Rodila sam prije više od 5 i pol godina pa se više ne sjećam kako točno izgleda taj famozni komad papira i što sve točno u njemu piše.
Zato molim ako neko zna da me podsjeti. Koliko se sjećam, u njemu piše:

- da odobravamo sve medicinske postupke i terapiju koja će se primjeniti tijekom poroda u rodilištu?

- da li u njemu piše da svo medicinsko osoblje ne smatramo odgovornim u slučaju neželjenih posljedica? ako piše tako nešto, što se smatra pod posljedicama: bolest, smrt, stanje u kojem je ugroženo zdravlje ili život?

- da li je u svim rodilištima praksa potpisivanja ovakvog papira?

- da li ovakav papir ostavlja prostor medicinskom osoblju za oslobođenje bilo kakve odgovornosti u slučaju nemara i nesavjesnog liječenja?

- da li ovakav papir može zato biti vjerodostojan na sudu u slučaju bilo kakvog spora, tužbi

- kako se mogu slagati sa svim postupcima i upotrebom lijekova ako nisam prethodno o svakom bila informirana i dala svoj pristanak i zapravo ne znam što mi se radi i zašto? krše li se ovim papirom zapravo na debelo prava pacijenata, da ne kažem ljudska prava?


Ovo bi možda bilo za rubriku o pravnim pitanjima...

Znam da se ovakvi papiri potpisuju prije operativnih zahvata, ali da li je u redu to očekivati i za porod?
Naime prije operativnog zahvata, kakav sam i ja jednom imala, slijedio je obavezan prethodni razgovor i pregled sa kirurgom i anesteziologom gdje je sve objašnjeno što se tiče samog postupka i načina i lječenja. I jednom kada vas uspavaju, više ništa nije pod vašom nadležnošću dok se ne probudite - da li isto tako vrijedi onda i za porod? naime meni se čini da u našim rodilištima ovakav papir potpišete na samom početku i onda oni imaju svu slobodu raditi na ustaljeni način - ne komunicirati s vama, ne informirati vas, ne tražiti pristanak od vas, tretirati na način po protokolu a ne u skladu s onim što je individualno najbolje za vas i vašu bebu...A ako poslije imam nekih pritužbi i ako se ne dao bog nešto loše desi, ne mogu im ništa jer potpisala sam da se slažem sa svime time. Eto, meni se čini da potpisujem upravo to.