Istina, nisam naglasila da je rijec o ZABI.
Istina, nisam naglasila da je rijec o ZABI.
2017. je donešen novi zakon o stambenom kreditiranju koji je postrožio dosta toga. Procjena sad ne smije biti starija od nekoliko mjeseci, ali unutar godine dana se bez dodatne naknade dobije "apdejtana" procjena. Nakon godine dana starosti procjene mora se raditi nova. Mislim da je tako sad u svim bankama.
Meni su u banci napravili procjenu bez predugovora. Samo zato jer sam par puta dosla na razgovor o iznosu kredita koji mozemo dici, pa je bankarica sama predlozila da banka napravi procjenu i to o trosku banke, njihov je rizik ako ja na kraju ne bih kupila nekretninu (na kraju i nisam).
Rijec je o zabi.
Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Dijana, stvarno mi je teško reći... uspoređujem s 5-6 nekretnina koje se prodaju u okolici, i ne mogu ništa zaključiti, to svako svoju politiku vodi.
E ovo sto je martincius napisala mi se jako sviđa, taj ću scenarij priželjkivati.
Mislim s besplatnom procjenom i bez predugovora, ne ovo bez kupovine.
Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 30.08.2019. at 14:49
Ova izjava se mora dat po novome zakonu
Malo je glupo kao predugovor ne mora bit ovjeren kod javnog biljeznika a ta izjava ili suglasnost mora
https://net.hr/danas/hrvatska/svedan...o-crna-afrika/
čak i kad je u ZK sve čisto, u ovoj našoj državici nikad nisi siguran
To bi se vjerovatno desilo i u nekoj dtugoj frzavi.napose sto prodavac uopce nije hrvat nego prodaje nekretninu koja je slucajno u hr.
Nedavno su moji pokrenuli neku prodaju ali mi smo se svi morali potpisati, cak se moralo novo opunomocenje moralo vaditi za buraza koji vecinu godine nije u hr.
Sad je li ovi svicarci i njrmci nisu imali pojma kak se to radi ili niitko nije svicarca vodio to je druga stvar. Bivsa zena lako se moze fokazati jel je to bila bracna ili izvanbracna nekretnina.
Inace slucaj za kojeg znam kad je zena morala dati izjavu da muzeva nektetnina nije bracna stecrvina, mada se u vlasnickom listu vidi slijed da je muz dobio nasljedstvo od toditelja, istina zena ima pravo traziti nuznu 1/4 ako bas joj je neophodno.inace sve sto je steceno u braku ilipredbracnom zajednickom zivotu je djeljivo na oboje bez obzira na koga se pise.
Pitala sam poreznu upravu mogu li oni na upit građana dati uvid u utvrđivanje tržišne vrijednosti nekretnina, odgovorili su mi da „samo ovako“ ne, odnosno da može "službeno", odnosno u nekim već pokrenutim upravnim postupcima.
U banci su mi rekli da nije nužno imati kupoprodajni ugovor kad tražiš procjenu vrijednosti nekretnine, ali ionako kad tražiš procjenu trebaš priložiti dokumentaciju o nekretnini u banku, pa se valjda podrazumijeva ako si već od prodavatelja dobio građevinsku/uporabnu/ZK izvadak i ostalo… da imate neki „usmeni predugovor“.
Inače, našla sam na internetu zanimljivu studiju kretanja cijena nekretnina.
https://drive.google.com/file/d/1lsM...5McyVygrI/view
Po ovome ispada da je prema realiziranim cijenama, srednja cijena kvadrata kuće u ZG 2017. bila oko 420 € (grozno zapravo) - u prosjeku su bile oko 100 kvadrata, i stare oko 50 godina. Što i je nekako u skladu s onim što sam vidjela oko sebe, da ljudi vjerojatno kupuju kuće koje su u stanju za renovaciju i da je zato cijena takva.
Zanimljivo mi je i ovo… u 2017. u Zagrebu je prodano oko 5.900 stanova i oko 400 kuća.
Samo mi je zanimljivo pa nabrajam.
Dali smo dedi i baki, tj. (da ne budem nekorektna jer mi oni nisu djed i baka), dali smo vlasnicima našu ponudu, pa ćemo vidjeti
.
Bas me zanima ocete li se dogovoriti
Sretno
Hvala!
Vjerojatno najviše ovisi o tome hoće li prodavatelji htjeti čekati bolju ponudu, ili će uzeti vrapca u ruci.
Nego, zaboravila sam pitati... koliko su uobičajeni/normalni ovi scenariji:
- sklopi se ugovor, dobije se kredit, prodavatelju se isplati 50% dogovorenog iznosa iz kredita, prodavatelj daje tabularnu izjavu pa kupac upisuje svoje vlasništvo u zk, i banka hipoteku
- sljedećih 6 mjeseci prodavatelj ostaje živjeti u nekretnini jer si mora kupiti novu, i kupac mora prodati svoju da bi imao drugih 50% iznosa novca - to je svima ok, i oni to dogovore i potpišu u ugovoru
Dakle ovaj dio, gdje je već upisano vlasništvo, ali prodavatelj nije dobio svih 100%, nego samo 50% - ljudima je to ok?
Ljudi na to uobičajeno pristaju?
U biti nikad misam ni cula da prodavatelj ostaje zivjeti
Ustvari jesam,ali dok kupac ne dode u posjed.bas u susjedstvu je bi tqkav slucaj. Odlucili su kupiti vrci etan i prodati svoj manji. A buduca nekretnina ce bit gotova za 2-4 mjeseca.i sad prodavatelji traze podstanarski stan. Ali ne za odmah nego dok ne dobe cijeli iznos i ne potpisu tabularnu izjavu.
Dok kupac ne dode u posjed oni smiju bit u svom starom smjestaju
Ja ne bi ali ako se dogovorite mozda moze. Ipak tu ima ost nepoznanica.
A da vi njima ponudite svoj mali stan da ga kupe
2. kat bez lifta, ne žele ga.
To je između ostalog i njihova ideja, oni nemaju kuda dok ne kupe stan. A nemaju dovoljno za stan dok im mi ne damo barem dio novca.
A jesi čula da kupac duguje 50% iznosa 6 mjeseci ili godinu dana?
Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 03.09.2019. at 15:03
Koliko sam shvatila, ako sam dobro shvatila, meni banka i APN uvjetuju da se vlasništvo upiše čime se kredit uplati prodavatelju. Valjda se podrazumijeva da imaš ukupan iznos u tom trenutku, no eto mi ga nećemo imati.
Znaju oni točno što žele, i već gledaju stanove. Da ima lift i da im lokacija odgovara.
Plan otplate: 50% kad nam odobre kredit. 50% kad mi prodamo svoj stan i oni isele. Iako je kuća u vlasništvu već naša.
A za stan bi mogla dobiti 50 posto?
Pa to bi bilo super.
Daj oglas za stan.
Ali ja mislim da tabularnu pisete tek kad se sve isplat
Ako nemas nekog arhitekta za procjenu mozda imas nekog odvjetnika da s njim prodes pricu.
Bubilo, ja mislim da osoba koja potpise tabularnu, a da nije dobila 50% iznosa nije normalna.
Tabularna znaci da ste financijski zavrsili pricu i u njoj stoji da se dozvoljava upis u zemljisne knjige bez ikakvih daljnjih uvjeta.
Zbilja i tih prodavatelja ima blesavih.
Posljednje uređivanje od rosa : 03.09.2019. at 15:33
Iskreno BB svaki put kad pricas o necem sto ste gledali "u kvartu" pricas o cestama bez nogostupa, o busu koji vozi svakih xy minuta, o divljoj prenatrpanoj gradnji bez urbanizma... a da jednostavno odlucis odseliti u urbanizirani dio u tramvajskoj zoni gdje je "sve u blizini" i tamo pronadjes stan? Djeca ce ti dugoročno bit zahvalna...
Mi smo 4g tražili veći stan bas zato što nismo htjeli van kvarta, jer nam je super nas kvart i svakim danom su nam njegove prednosti sve vece...
Ma nisu oni blesavi, nego nemaju pojma, kao ni mi.
Ne znamo kako to izvesti s tim kombinacijama: APN rokovi, oni nemaju gdje odseliti, mi nismo prodali stan.
Čak ja mislim da bismo mi uspjeli i brzo prodati stan, ali gdje ćemo onda mi, ako oni nisu kupili stan sebi...
Idem ja pitati banku mora li se tabularna, upis novog vlasništva, a time i upis hipoteke banke riješiti čim se dobije kredit, ili banka može čekati x mjeseci.
Druga opcija je da posudim od nekoga tu sitnicu od novca.
Lako ce oni kupiti manji stan ako imaju pol love
A i postanarstvo ko opcija moze postojati.malo je nezgodno se seliti dva puta.
Ti za apn moras napisayi izjavu da zivite u neadekvaynoj kvadraturi.
Probaj ipak naci nekog odvjetnika.
Ugovor ko ugovor je lako napisati. Navodno ako se ide samo preko banke da ona suflira kaj trebate jos skupiti
Da, ako ne prodam stan, nemam prava na apn.
Sad je sve malo na horuk, jer APN je sljedeća 3 tjedna, pa nemaju šanse nikakvi scenariji, ali do proljeća (novi APN) bismo mi vjerojatno uspjeli prodati stan. A i oni nešto naći. Mislim, oni bi sebi već i našli da traže, ja im sada nađem u njuškalu to što žele... ali trebaju prvo i oni dobiti novce od nas da to plate.
Ne bih dizala cijeli kredit... ne bi nam bilo ni dovoljno, 100.000 € je max (ok, nešto bi mogli posuditi). I drugo, ne možeš ranije otplatiti, nego tek 2 godine nakon subvencije, što bi značilo da bi 10 godina morala otplaćivati taj veliki kredit.
Pitat ću banku.
Ti mozes traziti od apn sibvenciju ne treba isti cas i prodati neodgovarajucu. U biti ne znam koji je rok za to.u staroj apn bodovanju mi smo taman prodali stari mini stan kad je nas bio gotov.
Vi prodate stan i odete u podstanare dok se prodavatelj ne iseli (ne znam, max 2 mjeseca). Prodavatelj se nakon mjesec, dva iseli u podstanare i s lovom od kuće kupuje sebi stan. Znači, stan traže iz podstanarstva koje sami plaćaju.
Da zakaj ako treba bi netko drugi drugom placal postanarstvo.
Daj oglas da vidis koliki ti bude odziv.za to vrijeme ako si bas naumila pocnes slagati papire za banku i apn.
Prodavacu ce biti lakse kupiti stan kad ima pare ali i on treba se ukljuciti vim prije.naravno u yoj prici bi bilo dobro da ima nekog mladeg koji bi mu pomogao
Sretno
Dobro da sam napisala... uopće nisam osvjestila da je to ne samo glupo, nego i tehnički neizvedivo jer banka vjerojatno želi odmah upisati hipoteku.
Ovo mi se čini kao moguć scenarij, verzija od Silly - mi oglasimo sad odmah stan, ali uz napomenu da će stan biti useljiv tek za 6-7 mj. Ako uspijemo naći kupca kojem to odgovara, sklopimo kupoprodajni da nama kupac novce da onaj mjesec kad očekujemo da ćemo dobiti APN.
Prodavatelji isto odmah krenu tražiti stan i nađu neki gdje će ih kupac čekati do istog tog razdoblja.
Ako nam ne uspije to sve uskladiti, uselimo se mi kod prodavatelja, ima dovoljno mjesta za sve.
A kako idu one situacije, kad netko kaže da ima kupca, da je prodao nekretninu - ali isplatit ce mu novac za godinu dana? Čula sam takve primjere... to je onda vjerojatno samo predugovor sklopljen i eventualno dana kapara, ali ostalo nije ništa riješeno.
Banka upisuje hipoteku prije nego isplati novce. Mislim da je u par dana razlike. Neće se banka zeznut ni u čem..
bubilo, mislim da će se teško sve to poklopiti..
Posljednje uređivanje od Dijana : 03.09.2019. at 21:44
Ti trebas neke planirane rokove napisati u predugovoru pa kasnije i u ugovoru.
Posto se ne zna trenutno kad apn isplacuje vecina ugovora trenutno se pise do kraja kalendarske godine. Bar sto se tice apn
Posljednje uređivanje od jelena.O : 03.09.2019. at 21:54
Ma nisam još pesimist jer ne znam ni hoće li pristati na našu ponudu... još sam u fazi kalkuliranja i promišljanja svega. I shvaćanja čega još nisam svjesna.
Nego, zašto je tako čudno da kupac pričeka još xy mjeseci? To i je čak bila inicijalno njihova ideja, jer se oni boje “da ne završe na ulici”, pa su spremni na kompromise... čak su nam ispričali neko njihovo slično ranije iskustvo.
Ili npr. susjed u mojoj zgradi je prije 2 godine prodao stan i dugovao je drugom tipu ostatak novca za drugu nekretninu koji je kupio. Bas se sjećam kako smo komentirali da prodaje stan za nisku cijenu, pa mi je rekao da je dao većinu novca za novu nekretninu, ali da mora prodati još ovaj stan jer nije imao dosta. Pa će prihvatiti kupca kojeg ima. A koliko se sjećam, prošlo je nakon toga cca 2-3 mjeseca prije nego su odselili.
Ako ste spremni zivjeti s njima jedno vrijeme i t je ok ako svima pase
Do kad se on mora ocitovati jel prihvaca ponudu?
Jesi li pokrenula ono o procjeni?
Nismo im mi dali rok do kad se moraju očitovati... dali smo im našu ponudu i napisali na papir sve korake koje moramo poduzeti, i koji su rokovi za svaki korak procedure ako idemo na sve kroz 3 tjedna, a koji su rokovi ako idemo u ožujku na APN. Rekli smo im da je nama i ožujak ok, ali i da prije moramo pokrenuti prodaju stana, pa znaju da nemaju što predugo razmišljati. Ali i oni već dugo to žele, prvi put smo razgovarali prije godinu dana, samo su nam tada rekli da čekaju neku drugu situaciju da im se riješi, a sada je i njima dosta kuće.
Nisam pokrenula procjenu banke, jer smo mi onako odlučili što ćemo im ponuditi. A tu postoji i rizik da banka to procjeni jako nisko, pa s tim ionako nitko ne bi bio sretan.
Nego čekajte, nešto važno sam skužila... Ako je točno... Prije same isplate kredita, banka upisuje založno pravo na nekretninu iako je tehnički u tom trenutku vlasništvo nad nekretninom od prodavatelja. Dakle, banka se već upisala. Onda njemu isplati kredit. Nije banci nužno da se kupac upisao na vlasništvo. Je li tako? A ne bismo niti mi inzistirali jer smo dali tek 50% para.
I dakle, ako mi ne bismo odmah prenijeli vlasništvo na sebe, nego tek za par mjeseci kad isplatimo prodavatelja do kraja, i to odgovara i nama i njemu, i to napišemo u kupoprodajnom ugovoru, što banka ima više s time? Nju to nije briga, ili?Ako ja plaćam kredit, banka se upisala, briga nju jesmo li mi prenijeli vlasništvo na sebe ili ne? Sjetila sam se ljudi u mojoj zgradi koji već 9 godina nisu prenijeli vlasništvo na sebe, u ZK izvatku im je prodavatelj (investitor koji je gradio zgradu), znam jer smo u zgradi imali neku sudsku tužbu pa smo sve to vadili).
Naravno ostaje tu taj sporni moment da "nekome nije svejedno" - ili ćemo mi upisati vlasništvo, a oni nisu dobili sve pare - ili mi nećemo upisati vlasništvo, a dali smo pola para - ali ako nema druge, valjda ćemo preživjeti tih par mjeseci živciranja hoćemo li morati s drugom stranom na sud.
a joj... sretno, što drugo reći!
komplicirano...
od svih kombinacija ja bih da prvo oni nađu stan, potom digla kredit na puni iznos i njih isplatila da kupe taj stan i da se isele, i tek onda se bavila prodajom svojeg starog stana (kojeg bi u međuvremenu iznajmila da mi pokriva ratu, pa ga možda na kraju ne bi ni prodala...)
Nakon isplate kredita imas rok mjesec dana za promjenu prebivalista i to moras dostaviti banci i apnu.
Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
Da, fakat! To sam zaboravila, hvala!
A je l se može prijaviti prebivalište na adresu nekretnine koja nije u tvom vlasništvu i na kojoj ne živiš? Ha? Pa vjerojatno može?
Vrijeska, toliki kredit ne bih mogla dići preko APN-a, morala bih za ostatak novca iznad 100.000 € dići drugi kredit (s višom kamatom i bez subvencije), i u tom slučaju bi mi rata kredita bila 5000-6000 kn, za što nema šanse da iznajmim svoj stan. A mislim da ne bih imala niti kreditnu sposobnost.
MOzes se prijaviti na adresi u nekretnini koja nije u tvom vlasnistvu. pri tome vlasnik potpisuje pod punom i materijalnom odgoornoscu da ces ti i ZIVJETI na toj nekretnitni.
Bubilo jel ima neka manje komplicirana nekretnina u ovom gradu? ja zbilja ne kuzim kako ti sebi zakompliciras zivot.
Dakle ipak ćemo morati živjeti s njima.
Pa živjet ćemo, samo ne odmah, nego za par mjeseci.
Nema. U kvartu u kojem želim živjeti nema kuća koju si možemo priuštiti, koju ne treba kompletno renovirati i koja ima sređene papire. Tražim ju već 4 godine.
Ali svejedno, i da ima, i da imamo prodavatelja koji se može odmah iseliti, svejedno mi ostaje problem da bilo koji prodavatelj mora čekati nas da mi prodamo stan da mu isplatimo ostatak. Kako to drugi ljudi rade? Svi dižu kredite na 100% ili već imaju dovoljno keša (uz kredit ili bez njega)?
ja sam bila u sličnoj situaciji i riješili smo to tako da smo
1. prodali mali stan i iselili iz malog stana (podstanarstvo 6 mjeseci)
2. isplatili pola vrijednosti velikog stana (platili gotovinom a s tim novcima si je gospođa od koje smo kupovali veliki stan kaparila svoj novi stan)
3. realizirali kredit za drugu polovicu velikog stana
4. na dan isplate kredita smo preuzeli ključeve velikog stana i prodavatelj je dao tabularnu izjavu
cijeli proces je trajao 6 mjeseci (prodaja malog stana, realizacija kredita i 2 mjeseca renovacije stana)
Tenks kajsa! A gdje ste s namještajem dok ste bili podstanari?
dio namještaja u malom stanu smo ostavili jer je bio napravljen po mjeri i ne bi nam odgovarao
dio smo stavili u garažu mojih roditelja
Hvala objema! Moram onda provjeriti "samo" imam li kreditnu sposobnost za oba kredita.