Results 1 to 22 of 22

Thread: tandem po noci?

  1. #1

    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    4

    Default tandem po noci?

    Bok cure,

    moram napomenuti da se nadam da nema slicna tema. inace jako puuuuno citam forum i posebno ovaj pdf ali nisam bas ovu temu pronasla.

    moj problem je slijedeci: imam sina od skoro 2 godine koji je ovisnik o sisi i to ne samo po danu vec i po noci. jako puno se budi da bi dojio, mislim i do 10 x. meni sve to uopce ne smeta i nemam sa time problema. inace bi mu dala da doji po noci koliko god zeli sve dok se sam ne odvikne, makar tek sa 5 godina ali mislim da nam je vrijeme za drugu bebu. godine nas jaaako stiscu i zelim ostati trudna sto prije kako nebi bilo problema radi odugovlacenja. sada, bojim se da mi to nocno nacicavanje nebi bilo prenaporno u trudnoci ili kada dode braco/seka (ja se nadam tamo oko 3. rodendana ako ne i prije). vjerojatno je jako iscrpljujuce buditi se za dvoje dijece uz sve dnevne obaveze koje to nosi sa sobom. zato se pitam ima li mama koje su pokusale dojiti dvoje dijece po noci tj. da nisu odvikavale starije kada je dosla beba? ili recimo mame koju su blizanci nacicavali po noci? znam da postoji mogucnost da starije dijete kroz trudnocu smanji dojenje ali to mozda nece biti bas tako a ja ga iskreno nemam volje niti srca odvajati od sise. uzivam u svojem sineku a ope s druge strane htjela bi jos jedno dijete dok mi sve jajne stanice ne pocrkaju a opet nebi zeljela starije za ista zakinuti. dilema!


  2. #2
    Osoblje foruma mikka's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7,247

    Default

    ja nisam odvikavala starije ni u jednoj trudnoci, ali su u tijekom trudnoca spontano spali na 2-3-4 podoja dnevno. oboje su spavali cijelu noc kad sam rodila, tako da se ni s dolaskom bebe nisu budili (ponekad bi ih ja probudila da sisaju ako su mi cice bile pred eksplozijom a beba uspavana). odlicno su mi dosli kao spas od zastoja mlijeka, jer su fino mogli posisati ono sto beba nije mogla. tak da se kod mene to samo rijesilo. stariji je imao 22 mjeseca kad se rodila srednja, a ona 3 god i 3 mjeseca kad se rodila najmanja. on je sam prestao traziti sa 3 godine a ona je potegla do 4,5. mala jos uvijek sisa.

  3. #3

    Join Date
    May 2006
    Location
    pod zvjezdarnicom
    Posts
    1,925

    Default

    ja nisam odvikavala nikoga ništa

    noću sam stariju dojila ako nisam mlađu, znači uskraćivala sam onda kada je mlađa dojila - ali uglavnom je bilo malo jednu, malo drugu

    danju su dojile svakako, i skupa i odvojeno

    većina starije djece smanji dojenje tijekom trudnoće - moja nije, slasno je sisala kolostrum, znaš kako. a on slan, masan i ljepljiv

    starija je imala 20 mj. kad sam zatrudnila, dojile su zajedno oko 3,5 g

    sad sa trudna, nikog ne dojim i ipak mi je lakše

  4. #4
    Osoblje foruma mikka's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7,247

    Default

    ovcaaaaa, cestitam

  5. #5
    winnerica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Zagreb
    Posts
    2,034

    Default

    Kod mene je bilo kako je opisala Ovca i janjad (btw - čestitam na novoj trudnoći); cijelu trudnoću sam dojila + odmah krenuli s tandemom pri dolasku iz rodilišta; noću kako je koja tražila - tako je i dobila (s tim da je starija "starija" samo 17 mj. i strpljivo je čekala da se seka naciki).

  6. #6
    Tiziana's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,287

    Default

    Ja sam u trudnoci izgubila i zanju kap mlijeka oko 11.tjedna i bas sam bila zalosna jer sam htjela da doji dok on sam ne kaze da je dosta. Bilo je to mjesac dana prije treceg rodjendana. Imali smo samo podoj prije spavanja, vise d tog nije trazio nekoliko veceri zaredom su me bas bolile cice i bradavice, probam stsnuti - nema nista. Pitam njega pa i on poitvrdjuje da nema nista. Sad ovako kad citam neke cure po forumu vidim da uredno doje cijelu trudnocu pa mi nije jasno da li sam ja neka iznimka il sam trebala malo potrpiti. Pa si probaj imati u glavi i opciju da uza svu dobru volju mozda neces imati sto dojiti. Ja da sam to znala vjeroatno bi cekala da dojenje u totalu prestane.

  7. #7
    winnerica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Zagreb
    Posts
    2,034

    Default

    Tiziana, i moja L. se par tjedana žalila da ima manje "mekeca" ili da joj nije fino; vjerujem da je dolazilo do promjena uslijed hormona, a i da mlijeko nije bilo uvijek jednako fino.

  8. #8
    Tiziana's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,287

    Default

    Winnerica a da li je bila skroz ikad prazno? To sad mene najvise muci sto mozda i nije bio kraj kad sam ja proglasila da je kraj i iz mog neznanja uskratila djetetu prirodan kraj dojenja. Pa ako budem isla na trece dijete da ne pogrijesim opet

  9. #9
    winnerica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Zagreb
    Posts
    2,034

    Default

    A možda i je (bila je premala da mi "dijagnosticira" kad je razlika samo 17 mj.), znala je navlačiti ciku po cijelu noć i cendrati nezadovoljno), tko će sad to znat... Ja mislim da to kad stisneš ciku i nema mlijeka ne znači da je laktacija još završila.

  10. #10

    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    372

    Default

    ja nemam veze s ovom temom,al moram rec da mi je ovo super.
    I nisam imala pojma da je to izvedivo.
    Moja druga curka ima godinu dana i ovisna je i siki,tako da nemamo
    u planu prekidat dojenje tako skoro al ako cemo imat trecu bebu onda bar
    znam da mozemo naizmjence.
    Cure,stvarno svaka cast.

  11. #11

    Join Date
    May 2006
    Location
    pod zvjezdarnicom
    Posts
    1,925

    Default

    ne treba se bojati tandema, ako ne ide uvijek se može prorijediti ili prekinuti

    hvala mikki i winnerici

  12. #12

    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,004

    Default

    Moj stariji je kad se rodio namlađi imao 13 mjeseci. I dojila sam ga cijelu trudnoću, ali negdje od 10 mjeseci je počeo spavati cijelu noć i nije dojio noću. Kad sam došla iz bolnice s najmlađim opet se budio po noći možda tjedan dana i sisao bar dva puta noću i onda je prestao, spontano sam bez ikakvih razgovora. I dojili su tandem 5 i po mjeseci kad je stariji napunio dob koju sam ja smatrala pogodnom za odbijanje os sise.

  13. #13

    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    4

    Default

    hvala vam cure sto ste podijelile iskustva. moram priznati da sam ohrabrena da bi se i ja u tome svemu nasla. a kao sto su i neke navele, dosta toga se moze promijeniti tokom trudnoce tako da se nikada ne zna kako bi to bilo na kraju.


  14. #14
    winnerica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Zagreb
    Posts
    2,034

    Default

    Meni su obje noću cikile 2-3 puta, pred svako spavanje (dan i noć) i danju bar 1x starija, a mlađa na zahtjev; dojila sam tandem 15 mjeseci.

  15. #15

    Default

    Hej, moja priča je dosta drugačija, nije mi cilj obeshrabriti te, već da svoju odluku provedeš dosljedno (a ne kao ja... ).
    Dakle, stariji je imao 3 godine i dva mjeseca kada sam rodila drugog. Kroz cijelu trudnoću sam se informirala o tandemskom dojenju, bila sretna što se količina mlijeka nije smanjila, iako je noću dojio oko 5 puta, danju isto toliko, nije me to iscrpljivalo u trudnoći.
    Situacija se promijenila nakon što sam rodila, naime, nisam ni sanjala da će me to toliko iscrpiti. Maleni je puuuno bio na cici, stariji također, noći su bile najgore kada nisam znala više kojem se okrenuti, urla jedan, urla drugi, promjene položaja noću nisu odgovarale ni meni ni njima, trudila sam se, ali svakim danom sam bila sve iscrpljenija. U jednom trenutku sam požalila, ali snagu mi je davao strah da se ne zamjerim starijem djetetu koje je ionako prolazilo najosjetljivije razdoblje i iskreno bojala sam se da bi prekid dojenja kod njega uzrokovao probleme u odnosu s manjim djetetom. Svi su me uvjeravali da prestanem, da vidljivo propadam, ali bila sam kako je moj muž rekao "tvrdoglava ko magarac" i nisam se dala sve dok se nisam razbolila (ništa strašno, ali već premorenoj previše), starijeg je također uhvatila nekakva viroza, povratio je nekoliko puta, a ja sam iskoristila njegovo neznanje i rekla mu da je povratio zato što je on sada puno velik i da to mlijeko više ne valja za njega, GROZNA SAM, znam, još me to proganja... Išla sam linijom manjeg otpora tim više što nisam željela da on zamjeri bratu što više ne papa cicu. Kada se sada sjetim trenutaka dok njih oboje papaju i pritom se drže za ručice, gledajući u oči jedno drugo, pomislim kako je nekoliko tih trenutaka bilo vrijedno umora i iscrpljenost, nespavanja... Žalosno je da sam to skončala na tako zapravo sramotan način .
    Ok, priznajem da sam iskoristila ovu temu za ispiranje duše
    Uglavnom, pokretačici teme želim puno sreće!

  16. #16
    mare41's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Zagreb
    Posts
    10,556

    Default

    Quote Originally Posted by klokanica1506 View Post
    Kada se sada sjetim trenutaka dok njih oboje papaju i pritom se drže za ručice, gledajući u oči jedno drugo, pomislim kako je nekoliko tih trenutaka bilo vrijedno umora i iscrpljenost, nespavanja...
    rastopila sam se na ovo....
    .tražim već neko vrijeme temu o tandemu (blizancima), nadam se da će nas koja dupla mama tu naći

  17. #17

    Join Date
    May 2006
    Location
    pod zvjezdarnicom
    Posts
    1,925

    Default

    i moje su se držale ručicama, a tukle nožicama

    ja ne kažem da nije iscrpljujuće - iskreno, ja sam mislila svisnuti. zato kažem, ako ne možete - nemojte

    kod nas je inače generalni problem bilo loše spavanje starijeg djeteta, ali to je bilo i prije mlađeg. ona sama za sebe je bila takva da se budila svakih 20 min

    legitimno je reći - neću, ne mogu, previše mi je

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by ovca_i_janjad View Post

    legitimno je reći - neću, ne mogu, previše mi je
    Slažem se s tobom, samo teško je bez posljedica promijeniti odluku koja je "stupila na snagu",
    mene zbog toga još dan danas mući savjest, najviše zato što nisam bila dosljedna i kada sam shvatila da ne mogu, poslužila se nekim upitnim metodama za povlačenje.
    Uglavnom, divim se svima vama kojima je uspjelo.

  19. #19
    winnerica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Zagreb
    Posts
    2,034

    Default

    Da je jednostavno - nije; da je lagano baš uvijek - nije; nemamo se što lagati; međutim uvijek postoje druge opcije; ja sam nakon poduljeg tandemskog staža odlučila stariju curku skinuti s cike (imala je 32 mjeseca) jer sam mislila da je to dosta za nju. Mlađa doji još uvijek; vjerojatno ću ustrajati do ljeta do njenog 3. rođendana. Baš računam da će prekosutra (7.2.) biti pune 4 godine što dojim u komadu (prvo stariju, pa tandem, pa samo mlađu). Kad gledam njih, stvarno mogu reći da su jako povezane, bilo je jako teških trenutaka kad nisam znala kojoj prije uvaliti cicu da se smiri, utješi, zaspi i sl., posebno kad su bile istovremeno bolesne. Znale smo mi i biti u svakakvim položajima za koje nisam ni slutila da postoje (dok me sila nije natjerala) i da je u njima dojenje moguće.
    Stalno propuštam dodati; a to je - da sam kojim slučajem morala njima trčati raditi adaptirano (čaj, bilo što drugo), gore-dolje po kući, to nebih uspjela - tako da je nas cica spasila višestruko (da me je barem uspjela i sa najstarijim djetetom).
    Last edited by winnerica; 05.02.2013 at 10:56.

  20. #20
    Jurana's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Šibenik
    Posts
    5,223

    Default

    Quote Originally Posted by ovca_i_janjad View Post
    i moje su se držale ručicama, a tukle nožicama
    genijalno

    Nakon klokaničinog posta sam krenula suze brisati, a onda me ovo odvalilo.

    Klokanice, sve je to OK, ja ti ne bih sudila, prije bih ti medalju dala
    Nisi grozna i nije sramotno.
    Last edited by Jurana; 05.02.2013 at 15:09.

  21. #21

    Default

    Jurana, hvala

  22. #22
    pčelica_maja_23's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Pula
    Posts
    348

    Default

    baš me ponukala tema da napišem svoje.
    moja starija kćer , muž je preuzeo noćnu brigu pa smo je odvikli od noćnog dojenja prvenstveno jer ja nisam mogla uz posao i trudnoći toliko po noći biti budna.
    to je super svima upalilio jer ona već duuugo ima kapacitet za prospavati noć (sad je 18 mj) i to sam počela primjećivati od njenog 5 mj da je spavalica.
    sada kada ćemo imati tandem (za 30tak dana) ona neće cicati po noći a pola dana je ionako u jaslicama. uglavnom imam sreće i mislim da neće biti većih problema.

    starija kćer cica jednom do 3 puta dnevno. oće ujutro prije jaslica, navečer uz crtić ili knjigu i ako smo kući cijeli dan kad se lupi jako ili kad je umorna a ja legnem.
    jako ju se lako odgovori od cice i zainteresira za nešto drugo, tako da mislim da bude dobro.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •