Stranica 284 od 284 PrviPrvi ... 184234274282283284
Pokazuje rezultate 14,151 do 14,195 od 14195

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #14151
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,648

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku

    Od 5.-8. razreda promijenili su 8 nastavnika, plus zamijene unutar škole dok se čekao novi nastavnik ili dok su bili odsutni iz drugih razloga. Većina djece nije imala prilike zavoljeti matematiku, a neki su ju i zamrzili.
    Kao da čitam o razredu i OŠ svog starijeg, ja sam već mislila da smo dio nekog eksperimenta koliko dugo svi skupa možemo trpiti ovakvu situaciju, ili da je negdje skrivena kamera.
    I što je najbolje, moj je volio matematiku i upisao X. gimn PM smjer.
    Došao je s ogromnim rupama u znanju, ali kod fenomenalnog profesora. E to je za mene profesor, s velikim P! Skužio je da pred sobom ima dijete koje voli i kuži matematiku, ali ima rupe u znanju, i nije ga puštao - davao mu je dodatne zadatke, tražio od njega uvijek više, objasnio bi mu gdje je pogriješio, i sa trojke u prvom razredu došao do savršene petice u trećem i četvrtom. Sad jedva čeka maturu iz matematike, s guštom rješava pripremne zadatke, kao da se igra.
    Takav profesor za mene zaslužuje dvostruku plaću i cijela škola mi je na cijeni njegovom zaslugom.

  2. #14152
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    A o privatnom školstvu (bar zasad) nemaj iluzija. Kod njih se cijeli 4. srednje samo matura sprema. Znam i priv. škole gdje se u 1. srednje pita djecu koji su im predmeti važni i na što bi oni da se stavi težište
    Meni je ovo apsolutno ok.
    Ako znaju što će studirati u 4.srednje, super da postoji ta mogućnost priprema dodatnih (koju plaćaš ako ideš u državnu pa idu vikendom ili poslije škole).

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    To što tvoje dijete proživljava u 1.r. prava je klasika (i moja je tako lani). Isprepadaju ih, sruči im se na glavu 200% više rada nego u OŠ, a oni i dalje, poučeni iskustvom OŠ love prosjek.
    Imam u školi jednu odličnu učenicu iz "tvoje" gimnazije koja je lani u 2. srednje ustanovila da joj je iz latinskog dovoljna i dvojka te da sve skupa nije vrijedno uzrujavanja.
    Ne proživljava on neku dramu, nema veze s njegovim doživljajem škole. Nego mojim mišljenjem - kako se nastavnici u srednjim školama ponašaju.. isto kao prije 30 godina (već sam bila to napisala).

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    Ožujak, ja se slažem s tobom


    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Spora prilagodba programa novim uvjetima je zaista problematična. Svi se smijulje i koriste AI za takve "samostalne projekte", a AI baca nebuloze. Bojim se da će ih sve više bacati, jer se sve više besmislenih tekstova nalazi na webu odakle ovaj nekritično skuplja podatke. Prosječni nastavnik povijesti i latinskog sigurno nije napredni korisnik AI-a. Ne znam kako se bore i da li se bore.
    Ma kaj bi se borili. Nemaju edukacija, sustav je velik i trom. Od svih tih kvazi "reformi" po medijima se naježim.

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Gledali smo X. dvojezičnu i udžbenici iz matematike su ISTI za opći i PM smjer na stranom jeziku.
    Kod nas su različiti. PM smjer ima zahtjevniji udžbenik matke od Općeg.

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moj post odgovarao je na nečiju tvrdnju kako se u privatnim školama dobije bolje znanje. Možda je tako u jednoj gdje je ulaz jako dobar (odlični učenici).
    Tamo gdje nije, nastavnik testove mora prilagoditi većini, a to automatski snizi kriterij.
    Isto je i u državnim školama. Ima raznih privatnih, kao i državnih SŠ.
    Na ŠERu se sve lijepo vidi pa nije rekla-kazala.

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    drama oko latinskog je stara priča
    oh, jadni, moraju malo više učiti ... ako su u toj gimnaziji, koja je i sama po sebi jedna od težih, zašto bi bilo labavo s latinskim?! dio tih srednjoškolaca će kasnije upisivati medicinu, prirodne znanosti, e pa tamo je latinski i više nego potreban ... uostalom to je gimnazija, nije strukovna škola, dakle moraju učiti sve predmete. danas su info o broju sati određenog predmeta dostupne na internetu i vrlo lako se može vidjeti koja je razlika među pojedinim smjerovima (jezične, matem, opće), i da, vrlo je mala razlika i to u svega nekoliko predmeta. s obzirom da je to već općepoznata priča po gradu, zašto onda djeca upisuju tu školu?! očito to nije takav bauk kako se priča. roditelji koji to najviše komentiraju, očito nisu imali priliku učiti latinski u tolikoj mjeri pa ne znaju o čemu pričaju. nadalje, ako si upoznat s određenim detaljima o školi i upisuješ tu školu, onda pristaješ na uvjete. u toj gimnaziji je uvjet da moraš dobro zagrijati stolicu za učenje, pa između ostalog i tog latinskog

    kad se svi čude toliko što nema profesora, pa zašto sami ne probaju provesti nekoliko sati s hrpom tinejdžera i držati kontrolu i njihovu zainteresiranost na visokom nivou u aktivnosti koja pokatkada nije vrlo zanimljiva ... kako je lako ovako iza nekog skrivenog imena vrijeđati nastavnike i nazivati ih frustriranim malim psićima; slobodno prebacite svoje dijete u tako divne privatne škole kako mislite da jesu, ali one privatne koje drže do svog nivoa isto su zahtjevne i djeca su itekako pod dobrom kontrolom, a roditeji kojima se ne sviđa da im se podmaladak imalo stresira oko škole isto tako oblajavaju nastavnike i nazivaju ih frustriranim osobama (i da, nastavnici u privatnim školama i nemaju neku puno veću plaću nego oni u državnim školama, i mnogi koji se dočepaju radnog mjesta u javnoj ustanovi vrlo rado prelaze u nju)
    Vrijeska, možda nisi pažljivo čitala, ali evo ponovit ću.
    Ne radi se o gradivu, latinskom kao predmetu i (ne)zahtjevnošću istoga. Radi se o prof koji se ne ponaša kako treba.
    A vezano za drugi pasus, i moj posao je težak i naporan.. ali se ne iživljavam na kolegama.


    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku

    Moj je dojam da prvenstveno roditeljska želja matematička gimnazija, a onda tek djetetova.
    Da, ima takvih puno primjera. PM smjer je sad jako popularan. Kao u naše doba jezična i klasična.

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Jeste vi pogledali nekad u ŠER-u uspjeh na maturi privatnih škola?
    Kako ne. Ima stvarno par odličnih privatnih škola. Recimo, Benedikt i PPG. Uspjesi djece na maturi su stvarno jako dobri, profesori su isto odlični, način na koji rade je baš dobar,.. Idu djeca par prijatelja pa znam i iz prve ruke.

    Citiraj matsa prvotno napisa Vidi poruku
    Skroz kužim tvoj point da bi fokus trebao biti na znanju i apsolutno se slažem. To bi se moglo protumačiti kao gubitak za te klince u privatnima, kad bi u školama stvarno bio fokus na znanju. No, fokus je generalno u našem školstvu u većini predmeta na šopanju sve većim količinaama neprimjenjivih i nepitkih podataka - svaki dan, od nihove šeste ili sedme godine, do 18. S ljetnom pauzom od dva mjeseca. Tako da, ako od 12 godina školovanja provede jednu godinu fokusirano u pripremama za maturu, što opet jest bildanje znanja iz ciljanih predmeta, meni je to skroz ok.

    Žao mi je tih naših klinaca, a nismo ni mi (bar moja generacija) puno bolje prošli. Tolike tone knjiškog znanja i pizd..... raznoraznih, a ne daj Bože da krepa internet, ne bi dva dana preživjeli.
    Potpis.

  3. #14153

    Datum pristupanja
    Jun 2024
    Postovi
    1

    Početno

    Dobar dan,
    ako se o ovome već pisalo a meni promaknulo, unaprijed se ispričavam;

    što mislite koje su šanse da se ponovo vrati bodovanje završene osnovne glazbene škole za upis u srednju?
    sprovode li se svake godine e-savjetovanja oko kriterija upisa u srednju gdje se mogu iznijeti mišljenja/argumenti?

  4. #14154
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,678

    Početno

    A ja evo imam par frendica cija djeca su isla u Benedikt, nista me nije impresioniralo dapače.
    Frendica mi iskreno kaze: gle nije mogla nigdje upisat drugdje gimnaziju, tu je ne gnjave, ja sve placam, al mora ici godinu dana na pripreme za maturu, u prijevodu nisu dobili potrebno znanje tijekom srednje skole.

    A o ponasanju i profilu djece koja upisuju privatne bih mogla na dugacko al necu da se netko ne uvrijedi jer naravno ne treba generalizirat. No puno ih se drzi hoh i to se djetetu moje frendice nikako ne svidja.

    Druga frendica je radila kao prof u Benediktu, sta je sve dozivjela od neke razmažene djece iz hoh familija...ma..nikad ne bi dala svoje dijete u takvo okruženje.

    Evo iskreno sam napisala dojmove moje 3 frendice u vezi Benedikta.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.06.2024. at 16:30

  5. #14155
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,010

    Početno

    Imam (imala sam) i ja nekoliko poznatih u Benediktu. Svi su bili jako zadovoljni. Do prije 6-7 godina popodnevima bi se radilo sa slabijim učenicima. Kasnije su to ukinuli. Pa su opominjali roditelje da djeca moraju sama doma raditi, a roditelji bi odgovarali - ali mi vas plaćamo da s njima radite!
    Svi su zadovoljni jer ih nitko ne gnjavi predmetima koje ne žele, a kad odrede što će na maturi, onda dobiju ekstra pripreme za to (4. srednje).

  6. #14156
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,010

    Početno

    Imala sam i učenike iz PPG-a. Pisala sam o tome. U osnovnoj školi stem predmeti trojke, u PPG-u petice. Neki profesori rade i u državnim gimnazijama pa dobro paze da se ISTI test iz istog gradiva prvo napiše u državnoj gimnaziji, a tek onda u privatnoj. Djeci ipak treba dan-dva da dobiju slikan test s rješenjima .

  7. #14157
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,010

    Početno

    O hoch i ne-hoch djeci nemam informacije iz prve (učeničke) ruke.

  8. #14158
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,678

    Početno

    Pa nisu nam toliko razlicite info zapravo hahaha s tim da ovim mojima isto nikako nije odgovaralo ukidanje te dopunske...

  9. #14159
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,835

    Početno

    Ne bih baš rekla da privatne gimnazije imaju odlične rezultate na maturi, ok taj BK pa i ta druga koju spominjete su dosta bolje od drugih, ali su svejedno osrednje po rezultatima.

  10. #14160
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,010

    Početno

    Pa ne mogu imati izvrsne rezultate kad im je ulaz slabiji. Primaju i učenike s 50 bodova koji također ulaze u taj prosjek. Učenik koji je u OŠ imao dvojku ili slabiju trojku iz matematike ne može nikad nadoknaditi taj zaostatak i pretvoriti ga u peticu (osim ako nije iznimno pametan, nadaren i naglo krene raditi 2 sata dnevno samo mat. zadatke).
    Posljednje uređivanje od čokolada : 26.06.2024. at 19:10

  11. #14161
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Imam (imala sam) i ja nekoliko poznatih u Benediktu. Svi su bili jako zadovoljni. Do prije 6-7 godina popodnevima bi se radilo sa slabijim učenicima. Kasnije su to ukinuli. Pa su opominjali roditelje da djeca moraju sama doma raditi, a roditelji bi odgovarali - ali mi vas plaćamo da s njima radite!
    Svi su zadovoljni jer ih nitko ne gnjavi predmetima koje ne žele, a kad odrede što će na maturi, onda dobiju ekstra pripreme za to (4. srednje).
    Klinci ako ne napišu ispit dovoljno dobro (mislim da je za matematiku 80% dvojka), onda im se preporuča ostati nakon nastave. Tada s njima rade asistenti s fakulteta (recimo za matematiku, s pmf-a). To su kao instrukcije.
    Nema tu želiš - ne želiš. Ako nećeš i nakupiš jedinica, ideš na produžnu (znam da nekoliko ovogodišnjih prvašića ide na produžnu).
    Isto kao u državnim školama..

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Imala sam i učenike iz PPG-a. Pisala sam o tome. U osnovnoj školi stem predmeti trojke, u PPG-u petice. Neki profesori rade i u državnim gimnazijama pa dobro paze da se ISTI test iz istog gradiva prvo napiše u državnoj gimnaziji, a tek onda u privatnoj. Djeci ipak treba dan-dva da dobiju slikan test s rješenjima .
    PPGovci su mi nekako više jezičari.. slabiji su u STEMu od Benedikta (to je moj subjektivan dojam nakon razgovora s roditeljima čija djeca tamo idu).

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih baš rekla da privatne gimnazije imaju odlične rezultate na maturi, ok taj BK pa i ta druga koju spominjete su dosta bolje od drugih, ali su svejedno osrednje po rezultatima.
    Uhh kako se varaš. Jesi pogledala ŠER?
    To je bilo možda prije.. 4,00 prosječna ocjena na maturi sigurno nije osrednja.

    Evo potrudih se izvući podatak od prošle godine sa ŠERa.

    Prosječna ocjena na maturi, gimnazija - opći smjer (izvukla iz ZGa, privat i državne..nisam sve):

    Benedikt Kotruljević 4,00
    Prva privatna gimnazija 3,91


    I. gim 4,19
    II. gim 4,17
    Lucijanka 4,16
    Tituš 4,01
    XI. gim 3,89
    VII. gim 3,71
    III. gim 3,63
    IX. gim 3,65
    X. gim 3,69
    GG gim 3,48


    Zanimljivo je ovo pogledati.
    Npr., X.gim je dosta popularna ovih godina. Vjerojatno su prof. dobri.. jer po rezultatima mature, slabija je od IX., III., VII.,...


    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne mogu imati izvrsne rezultate kad im je ulaz slabiji. Primaju i učenike s 50 bodova koji također ulaze u taj prosjek. Učenik koji je u OŠ imao dvojku ili slabiju trojku iz matematike ne može nikad nadoknaditi taj zaostatak i pretvoriti ga u peticu (osim ako nije iznimno pametan, nadaren i naglo krene raditi 2 sata dnevno samo mat. zadatke).
    To je isto bilo možda prije. Imaju bodovni prag. Za BK je 67 bodova. Upisuje se dosta petulaša.

    Za BK mogu komentirati jer kažem, imam informacije iz prve ruke, da je škola super i ima taj individualni pristup kroz mentore.
    Djeca koja žele više, dobiju više (ima ih po raznim državnim natjecanjima iz hrvatskog - baš prije neki dan mali dobio oskar znanja, matematike,..idr.).
    Naravno da ima i djece koja su iz hoh obitelji. Ima ih i u miocu, prelogu,.. ovdje možda više, ne znam. Ali ne vidim zašto bi to bio minus? Ja vidim samo pluseve.. a o tome bi mogli još puno.
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 27.06.2024. at 08:35

  12. #14162
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    I dodatak, vis a vis ovih gore brojki:

    Za ove gore prosječne ocjene na maturi iz općeg smjera treba uzeti u obzir da u privatnim sš (mislim na BK jer imam info) roditelji ne plaćaju pripreme za maturu (obzirom da plaćaju školu koja ih priprema u 4.r uz školu..) ni instrukcije razne..
    A u državnim školama roditelji plaćaju i dodatne pripreme za maturu.
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 27.06.2024. at 08:45

  13. #14163
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Ispravak krivog navoda: X.gim je po prosj.ocjeni općeg smjera na maturi prošle godine bila bolja od III. i IX., a lošija od VII., XI. - zapravo je to sve jako blizu.

  14. #14164

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,472

    Početno

    Igraš se sa statistikom i iznosiš nepotpune podatke. Ben. Kotrulj ima gimnazijski i strukovni smjer, a moraš uključiti i razine polaganja i broj učenika

    U gimnazijskom dijelu:
    Matematika A razina - 42 učenika - 3.29
    Matematika - B razina - 49 učenika - 3.63

    Engleski im je dobar - 83 učenika - A razina - 4.27

    Strukovni ima lošije rezultate.


    X. gimnazija
    Matematika A razina - 247 učenika (88.85%) - 3.40

    Mat. B razina - 31 učenik (11%) - 3.55

    Engleski 97% učenika, tj. 271 jepisao A razinu i prosječna ocjena je 4.29


    itd.
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 27.06.2024. at 09:45

  15. #14165
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,913

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    I dodatak, vis a vis ovih gore brojki:

    Za ove gore prosječne ocjene na maturi iz općeg smjera treba uzeti u obzir da u privatnim sš (mislim na BK jer imam info) roditelji ne plaćaju pripreme za maturu (obzirom da plaćaju školu koja ih priprema u 4.r uz školu..) ni instrukcije razne..
    A u državnim školama roditelji plaćaju i dodatne pripreme za maturu.
    Pa nisu dodatne pripreme obavezne.
    Moje dijete je lentiba koja nije tri godine radila, prekasno se trgnuo pa se odlučio na pripremu iz matematike. U školi ide na dodatnu matematiku i u dogovoru s profesorom imaju i ekstra sate priprema za maturu.
    EJ ih priprema od trećeg razreda, ako se ne varam u sklopu programa i dodatne neobavezne sate. Profa iz HJ baš nešto nije bila zainteresirna ali su se djeca sama nekako organizirala i potražila pomoć od druge profesorice.
    Moj je išao na infromatiku , prof se ponudila ali su joj se zahvalili i sami se pripremali (opća je i imaju samo jednu godinu informatike)
    Kemiju i fiziku prof rade dodatno cijelu godinu s dvoje koji bi na medicinu.

  16. #14166
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Igraš se sa statistikom i iznosiš nepotpune podatke. Ben. Kotrulj ima gimnazijski i strukovni smjer, a moraš uključiti i razine polaganja i broj učenika

    U gimnazijskom dijelu:
    Matematika A razina - 42 učenika - 3.29
    Matematika - B razina - 49 učenika - 3.63

    Engleski im je dobar - 83 učenika - A razina - 4.27

    Strukovni ima lošije rezultate.


    X. gimnazija
    Matematika A razina - 247 učenika (88.85%) - 3.40

    Mat. B razina - 31 učenik (11%) - 3.55

    Engleski 97% učenika, tj. 271 jepisao A razinu i prosječna ocjena je 4.29


    itd.
    Igram se statistikom? Ajde dobro..
    Lijepo napisah da se radi o brojkama gimnazija - opći smjer.
    Ne možeš uspoređivati kruške i jabuke. ..npr. strukovnu farm.tehničar iz BK s PM smjerom u X.gim.

    I da je prosjek za taj smjer. Neki se odluče za A razinu, a neki B.

  17. #14167
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Zapela sam za ovo jer mi ide na đigericu kako se etiketira djecu koja idu u privat škole.
    Da nisu imali dovoljno bodova i da ih tamo milke. I da su to djeca iz bogatih obitelji i da te škole nisu kvalitetne.

    Ništa od toga nije točno. Bar nije u ove dvije spomenute škole. I/ili ne vrijedi za sve.
    Stvari se mijenjaju i sve su bolje. To se vidi i na ŠERu. A ove rekla-kazala priče po forumu su baš to.. rekla - kazala.

    Sigurno platite i privatnog doktora. Jel dobijete losiju uslugu? Zašto uopće idete privat?

    Malo razmislite o toj nevjerojatnoj negativnoj konotaciji prema privat sš (djeci i roditeljima) koji su njihovi korisnici.
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 27.06.2024. at 09:59

  18. #14168
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,718

    Početno

    a kako si razdvojila podatke za opću i pm gimnaziju? čisto me zanima

  19. #14169
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    a kako si razdvojila podatke za opću i pm gimnaziju? čisto me zanima
    Vrsta programa, gore u sredini filter.

  20. #14170
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,835

    Početno

    Kažem da su rezultati osrednji jer su po sredini liste, otprilike. Svakako bolje od ostalih privatnih gimnazija koje su na dnu, ali ne bih rekla da su odlični rezultati.

    Istina je da je teško uspoređivati (nisam ni znala da ta gimnazija BK ima i strukovni smjer), odnosno nema takvih izvještaja na ŠER-u, trebalo bi ručno uspoređivati što mi se ipak ne da.

    Recimo X isto ima raznolike rezultate obzirom na smjer, Lucijanka daje jednu sliku sve skupa a drugi kad se gleda samo pm - a opet, i logično je da će učenici iz pm biti bolji na matematici.

  21. #14171
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kažem da su rezultati osrednji jer su po sredini liste, otprilike. Svakako bolje od ostalih privatnih gimnazija koje su na dnu, ali ne bih rekla da su odlični rezultati.

    Istina je da je teško uspoređivati (nisam ni znala da ta gimnazija BK ima i strukovni smjer), odnosno nema takvih izvještaja na ŠER-u, trebalo bi ručno uspoređivati što mi se ipak ne da.

    Recimo X isto ima raznolike rezultate obzirom na smjer, Lucijanka daje jednu sliku sve skupa a drugi kad se gleda samo pm - a opet, i logično je da će učenici iz pm biti bolji na matematici.
    Što tebi znači osrednje?
    Meni je osrednja trojka. Četvorka mi je vrlo dobra i uz bok su s nekim državnim gimnazijama koje su na glasu kao "teške" ili "zahtjevne" i bolji od isto nekih popularnih državnih sš.

    Zato po defaultu omalovažavati privat sš vam i nije neka fora.

  22. #14172
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,678

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    Igram se statistikom? Ajde dobro..
    Lijepo napisah da se radi o brojkama gimnazija - opći smjer.
    Ne možeš uspoređivati kruške i jabuke. ..npr. strukovnu farm.tehničar iz BK s PM smjerom u X.gim.

    I da je prosjek za taj smjer. Neki se odluče za A razinu, a neki B.
    Nije bas tako Ozujak.

    Kako mozes usporedjivat uspjeh 247 ucenika (A razina mat) s 42 ucenika?

  23. #14173
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nije bas tako Ozujak.

    Kako mozes usporedjivat uspjeh 247 ucenika (A razina mat) s 42 ucenika?


    A kako bi trebala usporediti?

    Ideja je bila objektivno usporediti neke državne i privatne sš u ZG i razbiti taj mit da se u privatne upisuju učenici s malim brojem bodova, da ih se mazi i da su to djeca isključivo iz hoh obitelji. Kako bi trebala usporediti? Po pričanju/iskustvima s foruma? Ili po statistici koja nam je (falabogu) dostupna?
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 27.06.2024. at 10:32

  24. #14174
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,718

    Početno

    hm...većini iz pm gimnazije ili na smjeru tehničar za računalstvo - hrvatski ne igra neku veliku ulogu, u većini slučajeva im je dosta i 2 jer im se ne gleda uopće za upis
    matematika je već druga priča i fizika

    jezičarima je pak dosta i neka osrednja 3 iz matke ako im se ne boduje za faks ili nosi jako malo bodova...

    ja bih rekla da je bolji pokazatelj od uspjeha na maturi - jesu li klinci upisali željeni faks i koji to
    Posljednje uređivanje od Willow : 27.06.2024. at 10:34

  25. #14175
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    hm...većini iz pm gimnazije ili na smjeru tehničar za računalstvo - hrvatski ne igra neku veliku ulogu, u većini slučajeva im je dosta i 2 jer im se ne gleda za prolaz
    matematika je već druga priča i fizika

    jezičarima je pak dosta i neka osrednja 3 iz matke ako im se ne boduje za faks ili nosi jako malo bodova...

    ja bih rekla da je bolji pokazatelj od uspjeha na maturi - jesu li klinci upisali željeni faks i koji to
    Točno.
    Gdje je taj podatak?

    Možeš i dalje razbijati pa uspoređivati (A/B razinu engl.jezika i smjer.. meni se neda, ali ako se tebi da, baš bi bilo interesantno za pogledati).
    Pogledaj recimo PPG prošle god. u engleskom. Rasturili su.
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 27.06.2024. at 10:36

  26. #14176
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,678

    Početno

    Ozujak kazem ti da su upravo zavrsili u Benediktu kcerke moje dvije prijateljice, to nije rekla kazala. I da upisali su ga jer nisu nigdje drugdje mogle s takvim prosjekom. Jako smo dobre frendice i potpuno iskrene.

    Ne kazem da nema dobrih stvari u privat.gimnazijama i super ako se popravljaju, odlicno, al vrlo cesto ima ovoga sto cure spominju.

    Frenidca koja je predavala u drz. i privat.gimnazijama je rekla da je to iakustvo toliko razlicito, u Benediktu nije smjela dat opomenu uceniku koji joj u ucionici s ledja dobaci : Dobar guz!

    Eeej hellooo i odes tada ravnateljici (bilo je to ranije da se odmah ogradim) a ona te jos poklopi da nema zamjeranja roditeljima,da nema davanja a kamoli zakljucivanja losih ocjena, pogotovo ako roditelji urgiraju, nema izbacivanja ucenika iz razreda sta god ti dobacio...ma sta rec fuj i nepeofesionalno.

    A interes tadasnje djece je bio rekla mi je na tako niskim granama da je bllo vrlo nemotivirajuce tamo radit. Nakon god dana dala je otkaz. Profil djece je naglasavam tada bio ono ajmo rec to nisu bila definitivno djeca za gimnaz.program al valjda ambicije roditelja...

    Tako da ja ne govorim iz predrasuda nego iskustva svojih frendicai njihove djece.
    Njihovoj djeci nije odgovaralo ni to drzanje s visine, mi smo "vrijedniji od drugih" , ma ima toga jos dosta, al ne bi javno.

  27. #14177
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,835

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    hm...većini iz pm gimnazije ili na smjeru tehničar za računalstvo - hrvatski ne igra neku veliku ulogu, u većini slučajeva im je dosta i 2 jer im se ne gleda uopće za upis
    matematika je već druga priča i fizika

    jezičarima je pak dosta i neka osrednja 3 iz matke ako im se ne boduje za faks ili nosi jako malo bodova...

    ja bih rekla da je bolji pokazatelj od uspjeha na maturi - jesu li klinci upisali željeni faks i koji to
    Još bolji pokazatelj bi bio jesu li ga završili

  28. #14178
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,678

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Još bolji pokazatelj bi bio jesu li ga završili
    Tako je.


    A sad o usporedbi sa zdravstvom.

    Kod nas je privatno zdravstvo definitivno bolja i kvalitetnija usluga od drzavnog (i zbog brzine usluge).

    Nazalost privatno skolstvo ga ne prati na taj način, mozda se ističu jedna-dvije škole, ali velika vecina privatnih gimnazija je kvalitetom nastave i znanja ucenika ispod drz.gimnazija.

    Naravno uzimam u obzir da je doslo do nekih ozbiljnih pomaka nabolje dapače.

    Nase "privatno" skolstvo se ne moze usporedjivat niti malo s onim u USA. Kod njih su drzavne skole u prosjeku puno losije nego naše.
    Evo moja sefica je preselila u Washington, djeca su presla odmah u viši razred i to im je lagano, muka joj kako ce se vratit u nase skolstvo za 2 god.imat ce ogromne rupe, pogotovo kaze u matematici.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.06.2024. at 10:48

  29. #14179

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,472

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku


    A kako bi trebala usporediti?

    Ideja je bila objektivno usporediti neke državne i privatne sš u ZG i razbiti taj mit da se u privatne upisuju učenici s malim brojem bodova, da ih se mazi i da su to djeca isključivo iz hoh obitelji. Kako bi trebala usporediti? Po pričanju/iskustvima s foruma? Ili po statistici koja nam je (falabogu) dostupna?
    slobodno uspoređuj, ali dok god se može kvalitetno obrazovanje (i bolje i gotovo besplatno) steći u javnoj školi, privatne škole će se boriti sa stereotipima

    rekla bih da ti ovdje s prevelikim žarom provodiš reklamu privatne gimnazije, možda imaš neki interes u tome ...

    ja želim da u RH i djeca moje djece i njihova djeca mogu besplatno steći izvrsno obrazovanje kao što sam i ja i kao što stiču moja djeca; ne želim da se i školstvo privatizira i ne želim poticati upisivanje u privatne srednje škole

    (op. Zagreb je toliko mali da svi imamo nekoga tko ide u neku privatnu školu, pa tako imam i ja bliskog učenika u Ben.Kotr. pozitivno je to što je dijete kontinurano praćeno u svom radu, negativno je to što se dijete nije uopće našlo s ekipom jer su iz sasvim nekog drugog "podsljemenskog" svijeta, i negativno je to što će cijelu završnu godinu posvetiti pripremi mature, a ne usvajanju dodatnih znanja ... i dodatna op. ako uzmemo u obzir i količinu sati pripreme za maturu, rezultati im nisu baš toliko bajni ...uz jednogodišnju pripremu, trebali bi imati prosjek 4,50 i više...)
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 27.06.2024. at 10:52

  30. #14180
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,421

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Još bolji pokazatelj bi bio jesu li ga završili
    To sam i ja napisala, ali nitko ne trza

  31. #14181
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Znala sam da će netko napisati "imaš nekih interesa.." čim sam krenula braniti privat škole.

    Iskustva su različita, ja čujem drugačija. Ne znam kako je bilo prije, ali znam kako je sada.
    Nemam apsolutno nikakvog interesa. Imam frendove i djecu frendova koji žive normalno kao i ja. Te mi je ružno čitati o takvoj stigmatizaciji privatnog školstva. Slično mi je kao stalno uspoređivanje MIOCa kao uber škole od drugih državnih, tako su i državne nasprem privatnih

    Ono što se da iščitati sa ŠERa je to da tamo ima djece koja su stvarno jako dobra i škola ih je postavila da mogu upisati zahtjevne fakultete. I ta djeca nisu jedno, dvoje u generaciji, nego ih ima dosta.
    Vidim da je privatno školstvo sve bolje i bolje i pretpostavljam da ćemo na kraju završiti kao zapad. Ako ćeš imati love, dijete će ti ići u privat. školu. Što je pregrozno i za pomisliti.
    Naše državne škole i dalje imaju profesore koji liječe frustracije te inzistiraju na bubetanju more i more nepotrebnih podataka, a u privatnom školstvu toga nema (bar ne u tolikoj mjeri) - teško je generalizirati, jer opet ovisi o više faktora. U privat školama profesoru koji nije dobar možeš dati otkaz, u državnim ne možeš.
    I da odmah odgovorim dežurnim zaštitnicima svih nastavnika: da, u redu je dati profesoru otkaz ako ga ne radi kako treba! Kao i u bilo kojoj drugoj profesiji.

    Vezano za završetak fakulteta, na žalost ne postoji na ŠERu taj podatak. Znam ono što sam čula -> znam npr. za malog koji se u Benediktu provlačio, na kraju je stisnuo 3. i 4.r te upisao MEF. Danas je pri kraju. Uredno daje ispite, nije pao ni jednu godinu.
    Znam također i klince koji su otišli na Harvard poslije Benedikta i tamo završavaju svoje. Šteta što nema tog podatka, jer ovako pričam na prazno, a vi jedva čekate pobiti ono što napišem jer "branim provat škole" i "pljujem po nastavnicima i štitim razmaženu djecu" (daleko od istine ).



  32. #14182
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,678

    Početno

    Ja u potpunosti prihvaćam da ima razlicitih iskustava, al imam dojam da si i ti vrlo cvrstih stavova da su privat.gimnazije kvalitetnije od nasih drzavnih. Sto opet nije apsolutna istina.

    Nas par tvrdi upravo suprotno da je vecina drzavnih gimnazija bolja od vecine privatnih gimnazija.

    Na razlicitim smo polovima po razmisljanju, al ispada da su "predrasude" s obje strane.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.06.2024. at 12:00

  33. #14183
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja u potpunosti prihvaćam da ima razlicitih iskustava, al imam dojam da si i ti vrlo cvrstih stavova da su privat.gimnazije kvalitetnije od nasih drzavnih. Sto opet nije apsolutna istina.

    Nas par tvrdi upravo suprotno da je vecina drzavnih gimnazija bolja od vecine privatnih gimnazija.

    Na razlicitim smo polovima po razmisljanju, al ispada su "predrasude" s obje strane.

    Niti jednom postu to nisam napisala i ne razumijem pričam li ja nekim drugim jezikom - ili vas nekoliko čuje ono što želi čuti?

    Napisala sam da ima jako dobrih privatnih srednjih škola i da nisu sve loše kao kakav je ovdje generalni stav.

  34. #14184
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,678

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    Niti jednom postu to nisam napisala i ne razumijem pričam li ja nekim drugim jezikom - ili vas nekoliko čuje ono što želi čuti?

    Napisala sam da ima jako dobrih privatnih srednjih škola i da nisu sve loše kao kakav je ovdje generalni stav.
    Isprika, tvoj stav je išao u tom smjeru al se nekako rasprava odvila u malo drugačijem smjeru.

  35. #14185
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,010

    Početno

    Ožujak, mislim da nitko ovdje ne spori kako je BK najbolja privatna gimnazija u ZG.
    Imaju sigurno učenike koje su upisali u rasponu od 65 do 80 bodova. Za te novce roditelji s pravom očekuju najbolji rezultat koji mogu dobiti pa zvalo se to obavezno popodnevno učenje, dopunska nastava, dodatna s PMFovcima ili nekako drugačije.
    Znamo da im je učenica otišla na Harvard, znamo da je jako pametna, da je trenirala sport, ali da to nije dovoljno - kako je sama u intervjuu rekla nastavnici su s njom cijele ferije ekstra i sigurno ne besplatno radili, a roditelji je slali godinama u inozemstvo da savlada jezik i stekne reference itd.
    To svakako NIJE prosječna učenica. Kao što onaj mali pametni Varaždinac s Cambridgea nije prosječan učenik jer je imao roditelje te struke koji su uprli sve u njegovo školovanje mimo državne gimnazije. Nemojmo govoriti o ekstremima kojih srećom u RH ima i u privatnim, a osobito u državnim gimnazijama koje surađuju s vanjskim predavačima (učenike im pripremaju za ozbiljna natjecanja).

    Ti bi željela da mi sad potvrdimo kako će uskoro biti još 5 takvih privatnih gimnazija i kako je to budućnost te kako će državne propadati.

    A vidiš, meni je to KATASTROFA. Kao što mi je katastrofa da smo primarnu zdravstvenu zaštitu doveli do potpunog raspada, a uskoro ćemo i bolnice.
    A sve radi novca! Jer ne želimo ulagati u bolnice i škole, ne želimo ulagati u ČOVJEKA (liječnika, profesora) i pošteno ga platiti.

    Kad se ozbiljnije razboliš, ne pada ti na pamet ići privatno se liječiti nego tražiš sve veze svijeta da upadneš u bolnički sustav kod dobrog doktora koji se nagledao dijagnoza sličnih tvojoj, a ne da plaćaš 100€ 15-minutni čvenk nekome tko se s dijagnozom susretne 5 puta godišnje.
    Nije svejedno hoćeš li se liječiti preko HZZOa pa eventualno povremeno privatno platiti CT ili MR jer ne možeš dočekati termin (to bi bio ekvivalent povremenim instrukcijama ili Trinomu) ili ćeš godinama plaćati onkologa iz recimo Radiochirurgije gdje će ti svirati muzika i plivati ribice u elektronskom akvariju (recimo da je to kompletno privatno školstvo).

    Mislim, možeš što god želiš ako imaš para, nitko nema ništa protiv. Ali ako nam je budućnost privatno školstvo i zdravstvo, jao nama!

  36. #14186
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Jao će biti, da.
    Sve vodi tome.
    A da se promijeni takva budućnost, trebati će očigledno puno truda.. Zapravo, dok većina ne shvati da treba podići kvalitetu nastave u državnim školama, promijeniti kompletan pristup. Ne samo kurikulum, već i metodiku, garnituru nastavnika,...

    Nisam mislila na tu malu (iz Benedikta na Harvard) na koju si naišla guglajući, već na druge klince (da, množina). Pa ne izadje sve u novinama pobogu.
    Zašto je toliko teško prihvatiti da ima više takve djece u privat školama (kao I u drzavnima)?

  37. #14187
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,010

    Početno

    Nisam naišla guglajući, sjećam se jer su te godine dvije išle u SAD, jedna poznatija i druga manje poznata, ali nebitno. Svake godine neka djeca upisuju prestižna svjetska sveučilišta.
    Uopće ne prihvaćam teško da jako dobra djeca stižu i iz privatnih gimnazija, naglašavam samo da ne padaju s neba, u 90% slučajeva iza sebe imaju infrastrukturu: prvo vlastitu pamet i ambiciju, pa onda genetiku, najvažnije od svega financije i dugoročan obiteljski plan ulaganja u dijete te na kraju i malo sreće.

    A da bi se javno školstvo poboljšalo, prvo bi trebalo promijeniti mentalitet stanovništva RH kojemu obrazovanje nije važno. Jer da jest, ne bi se "partizani i ustaše" i nakon 80 godina uplitali u obrazovne reforme, da ne idem sad u detalje...znamo o čemu govorimo.
    Onda bi trebalo upregnuti državu da donese strategiju što će s obrazovanjem za 10, 20, 30 godina, pa odrediti financiranje zamišljenog, pa desetkovati sveučilišta koja su se namnožila, pa odrediti prioritete na nastavničkim fakultetima, pa se tek onda spuštati niže do srednjih i osnovnih škola.
    I usput se nadati da će za 30 godina netko ovdje ostati.

  38. #14188
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,010

    Početno

    Mislim, ovo je toliko kompleksna tema da boli glava i moglo bi se pisati do sutra.

  39. #14189
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Vjerojatno je to put do promjene. A tko ju pokreće, te velike promjene? Tko pokreće reforme?
    Narod valjda.. (teško Vlada/Sabor sami od sebe).
    A kad se narod aktivira? Kad je nezadovoljan.

    Srećom smo mi super zadovoljni školskim sustavom i radom državnih škola 30+ godina.

    Napomena: ne pokrećem reforme na rodinom forumu. Iznosim svoje mišljenje i izbacujem gorcinu.
    Da me se opet krivo ne interpretira.
    Posljednje uređivanje od Ozujak : 27.06.2024. at 19:38

  40. #14190
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,010

    Početno

    Pa naš je narod generalno jako zadovoljan. To se vidi na svakim izborima (izlaskom ili neizlaskom). Nešto se malo uskomešaju oko ideoloških pitanja, izađu na ulice da dočekaju nogometaše i ... jesam li nešto zaboravila? Nisam, bojim se.

  41. #14191

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,164

    Početno

    Ne bi vjerovali, ali i u Hrvatskoj se svojedobno prosvjedovalo za obrazovanje. Čak i ne tako davno, nije ni 10 godina prošlo.

    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...je/896925.aspx

    Što je bilo od svega toga? Ništa. Vladajući su ga elegantno izignorirali, a nakon 8 godina, na vlasti je i dalje ista ekipa

    Na stranu školski sustav koji zaista treba ozbiljnije reforme od kozmetičkih, kakve provodi trenutni ministar, ali rekla bih da nam u tim i takvim okolnostima sustav javnih srednjih škola još i jako dobro funkcionira. Imamo kvalitetnih škola i kvalitetnih nastavnika. Ima i onih manje kvalitetnih, pa i loših, kao i u svakom sustavu. Ali paušalno proglašavati nastavnike koji rade u državnim školama "onima koji liječe svoje frustracije" i dalje smatram uvredljivim.

  42. #14192
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Tanja, opet ponavljam...

    u biti, ne da mi se.
    Molim te koncentraciju dok čitaš moj post.
    Ili nemoj.
    Ali ne izvrći mi riječi kako bi pokupila poene ili štoveć.

    Taj prosvjed je bio hvalevrijedan. Ali očigledno je bilo premalo ljudi da reagiraju na njega. I bez incidenta.

  43. #14193

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,164

    Početno

    Što će meni bilo čiji poeni na forumu

  44. #14194
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    217

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Što će meni bilo čiji poeni na forumu
    Ne znam. Možda se pališ na tapšanja s "tako je", "bravo", "točno to" i sl. (ako je to u pitanju, možda je do frustriranih profesora u mladosti koji imaju reperkusije na samopouzdanje u odrasloj dobi)
    Fakat ne znam koji je drugi razlog izvrtanja što napišem i krivih zaključaka. Nisam nova na forumu, dinosaur sam na nekom drugom i ovakva doza nerazumijevanja mi se jos nije desila.

    Sigurno je i do teme i mog stava, koji se valjda nikako ne slaže s vašim stavom. Pa se onda čita ono što ne piše.

  45. #14195

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,164

    Početno

    Omg ovo više stvarno nema veze s gimnazijama ni srednjim školama
    Ajd molim te ostavi osobne obračune za neko drugo područje. Ovo bi trebala biti tema o školstvu, a ne o tome tko se na što "pali".
    Ako želiš nastaviti o privatnim srednjim školama, slobodno. Neću se miješati, to nije moja tema.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •