Mi smo bili na ERF-u u kabinetu za ranu komunikaciju kod prof Ljubesic.
Zapravo jedini razlog za to su strucnjaci u vrticu zbog kojih smo trazili drugo misljenje.

Naime, nase drage tete zajedno s logopedicom i psihologicom su zakljucile da dijete ne prica jer ne cuje. Nakon toga su nas zvale na razgovor da bi nam priopcile kad nema kontakt ocima i da mu fale osnovne motoricke radnje. Istovremeno je defektologica tvrdila da je sve u redu osim kasnjenja govora.

Kako smo u podrucnom vrticu sve one su samo jedan dan u tjednu tamo, a s njim rade pola sata i to ne svaki tjedan. Zbog kratkoce vremena koje s njim provode i zbog toga sto mi doma nismo nista od toga primjetili, dapace radi se o izuzetno drustvenom djetetu koje je motoricki puno puno naprednije od vrsnjaka. Na to su mi rekle da je "prvi korak u rijesavanju problema prihvatiti problem".
To me uzasno iznerviralo jer je ocito da problem postoji i to ne ignoriramo, ali nismo htjeli prihvatiti njihove sugestije o nepostojanju kontakta ocima i izostanku osnovnih motorickih radnji.

Uglavnom, na ERF-u su nam rekli da osim zaostajanja u razvoju govora od cca 8 mjeseci, nema govora o apsolutno nikakvom poremecaju, a posebno ne o autizmu. Ne treba na nikakve pretrage ili dodatno ici kod logopeda, samo dosta raditi s njim doma i cekati.
Ljubesic nam je naglasila da svako dijete ima svoj tempo razvoja i da se ne moze nista uciniti da se on ubrza, osim biti strpljiv i vjezbe prilagoditi ne fizickoj dobi nego razvojnoj.