Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
Mislim da je kvaliteta jaslica sigurno bitna stavka. 15-20 djece na jednu ili dvije tete sigurno nije isto, kao ono sto je Kaee opisivala (ne sjećam se točno, mislim da je u grupi bilo 6-ro djece i dvije tete s pomoćnicom)
Pisala sam bila i prije, ali opet cu... malo uzivam na poslu, naradila sam se ovih dana.

Vrtic koji smo mi odabrali (cijena za jedno dijete je otprilike polovica/malo vise jedne prosjecne mjesecne place u nasem gradu) je akreditirana institucija, a inace jedna od brojnih opcija. Opcije su institucije, privatni vrtici (u vlastitoj kuci, s tetom odgajateljicom koja ne mora nuzno biti odgajateljske struke), cuvanje jedan na jedan.... i tko zna sto jos. Ljudi biraju sto im odgovara, financijski ili drugacije.

Long story short, s obzirom da ce biti stopedesettisuca stranica -- nema sansi da bih nas vrtic stvarno, najstvarnije, mogla nazvati nuznim zlom. Nikako. Vrijedno je svakog dolara. Starije dijete ide od 9.5 mjeseci, a mala ce krenuti s 12.5 (nju vodim na posao; ima dadilju od 4. tjedna zivota). Skroz se slazem sa seni da bi se trebalo zalagati za bolje uvjete, umjesto prozivanja institucija nuznim zlom i uzasom. Stvano ne mora biti tako.


Nas vrtic je akreditiran za brigu o djeci od navrsenog 6 (sestog) tjedna zivota do polaska u skolu (u skolu se ide one godine u kojoj dijete napuni 5 godina do 1. rujna). Postoje cetiri zasebne ucionice. U svakoj ucionici radi jedan tzv. lead teacher i tamo je 8 sati dnevno. Ima pauzu za rucak i dvije polusatne pauze. Uz ovu osobu koja ima svo potrebno znanje i zavrsene skole, postoje dodatni teacher's aides, iliti pomocno osoblje, uglavnom zaposleni na pola radnog vremena. Ima ih po nekoliko, u svakoj ucionici, u svakom trenutku. Uz njih, postoji jos dodatnog osoblja. Svi dodatni zaposlenici su studenti na faksu u sklopu kojeg je vrtic i vecinom studiraju srodne predmete.

Prema akreditaciji, ucionica za najmladju djecu (od 6 tjedana do 16 mjeseci) prihvaca 12 beba/djece i u svakom trenutku, uz vec spomenutog lead teacher, odnos odgajatelja i djece je minimalno 1:3. U praksi, u ovoj sobi, u gotovo svakom trenutku bebe i odgajatelji provode vrijeme jedan na jedan. Djeca od 6 tjedana do 16 mjeseci starosti jedu kad im se jede. Dojena djeca su hranjena iskljucivo majcinim mlijekom koje majka donosi kako i kad joj odgovara, u kolicinama koje joj odgovaraju pa se viskovi cuvaju u frizideru u sobi. Kuhani rucak se servira izmedju 11 i 12, ali djeca koja u to vrijeme spavaju jedu nakon toga, kad se probude. Roditelji biraju nacin hranjenja - kasice, kruta hrana (finger food), BLW. Svaka beba ima svoj kinderbet u zasebnom dijelu ucionice, ali ako dijete nije naviklo spavati samo u krevetu, odgajatelj ce ga drzati na rukama, ako roditelj tako zeli. Niti jedno dijete se ne uspavljuje samo (osim ako tako i inace radi ili to inzistira roditelj). Djeca spavaju kad im se spava; sve u ovoj sobi se dogadja onako kako dijete zeli/voli/treba.

Sljedeca ucionica je za djecu od 16 do 36 mjeseci. Prema akreditaciji, najveci broj djece u ovoj sobi je 21, a odnos odgajatelja i djece je 1:5. Znaci opet, uz lead teacher, tu su asistenti, plus dodatno osoblje. Ucionica je velika i podijeljena na cetiri zasebna dijela poluzidovima - dio za jelo i aktivnosti za stolom, plus tri odvojena dijela za razlicite gross motor skills ili storytime/roleplay i slicno. Uz ovo, postoji posebna prostorija s dva odvojena WC-a, dio s prematalicom, plus ormarici za svako dijete. U ovoj sobi postoji raspored za dorucak, rucak, snack i vrijeme za spavanje. U praksi, jedan odgajatelj/pomocno osoblje najcesce ima 3-4 djece na brizi, ali osoblja ima dovoljno da, ako bilo koje dijete trazi odnos 1 na 1 (tuzno, umorno, ljuto dijete... ili jednostavno dijete koje zeli paznju odrasle osobe), to moze i dobiti.

Nakon Toddler Room, prelazi se u Preschool 1, sto je ucionica za djecu od 3 godine do otprilike 4, 4.5 (to sad vec ovisi o broju upisane djece i njihovoj dobi). Prema akreditaciji, primaju ih 27, a jedan odgajatelj ima najvise 6 djece na brizi. Osoblje je zaposleno po istom principu kao i u drugim sobama. Najstarija grupa je Preschool 2, njih je najvise 30, s odnosom 1:7. U obje prostorije uvijek ima vise odgajatelja od propisanog. Djeca se slobodno krecu iz sobe u sobu, Preschool 1 i 2 se mijesaju kako djeca zele (i kako propisi dozvoljavaju). Dorucak, rucak i snack su u propisano vrijeme, kao i popodnevni odmor - obavezno je 30 minuta odmora, a djeca koja zele spavati spavaju koliko ih volja. Ovi uzrasti imaju mogucnost sudjelovati u group time (citanje knjiga, ples, vjezba) dva puta na dan, ali ne moraju ako ne zele. U svakom trenutku na nekoliko mjesta u prostorijama postoje 'organizirane aktivnosti', sto znaci da netko od osoblja vodi kratke radionice tipa crtanje, slikanje, rezuckanje, drustvene igre, stolovi s vodom, pijeskom... sto vec ide u tzv. sensory table. U svakom trenutku, djeca se mogu igrati sama ili s drugom djecom (ili s osobljem) u kutku s kockama, kuhinjom, lutkama, train table, svastanesto. Van se izlazi dva puta dnevno, od minimalno pola sata (kad je vrijeme bas jako lose, sto u Minnesoti moze biti prilicno ekstremno i ljeti i zimi) do nekoliko sati ujutro i nekoliko sati popodne. Van se ide i po kisi i snijegu - moramo donijeti opremu. Ne ide se van tek kad temperatura padne ispod -20C ili bas ako pada neka opaka tuca ili nesto slicno. Djeca koja ne zele ici van ne moraju, ali mislim da bas i nema puno takve djece.

Igraliste ima preko 1000m2 i nudi raznorazne aktivnosti za sve uzraste. Djeca do 36 mjeseci su u zasebnom prostoru da ih ne bi pregazili ovi veci. Imaju pijesak i travu na raspolaganju, hladovinu i sunce, penjalice, vozilice i svastanesto. Veliki imaju ogroman prostor za trcanje, penjalice, bicikle i romobile (s obaveznim kacigama), vrt u kojem uzgajaju cvijece i povrce, kucicu za igranje, nekakve kocke, stolove i brdo otvorenog prostora za valjanje u snijegu, po travi, a i po blatu.