Što čitaju?

Thread: Što čitaju?

  1. aleksandra70vanja's Avatar

    aleksandra70vanja said:

    Default

    istekao mi edit
    ne mislim tutu kao kahlicu
    nego ružičasti, tilasti tutu, baletnu suknjicu
     
  2. tanja_b said:

    Default

    Quote Originally Posted by Cathy View Post
    Moj odbija čitati, pa malo kaskamo...
    Onda samo naprijed s Gregom!
    Sad sam se sjetila, prije 2 godine poklonila sam Gregov dnevnik jednom dječaku koji je tada imao 8 godina i po riječima njegove mame, ništa nije htio čitati - s Gregom se oduševio na prvi pogled. Valjda je privlačno što je knjiga nalik stripu?
     
  3. Peterlin's Avatar

    Peterlin said:

    Default

    Quote Originally Posted by aleksandra70vanja View Post
    Peterlin
    dobro da im nisi donjela i tutu
    pa gdje bi dva dripca od 15 i 14 godina čitali baletne papučice
    pa to nije htjela moja čitati s 11
    Možda je bilo koju godinu ranije, ali u pravu si, prekasno im je bilo. Zapravo, čini mi seda premalo čitaju, čak i izbor literature, ali tipično je muški (Guinessova knjiga rekorda ili Erich von Daniken i njegovi misteriji), to jednostavno nije za mene. Bolje da ih pustim na miru.
     
  4. Angie75's Avatar

    Angie75 said:

    Default

    Uzela sam svojima neki detektivski romančić za starijeg, i Bljakburger za mlađeg. Jel čitao tko taj Bljakburger? Malo je kasno za pitati, ali svejedno, je li to čemu?
     
  5. Jurana's Avatar

    Jurana said:

    Default

    Nisam čitala Bljakburger, ali moj sin jest. Pročitao je 4 prevedene knjige Davida Walliamsa i sve on to slisti u trenu, tako da znam da je zanimljivo. A sad, koliko je vrijedno...
     
  6. enela's Avatar

    enela said:

    Default

    Quote Originally Posted by Jurana View Post
    Nisam čitala Bljakburger, ali moj sin jest. Pročitao je 4 prevedene knjige Davida Walliamsa i sve on to slisti u trenu, tako da znam da je zanimljivo. A sad, koliko je vrijedno...
    Ovako i moja. Obožava ih. Tetku probisvjetku je kupila čim je i zašla. Ja sam počela čitati Zlu zubarku, ali nije me baš vukla da ju završim. Pogledala sam film snimljen prema jednoj njegovoj knjizi i to mi se svidjelo.
     
  7. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    Quote Originally Posted by Peterlin View Post
    Elly, prijedlog literature s temom baleta za ovu dob: Baletne papucice za Annu, ovo: http://www.algoritam.hr/?m=1&p=proiz...2#.V3LidJ9SjMI

    Ja sam to prošlog ljeta dovukla doma i poludila svojoj djeci, ali nisu htjeli čitati.

    Hvala, no procitala je to u puno ranijoj dobi, pa joj se cini da nije za dob male mature...
    Imam dojam da zeli nesto "ozbiljnije", ali ne strucnu literaturu.
     
  8. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    Quote Originally Posted by tanja_b View Post
    Po meni, Gregov dnevnik je za 1. razred, ali kod mog sina u razredu naveliko se čitao tijekom svih nižih razreda, tako da mislim da je ok.
    Moja je Gregove dnevnike procitala proslog ljeta, znaci 11+ godina - prije joj jednostavno nisu dopali pod ruku, ovdje nisu tako popularni). Super su za brzo ljetno citanje.
     
  9. MikiMama said:

    Default

    Quote Originally Posted by tanja_b View Post
    Moj je pročitao taj Subotnji kvartet jesenas, ali se žalio da mu je knjiga bila teška za pratiti zbog načina pripovijedanja (nisam čitala, ali čini mi se da ima dosta retrospekcije, valjda se s tim nije dotad susretao u tolikoj mjeri?)
    Nagovaram ga da mu sljedeći bude Oliver Twist kad se samo sjetim kako sam nekad štedjela džeparac kako bih si mogla kupiti novo i potpuno izdanje te knjige u Nami na Remizi, a kad sam kupila knjigu, bila sam sretna kao da sam boga za bradu primila.
    Ali već znam da će kukati zbog Dickensovog stila pripovijedanja
    Generalno mi se čini da im treba gurati i malo više realistične literature, nije ni život ni književnost samo fantazija.
    moju je Oliver Twist oduševio prošle godine.
    Bila je sva u čudu da i ne-fantasy knjige mogu biti dobre, a pogotovo knjige iz "onog" doba
     
  10. larmama said:

    Default

    Netko je ovdje stavljao preporuku za Čudo. Kupila ga svojoj za kraj sedmog razreda i jako joj se sviđa. Tako da dodajem i njenu preporuku.
     
  11. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    Quote Originally Posted by MikiMama View Post
    moju je Oliver Twist oduševio prošle godine.
    Bila je sva u čudu da i ne-fantasy knjige mogu biti dobre, a pogotovo knjige iz "onog" doba
    x-am i prijavljujem Velika ocekivanja, uz preporuke.
    Last edited by Elly; 19.07.2016 at 21:46.
     
  12. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    Prijavljujem Dino Buzzati, Tatarska pustinja, i
    Antonio Gramsci, L'albero del riccio (nisam nasla da li je prevedena ha hrvatski), obje za ljetnu skolsku lektiru.
    Napravila je tekstualne analize i sa ostatkom prvog dijela ljetne zadace poslala na mail profesorici kao sto je ova trazila od cijelog razreda, danas im je bio rok za isporuku.
    Zadovoljna je jer je dobila bonus (u praksi to znaci da moze biti da drugi pisu ispit a ona ne pise, ili da joj podigne ocjenu npr. ako je dobila 9 na 10, itd.)

    Uglavnom, za prvu je rekla da je dosadna jer se nista ne desava; procitala sam analizu i mislim da je shvatila poatu (ne mogu ju sad tu napisati radi spoilera), a kako sam ja uzela citati istu knjigu iza nje, smatram da je za tu dob "prenapredna" - meni sasvim lijepo tece, a i recenice su mi jako, jako lijepe, ja bih ju svakako prepoorucila odraslima.

    "L'albero del riccio" joj se puno vise svidio, rekla je da nije njen djir ali je bila dirljivija, a i price drugih autora koje su ubacene su joj se dopale, pogotovo Dickensova i Kiplingova.
    No, svejedno... rekla je da vam kazem da ih ne bi preporucila dalje, ako ih vec ne morate citati.


    Upravo cita Mariela Castro Espin: "Kako prezivjeti pubertet?" - neke stvari su nam aktualne, pa sam joj ponovo uzela knjigu... uz preporuke, stvarno je odlicna, sve objasnjava na jasan, no-taboo nacin (naravno ja sam ju procitala prije nje prije neke dvije godine), uglavnom - preporuke.

    Paralelno s tim za ljetnu skolsku zadacu cita Freda Uhlmana, "Pronadjeni prijatelj" - nije jos gotova, ali kaze da se brzo cita.
     
  13. MikiMama said:

    Default

    Pročitala je Šenoinu Branku. Kaže malo spora i dosadnjikava u odnosu na njen uobičajen izbor fantasy knjiga, ali svejedno dobra - kaže nije joj žao što ju je pročitala.
    Zatim Robinson Crusoe - oduševljena je.
    Prije toga je odradila 2 Harry Pottera - standardno odlični; Cura na netu - predvidiva iako vrlo bliska njenoj generaciji, zabavna; Gone - na engleskom, imam osjećaj da ju je ostavio blago razočaranom, možda su joj dosadili pomalo ...

    Mala je pročitala Alisu u zemlji čudesa
    Mali Lord od F.H.Burnett - kaže zanimljiv i lijep
    isto nekoliko Harry Pottera.

    Harry Potter bi naravno imao prioritet i svi bi bili pročitani još prije par godina, da nisam ja zabranila (*Grozna sam!*) čitanje svih 7 odjednom ... ovako su bolje nabrijane ...
     
  14. Jadranka's Avatar

    Jadranka said:

    Default

    I meni se cini da Tatarska pustinja nije za klince. Za nju ipak treba neki duh s malo vise zivotnog iskustva koji vise ne leti visoko po nebesima
     
  15. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    Prijavljujem Freda Uhlmana, "Pronadjeni prijatelj" - kaze tuzno, ali svidjelo joj se dosad od obvezne ljetne lektire najvise, cak toliko da nastavlja sa trilogijom (samo ova je bila obvezna, u trilogiji su jos "No Coward Soul" i No Resurrection, Please), sad je pri kraju "No Coward Soul".

    Takodjer je procitala i Giusi Quarenghi, " Un corpo di donna" (ne znam je li prevedena na hrvatski), o 13-godisnjoj djevojcici koja boluje od bulimije, sa happy endom; bila joj je vrlo zanimljiva - preporuke.
     
  16. Forka's Avatar

    Forka said:

    Default

    Elly, dati djetetu od 12 godina, ma kako napredno bilo, čitati Buzzatija i, pogotovo, Gramscija za lektiru, mi je, sorry, ali malo prenadobudno.
    Jednostavno smatram da ni jedan ni drugi autor (naročito ovaj drugi, kojega smo, sjećam se, spominjali u nekom kontekstu u davno doba na satovima marksizma) nisu primjereni mentalnom sklopu dvanaestogodišnjeg djeteta.
    Ne kužim...
     
  17. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    Quote Originally Posted by Forka View Post
    Elly, dati djetetu od 12 godina, ma kako napredno bilo, čitati Buzzatija i, pogotovo, Gramscija za lektiru, mi je, sorry, ali malo prenadobudno.
    Jednostavno smatram da ni jedan ni drugi autor (naročito ovaj drugi, kojega smo, sjećam se, spominjali u nekom kontekstu u davno doba na satovima marksizma) nisu primjereni mentalnom sklopu dvanaestogodišnjeg djeteta.
    Ne kužim...
    Forka, oni ce sada uciti taj period (prije i Drugi svjetski rat, fasizam, nacizam, itd.) i ocito je namjera profesorice pribliziti im taj period i kroz literaturu. Ne spomenuti Gramscija bi bilo samo staviti glavu u pijesak (osnivac talijanske komunisticke partije). Pise o njemu jako puno u knjizi iz povijesti. Osim toga, covjek koji je proveo zadnje godine zivota u zatvoru jer se opirao fasizmu, to nije nista sto njihov mentalni sklop ne moze shvatiti (da je tako, zabrinula bih se).
    Ne znam da li si citala tu knjigu? Jer ona uopce nije politicki konotirana - SPOILER - to su pisma koja je pisao djeci, zeni, majci iz zatvora, u kojima se brine o njihovom odgoju, kako zive, kako im prolaze dani, potice ih da uce i zapravo je vrlo dirljiva. A popracena je drugim pricama (Dickens, Kipling, Tolstoj, itd.), uz pomoc kojih djeci ilustrira zivotne poruke.

    Dino Buzzati je drugi par opanaka, oni nemaju zivotnog iskustva da bi knjigu mogli u potpunosti dozivjeti.
    E. je u tekstualnoj analizi napisala izmedju ostalog - SPOILER - "zivot proveden u iscekivanju dogadjaja (Tatari) koji se nikada nece dogoditi (pustinja)", prema tome poanta joj je jasna - iako joj se knjjiga nije dopala. Profesorica je vec ispravila zadace i za analize je dobila najvise ocjene. No mimo ocjena (IMHO ne cita se samo ocjena radi), skodilo joj nije - iako i dalje mislim da ju je bolje procitati sa malo vise zivotnog iskustva (meni se to npr desilo sa Anom Karenjinom koju sam procitala prvi put u 8. razredu - dosada u braku i napustanje djeteta radi malo uzbudjenja nije nesto sto mi se u toj dobi cinilo zanimljivim).
    Osobno sam dosla do zakljucka da neke knjige treba procitati vise puta kroz zivot, i da ovisno o dobi u kojoj su procitane uvijek u njima pronadjes nesto novo i drukcije nego kad si ih prvi puta procitao.
    Last edited by Elly; 04.08.2016 at 09:08.
     
  18. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    E. prijavljuje cjelokupnu Trilogiju povratka Freda Uhlmana, jako joj se dopala i preporuca ju dalje.

    Trenutno je na zadnjoj ljetnoj skolskoj lektiri: Giuseppe Tommasi, Gatopard.
    Kad bolje razmislim, ovo joj je prvi susret sa bas odraslom literaturom, bas me zanima koji ce joj biti komentari.
     
  19. tanja_b said:

    Default

    Kod nas su literaturni trendovi u djece trivijalniji tako da sam si ovo ljeto dala zadatak uvaliti mu što više knjiga koje NISU fantazija o zmajevima, čudovištima, izmišljenim svjetovima i slično.
    Pročitao je tako "Odabrana djela T.V. Spiveta", i iako je na početku prigovarao zbog brojnih digresija u pripovijedanju (nije on to tako nazvao, ali sam shvatila na što se žali), na kraju mu se knjiga svidjela i dosta brzo ju je pročitao.
    A usput je progutao i dva Zorana Pongrašića - "Ovaj put je kriv tata" (nastavak "Mama je kriva za sve", tema - huligani i dileri droge, ismijani do te mjere da su pretvoreni u karikature) i "Vidi majmuna" (tema: rasizam u osnovnoj školi). Čini mi se da mu paše taj tip pripovijedanja, na ležeran način govori o ozbiljnim temama, lako se čita, duhovit je, i iako ne mogu reći da su to književna remek-djela, drago mi je da čita i o običnim, svakodnevnim situacijama. Nije književnost samo fantastika i čarobnjaci.
     
  20. Peterlin's Avatar

    Peterlin said:

    Default

    Istina je da je teško naći prikladnu literaturu za čitače koji više nisu za dječju literaturu, a još nisu dorasli većini knjiga za odrasle. Moji najradije ne bi ništa čitali, a onda uz nagovor to bude nekakav sf. Trenutno je doma Robokalipsa ( autor Daniel Wilson) i Svijet tame (Henry Kuttner).

    E. je u Algoritmu odabrao knjigu Wasteland na engleskom jeziku, ali o toj knjizi ne znam ništa. Morat ću je i ja pročitati.
     
  21. tanja_b said:

    Default

    Komentirat ću ovdje, iako je riječ o lektiri pa bi možda trebalo na pdf "Škola". Dakle, moj sin kao prvu lektiru u 6. razredu ima roman Želimira Hercigonje "Tajni leksikon".
    Zbilja mi nije jasno po kojem kriteriju se biraju knjige za lektiru, ali na temelju prva tri poglavlja mogu reći da je ova knjiga katastrofa. U prva dva poglavlja saznajemo da su profesori u školi korumpirani jer odlične ocjene daju samo djeci političara ili ako im roditelji donose poklone, saznajemo i da su "kemičarke, fizičarke i matematičarke (nastavnice) zaribane i zašto su studirale te teške predmete, kad su mogle upisati likovnu, arheologiju ili književnost".
    Već dugo vremena sam alergična na takve poruke u dječjim knjigama (obično je matematika na tapeti kao "grozan predmet", ali ima i drugih), a sad razmišljam da se odem žaliti u školu i pritom potegnem pitanje budućnosti oporavka hrvatskog gospodarstva i tehnologije ako djeci u osnovnoj školi šaljemo ovakve poruke o STEM području
    Treće poglavlje svodi se na najobičnije tračanje prijateljica, što mi vuče na poticanje ženskog bullyinga o kojem se i na ovom forumu može dosta čitati, ali dalje još nisam stigla s čitanjem pa se neću istrčavati sa zaključcima. Ovo o "zaribanim profaćicama" mi je bilo dosta za danas.
     
  22. MikiMama said:

    Default

    evo što je mlađa pročitala ovo ljeto (sad narednih par mjeseci samo lektira )

    Hobit
    Harry Potter x2
    Burnett - Mali Lord
    Sachar - Moj Šuknuti šukundjed Svinjokradica
    Carroll - Alica u zemlji čudesa
    Pyle - Robin Hood
     
  23. čokolada's Avatar

    čokolada said:

    Default

    Quote Originally Posted by tanja_b View Post
    Komentirat ću ovdje, iako je riječ o lektiri pa bi možda trebalo na pdf "Škola". Dakle, moj sin kao prvu lektiru u 6. razredu ima roman Želimira Hercigonje "Tajni leksikon".
    Zbilja mi nije jasno po kojem kriteriju se biraju knjige za lektiru, ali na temelju prva tri poglavlja mogu reći da je ova knjiga katastrofa. U prva dva poglavlja saznajemo da su profesori u školi korumpirani jer odlične ocjene daju samo djeci političara ili ako im roditelji donose poklone, saznajemo i da su "kemičarke, fizičarke i matematičarke (nastavnice) zaribane i zašto su studirale te teške predmete, kad su mogle upisati likovnu, arheologiju ili književnost".
    Već dugo vremena sam alergična na takve poruke u dječjim knjigama (obično je matematika na tapeti kao "grozan predmet", ali ima i drugih), a sad razmišljam da se odem žaliti u školu i pritom potegnem pitanje budućnosti oporavka hrvatskog gospodarstva i tehnologije ako djeci u osnovnoj školi šaljemo ovakve poruke o STEM području
    Treće poglavlje svodi se na najobičnije tračanje prijateljica, što mi vuče na poticanje ženskog bullyinga o kojem se i na ovom forumu može dosta čitati, ali dalje još nisam stigla s čitanjem pa se neću istrčavati sa zaključcima. Ovo o "zaribanim profaćicama" mi je bilo dosta za danas.
    Ja cu ovo samo iskoristiti da izrazim odusevljenje čitankom ŠK za 3.r., Moja staza, koja obiluje krasnim tekstovima i osobito pjesmama (Tadijanovic, Cesaric, Femenic, Zvrko, Paljetak, Balog, Jaksevac, Krklec...). Ne mogu k sebi doći nakon onih trivijalnih modernih uradaka koje je starija u čitanci imala (zaboravih izdavača).
     
  24. Angie75's Avatar

    Angie75 said:

    Default

    Quote Originally Posted by tanja_b View Post
    Komentirat ću ovdje, iako je riječ o lektiri pa bi možda trebalo na pdf "Škola". Dakle, moj sin kao prvu lektiru u 6. razredu ima roman Želimira Hercigonje "Tajni leksikon".
    Zbilja mi nije jasno po kojem kriteriju se biraju knjige za lektiru, ali na temelju prva tri poglavlja mogu reći da je ova knjiga katastrofa. U prva dva poglavlja saznajemo da su profesori u školi korumpirani jer odlične ocjene daju samo djeci političara ili ako im roditelji donose poklone, saznajemo i da su "kemičarke, fizičarke i matematičarke (nastavnice) zaribane i zašto su studirale te teške predmete, kad su mogle upisati likovnu, arheologiju ili književnost".
    Već dugo vremena sam alergična na takve poruke u dječjim knjigama (obično je matematika na tapeti kao "grozan predmet", ali ima i drugih), a sad razmišljam da se odem žaliti u školu i pritom potegnem pitanje budućnosti oporavka hrvatskog gospodarstva i tehnologije ako djeci u osnovnoj školi šaljemo ovakve poruke o STEM području
    Treće poglavlje svodi se na najobičnije tračanje prijateljica, što mi vuče na poticanje ženskog bullyinga o kojem se i na ovom forumu može dosta čitati, ali dalje još nisam stigla s čitanjem pa se neću istrčavati sa zaključcima. Ovo o "zaribanim profaćicama" mi je bilo dosta za danas.
    Prestrašno! Je li ta knjiga ulazi u onaj odabir profesorice hrvatskog ili je obavezna?
     
  25. tanja_b said:

    Default

    Odabir profesorice hrvatskog.
     
  26. Angie75's Avatar

    Angie75 said:

    Default

    Onda protestiraj!
     
  27. tanja_b said:

    Default

    Da, ne znam samo da li profesorici (ove godine imaju novu) ili onom tko sastavlja popise lektire (nisam uspjela naći tko donosi taj program - čini mi se Ministarstvo). A da stvar bude gora, ove godine je (obavezna!) lektira i Tomašev Mali ratni dnevnik na koji također ima smisla protestirati, iako odgovor već znam.
    Mislim da ću za početak prošetati na predmetne informacije
     
  28. Kanga's Avatar

    Kanga said:

    Default

    ajme tanja

    Moj šestaš kao prvu lektiru ima O. Wilde, Sretni kraljević. Ovaj Tajni leksikon srećom nema na popisu, ali, vidjela sam da je i njemu uvršten Mali ratni dnevnik. Ne sjećam se da ga je dvoje starijih imalo. Bojim se da ću i ja na informacije kod predmetne nastavnice kad to dođe na red (želim prvo roman i sama čitav pročitati).
     
  29. babyboys's Avatar

    babyboys said:

    Default

    Mali ratni dnevnik je ustvari moj tata spava s andjelima.
    Moj je imao u 6.razredu pod tim naslovom
     
  30. Peterlin's Avatar

    Peterlin said:

    Default

    Quote Originally Posted by tanja_b View Post
    Da, ne znam samo da li profesorici (ove godine imaju novu) ili onom tko sastavlja popise lektire (nisam uspjela naći tko donosi taj program - čini mi se Ministarstvo). A da stvar bude gora, ove godine je (obavezna!) lektira i Tomašev Mali ratni dnevnik na koji također ima smisla protestirati, iako odgovor već znam.
    Mislim da ću za početak prošetati na predmetne informacije
    Zar to nije na popisu lektire u nižim razredima? Meni se nekako čini da sam se oko toga raspravljala još na razrednoj nastavi.
     
  31. aleksandra70vanja's Avatar

    aleksandra70vanja said:

    Default

    Quote Originally Posted by Peterlin View Post
    Zar to nije na popisu lektire u nižim razredima? Meni se nekako čini da sam se oko toga raspravljala još na razrednoj nastavi.
    šesti razred
     
  32. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    Quote Originally Posted by Elly View Post
    E. prijavljuje cjelokupnu Trilogiju povratka Freda Uhlmana, jako joj se dopala i preporuca ju dalje.

    Trenutno je na zadnjoj ljetnoj skolskoj lektiri: Giuseppe Tommasi, Gatopard.
    Kad bolje razmislim, ovo joj je prvi susret sa bas odraslom literaturom, bas me zanima koji ce joj biti komentari.
    Za Gatoparda je u analizi teksta izmedju ostaloga napisala da smatra da je to roman za odrasle.
    Ali procitala ga je cijeloga, skidam joj kapu.

    Sad trenutno rade romantizam, a nakon toga ce, valjda, poceti sa Vergom (Obitelj Malavoglia).

    Za vlastiti gust si ponovo cita Toma Sawyera na engleskom, trenutno su bez profke iz engleskog (i palimo svijece da dodje nova profesorica jer je prijasnja bila katastrofa do te mjere da se roditelji svih razreda planiraju izjasniti da ju ne zele natrag - iako mi kazu da ovdje taj oblik pobune ne daje bas i nekih rezultata, hmm), uglavnom sad joj Tom Sawyer dolazi kao neki oblik ponavljanja u ovoj pauzi bez nastave engleskog jezika.
    Last edited by Elly; 16.09.2016 at 13:48.
     
  33. ina33's Avatar

    ina33 said:

    Default

    Quote Originally Posted by MikiMama View Post
    evo što je mlađa pročitala ovo ljeto (sad narednih par mjeseci samo lektira )

    Hobit
    Harry Potter x2
    Burnett - Mali Lord
    Sachar - Moj Šuknuti šukundjed Svinjokradica
    Carroll - Alica u zemlji čudesa
    Pyle - Robin Hood
    Dob djeteta pls? Od 9-13 je puno razlike...
     
  34. Nera's Avatar

    Nera said:

    Default

    Mog sina zarazio susjed s Harry Potterom pa je stigao ovo ljeto do 5. dijela. Sad stoji i čeka bolja vremena zahvaljujući početku škole. Primio se lektire, Melita Rundek: Psima ulaz zabranjen.
    Kćer kaže da su si birali lektiru. Od ponuđene su probrali kaj im se čini zanimljivije, učo im dao na izbor.
     
  35. Jurana's Avatar

    Jurana said:

    Default

    Quote Originally Posted by ina33 View Post
    Dob djeteta pls? Od 9-13 je puno razlike...
    Nisam MikiMama, ali sam trenutno dokona
    Moj je Hobita i Harryja Pottera pročitao u 2., Malog Lorda i Alicu u 4. razredu, a Šuknutog djeda u 5.
     
  36. Jurana's Avatar

    Jurana said:

    Default

    Moj je kao prvu lektiru u 6. razredu dobio Poljubit ću je uskoro, možda. Ta se knjiga nas dosta čita za lektiru jer se radi o zavičajnom piscu. Mene ne privlači da je pročitam, a, iako je jako kukao što ju je dobio za lektiru, moj ju je sin brzo pročitao.

    Po svom izboru čita trilogiju Cornelije Funke koja počinje romanom Srce od tinte. I ova knjiga pripada žanru fantasyja, ali joj je dobra strana što govori o strasti prema čitanju i sadrži citate iz mnogih književnih djela.
     
  37. tropical's Avatar

    tropical said:

    Default

    Jao otkrila sam dugacku iscrpnu temu
    Zna li netko jel preveden Charlie i veliki stakleni lift na hr? Ne nalazim ga, a ovaj moj jos ne cita engleski dovoljno dobro za to. Upravo je pricitao prvi dio i jako je nestrpljiv za nastavak. Doduse, ako se zainati morat cemo zajedno na engleskom pa ce vjezbati engleski
    Last edited by tropical; 01.11.2016 at 10:15.
     
  38. kudri's Avatar

    kudri said:

    Default

    Quote Originally Posted by Jurana View Post
    Moj je kao prvu lektiru u 6. razredu dobio Poljubit ću je uskoro, možda. Ta se knjiga nas dosta čita za lektiru jer se radi o zavičajnom piscu. Mene ne privlači da je pročitam, a, iako je jako kukao što ju je dobio za lektiru, moj ju je sin brzo pročitao.

    Po svom izboru čita trilogiju Cornelije Funke koja počinje romanom Srce od tinte. I ova knjiga pripada žanru fantasyja, ali joj je dobra strana što govori o strasti prema čitanju i sadrži citate iz mnogih književnih djela.
    Poljubit ću je uskoro, možda je baš simpatična knjiga...ja je pročitala na nagovor kćeri koja ju jer riješila prošlo ljeto s 5 godina (ajde, par tjedana prije 6.ročkasa)
    Last edited by kudri; 03.11.2016 at 09:26.
     
  39. kudri's Avatar

    kudri said:

    Default

    A nedavno me nagovorila da pročitam i Hoću biti posebna!! Ajme, koji lejm od knjige!!! Površna totalno, plitka, glupe fore, prepuna stereotipa. Katasrtofa. Da sam znala da je toliko loša i nekvalitetna, čak bi rekla i lošeg utjecaja na djecu, ne bih je nikada kćeri dala da pročita.

    Primjeri:
    *glavna junakinja pojede puno kolača za Božić i treba smršaviti. Sprema hranu u salvetu i eto ti vraga, smršavi 3-4 kg i svi komentiraju kako je postala zgodna i sjaji??!!
    *dvije obitelji - jedna bez previše novaca i njezina je mama uvijek neuredna i prljave kose, a druga mama uvijek zgodna i našminkana i dotjerana jer njihova obitelj ima novaca??!!
    *u kafiću ekipa pije (ne piše što, ali se razumije...)??!!

    Ima toga još, ali sve navedeno nije u negativnom kontekstu, već izneseno kao činjenice. Ok, lektira je za 7.razred, ali zar djeci od 13-ak godina treba sve to servirati kao nešto normalno i uobičajeno??! Zapanjena sam dotičnom autoricom i mislim da neću dati kćeri više niti jednu njezinu knjigu da pročita.
    Last edited by kudri; 03.11.2016 at 09:31.
     
  40. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    E (13 god.) je valjda sad presla u drugu grupu.
    Procitala je Kafku, Preobrazaj (za skolu - dopao joj se, a procitala sam i njen pismeni rad na tu temu kojeg je napisala u skoli, cini mi se dosta dobro shvacen),
    sad za skolu rade Manzinijeve Zarucnike,
    a doma i dalje gusla po Harry Potter and the Cursed Child.

    Bude mi krivo kad vidim koliko vremena joj oduzima skolska lektira i koliko malo zapravo vremena ima za citanje "za gust".
    Sa druge strane, zahvalna sam sto u (povremeno napornoj) skolskoj lektiri pronadje nesto sto joj se svidja, i sto ju (naporna) lektira ipak ne odbija od daljnjeg citanja.
     
  41. tanja_b said:

    Default

    Quote Originally Posted by kudri View Post
    A nedavno me nagovorila da pročitam i Hoću biti posebna!! Ajme, koji lejm od knjige!!! Površna totalno, plitka, glupe fore, prepuna stereotipa. Katasrtofa. Da sam znala da je toliko loša i nekvalitetna, čak bi rekla i lošeg utjecaja na djecu, ne bih je nikada kćeri dala da pročita.

    Primjeri:
    *glavna junakinja pojede puno kolača za Božić i treba smršaviti. Sprema hranu u salvetu i eto ti vraga, smršavi 3-4 kg i svi komentiraju kako je postala zgodna i sjaji??!!
    *dvije obitelji - jedna bez previše novaca i njezina je mama uvijek neuredna i prljave kose, a druga mama uvijek zgodna i našminkana i dotjerana jer njihova obitelj ima novaca??!!
    *u kafiću ekipa pije (ne piše što, ali se razumije...)??!!

    Ima toga još, ali sve navedeno nije u negativnom kontekstu, već izneseno kao činjenice. Ok, lektira je za 7.razred, ali zar djeci od 13-ak godina treba sve to servirati kao nešto normalno i uobičajeno??! Zapanjena sam dotičnom autoricom i mislim da neću dati kćeri više niti jednu njezinu knjigu da pročita.
    Pročitaj gore moj post na temu romana "Tajni leksikon" koji je lektira za 6. razred, to ti je isti tip literature. Stvarno ne razumijem argumente s kojima se takve knjige uvrštavaju u lektiru
     
  42. Mima's Avatar

    Mima said:

    Default

    Meni je to isto potpuno neshvatljivo. Moja kći ove godine, osim obaveznih Povjestica i IBM ima jedino Kronike iz Narnije od nekakve općepoznate literature za djecu za lektiru.
    Sve ostalo su uglavnom knjige suvremenih hrvatskih autora za koje zaista ne vidim čime su zaslužile uvrštavanje u školsku lektiru ??
     
  43. tanja_b said:

    Default

    Quote Originally Posted by Mima View Post
    Meni je to isto potpuno neshvatljivo. Moja kći ove godine, osim obaveznih Povjestica i IBM ima jedino Kronike iz Narnije od nekakve općepoznate literature za djecu za lektiru.
    Sve ostalo su uglavnom knjige suvremenih hrvatskih autora za koje zaista ne vidim čime su zaslužile uvrštavanje u školsku lektiru ??
    Svojedobno je u 6. razredu za lektiru bio roman H. Sienkiewicza "Kroz pustinju i prašumu".
    Moj sin ga je pročitao još davno ranije, oduševljen je bio, i nekako ga je očekivao i u lektiri, a kad tamo - nema ga. Pa je pitao profesoricu zašto to nije u lektiri, a ona mu je odgovorila da su "djeca loše reagirala na taj roman, da im je bio predugačak"
    No zato umjesto svjetskog klasika i nobelovca imaju za lektiru "Tajni leksikon" i slične gluparije. Inače, on se više muči s takvim knjigama nego sa "strašnima debelima" jer su mu dosadne i ne sviđaju mu se. Trenutno se muči s "Malim ratnim dnevnikom", nakon prvih par stranica ustanovio je da je "knjiga prosta" (jer se opisuje seksualno uzbuđenje 12-godišnje djevojčice - bolje da ne komentiram sredovječnog autora koji je to opisivao ).
    Last edited by tanja_b; 03.11.2016 at 10:04.
     
  44. Peterlin's Avatar

    Peterlin said:

    Default

    Quote Originally Posted by tanja_b View Post
    Svojedobno je u 6. razredu za lektiru bio roman H. Sienkiewicza "Kroz pustinju i prašumu".
    Moj sin ga je pročitao još davno ranije, oduševljen je bio, i nekako ga je očekivao i u lektiri, a kad tamo - nema ga. Pa je pitao profesoricu zašto to nije u lektiri, a ona mu je odgovorila da su "djeca loše reagirala na taj roman, da im je bio predugačak"
    No zato umjesto svjetskog klasika i nobelovca imaju za lektiru "Tajni leksikon" i slične gluparije. Inače, on se više muči s takvim knjigama nego sa "strašnima debelima" jer su mu dosadne i ne sviđaju mu se. Trenutno se muči s "Malim ratnim dnevnikom", nakon prvih par stranica ustanovio je da je "knjiga prosta" (jer se opisuje seksualno uzbuđenje 12-godišnje djevojčice - bolje da ne komentiram sredovječnog autora koji je to opisivao ).
    Eh, za ovakve teško čitljive knjige dobro dođe prečica: http://blog.dnevnik.hr/www-lektire-z...i-dnevnik.html

    Dakako, nisam pristalica ovakvog "čitanja" lektire, ali za ovu knjigu sam svojoj djeci gledala kroz prste (zapravo, samo jedan je to imao u lektiri, drugi čak i nije).
     
  45. tanja_b said:

    Default

    Quote Originally Posted by Peterlin View Post
    Eh, za ovakve teško čitljive knjige dobro dođe prečica: http://blog.dnevnik.hr/www-lektire-z...i-dnevnik.html

    Dakako, nisam pristalica ovakvog "čitanja" lektire, ali za ovu knjigu sam svojoj djeci gledala kroz prste (zapravo, samo jedan je to imao u lektiri, drugi čak i nije).
    Ufff, to je kod mene "apage satana" Nikad mu ne bih preporučila sažetke s interneta jer su često netočni, a i gdje je granica u korištenju takvih izvora?
    Kod čitanja zagovaram princip - ako ti se knjiga ne sviđa, imaš puno pravo to reći, ali tek nakon što je pročitaš.
    On si već sad skuplja argumentaciju - npr. ustanovio je da su neke njemačke rečenice (koje kakti izgovaraju Austrijanci) potpuno krivo napisane
     
  46. Peterlin's Avatar

    Peterlin said:

    Default

    Quote Originally Posted by tanja_b View Post
    Ufff, to je kod mene "apage satana" Nikad mu ne bih preporučila sažetke s interneta jer su često netočni, a i gdje je granica u korištenju takvih izvora?
    Kod čitanja zagovaram princip - ako ti se knjiga ne sviđa, imaš puno pravo to reći, ali tek nakon što je pročitaš.
    On si već sad skuplja argumentaciju - npr. ustanovio je da su neke njemačke rečenice (koje kakti izgovaraju Austrijanci) potpuno krivo napisane
    Slažem se, ali za ovu knjigu bih popustila.

    Inače, dobro mi je poznat sistem kritiziranja knjiga koje su za lektiru. Tako i treba biti. Kad ni jedan drugi motiv za čitanje ne pali, ovaj je primjenjiv.
     
  47. tanja_b said:

    Default

    I ja sam svojem bila spremna popustiti, odnosno ne protiviti mu se, kad je nakon prvih 20-ak stranica izjavio "Ja to neću pročitati, neka mi da jedan!"
    Samo što je karakterno preveliki štreber da bi si svojevoljno priuštio jedinicu iz lektire (ili makar slabiju ocjenu), tako da je ipak čita
     
  48. kudri's Avatar

    kudri said:

    Default

    Nije mi stvarno jasno tko bira te knjige/autore! Da, knjigice u formatu teena i ok-a, pa ih klinci puse jer im sustav to servira i dopusta...katastrofa!! A toliko ima divnih knjiga!!
     
  49. Elly's Avatar

    Elly said:

    Default

    Quote Originally Posted by tanja_b View Post
    Pa je pitao profesoricu zašto to nije u lektiri, a ona mu je odgovorila da su "djeca loše reagirala na taj roman, da im je bio predugačak"
    Tak i kod nas, profka u B razredu je dala 5 knjiga kroz ljeto, sve krasna literatura, klasici... I onda roditelji paljbu, da zasto su na popisu Junaci Pavlove ulice jer je knjiga tuzna, da zasto Alisa u Zemlji cudesa, pa ovo, pa ono... Na kraju su valjda lektiru pisali s Interneta.

    A moja je zalovala za tih 5 knjiga jer je morala procitati Gatoparda, Tatarsku pustinju, Trilogiju povratka i kao zadnje Jezevo stablo (Gramsci). Ali sto ces - razlicita profesorica, razlicite liste.

    Zavrsili su Kafku, sad im je na redu Verga, Obitelj Malavoglia za lektiru, a za literaturu obradjenu na satu citaju Manzonijeve Zarucnike (koji su, inace, ponovo na popisu obvezne literature u 2. srednje).

    Nije fer niti da svi ne citaju isto stivo, kod nas to ovisi od profke do profke.
    Last edited by Elly; 04.11.2016 at 10:06.
     
  50. Peterlin's Avatar

    Peterlin said:

    Default

    Quote Originally Posted by Elly View Post
    Tak i kod nas, profka u B razredu je dala 5 knjiga kroz ljeto, sve krasna literatura, klasici... I onda roditelji paljbu, da zasto su na popisu Junaci Pavlove ulice jer je knjiga tuzna, da zasto Alisa u Zemlji cudesa, pa ovo, pa ono... Na kraju su valjda lektiru pisali s Interneta.

    A moja je zalovala za tih 5 knjiga jer je morala procitati Gatoparda, Tatarsku pustinju, Trilogiju povratka i kao zadnje Jezevo stablo (Gramsci). Ali sto ces - razlicita profesorica, razlicite liste.

    Zavrsili su Kafku, sad im je na redu Verga, Obitelj Malavoglia za lektiru, a za literaturu obradjenu na satu citaju Manzonijeve Zarucnike (koji su, inace, ponovo na popisu obvezne literature u 2. srednje).

    Nije fer niti da svi ne citaju isto stivo, kod nas to ovisi od profke do profke.
    Kod nas je isto, ima nekoliko djela koja su obavezna, a ostalo je po izboru profesora. Ne znam točno koliko, u osnovnoj školi su (mislim) tri djela obvezna, a možda taj broj raste s višim razredima. Ide otšrilike 1 djelo mjesečno. Dugo nisam gledala nastavni plan.