Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
Uf išli bi predugo i preširoko, nije tema o samo-održivosti; ljudi koje poznajem da žive samo-održivo godnama vježbaju vještine i znanja i negdje nakon 10-15 godina postaju recimo skoro pa 100% samo-održivi.
Tonu praktičnih znanja i završen fakultet imam i ja ali nisam ni 2% spremna otići neovisno i živjeti sama od svojih ruku. Trebat će mi dobrih 5-10 godina da sve što planiram izrealiziram.
Rosa, da me pitaš zašto si hoću kupiti komad zemlje i živjet ko divljak par mjeseci godišnje, a hoću, rekla bih ti - jer je gušt. to je nešto neponovljivo. Sjedit samo uz svjetlo svijeće, imat jedno skrhano ogledalo i ne zurit u svoj odraz, hodat u krpama, cijeli dan bit na zraku... ma to treba probat. Ja to volim.

S druge strane sam antikonzumeristički nastrojena, kritična sam prema mnogim čudima našeg društva, i važem što je čega vrijedno. Da me pitaš zašto - da sačuvam jednostavnost života, da što više vremena budemo, a što manje - imamo, da me ne uhvati ludilo u kojem bih izgubila previše duše, tako nešto. Pečem pekmez zato da imam izliku voditi djecu u berbu, da se zamažu, da vide kako raste voće, da nauče što je što, da se zezamo, da vježbamo, da uživaju u plodu svojih ruku. Ali istodobno volim i naš svijet, ima on puno prednosti; pa i takav kapital znanja i reduntantnosti svega da ako hoćeš - možeš biti samoodrživ. Između ostalog i tako da nazoveš ljude koji će ti složiti i grijanje i bunar i peć za samoodrživost. Nije sve tako crno.

A sad ja tebe pitam - koji su tvoji razlozi?