Results 1 to 6 of 6

Thread: Prosječne potrebe djeteta - za određivanje alimentacije

  1. #1

    Join Date
    May 2005
    Location
    Zadar
    Posts
    1,303

    Default Prosječne potrebe djeteta - za određivanje alimentacije

    MINISTARSTVO PRAVOSUĐA
    987

    Na temelju članka 232. stavak 4. Obiteljskog zakona (»Narodne novine« 116/03, 17/04 i 136/04) ministrica pravosuđa objavljuje


    PODATKE
    O PROSJEČNIM POTREBAMA DJETETA S OBZIROM NA TROŠKOVE ŽIVOTA


    Prosječne potrebe djeteta koje će sud sukladno odredbama Obiteljskog zakona uzimati u obzir kod određivanja visine uzdržavanja iznose

    – 1.440,00 kuna mjesečno za dijete predškolskog uzrasta
    – 1.600,00 kuna mjesečno za dijete školskog uzrasta.

    Potrebe djeteta mogu se utvrditi u povećanom iznosu, ako je to u skladu s povećanim mogućnostima pojedinog roditelja.

    Klasa: 700-01/06-01/500
    Urbroj: 514-01-06-1
    Zagreb, 24. ožujka 2006.

    Ministrica
    Ana Lovrin, v. r.
    Objavljeno u NN 41 od 13.04.2006.

  2. #2
    Osoblje foruma tweety's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    zagreb,medvescak
    Posts
    4,452

    Default

    minnie, što to sad konkretno znači.
    hoće li se sad alimentacija određivati po difoltu pola od tog iznosa (ako dijete nema posebne potrebe) ili će ipak ići do 20 %plaće,ili,ili,ili?

  3. #3

    Join Date
    May 2005
    Location
    Zadar
    Posts
    1,303

    Default

    Pomaže li ovo, iz Obiteljskog zakona:

    http://www.poslovniforum.hr/zakoni/o...n_nastavak.asp

    IV. ODREĐIVANJE UZDRŽAVANJA

    Članak 227.

    (1) Pravo na uzdržavanje od bračnog, odnosno izvanbračnog druga ostvaruje se prije uzdržavanja od srodnika.

    (2) Ako maćeha ili očuh imaju djecu, dužnost uzdržavanja zajednička je djeci i pastorcima.

    (3) Pravo na uzdržavanje od bake i djeda iz članka 216. ovoga Zakona ostvaruje se prije uzdržavanja od maćehe ili očuha.

    Članak 228.

    Ako više osoba po odredbama ovoga Zakona ima istovremenu obvezu uzdržavanja, ta se obveza dijeli prema njihovim mogućnostima.

    Članak 229.

    Ako osoba koja je po ovom Zakonu dužna prije ostalih uzdržavati nije u mogućnosti u potpunosti zadovoljiti potrebe za uzdržavanje, osoba koja traži uzdržavanje može razliku ostvariti od drugih obveznika uzdržavanja predviđenih ovim Zakonom.



    Članak 230.

    (1) Centar za socijalnu skrb nastojat će da se roditelji ili dijete koje se redovito školuje i nakon punoljetnosti i roditelji izvansudski nagode o visini, odnosno povećanju doprinosa za uzdržavanje djeteta uvijek kad je to moguće, vodeći računa o dobrobiti djeteta.

    (2) Nagodba sklopljena u centru za socijalnu skrb je ovršna isprava.

    Članak 231.

    (1) U parnici o uzdržavanju sud će utvrditi ukupan iznos sredstava potrebnih za uzdržavanje.

    (2) Pri ocjenjivanju potreba uzdržavane osobe sud će uzeti u obzir njezine prihode, imovinsko stanje, sposobnost za rad, mogućnost zaposlenja, zdravstveno stanje te druge okolnosti o kojima ovisi odluka o uzdržavanju.

    (3) Pri ocjenjivanju mogućnosti osobe koja je dužna uzdržavati uzet će se u obzir sva njezina primanja i stvarne mogućnosti stjecanja povećane zarade, njezine vlastite potrebe i zakonske obveze uzdržavanja.

    Članak 232.

    (1) Kad se uzdržavanje traži za dijete, uzet će se u obzir i dob djeteta te potrebe za njegovo obrazovanje.

    (2) Bez obzira na okolnosti iz članka 231. stavka 2. i 3. ovoga Zakona, radno sposoban roditelj ne može se osloboditi dužnosti uzdržavanja maloljetnog djeteta.

    (3) Potrebe djeteta za uzdržavanje mogu se utvrditi i u povećanom iznosu, ako je to u skladu s povećanim mogućnostima pojedinog roditelja.

    (4) Ministar nadležan za poslove pravosuđa objavit će jednom godišnje, a najkasnije do 1. travnja tekuće godine, podatke o prosječnim potrebama djeteta s obzirom na troškove života, koje će sud uzeti u obzir zajedno sa stavcima 1. do 3. ovoga članka.

    Članak 233.

    U parnici o uzdržavanju djeteta sud će roditelju s kojim dijete živi posebno uzeti u obzir rad i brigu koju ulaže u podizanje djeteta i sukladno tome umanjiti njegov novčani doprinos za uzdržavanje djeteta.

    Članak 234.

    (1) Centar za socijalnu skrb može u ime djeteta pokrenuti i voditi parnicu o uzdržavanju odnosno za povećanje uzdržavanja, ako o djetetu skrbi druga osoba ili ustanova ili ako roditelj s kojim dijete živi to pravo ne ostvaruje iz neopravdanih razloga.

    (2) Centar za socijalnu skrb može tražiti ovrhu odluke o uzdržavanju djeteta.

    Članak 235.

    (1) Centar za socijalnu skrb dužan je voditi očevidnik odluka o uzdržavanju djece koje mu dostavlja sud prema članku 302. stavku 2. i nagodba sklopljenih u centru za socijalnu skrb prema članku 230. ovoga Zakona.

    (2) Ministar nadležan za poslove socijalne skrbi propisat će način vođenja očevidnika sudskih odluka o uzdržavanju i nagodba sklopljenih u centru za socijalnu skrb.

    Članak 236.

    Sud će uputiti obveznika uzdržavanja da se isplate mjesečnih novčanih obroka uzdržavanja iz njegove plaće, naknade plaće ili mirovine mogu obavljati po njegovom pristanku (administrativna zabrana), bez provođenja ovršnog postupka.

    Članak 237.

    Ako osoba koja je dužna pridonositi za uzdržavanje djeteta nije pristala na administrativnu zabranu, centar za socijalnu skrb će nakon proteka roka od šest mjeseci od dana primitka sudske odluke, odnosno sklapanja nagodbe iz članka 230. ovoga Zakona provjeriti ispunjava li osoba svoju obvezu redovito i u cijelosti, te poduzeti potrebne mjere za zaštitu djetetovih interesa.

    Članak 238.

    (1) Uzdržavanje se određuje u novčanom iznosu, osim ako postoje opravdani razlozi da se uzdržavanje osigura na drugi način.

    (2) Uzdržavanje za dijete uvijek se određuje u novčanom iznosu.

    Članak 239.

    (1) Sud će obvezniku uzdržavanja koji je u radnom odnosu naložiti plaćanje obroka dospjelih do zaključenja glavne rasprave u određenim novčanim iznosima, a plaćanje budućih novčanih obroka odredit će u postotku od plaće i naknade plaće.

    (2) Obveznik uzdržavanja dužan je iznose uzdržavanja određene u postotku od plaće plaćati ovlašteniku uzdržavanja prilikom svake isplate plaće i naknade plaće.

    Članak 240.

    Odredbe iz članka 238. i 239. ovoga Zakona primjenjuju se na odgovarajući način i kad je obveznik uzdržavanja korisnik mirovine.

    Članak 241.

    Na prijedlog osobe koja zahtijeva uzdržavanje sud će kad ocijeni da za to postoje opravdani razlozi, odrediti uzdržavanje u određenom novčanom iznosu, a ne u postotku od plaće, naknade plaće i mirovine.

    Članak 242.

    Plaćanje novčanih obroka uzdržavanja sud će obvezniku uzdržavanja koji ostvaruje prihode samostalnim obavljanjem djelatnosti osobnim radom ili po drugoj osnovi, a nije u radnom odnosu, kao i u slučaju iz članka 232. stavka 2. ovoga Zakona odrediti uzdržavanje u određenom novčanom iznosu.

    Članak 243.

    Osoba koja prima i osoba koja daje uzdržavanje može tražiti da sud povisi ili snizi iznos uzdržavanja, odluči o prestanku uzdržavanja ili promijeni način uzdržavanja određen prijašnjom pravomoćnom odlukom ili nagodbom pred centrom za socijalnu skrb, ako su se promijenile okolnosti na temelju kojih je donesena prijašnja odluka.

    Članak 244.

    Fizička ili pravna osoba koja je snosila troškove uzdržavanja neke osobe, može tužbom tražiti naknadu tih troškova od onog koji je po ovome Zakonu bio dužan davati uzdržavanje, ako su učinjeni troškovi bili opravdani.

    Članak 245.

    Obveznik uzdržavanja koji je zasnovao novi radni odnos dužan je podatke o postojanju ovršne isprave za uzdržavanje, te ime i adresu osobe kojoj se ta tražbina treba isplaćivati dostaviti poslodavcu kod kojeg je zasnovao novi radni odnos.

    Članak 246.

    Poslodavac kod kojeg je obveznik uzdržavanja zasnovao novi radni odnos dužan je odmah obavijestiti osobu koja ima tražbinu za uzdržavanje o zasnovanom radnom odnosu, odnosno osobi koja ima tražbinu za uzdržavanje dati potrebne obavijesti o obvezniku uzdržavanja koji je kod njih zasnovao novi radni odnos.

  4. #4
    Mukica's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bestovje
    Posts
    6,890

    Default

    podizem jer si trebam sprintat sutra
    idemo na sud u srijedu :D
    a mislim da cemo oko ovog najvatrenije raspravljat
    pa da imam argumente

  5. #5
    Osoblje foruma tweety's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    zagreb,medvescak
    Posts
    4,452

    Default

    muki ja sam si dala truda pa sam za ročište još posebno pripremila prosječne potrebe mog djeteta, koje se dosta razlikuju od ovih, i to bez da sam računala igračke

  6. #6

    Join Date
    Sep 2006
    Location
    usred...
    Posts
    43

    Default

    potrebe djeteta individualno variraju i ovise o mogućnostima roditeljaa (2 a, jer se misli na oboje), a nikako ne smije djetetu biti lošije nego što mu je bilo ranije (tako mi je rekla odvjetnica). dakle, npr., ak dijete ide na dodatne aktivnosti (sport, glazba, jezik, itd.), ili treba dodatne vitamine, lijekove ili sl., a pogotovo ak je to već prije razvoda bilo tak, onda se u skladu s tim određuje i aliment.

    tweetyna zamisao o popisivanju potreba i troškova je izvrsna, to sam i ja bila sastavila, a i sutkinja me pitala da navedem, pa mi je dobro došao "šalabahter".

    zajedno smo jače

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •