Stranica 227 od 282 PrviPrvi ... 127177217225226227228229237277 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 11,301 do 11,350 od 14084

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #11301
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,655

    Početno

    Meni je ideja prijemnih kao takvih ok, ali mi nije normalno da djeca idu na 4-5 prijemnih u 5 dana. Fakat nije.
    Trebali su napravit jedan prijemni za pm gimnazije (ok moze MIOC i zasebni jer je kod njih najveci nesrazmjer zainteresiranih i mogucih mjesta) i temeljem.ostvarenih bodova i slijedom iskazanih prioriteta/želja rangirat ucenike.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 21.06.2022. at 20:55

  2. #11302
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    724

    Početno

    Ma i ta fama oko mioca da bi u slučaju jedinstvenog prijemnog oni imali opet "jedinstveniji" mi nikako ne sjeda.
    Na kraju krajeva, teže od mioca je upisati PM smjer Prve gimnazije, obzirom je jedan razred, a zainteresiranih tristotinjak...
    Ponavljam, ja bi rado ili "malu maturu" ili jedinstvene prijemne, možda to bude dok će moj petaš upisivati.
    Ali sada je tako kako je pa od iduće srijede krećemo tj. kćer kreće s ispitima, 4 komada u tri dana. #može_ona_to

    Btw, kada obično budu rezultati ispita?
    Je li za očekivati za prijemni koji je npr u 9h da već taj dan budu popodne/predvečer ili ipak duže traje ispravljanje?
    Posljednje uređivanje od ekica : 21.06.2022. at 21:32

  3. #11303
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,655

    Početno

    Ekice, drzimo fige i molimo javljanje s terena i dojmove nakon

  4. #11304
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Konacno glas razuma Hrvatskog psiholoskog drustva vezano u ispite , a posebno naslove na portalima oko rezultata ispita. Realcija je na njihovoj FB stanici , kopiram jer ne znam imaju li svi FB.
    Odlična reakcija!

  5. #11305
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Među zagrebačkim PM gimnazijama, XIII nema prijemni. A čini mi se da nema ni treća.

    Inače mislim da bi prijemni imao smisla kad bi nosio bar 40% bodova, kao u vrijeme moje mladosti. I kad bi svi jednaki programi imali jednaki prijemni u isto vrijeme, s prebacivanjem bodova. Pa još da se piše jedan predmet a ne dva-tri-četiri pet kao neka pretpostavljena mala matura...

  6. #11306

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,669

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja baš mislim da su prijemni za PM gimnazije prava stvar i da su ih sve s pravom uvele. I da je to na korist ucenika i smanjuje pritisak kroz školovanje. Moja je sedmi i pitala me što ak dobije 4 iz jednog predmeta kako će to utjecati na upis iduce godine. Ja sam joj rekla da to samo znači da treba rijesiti 4 zadatka na prijemnom vise od nekog tko je imao 5. A da se radilo o manje bitnom predmetu dovoljan bi bio jedan zadatak da se taj "malus" anulira. I da se uopce ne zamarata nego da sama odluči hoće li odgovarati za 5 ili ne.

    .
    Po novom većina zadataka na prijemnom nosi po pola boda pa je dovoljno samo 2-3 zadatka riješiti da se nadoknadi izgubljeni bod.

    Čula sam zanimljivu teoriju da ima djece koje roditelji tjeraju da idu u mioc, pa onda namjerno loše napišu prijemni da ne upadnu. Možda je to tajna kako je moguće da netko ima jedan bod ili manje na prijemnom.

  7. #11307
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    724

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa Vidi poruku
    Čula sam zanimljivu teoriju da ima djece koje roditelji tjeraju da idu u mioc, pa onda namjerno loše napišu prijemni da ne upadnu. Možda je to tajna kako je moguće da netko ima jedan bod ili manje na prijemnom.
    Da, sigurno ima djece koju roditelji forsiraju u Mioc (ili u bilo koju drugu školu), sli čak i takvi da bi namjerno loše pisači prijemni mi zvuči kao SF, ono, teško mi je pomisliti da namjerno žele loš rezultat pored svog imena, ne ide mi to u glavu.

    Ovo je po mnogočemu zanimljiva godina za pratiti upise; em dosta novih škola koje su uvele prijemni, em prijemni nosi 10 umjesto 5 bodova, em su ukinuti zdravstveni bodovi te bodovi iz skupine "za otežane uvjete školovanja"...

    Lili, ne brini, javljam sve.

  8. #11308
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,734

    Početno

    Moje dijete upisuje ove godine prvi razred.
    Ide na 3 prijemna. Pocela je s vjezbanjem. Na srecu u tri razlicite skole s istim predmetom.
    Da nam je svejedno nije. Ona prikriva paniku ali de vidi na njoj da postoji.
    Ja protiv prijemnih nisam. Skole koje ih imaju ove godine i nisu dale smjernice tih prijemnih sem da ce biti npr. Osnovne stvari.
    No vijdet cemo. Sljedeci tjedan ce a biti zanimljiv.

  9. #11309
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,734

    Početno

    Pod skole moslim na ove koje imaju prijemni prvi put.
    Nisam znala da XIII nema prijemni. Ineteresantno.

  10. #11310

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam znala da XIII nema prijemni. Ineteresantno.
    JOŠ ga nema bit će zanimljivo pratiti koliko će mu još odolijevati, jer je i prošle godine za PM smjer XIII. trebalo više bodova nego godinu ili dvije ranije, trendovi ih ne zaobilaze.
    I III. i XIII. gimnazija upisuju samo po jedan razred PM smjera (kao i I., samo što je I. brzo "iskočila" kao popularnija), tako da nije baš da se lako upada u njih.

  11. #11311
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,734

    Početno

    Ne sumnjam da ce ih uvesti. Samo me iznenadilo da nisu vec ovu godinu iskoristili.
    Sto se tuce prijemnih bilo bi mi osobno draze da su organizirali jedan za sve skole. No jasno mi je da svako zeli u svom dvoristu biti svoj gazda.

  12. #11312
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,734

    Početno

    Kad si moderator pa brises svoje poruke

  13. #11313
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    JOŠ ga nema bit će zanimljivo pratiti koliko će mu još odolijevati, jer je i prošle godine za PM smjer XIII. trebalo više bodova nego godinu ili dvije ranije, trendovi ih ne zaobilaze.
    I III. i XIII. gimnazija upisuju samo po jedan razred PM smjera (kao i I., samo što je I. brzo "iskočila" kao popularnija), tako da nije baš da se lako upada u njih.
    Kaj nije XIII pred par godina bila ono, zadnja gimnazija koja se upisuje ako baš moraš?
    Na stranu, da sam ja čula smo dobro ali ovdje je kotirala grozno na forumu.

  14. #11314
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Stajem u obranu XIII! Škola kao škola. Kao i svaka druga, ima svoje prednosti i mane (govorim iz iskustva djece u X., XV. i XIII). Moj je najmlađi upravo završio 3. razred u XIII., prošle godine je bio na državnom natjecanju iz matematike, ove godine iz programiranja, a upisao ju je jer nije imao bodove niti za jednu drugu PM gimnaziju (stanujemu na suprotnim dijelu grada i do XIII. putuje preko sat vremena, dobro mu je došla on-line nastava ).
    Posljednje uređivanje od Kanga : 22.06.2022. at 10:08

  15. #11315
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ima li škola u RH koje nisu PM gimnazije? Ili je to samo urbani mit?

    Kad je postalo manje dobro ići u jezičnu gimnaziju , refovan smjer? Ili opću? Zašto je neuspjeh ako se ide u tehničku školu?

    I nemojte reći da nije. Ova tema vas demantira svakom novom stranicom.

  16. #11316
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    babyboys, u našem slučaju to je isključivo ovisilo o sklonostima djece. Moj bi najmlađi išao u tehničku da nije (na dlaku) upao u najmanje popularnu PM gimnaziju. Jednostavno je slab "materijal" za jezičnu ili opću. Njemu je izbor hoće li slušati dodatnu matematiku ili dodatni jezik predstavlja veliku razliku.

  17. #11317
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    No, i mene moram priznati čudi što djeca upisuju PM gimnazije, a onda imaju problem s programom. U PM gimnaziji koju je pohađao moj stariji sin bila se digla kuka i motika od strane *roditelja* na prof matematike jer "previše traži". U cijelom razredu samo smo još jedan roditelj i mi stali u njenu obranu. Apsolutno nepojmljivo mi je bilo da umjesto da budu sretni što su dobili profesora koji je postavio standarde od kojih djeca mogu samo profitirati u budućnosti, oni su bili nezadovoljni ocjenama kao da je to neki kriterij budućeg uspjeha.

  18. #11318

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,669

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li škola u RH koje nisu PM gimnazije? Ili je to samo urbani mit?

    Kad je postalo manje dobro ići u jezičnu gimnaziju , refovan smjer? Ili opću? Zašto je neuspjeh ako se ide u tehničku školu?

    I nemojte reći da nije. Ova tema vas demantira svakom novom stranicom.
    Djeci koja vole informatiku, a ne vole povijest, jezike i lektiru ne odgovaraju ni jezična ni opća gimnazija. U njima imaju informatiku samo jedne godine po dva sata tjedno što je stvarno malo.

  19. #11319
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa jezične i opće gimnazije jednostavno imaju lošije programe od pm gimnazija. STEM je popularan, i normalno da je popularan kad je s tim zanimanjima lakše naći posao, i to bolje plaćen.
    Danas se u HR najlakše zaposliti u IT-u, i to svi znaju. Koliko ja znam jezične i opće gimnazije uopće nemaju informatiku nakon 1. razreda, ja mislim da je to baš loše.
    Što se tiče tehničkih škola, pa zar nije na Ruđer navala kao i na gimnazije. Doduše ne znam niti kakvi su programi po tehničkim školama, vjerojatno bi se i to moglo modernizirati i otvoriti više mjesta po onim programima koji djecu zanimaju.
    A ovo da ne mogu pratiti program, ne znam. Koju god popularnu gimnaziju gledam, sve imaju jako visoki prosjek ocjena, tako da mi se čini da dobro prate. Možda profesor stvaro i jest prezahtjevan, i za pm gimnaziju, normalno da tvom djetetu Kanga nije kad ide na državna natjecanja, ali možda je za opću populaciju too much.

  20. #11320
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    JOŠ ga nema bit će zanimljivo pratiti koliko će mu još odolijevati, jer je i prošle godine za PM smjer XIII. trebalo više bodova nego godinu ili dvije ranije, trendovi ih ne zaobilaze.
    I III. i XIII. gimnazija upisuju samo po jedan razred PM smjera (kao i I., samo što je I. brzo "iskočila" kao popularnija), tako da nije baš da se lako upada u njih.
    Vjerojatno, XIII je odskočila po bodovima, kao i sve ostale škole, još dok mi je sin išao u nju. Sad ne bi bilo teoretske šanse da se upiše s bodovima koje je imao u OŠ.

  21. #11321
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A ovo da ne mogu pratiti program, ne znam. Koju god popularnu gimnaziju gledam, sve imaju jako visoki prosjek ocjena, tako da mi se čini da dobro prate. Možda profesor stvaro i jest prezahtjevan, i za pm gimnaziju, normalno da tvom djetetu Kanga nije kad ide na državna natjecanja, ali možda je za opću populaciju too much.
    Ispravno si primjetila - sve imaju jako visok prosjek ocjena. I dok je tako, sve je ok, svi zadovoljni. Ali onda ta ista djeca upišu fakultet i tamo muku muče s polaganjem ispita (što nadalje vodi prema srozavanju kriterija na samim fakultetima, no to je već druga priča). Ova naša profesorica se usudila tražiti malo više od učenika (u PM, ne općoj gimnaziji) pa su se ocjene malo spustile. I umjesto da roditelji budu sretni što će djeca malo ozbiljnije shvatiti što se od njih očekuje, to je postao problem. Znanje nikog nije zanimalo, čak su neki roditelji na taj argument odgovarali da dijete nije baš toliko zainteresirano za matematiku. Ali, zašto onda stremi visokoj ocjeni iz te matematike, pa postoji lijep raspon ocjena?

  22. #11322
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj nije XIII pred par godina bila ono, zadnja gimnazija koja se upisuje ako baš moraš?
    Na stranu, da sam ja čula smo dobro ali ovdje je kotirala grozno na forumu.
    Moram se pridružiti Kangi u obrani XIII.

    Uz sve mane XIII. (a mane ima i svaka druga škola), sin mi je bio zadovoljan, stekao je prijatelje s kojima se i danas druži, bez problema je upisao FER na kojem redovno završava drugu godinu.

  23. #11323
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Ispravno si primjetila - sve imaju jako visok prosjek ocjena. I dok je tako, sve je ok, svi zadovoljni. Ali onda ta ista djeca upišu fakultet i tamo muku muče s polaganjem ispita (što nadalje vodi prema srozavanju kriterija na samim fakultetima, no to je već druga priča). Ova naša profesorica se usudila tražiti malo više od učenika (u PM, ne općoj gimnaziji) pa su se ocjene malo spustile. I umjesto da roditelji budu sretni što će djeca malo ozbiljnije shvatiti što se od njih očekuje, to je postao problem. Znanje nikog nije zanimalo, čak su neki roditelji na taj argument odgovarali da dijete nije baš toliko zainteresirano za matematiku. Ali, zašto onda stremi visokoj ocjeni iz te matematike, pa postoji lijep raspon ocjena?
    Točno, ista je bila situacija s jednim društveno-humanističkim predmetom u općoj gimnaziji. Opća roditeljska pobuna kad profesor traži nešto razumijevanje, zaključivanje, interpretacija, bilo što osim naučenih činjenica i napravljenih prezentacija i seminara.

  24. #11324
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Nije valjda da su lažni odlikaši naselili i gimnazije morat će ministar Fuchs proširiti područje borbe

    Šalu na stranu, znam dobro da se ludilo i teror s ocjenama nastavlja i u srednjoj školi. Ja sam uvijek zagovornik da je bolje imati 3 kod profesora kod kojeg se nešto nauči nego 5 kod onoga kod kojeg se ne nauči. Samo znam i iz svog školovanja da postoje zahtjevni i previše zahtjevni profesori, i da ta zahtjevnost nije nužno povezana s kvalitetom. Normalno, nemam pojma što je slučaj u XIII gimnaziji.

  25. #11325
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nije valjda da su lažni odlikaši naselili i gimnazije morat će ministar Fuchs proširiti područje borbe


    Ja u potpunosti potpisujem ono mišljenje psihološkog društva - riba smrdi od glave!

    Da ne ostane krivo zapamćeno, taj slučaj o kojem sam pisala nije iz XIII. (nego iz X.).
    Posljednje uređivanje od Kanga : 22.06.2022. at 13:04

  26. #11326
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Kod nas je bila pobuna zbog visokih kriterija u I. gimnaziji

  27. #11327
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,990

    Početno

    A djeca padnu s Marsa kad dođu u gimnaziju. Odjednom treba zaozbiljno učiti ogromne količine gradiva, a ne samo prije testa pogledati

  28. #11328

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,454

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nije valjda da su lažni odlikaši naselili i gimnazije morat će ministar Fuchs proširiti područje borbe
    jesu, i to u onoj-o-kojoj-se-ne-smije-govoriti-loše

    ako hoćeš 5.0, stvarno se djeca moraju dobro naraditi, ali sve ispod 4.8 mislim da uče manje nego u drugim gimnazijama
    ocjene se poklanjaju jer im ne žele kvariti prosjek i njihovu budućnost nasljednika ...

    od izjava - "nebitni" predmeti (a to su svi predmeti osim mat.,inf i event fizika) i silnih nezasluženih petica mi je muka

    ja sam očekivala da će ta škola natjerati ljenčinu da uči, a kad ono, samo još gore
    kad komentiram okolo, kažu: "pa možda imaš pametno dijete..."

    nije 2. dijete ništa pametnije od prvog, nego je prvo išlo u jezičnu gimnaziju i jako se puno naradilo za prosjek 4.3-4.4 i učilo sve predmete (aka "nebitne" : jezike, pov, zemlj, lat, soc, biol, kem, lik, glazb... itd.itd.) dok ovo ima po jednu-dvije ocjene u polugodištu iz većine predmeta, testovi svi bili napisani maltene još u svibnju, nikakvih posebnih usmenih odgovaranja (inače ih ne ispituju na prepad na svakom satu, nego da se djeca ne bi stresirala najavi se usmeno ispitivanje )

    i tako ... imala bih još komentara (npr. nebitni predmeti: lektire pročitane:0 - ocjena iz HR -5; lat. - tek na kraju 2.razr učili deklinacije -nema blage veze, ocjena 5; engl - ajme ...5; kemija malo vježbe, testove piše cijela generacija iste - dok dođe na njih red, već ih ostali razredi riješe - ocjena 5 .... )

    ali sad će protunapad

  29. #11329

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    jesu, i to u onoj-o-kojoj-se-ne-smije-govoriti-loše

    ako hoćeš 5.0, stvarno se djeca moraju dobro naraditi, ali sve ispod 4.8 mislim da uče manje nego u drugim gimnazijama
    ocjene se poklanjaju jer im ne žele kvariti prosjek i njihovu budućnost nasljednika ...

    od izjava - "nebitni" predmeti (a to su svi predmeti osim mat.,inf i event fizika) i silnih nezasluženih petica mi je muka

    ja sam očekivala da će ta škola natjerati ljenčinu da uči, a kad ono, samo još gore
    kad komentiram okolo, kažu: "pa možda imaš pametno dijete..."

    nije 2. dijete ništa pametnije od prvog, nego je prvo išlo u jezičnu gimnaziju i jako se puno naradilo za prosjek 4.3-4.4 i učilo sve predmete (aka "nebitne" : jezike, pov, zemlj, lat, soc, biol, kem, lik, glazb... itd.itd.) dok ovo ima po jednu-dvije ocjene u polugodištu iz većine predmeta, testovi svi bili napisani maltene još u svibnju, nikakvih posebnih usmenih odgovaranja (inače ih ne ispituju na prepad na svakom satu, nego da se djeca ne bi stresirala najavi se usmeno ispitivanje )

    i tako ... imala bih još komentara (npr. nebitni predmeti: lektire pročitane:0 - ocjena iz HR -5; lat. - tek na kraju 2.razr učili deklinacije -nema blage veze, ocjena 5; engl - ajme ...5; kemija malo vježbe, testove piše cijela generacija iste - dok dođe na njih red, već ih ostali razredi riješe - ocjena 5 .... )

    ali sad će protunapad
    Bogme, Vrijeska, nije protunapad, ali očito su kriteriji unutar škole vrlo različiti, ovisno o profesorima.
    Moj je u istoj školi, pa dobivaju gomile zadaća iz hrvatskog (zadnji tjedan je još morao pisati usporedni esej), iz engleskog se morao dobro pomučiti za 5, iz kemije piše referate kao da je na faksu (pogledala zadatke i profesoričine komentare pa znam), čak i za etiku se priprema
    Povijest uči jer jako voli profesora i oduševljen je predavanjima, i mislila sam da je taj predmet laganica jer ima same petice, ali kaže mi da zapravo malo tko u razredu ima 5 i da su ti testovi zapravo teški.
    O fizici ne bih ovom prilikom, ta profesorica je specifična ali činjenica da im je jučer, na zadnjem satu, dala zadatke s ovogodišnje mature i da je ovaj moj prezirno frknuo da su zadaci "prelagani". Je, ali kad tijekom godine riješiš valjda 1000 zadataka iz plave zbirke, nije ni tako neočekivan dojam.
    Jedini predmeti koje znam da je učio ofrlje bili su ove godine sociologija i psihologija - i svejedno je imao 5, jer iz toga valjda svi imaju 5. I skroz ga razumijem kad govori da su mu ti predmeti dosadni i bezveze jer su i meni bili u toj dobi, a ta područja kao zanimljive znanosti otkrila sam puno kasnije, čitajući raznu srodnu literaturu. Tu mislim da je promašaj u samom gimnazijskom programu.
    Uglavnom, za njega ne mislim da je lažni odlikaš, jer znam koliko se naradio za svaku od svojih ocjena. Bilo je tu i nespavanja, i frustracija, i propuštenih druženja s prijateljima, i puno puta sam se pitala treba li mu to, ali vidim da je na kraju zadovoljan samim sobom, pa je valjda vrijedilo.

  30. #11330
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,212

    Početno

    Vrijeska, mislim da imaš izuzetno pametno dijete. Profesori nisu glupi, svaki ga dan gledaju i sigurno mu ne bi dali odličan na lijepe oči, a da ne vide da on stvarno zna.
    Izvanredno pametna djeca mogu proći gimnaziju sa odličnim bez prevelikog truda. Oni nauče na satu, riješe sve zadaće i to je dovoljno.
    Razmišlja li da ide na Mensino testiranje?

  31. #11331
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,181

    Početno

    Ja sam o toj školi čula upravo ovakve priče kakvu ima Vrijeska. S naglaskom na ovaj dio "nebitni predmeti" (tipa, maturirala, a nikad čula za Kiklopa), ne o nezasluženim peticama.
    I taj me dio jako muči, pisala sam da je moj ustvari bolji iz jezika i općenito društvenih predmeta, no ne zanimaju ga, a tamo će mu se, očito, ako upiše i dobije istu garnituru profesora kao Vrijeskin, i te natruhe interesa zatrti

  32. #11332
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,588

    Početno

    Upravo to
    Veliki u svojoj školi imao lektiru skoro svaki petak, bar prva dva razreda
    Klinka u svojoj 4-5 lektire sve skupa u godini

    Ok matematika joj je dobra i razgovjetno profa, ko i razrednik koji je po redu sad 4-5 , ne znam više. Jedino za hrvatski u engleski komentira kak su malo lošije.
    A da se lijenčina primi knjige nije baš previše osim te marke i fizike, jer i oni imaju plavu zbirku, na drugom dijelu grada. Veliki se vaš morao pomučiti itekako za svoje ocjene, ona to činimo se prelako .

  33. #11333

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo to
    Veliki u svojoj školi imao lektiru skoro svaki petak, bar prva dva razreda
    Klinka u svojoj 4-5 lektire sve skupa u godini

    Ok matematika joj je dobra i razgovjetno profa, ko i razrednik koji je po redu sad 4-5 , ne znam više. Jedino za hrvatski u engleski komentira kak su malo lošije.
    A da se lijenčina primi knjige nije baš previše osim te marke i fizike, jer i oni imaju plavu zbirku, na drugom dijelu grada. Veliki se vaš morao pomučiti itekako za svoje ocjene, ona to činimo se prelako .
    To s brojem lektira nema veze s konkretnom školom, nego sa "školom za život" i novom kurikulu iz hrvatskog po kojem je drastično smanjen broj književnih djela za cjelovito čitanje (tj. lektira), a i redoslijed kojim se te lektire obrađuju.
    Ne vjerujem da ti dijete ima samo 4-5 lektira godišnje, toliko ih je na popisu obaveznih, ali profesori još biraju dodatne lektire iz popisa ponuđenih djela. Kod mojeg imaju desetak lektira godišnje, što je po meni još uvijek puno premalo, ali takav je školski program, ne profesorica.
    Općenito, "škola za život" je u nekim predmetima dosta promijenila i način obrade gradiva i pristup, je li to bolje ili lošije, ne mogu još procijeniti, a i nije na meni da procjenjujem.

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam o toj školi čula upravo ovakve priče kakvu ima Vrijeska. S naglaskom na ovaj dio "nebitni predmeti" (tipa, maturirala, a nikad čula za Kiklopa), ne o nezasluženim peticama.
    I taj me dio jako muči, pisala sam da je moj ustvari bolji iz jezika i općenito društvenih predmeta, no ne zanimaju ga, a tamo će mu se, očito, ako upiše i dobije istu garnituru profesora kao Vrijeskin, i te natruhe interesa zatrti
    A ne znam, ja sam tu podjelu na "bitne" i "nebitne" predmete vidjela samo kod pristupa natjecanjima, u redovnom školskom programu nisam s tim da i kod natjecanja postoje promjene nabolje. Ove godine su prvi put imali organizirane pripreme za natjecanje iz hrvatskog, moj je u tome zbilja uživao (po prvi put u životu da ga netko u školi organizirano priprema za natjecanje ) i nije propuštao nijedan termin makar morao dolaziti u školu dva sata ranije u jedini dan slobodan od glazbene škole. Što se tiče društvenih predmeta, upravo je u gimnaziji razvio interes za povijest koja mu je u osnovnoj bila samo dosadna.
    Ok, kako rekoh, predmete tipa psihologija i sociologija je otaljavao, ali s obzirom na satnicu tih predmeta, nije za očekivati ni da se u drugim gimnazijama ti predmeti ozbiljno rade - oni služe više tome da se učenici informiraju i o tim područjima (bar ih ja tako doživljavam).
    Zapravo je moj najnezadovoljniji nastavom - matematike (u matematičkom smjeru!), jer ima dojam da je profesorica nezainteresirana za nastavu i da se bavi samo top natjecateljima. Očekivao je više.

  34. #11334

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,454

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijeska, mislim da imaš izuzetno pametno dijete. Profesori nisu glupi, svaki ga dan gledaju i sigurno mu ne bi dali odličan na lijepe oči, a da ne vide da on stvarno zna.
    Izvanredno pametna djeca mogu proći gimnaziju sa odličnim bez prevelikog truda. Oni nauče na satu, riješe sve zadaće i to je dovoljno.
    Razmišlja li da ide na Mensino testiranje?
    ha ha
    razmišlja samo kako će na sport ... ostalo je sve skupa tlaka ...

  35. #11335

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    67

    Početno

    Nista kontra XIII.!

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    babyboys, u našem slučaju to je isključivo ovisilo o sklonostima djece. Moj bi najmlađi išao u tehničku da nije (na dlaku) upao u najmanje popularnu PM gimnaziju. Jednostavno je slab "materijal" za jezičnu ili opću. Njemu je izbor hoće li slušati dodatnu matematiku ili dodatni jezik predstavlja veliku razliku.
    I kod nas isti slucaj. Opca nije bila opcija, ne zanimaju ga društveni predmeti i jedino cemu se iskreno veseli su matka, fizika i inf. I izborna astronomija.
    U trećem i četvrtom razredu se posebno primijeti razlika, PM imaju 5 sati matke u usporedbi s 3 sata u opcima.

  36. #11336

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    67

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ideja prijemnih kao takvih ok, ali mi nije normalno da djeca idu na 4-5 prijemnih u 5 dana. Fakat nije.
    Trebali su napravit jedan prijemni za pm gimnazije (ok moze MIOC i zasebni jer je kod njih najveci nesrazmjer zainteresiranih i mogucih mjesta) i temeljem.ostvarenih bodova i slijedom iskazanih prioriteta/želja rangirat ucenike.
    Slazem se. Prijemni su ok kao ideja, al ovogodišnja realizacija je kaos.

    Ima li ijedan grad osim Zg prijemne za gimnazije?

  37. #11337
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,713

    Početno

    yuria, baš sam ja pisala kako je u manjim mjestima dosta i 50 bodova za upis pm gimnazija, samo je u zg kaos

    sad bi mogla ove godine biti navala i na XIII gimnaziju jer nema prijemni ili će im se sliti svi oni silni odlikaši koji neće dobro napisati prijemni u ovim "boljim" školama

    sreća da dečkima ostaju jako dobre tehničke škole na izbor ako ne gimnazije

    baš smo komentirali neki dan da cure ako su dobre u školi mogu praktički samo u gimnaziju, od ostalih su tu ekonomska ili medicinska a ako dijete nema takvih sklonosti, bolje onda gimnazija
    ili ima još dobrih i kvalitetnih škola za cure a da nije gimn?

  38. #11338
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Gledam sad Koprivnica,Karlovac ,Zabok svugdje je 77 -78 bodova zadnje upisani imao.

    Poslano sa mog SM-A536B koristeći Tapatalk

  39. #11339
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,181

    Početno

    A zašto cure ne bi mogle ići u tehničku školu? Bilo koju, ali sad mi pada na pamet npr. geodetska

  40. #11340
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto cure ne bi mogle ići u tehničku školu? Bilo koju, ali sad mi pada na pamet npr. geodetska
    Pa mogu ići, ali ne idu baš - mom je sinu glavni minus Ruđera bio što nema cura

  41. #11341
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,588

    Početno

    Ima par cura koje znam da idu u tehničku
    Recimo jedna mala vršnjakinja moje ide u graditeljsku, u isto vrijeme starija je upisala arhitekturu faks

    Na optici ima cura

  42. #11342
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,655

    Početno

    Ima cura u farmaceutskoj, medicinskoj, ekonomskoj..u tehnickoj puno manje.

  43. #11343
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Niste me shvatile. Bar ne skroz. Ok, ne moraju svi u pm gimnaziju (iako, dok čitam ovu temu, čini mi se da samo tamo idu). Ali ne moraju svi u gimnazije. Tehničke škole su redom četverogodišnje i neke od njih nude prilično širok dijafazon fakulteta na koje se mogu uposati.

    Ja sam pobornik ideje (znaaaam da sam u veeelikoj manjini ) da upis na faks ovisi više o djetetu, manje o školi. Da, škola da temelje, ali na njima je da ih iskoriste. Vjerovali ili ne, i u elitnim školama se ide na popravne, prolazi s dobrim pa ponekad i padaju razredi. Samo se o tome ne priča.

    ZLATKO Stić je ovdje više puta istaknut kao dobar ravnatelj koji je čuda za školu napravio. Za školu koja ima i dva dosta dobra tehnička smjera iz kojih se dosta lako upisuju PMF,PBF,KIF, AF,RGN... To nisu loši fakulteti, dapače.

    Bili su dobri prije 25 godina kad sam ja studirala, dobri su i sad. I stvaraju zapošljive kadrove. Ne treba ići u Prelog samo u PM gimnaziju.

    Končar je na zlu glasu zbog nekih prošlih generacija kad je bio kvartovska škola za nereprezentativne dečke. Ali trude se. Znam iz prve ruke. A činjenica je da je i Ruđer bio u istom rangu, što god neki rekli i mislili. Pa se to promjenilo
    Zašto se apriori zaboravila HTŠ? Jer nema gimazijski smjer više? Ona i dalje djeci koja su dobra u jezicima daje priliku da uče što vole bez da ih maltretira matematikom i fizikom i kemijom (pretpostavljam?)

    I jednu stvar svi uporno zaboravljaju. Ne na forumu, svuda. NE ZNAMO što će biti za 4 godine. Kako ćete točno dijete koje odluči da će se dvije tri godine tražiti i mantrati o bitku i boljitku natjerati da studira? A sa pm gimnazijom i radnom knjižicom u kojoj nema struke radit će -što?

    I nemojte pričati da vi znate svoju djecu. Ustvari da, znate svoju djecu, ne mlade ljude koji će postati. Jer ponekad vas iznenade.

    Point, tehničke škole su s godinama nepravedno marginalizirane i postale djeci nezanimljive, a kad nema interesa , nema ni ulaganja u te škole i sve odlazi neizbježno u honduras.

  44. #11344
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Apsolutno se slažem da upis na faks (kao i uspješan završetak istog) ne ovisi o školi nego o djetetu.

  45. #11345
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,181

    Početno

    Stoji to što kažeš, ne znamo što će biti za 4 godine.
    Ali na isti način na koji ne možemo biti sigurni da nam neki balkon neće pasti na glavu, ali vjerujemo da neće i u 99,99 % slučajeva stvarno i neće.
    Odnosno. dijete koje je ODABRALO PM gimnaziju, spremalo se za prijemni i onda i završilo gimnaziju, u velikoj će većini slučajeva otići i na faks. Polagat će državnu maturu svakako. Pa onda ako i odluči biti svjetioničar ili pastir u Lici, može se i predomisliti i upisati faks naknadno. Ili ne mora.
    Osim toga, to dijete koje dvije tri godine mantra, ima već 20, 21 godinu i samo je odgovorno za sebe i svoj život

  46. #11346
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,181

    Početno

    Za zapostavljenost tehničkih škola se slažem.

  47. #11347
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    To što neka škola ima veći postotak upisa na fakultete ima jako malo veze sa školom, a puno više veze s tim koja djeca upisuju tu školu.

  48. #11348

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,262

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Pa mogu ići, ali ne idu baš - mom je sinu glavni minus Ruđera bio što nema cura
    Ima U smjeru optičar. Tamo je većina cura i tek poneki dečko.

    Apropos strukovnih škola, da, žalosno je što su s godinama sustavno zanemarivane. Totalno pogrešan pristup.
    Ja sam završila UTŠ, nisam išla na faks što mi nije bio veliki minus prilikom traženja posla. Dok je moj brat završio ''Kulturu'', zvanje mu je knjižničar, nije išao na faks i može si sa tim svojim zvanjem, maltene pa guzicu obrisat.

    Moja Klara ove godine upisuje srednju i napokon je shvatila da joj je možda i bolje upisati neku strukovnu - za sada su na vrhu prioriteta Zdravstveno učilište (farmaceutski tehničar), što će biti dosta gusto obzirom na bodovni prag, i Ruđer (optičar). Tek tada dolaze na red opće gimnazije. PM gimnazije nikako

  49. #11349
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,911

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno se slažem da upis na faks (kao i uspješan završetak istog) ne ovisi o školi nego o djetetu.
    Da.ali ima ali.
    Prošle godine generacija strojara izašla iz naše škole, odlični đaci, sve redom petice iz matematike program kao gimnazijski. rezultati DM lošiji ovi odlikaši nego trojkaši iz opće (ista škola, isti profesori). Bruse se na gumnazijalciuma, ovima podilaze da im se djeca upisuju i ne odlaze u okolna mjesta. Ali ako su vam u osmom razredu rekli da je program jak, za matematičare, da se djeca pripremaju za strojarstvo, elektrotehniku...onda bi ja očekivala da ih uistinu nauče tu matematiku, a ne da odlikaši polože DM nižu razinu sa trojkom. Mogu upisati tako jedino stručni strojarstvo ili elektro.
    Vjerujem da je u većim gradovima gdje nije borba sa popunjavanjem mjesta drugačija situacija.
    A opća, jedan razred od 20 učenika, obično ne bude popunjen pa se mogu upisati i djeca s manje bodova ali takvi najčešće odustanu s prvim polugodištem i prebace se u manje zahtjevne škole. Nekakav standard je od 75-80 bodova. Gimnazijalci izlaze sa jako dobrim rezultatima na DM, pogotovo matematike i EJ. Ostali smjerovi ne baš tako dobro, pogotovo ako su roditelji i djeca ajmo reći neiskusni pa se vode dobrim ocjenama i ne pripremaju koliko i kako bi trebali.

  50. #11350
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Kosjenka, ja ti tvrdim da rezultati DM imaju malo veze sa školom/smjerom, a puno više veze s tim koja djeca upisuju dotičnu školu/smjer.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •