Stranica 11 od 35 PrviPrvi ... 91011121321 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 1727

Tema: Hrvatski jezik

  1. #501
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sanja, uopce nije neuspjesan, znam ljude koji to zovu grijaci.

  2. #502
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Marta, znam i ja, ali jako ih je malo. Većina koristi riječ štucne.

    Prije godinu-dvije, kad su ponovno došle u modu, modne novinarke, mahom mlađe osobe (vjerojatno rođene za vrijeme ili poslije njihove popularnosti u osamdesetima ) uopće više nisu koristile riječ grijači, nego najčešće nazuvci.

  3. #503
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Bičva, tj. bječva je dijalektizam (ajme što mi neobična ta riječ, kao da nekog bičevima gonim).
    Kad se već igramo riječima, evo nanognice.
    Sokna, a može i obojak, he he he...

  4. #504
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Sorry, tek sad vidim tvoj drugi post.

    Pa već postoji prava hrvatska - ali rijetko upotrebljavana - riječ bičva. Ako riječ postoji, nema potrebe smišljati novu. Na govornicima je da je koriste.
    Pa ja je i koristim, ali u ijekakavskom obliku bječva. I mislim da se u mojim krajevima koristi češće nego omražena č..... (bar moja i starije generacije). Ali sustavno potiskivanje dijalekta čini svoje pa mi je dijete došlo iz vrtića sa službenim nazivom.

  5. #505
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Marta, znam i ja, ali jako ih je malo. Većina koristi riječ štucne.

    Prije godinu-dvije, kad su ponovno došle u modu, modne novinarke, mahom mlađe osobe (vjerojatno rođene za vrijeme ili poslije njihove popularnosti u osamdesetima ) uopće više nisu koristile riječ grijači, nego najčešće nazuvci.
    Nije nas malo, lol. U Splitu su to grijači. Ja sam ih se nanosala, ali samo na baletu/jazz-danceu. Zapravo ne znam kako ih sad zovu, ove što se nose "u civilu".

  6. #506
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj sis prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja je i koristim, ali u ijekakavskom obliku bječva. I mislim da se u mojim krajevima koristi češće nego omražena č..... (bar moja i starije generacije). Ali sustavno potiskivanje dijalekta čini svoje pa mi je dijete došlo iz vrtića sa službenim nazivom.
    U pravu si, bječva. Ako nije indiskretno, iz kojeg si kraja? Meni je čarapa uvijek grebala uši (ne neka gruba čarapa, je l' , nego riječ), ali za bječvu sam čula tek na prvoj godini faksa.

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Nije nas malo, lol. U Splitu su to grijači. Ja sam ih se nanosala, ali samo na baletu/jazz-danceu. Zapravo ne znam kako ih sad zovu, ove što se nose "u civilu".
    Kužim, znači, uhvatilo se regionalno.

  7. #507
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Sanja, u dubrovačkom kraju je bječva. Još jedan turcizam koji nije za moje uho je čamac. Pogotovo jer plovilo na koje se odnosi nije u naše krajeve došlo s Turcima. Iako je jednom prilikom pokojni profesor Ladan rekao da je to u narodu uobičajen naziv, meni kao stanovniku priobalja ta tvrdnja nema logike. Mislim, logična je u krajevima koji su bili pod Turcima, ali je li bilo više baraka (od imenice barka) ili čamaca?

    I još o grijačima - i ja ih tako zovem, ali ne mogu reći je li to općeprihvaćen naziv.

  8. #508
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Kužim te, Sis. Meni, recimo, zapara uho kad netko za neretvanske lađe kaže da su čamci. A nisam iz tog kraja, nego, jednostavno - Neretva i čamci, ne može!

  9. #509
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    He, he, ali sve je više čamaca, a sve manje trupa, trupica i lađa!

  10. #510
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Usa
    Postovi
    468

    Početno

    Ova tema me podsjetila na intervju s Rambom Amadeusom, gdje odgovara na pitanje o nacionalizmu. Znam da nema toliko veze s jezikoslovljem, ali eto, citirati ću ga: 'Nacionalizam nije ni dorastao da bude turbofolk, to je dječja bolest svakog društva, pojavljuje se tamo gdje se države rađaju ili su klimave pa nema što drugo da ih drži nego neki kolektivni identitet mase koja živi. Prosto ne možete da odete do doktora da izvadite krv i zamolite ga: 'Doktore molim vas utvrdite mi što sam ja po nacionalnosti.' Čitava stvar pada u vodu onoga trenutka kad konsekventno želite da otkrijete tko ste i što ste po nacionalnosti.'
    Malo off teme, ali eto..

  11. #511
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja sam se jučer naživcirala dok mi je dijete gledalo Miffy. Pere Miffy zube i kaže da stavlja kaladont
    a ja djetetu ispravljam: stavlja pastu za zube

  12. #512
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Tako ti i treba kad djetetu daješ gledati tu strahotu

  13. #513
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam se jučer naživcirala dok mi je dijete gledalo Miffy. Pere Miffy zube i kaže da stavlja kaladont
    a ja djetetu ispravljam: stavlja pastu za zube
    ja oduvijek govorim samo kaladont
    i djeca lool, znam ja kako se kaže al ovo mi je nekako nostalgično

  14. #514
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj sis prvotno napisa Vidi poruku
    He, he, ali sve je više čamaca, a sve manje trupa, trupica i lađa!
    Pa istina!

    Inače, svojevremeno je moje dijete pitalo što je to pocek (prag), pa onda klen (zasun za vrata koji se provuče, ni ne znam kako bi se to drugačije zvalo), a ima još tih starinskih izraza koje slabo koristimo pa i zaboravimo. Kad klinci čitaju knjige, nalete na te izraze - štajaznam, netko je ZAŽDIO na konju.

    Moj mlađi sin baš voli takve cvebe, rječnik Ivane Brlić Mažuranić, pa povremeno zabavlja učiteljicu i ekipu kad to koristi u svakodnevnom govoru, a ostalima treba rječnik.

  15. #515

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Nama je profesorica hrvatskog u srednjoj objašnjavala kako je ''zezati se'' bio vulgarizam kad je ona bila mlada i da joj izaziva neugodu kad ljudi to danas koriste kao uobičajenu riječ.

  16. #516
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Nama je profesorica hrvatskog u srednjoj objašnjavala kako je ''zezati se'' bio vulgarizam kad je ona bila mlada i da joj izaziva neugodu kad ljudi to danas koriste kao uobičajenu riječ.
    Kako ne! Moja mama nam nije dozvoljavala upotrebu te riječi i potpuno razumijem tu nelagodu. A bilo je još nedozvoljenih riječi, moja se sestra sjeća da nismo smjeli govoriti "super".
    Posljednje uređivanje od sis : 03.04.2012. at 09:48

  17. #517
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj sis prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ne! Moja mama nam nije dozvoljavala upotrebu te riječi i potpuno razumijem tu nelagodu. A bilo je još nedozvoljenih riječi, moja se sestra sjeća da nismo smjeli govoriti "super".
    Pa da, zapravo svako doba ima takvih riječi. Moj bratić (prije 25 godina) imao je ružnu naviku govoriti "krvavo je" kad je nešto bilo iznimno. Užas! Teta ga je sustavno opominjala, s razlogom... i ja bih svoju djecu (a sigurno bi se baš tako nešto grozno zalijepilo za jezik mom mlađem sinu).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 03.04.2012. at 09:56

  18. #518
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    i ja sam to govorila ko mlađa... e krvavo je, krvava si, krvav je, negdje u društvu pokupila... ovak napisano zvuči još gore, brrrr, onda sam zamjenila sa genijalno, joj genijalno je, genijalna, genijalan...

  19. #519
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Iz tih mlađih dana kosa mi se dizala na riječ furati - biti u vezi s nekim. Moji roditelji pak nisu dopuštali da ih se oslovljava sa stari, stara (danas razumijem zašto).

    krvava si - zakon si (to je bilo u našem govoru, a i ljepše zvuči)

  20. #520
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Iz tih mlađih dana kosa mi se dizala na riječ furati - biti u vezi s nekim. Moji roditelji pak nisu dopuštali da ih se oslovljava sa stari, stara (danas razumijem zašto).

    krvava si - zakon si (to je bilo u našem govoru, a i ljepše zvuči)
    Isto ovako mužev nonić nije ljudima dozvoljavao da ga zovu deda ili dedek, unatoč visokim godinama. Znao je reći da je on deda samo svom jedinom unuku, a ostalima je gospodin+prezime. Slažem se s tim, a ljudi ne paze na takve detalje... Naročito mi je to grozno čuti po bolnicama (kad mi je bliska osoba bila na Jordanovcu pred kraj života, najgore mi je bilo čuti osoblje kako viče dedaaaa, kao da ljudima nije dosta njihova bolest+godine, treba im dati bar tu mrvicu poštovanja, a nije to ni teško).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 03.04.2012. at 10:18

  21. #521
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    da, da točno i zakon si, to isto. furati je bilo u upotrebi u moje vrijeme kad smo bili u osnovnjaku kasnije više ne. stari, stara, starci obavezno u društvu, da bi to mojima doma rekla nisam ni pomišljala

  22. #522
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Isto ovako mužev nonić nije ljudima dozvoljavao da ga zovu deda ili dedek, unatoč visokim godinama. Znao je reći da je on deda samo svom jedinom unuku, a ostalima je gospodin+prezime. Slažem se s tim, a ljudi ne paze na takve detalje... Naročito mi je to grozno čuti po bolnicama (kad mi je bliska osoba bila na Jordanovcu pred kraj života, najgore mi je bilo čuti osoblje kako viče dedaaaa, kao da ljudima nije dosta njihova bolest+godine, treba im dati bar tu mrvicu poštovanja, a nije to ni teško).
    mene je uzasno zivciralo u rodilistu kad ti se obracaju iskljucivo s 'mama'!?!

  23. #523
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Nama je profesorica hrvatskog u srednjoj objašnjavala kako je ''zezati se'' bio vulgarizam kad je ona bila mlada i da joj izaziva neugodu kad ljudi to danas koriste kao uobičajenu riječ.
    i nama u osnovnoj. nismo ju bas fermali

    moja mama je bila alergicna na 'glup'. i ja sam sad.

  24. #524
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    mene je uzasno zivciralo u rodilistu kad ti se obracaju iskljucivo s 'mama'!?!
    i u vrtiću.
    i u školi.
    i nervira me to.

  25. #525
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i u vrtiću.
    i u školi.
    i nervira me to.
    baš sam htjela napisat "i u vrtiću", ali znači ima još, jeij!

  26. #526
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku
    ja oduvijek govorim samo kaladont
    Ja kužim te pars pro toto spike, kad kalkulator nije kalkulator, nego digitron, ali zašto, zašto, o zašto ( ) upotrebljavati pogrešno ime?

    Proizvod se zvao Kalodont, a ne Kaladont.

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Nama je profesorica hrvatskog u srednjoj objašnjavala kako je ''zezati se'' bio vulgarizam kad je ona bila mlada i da joj izaziva neugodu kad ljudi to danas koriste kao uobičajenu riječ.
    Nama je jedna profesorica u srednjoj školi zabranila tu riječ. Umjesto nje smo morali koristiti "zafrkavati".

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Isto ovako mužev nonić nije ljudima dozvoljavao da ga zovu deda ili dedek, unatoč visokim godinama. Znao je reći da je on deda samo svom jedinom unuku, a ostalima je gospodin+prezime. Slažem se s tim, a ljudi ne paze na takve detalje... Naročito mi je to grozno čuti po bolnicama (kad mi je bliska osoba bila na Jordanovcu pred kraj života, najgore mi je bilo čuti osoblje kako viče dedaaaa, kao da ljudima nije dosta njihova bolest+godine, treba im dati bar tu mrvicu poštovanja, a nije to ni teško).
    Joj, Peterlin, ne mogu ti reći koliko se slažem s tobom! I ja sam to doživjela kad sam bila u bolnici, a i kod mog djeda u domu.

    Ali to nije stvar poznavanja jezika, nego najosnovnijeg kućnog odgoja, bontona.

    Na faksu smo imali jednu lektoricu, finu gospođu, kojoj se uvijek dizao tlak za vrijeme prijevodnih vježbi, jer su bile dobar pokazatelj kako se tijekom socijalizma izgubilo pristojno oslovljavanje s gospodin i gospođa + prezime i nikad se nije vratilo, za razliku od drugih država u kojima nije bilo tog diskontinuiteta i u kojima je uglavnom nepojmljivo ljude oslovljavati kao kod nas.

    Ili gospodin/gospođa + ime. Katastrofa.

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i u vrtiću.
    i u školi.
    i nervira me to.
    Kao što rekoh, bonton, a ne lingvistika.

  27. #527
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ja se isto ježim na kaladont a i ovo "mama" mi se gadi. Jer, osim toga što ja nisam njima mama nego sam gospođa, moja djeca mene ne zovu mama nego ma pa mi je ono mama ko šaka u oko. A što se tiče gospodina i gospođa..ja sam skoro pala na guzicu kad sam se udala u mjesto koje je 5 km udaljeno od mog i kad sam vidila da se tu svi svakome obraćaju sa TI, nema veze ima li osoba 100 godina, 50, 30..nema veze, svi su TI. Tako da su gospođe i gospodini miljama udaljeni odavde.

    A ne mogu se odlučiti što mi se više sviđa-zezati se ili zafrkavati pa se ja uvijek zaje.bavam
    Posljednje uređivanje od Trina : 03.04.2012. at 13:25

  28. #528
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Sanja

  29. #529
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    ni ja ne volim kad me zovu "mama", al opet si mislim, i ja kažem teti u vrtiću "teta xy" , a nije mi teta. malo sam licemjerna

    što se tiče digitrona, kaladonta, moram li reći da znam što je ispravno, al mi nikad ne prijeđe preko usana?
    nedavno sam čula osobu da za traperice kaže rifle
    ja to ne koristim

  30. #530
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,181

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku
    ni ja ne volim kad me zovu "mama", al opet si mislim, i ja kažem teti u vrtiću "teta xy" , a nije mi teta. malo sam licemjerna
    Svimbam, ali zapravo koristim priliku da kažem: viđe ove Anči što se raspisala

  31. #531
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    svimbi

  32. #532

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Meni je neobično što odgajateljice u vrtiću same sebe predstavljaju s ''teta xy''. Ja bi im se uvijek radije obratila s ''gđa'', iako ih u razgovoru s djecom također nazivam ''tetama''. Dok je moja mama radila u vrtiću, pričala mi je da ju djeca zovu gđa xy, jer su ih učili da se normalno obraćaju odraslim osobama.

    I nije mi baš jasna razlika odgojitelj - odgajatelj. Primjetila sam da se sad češće koristi odgojitelj. Meni taj naziv nikako ne ''sjeda'', jer mi je logično da je odgojitelj netko tko te odgojio (svršena radnja), a odgajatelj je onaj tko te odgaja (ta radnja traje). Dok su mi djeca u vrtiću, logičnije mi je da su s njima odgajatelji.

  33. #533
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    mislim da se kaže odgojitelj
    ili teta

  34. #534
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku
    ni ja ne volim kad me zovu "mama", al opet si mislim, i ja kažem teti u vrtiću "teta xy" , a nije mi teta. malo sam licemjerna
    a mozda je necija teta pa onda moze

  35. #535
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je neobično što odgajateljice u vrtiću same sebe predstavljaju s ''teta xy''. Ja bi im se uvijek radije obratila s ''gđa'', iako ih u razgovoru s djecom također nazivam ''tetama''. Dok je moja mama radila u vrtiću, pričala mi je da ju djeca zovu gđa xy, jer su ih učili da se normalno obraćaju odraslim osobama.

    I nije mi baš jasna razlika odgojitelj - odgajatelj. Primjetila sam da se sad češće koristi odgojitelj. Meni taj naziv nikako ne ''sjeda'', jer mi je logično da je odgojitelj netko tko te odgojio (svršena radnja), a odgajatelj je onaj tko te odgaja (ta radnja traje). Dok su mi djeca u vrtiću, logičnije mi je da su s njima odgajatelji.
    Kod nas nije bilo problema u vrtiću - oslovljavanje je bilo u redu, ali zato u pedijatrijskoj ordinaciji su nas zvali "mama" i "tata". Nakon nekog vremena shvatiš da je bolje prečuti te stvari (jer su u kontekstu nebitne) nego se inatiti....

    Ali ovo je topic o hrvatskm jeziku. Odgajatelj mi bolje zvuči od odgojitelja (jerbo je odgoj proces), a sad da čujemo struku što misli o tome.

  36. #536
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Usa
    Postovi
    468

    Početno

    sss Odgoji-telj, zvuči kao imperativ, a odgaja-telj prezent. Mislim da je pravilno ovo drugo.. onako, po osjećaju

  37. #537
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    U rječnicima piše odgojitelj.

  38. #538
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Odgajatelj mi bolje zvuči od odgojitelja (jerbo je odgoj proces), a sad da čujemo struku što misli o tome.
    I meni, ali Anićev Veliki rječnik hrvatskoga jezika ipak kaže: odgojitelj

  39. #539
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Meni se kosa na glavi digla kad mi je kći tamo negdje u čini mi se drugom osnovne došla doma i ispričala da su učili o vazdazelenom drveću.
    Zašto vazdazeleno, kad je uvijek bilo zimzeleno? Čak sam i učiteljicu na informacijama pitala za to, a ona je rekla da je i njoj to bezveze ali da mora tako ,jer je u udžbeniku tako napisano. Dan danas ne kužim to.
    Što se tiče obraćanja s mama, moram reći da prije 12 godina na Svetom duhu osoblje nije tako oslovljavalo nas friške mame, već isključivo sa gospođo. I tako jedan dan kaže sestra mojoj cimerici- gospođo, a ova njoj na to- nisam ja gospođa, već gospodična, na to će sestra njoj- u rodilištu su sve žene gospođe!
    Mi smo poslije u raspravi oko toga zaključile da je ona mislila da sve trudnice moraju automatski biti i udane žene pa ne mogu biti gospodične. Ne znam, ali iako se nije direktno ticalo mene, zasmetalo mi je to, a oslovljavanje s mama mi ne bi smetalo.
    Daleko više me smeta kad mi ginekolog koji je možda 15-20g stariji od mene govori ti,a nismo si tak dobri, a sestra me oslovljava sa dušo,Tanjić, draga...zovi me po imenu i točka. Čemu služi ime? Nisam curica da mi se tepa.

  40. #540
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Usa
    Postovi
    468

    Početno

    Zar nije 'vazda' srpsko govorno područje?

  41. #541
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    joj, to vazdazeleno je vec vise puta bilo pretreseno na forumu
    Posljednje uređivanje od meda : 04.04.2012. at 10:18

  42. #542
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ili pretresano

  43. #543
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Usa
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    joj, to vazdazeleno je vec vise puta bilo pretreseno na forumu
    I koji je bio zaključak?

  44. #544
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    evo, nasla sam. ni ja nikak da zapamtim

    Prema otpadanju lišća razlikujemo 3 skupine biljaka:

    1. listopadne: sve svoje lišće odbacuju na kraju vegetacijskog razdoblja (od četinjača tu su ariš, metasekvoja i taksodij)

    2. zimzelene: lišće ne pdbacuju na kraju vegetacijskog razdoblja, već ga zadržavaju i tijekom zime, sve do novog vegetacijskog razdoblja, kad neposredno prije pojave novog lišća otpada staro (kalina, meke paprati).

    3. vazdazelene: nikada ne odbacuju sve lišće odjednom, ali djelomično u malim količinama odbacuju svake godine (hrast crnika, hrast oštrika, plutnjak, magnolija, mušmulica i velika večina četinjača: jele, smreke, borovi, čempresi, pačempresi, tuje...)

  45. #545
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Usa
    Postovi
    468

    Početno

    Nevjerovatno. Vazda mi nikako ne sjeda kao hrv. riječ.

  46. #546
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Nevjerovatno. Vazda mi nikako ne sjeda kao hrv. riječ.
    Joooj, ja se sjećam iz djetinjstva prepucavanja susjeda (više po priči nego da sam svojim ušima čula) da li se treba govoriti "Vazda" ili "Vavik"...

    Stvar ne bi bila uopće čudna da mjesto radnje nije Koprivnica, srce Podravine! To je bilo u vrijeme kad je Podravka zapošljavala jako puno ljudi, pa je došlo dosta Dalmatinaca, Hercegovaca i drugih. Zapravo, kad bolje razmislim, takve stvari samo oplemene govorni jezik, ali standard je ipak nešto drugo.

  47. #547
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku
    ni ja ne volim kad me zovu "mama", al opet si mislim, i ja kažem teti u vrtiću "teta xy", a nije mi teta. malo sam licemjerna
    Hm... Ja se tetama nisam obraćala s "teta", bilo mi je nekako glupo, pa sam se trudila to izbjeći.

    Međutim, njima je to "titula" u vrtiću, zar ne? Odnosno, one se i same tako predstavljaju: "dobar dan, ja sam teta Bronhilda". Ja na to ni u kom slučaju neću odgovoriti "dobar dan, a ja sam mama".

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku
    što se tiče digitrona, kaladonta, moram li reći da znam što je ispravno, al mi nikad ne prijeđe preko usana?
    nedavno sam čula osobu da za traperice kaže rifle
    ja to ne koristim
    Ja znam dosta ljudi koji za traperice kažu rifle, to je mahom starija generacija koja je po trapke marke Rifle išla u Trst.

    Nemam ja ništa protiv digitrona, rifli i kalodonta u govornom jeziku (čak mi znaju zvučati toplo i nostalgično, jer obično dolaze od ljudi koji se, kao i ja, sjećaju tih proizvoda), ali kaladont mi zaista nije jasan niti će ikad biti. Mislim, pa nitko ne govori dogitron ili rufle.


    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    na to će sestra njoj- u rodilištu su sve žene gospođe!
    Mi smo poslije u raspravi oko toga zaključile da je ona mislila da sve trudnice moraju automatski biti i udane žene pa ne mogu biti gospodične.
    Nema to veze s bračnim statusom, sestra je u pravu. Svaku odraslu žensku osobu po defaultu se oslovljava s gospođo, kao što je svaki odrasli muškarac gospodin. Bračni status je privatna stvar pojedinca.


    Sjetila sam se još nečeg. Dobijem ospice na blagavaonu.

  48. #548
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    aaaaaaaaaaaaaaaa, blagavaona
    nisi me smjela podsjetiti

  49. #549
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a što se oslovljavanja tiče, ja bih da me svi zovu imenom
    tako se i predstavljam
    svima, u svim krugovima i na svim nivoima
    pružim ruku i kažem: apricot

  50. #550
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Apri, baš sam i ja htjela napisati taj dugi, očajni aaaaaa...

    Ja se u neformalnim situacijama predstavljam imenom, a u formalnim imenom i prezimenom. Živim u državi u kojoj je normalno da se ljudi predstavljaju s "ja sam gospođa doktor Prezime" ili "ja sam gospodin direktor Prezime", ali ja još nisam došla do toga.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •