Stranica 5 od 7 PrviPrvi ... 34567 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 320

Tema: Što napraviti kad dijete gurne ili udari drugo dijete?

  1. #201
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    olja, takve stvari koje si opisala u svom postu meni ti iskreno ni ne padaju na pamet. mislila sam ovo što sasa kaže.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 20.02.2015. at 09:45

  2. #202
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    ok, rasprava je krenula od sitnih dječjih razmirica
    i razvila se u smjeru roditeljske neangažiranosti čak i kad je nasilje u pitanju, što se često događa u forumskim raspravama i ne znam što je tu toliko čudno

  3. #203

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    pratim temu kao ozbiljno,ali nakon ovog
    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    mame...izgledom klišej do daske, taman kako bi ih čovjek volio zamislit: sređene, utegnute, na visokim štiklama, plava kosa do struka, milijun vrećica u rukama. Zauzele winx pozu s isturenim kukom, pozvale dečke prstom, :D
    Posljednje uređivanje od Sony : 20.02.2015. at 09:57

  4. #204
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    pa nije čudno nego se radi spin tezi da nije ništa supergrozno i neodgovorno kad roditelji ne gledaju svake sekunde svoju djecu. a ti das primjer roditelja psihopata koji svoje dijete potiče da drugoj djeci baca kamenje u glavu.

  5. #205
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Ama, meni se sve i čini da razmišljamo i postupamo slično, samo sam htjela objasniti na šta ja mislim pod pojmom "rasprava sa tuđim djetetom".

  6. #206
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    pa nije čudno nego se radi spin tezi da nije ništa supergrozno i neodgovorno kad roditelji ne gledaju svake sekunde svoju djecu. a ti das primjer roditelja psihopata koji svoje dijete potiče da drugoj djeci baca kamenje u glavu.
    ono su bila dva različita primjera koja sam navela
    mama nije poticala dijete da baca kamenje, nego nije ništa napravila da to spriječi, bez ikakvog komentara
    i nije mi se činila kao psihopat

    niti sam igdje rekla da je supergrozno i neodgovorno kad roditelji svake sekunde ne gledaju u svoju djecu
    pretjeruješ

  7. #207
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Ma da se ne lažemo, niti su sva djeca ista, niti svi roditelji postupaju jednako u sličnim situacijama. Ja imam dvoje, i za oboje drugačiji pristup u korekciji, kritici ili pomoći oko prevazilaženja neželjenog ponašanja. Obrni-okreni, roditelj je odgovoran za svoje dijete i njegovo ponašanje. Ako je dijete sklono gristi, udarati ili gurati tuđu djecu, roditelj treba da ga prati i na vrijeme reaguje. Ako je dijete suviše mirno, plašljivo, povučeno i često ispada žrtva druge, razigranije djece, roditelj treba naći način da mu pomogne da se izbori za sebe u datim situacijama. Nikom od nas ne bi bilo milo niti da nam dijete dolazi kući sa čvorugom svaki dan, ali ni da nam na vrata svaki dan dolaze roditelji koji se žale da je njihovom djetetu naše nabilo čvorugu. Ali je realno očekivati da će se bar par puta u životu dijete naći i u jednoj i u drugoj situaciji i da to, najčešće, nije neki big deal. A stoji i to da se neki roditelji trebaju skulirati da od toga ni ne naprave big deal.

  8. #208
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    slažem se s oljom.
    osobno mislim da je primjer djeteta koje baca kamenje u glavu teško pretjerivanje na ovoj temi, a u svrhu da bi se opravdala svoja teza.

  9. #209
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    kad ti se dogodi, i to više puta, ne misliš da je pretjerivanje
    i ne kužim koju tezu opravdavam?
    ako misliš da izjednačavam bezazlenu razmiricu s nasiljem, u krivu si

  10. #210
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Obrni-okreni, roditelj je odgovoran za svoje dijete i njegovo ponašanje. Ako je dijete sklono gristi, udarati ili gurati tuđu djecu, roditelj treba da ga prati i na vrijeme reaguje. Ako je dijete suviše mirno, plašljivo, povučeno i često ispada žrtva druge, razigranije djece, roditelj treba naći način da mu pomogne da se izbori za sebe u datim situacijama.
    eto, tako je.
    samo to i ništa više.

  11. #211
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    eto, tako je.
    samo to i ništa više.
    to je točno
    samo je teško izvedivo kad imaš dijete koje ne možeš naučiti da se izbori za sebe, jednostavno ne možeš
    koje je uvijek postrani, osamljeno, premirno
    i nadaš se da će se s vremenom ipak promijeniti

  12. #212
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    razumijem, grace.

    zapravo, meni je jedini problem roditelj koji ne djeluje iz predostrožnosti pa ne uzme šibu od svoga na igralištu punom djece.
    ili ne opomene svoje da se ne penje kontra na toboganu jer moje može pasti na leđa s vrha (jer se gurkaju i nakupilo ih se) tobogana.
    ili ne makne svoje iz pješčanika (koliko god urlikalo!) jer je počelo razbacivati pijesak po tuđim glavama i očima i ne benda upozorenja da se to ne radi...
    eto, tako neke ili slične stvari.
    nije da će mojem crijeva iscuriti od takvih situacija, ali sve tako neke potencijalno opasne stvari svaki razuman roditelj će se potruditi ukloniti prije nego do sranja dođe.
    zato meni nikako nije jasno šta se ima objašnjavati da dječak prijeti šibom jer je neraspoložen - ne tiče se to ni mene ni dječaka nego roditelja koji mu je dozvolio da tu šibu uopće ima u ruci.

  13. #213
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    točno to, AM

  14. #214
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da se ne lažemo, niti su sva djeca ista, niti svi roditelji postupaju jednako u sličnim situacijama. Ja imam dvoje, i za oboje drugačiji pristup u korekciji, kritici ili pomoći oko prevazilaženja neželjenog ponašanja. Obrni-okreni, roditelj je odgovoran za svoje dijete i njegovo ponašanje. Ako je dijete sklono gristi, udarati ili gurati tuđu djecu, roditelj treba da ga prati i na vrijeme reaguje. Ako je dijete suviše mirno, plašljivo, povučeno i često ispada žrtva druge, razigranije djece, roditelj treba naći način da mu pomogne da se izbori za sebe u datim situacijama. Nikom od nas ne bi bilo milo niti da nam dijete dolazi kući sa čvorugom svaki dan, ali ni da nam na vrata svaki dan dolaze roditelji koji se žale da je njihovom djetetu naše nabilo čvorugu. Ali je realno očekivati da će se bar par puta u životu dijete naći i u jednoj i u drugoj situaciji i da to, najčešće, nije neki big deal. A stoji i to da se neki roditelji trebaju skulirati da od toga ni ne naprave big deal.
    e,ali neki misle da su parkici tu za djecu i da se sami trebaju izborit za sebe bez uplitanja roditelja...i onda su tu sad drugaciji pogledi i razmisljanja kada,u kojoj mjeri i u kojoj se situaciji treba angazirat.....neki bi prije a neki kasnije....
    s koliko se godina po vama dijete moze ostavit bez nadzora u parkicu? pitam,jer ja svakodnevno vidim da je vecina u kaficu preko puta,dakle uopce ne prate sto se dogadja....onda pomislim da kako to izgleda kad tete izvedu djecu u parkic,nema sanse da njih 2 mogu sve popratit...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 20.02.2015. at 11:36

  15. #215
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Pratim

  16. #216
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    s koliko se godina po vama dijete moze ostavit bez nadzora u parkicu? pitam,jer ja svakodnevno vidim da je vecina u kaficu preko puta,dakle uopce ne prate sto se dogadja....onda pomislim da kako to izgleda kad tete izvedu djecu u parkic,nema sanse da njih 2 mogu sve popratit...
    Sa nekih 5-6g mogla sam malo skrenuti pogled, sa nekih 7g možda bi dijete moglo biti bez stalnog nadzora u igri, ali to ne prakticiram radi drugih stvari i opasnosti, a sa nekih 9g može biti sa drugom djecom samo u parkiću, uz uvjet da se svakih pola sata javi sa moba.

  17. #217
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Sa nekih 5-6g mogla sam malo skrenuti pogled, sa nekih 7g možda bi dijete moglo biti bez stalnog nadzora u igri, ali to ne prakticiram radi drugih stvari i opasnosti, a sa nekih 9g može biti sa drugom djecom samo u parkiću, uz uvjet da se svakih pola sata javi sa moba.
    i, šta sad, ako se ne držiš ovoga, plus-minus, odmah spadaš u one koji ne brinu ili?
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 20.02.2015. at 15:35

  18. #218
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Eto tu se očekuje od svakog roditelja da bude neprestano odgovoran za svaku sekundu dječje igre djeteta od 2-7 godine ponaosob. Mame s više djece bi se valjda trebale klonirati da ne bi koji digao štap ili pijesak bez prismotre, a tete u vrtiću puše na klupici a njih 25 pomješani s drugih 50 bauljaju i sam dragi Bog ih čuva. Smiješno je što se često radi o istim roditeljima koji ljuljau svojeručno šestogodišnje dijete nakon što je to isto dijete sasvim solidno preživjelo 10 sati u kolektivu.

  19. #219

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa,evo ove Deadine godine i moje se jaaako razlikuju. Ili ovo razbacivanje pijeska koje je netko gore naveo. Meni to nije nešto što je urgentno, kako za moju tako i za tuđu djecu. Mislim, to je kao što neke mame kad moji donesu nešto za jest u park pa nude uokolo zovu svoju djecu da brišu ruke prije jela, neke ne daju uopće da jedu od nepoznatih a neke ni ne znaju da im djeca nešto jedu. I ja mogu stoput mislit da ove što vlažnim maramicama prebrišu i ruke i usta pretjeruju, a one valjda misle da moji osim što imaju gliste šire i zarazu.
    A o tome da svaki roditelj treba čuvat vlastito dijete, nema rasprave. Pitanje je koliko čuvanja je prihvatljivo. Iz vaših opisa parkova ja bih predložila da skupimo novce pa da u te problematične parkove bar u 2 najprometnija sata platimo psihologa da nadzire roditelje i njihovu djecu. Imam troje djece, koje sam odgajala u tri različita grada, i po veličini i po regiji, a u ZG sam se selila 7 puta i nikako nijedan od parkova kojima sam gravitirala nije bio takav. Valjda, Bog čuva budale koje sjede na klupi i ulijeću i otimaju tuđoj djeci štapove! Ozbiljno mi se čini da nekako s porastom promišljanja roditeljstva nekako oduzimamo djetinjstvo malenima u najboljoj mjeri. Obično naguravanje dvogodišnjaka ili rasprava oko tobogana ili posesivnost prema pješčaniku postaju nasilje.
    Posljednje uređivanje od casa : 20.02.2015. at 18:34

  20. #220

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i, šta sad, ako se ne držiš ovoga, plus-minus, odmah spadaš u one koji ne brinu ili?
    Sad je gotovo, cvijeto, outale smo se i više nikad naše riječi neće imat težinu. Sad svi znaju za the dark side iz parka.

  21. #221
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Obično naguravanje dvogodišnjaka ili rasprava oko tobogana ili posesivnost prema pješčaniku postaju nasilje.
    tko?
    tko je to napisao?

    a tebe, cvijeto, ovaj put ne kužim
    Deaedi piše kako ona postupa sa svojom djecom i nisam stekla dojam da to postavlja kao univerzalno pravilo
    čemu to?

  22. #222

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, u raspravi... Od takvih primjera smo došli do nasilja i kamenovanja. Naravno, da ima svega, ali tema je otovrena na temu dječjih razmirica na koje jedan roditelj ne reagira.

  23. #223
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, u raspravi... Od takvih primjera smo došli do nasilja i kamenovanja. Naravno, da ima svega, ali tema je otovrena na temu dječjih razmirica na koje jedan roditelj ne reagira.
    da, došli smo do nasilja i kamenovanja
    nismo pisali da je naguravanje i posesivnost oko pješčanika nasilje, nitko to nije ni napisao ni izjednačio
    a poveznica je da se događaju situacije da roditelj ne reagira ni na opasne stvari, a kamoli na nešto bezazleno

    ali eto... meni dosta
    stvarno mi se ne da više pojašnjavati
    a da imam ružna iskustva koja mi stvaraju grč u želucu... imam, i to mi je dovoljno bez da mi se servira da namjerno pretjerujem da bih istaknula svoj point
    toliko

  24. #224
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i, šta sad, ako se ne držiš ovoga, plus-minus, odmah spadaš u one koji ne brinu ili?
    gle, tako ja postupam. MM ima druge kriterije. Naravno da drugi roditelji imaju svoje granice, koje uostalom ovise o vise stvari: i djeca se razlikuju, pa je tako cura oduvijek odgovornija, pa bi granica mogla ici u minus, ali je puno motoricki bila nespretnija, a mali skroz obrnuto, onda ako se igra sa poznatom djecom ili sa nekima koje 1x vidim, da li smo u velikom ili malom parku, da li smo u ZG u nasem ili drugom kvartu, da li smo u ZG ili u drugdje... Nije mi isto da li se igraju u nasem parkicu sa najboljim prijateljima ili smo na Jarunu u velikom parku sa hrpom nepoznatih... Imali smo slucaj kad je mojoj curi u parku prisao muskarac od nekih 30g...ja sam bila nekih 50m dalje s malim, MM s psom jos dalje, kad smo to skuzili sjurili smo se oboje do nje... tip je dosao do nje i mijenjali su slicice onih nogometasa ljetos...hm...

  25. #225
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    http://public.fotki.com/zasad-skulir...igraliste.html
    odma sam se sjetila ove teme kad sam vidila tablu....

  26. #226
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Imam primjer. Maleni od dvi god vrlo drustven, uvijek pridje svima i pozdravi. Jednom je u parku dozivio ruzno iskustvo di su mu dvoje dvogodisnjaka oteli igracku a drugi ga udario. On se od tada potpuno promijenio. Izbjegava druzenja sa djecom a prilikom interakcije sam postane jako nasilan i grub.. jucer je u parku djeci vikao da su ruzna ko cudovista, naziva ih cukom i tjera od sebe,ljutio bi se i vrista na njih.. ono sta me najvise zabrinulo je izjava da ce ubiti drugog malca. .... ne znam gdje je to cuo, nikada nije bio izlozen nasilju. Objasnila sam mu x puta da je to ruzno a on bi iznova ponavljao da su djeca ljuta i da ce ga udariti. Sad iz straha vjerujem da svoje igracke cim bi neko prisao a onda slijedi izljev bijesa sta su mu uzeli. Stvarno ne znqm sta dalje. Zasad izbjegavam mjesta di ima djece i vjerujem da ce ga mozda proci. Sa druge strane se brinem je li ima traumu koja zahtjeva strucnjaka...

  27. #227
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Pricala sam i sa njime doma u vise navrata i svaki put bi mi tjeskobno odgovorio da su djeca zlocesta i da ce ga tuci.. i da zato se ponasa tako jer ih zeli uplasiti jer se boji...... i sad to radi potpuno neduznoj djecici a ja nekome sa strane ispadam majkom zlocestog neodgojenog derista... kako mu razbiti tu kategorizaciju sva su djeca ljuta i zlocesta jer su ga dvojica neocekivano napala...??? Iskreno grc mi u zeludcu svaki put jer osim sta inace pazim svaki njegov korak sad jos i vise jer nikad ne znas kad ce ga tko napasti ili on nekoga.. mozda sam i ja kriva kad su ga napali sta sam ga samo udaljila od njih... iskreno ne znam di su bile majke a nevjerujem u pokusaje disciplinacije tudje djece... brinem se jako jer izjave tipa : "ubit cu te nozem cuko (pas) jedan" me potpuno zgrozilo i sokiralo!!! Nikada ga nisam udarila ili vikala,niti govorila ruzno... nism ni trebala, bio je poslusno, drustveno, milo dijete...

  28. #228
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,420

    Početno

    jos uvijek je poslušno drustveno i milo dijete.
    malo ga je iznenadilo ponasanje vrsnjaka , pa pokusava sam sa sobom rijesiti u glavi situaciju.
    Pretpostavljam da ne ide u kolektiv ( za razliku od ekipe koja mu je uzela igracku u parku) pa nije navikao na takav nacin komunikacije.

  29. #229
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Sta da mu kazem zasto ga je to dijete iz cista mira i neocekivano tuklo a da razumije??????

    Poslije sam se sjetila otkud mu ovo za ubiti... prije par dana je na parkiralistu nazalost imao prilike vidjeti jednu mamu kako tuce curicu od dvi tri god.... uz glasno vikanje raznoraznih izjava.. a melan vriskala iz petnih zila.. zena ju ispljuskala i pocupala kosice cudo jedno....
    moj se maleni totalno sledio i poceo plakati i vikati : ne ne teta tuci malu seku... tu je zena stala skupila malu i rekla da ce doma dobiti jos...mi smo se odma skupili i jedva ga smirila koliko je plakao.
    trebalo mi puno skakljivog objasnjavanja zasto je teta tako divljacki tukla curicu

  30. #230
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Bio je u jaslama vrlo kratko, pokupio tesku gnojnu upalu uha pneumokokom, pa zbog prsnutih bubnjica koji evo i nakon 6 mj jos lijecimo morali smo ga ispisati po savjetu ORL.

  31. #231
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,420

    Početno

    Nista ja ne kazem. Ne mora on u jaslice ici. Ali da ide veca je vjerojatnost da bi tamo povremeno ga netko lupio, gurnuo ili mu uzeo igracku. To su dvogodisnjaci. Nisu to zlostavljaci, nego djeca koja jos nisu naucila samokontroli.

  32. #232
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    I evo idemo u gradski park da se on malo izigra, druzi sa djecom...mozda koja iskusnija mama moze da mi da neki savjet...

  33. #233

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Sta da mu kazem zasto ga je to dijete iz cista mira i neocekivano tuklo a da razumije??????

    Poslije sam se sjetila otkud mu ovo za ubiti... prije par dana je na parkiralistu nazalost imao prilike vidjeti jednu mamu kako tuce curicu od dvi tri god.... uz glasno vikanje raznoraznih izjava.. a melan vriskala iz petnih zila.. zena ju ispljuskala i pocupala kosice cudo jedno....
    moj se maleni totalno sledio i poceo plakati i vikati : ne ne teta tuci malu seku... tu je zena stala skupila malu i rekla da ce doma dobiti jos...mi smo se odma skupili i jedva ga smirila koliko je plakao.
    trebalo mi puno skakljivog objasnjavanja zasto je teta tako divljacki tukla curicu

    Prvo bi zapisala broj tablica, a nakon toga bi pozvala policiju i socijalnu sluzbu. Takve situacije nisu za okrenut glavom i otici dalje.

  34. #234
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Iskreno strah me da ne usvoji nasilno ponasanje ka normalno jer kad tad ce ga neko opet udariti i nedaj boze on nekoga neduznoga.

  35. #235
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Joj sve se tako brzo odigralo da sam i ja ostala zatecena. Isto ka i u parku. Malo sam razocarana i sobom sta me totoliko pogodiloinisam vjerujem ispravno postupila.

  36. #236
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,420

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno strah me da ne usvoji nasilno ponasanje ka normalno jer kad tad ce ga neko opet udariti i nedaj boze on nekoga neduznoga.
    To ce se sigurno dogoditi. To da udari nekog neduznog. Ili nekog tko je udario njega. To je dio odrastanja. Ne znaci da ce zbog toga usvojiti nasilnicko ponasanje.
    sad govorim o ponasanju medu vrsnjacima.
    Ne komentiram ponasanje mame na parkiralistu ( to je za osudu i drugu temu).

  37. #237
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    po meni, kao prvo, nemoj oko "tuče" dvogodišnjaka raditi dramu. ja bih mu rekla to je ružno ponašanje, nije lijepo, to djecu boli i gotovo. i tako 100-1000 puta :D nema se tu što puno objašnjavati. pa ta mala djeca stalno mlate jedan drugoga. pogotovo kad su igračke u pitanju. refleksno dižu ruku. ne svi, naravno, al puno njih.

    a ovo za parkiralište...po meni, i tu i u parku trebaš odmah reagirati.
    da mali vidi kako se ti ponašaš u tim situacijama. nikakva škakljiva objašnjavanja. trebala si odmah njoj tamo reći - GOSPOĐO, jeste normalni, zvati ću vam policiju!!!
    a u parku tom što ga je udario - lijepim glasom reći, ne, to nije lijepo, ne smije se udarati druge.

  38. #238

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Puno pricaj s njim, objasni mu da se ne smije tuci, naguravati i tako stalno. Ako vidis da ga je netko gurnuo, reci i tom djetetu koje ga je gurnulo isto. Nazalost jako puno djece u Hrvatskoj jos uvijek dobivaju po guzi pod normalno, samar tu i tamo. U puno kucanstava se psuje umjesto da se kaze dobro jutro, a tv gori od jutra do sutra kao pozadinski zvuk, a sto se sve moze vidjet na istim...ufff...da ne idem dalje.

    Tesko je onda boriti se protiv hrpe djece koje su tako odgojena i kojima je to normalno, ti mozes samo zastiti svoje dijete, on je jos mali, sjedi pored njega u pjescaniku (ili gdje god vec, budi u neposrednoj blizini) i prati jednostavno situaciju, pricaj mu sto je dobro, sto je lose.

    Jesi mu objasnila sto znaci ubiti?

  39. #239

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Cvijeta je to lijepo srocila. Prati situaciju i puno pricaj s njim.

  40. #240
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,420

    Početno

    Cvijeta zna znanje

  41. #241
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Nismo jos temu o smrti i sl.. mislila sam kad bude malo stariji. Tek je pravo propricao, jos spava sa dudom i tek cemo krenuti sa skidanjem pelena.. malo me zateklo sve ovo i izbezumila sam se.

  42. #242
    Violetty avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Postovi
    19

    Početno

    Moja djeca nisu nikad gurnula neko drugo dijete(barem ne da sam ja tome svjedočila) Jako su miroljubivi oboje, iako se znaju izboriti za svoje na neki "finiji"način(čitaj, lukaviji). Ono što, na žalost, jesu je naguravali se međusobno. Jedno drugo. Nije to namjerno udaranje nego baš naguravanje oko neke igračke/slikovnice...Češće ona njega. Tu beskrajno objašnjavam, gubim glas na tome kako je to opasno, kako se to ne radi, kako se gurati nije opravdano ni u kojoj situaciji itd...Pomalo im ulazi u glavu, iako se i dalje povremeno zaborave. Tete u vrtiću i za jedno i za drugo vele da su živi, ali miroljubivi i da se nikad ne dohvate sa drugima fizički. Kćerina "taktika" kad nešto želi postići je urlikanje a sinova lukavo skretanje pozornosti drugog djeteta na drugu igračku/aktivnost i animiranje za ju/ga zainteresira za nešto drugo kako bi on mogao "uklizat" na njihov teren

  43. #243
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Moj je suprotnost - udara, mlati, gura, čupa i ako na koncu ipak ne uspije dobiti to što želi, dođe meni plačući kao da mu je sve pomrlo u kući .

    Ne dam mu da sam započinje i uvijek ga prekorim kada se tako ponaša i motiviram da podijeli svoju igračku s drugim djetetom. Ako njega netko prvi počne udarati, pustim ga da se izbori za sebe. Naravno, ne dopuštam da to preraste u tučnjavu koja bi mogla ozlijediti njega ili to drugo dijete. Ipak mislim da je dobro da se zna izboriti za sebe.

  44. #244

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Dakle.. nova sam ovdje.. imam problem sa dječakom koji mi tuče sina u vrtiću. Obojica imaju 3 godine i 5 mjeseci (dan razlike su) i od prvog dana jaslica su nerazdvojni.. međutim u zadnjih mjesec dana taj dečkić konstantno lupa mog sina u vrtiću. Moj sin je jedno nježno dijete, otvoren je, vesel ali nema običaj tuči nikoga.. rekla sam mu nekoliko puta da mu vrati ali on neće, ne želi.. ne znam.. prvo je došao ogreban i pričao kako mu je išla krv iz nosa kad ga je Ivan udario.. prošli tjedan je došao sa šljivom ispod oka je ga je Ivan lupio sa štapom (!!!!!!!!!!) i jučer opet ogreban.. Nakon prvog puta mama od dječaka mi se ispričavala i rekla da je mali ušao u neku fazu udaranja.. jučer sam pokušala razgovarati sa tetom a ona je na to rekla da su im zabranili štapove i da su njih dvojica jednostavno nerazdvojni.. a ja sam već luda ko kupus! Ne želim učiti sina da se tuče. danas ću pokušati popričati s drugom tetom (ona i sama kaže da je moj mali tokiko drag i nježan i pažljiv prema svima) pa ću vidjeti.. ali izluđuje me to! Najtužnije mi je bilo što mi je nakon šta ga je prvi put udario i kad mu je krv išla iz nosa on svima pričao tu priču i na kraju uvijek rekao kako mu Ivan nije rekao OPROSTI..to ga je najviše pogodilo.. sunce mamino! sad već lagano počinje i sa time da ne želi u vrtić jer ga Ivan lupa.. dajte mi savijet neki molim vas!

  45. #245
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    otići tetama
    jasno i smireno raći da to vise nećeš tolerirati
    nećeš
    točka
    po potrebi kod ravnatelja/ice
    stručne službe

  46. #246

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Podignut cu ovu temu da ne otvaram novu..
    I ja imam dijete od 18mj koji tuce svojeg psa i prijatelje. Cim se s nekim zblizi, pocinje takvo ponasanje. Konkretno, ima 3 prijatelja s kojim se redovito druzi. Dva su starija godinu dana od njega, a jedan je mlađi mjesec dana. On cim ih vidi, u parkicu najcesce, otrci do njih radostan i pukne ih po glavi. Cesto im nateze i majicu, skida kapu i ono sto mi se posebno ne svidja uzima naocale jednom od njih. Ti djecaci su inace mirni, stalozeno se igraju, a moj mali kao neki iz sume :D
    Ovom mlađem stalno uzima igracke, a kad njemu netko zeli uzeti nesto iz ruke postane agresivan.
    Iako su mame od djecaka stvarno ok sto se toga tice, meni je strasno neugodno i stalno moram za njim trcati i govoriti ne, to nije u redu, to njima smeta. Da ne zaboravim, u trenucima kada moj sin njih lupi ili navlaci, oni ga samo gledaju, ne reagiraju. Zna takoder nekad starijoj djeci doci i samo im uzme kapu ili ih isto navlaci za majicu.
    On je inace jako motoricki spretan i ima puno energije. I inace s njim nemam problema (tantrumi sada ipak malo rijeđi) jedino ovo me izludi. I to sto psa stalno gnjavi i stipa i lupa..uvijek mu kazem i uvijek ga maknem od psa ali nista ne postizem. I kazem mu dragi pas pa ga podraga i onda opet po starom.
    Ne znam, koliko traje ova faza :D? Dode mi da ne idem vise među djecom :D
    Cak smo par puta jednostavno otisli doma, u smislu tukao si djecu, to ne radimo jer boli i sad se vise nećemo s njika igrati ali mi ni to nije pomoglo.
    Imate jos kakav savjet?

  47. #247
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,352

    Početno

    Citiraj Mateaaa prvotno napisa Vidi poruku
    Podignut cu ovu temu da ne otvaram novu..
    I ja imam dijete od 18mj koji tuce svojeg psa i prijatelje. Cim se s nekim zblizi, pocinje takvo ponasanje. Konkretno, ima 3 prijatelja s kojim se redovito druzi. Dva su starija godinu dana od njega, a jedan je mlađi mjesec dana. On cim ih vidi, u parkicu najcesce, otrci do njih radostan i pukne ih po glavi. Cesto im nateze i majicu, skida kapu i ono sto mi se posebno ne svidja uzima naocale jednom od njih. Ti djecaci su inace mirni, stalozeno se igraju, a moj mali kao neki iz sume :D
    Ovom mlađem stalno uzima igracke, a kad njemu netko zeli uzeti nesto iz ruke postane agresivan.
    Iako su mame od djecaka stvarno ok sto se toga tice, meni je strasno neugodno i stalno moram za njim trcati i govoriti ne, to nije u redu, to njima smeta. Da ne zaboravim, u trenucima kada moj sin njih lupi ili navlaci, oni ga samo gledaju, ne reagiraju. Zna takoder nekad starijoj djeci doci i samo im uzme kapu ili ih isto navlaci za majicu.
    On je inace jako motoricki spretan i ima puno energije. I inace s njim nemam problema (tantrumi sada ipak malo rijeđi) jedino ovo me izludi. I to sto psa stalno gnjavi i stipa i lupa..uvijek mu kazem i uvijek ga maknem od psa ali nista ne postizem. I kazem mu dragi pas pa ga podraga i onda opet po starom.
    Ne znam, koliko traje ova faza :D? Dode mi da ne idem vise među djecom :D
    Cak smo par puta jednostavno otisli doma, u smislu tukao si djecu, to ne radimo jer boli i sad se vise nećemo s njika igrati ali mi ni to nije pomoglo.
    Imate jos kakav savjet?
    Tu treba imati jako puno strpljenja. Ovakvo ponašanje je često ako se dijete ne zna izraziti riječima, pa koristi agresivnost da skrene pažnju na sebe.

    Boldala sam ovaj dio teksta, jer si sama sebi našla rješenje: odeš i odmakneš se od situacije, pa mu tako uskratiš priliku da ostale maltretira dalje. Kad god dijete pokaže neprihvatljivo ponašanje, uzmeš ga i odvojiš od druge djece ili psa, kažeš mu smireno ali odlučno "NE, ne smiješ to raditi, to je ružno". Budući da takvim ponašanjem skreće pažnju na sebe, ti probaj u tom trenutku njemu okrenuti leđa, a pažnju obratiti onome koga je udario.

    Trajat će dok ne razvije druge načine skretanja pažnje. Nađi mu neki način da ispuca tu energiju (više fiizičke aktivnosti u kontroliranim uvjetima, da se ne ozlijedi). Ako poželi društvo druge djece, morat će naučiti da ih ne smije maltretirati.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.07.2019. at 12:29

  48. #248

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    E da, trebala bi se zapravi drugoj djeci posvetit kad im nesto lose napravi. Hvala na ideji!
    Cak sam par puta malo pricekala da djeca sama reagiraju ali kako ga oni samo onda malo zbunjeno gledaju, nisu reagirali pa sam se naravno ja umiješala.
    Stavila bi ja njega na klupicu sa strane da sjedne jer je nekog lupio, on onda pocne plakati i derati se, i pokusava naravno sici sa klupe. Kad siđe onda je u redu neko vrijeme dok opet ne pocne. Da, i ja pretpostavljam da je to zbog govora ali svejedno nije lijepo :/
    Znaci, ti mislis da je to trazenje paznje? Mislim moju svakako ima, a i kad me treba zove me..uvijek sam blizu i gledam ga..mozda onda ne zna kako da drugoj djeci pridje?
    A sto se tice energije, idemo dva puta dnevno vani ili u parkic ili se secemo s psom (tad i on hoda i trci, cak mi se cini da se tad vise umori jer sam trazi da ode u kolica).

  49. #249
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,420

    Početno

    Pa on nije agresivan i on ne tuce djecu kako ti to tumacis. On je impulsivan i nema osjecaj za tudi privatni prostor.

  50. #250

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Ne, ne mislim da je agresivan, znam da je to normalno ponasanje za uzrast ali ne znam preostaje li mi to ponavljanje ili postoji li jos koji trik u rukavu.
    E, impulsivan je dobra rijec.

    P.s. on tako reagira i kad se veseli, tako da nije to ljutnja ili tako nesto.
    Posljednje uređivanje od Mateaaa : 18.07.2019. at 12:46

Stranica 5 od 7 PrviPrvi ... 34567 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •