Pozdrav svima!

Prvi put otvaram ovu temu a razlog je taj što se nadam da ću bar nekoj od vas skratiti muke koje se danas (zahvaljujući naprednim testovima) mogu skratiti.

Ovako,
imam 38 g. i prvi put sam prirodno ostala trudna (suprug i ja nismo htjeli ranije djecu), inače sam zdravstveni radnik i obrazovana sam osoba.
Danas sam u 14 tj. i situacija je tekla do sada ok.

Prije 10 dana sam uradila Harmoyu prenatal test i rezultate sam dobila mail-om za 7 dana. Test je loš. Ukazuje na trisomiju 21, 99/100, dakle 99% a to znači Down sindrom.
Obzirom da su bili blagdani te da sam trebala čekati 2 dana da odem na pregled (u međuvremenu dogovorila amnio) ali za 1 tj tj kada budem u 15 tj tako da sam bila ... jako loše, zapravo za to stanje ne mogu niti naći odgovarajuću riječ.

Za vas koji niste upoznati sa ovim testovima kratko pojašnjenje... Do sada su se u HR radili prenatalni testovi iz krvi (double/triple i sl) koji takođe nisu loši (rade se i dalje) ali nisi pokazivali DNA fetusa dok Harmony i Nifti testovi pokazuju upravo to i koštaju cca 5000 kn (testove rade dosta privatnih poliklinika u HR a sve imate na internetu i to su novi prenatalni testovi stari cca 1 - 2 god).
Dakle, to su neinvazivne krvne pretrage i nisu dijagnostičke.
Krv se šalje u USD ili Hong Kong.

Obzirom da imam poznanstva i u UK i u USD (a pri tom mislim na ljude iz struke) u momentu kada sam dobila svoj loš nalaz sam ih sve panično kontaktirala (tada su bili blagdani) kao i genetskog stručnjaka i ovako su mi rekli: da su ti testovi 99% sigurni ali ja sam opet tražila onih 1% šanse i pročitala sam mislim sve forume i iskustva os USD do Australije i ima vrlo rijetko slučajeva da je ove testove pobila amnio ili CVS (npr. ukoliko je bila blizanačka trudnoća te je jedan fetus odmah odumruo tako da se na DNA placente registrira taj odumrli plod ili sl...), tako da su rodili zdravu bebu unatoč što im je ovaj test pokazao 99% vjerojatnosti na trisomy (ima i toga tako da svakako morate na amnio ako vam je ovaj test loš) ali nemojte se puno nadati da vam poslije ne bi bio još veći šok.

Uglavnom želim vam svima savjetovati da ukoliko ikako možete napravite ovaj test i to odmah u 10 tj (jer tada se najranije može) i ukoliko je loš onda imate vremana napraviti amnio i vidjeti da li je uistinu loš te tako na taj način izbjeći inducirani porod po KBC-ima i mučiti se po bolnicama jer ukoliko vam i amnio pokaže loš rezultat onda imate vremena otići na kiretažu privatno i tu muku omah skratiti koja traje 1 dan. Kiretaža košta cca 4000 kn a ne ići po našim klinikama i mučiti se danima i produžavati agoniju.

Ja sam dakle u 13 tj dobila loš nalaz Harmony, za 2 dana otišla na UZV koji je pokazo da srce ne kuca i dan nakon otišla i napravila kiratažu (sve kod privatnika, sve bezbolno) i odmah doma.

Psihočki sam ovo podnijela dobro hvala Bogu, tako da mi je u svoj ovoj muci drago da je UZV odmah pokazao da je plod mrtav tako da nisam morala čekati još 1 tj da idem na amnio (jer bilo je prerano da ga odmah uradim) pa onda na rezultate od amnio a da ne govorim koliko mi je trajao taj 1 dan i o strahu da ću morati ići na inducirani porod/pobačaj ako se sve to oduži tako da sam si skratila cca 3 tjedna muke pa onda pobačaj tj. inducirani porod (jer bi možda bilo kasno za kiretažu) u KBC-u, pa prizivi savjesti, hospitalizacija, patologija.

Kiretaža se sigurno može napraviti do 15 tj a i kasnije (za one koje se boje induciranog poroda) a znam 2 moje prijateljice koje su morale na inducirani, fizički vam daju anesteziju pa tako da ne boli ali psihički kažu da im je kiretaža bila puno lakša za podnijeti.

Rezime...
ako si ikako možete priuštiti napravite jedan od ova DNA testa a pogotovo ako imate preko 35 god, ako su vam ovi testovi ok i ako vam je UZV ok onda vam je beba zdrava i nema potrebe da idete na amnio.

Nadam se da sam bar nekoj od vas pomogla.

Obziom da sam upravi iz poliklinike došla ta da sam rastresena još ukoliko imate bilo kakvih pitanja i ako vam mogu pomoći pišite pa se možemo i čuti.

Pozdravljam vas.