Stranica 9 od 11 PrviPrvi ... 7891011 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 401 do 450 od 540

Tema: Djeca potrošači: Komercijalizacija djetinjstva

  1. #401
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    i naši idu za sada isključivo u kazalište
    nemam ništa ni protiv kina, al mojne me s terenskom nastavom

    naši su na terensku nastavu išli npr. na kolektor otpadnih voda

  2. #402

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa Vidi poruku
    x
    s tim da naši idu u kazalište, što mi je draže jer generalno s obiteljima puno češće gledaju filmove nego što idu u kazalište.
    terenska nastava je sasvim nešto drugo.
    ali vidi što je Deaedi napisala - vjerojatno škole nemaju mogućnosti navesti neku aktivnost kao "zabava", pa koriste terensku nastavu u tu svrhu.
    pokušavam se sjetit kako smo mi to nazivali u oš, ali je ishlapilo vremenom, popucale sinapse

  3. #403
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,209

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    nebi rekla, rekla bi da je dotok informacija u porastu, i reakcija na nemoral. Možda sam u zabludi.
    Ne bih rekla da si u zabludi. Ja mislim da si potpuno u pravu.

  4. #404
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj la_mama prvotno napisa Vidi poruku
    ali vidi što je Deaedi napisala - vjerojatno škole nemaju mogućnosti navesti neku aktivnost kao "zabava", pa koriste terensku nastavu u tu svrhu.
    pokušavam se sjetit kako smo mi to nazivali u oš, ali je ishlapilo vremenom, popucale sinapse
    Terenska nastava u izvedbi A. učiteljice su bili fenomenalni provodi, što u prirodi, što na odbaranim lokacijama u Splitu, s hrpom novog znanja, naučenog na licu mjesta. A ako zabava ne može bez kokica, Cole i kina - onda to dosta govori o konzumerizmu u društvu.

  5. #405
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne, škola pokušava ispuniti kvotu terenske nastave koju moraju odraditi na lakši način, jer se za izlet u prirodu treba spremiti.

  6. #406
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, škola pokušava ispuniti kvotu terenske nastave koju moraju odraditi na lakši način, jer se za izlet u prirodu treba spremiti.
    Točno sam to i mislila.
    M. je baš jućer došao iz škole uzbuđen da je saznao informaciju da u 3 . razredu imaju za terensku nastavu , razgled grada.

  7. #407
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa da, u Šibeniku nema niti jedne bolje lokacije za terensku nastavu od CineStara...

  8. #408
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    ... i učiteljice su sigurne da će djeca bit omađijana, pa neće imat odgojnih izazova. Podilaze što kapitalu, što derištadi. Koma...

  9. #409
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, škola pokušava ispuniti kvotu terenske nastave koju moraju odraditi na lakši način, jer se za izlet u prirodu treba spremiti.
    Ma jasno je k'o dan da se o ovome radi...

  10. #410
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,181

    Početno

    Postoji li topik na ovom forumu na kojem se NE pljuje po prosvjetnim djelatnicima?

  11. #411
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa ne treba biti priroda, terenska nastava je kad se na terenu nešto - uči. bili su u pekari, u voćnjaku brali jabuke, u 3. maju, u tvornici tekstila rio, išli su gledati kako se radi maska za zvončare i tako, uz malo truda može biti jako jako zanimljivo, njima je uzbuđenje samo kad izađu iz škole.
    imaju i izlet, to idu u prirodu, al onako, baš za zabavu (išli su na sanjkanje na platak) i onda i to kino. oni su gledali neki crtić koji je J već gledao, al ok, zabava je jer idu svi zajedno. nisam ga ni pitala jel su pili kolu i jeli kokice
    idu i u kazalište, jednom godišnje.
    nezgodno je jer su svi ti izleti dosta skupi jer se djeca više ne smiju voziti javnim prevozom, niti do grada, jer nema remena na stolicama. tako da bi i te terenske nastave bilo i više da mogu ići običnim busom.

  12. #412
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Neke hvalimo (vidi moj post gore), neke kritiziramo - po zasluzi...

  13. #413
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Neke hvalimo (vidi moj post gore), neke kritiziramo - po zasluzi...
    Ovo je išlo Svimbalo, a evo, i cvijeta hvali...

  14. #414
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    slažem se s vertex.
    i ja sam hvalila i još njih par,
    jer očito se može bolje.
    i očito da nisu ni sve škole ni sve učitelji/ce iste.

  15. #415

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    da li se dodatno plaća ta terenska nastava ? pitam jer mi se kolegica uvijek zapjeni od tih izleta na kojima razne agencije koje ih organiziraju vide dobar izvor zarade.

  16. #416

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    evo rasprave na temu terenske nastave, nju sam propustila. koliko vidim ne kotira baš tako dobro među roditeljima ?
    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-56637.html

  17. #417
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kako to misliš jel se plaća? Naravno da moram platiti kartu za kino, a bogami i kokice i Colu.

  18. #418

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to misliš jel se plaća? Naravno da moram platiti kartu za kino, a bogami i kokice i Colu.
    ne kino, mislila sam na izlete organizirane u sklopu terenske nastave.

  19. #419
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    plaća se prijevoz, iz razloga koji sam navela prije. ako idu u 3. maj vidjeti kako se rade brodovi, onda se plaća samo prijevoz.

  20. #420
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,209

    Početno

    Citiraj la_mama prvotno napisa Vidi poruku
    da li se dodatno plaća ta terenska nastava ? pitam jer mi se kolegica uvijek zapjeni od tih izleta na kojima razne agencije koje ih organiziraju vide dobar izvor zarade.
    Nemojmo po prosvjetarima, ali nemojmo ni po turistickim agencijama i vodicima. Svakog smeta svoje.
    A kad smo vec kod konzumerizma, zar ne moraju i organizatori djecjih izleta zaraditi na prodaji svog proizvoda. Osim toga da imate priliku vidjeti kako djeca uzivaju na tim izletima, kad vide krave na livadi, kad ih pustis da jedu u sumi, trce u skupini, drugacije je nego kad ih vode roditelji. Uzivaju i u McDonaldsu i u muzeju, glavno da su u grupi. Priznajem da uciteljice ne uzivaju previse. Ali meni je drazi pun autobus sretne djecice nego odraslih. Djeca su iskrena i jasno kazu koliko im je dobro bilo na izletu ili ne.
    Ne treba im braniti bilo koji vid terenske nastave, jer da ih vidite kako su sretni u kolektivu i sami biste to uvidjeli.

  21. #421
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Terenska nastava - ok. Samo je pitanje, GDJE je ta terenska nastava - ako je u McD onda mi je to neprihvatljivo, kao što mi je neprihvatljivo i to da mi dijete na terensku nastavu ide u šoping centar (kao što idu u Americi) ili nekakvu takvu lokaciju. Pa valjda i to što ide vidjeti treba biti kvalitetno i pametno, nije valjda poanta samo da se ide?

  22. #422
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    meni je ok da idu gledati film, ali nesto sto ne mogu pogledati u redovnom programu i nesto relativno kvalitetno i edukativno. mi smo isli gledati djecje igrane filmove ili u kinoteku nesto iz filmske kulture.

    deaedi, meni je prezalosno sto je sinonim za skolu dosada.

    marta, jesi rekla sinu da ces se bunit?

  23. #423
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    naravno da sam mu rekla.
    nije odusevljen, al nije mi prvi puta, pa nije ni šokiran...

  24. #424
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ovdje nizi razredi (0-3) idu na terensku nastavu pjeske ili busom, lokalno, za neke stvari se zamole roditelji da sudjeluju u pocetnom i/ili zavrsnom prijevozu.

    pjeske setaju do marketa i ponesu svatko po cca 5kn i kupe si svatko sebi jednu vocku po izboru. ili setaju do obliznjeg potoka i hvataju bube i zabe (ako ih ima). i tome slicno...

    busom idu na malo dulje relacije, obicno do 30ak km udaljeno. npr, na obliznju (doduse vrlo komercijaliziranu) farmu na kojoj imaju prilike sudjelovat u "seoskom" zivotu, druzit se sa svim domacim zivotinjama i ponekom ne-domacom...

    ovo kad traze roditelje da prevezu, npr. - isli su na izlet vezano uz obradjivanje prometa. roditelji su prevezli do obliznjeg kolodvora, vlakom su isli do centra, prosetali do trajekta, prevezli se (ko preko save ) do obliznjeg poluotoka, tamo ih cekao autobus i odveo na obliznji vojni aerodrom i vratio u skolu. sve je obavljeno izmedju 9.15 ujutro i 2.30 popodne. sa sobom su ponesu po jednu vocku, sendvic i grickalicu (keksic ili slicno) i vode. nema trosenja para putem.

    visi razredi (4-6) idu i na dalje izlete, do 150ak km, al svi su isto u jednom danu, samo sto krenu ranije (oko 7 ujutro) i vrate se do cca 6 popodne (ovisno o tome sto su isli radit).

    u nasoj su skoli svi ti izleti prilicno uhodani i svakogodisnji, nastava se tako odvija da se tematski poklapaju s obradom gradiva iz svih podrucja.


    nije da nemam zamjerki na ovaj ovdje nacin rada, ali sjecam se da su nama u hr, kad je ida bila u prvom razredu nudili tjedan dana razredne nastave za neku sumanutu cifru i na - krku?? nikako mi nije bilo jasno zasto 6-godisnjaci ne mogu tu terensku nastavu obavit na sirem lokalnom podrucju? mogli su posjetit brodogradiliste, tvornicu stakla, razne druge pogone, poljoprivredna imanja i ribare, ma sto cuda i cudesa i sve obavit u nekoliko dnevnih izleta rasporedjenih u godini dana... i za znacajno manje novaca. gdje to steka i tko se okoristio (ili bar htio okoristit jer idin razred nije na kraju uopce isao) takvim aranzmanima, pojma nemam. djeca sigurno nisu

  25. #425
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    e, sto se tice zabave, cijela skola zadnji tjedan nastave u skolskoj godini, ide na projekciju nekog prigodnog filma. prosle godine su nizi razredi (0-2) gledali "tangled", visi (3-6) neki tipa narnia ili nesto slicno, zaboravila koji...

    to jest cista zabava, al je namjerno tako, da im se ne omrzi povratak u skolu

    i isti taj zadnji tjedan, 6. razredi (jer im je to zadnja godina), idu i na kuglanje ili nesto slicno...

  26. #426
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    sa sobom su ponesu po jednu vocku, sendvic i grickalicu (keksic ili slicno) i vode. nema trosenja para putem.

    Meni nikada nije bilo jasno to trošenje para usput. Meni je teta kao djetetu uvijek pakirala neke sendviče koje sam, brat bratu, smazala odmah na polasku
    Uvijek sam nosila vodu.
    Naravno, i onda (osamdesetih) je bilo djece koja su imala para pa bi kupovali sokove, grickalice, ali ja nisam bila od tih i bilo mi je svejedno. Nemam traume od toga. Čak sam i u srednju nosila sendviče.
    Kad god je nešto bilo popularno, znala sam da će proći za koji mjesec pa me uopće nije diralo. Furala sam svoju furku i stvarno me nije bilo briga. I sada je tako. Nadam se da ću to znati prenijeti i svome djetetu.
    Već sam negdje napisala, odjeća i obuća služe da nas zaštite od vremenskih (ne)prilika, hrana i voda da nas održe na životu, krov nad glavom da nam baš ne curi za vrat i to je to.
    Istina, ne mogu reći da sam apsolutno lišena svega što nije gore navedeno (knjige su nam strast kao i filmovi, eto i internet), no na hranu i odjeću ne trošimo toliko. Kada kažem hrana, m islim na prenemaganje i pretjerivanje.
    Evo primjera - jaffa kolač. Neki dan sretnem susjedu čiji je mali slavio rođendan i kaže ona, pravila jaffa kolač. PItam ja, je li to onaj - biskivt, fil od pudinga i naranče i gore glazura. Ne, to je neka nebuloza u koju se osim nekoliko vrsta biskvita, krema stave još i oni jaffa keksi. Meni je to bolesno.
    Ma kad pogledaš, pretjeran je i onaj moj. Za osladiti bi bio dovoljan samo biskvit ili puding, ali ne, mi moramo jesti kolač u kolaču. Užas.
    Otišla sam u oftopičarenje, opet.

    Eh da, čitajući ovaj topic, nekoliko mi je puta na pamet pala i Naomi Klein. Navodno su njezini roditelji bili aposlutno protiv markirane odjeće, obuće... zbog čega ih je mrzila. No, sada je, eto, ipak izrasla u Naomi Klein. Znači da je ipak vrijedilo!

  27. #427
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Jel to sad opet vrijeme zgrazanja nad postupcima drugih? Ne kuzim sto je bolesno u kolacu u koji ide taj jaffa keks. Eno u torte od sira isto cesto idu keksi. I Petit Beurre se svagdje gura. Mozda susjeda previse trosi jer em radi kolac, em u njega jos stavlja i nesto kupovno (sto je zadnji put kad sam ga srela kostalo nekih 8-10 kuna).

    Inace, moji roditelji su ocito podbacili - bez problema povremeno kupujem marke. Povremeno, kad cijena vs. kvaliteta imaju smisla, sto najcesce bude na snizenju. Ali ipak kupim, sram me bilo.



    Pojma nemam idu li djeca na izlete tu u Americi, a jos manje znam na sto to lici. Ako jedu bilo sto slicno backpack food programu.... onda mi je jako zao.

  28. #428
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    joj, sad me sika pika podsjetila na izlete i na moju mamu koja mi je uvijek pohala teletinu za te izlete. a ja sam htjela parizer kao ostala djeca.

    ja se slažem s litalom kad je riječ o višednevnoj terenskoj nastavi, i ciframa od par tisuća kuna, u današnje vrijeme. srećom, naša škola nema takvih izleta, ali od prijateljice mali je išao 5 dana na terensku nastavu u zagorje, u hotel (!) u tuheljske toplice, ja mislim da je cijena bila oko 2500 kn. na kraju je išao cijeli razred, roditelji su na 158 rata plaćali. ne znam jel još uopće funkcionira dom u staroj sušici

    e, imam i ja svoju omraženu stvar komercijalizacije djetinjstva koju bojkotiram - igraonice. da se razumijemo, ne mislim da će igraonice utjecat na bilo što, dokmoli na nečiji karakter - ali ih ne volim, i gotovo.

  29. #429
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    SikaPika, ne budeš li dobra, napravit ću ti kolač s čokoladnim bananicama, kilom šećera i hrpom želatine.

  30. #430
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,348

    Početno

    Moj stariji je lani bio na toj terenskoj nastavi na Krku. Ne znam kolika je cifra (potražit ću, ako nisam bacila jer to se dogovaralo krajem prošle škg) ali cifra je bila nekih 250 kn, ako se ne varam, za 5 radnih dana, skupa s prijevozom.

    Kakva crna komercijalizacija? Predobro nam je jer je puno toga subvencionirano, pa ni ne osjetimo troškove. Boravak na Sljemenu (u 3. razredu) isto je bio subvencioniran, a za predškolce to je u zagrebačkim vrtićima Grad mladih (nekadašnji Pionirac).

    Lošije smo prolazili u vrtiću kad je poludnevni izlet koštao 150 kn i još su trebali ići busom bez remenja, ali to se sad više ne dozvoljava. I na to dosta ljudi nije pristajalo - s razlogom.

    Što se tiče terenske nastave u gradu - nemam primjedaba na školu moje djece: ide se u Maksimir (pješice, nismo daleko, što je sreća u cijeloj priči), ide se u kazališta (nešto pješice, nešto busom) i išlo se u obilazak kolodvora+aerodroma, što gradskim što organiziranim prijevozom.

    Inače, nemaju učitelji/nastavnici baš puno slobode - u 4. razredu Krk je dio nastavnog programa i nema tu biranja. Tako je za cijelu Hrvatsku. Da djeca koja inače ne bi išla na more imaju priliku vidjeti hrvatsku obalu barem na taj način.

    Kino - otkad su u školi nabavili projektor i uredili jednu učionicu za projekcije filmova, više se ne ide. Nema ni grickanja (jer su iz škole izbacili automat sa slatkišima, pa nemaju klinci to gdje ni kupiti). Čak su i za rođendane izbacili bombone (smiju se donijeti slane grickalice i keksi + negazirana pića) pa prema tome, ipak ima škola kojima nije baš sve za zamjeriti. Problem su češće RODITELJI i njihova djeca koja se još nisu pomirila s tim da nema više krafni za doručak i onog nesretnog automata na ulazu u školu.

  31. #431
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    nama su nudili pet dana terenske nastave na krku za 2.500kn. iz pule.

  32. #432
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    brzam.


    250kn za pet dana krka za djecu "s kontinenta" da bar vide more??

    a primorska djeca? oni ne bi "bar" vidjeli planine ili ravnice ili snijeg?

    i ne govorim sad o lokalnoj vlasti i mogucnostima subvencioniranja (i volji), nego o obveznom skolskom programu.

    mah, bolje da sutim.

  33. #433
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    a moja susjeda je neki dan na hole kocke nakeljila kilu šlaga
    kakva rastrošnost

    nisam lišena konzumerizma i ne želim biti, ali nisam rastrošna, jer ne kupujem ne znam šta.
    jednostavno sve što kupujem (odjeća, obuća, namještaj...) mora biti oku ugodno, nisam se još nikada omatala plahtama ili djeci šila robu od jutenih vreća.
    hrana mi mora biti ukusna, nisam od onih kojima je svejedno što će ubaciti u kljun, znači što god bilo varivo, meso, prilog mora biti jeziku ugodno. kolač nisam nikada radila samo od sastojaka koje imam u kući nego kupim što mi treba, imam i jedan kolač o 12 jaja :zgražzgraž:

    obožavala sam kao školarka kad bih išla na izlet pa mi se netko isprsi s kojim dinarom kojeg mogu potrošiti samo na sebe, a isto tako dam i svojoj curki.

    što se tiče ove terenske nastave, bilo bi mi normalno da su išli negdje u prirodu, sakupljati nešto.
    kino isto može, ali nikako ne spada pod terensku.

  34. #434
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,348

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    brzam.


    250kn za pet dana krka za djecu "s kontinenta" da bar vide more??

    a primorska djeca? oni ne bi "bar" vidjeli planine ili ravnice ili snijeg?

    i ne govorim sad o lokalnoj vlasti i mogucnostima subvencioniranja (i volji), nego o obveznom skolskom programu.

    mah, bolje da sutim.
    Ne znam zapravo, mozda i jest tako - da djeca s mora dolaze u Zagreb. Mislim da je bas tako... Sorry na tome, svatko gleda iz svojih cipela.

  35. #435
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    pa nemam ja nista protiv tebe

    nego protiv toga da se i obavezno osnovnoskolsko obrazovanje rangira po principu - tko ima, imat ce, a tko nema, tko mu je kriv...

    ako je nesto u kurikulumu obveznog skolskog programa, to mora biti dostupno i u zagrebu i u puli i u svakoj najmanjoj podrucnoj skoli u hr.

  36. #436
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    kužim sika pika, sigurno bih pomislila isto kao i ti, za tu jaffu
    dobro, možda iz drugih razloga ali recept je blesav bez daljnjeg
    kada mi netko kaže domaći kolač zadnje što pomislim je da u njemu ima industrijskih jaffa keksa
    al super tko voli
    jaffa u jaffi

    cvijeta, i ja sam jela pohanu teletinu! ili već piletinu, kako kad... nekad i okruglice od faširanog mesa
    pa mi mama sitno nareže svježu papriku (paradajz je nezgodan jer moraš nositi nož ili gristi) i za desert obično bakina pita od jabuka.
    ali ja se nisam bunila
    bila sam atrakcija u autobusu i svi su me žicali malo
    Posljednje uređivanje od AdioMare : 23.02.2011. at 08:23

  37. #437
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    j

    e, imam i ja svoju omraženu stvar komercijalizacije djetinjstva koju bojkotiram - igraonice. da se razumijemo, ne mislim da će igraonice utjecat na bilo što, dokmoli na nečiji karakter - ali ih ne volim, i gotovo.

    Ne volim ih niti ja, meni su koma.
    Em je to preogromno, ne vidiš ih kad uđu u ona čuda, padaju jedni po drugima, a najgore mi je što ih sve to izludi, pa se ponašaju kao divlji.

  38. #438
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    i ja mrzim igraonice, nema veze s komercijalizacijom, jednostavno ih mrzim

  39. #439
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta, i ja sam jela pohanu teletinu! ili već piletinu, kako kad... nekad i okruglice od faširanog mesa
    pa mi mama sitno nareže svježu papriku (paradajz je nezgodan jer moraš nositi nož ili gristi) i za desert obično bakina pita od jabuka.
    ali ja se nisam bunila
    bila sam atrakcija u autobusu i svi su me žicali malo
    mi smo imali žensku u razredu koja je uvijek nosila kisele krastavce i paprike u maloj teglici pa bi ko lučki radnik prostrla krpu i na nju sve delicije.
    Posljednje uređivanje od Tashunica : 23.02.2011. at 08:52

  40. #440
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,209

    Početno

    cvijeto, radi dvorac u Staroj Sušici, uredan je, lijep, i pun dječjeg smijeha ( i pokoje suze, jer nekad moraju roditelji doći po svoje dijete, nisu ni sva djeca za biti u gomili).

    Idu djeca sa mora i u planine i u ravnicu i isto nisu prevelike cijene te terenske nastave. Obavezan je posjet ZOO (mislim 2.raz.) Tehničkom muzeju, ponekoj predstavi na ledu, ipak je ZG metropola.

    Nekad smo išli u putevima revolucije, a naša su djeca posjetila Vukovar. Uvijek se vrate puni dojmova.
    I poham ja, nemam povjerenja u salame (naročito parizer) na toplini.

    Igraonice ni meni nisu drage, ali jesu djetetu, pa radi njih treba ( razumno rijetko) ipak ići.

  41. #441
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo imali žensku u razredu koja je uvijek nosila kisele krastavce i paprike u maloj teglici pa bi ko lučki radnik prostrla krpu i na nju sve delicije.
    loool
    a ne bi mene mama tako otpravila
    to je bilo zgodno, sve već pripremljeno u par tankih plastičnih posudica s poklopcem. bez krpa i domaće kiseline
    jednako praktično kao i sendvič.
    moj to nikada nije htio, njemu radim sendviče s pršutom. salame ni pod razno.

  42. #442
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    loool
    a ne bi mene mama tako otpravila
    to je bilo zgodno, sve već pripremljeno u par tankih plastičnih posudica s poklopcem. bez krpa i domaće kiseline
    jednako praktično kao i sendvič.
    moj to nikada nije htio, njemu radim sendviče s pršutom. salame ni pod razno.
    gledalo dijete previše lijanovićevih reklama

  43. #443
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    loooooool, da, da!

  44. #444
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ovdje dvaput godisnje idu na skolski izlet, u svakom polugodistu.

    U prvom polugodistu su isli na izlet skolskim autobusom na vinogradarsko imanje, gdje su mogli malo brati grozdje, i onda su promatrali kako se radi vino i sok, te su imali priliku sudjelovati u izradi marmelade od grozdja, i kuci su donijeli "svoje" pakiranje. Pratile su ih obje nastavnice, a na imanju su imali predavanje o svemu sto su radili. Sve to su kasnije obradjivali u skoli. Ovo je bila terenska nastava za predmete zemljopis, te prirodu i drustvo.

    Prosli tjedan su isli ponovo na izlet skolskim autobusom u muzej seljastva, gdje su imali strucnog vodica koji im je objasnjavao kako se nekad zivjelo i radilo na selu, a kao dodatnu aktivnost su oslikavali lanene maramice, u koje su onda stavili suseno mirisno bilje, kao ukras. Ponovo s obje nastavnice, ponovo izlet skolskim autobusom, u jutarnjim satima, i kasnije su sve to obradjivali u nastavi. To je bila terenska nastava za predmete zemljopis i povijest.

    Ovakvi izleti se placaju otprilike 7 eura, u svotu je ukljucen prijevoz autobusom i rucak. Dorucak ponesu (moj se ne razlikuje od njenog svakodnevnog skolskog dorucka: sendvic (integralni kruh + sir namaz + salama po zelji + list salate, ili kriske krastavaca, a u zadnje vrijeme hoce papriku), voce ili mrkva (ocisceno i narezano), keksic ili prutic cokolade, sok ili voda), a rucaju na odredistu.


    Takodjer, dvaput godisnje idu pjeske na izlete po kvartu, zajedno sa gradskom policijom, kao dio ucenja o ponasanju u prometu.
    Isto tako, kada je karneval, danima pripremaju tematske maske, i onda idu pjeske od skole do glavnog gradskog trga, gdje za njih bude pripremljen zabavni program. To bude obicno tjedan dana prije pravog karnevala, jer su za karneval velike guzve, a ovo je organizirano za osnovne skole i vrtice (to su radili i dok je i E. bila u vrticu).

    Ovo se odnosi na drugi razred (Italija).

    U vrticu su takodjer isli na slicne izlete autobusom (na eko-farme), izlete po kvartu sa policijom - imali su jedan izlet gdje su zaustavljali vozace koji su vozili nevezani, ili bicikliste bez kacige i davali im kazne - to im se svima jako svidjelo , na izlete na bazen (skolskim autobusom), kao i u kazaliste lutaka (izlet autobusom u drugi grad).

    Ne znam kako je to u visim razredima, znam samo da imaju jedan dan kada imaju nastavu na plazi, a ide se biciklima.

    Ovdje su izleti uhodani, a cijena im je simbolicna.
    Isto tako - djeci nije dopusteno da nose novce u skolu (OS i vrtic), pa tako ni na izlete, a i izleti su koncipirani tako da ih ne bi imali gdje ni potrositi...

  45. #445
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje su izleti uhodani, a cijena im je simbolicna.
    Isto tako - djeci nije dopusteno da nose novce u skolu (OS i vrtic), pa tako ni na izlete, a i izleti su koncipirani tako da ih ne bi imali gdje ni potrositi...
    Izvrsno!

    Viđala sam skupine djece na izletu u Zagrebu. Učiteljice su nudile djeci koja mogu i hoće da odu do McD (odmah do glavnog Trga) da kupe nešto za jesti. Veća grupa ode, a manja grupa ostane kod fontane jesti sendviče. Neki od njih su mi izgledali poprilično pokunjeno. Vjerojatno su roditelji izvukli zadnju kunu iz džepa samo da ih pošalju, pa nisu imali niti za sok. Baš mi je upalo u oko. Žalosno.
    A može se tako jednostavno naglasiti da nema trošenja usput i da ponesu u ruksaku sve što je potrebno.
    I ne mogu učiteljice protiv roditelja. To bi trebao biti pedagoški standard. Nema nošenja novaca sa sobom i nema trošenja usput.

  46. #446
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,647

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    To bi trebao biti pedagoški standard. Nema nošenja novaca sa sobom i nema trošenja usput.
    baš tako.
    I puno bogatija Italija je to tako uredila (a kad sam vidjela da izleti koštaju po 7 eura... Mi plaćamo po 150 kn za odlazak na obližnje seosko imanje )

  47. #447
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    A može se tako jednostavno naglasiti da nema trošenja usput i da ponesu u ruksaku sve što je potrebno.
    Nama posalju pismenu obavijest s info o izletu (izleti su najavljeni na roditeljskim sastancima mjesecima unaprijed, ova obavijest sluzi kao podsjetnik), obicno napisu da se ponese ruksak s uobicajenim doruckom, a ako je izlet duzi onda naglase da im stavimo dvije bocice vode, ako se ide na specificnu lokaciju napisu kako da ih obucemo.
    I nema odstupanja.
    I da, pitaju da li je koje dijete alergicno na bilje (ako se ide u prirodu), da se naglasi ako dijete pati od putne bolesti, i sl... Uglavnom, paze na sve i sa izletima smo svi jako zadovoljni.


    A suveniri koje nam djeca donesu s izleta - marmelada, ukrasna maramica s potpurijem... to samo po sebi u etno/bio i sl. ducanima kosta barem 7 eura ako ne i vise - pa kad tako na to gledamo, dodje nam kao da su izleti gratis. A djeci puno znaci da tako nesto donesu kao poklon. I puno je znacajnije, i njima i nama kao roditeljima, jer se radi o necemu sto su sami napravili (imaju organiziranu i kreativnu aktivnost koja im potice samopouzdanje a pritom uce), a ne o necemu sto su platili na kiosku...

  48. #448
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,647

    Početno

    elly, samo ti nama trljaj sol na ranu

  49. #449
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    elly, samo ti nama trljaj sol na ranu
    Nije namjerno. Nemoj misliti da je sve tako dobro organizirano kao i izleti, mogla bih otvoriti i temu o stvarima koje u talijanskom skolstvu nisu kako treba...

    Ali pozitivno je to da se trude u skoli smanjiti upravo komercijalizaciju, jer je talijanska TV prepuna reklama za igracke, djeca znaju sve marke (bas jucer me E. pitala da li su i njene nove cizme marke Lelli Kelli, npr.), juri se u kiosk prije i nakon nakon nastave jer roditelji "odrijese kesu" (ja joj recimo, ponesem pola eura, ali jednom tjedno i iz njene kasice-prasice, za one damn slicice koje skuplja), i stalno izbacuju nesto novo na trziste igracaka...


    Jucer sam joj za uspjeh na polugodistu kupila jednu Barbie iz linije I Can Be... za kojom je jos ranije izrazila zelju.
    Sokirala sam se koliko je novih Barbie prisutno u ducanima u odnosu na recimo period Bozica, kad sam zadnji puta tako nesto kupovala... Radi se o samo dva mjeseca, a sad su sve preplavile te Barbie Fashionistas, a npr. I Barbie I Can Be linija sad vec ima sve 'pomocne' dodatke....

    Uglavnom, zato mi je drago kad vidim da (njena) skola pokusava "stati na loptu" upravo sto se komercijalizacije kod djece tice.
    Posljednje uređivanje od Elly : 23.02.2011. at 14:40

  50. #450
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Elly, baš lijepo zvuči.

    /kod nas na preplaćenom izletu na eko-bio-etno imanje povodom dana kruha djeca ručaju - pomfrit, kečap i pileće krokete koji pileta nisu vidjeli. u krapini, u restoranu blizu muzeja pračovjeka - pomfrit, kečap i kroketi. da ih odvedu na pusti otočić sa svjetionikom, valjda bi i tamo našli kečap./

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •