Stranica 85 od 110 PrviPrvi ... 3575838485868795 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,201 do 4,250 od 5466

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

  1. #4201

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    32

    Početno

    Ovaj strajk u Poljskoj mi je kao neki flashback natrag u crne 1930-e i ocajnicka reakcija na totalni fasizam. Nadam se da ce se nesto promijeniti i da se nece uvesti taj zakon. Uopce ne mogu shvatiti kako netko moze razmisljati tako bolesno. Dakle, u zemlji koja ionako ima strog zakon protiv abortusa zele jos pojacati kontrolu nad zenama suludim idejama o kriminalizaciji SPONTANOG pobacaja (kao provodila bi se istraga jesu li majka ili lijecnik skrivili spontani pobacaj), o zrtvama silovanjima i fetusima s teskim genetskim ostecenjima da i ne govorim.

    Prestrasno nesto! Kako kao covjek stati i mirno gledati, a nismo ni mi daleko od toga! Uzas, unatrag idemo civilizacijski.
    Posljednje uređivanje od Inez : 04.10.2016. at 16:01

  2. #4202
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,990

    Početno

    Varšava je grad od 1. 800 000 stanovnika.
    30 000 ljudi na prosvjedu (razne poljske novine procjenjuju od 20 000 do max. 30 000).
    U drugim gradovima dosta manje.
    U cijeloj državi na 143 lokacije oko 100 000 prosvjednika, a Poljska ima ukupno 38 500 000 stanovnika Poljske (63% živi ih u gradovima).
    Izgleda da im prijedlog zakona ne smeta previše.

  3. #4203
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Dok im sestra ili necakinja ne odu u zatvor nakon sto izgubi bebu pri spontanom pobacaju.

    Iako se meni 30 000 ljudi cini zapravo dosta. Ljudi su inertni. Ako se ne varam Markic je u Zagrebu imala desetak tisuca uz svu logistiku crkve i HDZ-a.

  4. #4204
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    U Poljskoj su ljudi tihi i radi straha. Boje se moćne religijske organizacije. Tako da, je broj prosvjednica i prosvjednika zapravo značajan.

  5. #4205
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,652

    Početno

    ma strašno je za kakva prava se čovjek danas mora boriti

  6. #4206
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ma strašno je za kakva prava se čovjek danas mora boriti
    Eh, nije prvi put - nakon antike uslijedio je mračni srednji vijek. Evo, baš si mislim da smo opet na rubu nekog mračnog doba.

  7. #4207
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,990

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    U Poljskoj su ljudi tihi i radi straha. Boje se moćne religijske organizacije. Tako da, je broj prosvjednica i prosvjednika zapravo značajan.
    Poljska je odličan primjer ekstremnih okolnosti koje su ih desetljećima gušile. Nakon 45g. mraka (kod njih je komunizam bio zbilja strašan) u kojem je Crkva bila jedina alternativa i nada, zadesila ih je ekstremna desnica. Nigdje sredine.

  8. #4208
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Je se ozbiljno brinem da se nama ne desi Poljska.

  9. #4209
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Je se ozbiljno brinem da se nama ne desi Poljska.
    Paaa... kako je krenulo, bome imamo svi skupa razloga da se i mi zabrinemo.

  10. #4210

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

  11. #4211
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    odličan tekst
    tu "obitelj je temelj" rečenicu stvarno rijetko tko propituje
    nisam ni ja sama, do prije par godina
    kada se organizirao splitski pride, i za temu su te godine odabrali obitelj
    jedan moj prijatelj je tad rekao da mu je to užasno jer da je "obitelj diskriminatorna jedinica" i da je bar svijet pedera bio slobodan od te norme, i umjesto da se ta sloboda širi, oni hoće tu normu ubacit unutra

    prvo sam mahnula rukom na tu njegovu izjavu, jer da o čemu on zaboga priča, mnogi gejeve žele i ustvari već žive u obitelji

    al vjerojatno se naslušao dosad ove o "temelju društva"

    nekim ljudima taj način života nije tako prirodno fantastičan i privlačan, a takav stil života gleda se kao manje vrijedan, neodgovoran, previše hedonistički, nezreo.. ili u najboljem slučaju, kao da nije nečiji izbor nego eto nije imao sreće.

  12. #4212
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja se jesam često pitala što to točno znači. Zašto bi obitelj bila osnovna jedinica društva, e ne jednostavno - pojedinac.
    Međutim, ne mogu zamisliti da obitelj nije temeljna - djeci. Nekakva obitelj, neka je šarolika, neka je nestandardna, ali obitelj, bliska intimna po mogućnosti topla zajednica.
    Djecu se ne mora imati, valjda bismo se mogli i dogovoriti da nisu važna i da društvo uopće ne mora biti usmjereno djeci, ali brrr, ja ne bih tako.

  13. #4213
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Događala se Poljska već kod nas. Ne zaboravimo da je od 2009.-2012. na snazi bio zakon o Mpo-u koji je donesen na temelju zahtjeva Katoličke Crkve. Može se reći da su na neplodnim osobama uvježbavali ograničavanje reprodustavnih prava. Mislim da je pitanje dana kad na red dolazi pravo na pobačaj.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 05.10.2016. at 12:47

  14. #4214
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Jedan primjer kako klerikalne udruge traže (i nalaze) put ostvarivanja svojih ciljeva:
    Agencija za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta u Katalogu stručnih skupova pod kategorijom "Opći skupovi" svim učiteljima, stručnim suradnicima i odgojiteljima nudi mogućnost da se prijave na "Drugu međunarodna konferencija: Obitelj i škola - ključ odgoja za vrijednosti" u organizaciji udruge "U ime obitelji" ! Nakon prijave na skup na stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje dobiva se naputak o tome da je potrebno prijaviti se kod organizatora tj. kod "U ime obitelji"!
    http://www.azoo.hr/
    http://uimeobitelji.net/uio-druga-me...a-vrijednosti/
    Posljednje uređivanje od Inesz : 05.10.2016. at 12:57

  15. #4215
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se jesam često pitala što to točno znači. Zašto bi obitelj bila osnovna jedinica društva, e ne jednostavno - pojedinac.
    Međutim, ne mogu zamisliti da obitelj nije temeljna - djeci. Nekakva obitelj, neka je šarolika, neka je nestandardna, ali obitelj, bliska intimna po mogućnosti topla zajednica.
    Djecu se ne mora imati, valjda bismo se mogli i dogovoriti da nisu važna i da društvo uopće ne mora biti usmjereno djeci, ali brrr, ja ne bih tako.
    slažem se da je obitelj za djecu najvažnija, iako to ne mora biti, kako bi rekla ministrica, tradicionalna obitelj, da bi bila zdravo okruženje za djecu.
    ali za odrasle ljude to zaista može biti stvar izbora, da li se u ovom ili onom načinu života osjeća bolje
    vjerujem da bi i u društvu koje obitelj ne gura kao najbolji i pravi životni stil, većina ljudi i dalje izabrala taj način života, prva ja sigurno bih
    ali da netko koga takav način života uopće ne zanima pritom ne dobiva etikete tipa "osoba koja ne pridonosi društvu" "odbija odrasti" i slično

    opet i za zdravo okruženje za rast djece bitno bi bilo osobno zadovoljstvo i autentičnost pojedinca/pojedinaca uz koje raste i od kojih uči

  16. #4216
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Mislim da je usporedba s anarhijom, ili bolje s anarhizmom, neprimjerena jer ona ne podrazumijeva ono što je opisao Perišić.

    Ona vjerojatno i ne zna da je anarhija takva vrst civilizacijskog sloma kad sve postaje moguće, pa i služenje mise za ustaške idiote, moralni sunovrat u kojem ratni zločinci postaju heroji, a rat vrednota, sveta gotovo koliko i sâm brak, ukratko, stanje u kojem je moguće da se jedna jedina (i to vrlo neprivlačna) vizija obitelji nameće svima.

    U anarhiji ne caruje sloboda nego glupost i ničim ograničeno pravo jačega. Anarhija je tiranija rulje. Upravo je demokracija onaj oblik vladavine u kojem svatko radi što ga je volja, štoviše, središnja dužnost demokratske države je zaštita svačijeg prava da radi što ga je volja i da se pritom suzdržava od svakog i najmanjeg upliva u tu volju – osim kada ta volja prekorači granicu slobode Drugoga.
    Banalno kopiram s hrvatske wikipedije:

    Kako je anarhisti vide, anarhija predstavlja društvo u kojem vlast i autoritet zamjenjuje samoorganizacija, društvo ravnopravnosti, ravnopravne i pravedne distribucije svih proizvoda, ukratko, društvo u kojem svaka osoba može zadovoljiti svoje osnovne i sve ostale potrebe u maksimalnoj mjeri, a da pri tome ne radi na štetu drugih. Ideja o anarhističkom društvu bazirana je na manjim zajednicama, decentraliziranim, ali povezanim.
    odnosno

    U anarhizmu, moć ne bi nitko posjedovao i svi bi posjedovali moć, ne moć nad nekim, već moć ispunjavanja svih svojih potreba, moć zajedničkog djelovanja i odlučivanja o svom životu. Anarhizam se ne protivi organizaciji, već predstavlja jedan oblik horizontalne organizacije, u kojem se odluke donose direktnom demokracijom ili konsenzusom za razliku od sustava parlamentarne demokracije kakav poznajemo danas.
    Naravno, kome se da čitati englesku i njemačku verziju, značajno je detaljnije opisano.

    Da ne poznam osobno jednu na taj način organiziranu jedinicu zapravo izrazito strukturirano i logično živi svoj san na taj način, ne bih vjerovala da je to moguće. Radi se o izrazito naprednoj skupini ljudi.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 05.10.2016. at 14:48

  17. #4217
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da, i meni je zasmetalo. a uostalom, izraz anarhija se koristi i kolokvijalno.
    plus, ovo mi je isto klimavi zaključak:
    Taj kanibalski pohod proždiranja individualne slobode započeo je još 1990. s jedinim ciljem da u ovom dijelu Europe dokine svaki oblik moderniteta i civiliziranosti i uspostavi autoritarnu vladavinu crkvenih zvona, lepeta zastava i domoljubnih urlika. Netko naivan i dobronamjeran mogao bi se upitati zašto vladajuće falange ne poimaju da time uništavaju vlastitu voljenu domovinu, stvaraju od nje antipatični, autistični zakutak, lišavaju je budućnosti i čine je nesposobnom za ekonomski i kulturni napredak.
    govoriti o ovome dijelu europe, u trenutku kad države poput irske, poljske imaju tako konzervativne zakone...a opet, gledajući te dvije države ne možeš ne govoriti o ekonomskom napretku.
    mislim da to nije naš problem, to je problem europe. uspon radikalne desnice.
    afd u njemačkoj, pa berlin, koliko su posto dobili, više od deset, pa beč, pa le pen u francuskoj, pa brexit, kampanja dobivena na lažima i strahu...
    ovi naši desničari su mala beba prema europskima sve u svemu. za sad. nisu se modernizirali nego su zapeli s pavelićem i ustašama.

  18. #4218
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    tang, nemam što dodati, slažem se. A i s cvijetom.

  19. #4219
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da se malo i nasmijete, iako nije baš smiješno:
    https://www.youtube.com/watch?v=_EmWMacehZE

  20. #4220
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

  21. #4221
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,004

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Poljska je odličan primjer ekstremnih okolnosti koje su ih desetljećima gušile. Nakon 45g. mraka (kod njih je komunizam bio zbilja strašan) u kojem je Crkva bila jedina alternativa i nada, zadesila ih je ekstremna desnica. Nigdje sredine.
    Koja dobra paralela! Ne znam koliko je od vas čitalo Brešanov roman Država Božja... vrijedi ga pročitati, koji put mi se čini da je naš život ekranizacija te antiutopijske knjige. I ona jako puno govori o tome da nigdje sredine...

  22. #4222
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Dezulovic na Savici
    http://hr.n1info.com/a153616/Kolumne...na-Savici.html

    "skine Bog naočale, pa ljutito tresne novinama o stol. – Pa nebo mu *****! „Tako ranjenoj komunizmom“! Cijela Savica sagrađena je u komunizmu...
    Posljednje uređivanje od Jelena : 06.10.2016. at 00:22

  23. #4223
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ljudi, pratim vas i ne stignem pisati... mene jeza hvata...

  24. #4224
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,990

    Početno

    Poljski parmalent ekspresno odbio prijedlog izmjena zakona. Rekla bih - bravo, ali ne mogu jer još uvijek imaju postojeći zakon.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 06.10.2016. at 15:41

  25. #4225
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,990

    Početno

    A istovremeno:
    Sejm je istovremeno s 230 glasova za, 173 protiv i 15 suzdržanih odbacio prijedlog zakona suprotstavljenje inicijative “Spasimo žene”, koja je tražila da se pobačaj legalizira do 12 tjedna iz bilo kojeg razloga.

  26. #4226
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno


  27. #4227
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...ar/923790.aspx

    prvo sam išla provjeriti je li sprdex

  28. #4228
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    postala na krivoj temi

  29. #4229
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

  30. #4230
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...ar/923790.aspx

    prvo sam išla provjeriti je li sprdex
    majketi pa šta je ovo

    stvarno, ali stvarno me strah i panika love od količine gluposti u ovoj državi.

  31. #4231
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,652

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    majketi pa šta je ovo

    stvarno, ali stvarno me strah i panika love od količine gluposti u ovoj državi.

  32. #4232
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...ar/923790.aspx

    prvo sam išla provjeriti je li sprdex
    Neki dan sam sanjala da smo preselili u Brežice. Sad znam i zašto.

  33. #4233
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pokušavam biti racionalna, al i mene hvata panika. Zbilja se (ko pura dreku) stalno čudim tom konzervativizmu. Mislim zbilja, je l zbilja to ovo društvo želi (gdje su ankete? ). Mislim, je l 80% naroda želi sve ovo aktualno zadnjih dana (zabranu pobacaja, ukidanje prava izvanbracnim zajednicama...)... Mislim, tko pita narod, al je l ljudi sve to podrzavaju? Zbilja ne mogu ni priliblizno pretpostaviti koliko se roditelja protivi gradanskom odgoju, spolnom odgoju, popisu lektire...
    Mislim, znam sto misle ljudi ovdje i moji frendovi, al ostali?

    Ono, ako to sve stvarno zelite, super, izvolite, božečuvajhrvatsku, odojaunorvešku...

    Nekad si stvarno mislim, kad bi barem emigrirali svi koji nisu za te konzervativne promjene, i kladim se da bi to većinom bili oni koji uplaćuju najveći dio poreza na dohodak u državnu kasu (možda brijem, al ono... )... I nekad si mislim, ajde stvarno odite (odimo) svi koji "ne vole Hrvatsku" i kojima se ovakva Hrvatska ne svida, pa nek ostane prazna kasa... Zbilja se sve cešće "radujem" kad čitam kako nas sve manje ima i mislim si, ko da i zaslužujemo da nas sve manje ima... Nemam neke konkretne zelje i planove za emigracijom, al svojoj djeci zbilja ne želim da se školuju i žive ovdje... Kad razmisljam o buducnosti, ne vidim ovo lijepim mjestom, nego samo mjestom "gdje ću preživljavat" dok ne postavim djecu na noge u Danskoj.

    Onda si kažem da brijem, i previše čitam te ljevičarske portale koji prevelik naglasak stavljaju na sve to, imam "previše" fb prijatelja aktivista i fb zid mi dreči od zgražanja i pobune... Pa si mislim, ako prestanem pratit sve to, bit će bolje, zažmirit ću i neću čuti, ono, ko da ima šanse da im to prodje, pa nemoj ni pratit... al u želudcu me ipak steže....

  34. #4234

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Neki dan sam sanjala da smo preselili u Brežice. Sad znam i zašto.
    Smo sto u Brezicama imaju zicu...

  35. #4235
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

    Početno

    Napisala sam i na drugom topicu - ako Jelic postane ministar obrazovanja, to bi se lako moglo realizirati. On je isti kao Markicka.

  36. #4236
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Aurora* prvotno napisa Vidi poruku
    Smo sto u Brezicama imaju zicu...
    Imaju, ali nemaju vjeronauk u školama. So far.

  37. #4237
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Napisala sam i na drugom topicu - ako Jelic postane ministar obrazovanja, to bi se lako moglo realizirati. On je isti kao Markicka.

    Strava.

  38. #4238
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,171

  39. #4239

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,368

    Početno

    jooj naravno da ne treba..

  40. #4240

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    To obilježavanje "25 godina vjeronauka u školama" doživljavam kao srednji prst onima čija djeca, usprkos svemu, ne idu na vjeronauk.
    A dodatno sam pošizila kad mi je sin jučer rekao da su umjesto matematike svi morali ići u predvorje škole na "blagoslov kruha i molitvu". Svi - znači i katolici i muslimani i ateisti. I doveli župnika, zajednička molitva, i tako dalje
    Moj se na to ne ljuti, on ode s ostalima i onda glumi da se moli (na stranu što to mene užasno iritira, njemu je to smiješno). Više ga je smetalo što je to bio blagoslov kruha kojeg su na kraju jeli samo prvašići, a ostalima ništa Ali meni je to grozno. Crkva u školi na velika vrata, u vrijeme redovite nastave, bez pardona. A nakon Nove godine će isto tako imati blagoslov škole... i dokle tako? Ili će biti još gore?

  41. #4241
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    kod nas su ti dani kruha ovako izgledali: zove mene učiteljica "ajme oprostite ja sam vam zaboravila reći, danas su dani kruha, bit će priredba u auli za sve učenike, bit će župnik, blagoslov.. pa želite li da M. ide na to ili da ga odvedem kod psihologice?".
    Ja kažem da neka ide, preglupo mi da jadan ide kod psihologice ko po kazni dok su sva djeca na nekakvoj svečanosti. E ali, ostaloj djeci je u biti vjeroučiteljica na vjeronauku rekla da nešto ispeku i donesu, tako da jedino moj nije imao nikakvo pecivo, a svi su jeli. Njemu je to bila najveća drama. Da li da prešutim komentar kako se nitko od tih silnih kršćana nije sjetio da bi mogao podijeliti kruh s onim koji ga nema?
    Rekao je da je "pjevao, ali zadnji, jer ne zna riječi baš, ali da ga ne viče onaj čovjek", pa sam mu rekla da ubuduće u takvim situacijama ako želi pjevat ili radit što ostali, smije, ako ne želi, ne mora, može samo stajat, i da ga nitko neće vikat, neka radi ono s čim se osjeća bolje.

    Pokušavam se sjetit dana kruha kad sam ja išla u školu, sjećam se da smo ih imali i da smo dobili neka peciva, ali mise se iskreno ne sjećam. Možda je nije bilo, a možda sam i zaboravila, ne bi me čudilo da je ipak bilo.

  42. #4242

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Pokušavam se sjetit dana kruha kad sam ja išla u školu, sjećam se da smo ih imali i da smo dobili neka peciva, ali mise se iskreno ne sjećam. Možda je nije bilo, a možda sam i zaboravila, ne bi me čudilo da je ipak bilo.
    Ne znam koje si godište, kad sam ja išla u školu (mračne 80-te ) sigurno ih nije bilo, a u gimnaziji toga više nema tako i tako. Ti dani kruha imaju vjersku osnovu, ali mogu se provesti na različite načine.
    Bilo mi je tako drago što u vrtiću nisu imali taj cirkus s kruhom. Oni su imali dane jabuka bez ikakvih vjerskih obilježja, a ujedno su se djeca educirala o zdravoj prehrani. Zato nas je u školi dočekalo raspelo i svi vjerski obredi koje je bilo moguće uključiti u redovni program

  43. #4243
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    To obilježavanje "25 godina vjeronauka u školama" doživljavam kao srednji prst onima čija djeca, usprkos svemu, ne idu na vjeronauk.
    nemoj molim te takve izjave, nerviraš Vokićku
    rekla je neki dan da joj nije jasno ako 90% djece ide na vjeronauk da već 25 godina roditelji, onih koji ne idu, stalno jambraju i bune se
    a imaju pravo izbora
    tako molim te lijepo, suzdrži se

  44. #4244

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nemoj molim te takve izjave, nerviraš Vokićku
    rekla je neki dan da joj nije jasno ako 90% djece ide na vjeronauk da već 25 godina roditelji, onih koji ne idu, stalno jambraju i bune se
    a imaju pravo izbora
    tako molim te lijepo, suzdrži se
    Ne spominji mi Vokićku, već sam danas slušala o njezinim izjavama

  45. #4245
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    tanja_b ja sam mlađa, ja sam išla u osnovnu školu svijetlih devedesetih

  46. #4246
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    al sad bih baš pitala neku person of faith koja je ustvari poanta dana kruha, da li je, kao što bi meni bilo logično: učenje da cijeniš i zahvalan si na činjenici da imaš kruha, i poticanje svijesti da neki nemaju i solidarnosti sa onima koji nemaju?
    jer nemam ni najmanji problem s tim da škola obilježava takav dan i prenosi takve vrijednosti, a sve se to može odradit na bolji i na lošiji način. da su odrasli stavili naglasak na ovo gore što sam napisala, sigurno bi se neko dijete sjetilo podijelit svoje pecivo s mojim i ostalima koji nemaju.

    šta Vokićku živcira, što roditelji djece koja ne idu na vjeronauk već 25 godina kukaju o istim stvarima? Šta misli koliko tek njih (nas) to živcira

  47. #4247
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    kod nas su i u skoli i u vrticu obiljezili dane kruha, bez svecenika
    velike su isle na izlet, gledali kak se radi brasno i tijesto, mijesili i tak...
    mala je samo nesto mijesila u vrticu
    jezim se od ovih vasih opisa

  48. #4248
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    šta Vokićku živcira, što roditelji djece koja ne idu na vjeronauk već 25 godina kukaju o istim stvarima? Šta misli koliko tek njih (nas) to živcira
    http://narod.hr/kultura/ljilja-vokic...ni-vjeronaukom

  49. #4249
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    joooj, vid mi ravateljice
    covjece, svakim njenim ispadom mi je jasnije zasto sam osjecala mucninu svaki put kad je usla u razred ili naisla na hodniku :zbljuv:

  50. #4250
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas su i u skoli i u vrticu obiljezili dane kruha, bez svecenika
    velike su isle na izlet, gledali kak se radi brasno i tijesto, mijesili i tak...
    mala je samo nesto mijesila u vrticu
    jezim se od ovih vasih opisa

    e sad si me sjetila, lani je M. s vrtićem išao u pekaru, poslije nam je pričao sav uživljen kako je u pekari "jeo PRAVI kruh", da kakav misli da je ovaj doma koji mu damo, čak je iz iste pekare

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •