Pokazuje rezultate 1 do 50 od 3239

Tema: Potpomognuta u SPLITU

Threaded View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #11
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Tal, koliko si ti ve dugo u pokušaju da dođeš do mpo postupka?

    Sa toliko godina, zbilja ne bi smjela čekati niti dan. Znam da ti sitacija nije bajna oko odlaska u Zg, ali reproduktivna spsobnost žena u ovim godinama rapidno se srozava. Nama u ovim reprodukcijskim godinama doslovno svaki dan je važan.

    Što se tiče Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji:
    http://www.zakon.hr/z/248/Zakon-o-me...nutoj-oplodnji

    članak 10., stavak 4 kaže ovo:

    (4) Pravo na medicinski pomognutu oplodnju na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ima žena u pravilu do navršene 42. godine života. Liječnik koji provodi postupak medicinski pomognute oplodnje, iz osobito opravdanih zdravstvenih razloga može omogućiti pravo na medicinski pomognutu oplodnju i ženi nakon navršene 42. godine života.

    Znači, o nastavku prava na liječenje na teret osiguranja za ženu koja je napunila 42. godinu odlučuje liječnik koji provodi mpo postupak.

    Na žalost, u našim bolnicama se već dvije godine automatski uskraćuje pravo na liječenje mpo postupcima svim ženama koje su napunile 42. godine bez obzira na stanje njihovih preostalih reproduktivnih kapaciteta.

    Jasno je da generalno gledajući žene visokih repoduktivnih godina imaju male šanse za uspjeh mpo liječenja, ali je i sa medicinskog stajališta jasno da biološki kapaciteti ne moraju biti u skladu s kornološkom dobi. Nezakonski je i neetično uskratiti liječenje ženi koja ima dobre nalaze i kod koje postoje realne šanse za rođenje djeteta.

    Tako imamo žena koje su npr. prije navršene 40 godine opasno blizu menopauzi i imaju slabe pokazatelje reproduktivne spsobnosti (visok FSH, nizak amh, mali broj antralnih folikula), ali one imaju pravo na liječenje na teret hzzo-a, dok s druge strane žena od 42 godine koja očuvane reproduktivne kapacitete npr FSH 7, amh 19 pmol/L i 14 antralnih folikula automatski gubi pravo na liječenje.

    Ovakvo postupanje naših mpo specijalista u bolnicama predstavlja dobno-spolnu diskriminaciju žena i uskraćivanje prava na liječenja.

    Stav je Ministarstva i HZZO-a oko ove problematike 42+ usklađen sa zakonom i kažu da žene koje imaju očuvani reprduktivni kapacitet imaju pravo na liječenje ako o tome tako odluči njihov mpo liječnik.

    Zakon je jedno, a praksa drugo. Činjenica je da žene koje su navršile 42. godine bez obzira na reproduktivne pokazatelje već 2 godine u našim bolnicama ne ostvaruju pravo na liječenje.
    Mislim da je ovo pitanje o kojem bi se trebalo obavjestiti Pravobraniteljstvo, da se ispita usklađenost prakse i Zakona.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 18.04.2015. at 09:19

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •