Stranica 34 od 282 PrviPrvi ... 2432333435364484134 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,651 do 1,700 od 14072

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #1651
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    ja se, kao što je Mima bila rekla, nadam da će iskoristiti ovo iskustvo za iduću generaciju, a retrogradno ne bi bilo u redu da mijenjaju uvjete.

  2. #1652
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Morala bih sina pitati jer se ne sjećam detalja, ali mislim da je i lani bilo takvih - ako je netko državni prvak iz matematike, ne znači da ima i sve ostale predmete 5, ali takvom je mjesto unutra. Onda vrhunski sportaši na primjer, koji imaju predobar uspjeh za sportsku gimnaziju (štajaznam, sad lupam - šahisti) ali zbog izostanaka često imaju slabiji uspjeh. Mislim da je bio i netko od košarkaša.
    Peterlin, meni je to sa sportom i sa HŠS upitno.
    Ja sam za stari sistem s HOO kvalifikacijama, ali to je možda jer mi dijete trenira neHŠS sport.

  3. #1653
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,658

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zamislili su očito kao zbroj bodova iz testa + zbroj bodova na temelju ocjena.

    Na primjer, Od Nanoibeba sin 80+4,25 - ima znači 84,25 bodova.

    Ja ne bih rekla da bi bilo fer da 100% riješen test daje prednost kod upisa, ali ako im statistike pokažu da su recimo djeca sa max brojem bodova lošije rješavala test, onda bi trebali razmisliti o 'podebljavanju' prijemnog. Ako uopće postoji takva mogućnost.
    sad bi mogle baciti okladu hoće li upasti ili ne

  4. #1654
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,585

    Početno

    tvoj?
    upada samo onaj kojem je to prvi izbor kaj ne?

  5. #1655

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam neznalica - kak se pogleda koliko ih je sve skupa pisalo - koliko ih je na listi?
    konvertiraš to u excel i može sortirat, filtrirati ... igrat se sa statistikom koliko hoćeš

  6. #1656
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Koliko djece primaju?

  7. #1657

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    zaboravila sam, ali piše na stranicama škole. Tipa 204, 224 , ... tako su mi u sjećanju ostale brojke

  8. #1658
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,585

    Početno

    224 od toga 40 za međunarodni

  9. #1659
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Nanoibeba, 112 djece ima > 4,25 bodova na prijemnom.

    (dakle, gotovo trećina, pa i ne čini mi se da su to baš loši rezultati)

  10. #1660
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ali mima priča se o VRHUNSKIM matematičarima, VRHUNSKOJ školi... svi 80+ bodova... preleti samo zadnje 34 strane :D :D anyhow, puno bi više moralo biti 5,00 od 37 - ne misliš?

  11. #1661
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ja sam ovdje moram priznat na ninochkinoj strani. Djeca bi trebala reagirati i riješiti kao nečiji tu mali, koji je rekao: bilo je lagano, riješio sam sve, ako imaju sve godine sve petice, odluče za najtežu gimnaziju u državi i po svemu se klasificiraju kao vrhunski matematičari...

  12. #1662
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Kakvim vrhunskim matematičarima ?! Vrhunskih matematičara u MIOC-u ima sigurno i manje od 10%, koliko ih je riješilo test 100%.

    Ja recimo sigurno nisam vrhunska matematičarka , ali sam sigurno bila iznadprosječno talentirana za matematiku kad sam bila dijete, npr. moja kći je istu tu negdje - možda prosječna među iznadprosječnima, nikako vrhunski matematičar. Nema 200 vrhunskih matematičara u Zagrebu svake godine, nego možda 10 ili 20.

  13. #1663
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Štagod, ako se upisuje nekoliko tisuća djece u SŠ u ZG, ovo bi trebali biti najbolji matematičari u državi.

  14. #1664
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa nije MIOC škola samo za vrhunske matematičare, odakle vam to.
    Ja doduše nisam gledala kakav je bio taj ispit, koliko su teški bili zadaci.

  15. #1665
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Zašto u državi, valjda u Zagrebu.

  16. #1666
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto u državi, valjda u Zagrebu.
    Ne postoji druga škola u kojoj zadnji ima 80 bodova, koliko znam, kao ni druga škola u kojoj toliko djece dobiva izravne upise na tehničke i prirodoslovne fakultete. Nema škole u kojoj toliko djece ide na matematičku niti na informatičku olimpijadu itd.

  17. #1667
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Vjerojatno ne postoji niti druga matematička škola sa toliko učenika, pa bismo onda trebali gledati u postocima.

  18. #1668
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,585

    Početno

    jesu li sparili miocaše?

  19. #1669
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,585

    Početno

    i zanima me kaj sve treba za upis, treba li i domovnice rodni, ili spakiramo samo one koje i trebali dobiti ko povrat u osnovnoj?

  20. #1670
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,658

    Početno

    tam, na MiB pišu da prvih 92 bez prijemnog ima više od 80 bodova.

    ovo je čista drama, mogao je lijepo u V.tu, laganini 10 min pješice do škole , nema prijemnog, mamu mu ne bi herz strefil i tako to

  21. #1671
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,408

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Nano, nadam se da nece :/

    A inace, sad gledam listu za petu. Prvi ima 70 bodova i izravan upis. Ako nije drzavni prvak, znaci da ide preko grada. Kaj tu nikakvi kriterije nemaju? Pa ovo je 10 crtvorki iz ne bas trivijalnih predmeta. I kak da ja i ovakvi ko moj ne budemo jadni i ljuti na sustav?
    Mozda da se pitas bi li se tvoj sin mjenjao sa njegovom poteskocom da bi imao izravan upis?
    Izravan upis znaci izravan upis ako netko sa vecim brojem bodova nema takoder izravan upis po preporukama.
    Dakle , ako upisuju 2 ucenika sa poteskocama u razred , i ako id 10 ima preporuku za opcu gimnaziju ( izravnim upisom), od 10 upadaju samo dvoje sa najboljim ocjenama.

  22. #1672
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,585

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    tam, na MiB pišu da prvih 92 bez prijemnog ima više od 80 bodova.

    ovo je čista drama, mogao je lijepo u V.tu, laganini 10 min pješice do škole , nema prijemnog, mamu mu ne bi herz strefil i tako to
    kaj misliš da ne može samo opet sklikat V ko prvi izbor i da je odma nutra

  23. #1673
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,658

    Početno

    nemam pojma, pa valjda može, on to sam manevrira. Nisam to niti gledala

  24. #1674
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,585

    Početno

    a koji mu je prvi izbor, to ti može reć kaj ne

  25. #1675
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda da se pitas bi li se tvoj sin mjenjao sa njegovom poteskocom da bi imao izravan upis?
    Izravan upis znaci izravan upis ako netko sa vecim brojem bodova nema takoder izravan upis po preporukama.
    Dakle , ako upisuju 2 ucenika sa poteskocama u razred , i ako id 10 ima preporuku za opcu gimnaziju ( izravnim upisom), od 10 upadaju samo dvoje sa najboljim ocjenama.
    sirius, rekla sam da se nikome ne želim zamjeriti. ovo ne frusdtrira njega nego mene. ja ne znam kakvu poteškoću ima to dijete. nije niti bitno. množda je dijete diplomata, a ne s poteškoćom. ono što vidim na listi je da ima 4 i u 7 i u 8 razredu i iz mat i iz fiz. zasto je to tako zna to dijete, mene se ne tiče. ali imam pravo na to da me frustrira. sustav, ne to dijete.

  26. #1676
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    konvertiraš to u excel i može sortirat, filtrirati
    Bodovi Riješenost Broj djece
    5.00 100% 37
    4.75 95% 38
    4.50 90% 37
    4.25 85% 39
    4.00 80% 30
    3.75 75% 32
    3.50 70% 30
    3.25 65% 34
    3.00 60% 20
    2.75 55% 10
    2.50 50% 9
    2.25 45% 6
    2.00 40% 6
    1.75 35% 6
    1.50 30% 3
    1.25 25% 1
    33% (112) riješilo za 5 (>90%)*
    20% (69) za 4 (80-89.9%)
    28% (96) za 3 (65-79.9%)
    12% (39) za 2 (50-64.9%)
    7% (22) za nedovoljan (<50%)
    *ovo su uobičajeni kriteriji za dotičnu ocjenu
    Posljednje uređivanje od Kanga : 01.07.2016. at 16:46

  27. #1677
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Skoro 50% tih superodlikaša riješilo je lagani test matematike za manje od vrlo dobar. Mislim da to dovoljno govori o sustavu ocjenjivanja. A vjerujem da će biti još zanimljivije vidjeti korelaciju bodova iz ocjena s bodovima iz prijemnog.

  28. #1678
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,350

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, meni je to sa sportom i sa HŠS upitno.
    Ja sam za stari sistem s HOO kvalifikacijama, ali to je možda jer mi dijete trenira neHŠS sport.
    Baš ću pitati sina ako se sjeća kako je to bilo. On će bolje znati.

  29. #1679
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa sad, bilo bi zanimljivo da opća populacija osmaša riješi takav test iz matematike, kakvi bi rezultati bili.
    Inače, matematika je samo jedan od predmeta u osnovnoj školi iz koje su ta djeca imala pet, i samo su iz toga testirani, a mislim da za imati pet iz matematike u osnovnoj školi zaista ne treba biti vrhunski matematičar.

  30. #1680
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,408

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, rekla sam da se nikome ne želim zamjeriti. ovo ne frusdtrira njega nego mene. ja ne znam kakvu poteškoću ima to dijete. nije niti bitno. množda je dijete diplomata, a ne s poteškoćom. ono što vidim na listi je da ima 4 i u 7 i u 8 razredu i iz mat i iz fiz. zasto je to tako zna to dijete, mene se ne tiče. ali imam pravo na to da me frustrira. sustav, ne to dijete.
    Stvarno te ne bi trebao zbog toga nervirati sustav. Sigurno tvoje dijete ima puno vece zivotne i obrazovne sanse od tog djeteta sa liste.

  31. #1681
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,585

    Početno

    Kad će biti sparivanje bodova i ocjena

  32. #1682
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sad, bilo bi zanimljivo da opća populacija osmaša riješi takav test iz matematike, kakvi bi rezultati bili.
    Inače, matematika je samo jedan od predmeta u osnovnoj školi iz koje su ta djeca imala pet, i samo su iz toga testirani, a mislim da za imati pet iz matematike u osnovnoj školi zaista ne treba biti vrhunski matematičar.
    Pa nisu to testovi iz vrhunske matematike, nego iz osnovnoškolske, a to znači da pola odlikaša nije za peticu iz matematike, a odabralo je matematičku gimnaziju.
    To znači da ocjene ne da nisu realne, nego su zabrinjavajuće daleko od istine. Ok, ima djece koja su reagirala na stres, ima ih koji su nešto pogriješili tek tako i izgubili bod-dva-tri, ali ima ih polovina sa trojkom, dvojkom ili jedinicom iz ovoga testa.

  33. #1683
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, matematika je samo jedan od predmeta u osnovnoj školi iz koje su ta djeca imala pet, i samo su iz toga testirani, a mislim da za imati pet iz matematike u osnovnoj školi zaista ne treba biti vrhunski matematičar.
    To je točno, ali ta djeca su izabrala matematičku gimnaziju, a ne npr. opću. Osim toga, čini mi se da to nisu bili zadaci za vrhunske matematičare, niti blizu težini zadataka s natjecanja, već potpuno normalni zadaci, kao za test.

    Mislim da ovi postotci koje je Kanga stavila više odražavaju stvarno stanje nego distribucija ocjena u našim školama.

    Kad je moja P. završavala osnovnu, nije u razredu bilo ni približno toliko odličnih učenika, a kamoli onih s 5.0.
    Promijenio se pravilnik, evo sad kod D. više od pola razreda odlikaši, četvrtina ima 5.0. Evo kod Tanje u 5. razredu su već svi odlični.

    A kolege s faksa kažu da razina znanja i pogotovo razumijevanja brucoša (radi se o prirodoslovlovcima) opada iz godine u godinu.

  34. #1684
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Hoćeš reći da se iz osnovnoškolske matematike ne može zadati vrhunski težak test?

    Nisu niti zadaci na prijemnom na faksu iz vrhunske matematike, nego iz srednjoškolske, pa je riješiti prijemni 50% odličan rezultat.

  35. #1685
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Marija, ali testirani su samo iz matematike, pa ovaj test ne govori baš ništa o njihovom znanju iz drugih predmeta.

    Ovdje se komentiralo kako su navodni vrhunski matematičari loše napisali test, a ja kažem da dijete koje od 5-8 razreda ima prosjek 5,0 ni po čemu ne mora biti vrhunski matematičar, jer da bi imalo 5 iz matematike u OŠ je dovoljno da je prosječan matematičar, a nipošto ne vrhunski

  36. #1686
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    jer da bi imalo 5 iz matematike u OŠ je dovoljno da je prosječan matematičar, a nipošto ne vrhunski
    pa u tome i jest problem
    trebalo bi valjda biti odličan, izvrstan ili iznadprosječan, kako se ta ocjena i zove
    odličan
    vrlodobar
    dobar

    postoji ocj za dobrog matematičara.

    Ja mislim da je baš to teza. Meni barem.

  37. #1687
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa vjerojatno i jest iznadprosječan onaj tko je odličan. Iznad prosjeka sve djece u razredu. Što ne znači da je vrhunski.

  38. #1688
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    To bi bilo, po meni, tako, kad bi se ocjene davale bilo po Gaussu, bilo poštujući neki medijan.
    A stekla sam dojam (što ne mogu tvrditi jer imam dijete u godinama u kojima svi prolaze valjda s pet) da su kriteriji u nekim školama takvi da umjesto normalne distribucije imaš pomak po apscisi udesno :D :D

  39. #1689

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Skoro 50% tih superodlikaša riješilo je lagani test matematike za manje od vrlo dobar. Mislim da to dovoljno govori o sustavu ocjenjivanja. A vjerujem da će biti još zanimljivije vidjeti korelaciju bodova iz ocjena s bodovima iz prijemnog.
    Mene zanima (možda mi je to i promaklo, nisam pažljivo pratila najave) koja je prava svrha tog prijemnog.
    Ako se rezultat prijemnog samo pribraja bodovima dobivenima na ocjene, onda po meni takav prijemni nema dovoljnu težinu.
    Jer učenik koji ima 80 bodova na ocjene i 2 boda iz prijemnog (što je 40% riješenosti) imao bi sveukupno 82 boda, a to je i opet više od učenika koji ima npr. 76 bodova i maksimalne bodove na prijemnom, i ispred njega je na listi. Onda i opet ocjene ostaju važniji faktor, a tako je bilo i bez prijemnog.
    A možda za ovu godinu nisu ni htjeli da taj prijemni ima neku težinu, samo da se ukaže "vidite, nisu svi tako odlični (iz matematike) kao što misle".

  40. #1690
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Pa oni žele reducirat broj djece, imaju previše s 80+bodova?
    Nekako ih treba maknuti stotinjak.
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 01.07.2016. at 18:21

  41. #1691
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Moj se nije ni prijavio za MIOC, jer nema šanse, on ima samo 71.86. On slično kao i Kangin, ali u malo većem obimu, skupi minuse iz radnih bilježnica, pa si na kraju skine ocjenu. Tako da mislim da zasad i nema radne navike za neku jako nabrijanu školu, ali nadam se da će ih valjda steći s vremenom, malo sazrijeti, i tako. Al ipak je odličan učenik, i nadam se da će se snaći u gimnaziji; kako trenutno stvari stoje, prolazi u matematičkoj u XIII, i u dva nova kurikuluma u Ruđeru. Za X isto na kraju nema dovoljno bodova.

    Za njega je šteta što se ne boduju županijska natjecanja, on nije toliko vrhunski da bude među 20 najboljih u RH i da se plasira na državno natjecanje. Ali bio je dobro plasiran svake godine na matematici i ove i na fizici, želio je u prirodoslovno-matematičku, nadam se samo da tamo bodovna granica neće skočiti.
    A ja sam postigla zen i zaključila da XIII valjda nije tako loša škola i da postoji mjesto pod suncem i za djecu koja nisu za elitne škole...

  42. #1692
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hoćeš reći da se iz osnovnoškolske matematike ne može zadati vrhunski težak test?
    može, ali ovaj to nije bio. niti jedan od ukupno 20 zadatak nije bio razina barem školskog natjecanja iz matematike (moj naivko nadao se zadacima sa županijskog i totalno je potonuo kad je vidio na što test sliči). svrha ovog testa, to je sad potpuno jasno, nije bila da korigira ocjene kao što se pričalo, nego da MIOC-u riješi problem viška učenika s maksimalnim brojem bodova na ocjene. prošle godine su morali upisivati dodatni razred, ove će to moći izbjeći. ali u suštini ništa se nije promijenilo.

  43. #1693
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima (možda mi je to i promaklo, nisam pažljivo pratila najave) koja je prava svrha tog prijemnog.
    Ako se rezultat prijemnog samo pribraja bodovima dobivenima na ocjene, onda po meni takav prijemni nema dovoljnu težinu.
    Jer učenik koji ima 80 bodova na ocjene i 2 boda iz prijemnog (što je 40% riješenosti) imao bi sveukupno 82 boda, a to je i opet više od učenika koji ima npr. 76 bodova i maksimalne bodove na prijemnom, i ispred njega je na listi. Onda i opet ocjene ostaju važniji faktor, a tako je bilo i bez prijemnog.
    A možda za ovu godinu nisu ni htjeli da taj prijemni ima neku težinu, samo da se ukaže "vidite, nisu svi tako odlični (iz matematike) kao što misle".
    da, dobro si pohvatala. max 80 bodova na ocjene + max 5 bodova na prijemni. smijurija kad pogledaš.
    Posljednje uređivanje od Kanga : 01.07.2016. at 18:29

  44. #1694
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Uh, koliko već odgovora.
    Mima, meni je nakon što mi je dvoje djece završilo osnovnu, a treće još ide, potpuno jasno da za 5 iz matematike u OŠ trebaš biti prosječan matematičar, a ne vrhunski, ali se svejedno pitam zašto oni koji nemaju afinitet za matematiku biraju matematičku gimnaziju (npr. P je imala 5 i bila je sasvim prosječna matematičarka, i odabrala je opću gimnaziju).

    A sad nakon godina i godina uvida u školske programe, nije mi uopće čudno zašto hrvatski đaci loše rješavaju problemske zadatke

    http://nastavnici.org/2016/04/05/pod...nego-hrvatska/

    Zadaci kao što su ovi navedeni u linku rješavaju se eventualno na dodatnoj matematici, a na redovnoj nastavi se rade gomile i gomile repetitivnih (barem u nižim razredima, u višim nisam pratila)

  45. #1695
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Vezano uz MIoc, prijemni koji nosi manje od 6% ukupnog broja bodova, ako se ne računaju dodatni, nema baš nekog smisla, osim da izbjegnu upisati dodatni razred.
    Da stvarno žele probrati dobre matematičare, onda bi i za prijemni morao postojati nekakav bodovni prag.

  46. #1696
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa to i nije bio prijemni nego posebna provjera znanja, ne može se prijemni dati iz samo jednog predmeta, niti bi bilo fer samo na temelju jednog predmeta davati previše bodova - MIOC i jest dobio pravo da napravi ovui provjeru radi prevelikog broja učenika koje su upisivali. Opet, ako ovo omogući nekome tko ima 79 ili 78 bodova da se upiše u MIOC - ja mislim da je bolje nego prije.

    A sad zašto netko bira MIOC, pa to je stvarno osobna stvar, već se danima tu piše kako se đaci iz MIOC-a upisuju i na medicinu, i na silne druge fakultete, to je jednostavno dobra škola, nekome je možda i blizu, a može se upisati, možda neće imati pet iz matematike nego 4, ali će svejedno biti dobar i bit će mu super u toj školi, pa zašto ju ne bi odabrao ?!

  47. #1697
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Pa nije problem u tome tko bira MIOC nego koga MIOC bira (ili bilo koja druga škola). Ne znam šta da ti kažem, možda ja sad stvarno ne mogu biti objektivna, ali meni debelo, debelo smrdi sustav u kojem dijete koje je od 5. do 8. razreda imalo prosjek između 4.8 i 5.0, dolazilo do županijskih natjecanja iz matematike, fizike i programiranja (kao ni Marijin, ni on nije u onih 20 najboljih u RH, ali ni proći školsko i općinsko natjecanje i plasirati se na županijsko nije mala stvar + ove su mu godine za dlaku izmakla državna iz matematike i fizike), dijete koje želi baš jaki matematički program u SŠ - eto takvo dijete, ne može upisati - ne MIOC - nego niti jedan od 4 prijavljena matematička programa koja su nam koliko-toliko u blizini. MIOC nam je najbliži, zato je najzanimljiviji, ali nema problema, može to biti bilo koja druga takva škola. Ne znam, onda možda postoji manjak takvih programa, nešto jednostavno ne štima.
    Posljednje uređivanje od Kanga : 01.07.2016. at 19:47

  48. #1698
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Kanga, baš se loše osjećam radi situacije u kojoj je tvoj sin
    nisam skužila, je li probao Preloga?
    nije XV, ali...

  49. #1699
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    U Prelogu je više naglasak na kemiji i biologiji, a manje na matematici, tako mi je barem on rekao (iskreno, nisam sama gledala jer mi se u tom trenutku činila jako daleko). Prijavio je XV, V, III, X, Ruđer i opći smjer, mislim u VII.

  50. #1700

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,153

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, onda možda postoji manjak takvih programa, nešto jednostavno ne štima.
    Meni se čini da je i u ovome stvar. Gledajući upisne statistike od prošlih godina, učenici s najvećim brojem bodova mahom biraju prirodoslovno-matematičke smjerove, a njih je manje nego općih i jezičnih zajedno. I zato je sve teže upasti u njih.
    Ipak, zbunjuje me da je tako velik interes (odličnih) učenika za prirodoslovno-matematičke programe, a kasnije, kod izbora fakulteta, čini se da je ipak veća navala na društvene fakultete? Bar je donedavno tako bilo. Ili uspoređujem krive stvari?

    Citiraj Kanga prvotno napisa Vidi poruku
    U Prelogu je više naglasak na kemiji i biologiji, a manje na matematici, tako mi je barem on rekao (iskreno, nisam sama gledala jer mi se u tom trenutku činila jako daleko). Prijavio je XV, V, III, X, Ruđer i opći smjer, mislim u VII.
    Dobro ti je rekao, Prelog ima satnicu matematike kao i opće gimnazije (i na natjecanjima iz matematike spada u B kategoriju).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •