Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Odlazak na posao?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno Odlazak na posao?

    Da li je vec neko obradio ovu temu i gdje? Nisam uspjela naci, a ne bih da ponavljam. Stvar je u tom, da bez obzira sto imam zakonsko pravo na porodiljsko od 6 ili godinu dana, ukoliko bi porod prosao ok, a i ja, onda bih se morala vratiti na posao za nekih 2 do 2 i po mjeseca, naravno na neko skraceno radno vrijeme od 4 sata.
    Ali ipak..nikako ne znam kako je to uopste moguce?? Mislim kako tako malo dijete ostaviti ukoliko doji i da li je fizicki zena sposobna odsustvovati i posvetiti se poslu, s obzirom na hronicno nespavanje kojem je izlozena zbog djetete?
    Ima li neko iskustva u ovome, kako rjesava ovo? Znam da bi se morao neko naci ko bi cuvao dijete tih 4 i po sata dok sam odsutna, ali ostalo? :/

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    U Hrvatskoj je mislim (nisam sigurna)pravo da nakon 42 dana žena može iznimno otići raditi, ali da otac mora nastaviti porodiljni.
    A što se tiče spremnosti, ja još danas psihički nisam spremna, a fizički nakon 2 mjeseca- hm, mislim da je ipak prerano, za bebicu svakako, a i za tebe.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ja sam dok je luka imao dva-tri (pa cak i dalje, tek sada otkad puzi je malo drugacije) bila toliko nesposobna za ista osim brinuti se za njega da sam hvalila sve svece sto sam uspjela diplomirati jos dok sam bila trudna.
    bez obzira na vrijeme, moci se posvetiti necemu (relativno kvalitetno, koncentrirano a pretpostavljam da ti je posao zahtjevan i da si tesko zamjenjiva kad bi se tako brzo trebala vratiti na posao) dok je beba tako mala meni se cini nemoguce. bebac ce ti, cak i da si naspavana, sto je gotovo nemoguce, stalno biti u glavi, u zelucu... tvoja sposobnost koncentracije ce vjerojatno ici iskljucivo u tom smjeru.
    to je moje iskustvo, ali i iskustvo SVIH mama s kojima sam pricala...
    neke , kao ja i nakon 6 mj. tesko mogu zamisliti povratak na posao. no jedna frendica je planirala otici sa 6mj, pa odustala. a susjeda je pocela nakon 6mj. raditi (ali u svojoj firmi, doma i kad hoce + fantastican baka/deda servis).

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,285

    Početno

    ne mogu zamisliti kako bi bilo da sam se nakon 2 mjeseca morala vratiti na posao! Mislim da je to pre stresno koliko za mamu, toliko i za bebu. Beba treba mamu i mama treba bebu, a da ne spominjemo sve obaveze, umor, nespavanje...
    Ja sam planirala vratiti se nakon 6 mjeseci. Nema šanse. Tek kad je tih 6 mjeseci kucalo na vrata ja sam shvatila da jednostavno ne mogu Vitu ostaviti nekome na čuvanje ili je dati u jaslice. Tim gore što nemam baka/deda servis. Da mi je mama bliže, možda bih je mogla ostaviti noj na čuvanje, ali samo i nisključivo njoj i nikome drugome! A i to bi mi bilo teško...

    Ne znam što da ti kažem...i ne znam kako možeš riješiti taj problem i da li ga možeš riješiti a da ne ostaneš bez posla...Želim ti da uspiješ naći neku zlatnu sredinu....Drži se!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,285

    Početno

    noj=njoj

  6. #6
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    vratila se na posao kad je imao 3mj,pola radnog vremena
    kad je napunio 6mj postala sam samozaposlena i radila dvokratno
    jednostavno nisam imala izbora ili tako ili ostati bez posla a u to
    vrijeme MM nije radio
    tako da nisam ni mogla razmišljati o tome šta je bolje ili gore
    jednostavno se radilo o egzistenciji

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Radila honorarno nekih 3 sata kada je Jan imao otprilike tri mjeseca (to je trajalo mjesec i pol), a na posao se vratila nakon 6 mjeseci.
    Sve je stvar kako ćeš si posložiti stvari. Ako znaš da moraš/želiš onda ćeš se organizirati u tom smjeru.
    Ja sam imala sreću pa je moje dijete ugl. bilo sa tatom, rjeđe sa bakom i da je u pitanju bio samo jedan obrok za koji bi mu ostavila izdojeno mlijeko. Sisao je prije polaska i čim bi se vratila.
    Bio je od onih koji su jako dugo sisali i po svaka dva sata noću. Nije mi bilo tako naporno kako bi mi se činilo da sam si to predočavala prije nego što mi se to dešavalo.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    ja sam se vratila na pola radnog vremena prije 2tj.,dakle nakon 2mj.
    malić je doma s tatom za to vrijeme,ostavim izdojeno mlijeko,ali ipak to nije to.Sven je dosta nervozan kad me nema,ali drugog izbora nemamo.
    muž je nezaposlen,i još ktome civilnu odrađuje, tak da uglavnom trčimo..kad ja dođem doma on odlazi i obrnuto.
    bilo bi bolje da sam mogla ostati dulje doma.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno Re: Odlazak na posao?

    Zullu, bas mi je zao.

    Kakva je to firma?! Prvo vam ne placaju zdravstveno na vrijeme, plate kasne, a jos od tebe zahtijevaju da se vratis na posao tako rano! Znam da je u Bosni situacija sa poslom veoma teska, ali ipak takvo ucjenjivanje bi se moralo sankcionisati!

    Citiraj Zullu prvotno napisa
    ukoliko bi porod prosao ok, a i ja, onda bih se morala vratiti na posao za nekih 2 do 2 i po mjeseca, naravno na neko skraceno radno vrijeme od 4 sata.
    Ima li ikakve sanse da sredis sa doktorom da ostane s kuci dodatnih mjesec-dva? Znam da bi to bilo varanje, al' nisam sigurna da tvoj poslodavac zasluzuje bolje. Ispravi me ako grijesim. :/

  10. #10
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,704

    Početno

    Zullu je li bas moras
    ja sam morala ici raditi nakon 6 mjeseci i i to mi je bilo prerano.

    Sto se tice rada i neispavanosti....ne sekiraj se. Ima ovdje brdo mama koje nikad nisu prespavale noc godinama. Ja nisam prespavala noc evo 15 mjeseci a imam jako naporan i stresan posao pa sam ziva.

    Nego probaj ti nekako da ne radis barem do 6 mjeseci....ako ikako mozes. Za dobro tvoje bebice a i tvoje

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Mah, ovo vracanje na posao bi bilo u slucaju da nam se isplate dohodci i ostalo, sto ocekujem. I u pocetku bi bilo 3-4 sata, jer ne vidim da bi ikako, ikako moglo drugacije, a i za tih 3-4 sata se brinem hocu li moci ikako, jer ako nema muza, onda mi je problem ko ce s njim ostajati. Ali valjda cu to rjesavati kad dodje vrijeme. Ipak kad se uzme nisu to ni 3-4 sata, dok dodjem do posla i vratim se od posla do kuce, uzme mi i to po 15 minuta, sto je produzenje od pola sata. Ali valjda ako je dijete zdravo, ja cu nekako moci, jer jebiga..situacija je takva da se stvarno bez plate ne moze zivjeti :/ Pa kad bi bila, onda bi se morala vratiti na posao nakon nekih 2 i po mjeseca.

  12. #12
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,704

    Početno

    zullu ne ne psovati, to se ne smije
    a cuj...ako pocnes raditi, mozes naci nekog da cuva bebu tih par sati ...islim da sata dnevno ne bi trebalo biti skupo i obavezno se izdajati :namig

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    56

    Početno

    Mogu ti reci kako je meni bilo kada sam se vratila na posao a moja curica je bila stara 28 dana.I jos nesto vratila sam se na puno radno vrijeme sa mogucnoscu koristenja dvije pauze od po 40 minuta. I ja zivim u Bosni i meni ne moras nista objasnjavati, nema ovdje zakona niti ikoga mozes natjerati ni na sta a to da moras ostati min.42 dana kuci nakon poroda okaci macku o rep. Moja curica sada ima 4 god i 3 mjeseca, vec je velika i kada je gledam ne mogu da povjerujem kroz sta smo sve prosli. Radila sam za humanitarnu organizaciju tako da mi je plata bila jako dobra, nasla sam predivnu tetu koja ju je cuvala dok suprug ne dodje, znaci od 8-16, ja sam dolazila dva puta dnevno i sa poslom zavrsala oko 16:30 -17:00 u najboljem slucaju. Mi nismo imali izbora finansijska situacija nam je bila totalni fijasko, bez posla bih sigurno ostala i eto bilo je tako.
    Imala sam ogromnu podrsku MM on je radio sve osim sto je nije dojio ali i to sam izdrzala samo 4 mjeseca onda smo presli na adaptirano. Imala sam ispomoc u kuci znaci apsolutno nista nisam radila doma i cini mi se da je jedino zbog toga sve moglo funcionisati. Svaki dan je sve bilo ocisceno, pospremljeno, rucak gotov tako da smo se nas dvoje bavili samo sa nasom curicom ali kazem da nisam imala jako dobru platu i mogla platiti tetu cistilicu ne znam kako bi ista uspjevali. Bilo je jako tesko, nedostajala mi je strasno, vjerovatno zbog toga ni danas ne idem nigdje bez nje, stalno je sa mnom pa i na WC kad idem. Da se moze moze se, kako covjek izdrzi nemam pojma, ali evo nedavno sam otkrila i da imam urodjenu srcanu manu pa si nesto mislim ako me onda nije strefilo valjda nece ni sada. Puno snage vam zelim i nadam se da ce nekada i mame u Bosni imati neka prava.

  14. #14
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,704

    Početno

    Melice, ja cu samo reci da je ovo katastrofa!
    Mogu misliti kako ti je bilo ostaviti tako malo sunce i ici raditi....
    Ne znam...molim Bog da mi se ne desi slicno ali i ako bi se desilo, ako bih imala ikakvog nacina da prezivim, prije bih dala otkaz nego isla raditi
    To je za mene zlocin.
    da me ne shvatis pogresno...ja ne krivim nikog osim nase drzave za ovo.
    I kad nam jos kazu pada natalitet.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,512

    Početno

    Ja ne krivim nasu drzavu sto sam se morala vratiti na posao kad je Viktor napunio 5 mj. Jer ne radim za nasu drzavu. One koje su u to vrijeme radile za drzavu...uredno su ostajale godinu dana kod kuce.
    To je do poslodavca...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    a drzava poslodavcima to direktno ili indirektno dozvoljava...

  17. #17
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,704

    Početno

    ma ninet i do drzave
    da drzava ima zakon po tom zakonu bi SVI morali da postupaju...
    ja to tako vidim

    sta meni vrijedi sto mi daje drzava godinu jadnih 340 KM mjesecno kad svi znaju da od toga ne mozes zivjet

    i sta briga privatnika sto ti drzava daje godinu kad on moze zahtjevati da dodjes raditi ranije ili ides pa pa....

    ma ja se odmah upalim ko hepo kockica
    zato bolje da sutim

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Nego sta nego do poslodavca! I onda mi kaze EU je super. Jedi razlog zbog kojeg bi radila u drzavnoj firmi je porodiljni. Ali... sto se mora nije tesko. I ja sam sinka napustila kad je imao 3,5 mjeseca. Radno vrijeme od 8.30 do 17.00, sa pauzom od sat vremena. I izdrzali smo. Ostatak dana je pripadao samo njemu. Jeste bilo tesko, ali se predeveralo. Drzim fige da prodje sto bezbolnije.

  19. #19
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,704

    Početno

    a ja sam trebala zivjeti puno prije naseg vremena
    ja bih da idem na posao par satii ostalo da budem kuci s djetetom
    a i da imam dosta love
    ah, opet sanjarim

    sta li bi od onog radoholicara sto je radio od 8-22h vrlo cesto...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    56

    Početno

    MamaNjojza i ja na neki nacin krivim drzavu jer kojekave organizacije mogu raditi sta hoce obzirom da ih niko ne kontrolise pa si onda moj bivsi direktor moze priustiti da mi prica o tome kako nije u redu da mame tako dugo budu kod kuce i da je sasvim normalno da se vrate na posao ranije i necu reci da sam angazmanom advokata uspjela ostati na poslu jer su me htjeli otpustiti kada sam bila trudna ali srecom sam imala ugovor na neodredjeno pa iako se projekat zavrsao nisu imali osnova da me otpuste. Ali zato sam imala ukupno 3 mjeseca za odsustvo na ime trudnoce i porodjaja a kako sam morala cuvati trudnocu i prenijela 11 dana nakon poroda mi je ostalo samo 28. Ali eto mojom platom sam izdrzavala i moje roditelje i nas i jednostavno nisam imala izbora. A da je zlocin jeste. I nikome to ne bih pozeljela ali napisala sam ovo samo da odgovorim Zullu da se moze, kako ne znam ali mi smo uspjeli. Bez adekvatne pomoci ni u kom slucaju to nikome ne bih preporucila. Znaci MM mora biti totalno ukljucen i pomagati u svemu, pomoc u kuci je svakako dobrodosla a svo slobodno vrijeme provoditi sa nasim srecama i sve ostalo podrediti njima. Oni ne smiju nista osjetiti pa makar mi padale s nogu. I jos nesto ja se ovime ne ponosim kada bih mogla birati ponovo vjerovatno bih ostala kod kuce s tim sto jos uvijek ne znam kako bi prezivjeli svi zajedno. Eto toliko.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Ali eto mojom platom sam izdrzavala i moje roditelje i nas i jednostavno nisam imala izbora.
    jos nesto ja se ovime ne ponosim kada bih mogla birati ponovo vjerovatno bih ostala kod kuce s tim sto jos uvijek ne znam kako bi prezivjeli svi zajedno.
    ja mislim da bi trebala biti jako ponosna na sebe, snazna zeno! i svi oko tebe!
    eto ti za hrabrost!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Ama vjeruj da ne znam stvarno, znam samo da cu morati raditi i to je sve, a kako cu organizovati stvari to jos ne znam. Jednostavno smo u takvoj situaciji da moramo raditi oboje, jer drugacije ne mozemo troskove podmiriti. Nazalost muz ne moze bas ostajati kuci stalno i brinuti se tih par sati za dijete, jer privatno radi, pa mada je takav posao da nekad po par mjeseci nemamo nista iz toga, ipak i bude, tako da ne moze pustiti kraju i sjediti u kuci. Neke dane ce biti, ali nekad mora na put pa ga nema po sedmicu.
    Mislim da cu se vratiti na posao ako zdravstveno budem ok, naravno i dijete, tako da ga moze neko pricuvati prvih par mjeseci tih par sati, jer sigurno cu ostati pri tom da radim pola radnog vremena bar dok mu ne bude punih 6 mjeseci.

    U sustini mi je najveci problem, naci osobu kojoj mogu ostaviti dijete, da se dobro brine za njega, a naravno trebace mi i pomoc po kuci, fakticki 2 posla bi ta osoba morala raditi. Danas je jako tesko naci nekoga, jer nekako ne mogu neku osobu preko oglasa dovesti u kucu i ostaviti
    I to ce biti izdatak, cak ne znam ni koliko se te cijene krecu da se plati nekome da ti svaki dan dodje kuci 4/5 sati, cuva dijete i pospremi nesto, ali eto, sto se mora mora se, pa cu se pobrinuti i za to, valjda cemo nesto skontati za ovo vrijeme dok se ne budem vratila na posao.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Ja sam išla raditi kada je Nicole imala 2,5 mj. jer sam i na rukovodećoj poziciji a i zbog plaće.Sve obaveze sam dobro uskladila,podojila bi je ujutro i kada bi me zvali da je gladna ja bi je opet došle podojiti- obično bi to bilo 2 puta u toku radnog vremena ( koristila bi pauzu za dojenje a i posao mi je na 15 min. od kuće ).Ja bi se i izdojila i ostavila svoje mlijeko no nikada nije htijela bočicu pa smo tako dojile 2g i 9mj.Sa 6 mj. je krenula u jaslice i odlazila bi je u jaslice jednom podojiti a već sa 11mj. nije bilo potrebe - izdržala bi od ujutro 0800 pa do 1400 i onda bi doma dojila.Sada me to opet čeka sa drugim dijetetom i opet ću sve ponoviti.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Ma pretpostavljam da dosta zavisi i od zdravlja djeteta a i majke, kako se osjecaju i koliko paznje je djetetu potrebno. Ako je sve ok s djetetom onda se nekako ta organizacija moze napraviti i raditi. Pa vidjecemo, nadam se da ce sve biti ok, pa nesto cemo napraviti u tom slucaju. Vidim da je moguce sve, pa pokusacemo

  25. #25
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    žao mi je svih mama koje se ranije vraćaju na posao
    vrijeme se ne može vratiti
    koliko vidim, dosta vas je bilo koje ste to stvarno herojski odradile
    to je dokaz koliko je jedna majka snažna i hrabra i koliko može izdržati za svoje dijete
    ja sam imala sreću i bila doma godinu dana, a nadam se da ću i opet tako
    sve za naše

  26. #26
    Darijae avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    506

    Početno

    oli postoje jaslice koje primaju bebaće od 6 miseci ....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •