zna da se na erfu drže tih tablica, ali da bi joj svejedno dala do dvije godine. I fakat, došla joj je pokazna gesta. Opet malo netipična, ali ok, ipak u većini slučajeva praćena i pogledom.
    Neuropedica je rekla da ona ima normalan komunikacijski obrazac što recimo nije istina. Ona je to zaključila na temelju toga što ju je mala gledala cijelo vrijeme u oči. Logopedi kažu da joj izostaju "vizualne provjere", dakle da provjeri gledamo li ja i ona istu stvar. To bi značilo da joj je manjkava združena pažnja.
    Autizam su kod nas svi isključili ali su se složili da je netipičan komunikacijski razvoj (osim neuropedice i psihologice, ali tek ćemo za par mjeseci ponovno kod njih).

    Idemo već neko vrijeme na floortime, jako je napredovala, u vrtićkoj skupini se jedva vidi razlika između nje i druge djece.
    Ima i sve više riječi i spaja po dvije riječi ponekad (piti vodu, doša mama, dagi mama, disi mama, i tak...)
    Pitaj što god te zanima, ne dobivam baš odgovore na svoje postove.

    Sorry što tek odgovaram, ali nisam se prije logirala.

    Pozdrav,

    Maca22


    I tak, mi

  39. #689
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Maca22 i zutaminuta, bacite malo pogled na logopedski forum Specijalne bolnice Krapinske toplice, gdje ima cijela zbirka upita roditelja čija djeca kasne u govornom razvoju. Pogledajte što im odgovara logoped, možda naletite na nešto korisno:
    http://www.sbkt.hr/djecji/phpBB3/vie...09d07693a0da59

    Ja sam prije često tamo sudjelovala, ali djeca su narasla pa se to nekako prorijedilo. Forum nije prometan kao ovaj, ali ima cijelu zbirku iskustava baš na ovu temu.

    Moj stariji je kasnio s govorom zbog smetnji sluha i zakašnjelog razvoja neurološkog sustava, ali sve se to malo pomalo riješilo. Imam par filmića iz njegove dobi od 2,5 do 3 godine pa me danas srce zazebe kako je to zvučalo.... Govor potpuno neraspoznatljiv. A gledao je u oči, odnosno kasnije se pokazalo da gleda u usta, a ne u oči. Ali sve se raspetljalo i danas je uspješan srednjoškolac.

    Ako ste zabrinute, slušajte svoj instinkt i potražite mišljenje stručnjaka, jer bolje je puhati na hladno nego da čujete rečenicu "pa gdje ste do sad bili?" I sretno!

  40. #690
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,541

    Početno

    Sad je počela da kaže va va (od vau vau), ali ona to šapće. Tako tiho, kao da nije sigurna želi li izgovoriti.

    Maca 22, gdje idete na floortime?

    Peterlin, hvala. Ovo će biti korisno.

  41. #691
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Sad je počela da kaže va va (od vau vau), ali ona to šapće. Tako tiho, kao da nije sigurna želi li izgovoriti.

    Maca 22, gdje idete na floortime?

    Peterlin, hvala. Ovo će biti korisno.
    Va va su i mom mlađem sinu bile prve riječi. Obožava pse.

  42. #692
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,708

    Početno

    I moj je prvo govorio jako tiho. Sad je glasan

    Ali koliko je napredovao u vrtiću u ovih par mjeseci, posebno zadnjih mjesec dana, ne mogu vjerovati. Mislim da do 3.rođendana (za 2 mj) uopće neće zaostajati, ili neće puno zaostajati za vršnjacima koji su rano propričali

    Kad je krenuo s vrtićem skoro ništa nije pričao, osim mama, tata, i pokoja riječ u slučaju nužde. Ali je sve razumio

  43. #693

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    17

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Sad je počela da kaže va va (od vau vau), ali ona to šapće. Tako tiho, kao da nije sigurna želi li izgovoriti.

    Maca 22, gdje idete na floortime?

    Peterlin, hvala. Ovo će biti korisno.
    Idemo u ružičasti oblak. Mislim da ima i u Korneu. Ali svi su prebukirani, jedva dobijem termin.
    Također, trebali bismo i na senzornu, pa ako netko ima preporuku, slobodno.

    Vrci, ti si na ovoj temi pisala da ste vodili maloga sa dvije godine kod logopeda? I da su mu kasnile neke geste, nešto takvo? Jesam li nešto pomiješala? Ne mogu to sada naći. Kako je sada? Jeste li nešto posebno vježbali?

    Peterlin, hvala. Gledala sam već prije taj forum, super je. Znaš li da li ekipa sa tog foruma još uvijek tamo radi?

    J

  44. #694
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Citiraj Maca22 prvotno napisa Vidi poruku
    Idemo u ružičasti oblak. Mislim da ima i u Korneu. Ali svi su prebukirani, jedva dobijem termin.
    Također, trebali bismo i na senzornu, pa ako netko ima preporuku, slobodno.

    Vrci, ti si na ovoj temi pisala da ste vodili maloga sa dvije godine kod logopeda? I da su mu kasnile neke geste, nešto takvo? Jesam li nešto pomiješala? Ne mogu to sada naći. Kako je sada? Jeste li nešto posebno vježbali?

    Peterlin, hvala. Gledala sam već prije taj forum, super je. Znaš li da li ekipa sa tog foruma još uvijek tamo radi?


    J
    Evo, tu imaš ekipu logopeda iz Specijalne bolnice Krapinske toplice (neki su se promijenili, neki su još tamo): http://www.sbkt.hr/djecji/index.php/...ed/15-logopedi

  45. #695
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Floortime - ako želite doma nešto napraviti u vlastitom aranžmanu, literatura za to je Stanley Greenspan. Moram potražiti koja je točno od tih knjiga, ne znam napamet.

    Meni je u sjećanju ostala njegova knjiga VJEŠTINE IGRALIŠTA, ali i ostale su odlične. Idem tražiti.

  46. #696
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Evo, našla: Program emocionalnog poticanja govorno-jezičnog razvoja, prijevod dostupan u izdanju Ostvarenje d.o.o. -
    http://www.izvorznanja.com/teaser//160.pdf

    Inače, potražite komotno i ostale Greenspanove knjige tipa Zahtjevna djeca, Djeca s pp i slično - svaka vrijedi čitanja. Ja ne posjedujem niti jednu - izvor mi je bila kvartovska knjižnica.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.12.2016. at 14:44

  47. #697
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Evo linka na istu knjigu sa slikom. To je pisano kao priručnik: http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=12790

    (Ufff koliko sam toga pretresla, više se ni ne sjećam svega...)

    Za sada dosta, jer ako proširim priču, bit će više informacija. Na linku piše da knjiga ima i pripadajući cd, a ja se uopće ne sjećam toga. Možda u knjižnici nije bio dostupan, iskreno - nemam pojma. Ali osnovni principi za floor-time su lijepo opisani, a ako želite primjere, zavirite u već spomenutu knjigu Vještine igrališta (ona nije dobno ograničena, vrijedi i za malu djecu i za malo veću...) Lijepo si doma napravite zabavu, a usput progurajte i korisne stvari.

    Od domaćih autora - preporuka za Govor-ritam-pokret i Kućicu u gljivi. Ima i toga još, ako vas bude zanimalo, vičite. MOram potražiti jer imam neke stvari zapisane, ali ne sve... Ipak je prošlo već 15 godina otkad je moj L. krenuo u Suvag.

  48. #698
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,708

    Početno

    Da, mi smo išli kod logopeda s 2 god i 1 mj. Ni on tada baš nije pokazivao prstom, i kasnio je u nekim simboličnim igrama. Nismo doma nešto previše radili, ali smo ga učili te stvari (dobili smo doma upute) i eto uz vrtić se sve ispravilo. Sad znam njegove vršnjake koji pričaju bolje, ali i gore

  49. #699
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Evo da se i ovdje javim jer sam malo izgubljena. Curica mi ima 2,7g. Slabije je govorila i naravno, krenula sam istraživati i krenula sam na obradu u Suvag. Prošli smo psihologa i po njima je sve ok, kontrola za godinu dana. Logopedica u Suvagu mi je na redu u 2. mjesecu. Naručena sam i na ERF, ali tek kad bude imala oko 3 godine.

    U međuvremenu sam otišla privatno u jednu udrugu na procjenu jer sam sumnjala na smetnje u socijalnoj komunikaciji. Procjena je pokazala baš smetnje u socijalnoj komunikaciji. Uglavnom, imamo pokaznu gestu, ali ne radi baš provjere i kontakt očima je slabiji. Ona priča dosta riječi, ponekad i dvije zaredom, ali slabo s komunikacijskom namjerom. I često ponavlja fraze iz crtića (koje smo sada ukinuli). Po Reynellovom testu kasnimo -0.8SD (što to znači, 8 mjeseci?), ali prema PPVT-III testu imamo receptivni rječnik u skladu s dobi.

    Malo sam izgubljena što se tiče terapije. Krenula sam u tu udrugu na procjenu i na terapije, ali mi se čini da je ta terapija dosta agresivna pa je cura dosta frustrirana (čini mi se da se radi o ABBA pristupu).
    Dobila sam sada termin u Ružičastom oblaku za savjetovanje jer su oni prebukirani, pokazati će mi kako raditi floortime.
    Ono što me također zabrinjava je zapravo postavljanje dijagnoze. Vidim da se neki roditelji muče s upisom u školu jer im dijete ima neku dijagnozu, pa čak i s upisom u redovni vrtić.
    Sumnjam da je naša dijagnoza neka teška. Moje dijete se ne razlikuje baš puno od svojih vršnjaka. Ali ako dobijem neku dijagnozu, bojim se tih etiketa i zaobilaženja od strane redovnih institucija i vrtića. Peterlin, kako je to izgledalo kod vas?
    Mislim, nadam se da će se stanje popraviti i da sa 7 godina više neće biti tih odstupanja.

  50. #700
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,404

    Početno

    Citiraj gugolina prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da se i ovdje javim jer sam malo izgubljena. Curica mi ima 2,7g. Slabije je govorila i naravno, krenula sam istraživati i krenula sam na obradu u Suvag. Prošli smo psihologa i po njima je sve ok, kontrola za godinu dana. Logopedica u Suvagu mi je na redu u 2. mjesecu. Naručena sam i na ERF, ali tek kad bude imala oko 3 godine.

    U međuvremenu sam otišla privatno u jednu udrugu na procjenu jer sam sumnjala na smetnje u socijalnoj komunikaciji. Procjena je pokazala baš smetnje u socijalnoj komunikaciji. Uglavnom, imamo pokaznu gestu, ali ne radi baš provjere i kontakt očima je slabiji. Ona priča dosta riječi, ponekad i dvije zaredom, ali slabo s komunikacijskom namjerom. I često ponavlja fraze iz crtića (koje smo sada ukinuli). Po Reynellovom testu kasnimo -0.8SD (što to znači, 8 mjeseci?), ali prema PPVT-III testu imamo receptivni rječnik u skladu s dobi.

    Malo sam izgubljena što se tiče terapije. Krenula sam u tu udrugu na procjenu i na terapije, ali mi se čini da je ta terapija dosta agresivna pa je cura dosta frustrirana (čini mi se da se radi o ABBA pristupu).
    Dobila sam sada termin u Ružičastom oblaku za savjetovanje jer su oni prebukirani, pokazati će mi kako raditi floortime.
    Ono što me također zabrinjava je zapravo postavljanje dijagnoze. Vidim da se neki roditelji muče s upisom u školu jer im dijete ima neku dijagnozu, pa čak i s upisom u redovni vrtić.
    Sumnjam da je naša dijagnoza neka teška. Moje dijete se ne razlikuje baš puno od svojih vršnjaka. Ali ako dobijem neku dijagnozu, bojim se tih etiketa i zaobilaženja od strane redovnih institucija i vrtića. Peterlin, kako je to izgledalo kod vas?
    Mislim, nadam se da će se stanje popraviti i da sa 7 godina više neće biti tih odstupanja.
    Kod nas je stariji sin dosta kasnio s govorom. kad je krenuo u vrtić s 2 god i 4 mj govorio je desetak riječi. Iskusna odgajateljica mi je nakon par tjedana rekla da joj se čini da on ne čuje kako treba. Nikad joj neću moći dovoljno zahvaliti na tom upozorenju izgovorenom usput, u jednoj rečenici. Moj sin nije nikada imao komunikacijske teškoće, on je gledao i pratio, pokazivao prstom, gledao u usta, vodio nas za ruku i vukao kad je nešto htio, samo govor nije dolazio. Otišli smo prvo na ORL u Merkur gdje su ustqnovili suženje i začepljenje zvukovoda. Na timpanometriji je umjesto zvonolike krivulje imao rsvne crte. Vodili smo ga na ispiranja godinama, ali to se popravilo. Paralelno smo otišli u Suvag i tamo se potvrdila ta dijagnoza + otkrilo se da ima kašnjenje u razvoju neurološkog sustava, što se odrazilo na ravnotežu, kretnje i govor. Suvag ima i fizijatra i to smo tamo rješavali, ali ne znam koliko je to bitno. On do pete godine nije mogao skočiti sunožno, često se zalijetao i udarao u stvari, ali on ima i smetnju vida pa je teško reći koji je uzrok. Logopedu smo na redovnu terapiju krenuli kad je bio u 4. godini i to je trajalo do njegove 11. godine. Ima relativno lošu finu motoriku i danas, ali to se manifestira samo kroz ružan rukopis. Išao je u redovni vrtić, bila mu je kasnije predložena Suvagova škola od strane našeg pedijatra, ali on je toliko napredovao da mu to nije trebalo. U školi je imao ip zbog motorike i kratkog intervala pažnje, kao ismetnji vida (ambliopija, strabizam) ali sve u svemu, to se riješilo.

    Njemu nije trebala abba terapija (to je ponekad indicirano za komunikacijske teškoće iz spektra), ali u ono vrijeme nisam ni znala da to postoji. Suvagov tim nam je bio dovoljan. Čak smo prošli i bez njihovog vrtića, ali da su mi to preporučili, odmah bih pristala. Dobri su nam bili, naročito prof. Vinka Vrbančić, logoped. Sad je u mirovini, ali ima mladih dobrih logopeda tamo.

    Kako god bilo, kod terapije treba paziti da dijete surađuje, da se terapeut i dijete dobro slažu, jer bez toga nema napretka.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •