HERA, puno ti hvala na ovom pojašnjenju jer sam i ja u sličnoj situaciji i za sada je ova tvoja ideja jedino što vidim da bi me moglo izvući. Nego, nešto mi ipak nije do kraja jasno:

1) Jesu li ti i ti mjeseci za koje si sama plaćala staž ulazili u prosjek zadnjih 6 mjeseci plaća koje je tražio HZZO?
Odnosno, što su ti poslije u HZZOu računali kao prosjek plaće za te mjesece koje si sama uplatila? Meni je logika da su ti, ako si uplaćivala za sebe staž po najmanjoj osnovici, onda poslije za prosjek tih mjeseci uzeli kao da si bila na minimalcu? A onda mi to izgleda neisplativo, jer se prosjekom opet vratiš na neki minimalac koji bi dobila ionako...

2) Koliko mjeseci si nakon tih vlastitih "nadoplata" staža primala "normalnu" plaću pa onda otišla na porodiljni (ili čuvanje, što je već kod tebe bilo)?
(To mi je ustvari povezano s onim pitanjem pod 1, jer ako si 6 mjeseci nakon toga imala normalnu plaću, onda ti vlastiti "nadokupljeni" mjeseci sa stažom niti nisu ulazili u prosjek za HZZO)

3) Kako je ekipa u HZZO-u reagirala kad si im došla s nadoplatom staža - jesu te htjeli katapultirati van jer si "prokužila" stvar ili ...?

Hvala ti unaprijed puno na odgovorima


Citiraj Hera prvotno napisa Vidi poruku
Ubacujem se malo na temu s podacima koji će možda biti od koristi trudnicama koje nemaju 18 mj. staža u zadnje dvije godine, pa bi im zbog toga naknada mogla biti manja.

Meni se to desilo jer sam spletom okolnosti iz nekih osobnih razloga odlučila prekinuti radni odnos i počela sam ponovno raditi nakon gotovo 9 mj. dok su se te okolnosti promijenile. Kad smo donosili odluku o 3. trudnoći, tu činjenicu potpuno nepromišljeno nisam uzela u obzir, pošto prije nikad nisam prekidala s poslom ako nisam prelazila na drugi i u jednom trenu mi je palo na pamet da neću imati 18 mj. staža u zadnje 2 godine do trena otvaranja porodiljnog.

Rješenje je tzv. produženo mirovinsko osiguranje, odete u HZMO i u biti sami sebi platite staž za to vrijeme kad niste radili, po nekoj najnižoj osnovici. Dobite gomilu obrazaca, popunite, predate, čekate rješenje, pa onda od PU dobite poziv na plaćanje po rješenju, s uplatnicom idete opet u hzmo, kao i s potvrdom PU i još nekim papirima (ne sjećam se sve birokracije, nekad vas izlude), ja sam onda na kraju još nosila radnu knjižicu da mi upišu staž (od 7. mj. to valjda više ne treba obzirom da se one ukidaju).

Jedino ograničenje tu je da taj prvi zahtjev hzmo-u morate predati najkasnije do godinu dana kad je počeo prekid staža, a ostatak procedure onda ide dalje bez problema (ja sam predala 4 dana prije tog roka jer sam slučajno koji dan prije toga čula za tu opciju, pa mi je palo na pamet da bih tako mogla riješiti pitanje nedostatka staža).

Naravno, ako ste na nekoj minimalnoj plaći kojom se određuje prosjek za naknadu, to se baš ne isplati, no, možete se raspitati i izračunati koliko vas košta, a koliko će vam biti veća naknada ako imate više staža (mene je za tih 9 mj. koštalo skoro 5,000kn sve skupa).

Nadam se da će nekome pomoći