Streptoccocus agalactiae je betahemolitični streptokok serološke grupe ,,B“ (BHSB). Najprije je otkriven kao uzročnik mastitisa kod krava. Od 1970-ih BHSB se navodi kao značajan uzročnik neonatalnih i postpartalnih infekcija. Dio je normalne flore urogenitalnog i gastrointestinalnog sustava, a kod 5-30 % trudnica vagina i rektum su kolonizirani BHSB-om bez ikakvih simptoma. Kolonizacija može biti trajna ili prolazna. Novorođenče se može od kolonizirane majke zaraziti in utero, prolaskom kroz porođajni kanal ili nakon poroda.
1986. Boyer i Gottof su u kontroliranoj studiji demonstrirali da bi intrapartalna profilaksa ampicilinom spriječila ranu neonatalnu bolest u trudnica s pozitivnom kulturom na BHSB. APP I ACOG, CDC donose smjernice za provođenje probira trudnica između 35-37 tjedna gestacije, čiji je cilj detekcija kolonizacije BHSB-om. Probir uključuje uzimanje obrisaka s područja rodnice i/ili oko analnog otvora te mikrobiološku analizu obrisaka. U slučaju pozitivnog nalaza na BHSB indicirana je tzv. INTRAPARTALNA PROFILAKSA.
Za vrijeme poroda se ordiniraju antibiotici (intravenski jedna doza), kako bi se najučinkovitije spriječila transmisija bakterija na novorođenče. Uglavnom se koriste antibiotici penicilinskog reda, a kod alergije eritromicin i klindamicin.
Intrapartalna profilaksa indicirana je prema Europskim smjernicama (strategija utemeljena na riziku) kod trudnica koje su kolonizirane BHSB-om, a imaju jedan od sljedećih čimbenika rizika: prijevremeni početak poroda (<37 tjedna), produljeno pucanje vodenjaka, febrilitet majke tijekom poroda, urinarna infekcija s BHSB-om tijekom trudnoće, pozitivna osobna anamneza za komplikacije uzrokovane BHSB-om u prošloj trudnoći. Prema SAD smjernicama (strategija utemeljena na probiru) profilaksa je indicirana za sve trudnice pozitivne na BHSB kao i za sve trudnice s navedenim čimbenicima rizika bez obzira na rezultate probira.