to je jako, jako individualno. ja sam prije mjesec i pol bezbolno prekinula nakon skoro 3 god (i bilo je najbezbolnije do sada, ukupno skoro osam godina dojilačkog staža sa njih troje, ovaj put ni kupus na ciki nije trebao).
prvo sam ukinula noćno dojenje. već nakon toga je bilo puuuuuno lakše. nakon nekih mjesec-dva počela sam je "obrađivati" pričom o tome kako je sad velika djevojčica i tako nekako joj to prikazivati kao nešto za male bebe. pa i odavno više ne nosiš pelene itd. ni sama ne znam, ujutro smo nekako lako odvratili pažnju, na kraju je ostalo samo dojenje za uspavljivanje navečer. onda sam joj izmislila neku priču o vjeverici koja nije htjela prestati cicati i naljutila je druge životinje i tako, ful neka glupa priča, ali joj se jako svidjela. svaki put kad bi poželjela cicati ona je jadna sama sebe odvraćala, navečer bi se stisla uz mene i rekla da joj pričam priču o vjeverici koja nije htjela prestati cicati, a nakon toga bi se okrenula i zaspala (a meni suze u očima, tako mi je bilo žao kako se sama trudi). nakon nekih dva tjedna više nije ni spominjala vjevericu.
ja još uvijek ne vjerujem da smo prestali, još uvijek ne vjerujem da više u životu neću dojiti.
za tandem stvarno ne znam, to moraju biti neke druge metode, nadam se da će ti se javiti netko s tim iskustvom.