Stranica 9 od 12 PrviPrvi ... 7891011 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 401 do 450 od 570

Tema: baka ili jaslice?

  1. #401

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    a ima i baka i baka...
    jedna će baka znati procijeniti svoje sposobnosti, pomagat će koliko želi i može i cijela će obitelj prosperirati. neće joj biti problem reći ako nešto ne može a kad kaže da hoće svi će znati da je ona zadovoljna svojom odlukom.
    druga će baka dopustiti da drugi misle što ona može, tužiti se nepoznatim ljudima, kolutati očima u parku,kreirati atmosferu o nezahvalnoj djeci..
    problem je što nam treba dosta vremena da upoznamo ljude, što smo često nedovoljno iskreni, što ne znamo razgovarati.
    i tak, ako imaš baku iz prvog primjera mirne duše je možeš pitati što ona misli. ako imaš baku iz drugog primjera u godinama koje slijede imat ćeš prikriveni sukob bez obzira što odlučila. koja je tvoja? (ako još ne znaš, znat ćeš za koju godinu)

  2. #402
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    A ima i mama i mama ... I jedne i druge nacine razmisljanja mozemo vidjeti u ovom topicu ... Pa onda ovisno o kombinaciji dijete-baka- mama svatko bira svoj put ...zar ne?

  3. #403

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    da.
    netko je već napisao. bitno je imati rezervnu opciju .baka-čuvalica-jaslice

    što ako se sruši imunitet?
    što ako baka shvati da ipak ne može toliko?
    koliko to košta? koliko bi bilo pola-pola?

    ja osobno glasam za opciju jaslice-baka ili jaslice- čuvalica u nekom razumnom omjeru
    a što je razumno ?

  4. #404
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    ja sam odgojitelj- i kažem baka!! bar do 3g ako je ona u mogućnosti tj. fizički i psihički ima snage za malo dijete (inače sam protiv ustanova bilo koje vrste ako je ikako moguće a od kad radim ovaj posao još sam više uvjerena da je vrtić ma koliko ga neki idealizirali koliko god se odgojiteljice trudile s obzirom na uvijete (do 30 djece u grupi) USTANOVA i nikad ni u najboljoj volji i namjeri neće nadoknaditi mamu, baku ili ono prve 3 su najvažnije.. i zato ako netko ima mogućnost bake, igre s djecom na ulici, parku igraonici-rađe to nego jaslice..

  5. #405
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Ja jednostavno ne želim bake opterećivati iako se jedna nudila za čuvanje maloga dok ne dobije mjesto u jaslicama. Jer ta baka ima i svojih problema, zdravstvenih, i što ako se npr razboli i mora na preglede, kontrole i sve drugo? Jedno je predanost djeci, drugo je po meni "tehnička mogućnost". Na kraju smo maleckog upisali u privat jaslice.
    Dobro, mi smo stariji roditelji pa ni bake nisu više u cvijetu mladosti, a imaju i neke svoje ozbiljnije dijagnoze, iako se tako ne čini na prvi pogled. Zato imamo sada po meni idealnu kombinaciju: jaslice i vrtić, a kad se netko od djece razboli, onda uskaču bake. Iako i ne tu svaki put, kombiniramo to i našim godišnjima, ponekim bolovanjem i slično. Jer nema mjeseca da bake ne moraju na redovne kontrole doktorima ili povremene fizikalne terapije.
    Kako kaže moja mama, da je Bog htio da starci imaju djecu, dao bi im tu mogućnost. Okrutno zvuči nekome možda, ali sad sve više vidim da je tako.
    I ne mislim da su jaslice "nužno zlo do treće godine". Jer ako bi tako razmišljala, ne bih se osjećala u startu kao dobar roditelj jer dajem dijete eto nekome kao nužno zlo na čuvanje. Moj malecki ide s radošću u jaslice, ostavljam ga i dolazim po njega s osmijehom na licu. Njegovim. Lijepo papa, spava, uvijek je čist i uredan. A to mi je najbitnije.
    potpis ko kuća....
    uostalom, baka od 60 godina i niej više u cvijetu mladosti ni snazi
    a još veliš da je i promjenjivog ponašanja
    hm....
    glasam za jaslice, a ako baš mora nek uskoči baka/e u "kriznim slučajevima"

    što se tiče čuvalica...ja sam 6 mjeseci bila na rubu živaca jer mi je povratak na posao bio uvjetovan NE odlaskom na bolovanja s malim,pa sam ipak (pored toliko neradnika u zemlji, koji se samo hine da traže posao a boga mole da ga ne nađu) uspjela naći povoljnu tetu čuvalicu i to relativno blizu meni (a ne živim u gradu).
    je da smo stisnuli na drugim stranama ali i sa dvije male plaće, skupim vrtićem, kreditom, bome se može naći i koja kuna za čuvalicu i moj duševni mir....

    nisu sve bake iste.... ima ih i dobrih i vitalnih i sa 60 (al ja ne poznam ni jednu)

  6. #406
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,236

    Početno

    Lukas, ne samo da su vitalne sa 60, već još pet godina moraju raditi do penzije!

    Danas 60 više nisu kao nekad. Te bake koje ti viđaš imaju sigurno više godina.

    Jer, ako se normalno rađa do 40, 43 godine, bez da se itko više čudi, tada ni biti vitalna baka od 75-80 više neće biti čudo. Ionako će generacija djece rođena u ovom stoljeću živjeti do 100 u prosjeku, tako da u pričama o godinama treba promijeniti brojke. Već danas.

    E, sad, pitanje je da li baka želi čuvati. jer tu vitalnost nije bitna. Ja sam svoju svekrvu napravila nonom sa njenih 42 i jako je unesrećila. Time što je dobila taj naziv. Da li moram napisati koliko i sa kojim oduševljenjem je čuvala? Čekala je tjedan dana da dođe vidjeti prvog unuka, i da, nisam to zaboravila, pretužno mi je to. Tako da vam vjerujem kad mislite da baka nije dobar izbor.
    Srećom moja mama je taj posao radila sa oduševljenjem, jer to je njoj bio posao(do 2,5 godina, tada su išli u jaslice i vrtić) . Čuvati unuke je posao. Posao koji se voli.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 07.04.2013. at 16:53

  7. #407
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    čitam vas i čitam i sve se mislim bi li se javila jer lako vama teoretizirati, a meni bi ovo ubrzo mogla postati stvarnost ok, i Beti je tu negdje, ali ona je vidim orna i spremna na ulogu bake čuvalice. ja jednostavno nisam. ma kako god to sebično zvučalo tek zadnjih par godina živim onako kako mi paše. landram kad mi se landra, radim kad mi se radi, a odmaram kad god uhvatim vremena za to. naravno da bi se voljela družiti s unucima, ali više onako neobavezno uz pokoju šetnju, odlazak u kazalište ili tako nešto. pričuvala bi ih rado na par sati povremeno ukoliko se ukaže potreba za tim, ali za neki dugotrajniji angažman jednostavno nemam volje ni snage.

    znam da je sad normalno da žene mojih godina tek rađaju, ali ja sam miljama daleko od toga i ne mogu se ponovno zamisliti da imam toliku odgovornost nad nekim bićem pa makar imalo kvarat mojih gena. previše sam paničar i svjesna težine takvog zadatka da bi se mirne duše obvezala u tolikoj mjeri skrbiti za malo dijete. zato sam i od faksa odustala. položila gotovo sve predmete, došla praksa i metodike, a ja skontam da nikad od mene poštene odgajateljice.

    s druge strane mene je čuvala baka i to se onda nekako podrazumijevalo jer je mama išla raditi s mojih 2 mjeseca starosti. rodila me u srpnju, a u rujnu je normalno počela novu školsku godinu. no tad je to bilo uobičajeno kao i da me povremeno čuva 8 god. starija sestra. jednostavno su bila drugačija vremena.

    no ostavljam prostora da promijenim mišljenje. možda izmisle neki eliksir od kojeg bi imala viška snage i energije za trčanje za klincima
    Posljednje uređivanje od Bodulica : 07.04.2013. at 23:51

  8. #408
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Beti3 sve to stoji,al bake o kojima ja pričam imaju između 60-65 godina i umorne su od same sebe a kamoli još i djecu čuvati....
    zato kažem, ima svakakvih....
    al ja sam osobno izričito protiv baka čuvalica.... naravno, svaka osoba ima svoju priču,svoj život, svoje mišljenje,svoju obitelj i svoje razloge ali u nekakvoj anketi uvijek ću dati glas čuvalici/jaslicama

    Bodulice,svaka ti čast na ovom iskrenom dogovoru.... svaka ti je riječ na mjestu....

  9. #409
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,849

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam odgojitelj- i kažem baka!! bar do 3g ako je ona u mogućnosti tj. fizički i psihički ima snage za malo dijete (inače sam protiv ustanova bilo koje vrste ako je ikako moguće a od kad radim ovaj posao još sam više uvjerena da je vrtić ma koliko ga neki idealizirali koliko god se odgojiteljice trudile s obzirom na uvijete (do 30 djece u grupi) USTANOVA i nikad ni u najboljoj volji i namjeri neće nadoknaditi mamu, baku ili ono prve 3 su najvažnije.. i zato ako netko ima mogućnost bake, igre s djecom na ulici, parku igraonici-rađe to nego jaslice..
    ivana zg, ne postoji nigdje tako velika jaslička grupa, miješaju se jabuke I kruške (obično u jaslicama ima 7-8 djece jer su ostali bolesni, pa ti to kao odgajateljica znaš!!!ja nisam protiv ustanova ne kužim ustanova je i škola i bolnica...što t iznači ja sam PROTIV ustanova! pa radiš u ustanovi a protiv nje si hhmmm..meni je to čudan stav.

  10. #410
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,849

    Početno

    moja mama ima 60 al bome zadnjih godina primjećujem da nije vitalna kao prije, brže se umara,..al mi je zato tata od 76 god samo tako, planinari svako malo, u super formi je.

  11. #411

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,728

    Početno

    ja sam s bodulicom ono bas svaki dan devet sati...ne mogu se zamislit...uskočit da i pomoć..

  12. #412
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    zahvaljujem na iskrenim odgovorima...dali ste mi puno za razmišljati...iskreno prije nego sam otvorila ovu temu bila sam više na strani jaslica..no nakon svega pročitanog dala sam si više razmišljati o baka servisu i pokušala svoje osjećaje staviti iza djetetovih potreba...no ipak nejde...kada gledam baku kako brzo gubi strpljenje, pa tup tup po guzi, pa ja kažem nemojte da dijete sjedi a on za 10 min opet u krilu, ja nemojte davati soka, on ispod stola pije...aaaaaaaaaaaaaa...opet sa druge strane zamišljam ga kako plače u jaslicama i zove mamu....užassssss....
    no, situacija se promijenila i mi smo u potrazi za stanom te nas čeka preseljnje do kraja godine.....i što sada...moje dijete će napuniti godinu dana 1.listopada, ja se 14.10. moram vratiti na posao. nemamo pojma u kojem dijelu grada ćemo kupiti stan jer to ovisi sa kojom novcima ćemo raspolagati i gdje se prilika kakva ukaže....a na to moramo čekati još koji mjesec da budemo uopće kreditno sposobni (mora proći probni rok mužu). i što sad, ako mi i neki vrtić bude primio papire u koji dio grada da ga upišem??? nemamo auto, što znači da mora biti blizu mjesta gdje ćemo stanovati...baka ne dolazi u obzir jer stanuje 50 km od grada...vjerujte mi da sam na rubu živčanog sloma jer mi je situacija u potpunosti zakomplicirana a ja inače ziheraš i sve moram imati posloženo u detalj...što da radim????da ga ni ne upisujem sada nigdje nego da vidim kamo ćemo mi prvo?

  13. #413
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,092

    Početno

    A vrtić blizu posla?

  14. #414
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,514

    Početno

    Nitko ti i neće primiti papire jer je dijete mlađe od godine dana . Razmisli o cuvalici koji mjesec dok se ne sredite i nađete mjesto u jaslicama, ili uzmi neplaceno koji mjesec ako je moguće. Previše je nepoznanica trenutno u vašoj kombinaciji.

  15. #415
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,770

    Početno

    vi isto sad stanujete cca 50 km od nećega,
    inače dosta vrtića uzima papire za djecu koja su mlađa od godine dana, puno ih počnu odma s 1.rođendanom u vrtiću a rađena su ohoho iza 1.9.

  16. #416
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,092

    Početno

    Pa zar nije da se papiri predaju u svibnju (jednom godišnje) za svu djecu koja će sa 1.9. napuniti godinu dana?
    Tako je u mom gradu.
    Mada mi se čini da bi u Zg trebali primati za djecu od 6 mjeseci na dalje.
    Zna li netko točnu informaciju?

  17. #417
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,839

    Početno

    amsterdam, da bi baka uopće dolazila u obzir za čuvanje djeteta, ta se baka mora prema djetetu lijepo ponašati, voljeti ga i željeti ga čuvati - a baka koja gubi strpljenje i lupa po guzi baš i ne zadovoljava te kriterije već u samom startu.

  18. #418
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,770

    Početno

    i da nisam skužila jel vi to selite za Zg, trebala bi imati neko prebivalište da ti dete može ići tu u vrtić, inače plaćaš punu cijenu, osim ako dio ne plača tvoja općina

  19. #419
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    selimo u zg, ja bi prebacila svoje i djetetovo prebivalište na svoju staru adresu, djevojačku, dok se ne preselimo.... a razmišljala sam i o vrtiću blizu posla ali to mi je opet puno putovanja sa djetetom, po tramvajima i sl. jer radim u centru grada.... trenutačno živimo na istoj adresi sa svekrom i svekrvom na selu....zato se i selimo jer ne želim gubiti pola dana na putovanje na i sa posla dok mi je dijete doma i još tako malo...baka ga želi čuvati, nije ona baš sad da mlati djecu, ali ima onaj tradicionalniji pristup odgoju, a za gubljenje strpljenja sam rekla u prvom postu, često precjenjuje svoje mogućnosti...nije ona sve u svemu jaaako loša, kao i većina baba, barem koje ja znam...ja ću bez straha ostaviti dijete sa njom na čuvanju koji dan i sad ali nije za duže staze...

  20. #420
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj amsterdam prvotno napisa Vidi poruku
    zahvaljujem na iskrenim odgovorima...dali ste mi puno za razmišljati...iskreno prije nego sam otvorila ovu temu bila sam više na strani jaslica..no nakon svega pročitanog dala sam si više razmišljati o baka servisu i pokušala svoje osjećaje staviti iza djetetovih potreba...no ipak nejde...kada gledam baku kako brzo gubi strpljenje, pa tup tup po guzi,
    Preletila sam preko ovih par stranica pa ću možda napisat što je već napisano, ALI...
    Kad se radi o tako malom djetetu ja ću definitivno dati prednost baki a ne jaslicama.
    ALI, iskreno, baka koja izgubi strpljenje sa 7-mjesečnim djetetom i da mu po guzi definitivno ne bi bila moj izbor.

  21. #421
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,092

    Početno

    Evo, mi smo odlučili upisati malu u jaslice. Trenutno je čuva moja mama, super im je zajedno, jako, jako su se povezale, više smo nego zadovoljni i sretni što smo imali takvu priliku.
    Međutim, baka, u drugoj polovici 50-tih, ima i drugih obaveza (kuća, vrt, popodne radi part time) pa više-manje po cijele dane radi i to nam je bad. Iako se nikad nije žalila, nama je žao nje jer cura spava sat vremena dnevno, a ostatak vremena je torpedo. Plus, baka je u međuvremenu dobila još jednog unuka koji živi u kući do pa nam se nije činilo fer..neka baki ostane dovoljno vremena i za njega...

    I dogovorili smo se da ćemo je upisati u jaslice jer će, kad krene na jesen, imati skoro 2 godine, a i činilo nam se kao da bi to njoj dobro leglo, gledajući je u inerakciji s djecom u parku. Imali smo u vidu i opciju da se možda neće adaptirati pa ćemo možda nastaviti s bakom...

    I tako smo danas svi troje otišli do vrtića predati dokumentaciju.

    Bila je to ljubav na prvi pogled!
    Bila je fascinirana djecom, igračkama, šarenilom, piljila je u dječicu i migoljila se pa je šetala s tatom po vrtiću i razgledavala, dok sam ja razgovarala s psihologinjom. Onda su nas uputili da odemo u posjet jasličkim grupama i nije se dala od tamo, ma nije nas šljivila, odmah je upala među klince i igru kao da je s njima odavno. Ostali smo preko sat vremena, nema kutka i igračke koje nije pregledala i isprobala, dječica u jaslicama su bila predivna i zainteresirana, tete tople i jednako zainteresirane i srdačne. Plakala je kad smo odlazili nakon sedmog pokušaja da odemo, tete nisu mogle vjerovati.

    Dilema baka ili jaslice je prepojednostavljena. Bez svih ostalih parametara tu se može samo teoretizirati. A, eto, svatko od nas ima različite parametre pa ispisujemo iskustva i baš mi je bio gušt čitati ovaj topic.
    Zato sam se i došla javiti jer sam danas baš pod dojmom...i te neke dobre vibre koju sam ubrala u vrtiću i toga da nam je curka tako pozitivno reagirala na sve to. Naravno, svjesna sam da na jesen stvari mogu izgledati drukčije, ali ovo danas bilo je tako spontano i lijepo.

    Dobre vibre svima, neovisno upisujete li djecu u jaslice/vrtić, ili će vam ih čuvati bake, djedovi i tete...

  22. #422
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,077

    Početno

    Zuska, super!
    Mi smo jucer dobili obavijest da je primljen u jaslice. Al mene bas frka kako ce mu se svidit. Dok je tata samouvjeren da ce mu bit super. Cemo da vidimo na jesen. Pa, ako ne bude dobro i mi i dalje imamo opciju baka/teta cuvalia.

  23. #423
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam odgojitelj- i kažem baka!! bar do 3g ako je ona u mogućnosti tj. fizički i psihički ima snage za malo dijete (inače sam protiv ustanova bilo koje vrste ako je ikako moguće a od kad radim ovaj posao još sam više uvjerena da je vrtić ma koliko ga neki idealizirali koliko god se odgojiteljice trudile s obzirom na uvijete (do 30 djece u grupi) USTANOVA i nikad ni u najboljoj volji i namjeri neće nadoknaditi mamu, baku ili ono prve 3 su najvažnije.. i zato ako netko ima mogućnost bake, igre s djecom na ulici, parku igraonici-rađe to nego jaslice..
    ivana zg jako sam u šoku od ovog pročitanog,zato što mi je jednom prilikom jedna mama rekla da su jaslice ustanova za odlaganje djece,danas ta osoba ima asocijalno dijete,totalno.Po mom iskustvu,imala sam obje bake doma,u mirovini,opcija je bila isključivo jaslice,nisam požalila nikad.Previše se u današnje vrjeme koriste nazivi USTANOVA za nešto u što mnoge majke polažu povjerenje,a i tete odgojitelji svoj trud i znajne.Meni je dan-danas ta "USTANOVA" nešto korisno,lijepo i nadasve puno topline i pažnje.
    Posljednje uređivanje od Nitenaja : 15.05.2013. at 16:28

  24. #424
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    naša situacija još nije ni blizu rješenja, nismo maloga nigdje upisali jer nisamo znali kuda bi uopće predali papire budući da još nemamo ni kvart u kojem namjeravamo seliti..cijela situacija oko kupovine stana se nešto zakomplicirala i sad je trenutačno status quo...mislim da će tako i potrajati tijekom ljeta....nije mi jako frka budući da ako se ne odselimo dok ja počenm raditi čuvati će ga baka, a ako se ipak odselimo e onda ću morati tražiti neki privatni vrtić ili u krajnjem slučaju teta čuvalica...neznam ni sama, brine me sve, al ipak najgore mi je uopće kad se sjetim da ću ga morati ostaviti, pa bilo gdje to bilo, srce mi se slama......

  25. #425
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,849

    Početno

    Citiraj Nitenaja prvotno napisa Vidi poruku
    ivana zg jako sam u šoku od ovog pročitanog,zato što mi je jednom prilikom jedna mama rekla da su jaslice ustanova za odlaganje djece,danas ta osoba ima asocijalno dijete,totalno.Po mom iskustvu,imala sam obje bake doma,u mirovini,opcija je bila isključivo jaslice,nisam požalila nikad.Previše se u današnje vrjeme koriste nazivi USTANOVA za nešto u što mnoge majke polažu povjerenje,a i tete odgojitelji svoj trud i znajne.Meni je dan-danas ta "USTANOVA" nešto korisno,lijepo i nadasve puno topline i pažnje.
    X a najstrašnije je da jedna teta u vrtiću na taj način gleda instituciju u kojoj radi, fala Bogu pa nije naša teta

  26. #426
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,026

    Početno

    Uf čitam vas i jeza me hvata kada se sjetim jaslica i da ću je tako malu morat ostaviti u nepoznatom okruženju sa nepoznatim ljudima
    Samo da mi je mama bliže, ne bi bilo kraja ni mojoj ni njenoj sreći
    Možda kod nas opcija ipak bude teta čuvalica, prebrzo mi to vrijeme prolazi još 6 mjeseci i curki će biti godina dana

  27. #427
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,477

    Početno

    Po mom sadasnjem iskustvu ni baka ni jaslice nego mama ili tata a ako to ne moze onda dadilja. Bake su na trecem mjestu a instuticije na stotom. Dakle prve 3-4 godine svakako cuvanje 1 na 1.

  28. #428
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,051

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa Vidi poruku
    Po mom sadasnjem iskustvu ni baka ni jaslice nego mama ili tata a ako to ne moze onda dadilja. Bake su na trecem mjestu a instuticije na stotom. Dakle prve 3-4 godine svakako cuvanje 1 na 1.
    E ovo bi bila i moja rang lista, da imam dovoljno novaca da sam do 3. doma i onda dovoljno novaca da platim kvalitetnu dadilju, pa nakon toga vrtić.

  29. #429
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,839

    Početno

    po mom uvijek baka prije dadilje

  30. #430
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Nitenaja prvotno napisa Vidi poruku
    ivana zg jako sam u šoku od ovog pročitanog,zato što mi je jednom prilikom jedna mama rekla da su jaslice ustanova za odlaganje djece,danas ta osoba ima asocijalno dijete,totalno.
    ako je dijete asocijalno, razlog uopće ne mora biti što dijete nije išlo u jaslice/vrtić

    mislim da je baka daleko bolja opcija od jaslica, naravno, ako baka želi

  31. #431
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ivana zg, ne postoji nigdje tako velika jaslička grupa, miješaju se jabuke I kruške (obično u jaslicama ima 7-8 djece jer su ostali bolesni, pa ti to kao odgajateljica znaš!!!
    evo, ovo boldano je meni bio dovoljan razlog da bi mi djeca bila išla u jaslice samo kad ne bih imala drugog izbora

  32. #432
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,586

    Početno

    Kod moje starije u jaslicama je od 20 djece obicno bilo njih 16, tako da nije da su bili nesto ludo i masovno bolesni... Valjda je poanta u tome da kod nje je stvar da kod vecine djece oboje roditelja stvarno radi, a koliko sam shvatila i bake pretezno rade, pa nema cuvanja mjesta, dvotjednog nedolaska zbog smrkavog nosa i sl.

    Moj mladji upravo zavrsava svoju prvu jaslicku sezonu, isao je 10,5 mjeseci osim za bozic i ng, jedno nase putovanje i sad dva tjedna mora, niti jednom nismo morali ici doktorici po ljekove ili ispricnicu

  33. #433
    Sandrij2 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    661

    Početno

    Jaslice!

    Naša je curica od 1.godine u jaslicama (sad je u vrtiću). Ona zadovoljna, mi zadovoljni. I ne bih dala svoju slobodu za sve bake (uključujem tu i svoju mamu). Taj osjećaj da nikome ništa nisam dužna, platim koliko piše na uplatnici i amen. Sasvim mi je dovoljno znati da mi mama može uletjeti nekad u fazi ozdravljanja, nakon što mi odradimo bolovanje s kćeri. E sad, moja mama radi i drugu opciju nismo ni imali, čuvalica mi je bila prevelik udarac na naš budžet. A i čuvalica... hmmmm, na koga naletjeti?

  34. #434
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Nikad nije crno-bijelo i ovisi o cjelokupnoj situaciji

    Al ja biram baku

    Moje curke je cuvala baka, i opet bih tako
    Od 3.godine krecu u vrtic (starija je spletom okolnisti nesto kasije, a mladja ce sad, 2 mjeseca prije 3.rodjendana)

  35. #435
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    moj problem je riješen za sada, mališu će čuvati baka i deda do našeg preseljenja, nadam se na proljeće, pa ćemo onda vidjeti za vrtić...a možda mama do tada bude i trudna opet pa ostane doma!! nije mi baš pri srcu, ali nije mi ni ideja o vožnji sad po zimi 40 min do prvog vrtića...valjda neću izgubiti živce brinući se kako će oni sa njim i dali će raditi sve kontra kako ja radim..
    a zanima me kako ste vi kome su djecu čuvale bake organizirale to čuvanje..mislim na čisto organizacijski,na njihove stvari, na obroke i hranu... naši žive preko puta i ja sam to zamislila tako da ona dođe ujutro dok se ja spremam na posao kod nas i pričeka dok se ne probudi, spremi ga i uzme k sebi.ručkove ću mu ja kuhati dan ranije, a oni neka mu daju doručak za koji ću namirnice ja kupiti. potrepštine za presvlačenje ću kupiti i neka tamo stoje kao i par komada robe i posteljinicu za kindi. neke igračke također. htjela bi da imam što manje prenošenja stvari..

  36. #436
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,770

    Početno

    praktički kak si zamislila tak se radi i u vrtiću

  37. #437
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,839

    Početno

    amsterdam pomiri se sa tim da ako radiš a baka i deda ti čuvaju dijete onda ne možeš nad tim čuvanjem imati potpunu kontrolu i ne mora sve biti kako si zamislila, niti ti moraš biti ta koja će izorganizirati svaku minutu tog čuvanja.
    baka i deda su očito sposobni za čuvati dijete, vole ga, i sigurno će se znati i sami snaći.

  38. #438
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    uf, meni je bilo teže i fizički napornije kad sam imala čuvalicu par dana, pa trebala kuhati dan ranije i sve pripremiti nego sada, kada ide u vrtić i dođe na sve gotovo.

  39. #439
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ivana zg, ne postoji nigdje tako velika jaslička grupa, miješaju se jabuke I kruške (obično u jaslicama ima 7-8 djece jer su ostali bolesni, pa ti to kao odgajateljica znaš!!!ja nisam protiv ustanova ne kužim ustanova je i škola i bolnica...što t iznači ja sam PROTIV ustanova! pa radiš u ustanovi a protiv nje si hhmmm..meni je to čudan stav.
    Ja poznajem dosta odgojiteljica koje godinama u rade u vrtiću i nakon godina i godina staža kažu da još uvijek plaču zajedno s bebama u adaptacijama u grupama 15-25 jasličara - to je stvarnost. Svoju djecu ako ikako mogu ne daju u jaslice. Ako imaš sreće pa ti dijete ide u vrtić u kojem ima deset klinaca u jaslicama super, divno. Tako bi trebalo i biti. Inače standard mecinski i pedagoški je do treće godine maksimalno 1 na 4. I zato su svugdje u svijetu jaslice skupe! A ne zato što imaju zlatne pipe. Nego zato što je samo u bivšem komunističkom bloku bilo normalno staviti djece koliko stane u jednu sobu pred jednu do dvije žene.

  40. #440
    amsterdam avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    171

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    amsterdam pomiri se sa tim da ako radiš a baka i deda ti čuvaju dijete onda ne možeš nad tim čuvanjem imati potpunu kontrolu i ne mora sve biti kako si zamislila, niti ti moraš biti ta koja će izorganizirati svaku minutu tog čuvanja.
    baka i deda su očito sposobni za čuvati dijete, vole ga, i sigurno će se znati i sami snaći.
    ja sam toga svjesna i nažalost poučena dosadašnjim iskustvom itekako znam da podosta toga neće biti onako kako sam ja zamislila, ali nastojim (možda samo da sebe umirim)ipak organizirati onoliko koliko mogu kako bi ipak postojala šansa da će učiniti nešto onako kako bi ja zo učinila..tako npr.ako ima skuhan obrok od mene da mu neće davati ono što oni jedu, ili će to ipak učiniti u manjoj količini, da ga neće brisati vlažnim maramicama ako ja pripremim blazinice i posudice za vodu, ako kupim razne žitarice i na svaku napišem kako se pripremaju da za doručak neće dobiti kruh i paštetu...kužiš? onda mogu barem živjeti u iluziji.... ne mogu imati i ovce i novce, jasno je ko dan, ali mogu pokušati umanjiti štetu

  41. #441
    Neli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    535

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    uf, meni je bilo teže i fizički napornije kad sam imala čuvalicu par dana, pa trebala kuhati dan ranije i sve pripremiti nego sada, kada ide u vrtić i dođe na sve gotovo.
    ja sam s čuvalicom imala dogovor da ona za maloga kuha ručak... ja bih pripremila sve namirnice, napisala joj upute što s tim i adio. imao je svježe kuhano svaki dan, pod normalno mi je bilo da za njega teta mora kuhati ručak. za mene ne, naravno.

  42. #442
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,890

    Početno

    Bas razmisljam ovih dana gdje da uguram svoje odusevljenje vrticem pa, eto, nadjoh temu.

    Glasam za vrtic, ali instituciju poput nase, tj. one u koju ide Sunko.

    Odmah da objasnim, nije mi bilo ni na kraj pameti poslati ga u instituciju, ili ga dati baki ili dadilji sa sest tjedana (sto je ovdje uobicajeno) pa sam zbog toga dala otkaz. Onda smo dobili mjesto u vrticu dan prije nego je navrsio sest mjeseci, no i to sam uspjela odgoditi do njegovih 9,5 mjeseci starosti. I tad mi se, priznajem, smucilo u zeludcu kad sam shvatila da odgode vise nema, osim ako ne otkazem vrtic, a to bas i nije dolazilo u obzir. Zapravo jos uvijek ne radim, ali debeljko ide u vrtic dva i pol tjedna, po nekoliko sati dnevno (obicno oko 3). Ostavila bih ga i dulje, ali ne da mi se izdajati dok ne moram.

    U dva i pol tjedna, naucio je da osim njega postoje i druga djeca i da mu nece napraviti nista nazao samim time sto postoje. Vjerojatno to i nije bas neka najbitnija stvar u zivotu devetipolmjesecnog djeteta, ali nama je pomalo olaksalo zivot. Sad ga recimo mogu ispustiti iz ruku u pristustvu druge manje djece. Naucio je mahati pa-pa, a vidim da mu bolje ide i baby signing. Radim i ja na tome skoro pa otkako se rodio, ali vrticu ide bolje. U vrticu, takodjer, bolje jede, a naucili su ga i cemu sluzi zlica. Ok, jos uvijek se njome ne zna najesti, ali svakako je dogurao dalje nego sa mnom. (Ok, mozda sam ja problem. )

    E, sad, vise sam nego sigurna da postoji razlika izmedju institucije i - institucije. Ova nasa, smjestena na campusu lokalnog, drzavnog fakulteta, prima samo 12 djece u najmladju grupu, dobi od 6 tjedana do 16 mjeseci. Njih 12 ima jednu tetu, gospodju sa zavrsenim studijem early childhood educationa i puno godina iskustva u radu s najmanjima. Uz tu jednu tetu, za djecu (opet samo njih 12), brine se 18 (osamnaest) studenata srodnih disciplina, rasporedjenih u dnevne i tjedne smjene tako da ih je u svakom trenutku u sobi s djecom barem petoro ili sestoro. Uz tetu, i cinjenicu da svo dvanaestoro djece nije uvijek tamo, ili da neki spavaju, odnos teta i djece je cesto 1:1, ili 1:2. Prema rijecima tete, a i brosure o vrticu, najgora moguca kombinacija u neke lose dane je 1:3, eventualno 1:4, ali nikad cijeli dan, mozda na par sati.

    Smjesteni su u omanjoj sobi, namjestaj je iz cetr's'prve (drzavni fakultet...), ali sve je prekrasno cisto i uredno. Svako dijete ima svoj krevetic u kojem spava samo i iskljucivo ako roditelj tako zeli tj. ako dijete zna/zeli spavati samo u kreveticu. Ako ne zeli, spava nekome na rukama. Propisi ne dozvoljavaju spavanje na podu i slicno. Smjeli smo donijeti jednu dekicu od kuce, ako je to djetetu bitno, a ostala posteljina je vrticka. Pere se svakih par dana, ili cesce po potrebi. Perilicu i susilicu imaju u veseraju koji je spojen na njihovu sobu (tako se beblja posteljina ne mijesa s ostatkom vrticke opreme). Krevetici su u lagano zamracenoj sobi gdje obicno svira neka tiha muzika. U prednjem dijelu sobe su baby gymovi i igracke za malu, skroz ili vise-manje nepokretnu djecu, a iza drvene nize ograde su obicno ovi veci, koji se krecu ovako ili onako. U posebnom dijelu sobe je velika drvena konstrukcija za penjanje, sa stepenicama prilagodjenim puzacima/ranohodacima, malim toboganom i nekavim prozorcicima i vratima. Imaju ogromno dvoriste kojeg dijele s ostalim, starijim grupama, ali postoji i ogradjen dio za ove najmanje, valjda da ih ipak tko ne pregazi.

    Nema propisanog vremena za jelo i spavanje, vec svako dijete jede i spava kad zeli (pitaju roditelje za raspored, ali i prate sto djetetu treba). Prema propisima, ne dozvoljavaju donosenje hrane izvana, ali mi smo trazili, ponudili da cemo potpisati aneks ugovora u kojem ih oslobadjamo svake odgovornosti i pristali su da donosimo sto god zelimo za Sunka, sve dok je zapakirano, dopremljeno u lunch bagu i dolazi s deklaracijom iz kucne radinosti. S obzirom da hrane svako dijete tj. da djeca ne mijesaju hranu, nije im, zapravo, problem da jede nase. Jedina stvar oko koje se nismo uspjeli dogovoriti su platnene pelene, ali tu priznajem da smo mi popustili i pristali stavljati ga u jednokratne dok je tamo. Puno bitnije nam je bilo ovo oko prehrane jer nam se njihova, ipak pomalo preamericka hrana, nije svidjela. Djecu hrane onako kako roditelji zele. Neki jedu samo pasirano, neki komade, neki se hrane sami...

    Dijete ostaje bez ikakvih problema, ne place kad ga ostavljam, vec ponekad kad dodjem po njega. Dozvoljene su posjete roditelja u bilo koje vrijeme, a i smije se ostati koliko god to roditelj zeli (dok god to dijete podnosi, naravno). Neke zene kojima je vrtic dovoljno blizu, tipa par zaposlenica fakulteta, dolaze dojiti pod pauzama za izdajanje i za vrijeme rucka. Pojavila sam im se na vratima bezbroj puta, najavljeno i nenajavljeno i sve sto sam vidjela je bilo super. Djeca nisu ostavljena da placu sama i jadna, uspavljuju ih na rukama... ponekad se cini da im uspijevaju posvetiti i vise paznje nego sto to u nekim trenucima mogu ja sama (s jednim jedinim djetetom) kod kuce.

    Sve u svemu, prezadovoljni smo i cini mi se da bi bilo vise nego prekrasno da sva djeca imaju pristup ovakvim vrticima.

    U isto vrijeme, ne smatram da jako male bebe trebaju u institucije i, da mi je drugacije pao grah, vjerojatno bih pricekala malo dulje od 9,5 mjeseci. No s obzirom da je grah tamo gdje je, nemam nista protiv. U principu imam na raspolaganju baka servis, ali mirniji smo i muz i ja s vrticem. Neusporedivo mirniji (a baka servis je, zapravo, njegova mama). Baka sigurno vise voli nase dijete, ali zaposlenici naseg vrtica se svakako bolje znaju brinuti o njemu.

  43. #443
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,420

    Početno

    kolike to prostorije moraju biti da unutra stane dvanaestero djece i 18 studenata!

    krasno je ovo za čitati
    iako ne znam kakav su im problem platnene pelene.

  44. #444
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,026

    Početno

    Kaae strašno je što su roditelji prisiljeni "ostaviti" djecu već sa 6 tjedana, ali ova druga strana medalje je divna.
    Koliko bi nam bilo lakše ostaviti dijete u vrtiću/jaslicama kada bi bili sigurni u to da će njegove potrebe biti ispunjene, ni ovdje to ne bi bio problem da je omjer teta i djece bolji

  45. #445
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    950

    Početno

    Meni to zvuči ok ovako kako si ti napisala..3 sata dnevno..
    Ali većina djece je tamo cijeli dan kaj ne? Male djece, od par mjeseci..grozno mi je to.. Znam, znam da te mame nemaju izbora, nemojte me sad napasti..ali grozno mi je, kaj mogu

  46. #446
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,839

    Početno

    Meni isto ne zvuči niti najmanje lijepo, tako mala djeca + 18 (!) studenata koji se brinu o djeci.
    Upoznaju li roditelji uopće sve te študente?

  47. #447
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,104

    Početno

    Ja bih radije da mi dijete spava u krevetiću, nego na tamo nekom studentu

  48. #448
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,048

    Početno

    Citiraj amsterdam prvotno napisa Vidi poruku
    a zanima me kako ste vi kome su djecu čuvale bake organizirale to čuvanje..mislim na čisto organizacijski,na njihove stvari, na obroke i hranu... naši žive preko puta i ja sam to zamislila tako da ona dođe ujutro dok se ja spremam na posao kod nas i pričeka dok se ne probudi, spremi ga i uzme k sebi.ručkove ću mu ja kuhati dan ranije, a oni neka mu daju doručak za koji ću namirnice ja kupiti. potrepštine za presvlačenje ću kupiti i neka tamo stoje kao i par komada robe i posteljinicu za kindi. neke igračke također. htjela bi da imam što manje prenošenja stvari..
    Baka je dolazila kod nas - to je pojednostavilo prenašanja/nanašanja igračaka. Jedino ti ako je problem nered koji poslije na tebi ostane (ovo što ona ne stigne - raspremiti igračke i posuđe itd.). Vidiš to ti je jednostavnije i sretno!

    Kaae... teško mi je komentirati išta tvoje, prevelike su to meni kruške-jabuke - s jedne strane koncept "s rođenjem djeteta otkaz" s druge strane ovaj naš (još uvijek većinski važeći koncept) "s godinu dana u instituciju". To jest... ne mogu gledati samo iskustvo ta 3 h u jaslicama, bez da gledam sve, a kad gledam sve, onda se pogubim u zaključcima. Super da vam dobro štima... socijalizacija je, po meni, dobra - ali, opet i to moraš gledat u odvojenim kulturološkim kontekstima - naš (npr. dalmatinski) di ne mogu socijalizaciju izbjeć' da hoće (velike obitelji, svi povezani, žive u đuture u malim prostorima, dobar dio života odvija se vani - ulica, park) i vaš život... Neusporedivo je to meni, vidim pluseva i minuseva na obje strane.

  49. #449
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,839

    Početno

    Kod nas je isto baka dolazila kod nas.
    Istina je da je to meni bilo teže i fizički napornije kao što je netko gore napisao, jer kad dijete ide u jaslice/vrtić stan je pospremljen, a koliko shvaćam mnoga djeca onda niti ne ručaju kod kuće pa se ne mora obavezno niti kuhati.

  50. #450
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,372

    Početno

    meni se sviđa ovo kod kaae
    ako se već mora u jaslice, onda bh rađe tako nego onako kao kod nas

Stranica 9 od 12 PrviPrvi ... 7891011 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •